הטעות הגדולה של יעקב טייטל

יוסי דהאן

אבי יששכרוף מציג במאמר קולע את סוד הצלחת לכידתו של יעקב טייטל.

"ייתכן שהטעות הגדולה של יעקב טייטל הייתה החלטתו לפגוע בלא-ערבים. למרבה הצער, סביר יותר שאם היה טייטל ממקד את פעילותו בפגיעה בפלסטינים, הוא היה ממשיך עדיין לפעול. הניסיון והסטטיסטיקה מלמדים שהטיפול של רשויות החוק בישראל בכל הקשור לאלימות נגד פלסטינים לוקה בחסר, בלשון המעטה.

לפני 12 שנים רצח טייטל שני ערבים ו"יצא להפסקה". הוא אמנם נעצר לחקירה בעקבות רציחתו של רועה הצאן עיסא מוסעף מחאמרה מהכפר יאטה, אך שוחרר מפאת חוסר ראיות. בדומה למקרי רצח ואלימות רבים אחרים נגד פלסטינים, גם סיפוריהם של נהג המונית ממזרח ירושלים ורועה הצאן מיאטה נעלמו לתוך השכחה עד ששב טייטל, ניסה לפגוע ביהודים ועורר עליו את דעת הקהל, השב"כ ומשטרת ישראל".

"בבדיקות שערך ארגון "יש דין" במאות חקירות משטרה בהן קיים חשד לעבירות של ישראלים נגד פלסטינים, התגלו דפוסים של כשלי חקירה. בין היתר, התברר כי אפילו בתיקים חמורים, פעולות חקירה בסיסיות אינן מבוצעות. על פי נתוני "יש דין", 90% מחקירות המשטרה בעבירות אלו, שמבוצעות על רקע אידיאולוגי, נכשלות ונסגרות.

אחד המקרים שבדק הארגון התרחש באחד באפריל 2006. קשיש פלסטיני הותקף על ידי ארבעה מתנחלים בזמן שעבד באדמתו סמוך למאחז "חוות סקאלי" שבצפון השומרון. הוא הוכה בכל גופו בקת הרובה של אחד המתנחלים. בעקבות התקיפה היה הקשיש מחוסר הכרה במשך שלושה שבועות. התיק סווג על ידי המשטרה כגנוז מבלי שנבדקו טענות אליבי של שני חשודים שנחקרו וסיור במקום נערך רק עשרה ימים לאחר האירוע. חשוד נוסף, שלישי, שהמשטרה הזמינה לחקירה, לא נחקר בסופו של דבר.

ישנן עוד לא מעט דוגמאות דומות, שרומזות כי לתחושה של תושבי הגדה ישנה אחיזה במציאות. אולי פשוט מחבלים ערבים מעניינים את רשויות החוק יותר ממחבלים יהודים".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילן

  עצוב כמה שזה נכון.

 2. בלונדי

  האם החקירות בעניין פשעים נגד הפלסטינים מבוצעות ע"י אותם האנשים שחוקרים פשעים נגד המתנחלים?
  אני מתנצל על הבורות. מסקרן אותי מה חוקר הצבא ומה חוקרת המשטרה ומה חוקר השב"כ. איך בעצם עובד שם (חוסר) החוק?

 3. נסים מוסק

  " תשעים אחוזים מחקירות המשטרה בעבירות שמבוצעות על רקע אידיאולוגי, נכשלות ונסגרות", להערכתי על עוד 90% מהעבירות, הפלסטינים המותקפים כלל אינם טורחים להתלונן. במקרה הטוב הפלסטיני יסע בטרמפים ויטורטר שעות בתחנת המשטרה עד שתלונתו תחקר, במקרה הפחות טוב הפלסטיני המתלונן על תקיפה, ייעצר כחשוד בתקיפה. השיטה המקובלת על מתנחלים היא לפגוע בחפים ומיד לרוץ ולהתלונן שהמותקף תקף. זרק אבנים או ניסה לחטוף את נשקם. אחרי מספר ימים הפלסטיני ישוחרר, התיק יסגר ובעתיד הוא יחשוב עשר פעמים לפני שילך להגיש תלונה.

 4. איזי גור

  what else is new
  אנחנו גועלים!

 5. מכלוף

  הפירוש של שם משפחת הנרצח-מחאמרה הוא עושה היין,והרי היין אסור באיסלאם.
  אותו מחאמרה הוא לדעתי מצאצאיהם של יהודי בית שני,אשר המירו את דתם ברבות השנים
  ואולי זאת הטרגדיה של הסכסוך ,היהודים החדשים,ה"טיטלים" רוצחים את היהודים המקוריים
  אני מצרף לינק שיסביר את הקרבה בין מוסלמים בעיקר מאזור יאטה ליהודים
  http://www.tsofar.com/zofar/see_article.asp?id=10805

 6. אורן א.

  היררכית חקירות האלימות נמשכת גם לתוך המגזר היהודי.
  בסדרי העדיפויות, אלימות המופנית כלפי זקנה משכונה מוחלשת תיחקר(אם בכלל) אחרי אלימות המופנית כלפי אשת יהלומן מסביון.
  אלימות נגד סלבריטאי תהיה הראשונה בתור להחקר לפני חקירת אלימות המכוונת לאדם לא מוכר.
  בני האדם בישראל לא שווים בבואם מול הרשויות.

 7. ירדנה אלון

  לבלונדי – במדינה מתוקנת הם עובדים במשולב,וחולקים מיידע.וכשהם רוצים להיות מקצוענים הם שמים את האגו בצד ומלחמות אגו אישיות באירגונים גדולים הופכים את השילוב לפלונטר.
  ולגופו של עניין, ראשית אני מסכימה בהחלט עם המסקנות של הרשימה וטוב שהיא הובאה על מנת לפתוח דיון בנושא
  לעניות דעתי הבלתי קובעת לחלוטין,יש כאן עניין של תדמית ודימוי שהתקשורת מאוד מעודדת בנוגע למתנחלים ,מציירים אותם כאידאולוגים,כממשיכי דרכה של הציונות החלוצית ,ומאחר וכך הדבר ההתבוננות בהם היא במבט של נוסטלגיה רומנטית סלחנית בבחינת "כך היינו" כשבגרוש היה חור והיינו חלוצים וייבשנו ביצות וסללנו כבישים והפכנו מסוחרי סידקית לעובדי אדמה וגאלנו את אדמת אבותינו רגב אחר רגב שעל אחר שעל,הוי איזה ימים נפלאים היו פעם,היינו תמימים,טהורים ,והשכמנו עם שחר לגן לעובדו בזיעת אפינו,כתבנו שירה לירית ומתנו משחפת ומקדחת,הכל על מזבח האידאולוגיה.מי שמתבונן במתנחלים כממשיכי החלוצים,לא יכול להתייחס אליהם כאל טרוריסטים,המבט הנוסטלגי מטשטש ומעמעם את היכולת להביט אל המציאות נכוחה ולהתמודד איתה.
  אני כל הזמן שומעת את התקשורת בעיקר בגלי צה"ל בתכניותיו של רזי ברקאי בכל פעם שמועלה דיון בקשר למתנחלים ולהתנחלויות תמיד הוא אומר"טוב אצלם זה אידאולוגיה"(רזי ברקאי למי שלא יודע הוא קיבוצניק לשעבר,אני חושבת שמכאן אפשר להבין את המבט)
  אז מה היא המציאות הנכוחה כפי שאני לעניות דעתי הבלתי קובעת מפרשת אותה?(זאת הפרשנות האישית שלי זו לא אמת אבסולוטית והיא לא מונחת בכיסי הקטן) יש כאן עבריינות אידאולוגית,בעבריינות אידאולוגית בניגוד לעבריינות פלילית ,העבריין האידאולוגי מעמיד את האידאולוגיה שלו מעל לחוק,(ראה הבנייה הלא חוקית כדוגמית) אבל זו עבריינות אידאולוגית שנעשית בסיוע של השילטון,כלומר במידה מסויימת ניתן לומר שיש כאן גם עבריינות שילטונית,יש כאן ניצול של כוח שלטוני או של מעמד שלטוני,המשטרה והשב"כ,הם הזרוע המבצעת של השילטון,הם לא גוף מנותק שפועל על פי גחמה,ולכן החקירות שמתבצעות בכל מה שקשור לעבריינות אידאולוגית יהודית נעשות ברשלנות,לא בגלל חוסר מקצועיות,נהפוך הוא במקרים לא מעטים כשהמשטרה או השב"כ מפעילים את היכולת המקצועית שלהם ,התוצאות יכולות להיות מרשימות ביותר(ראה פיצוח הרצח של רוז פיזם,או של הטובח מראשל"צ).יש הן במשטרה והן בשב"כ אנשים עם יכולות גבוהות ומרשימות,הם לא תמיד מפעילים אותן מפני שהשילטון לא מעוניין שהם יפעילו אותן. והן המשטרה והן השב"כ כאמור הם זרוע מבצעת של השילטון, אז כך שאם השילטון הוא שילטון עברייני הוא לא יתן אור ירוק למשטרה ולשב"כ לפעול על פי היכולות והמקצועיות המתבקשים.אז את האצבע המאשימה צריך להפנות כלפי השילטון, ואת המבט על המתנחלים צריך לשנות ממבט נוסטלגי ורחום.למבט אליהם כאל עבריינים אדאולוגיים,
  האמת? אני לא מכירה אנשי תקשורת שיהיה להם האומץ המתבקש לעשות זאת, הם מתמלאים בעוז ועזוז כשמדובר בסרבנות גיוס (שגם היא נכנסת תחת הרובליקה של עבריינות אידאולוגית בגלל חוק גיוס חובה,וכל עוד החוק לא שונה מגיוס חובה להתנדבות סרבני הגיוס מוכנסים לרובליקה של עבריינים אידאולוגים),אבל כשמדובר בעבריינות אידאולוגית של ההתנחלויות והמתנחלים מתוך ידיעה של העוצמה הפוליטית שהם רכשו לעצמם במשך הזמן הפחד משתק את התקשורת,אני בהחלט יכולה להבין את הפחד הזה,אבל אין זה אומר שאני מקבלת את השתיקה שלהם ולא רואה את מה שמעבר לה.

 8. ניצן אביב

  מי אמר מדינת אפרטהייד של "מערב פרוע", בה החוק מגן על המתנחבלים היהודים בלבד ומתנכר כליל לזכויות של התושבים הפלסטינים – ולא קיבל?
  מדינה בה מתקיים כיבוש אכזר, דיכוי, נישול, עושק וניצול של התושבים הפלסטיניים, למעלה מ-42 שנה – ואין פוצה פה ומצפצף!

 9. מזל מויאל

  מסיבת העיתונאיים ,החגיגה התקשורתית ,כינויי הרוצח כמחבל רק משום שנמצא פוגע ביהודים, מקרה הרצח "ההיסטורים" כמו האירועים הרבים של התעללויות אכזריות בפלסטינים של טייטל חבריו ואנשי צבא לא באים ממש לידיי ביטוי על רובם בכלל איננו יודעים ואין דיווח לגביהם, צודק יוסי הטעות שלו היתה פגיעה ביהודים זה מה שנותן מוטיבציה למצוא את המפגע. אני גרה על התפר בין ירושלים המזרחית למערבית, בינתיים הוסרו המחסומים שהיו בתקופת הפיגועים אבל במשך שנים חיילי משמר הגבול התעללו בעוברי אורח פלסטינים באופן קבוע למשך שעות צמודים עם הפנים לקיר חשופים למילים פוגעות קללות גידופיםואלימות עכשיו המחסומים הפכו "לאנושיים".
  בתוך העיר העתיקה כל כמה עשרות מטרים ניתן לראות אותם ,חיילים ילדים, גדודים גדודים שומרים על עוברי האורח היהודים , המתפללים, התיירים ועל "הסדר הטוב" ועוד ניתן לראות מעבר לצומת של כביש מס 1 הסמוך לשער שכם את השוטרים שוטרות מתחבאים! מתחבאים ומחכים לראות מי עובר ברמזור באור אדום ומחלקים דוחות מראה קבוע יומיומי של חלוקת דוחות חנייה יומית וקבועה . מנגד במרחק כמה עשרות מטרים מתקיימות תחנות סמים אינטנסיביות שמשרתות יהודים וערבים כאחד באין מפריע.

 10. מאור מלחי

  למשל, אני מניח שבשכונה של שטרנהל ובאריאל קל יותר לתשאל את השכנים ולאסוף עדויות מאשר במקרי רצח הפלסטינאים.
  אגב, גם תאא`ר חאמד, שפגע במחסום המשטרה הבריטית, נתפס רק אחרי שנתיים- קשה לתפוס מחבל העובד לבד, ערבי או יהודי.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2986086,00.html

 11. בלונדי

  אני מצטער, אבל אני עדיין לא מבין ואשמח אם מישהו יסביר לי.
  לאיזו תחנת משטרה בדיוק נוסע הפלסטיני שרוצה להתלונן (אם הוא לא גר ב"ירושלים המזרחית")? חשבתי שיש ממשל צבאי בשטחים הכבושים. איפה אמור רועה הצאן שהוכה או החקלאי שיבולו הושחת למצוא שוטר כדי להתלונן? לפי מה שאני הבנתי הם נאלצים לפנות לצבא שמפנה מעט כח אדם חסר ניסיון ואמצעים לחקירת תלונותיהם. אפשר כמובן להבין את הצבא כי הוא הרי עסוק בדברים הרבה יותר חשובים ותמיד מקצצים לו בתקציב.
  ומה הם גבולותיו הרשמיים של הממשל הצבאי? הוא מתבטל בשטחים שבאחריות הרשות הפלסטינית אבל מה לגבי ההתנחלויות? האם בהתנחלויות יש תחנות משטרה? האם זה חוקי? האם למישהו איכפת מה חוקי ומה לא?

  שוב סליחה מראש על הבורות והנאיביות, ותודה מראש למי שיואיל בטובו לענות.

 12. בלונדי

  אם יש לך שאלות לך לחפש במקום אחר. אזור התגובות באתר זה שמור לאנשים שגיבשו כבר דעה שממנה הם לא מוכנים לסגת בשום פנים ואופן בקשר לכל דבר.

  דיון נעים…

 13. אירית

  עולה רושם מחצאי ההדלפות פה ושם שהוא בכלל עובד מדינה, ושהמשטרה דרכה על האצבעות של השב"כ ועכשיו יש דיונים. ניראה לי אם לנקוט עמדה אזי בכל דרך אפשרית לחזק את משטרת ישראל מול השב"כ בכל הקשור לחסינות שהשב"כ נותן לאנשיו באישומים פליליים "רגילים" כלומר פגיעה ביהודים-ישראלים. אמנם, זה לא פותר את הבעיה של רצח פלשתינאים "ברשות החוק" כביכול, אבל לפחות שלא ישחררו את הרוטווילרים גם על יהודים, ותוך שיבוש עבודת המשטרה. יש גבול !

  באותה הזדמנות כדאי להעלות לדיון את השאלה של גיוס סוכנים למרות שיש ניסויון לסתום את הפה של הציבור בעניין זה, וכמובן שאלת הסכמי החסינות, כאמור לעיל.