כשלעובדים יש כוח

ליאת יקיר-טמנג

יום רביעי, ה-4.11 –  השעה הייתה שעת ערב מוקדמת בירוחם, כשבביתו של אלכסנדר באבייב, מפעיל מכונות ממפעל אקרשטיין,  נשמעה דפיקה בדלת.

"באתי למסור לך את המכתב הזה, אני חושש שאתה מפוטר", אמר א' מנהל המשלוחים של המפעל.

"אני לא קורא טוב עברית, אתה מוכן להקריא לי", אמר אלכסנדר.

"…על פי בקשתך קשר העבודה בינך ובין החברה יסתיים היום ללא שימוע…" הקריא המנהל.

"אבל אמרתי לכם אחר הצהריים שרק לפני חצי שנה רציתי לעזוב ועכשיו אני לא מעוניין. אני כן רוצה לעבוד בחברה. הם מפטרים אותי כי אני חבר בוועד"

.

הכל התחיל לפני כחודש כש-63 מעובדי המפעל הצטרפו לארגון 'כוח לעובדים', בחרו נציגות זמנית וביום ראשון ה-1.11 שלחו להנהלה מכתב המודיע על הקמת הוועד ובקשה למו"מ. ההנהלה הגיבה מייד בפיטוריי חבר וועד, בדיוק כמו לפני 15 שנה אז העובדים ניסו להקים וועד, הלכו להסתדרות ולמחרת כל חברי הוועד קיבלו לבתיהם בשעת ערב מכתבי פיטורים במסירה אישית.

אבל היום ארגון 'כוח לעובדים' הצעיר והנמרץ לא ייתן בשום אופן ששום חבר ועד או עובד החבר בארגון יפוטר או ייפגע בגלל התארגנות.

עוד באותו ערב הפיטורים של אלכסנדר כבר הוכן מכתב משפטי להנהלה וצו מניעה ע"י עורכי הדין של 'כוח לעובדים'.

למחרת בבוקר יום חמישי ה-5.11 הגיעה למפעל משלחת של פעילי הארגון מהדרום, איתם מלווה הסניף, אסף בונדי , לתמוך בעובדים.

אלכסנדר עצמו הגיע בבוקר למפעל, לבש את מדי העבודה, החתים כרטיס והודיע למנהל המפעל שאין בכוונתו לעזוב משום שהפיטורים אינם חוקיים והגיש למנהל את מכתב ההתרעה לפני נקיטת צעדים משפטיים. המנהל יצא מגדרו אל מול נחישות העובד.

באותו הזמן, יו"ר וועד העובדים, בנצי צנגאוקר, מכנס את כל עובדי המפעל לאסיפת הסברה שתיזכר לדורות. העובדים משביתים את העבודה במפעל לשעה ומתאספים בשער המפעל יחד עם חברי 'כוח לעובדים' נוספים מהדרום (לבלוג הסניף ותמונות). מנהלי המפעל שביקשו להצטרף לאסיפה גורשו משם ע"י העובדים. גם השוטרים שהוזמנו לא הצליחו לסלק את פעילי הארגון.

ובאותה שעה מול משרדי ההנהלה בהרצליה מתאספים חברים נוספים של 'כוח לעובדים' מסניפים באזור המרכז (ביניהם מעיין, נציגת סניף עובדי כללית רפואה משלימה הנמצאים בשביתה זה היום ה-36) להפגנה רועשת מתחת לבניין ההנהלה וקוראים להחזרתו המיידית של אלכסנדר לעבודה. סמנכ"ל החברה יורד אל המפגינים ובקול מפייס אומר שזו הייתה טעות ואלכסנדר יוחזר מייד לעבודה.

במקביל צוות התקשורת של הארגון פועל במרץ, וארבע כתבות על הפיטורים מתפרסמות בערוצי מדיה מרכזיים ( Nrg, Ynet, The marker, Globes).

עוד באותו הערב מקבל אלכסנדר באבייב טלפון מהנהלת המפעל: "אנו מתנצלים על הטעות הבירוקרטית, אתה יכול לחזור לעבודה ביום ראשון כרגיל".

המאבק בירוחם עוד לא תם, אנו מקווים כי הנהלת המפעל תשב למו"מ בתום לב ותכיר בנציגות העובדים ובארגון העובדים בו הם חברים.

אבל כל זה קורה כשלעובדים יש כוח!

בואו הצטרפו אלינו לקידום העבודה המאורגנת בישראל

ד"ר ליאת יקיר-טמנג                    שי דשבסקי

רכזת מטה שפלה                         חבר סניף כללי דרום (ומלווה סניף עובדיאקרשטיין)

ארגון 'כוח לעובדים'-ארגון עובדים דמוקרטי

www.workers.org.il                 

                              054-3311750

              

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ניבה

  כל הכבוד למאבק .מכאן תתחיל המהפכה .התארגנות עובדים כדי לנהל מאבק צודק וראוי על הזכות לעבודה תנאי העבודה וכבוד האדם
  העובד היא הדרך שהחזיר את ישרא לדרך שסטתה ממנה,דרך השויון הצדק והחלוקה יותר ראויה של ההון ההכנסות והמשאבים.
  רוצה להצטרף לתמוך וליתן יעוץ משפטי במידת הצורך.

 2. נדב אהרוני

  סוף סוף, ארגון עובדים ראוי לשמו. גם באקרשטיין ילמדו שכל הכוח לעובדים!

 3. עמי וטורי

  למרות הטון האופורי, כאירגון כוח לעובדים ניצל כרגע באקרשטיין ירוחם רק חלק מינימאלי מיכולותיו. אם הנהלת אקרשטיין לא תבין את המסר יתכן שנאלץ להשתמש בכלים נוספים. לפי מה שמסתמן לא יהיה פשוט ולא צפוי מאבק קל. אבל העובדים מודעים לכך ומוכנים לעשות את מה שידרש.

 4. עליזה ידעי

  כל הכבוד לליאת וחברי כוח לעובדים הגיע הזמן שהעובדים בארץ יעבדו בכבוד ולא כעבדים ללא זכויות יישר כוח .

 5. אלי קליר

  קצת האיחור. צריך רק לזכור- המפלצת הזאת של בעלי המפעל עשרת ראשים לה. כריתה של האחד עוד איננה הכרעת המפלצת כולה. הצלחה בהמשך!