חזרה בתשובה קפיטליסטית

יוסי דהאן

תארו לכם שנוחי דנקנר, לב לבייב, יצחק תשובה, סטף ורטהיימר ועמיתיהם המשתייכם לאלפיון העליון היו מפרסמים מחר בבוקר בעיתון מודעה בה הם תובעים להטיל עליהם מיסים נוספים על מנת להתגבר על תוצאות המשבר הכלכלי ולהפנות כספים לטיפול בבעיות חינוך, סביבה ומימוש צדק חברתי.

גיא בן פורת העביר אלי ידיעה שפורסמה ב BBC המספרת על קבוצה של עשירים גרמניים שפרסמו עצומה הקוראת לממשלה הגרמנית להטיל עליהם וחבריהם העשרים מיסים נוספים. חברי הקבוצה טענו שיש ברשותם הרבה יותר כסף ממה שהם זקוקים לו, וחלק נוסף מהכנסתם צריך להיות מופנה לתכניות חברתיות. דיטר להמקוהל, העומד מאחרי העצומה, אמר לעיתון גרמני, כי יש בגרמניה 2.2. מיליון אנשים שעושרם מגיע ליותר מ 500 אלף יורו, הטלת חמישה אחוזי מס למשך שנתיים תביא להכנסה של 100 ביליון יורו, כספים היכולים להיות מוקצים למטרות חברתיות. על מנת להפיץ את המסר שלהם בדעת הקהל הגרמנית, החבורה קיימה הפגנה בברלין בה פזרו חבריה שטרות כסף מזויפים באוויר.

אדם עשיר מאד נוסף שאיבד את אמונו במערכת הכלכלית, הוא המיליארדר ג'ורג' סורוס. רונן שמיר ועזרא דלומי, הביאו לתשומת לבי את הידיעה המספרת, שסורוס, אחד מבעלי קרנות הגידור המצליחות בעולם והאדם ה-29 במידרג העושר, מקים מכון לחשיבה כלכלית חדשה בהשקעה של חמישים מיליון דולר. מטרת הקמת המכון היא לקרוא תיגר על הפנדמנדליסם של השוק החופשי השולט בחשיבה הכלכלית ושגרם למשבר הכלכלי העולמי. למרכז המחקר החדש מגייס  סורוס, כלכלנים ידועי שם כג'וזף שטיגליץ, ג'ורג' אקרלוף ומייקל ספנס, שלשתם חתני פרס נובל לכלכלה., מכון המחקר יוציא לאור כתב עת כלכלי, יעניק מענקי מחקר ויארגן סימפוזיונים שמטרתם, בין היתר, עקירת מקצוע הכלכלה מאחיזתם של קנאי השוק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואל קורנבלום

  זה לא יפתור את הבעיה בכלל. הבעיה היא כמובן הקשר בין ההון והשלטון שמאפשר להון להרויח יותר ויותר ולשלטון לעזור להון. אם יש משהו שמתאים להגדרת מס שפתיים אז יש לכם את זה בפוסט בדיוק. ימשיכו לקשקש ולדבר על כלכלה כאילו מישהו באמת מבין בה אבל בשום פנים ואופן לא יגעו בנושא ההון שלטון. זה יתן להרבה אנשים אפשרות לכתוב כל מיני מאמרים וכל מיני הזיות שונות אבל זה לא יעזור לנו. כל מה שזה יעשה זה יעלה את מפלס הברברת ותועלת לא תהיה לנו.

  בסופו של דבר יתכן שאותם עשירי עולם מרגישים שהם בלחץ כלשהו בגלל שהרבה בעולם הפסידו והם לא. מצד שני אולי קיבלו רמז מהשלטון שכדאי לעשות צעד כזה כדי להוריד את הלחץ. לכן כדי להסיט את האש מעשירי העולם הם מוכנים להוציא קצת כסף כדי להרגיע את הקהל וכאילו לומר הנה אנחנו מוכנים גם כן לשלם כדי להמציא איזה בעיה שכאילו בגללה בא המשבר הקודם. חילחול למטה כבר אמרתי?

  כמובן שהכסף הזה לא בא על חשבון הכסף למכולת כי לאותם עשירים יש עודף כסף. מה זה חמישים מליון לאדם בעל רכוש של נגיד עשרה מליארד? זה חצי אחוז. נראה כמו התקציב לגלידה. אפילו אם זה חמישה אחוזים כפי שאומרים האם זה משנה משהו? לביל גייטס אומרים יש שישים מליארד ולוורן באפט כנ"ל אז מה זה חמישים מליון בין שני אלה?

  לכן עד אשר נתעשת ונבין שכל הצרות הכלכליות שלנו הן מהקשר בין ההון לשלטון לא נפתור שום בעיה ובעצם חבל על הזמן. אפשר לכתוב הורסקופ בזמן הזה ונראה לי שהתועלת תהיה גדולה יותר (ההורוסקופ קצר יותר.)

 2. מאיר עמור

  זה מזכיר לי את הויכוח החריף בין פרודון למרקס: הון זה גניבה או ניצול?
  מאיר

 3. בלונדי

  סוףסוף העשירים נותנים כסף למדינה ולא לשלטון. הם לא רושמים צ`ק לשר האוצר, הם מבקשים(!) לשלם מיסים.
  לי זה נשמע כמו יוזמה ברוכה ומעודדת.
  אבל אולי אני חוטא פה בחשיבה חיובית….

 4. איזי גור

  הבעיה היא הקיצוניות שבאימוץ מדיניות כלכלית על ידי השולטים במשק ובציבור.
  קרל מרקס ופרידריך אנגלס הגו והציגו את התורה הסוציאליסטית. כלכלות המערב דחו אותה מכל וכל. ואם היה לה סיכוי כלשהו, בא דז`וגשווילי, אימץ אותה לכאורה, עיוות והקצין את עקרונותיה הכלכליים-חברתיים, כינה אותה קומוניזם והפך אותה לרודנוות נוראה.
  אין לנבא היום מה היה קורה אילו מדינה אחת, או יותר, היו מאמצות את תורת מרקס מבלי ללכת לקיצוניות הסטלינסטית- וחבל. כי שנים רבות למואד תעבורנה אם (ובכלל) תמצאנה המדינה והחברה שינסו
  סוציאליזם נטו.

 5. אורן א.

  בכל מקרה מעל סדר גודל מסוים של הון מדובר על אנשים עם "דם על הידיים", ז"א כדי להגיע להון מופלג הם היו מוכרחים להשפיל לפגוע לדרדר לרמוס ולתחמן כמות עצומה של אנשים.
  מכיוון שהמהלך שהם עושים אמור למרק את מצפונם ולחבב אותם על הבריות הייתי מאלץ אותם בחוק להפרד לפחות מחצי ההון שלהם.

 6. יריב מ

  אורן אני חושש שאתה עושה שירות דב לגישה הסוציאל דמוקרטית כשאתה מצמצם אותה לשנאת עשירים וקובע נחרצות שכל עשיר מעל הון מסויים בהכרח היה מעורב ישירות בניצול.

  הגישה הזו מובילה לאבסורדום. יש מתעשרי הי-טק – לא כמה מחבריי הטובים – שעשו את הונם מתוך פיתוח אינטלקטואלי גרידא, כמעט מבלי שהעסיקו איש, ואלו שהעסיקו בד"כ בשכר סביר ++.

  נכון שלגבי רבים מהעשירים רובץ החשד שהונם הצטבר תוך כדי פרקטיקות של ניצול ישיר או עצימת עין לניצול שהיה תחת סמכותם. אבל אין פה הכרח דטרמיניסטי.

  למעשה אני חושב שאנשים שיש להם הרבה ובכל זאת בוחרים בגישה סוציאל-דמוקרטית ראויים לכל שבח והערכה. הם הוכיחו שעמדתם לא נובעת מאינטרס צר שלהם, אלא אפילו כשהדבר פוגע בהם בטווח הקצר הם בעד מאבק ברודנות ההון.

  במקום חשד פאסיבי-אגרסיבי טהרני הם ראויים לחיבוק.

 7. יואל קורנבלום

  גם אני חושב חיובית כל הזמן. עדיין אף אחד לא תרם דבר וגם המיסים לא הועלו ולכן כל זה רק כוונה לעשות משהו ובעוד זמן מה ישכחו מזה ורק היחצנות תשאר. חוץ מזה מחר הם יכולים לשנות את ההגדרות השונות ואז לא לשלם מיסים. בנוסף העשירים תמיד תורמים למשהו אז מה רע לומר שהתרומה הבאה היא ספציפית למשהו מסוים וכן הלאה? בסופו של דבר הם עמדו לתרום בין כה וכה. אני מניח שאני לא מחדש לך דבר. בסוף זה יגיע למצב אבסורדי שבאיזה תכנית טלויזיה ישאלו את אחד העשירים אם הוא באמת תרם אז הוא יגיד שהוא רצה לתרום אבל לא מצא מישהו שהסכים לקחת את התרומה.

  באופן עקרוני גם התרומות האילו ממש מצחיקות ביחס להון שיש לאותם אנשים והיכולת שלהם להרוויח בגלל הקשרים שיש להם עם השלטון לכן התרומה לא תשנה דבר בהונם וגם לא לנו. הקשר בין ההון והשלטון הוא כל כך חזק שהוא מבטיח לאותם עשירים מקושרים רווחים כל הזמן. שים לב שבראיון של שלי יחימוביץ` ב"הארץ" אני חושב, לא מזמן, היא גם טענה נגד זה ואמרה שהרבה מהמחוקקים לא הסכימו להצטרף לחוק מסוים בגלל שלא רצו לפגוע בתרומות מהעשירים. אני מקווה שאתה רואה את כל הדברים האילו ועוד פעם אני לא מחדש לך דבר.

  כאמור כל הפרסום הזה בא במטרה להסיט את האש מהעשירים. אם אדם לא בקיא בסיפור אז אכן יגיד שהנה באמת אותם עשירים מחזירים משהו לציבור. בנוסף תחשוב אתה מה זה אומר. תאר לעצמך שהם אוספים מאתיים מליון דולאר למטרה הזאת. כמה דוקטורנטים לכלכלה וסוציולוגיה אפשר לממן בזה בהתחשב שאותם דוקטורנטים בדרך כלל עובדים בשכר של עבד? כמה ברברת זה יצור? כמה שטיפת מוח והסטה מהבעיה האמיתית זה יצור? העשירים והתורמים יכולים להחליט איזה נושאים ימומנו וכמובן לא יממנו משהו שידבר על הקשר בין ההון לשלטון. במקום זה תמצא נושאים כמו "השפעת המשבר על השקעות במרכזי קניה" וכן הלאה נושאים כיד הדמיון הטובה עליך. בנוסף הכסף הזה ילך לממן לכל מיני פרופסורים משפיעים כל מיני כנסים ופרסומים יוקרתיים שבהם יוכלו לפרסם את הזיותם המתימטיות ללא הגבלה וכמובן הקשר בין ההון לשלטון הס מלהזכיר כי מיד כל המימון יעלם.

  לכן אני עדיין חושב שכל זה יחצנות.

 8. גיורא לשם

  אולי ראוי להפריד את סטף ורטהיימר מן החבורה שעמה מנית אותו.
  הוא תרם רבות מכספו לטובת החברה הישראלית, בלא להתהלל.
  גם התעשרותו לא היתה בעסקות כלכליות מפולפלות אלא בעבודה קשה שלו, של בנו ושל בני משפחתו ועובדיו, שתנאי העסקתם הכוללים הם מן הטובים במשק הישראלי.
  הוא ובנו גם לא "שיחקו" מעולם בבורסה.

 9. א

  יש טיפשות טהרנית בכל מחנה אידאולוגית. ושלילת היוזמות הנ"ל דוגמא נאה לטפשות זו.
  רק העובדה שהם בעלי הון פוסלת אותם?
  עצם העובדה שהם חושבים אחרת מהמצופה מהם- ואפילו אם בדרכם בעבר "למעלה" חשבו אחרת – הנו הדבר החשוב!
  איש גיהד איסלאמי שמעלה הרהורי מתינות או איש ימין המיתפכח מראייתו הצרה ראויים לקילוס ולא לגינוי.
  הבה נזכור: במארגנים החשובים של הפלבאים ברומי היו דווקא פטריקים.

 10. מיכאל לינדנבאום

  ונכון שוורטהיימר הוא יזם קפיטליסטי יצרני הראוי לחיקוי. אבל עם זאת צריך להישאר צמודים לעובדות.
  1)משפחת וורההימר שילמה כל השנים רק 15% מס,וזה היה מה שוורן באפט דרש וקיבל מממשלת ישראל כשקנה את "ישקר".
  2)משכורות עובדי "ישקר" (לפחות רובם) אינם מה"טובים במשק",מה עוד ששוללים מהם את הזכות להתארגן באיגוד מקצועי.

 11. מאיר עמור

  כאשר עוזבים את הניתוח הסנטימנטלי של ההון והצברו, כאשר מנתחים התפתחויות כלכליות פוליטיות בראיה היסטורית וגיאוגרפית רחבה (למשל פיתוחו התעשייתי של הגליל). מגיעים למסקנה סוציולוגית פשוטה ביותר (לא אמרתי למסקנה מרקסיסטית פשוטה ביותר) והיא: ההון הוא תמיד חברתי. אין ספק שיש שונות בין בעלי הון. אין לי ספק כי עדיף בין מקבלי ההחלטות יהיו אנשים עשירים עם רגישות חברתית ומוסרית ועם חוכמה היסטורית על בעלי הון חמסנים וקמצנים. אבל, אנחנו לא בפרק מ"הרומן הרומנטי". על מנת שסטף ורטהיימר יעשה כסף, צריך לשנות בעבורו את חוקי המס ואת עלות ההון, צריך להכשיר את את מהנדסיו בטכניון ואת טכנאיו בצה"ל וצריך ללמד את עובדיו קרוא וכתוב בבתי הספר הממלכתיים של שלומי, נהריה ועכו וכן במעלות תרשיחא, חורפייש, מעיליא וכפרים ערביים ויהודיים נוספים. גם בסוציאל דמוקרטיה צריך לדעת לעשות חשבון כלכלי. ובסוציאל דמוקרטיה יכולים להיות עשירים הרעיון הוא להגדיל את מעמד הביניים וזה לא קרה בישראל ואפילו לא בגליל, למרות מעורבותו החברתית (והציונית) של סטף ורטהיימר. הסיבה לכך יכולה להינתן רק בגלל התנאים המועדפים והפריבלגיים המוענקים להון בישראל ובמקומות אחרים. אין שום צורך כלכלי הכרחי בנתח רווח גדול כל כך שיש לעשירים בישראל לעומת המעמד הבינוני והנמוך. מי שלא מאמין שיפנה אל עבודותיו של דר` מומי דהאן וישכיל.

 12. שור

  האם שיעור מס גבוה יותר אכן יביא להכנסות גבוהות יותר, או להיפך – שיעור מס נמוך יותר יביא להכנסות נמוכות יותר ?
  לא בהכרח. זה תלוי בהרבה גורמים.
  לדוגמא, בישראל הופחתו שיעורי המס באופן חד מאז שנת 2003 אבל ההכנסות ממסים גדלו בעשרות מיליארדי שק`.
  בבריטניה מועלה כעת שיעור המס השולי הגבוה מ-40% ל-50%, אחת התוצאות היא חזרה של ישראלים אמידים מלונדון לישראל. לא ברור אם בעתיד אכן ההכנסות ממסים בריטניה אכן ייעלו.

  נראה שלכל מדינה מתאים שיעור מס קצת שונה, תלוי בנכונות של האזרחים לשלם מיסים ובמידת ההומוגניות של האוכלוסיה.

  שור

 13. בלונדי

  לשור קצת קשה להבין. העשירים המדוברים לא דורשים להעלות את המס לכולם, אלא מציעים לשלם יותר בעצמם. אתה, כמו רבים אחרים, שוכח שהאשמים העיקריים בקשרי הון-שלטון הם השלטון ולא ההון. זה ברור מאליו שבעלי ההון ינסו ברוב המקרים לצבור עוד הון. הבעיה היא שבעלי השלטון מנסים גם הם לצבור הון במקום להתרכז בעבודה שלהם, שהיא ליצג אותנו. בעלי ההון אמורים להיות כפופים לשלטון והשלטון אמור להיות כפוף לנו – הרוב. לכן האנשים שאמורים לתת לנו את הדין על מה שנקרא הון-שלטון, הם השלטון ולא ההון.
  והנה פה יש לנו מקרה של אנשים שמוכנים להכניס את הכסף שלהם לקופת המדינה כדי שיתערבב עם הכסף של פשוטי העם ולא נדע מה של מי, ונציגי הציבור (שעליהם הציבור אמור לסמוך אם המערכת עובדת) יחליטו מה להשקיע ואיפה. אני חושב שזה נהדר! ואם אתה לא סומך על נציגי השלטון שישקיעו במקומות הנכונים אז נסה להחליף את השלטון (כמו שכולנו עושים פה) במקום לשפוט את בעלי ההון.

  זאת, דרך אגב, הסיבה לכך שהתאכזבתי מזה שהאחים עופר הפכו ל"כוכבים" של כל הרעש שיצר הסרט שיטת השקשוקה. אנשים התרכזו בהרשעת ההון במקום להתרכז בתיקון השלטון.

 14. יואל קורנבלום

  כל הדיבורים של בעלי ההון זה רק דיבורים, זה עדיין לא תשלום לשום דבר אז תתבלבל בין לתת כסף לבין הזיה לתת כסף. האם אותם עשירים צריכים חוק כדי לתת למישהו כסף? האם הם צריכים חוק כדי לתת לממשלה חמישה אחוזים תוספת מס? יש לי חדשות עבורם וגם עבורך בלונדי, שיפטרו או שימצאו תעסוקה אחרת לכל אותם מנהלי החשבונות ועורכי הדין שלהם שעוסקים בכל הדרכים האפשריות איך לא לשלם מיסים ואז לא תהיה להם בעיה לשלם מיסים כמו שצריך. הם גם יחסכו את הוצאות עבור אותם מנהלי חשבונות ועורכי דין כך שיוכלו להראות רווח ניכר.

  אל תשכח גם כן שכל אותם חוקים שמאפשרים לעשירים לא לשלם מסים באו כלחץ מצד העשירים שאיימו על השלטון שאם לא יתנו להם הנחות במיסים או הטבות שונות הם יקחו את המפעל למקום אחר. מסתבר שיש תעשיה שלמה בעניין הסתרת המס וכל זה בידיעת השלטון. תתעורר בלונדי, אני לא יודע באיזה סרט אתה חי אבל הגיע הזמן להחזיר אותו.

  יותר טוב, אם זה מה שהעשירים באמת רוצים, מדוע לא לבוא לאיזה גוף עצמאי, נניח שמאי כלשהו, שיעריך את הונם של אותם עשירים ואז לתת מזה חמישה אחוזים לאו דווקא לרשות המיסים. נניח עשיר כנ"ל ערכו מליארד דולאר ואז הוא יתן חמישים מליון דולאר לגופים שונים באופן ישיר. למשל לעזור לאילו שלא מסוגלים לשלם את המשכנתא כדי שלא יזרקו אותם מהבית, לקנות לבתי ספר מחשבים ועזרי לימוד, לתת לילדים ארוחה טובה בבית הספר, לבנות ולממן רשת מועדונים לילדים לאחר בית הספר שלא יסתובבו ברחוב, לקנות כל מיני עזרים לנכים ועוד ועוד. למה לתת את זה לרשות המיסים? אולי כדי שאותה רשות תוכל לממן מלון בשלושת אלפים דולאר ללילה לאיזה איש שלטון? או אולי העשירים יודעים שאם יתרמו לרשות המיסים הם יקבלו את זה בחזרה בצורה אחת או אחרת בעוד שתרומה אחרת לא יקבלו בחזרה? גם פה בלונדי, תתעורר.

  אני זוכר שגם וורן באפט אמר דבר דומה. הוא בא בטענות שהמזכירה שלו משלמת מיסים באחוזים יותר ממנו. כמובן שאף אחד לא אמר לו שהוא יכול לשלם עוד מסים כרצונו כי היא גם יכול להעלב מזה. זכור לי ששאלו אחת הבנות שלו מה מעניין את באפט אז היא אמרה שהוא מעוניין בכסף. הוא כל כך נעלב מזה עד שהלך והפסיק כל עזרה שנתן לה בתשלום הלימודים שלה באוניברסיטה. כמה זה עלה לו? אומרים שהונו האישי נאמד לכל הפחות בשישים מליארד דולאר אז מה הבעיה שלו לשלם כמה שהוא רוצה? חמישה אחוזים אצלו זה בערך שלשה מליארד. אתה יודע מה אפשר היה לממן עם זה עזרה לנזקקים? כמה אנשים לא היו נזרקים לרחוב אם היה עוזר להם לשלם את המשכנתא? תתעורר, בלוני, תתעורר.

  בקשר לשלטון מה אז מה שמעניין את רוב השלטון זה השלטון. יש כמה בשלטון שגם מעונינים בהרבה כסף וגם הרבה טובות הנאה אבל זה לא בדיוק הרוב. חוץ מזה אל תשכח שזה עניין של חינוך וגם עניין של אידאולוגיה לפעמים. לפני קום המדינה ובשנים הראשונות של המדינה האידאולוגיה היתה חשובה ורוב המנהיגים חיו בצורה כמו כל שאר היישוב. לרובם לא היה כסף רב וחיו בערך כמו כולם. שוחד נחשב לטאבו. זכור לי שידלין, אני חושב שזה השם, מקופת חולים, לקח שוחד והוא הפך להיות מוקצה מחמת מיאוס לכל הפחות. היום כמובן זה לא כך וכל זה בגלל שאותם מנהיגים שיש לנו התחנכו בצורה אחרת.

  כמובן שיש קשר הדוק בין ההון לשלטון ותמיד היה קשר כזה ונראה שתמיד יהיה כזה. יש להניח שזה עתיק יותר מזנות או אולי זה אותו הדבר. השלטון צריך להבחר ומשהו צריך לשלם את ההוצאות וכאן ההון משלם. השלטון צריך טובות הנאה וההון מסוגל לספק. לאחר השלטון אותם נציגי שלטון לשעבר צריכים עבודה טובה אז ההון מחזיר טובה כדי שאילו שעדיין בשלטון יראו ויבינו וכן הלאה הרשימה ארוכה. אולי כשתתעורר תוכל גם אתה להוסיף משהו לרשימה הזאת.

  בכל אופן יש לי רעיון בשבילך בלונדי, אם משהו מציע לך כסף את תבנה על זה עד שהכסף נמצא אצלך ביד או בחשבון הבנק שלך.

 15. שור

  נראה שאתה לא הבנת.

  אני טוען שייתכן שהעלאת שיעור מס לעשירים תביא לפחות הכנסות בשקלים, דולרים, אירו, שטרלינג או בקיצור ג`ובות.

  מקווה שעכשיו הבנת בלונדי.

  שור