על דו"ח השכר

איציק ספורטא

דו"ח השכר בשירות הציבורי פורסם אתמול וכרגיל קמה צעקה על שכרם הגבוה של הנתב מנמל אשדוד, נהג האוטובוס מחברת חשמל, הרופא מסורוקה ועוד ועוד. שוב מבזבזים עובדי השירות הציבורי את כספי הציבור. חלק מהכותבים הם בדיוק אלו שנהנים משכר גבוה תמורת דברי הפרשנות הרדודים שלהם, אבל להם מותר כי הם עושים עבודה חשובה לעומת אותם העובדים שלא עושים הרבה.

אתמול התקשרו אלי מתוכנית רדיו כדי שאגיב על נתוני השכר השערורייתיים הללו כאשר אמרתי שהבעיה אינה רק השכר הגבוה של מעטים אלא דווקא פערי השכר, למשל, בין עובדי משרד הביטחון למשרדי הממשלה האחרים, ופערי השכר בין עובדים שונים בשירות הציבורי בכלל, אמרו שיחזרו אלי ולא חזרו, כי דעתי לא התאימה לדעתם.

רק אתמול שמענו שנחתם הסכם המבטיח שכר מינימום לעובדי הרשויות המקומיות שגם הם כלולים בעובדים שנהנים ממנעמי השלטון. שלא לדבר על עובדי הקבלן למיניהם בשרות הציבורי שכמובן אינם נכללים בדו"ח הזה. עובדים שהיו פעם עובדי השירות הציבורי ועכשיו הם עובדי קבלן שלא נלקחים בחשבון מה שמשפיע כמובן על העובדים הללו וגם על התמונה הממוצעת של ייתר העובדים במגזר הציבורי.

נראה שעדיין נתונים המגיבים להשראתה של התפיסה שהשירות הציבורי ובכלל הממשלה היא הבעיה והמשק הפרטי הפיתרון לכן לא משנה כמה אדם משתכר בשירות הציבורי כי תמיד זה יהיה יותר מידי. פחות מכך במגזר הפרטי שם לפערי השכר יש היגיון כלכלי ולכן הוא מוצדק מראש, ומנכ"ל יכול לקבל שכר העולה עשרות מונים על שכר העובדים בלי שמישהו יראה בזה משהו שלילי. לא משנה שגם השכר בשוק הפרטי הוא על חשבון הציבור הן משלמי המיסים והן מחזיקי המניות מקרב הציבור, ראו מקרה אפריקה ישראל. צריך גם לזכור שחלק מהנעשה בשירות הציבורי חשוב לאיכות החיים הרבה יותר מאשר בשוק הפרטי. מה חשוב יותר שירותי תקשורת סלולארית או שירותי בריאות?

חלק מכך שהשכר בחלק מהמגזר הציבורי סביר נוגע לכך שהעובדים בו מאורגנים כך שהם יכולים להשפיע על גובה השכר והתפלגותו. העבודה שלהם אינה מספיק טובה כי הם אינם עובדים על כך ששכרם של מקבלי השכר הנמוך יעלה ושעובדי הקבלן יהיה עובדי השירות הציבורי ולא של קבלנים. לא רק זאת על ארגוני העובדים המוגנים חלקית לפעול כדי שגם העובדים במגזר הפרטי יאורגנו כי אז ישתפר מצבם.

אני בעד שכר גבוה אבל לא רק למיוחסים ול"בורחים" אלא לכולם ולא אכפת לי מאיזה מגזר ובנוסף שפערי השכר יהיו קטנים ככל שניתן, חלק מזה אפשר לעשות באמצעות חקיקה. בלי קשר חשוב לדעת את נתוני השכר לא רק של העובדים בשירות הציבורי אלא של כולם ולא רק שכר אלא גם הון. זה נראה מוזר אבל מי שקורא נורבגית ימצא את נתוני השכר של כל האזרחים באותה מדינה.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רונית

  וגם המון מיומנות ויכולת לעשות אותו, וזה עושה את הפערים הנוראים.
  נדמה שבכל פעם בהסטוריה שהיתה קפיצה קדימה בטכנולוגיה, נוצרו חברות המונים עם פערים גדולים, ועם דינמיקה של הגדלת הפער. גם בעולם העתיק, ככל שהשתכלל המסחר והשלטון גדלו הערים ונוצרו חברות-המונים עם מעמד רחב של עניים עירוניים. כך גם במהפיכה התעשייתית, המהפיכה הרגה את הפועלים שלה, שבאו מתוך אוכלוסיות הכפר. ייתכן שגם עכשיו, המהפיכה של הגלובליזציה הורגת את הפועלים בסין שיוצרים למעננו כל דבר ודבר, ואולי אותה מהפיכה גם מקריבה את העניים של ישראל. בסופו של דבר, העובדים העניים של ישראל מרוויחים כמו שהרוויחו פעם, ואילו התנאים שמסביב וסוגי העבודה היו נשארים אותו הדבר (למשל, שהילדים יכולים לשחק בחוץ, ולא צריכים חוגים והסעות. או: שאפשר לנסוע מרחק קצר בשקט באוטובוס לעבודה. או: שהמשרה לא נתונה כל הזמן לאיום, והעובד לא נתון לבהלת פיטורים מתמדת. או: שהעובד שייך לגוף הברור של העם, של האומה) מצב העובד היה אותו הדבר. אבל תנאי החיים מסביב השתנו, וגם השאלה "מה היא עבודה" מאוד השתנתה, וכל התנאים החדשים הורגים את העובדים העניים. זה כאילו שהחברה לא זקוקה לאנשים האלה. הם מיותרים, אפשר להשליך אותם. כנראה שאת תופעת האנשים המיותרים ראינו במלחמת לבנון. איש לא חשב להגן על העניים של חיפה או של צפת. הם לא נחשבים. השאלה היא איזו דרך של פעולה אפשר להעמיד נגד השינוי המהיר הזה, שזורק את האנשים והורג אותם.

 2. מאור מלחי

  למען האמת, היתי שמח לדעת איך בכלל מנהל מחלקה א` מרוויח 60,000 ש"ח וחברו המנהל מחלקה ב` באותו בי"ח ציבורי- קרוב לוודאי עם השכלה, וותק וכו` דומים- מרוויח שליש או רבע ממנו. וזה יכול להית גם ספרן בבנק ישראל, נהג אוטובוס בחברת חשמל ומלגזן בנמל אשדוד. כולם עובדים בחוזים אישיים? איזה סעיף פלאי בדירוג המקצועי שלהם מאפשר לקבל שכר כפול ומכופל מהשאר?
  חקיקה לא תעזור- הדו"ח כולל רשימה מפוארת של גופים חורגי שכר.

 3. עובדת סוציאלית

  שימו לב לפערים בין עובדי המגזר הציבורי ועובדות המגזר הציבורי עובדת סוציאלית מתחילה בשירות המדינה מקבלת השלמת הכנסה!!! עובדת לאחר 10 שנים תרוויח בסביבות ה6,000 שקל
  הגיוני ,לא?

 4. אשר זריהן

  נטפלים לשכר רופאים במגזר הציבורי. אותו קרדיולוג בסורוקה בבאר שבע אחראי לבריאות הלב של אזרחים רבים ובאזור עצום! בטח שמגיע לו כזה שכר. הייתי אפילו מעלה לו. הייתי מממן לו נהג פרטי שחו"ש לא ייפגע בתאונת דרכים עקב העומס עליו. השטרסלר והשטרסלרואידים גרים במרכז וטסים לחו"ל (למשל אולמרט שטיפל בערמונית שלו בארה"ב) לקבל טיפול. כן, יכול להיות שמשכורת של 50+ אלף שקל לאחת המשרות בנמל חיפה זה מוגזם, אבל בחשבון הכולל זה כלום. לא היו כאלה צעקות שלאחר תקציב דו-שנתי ברק סחב למשרד שלו עוד כסף. או שהצבא מקבל עוד יותר מ-100 אוירונים חדשים מארה"ב. מעניין כמה זו תחזוקה שנתית של אף 16 איי. טוב, אתם רוצים אוירונים חדשים, אז בואו נקצץ עשרה, ונעביר את הכסף לחינוך.

 5. michael

  אבל זה לא מיקרי שאין שכר גבוה לרוב האנשים, את החזירות שיש או במגזר הציבורי או הפרטי ניתן להבין בעיקר מהסיבה "שהם יכולים" על אפם וחמתם של אלה שאין להם

  יותר מצער להבין שההסתדרות חיה בשלום ואפילו תומכת בתופעה של הניצול של עובדי קבלן, שמועסקים בגופים כמו הבנקים, העיריות ורוב המגזר הציבורי כולל ההסתדרות עצמה, זו התגלמות החזירות והצביעות.

  כל עוד ההסתדרות ואו אנשים "שטוב להם" יעצמו עין מהתופעה הם יצרו סביבה של ניצול, אין ספק שהועדים החזקים של הבנקים וחברות על ציבוריות הן התגלמות החזירות בכך שהם תומכים רק בחזקים ומאפשרים כאמור את תופעת הניצול של עובדי קבלן.

  האיש של ברק הוא עופר עיני, לא מפליא ממש, כי ההסתדרות הייתה תמיד כלי שלטוני יותר מאשר כלי להשגת הישגים לעובדים, תמיד הדלת הייתה נעולה למי שלא "משלנו". מי שמשלם להסתדרות משלם גם עבור הבזבוז של ברק והתנהלותו המיטרליסטית מחרחרת המלחמות, ההסתדרות למעשה מטפחת מיטרליזם, כמו ברק שלאחרונה שכלל את מכונת ההרג הצהלית, וגם נוסע לחו"ל ומניח את ישבנו במחירים מפוקפקים, כמובן שהוא סוציאליסט מוכר, ולכן עיני מההסתדרות נאמן לו.

  לפעמים יש גם היתממות כלומר יש טענה של תמיכה באיגוד מקצועי והשלמה עם התופעה שיש ציבור גדול ללא יצוג, ועם תנאי שכר מחפירים.

  תנסו לפנות לקו החם של ההסתדרות, אפילו אם בתלוש שלכם מורידים לכם דמי איגוד מקצועי, תנסו ותראו שאיש לא חוזר אליכם, לא איכפת לאף אחד ממש מהעניים כי עובדה שהעוני נמשך וממעמיק יותר ויותר.

  תמיד לוקחים רק ממי שאין להם, וכל מי שיש להם ממשיכים לצקצק, אני לא מבין למה לשבח חזירים, מה אמור לחשוב מי שלא מגיע למשכורת מינימום , או מועסק באחת החברות שמחלקות שכר כזה כעובד קבלן, זה אמור לנחם אותו ההצהרה הזו ש"לכולם יהיה שכר גבוה?"

  סליחה על הכפירה אבל לדעתי חזירות על היא לא דגם טוב, ומה לעשות רוב נהגי האטובוס לא מגעים אפילו לרבע ממה שאותו נהג הגיע אליו כנראה בדרך לא דרך . ועוד לא המציאו שיטה כלכלית שלכולם יהיה שכר גבוה , זו הצהרה ריקה מתוכן, וחבל.

 6. שור

  בשוק לא תחרותי יש רווחים גבוהים שמאפשרים לקבל שכר גבוה, וזה בא על חשבון העניים ומגדיל את הפער החברתי.
  לעומת זאת, בשווקים תחרותיים הרווחים נורמליים (נמוכים לעומת שווקים לא תחרותיים) והשכר הוא תוצאה של פיריון, יצירתיות, היצע וביקוש ולא של מונופול זה או אחר.

  ואכן, קיים מתאם חיובי ברור בין פער חברתי נמוך לבין רמה גבוהה של תחרותיות במדינה.

  לצערנו, בישראל רוב הסקטור הציבורי חי בתנאים של חוסר תחרותיות, וגם חלק גדול מהסקטור העסקי.

  שור

 7. בלונדי

  "ואכן, קיים מתאם חיובי ברור בין פער חברתי נמוך לבין רמה גבוהה של תחרותיות במדינה"
  מה?????!!!!!!!!!!! איפה? באיזו מדינה?

 8. שור

  קח עשרות מדינות עם כלכלה קפיטליסטית ותבדוק מה הפער החברתי בהן, לעומת עשרות מדינות עם כלכלה ריכוזית ותגלה תובנה מאוד פשוטה (והפוכה כנראה מהאמונה שלך) – במדינות קפיטליסטיות הפער החברתי נמוך יותר, ותושיבן כמובן עשירים הרבה יותר.

  קח לדוגמא את שוויץ לעומת מצרים, לא רק שתושבי שוויץ עשירים פי כמה לעומת תושבי מצרים (בממוצע), אלא גם הפער החברתי בשוויץ נמוך משמעותית לעומת מצרים.

  מקווה שהבננת,
  שור