מדריך לשבירת איגודים למנכ"ל מתחיל

ליאת יקיר-טמנג

בעקבות ניסיונם של הנהלות שונות לשבור את האיגודים שלנו, של ארגון 'כוח לעובדים', באוניברסיטה הפתוחה, בכללית רפואה משלימה, בסינמה סיטי, בגן המדע ובמקומות נוספים, באמצעות תכסיסים ותחבולות דומים מאוד, החלטנו לחקור מעט יותר את הנושא וגילינו תעשייה שלמה שמגלגלת מילארדי דולרים בארה"ב של חברות ייעוץ המתמחות בייעוץ להנהלות כיצד לשבור התארגנויות של עובדיהם וגם ספרים שנכתבו בנושא. חברות כאלו מתחילות לצוץ גם כאן אצלנו.יועצים מיוחדים נשכרו במיוחד עבור מטרה זו ע"י הנהלת האו"פ (ראו את ההודעה לעיתונות הזו)  והנהלת כללית רפואה משלימה.

להלן פירוט רשימת התכסיסים והתחבולות לשבירת איגודים:

מדריך הטכניקות לשבירת איגודים למנכ"ל המתחיל

המוטו הוא "קצוץ לו את הראש לפני שהוא גדל"

ברגע שנודע כ החלו מהלכי התארגנות בתוך מקום העבודה שלך כדאי לך ראשית לשכור שירותי חברות יועצים המתמחים בדרכי מניעת איגודים שיעזרו לך לתכנן אסטרטגיה יעילה וקמפיין נגד האיגוד:

יש לשלוח מיידית מכתבים לעובדים, לתאר את פעולות האיגוד כפלישה לזכויות הפרט, לצייר את אנשי האיגוד בצורה מאיימת , כגורם שלישי לא רצוי, כאאוסיידרים אינטרסנטים עם אג'נדה משלהם שלא קשורים ל"משפחת החברה",  ולצייר את ההנהלה כאכפתית, צודקת שוחרת שלום ואת טובת העובדים. יש להדגיש בצורה מאיימת את ההשלכות של הצטרפות לאיגוד או החשש מפני איבוד מקום העבודה בשל סגירת החברה בעקבות שביתה.

תמיד ללא הפסק לשים את האיגוד בעמדה הגנתית ע"י העברת ביקורת על הנהגת העובדים ולהכריח את האיגוד לבזבז שעות בהגנה על עצמם במהלך אסיפות עובדים במקום להתרכז במאמצי הארגון או תכנון אסטרטגיית קמפיין. שלעובדים לא יישאר זמן בכדי לדון בנושאים שלהם מפני שיהיו מופצצים ב"דיסאינפורמציה מעותת" כל הזמן ע"י מפרקי האיגוד מתוך ההנהלה.

לכוון את הקמפיין נגד האיגוד בצורה מתוזמרת  לעבר הרגש האנושי. לאחר שהעובדים ונציגיהם מותשים מהבחירות לאיגוד כדאי לשלוח לכל העובדים מכתב של "תנו לנו צ'אנס" שהוא "תחינה נוגעת ללב ומתנצלת" להפסקת אש. זה נותן את הרושם שההנהלה מכירה בטעויות שלה ולמדה את הלקח ממהלכי ההתארגנות ושהמהלכים האלו הזה העירו את תשומת לב ההנהלה לבעיות העובדים, ולכן אין צורך יותר באיגוד שיצויר שוב כקבוצת אאוטסיידרים אינטרסנטים ואפשר לפתור את כל הבעיות במסגרת נציגות פנימית.

צעדים משפטיים – יש לנצל חקיקה ורגולציות בכדי לעכב מהלכי התארגנות. עיכובים משפטיים דרושים כדי להכשיל מהלך התארגנות מהיר וישיר. אם האיגוד מתרכז בחטיבה אחת של החברה, עורכי הדין יכולים לסכל את ההתארגנות בדרישה להכיל את החטיבות האחרות. אם האיגוד מבקש לצרף מנהלי עבודה לאיגוד, עורכי הדין יכולים להגיש תביעה בנושא הזה. אם כל מהלך ההתארגנות יעבוד התשה בבתי הדין ישנו סיכוי רב יותר לניצחון ההנהלה והאיגוד יאבד שליטה ויאבד אמונם של העובדים בו. במאבק מסוים עורך הדין של חברה לקח אלפי תמונות של המפעל להראות שיחידת המיקוח לא הוגדרה כראוי. כל תמונה הוכנסה כראייה נפרדת, תהליך ארוך שלקח ימים.

ליצור מראית עין של התקדמות – אחרי שהעלנו לדיון את שאלת היעילות והמוטיבציה של האיגוד, השלב הבא הוא להראות את הפן האנושי של בכירי החברה בעיני העובדים. המטרה היא לצייר את החברה כנדיבה, מלאת חמלה ואכפתיות. יש להשקיע בהכשרת מנהלים בסמינרים ללמוד דרכים לשווק את עצמם דרך שינויי תפיסה כמו למשל להיראות כמנהל יותר פתוח ואכפתי ע"י הגמשת חוקים מסוימים.לקיים סקרים וראיונות עם עובדים בכדי לדעת את מי מהמנהלים העובדים ונציגי האיגוד יותר מחבבים ומנהל זה ייהפך לפנים של החברה כלפי האיגוד, והמנהלים האחרים השנואים יותר "יוחבאו" בזמן מהלכי ההתארגנות.

  "תן לעובדים שלך בדיוק מספיק חבל כדי שיאמינו שהם לא קשורים ברצועה, בדיוק מספיק כדי לגרום להם לבוז לאיגוד שלהם". חוק הזהב של שליטה ניהולית : הכנס כמה שיותר עימותים וחילוקי דעות, מסד אותם. המנהל הפיקח צריך לחבק את העובדים המורדים (באיגוד). להיות אסיר תודה להם, כי הם המגן היעיל ביותר שלך נגד האיגוד. אם תצליח לשכנע את העובדים הפעילים האלו שהם ישיגו הרבה יותר, יותר כוח, בלי האיגוד, אזי ניצחת את המלחמה". שיטה יעילה מאוד היא ליצור מחנות בקרב העובדים, ליצור מחלוקת וסכסוך בין תומכי האיגוד למתנגדיו, לחבק את המתנגדים ולעזור להם. מנהלים או בעלים יידרשו לבקר במקומות העבודה שלהם ולהחליף בדיחות ורכילות עם העובדים. המוטו של "החברה כמשפחה" צריך לשלוט, כשהאיגוד מצויר כגוף חיצוני ממריד. רק אחרי שהמוטיבציה להתארגן מנוצחת אז מנהלי החברה יכולים לחזור לצורת הניהול הקודמת.

לערוך סטים של מפגשים עם העובדים. 5 פגישות אליהם יוכרחו כל העובדים להגיע ובהם תתנצל ההנהלה על חוסר שימת הלב לבעיות ושמעכשיו הכל יהיה שונה ויש ערוץ תקשורת והדלת פתוחה. להראות לעובדים סרטים על שביתות אלימות ולהסביר לעובדים שאם לאיגוד תתאפשר דריסת רגל זה ייגמר בשביתה שתזיק לכולם. בזמן שלפני הכרה משפטית בייצוג, אין לאפשר לאנשי האיגוד דריסת רגל במקום העבודה. בזמן הזה לאיגוד פחות אפשרות לפעול נגד פעילות לא חוקית של הנהלה נגד עובדים ונציגים. יש חשיבות רבה גם לשיחות אישיות, שיחות חולין עם העובדים כדי להבין מה קורה ומה זוממים.

מנהלי העבודה/מפקחים – מנהלי העבודה נמצאים בקו הראשון בחזית. בם בעמדה מיוחדת בין ההנהלה לחבריהם לעבודה ולכן הם מבודדים, פגיעים ו"קלים להפעלה". מנהלי עבודה שלא משתפים פעולה או מגלים סימפטיה לאיגוד יש לפטר אותם. מנהלי העבודה יתודרכו באופן רציף ע"י יועצי העבודה (שישכרו לצורך שבירת האיגוד) . מנהלי העבודה יגיעו לפגישות יומיות עם היועצים שיהיה להם את כל המידע על מנהלי העבודה הללו- מצב כלכלי/אישי/פעילות מינית ומידת נאמנות לחברה. היועצים יתרגלו את שיטת החוקר הטוב/חוקר הרע על מנהלי העבודה כדי להשיג מידע על עובדים ושיתוף פעולה מצידם. היועצים יבטיחו למפקח חשאיות אך מידע רלוונטי יועבר למנהלים הבכירים לצורכי הפצת שמועות הרסניות על עובדים שתומכים באיגוד או לצורכי תיוק לשימוש עתידי. אם יש תהיות בנוגע לרמת הנאמנות של המפקח הוא יועבר לחקירות ע"י מספר יועצים שישתמשו באיומים בפיטורים כלפיו אם צריך. פיטורים אלו הינם חוקיים אם מכוונים כלפי עובדי הנהלה. איגודים לפעמים מחפשים לכלול מנהלי עבודה ואחראי משמרת ביחידת המיקוח בזמן התארגנות. בד"כ צריך שיהיה כמות גבוהה של תפקידי פיקוח כאלו, העמדות האלו הופכות להיות קריטיות במהלך ההתארגנות. כמות מנהלי העבודה הלויאליים לחברה יכולה להיות בסיס לבניית איגוד פנימי ואז יחידת המיקוח תצטרך להיות מוגדרת מחדש בבית הדין.

אפשר להפריע לאיגוד גם במהלכים קטנים כגון, אם האיגוד מבקש את רשימת הטלפונים והכתובות של העובדים לצורך משלוח הודעות בחירות, לספק להם רשימה המכילה את המינימום מידע האפשרי, בלי מיקוד או  מספרי דירות בכדי להקשות.

הידע הזה הוא כוח, ויסייע לנו, עובדים,נציגי עובדים ומארגני עובדים ,רק להיות מוכנים יותר ,חכמים יותר ומאוחדים יותר.

שום מניפולציה ערמומית לא תצלח להם, אם עובדים רוצים להתארגן דבר לא יוכל למנוע זאת מהם

"ככל שיענונו, כן נרבה"

ד"ר ליאת יקיר-טמנג

רכזת מטה שפלה (וממייסדי הארגון)

ארגון 'כוח לעובדים' – ארגון עובדים דמוקרטי

מקורות:

– From Blackjacks To Briefcases — A History of Commercialized Strikebreaking   

   and Unionbusting in the United States, Robert Michael Smith, 2003, 

– Confessions of a Union Buster, Martin Jay Levitt, 1993

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג`ו

  * נצטרף להסתדרות הכללית

 2. אזרח.

  לא שוכח את הצהרתו של אורי יוגב,היועץ הקלקלי של ראש הממשלה .שאמר: "שברנו העבודה המאורגנת בישראל".

  בזה רואה היועץ הקלקלי את פסגת הצלחתו.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/objects/pages/PrintArticle.jhtml?itemNo=423771

  ""שברנו העבודה המאורגנת בישראל"

  אם שואלים את יוגב מהו לדעתו ההישג הגדול ביותר שלו בתפקידו, הוא לא יהסס בבחירתו. יש הישג אחד שהוא לדעתו בבחינת מהפכה היסטורית, שמדינת ישראל תמשיך ותקטוף את פירותיה לאורך שנים. "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק", הוא אומר, "ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל".

  אם הדברים נשמעים קיצוניים, זה לא במקרה. לתפישתו של יוגב, העבודה המאורגנת היתה אחת "המשקולות הכי כבדות על המשק הישראלי". כך, על ארגוני המורים הוא אומר כי "חלק גדול מהבעיה במערכת החינוך זה ארגוני המורים. הוועדים הגדולים, השיתוק שהם יוצרים במערכת. הם מעודדים בינוניות וחוסר מקצועיות. כיום יש תמימות דעים, שצריך לעשות ניתוח שורש לגבי העבודה המאורגנת בחינוך".

  הוועדים הגדולים לבדם, לדבריו, תקעו את המשק ישראלי בכך שלא איפשרו לקדם אף החלטה. ההיחלשות שלהם, שאת ניצניה הוא רואה בהצלחה של הרפורמה בפנסיה כמו בהצלחה לקדם שינויים מבניים במקורות וברשות הדואר, משחררת את המשק מכבליו.

  לדבריו, אין עוד צורך בעבודה מאורגנת בישראל, מאחר שאת תפקידה ההיסטורי של העבודה המאורגנת – השמירה על זכויות העובד – לקחה על עצמה המדינה. "ההסתדרות הרי אינה דואגת לתופרות בירכא, או לעובדים המנוצלים בחברות כוח אדם. מי שדואג לאלה הוא החוק ורשת הביטחון הסוציאלי – שאת שניהם מספקת כיום המדינה. לכן, העבודה המאורגנת ירדה בעשורים האחרונים מ-70% מהמשק ל-20% בלבד. אם נצליח להוציא לפועל רפורמות בחינוך ובבנקאות, הרי שחלקה של העבודה הזו יירד כבר אל מתחת ל-20%".

  להערכתו, לאחר שזה יקרה תתפתח בישראל עבודה מאורגנת מסוג חדש, מודרנית ופתוחה יותר. "זאת תהיה עבודה מאורגנת כמו שמקובלת בעולם, שדוגלת בשותפות של העובדים והמעסיקים, ולא מתייחסת אל המעסיקים כאל אויבים".

  http://www.haaretz.co.il/hasite/objects/pages/PrintArticle.jhtml?itemNo=426385

  העובד ייפגע ויגיד תודה.
  האוצר מתגאה בשבירת העבודה המאורגנת. עוד הישג בדרך לכלכלת עולם שלישי .

  איך כתב יהודה שנהב?
  הכלכלה היא רק השיטה. המטרה היא לעצב את הנשמה.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/objects/pages/PrintArticle.jhtml?itemNo=696289

  בתקופה שבה אנו מורגלים לייחס פונדמנטליזם רק לתנועות דתיות, ראוי להצביע על התפשטות אידיאולוגיה רדיקלית לא פחות: המחשבה הכלכלית הניאו-ליברלית, צורה של אימפריאליזם עולמי חדש הנשלט בידי תאגידים רב-לאומיים ומדינות חזקות, שמפתחים צורות ניהול מנותקות מאחריות כלפי דמוקרטיה, חוקים, מוסר או צדק. מחשבות על גלובליזציה, לאומיות וחברה, עם צאת ספרו החדש של חוקר התרבות דיוויד הרווי, "קיצור תולדות הניאו-ליברליזם".

 3. סמולן

  לטוב ולרע, אם הגופים הללו מוציאים כסף על יעוץ אסטרטגי, סימן שלהנהלות אין ניסיון ישיר בעבודה מול איגודים אגרסיביים ומוכווני אידיאולוגיה. בעתיד יהיה להם, והם מן הסתם לא ישכרו את שירותי חברות הייעוץ. כל עוד שוכרים את החברות, מצבכם מעולה.

  בלי ציניות, הייתי ממליץ על ביקור היכרות איתם. חברות יעוץ בנויות סביב גורו אחד או שניים, והרבה אנליסטים שקורעים להם את הצורה, עובדים מאד מאד קשה, ומגיעה להם התאגדות.

 4. דנית

  מאמר חשוב.
  "דברי ימיה של כל חברה עד כה, הם דברי ימיה של מלחמת מעמדות", קרל מארכס, שאצל הניאו-ליברלים אוהבים ללמוד על הטעויות שלו בלבד.
  ולמגיב – ג`ו – ההסתדרות איננה ומעולם לא היתה איגוד מקצועי.

 5. נורית

  היתה מנהלת השיווק של ההסתדרות
  מעבירה קורסי תקשורת לועדי העובדים הגדולים
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000371648

  ועכשיו היא עוזרת להסתדרות ולאו"פ לשתף פעולה נגד כוח לעובדים ונגד התארגנויות עובדים שלא במסגרת ההסתדרות

  הגיע הזמן לומר זאת בגלוי
  ההסתדרות כבר אינה ארגון עובדים! הם משתפים פעולה עם מעסיקים ותפקידם להשתיק את העובדים