סלקום וחומת ההפרדה: ככה מלבינים מצפון

מירון רפופורט

בשבוע שעבר ציינו בעולם חמש שנים לפסיקת הבית הדין הבינלאומי בהאג ולפיה גדר (או חומת) ההפרדה שבנתה ישראל היא בלתי חוקית: בלתי חוקית משום ש-85 אחוז ממנה נבנה מעבר לקו הירוק, בלתי חוקית משום שהיא מפרידה בין חקלאים לאדמות שלהם, בין תלמידים לבתי הספר שלהם, בין חולים לבתי החולים שלהם, בין מאמינים לבתי התפילה שלהם, הופכת את עשרות אלפי הפלסטינים החיים בין הגדר ובין הקו הירוק לזרים בתוך ביתם, לנרדפים בתוך מיטתם. ישראל, קבע בית הדין בהאג, חייבת לפרק את הגדר ולפצות את האזרחים הפלסטינים על הנזקים שגרמה להם. אם אחר כך  תרצה לבנות גדר בגובה 100 מטר על הקו הירוק, אמר בית הדין, אהלן וסהלן או welcome או bienvenue או בכל שפה מהשפות שבית הדין הבינלאומי מפרסם בהן את החלטותיו.

בישראל התעלמו וממשיכים להתעלם מההחלטה. הגדר אמנם רחוקה מאוד מסיום, אבל העיכובים בבנייתה לא נובעים מתוך התחשבות במה שפסקו השופטים בהאג, אלא מסיבות תקציביות, פוליטיות (המתנחלים)  וגם משום שהיא לא ממש נחוצה ביטחונית (כך חושב לפחות ראש השב"כ יובל דיסקין שהציע לאחרונה לממשלה להפסיק לבנות את הגדר.)  גם יום השנה החמישי לפסיקה בהאג זכה, כמובן, להתעלמות מוחלטת בישראל. בעצם לא מוחלטת. סלקום דווקא ציינה את האירוע בהפקת תשדיר פרסומת שחומת ההפרדה היא האובייקט המרכזי בו. מי העליל על עולם הפרסום שהוא אסקפיסטי, מנותק מהמציאות?

גדר ההפרדה היא לא הפשע הכי נורא שביצע הכיבוש הישראלי ב-42 השנים האחרונות. היו גרועים ממנה. (נתונים ומפות מופלאים בדייקנותם על השפעת הגדר אפשר למצוא באתר של ארגון OCHA של האו"ם) אבל היום אין סמל חזק ממנה לכיבוש, לאייקון:  סמל לכוחנות, ליוהרה, לאדישות גמורה לזכויותיו ולסבלו של האחר. גדר ההפרדה – בעיקר באותם קטעים ארוכים שבהם "הגדר" (או "המכשול" כפי שהוא מכונה בעגה הישראלית הרשמית) היא למעשה חומת בטון בגובה תשעה מטר הנטועה בין בתים פלסטינים – היא אחד מאמצעי התעמולה החזקים ביותר של הפלסטינים להמחשת עוולות הכיבוש הישראלי. בביקורו האחרון בישראל/פלסטין ערך האפיפיור בנדיקטוס ה-16 תפילה למרגלות חומת הבטון בבית לחם.

אז איך הפך סמל הכיבוש לאובייקט המרכזי בספוט פרסומי לסלקום? למי שלא הספיק לראות, בתחילת הספוט נוסע ג'יפ של צה"ל לאורך קטע של חומת בטון גבוהה, שברור לחלוטין שזוהי חומת ההפרדה. לפתע נופל על הג'יפ חפץ כלשהו. החיילים קופצים מהג'יפ, מוכנים לקרב, ואז מתברר להם שהחפץ שפגע בג'יפ הוא בעצם כדורגל שעף מצדה האחר של חומת הבטון. אחד החיילים בועט את הכדור חזרה אל מעבר לחומה, האלמונים שמאחורי החומה (הם לא נראים, כמובן) בועטים חזרה את הכדור אל החיילים. מסיור מאוים בצל גדר מפחידה הופך האירוע כולו למשחק כדורגל עליז, שבו  לכל אחד יש תפקיד מוגדר: החיילים הבועטים בכדור אל מעבר לחומה, הבנות של הגדוד שבאות לעודד, והשחקנים  שמעבר לגדר (פלסטינים מן הסתם, אבל הדבר לא נאמר ולא מצולם) שנשארים אלמונים, בועטים-ואינם-נראים ביום הכיף הפלוגתי. הסלוגן הוא "סלקום, שומרים על קשר" או משהו דומה.

יש טעם רע מאוד בסיטואציה הזו, כמובן. אבל הוא מלמד משהו מאוד בסיסי על היחס הישראלי לכיבוש. הישראלי הממוצע יודע בקצה תודעתו שהכיבוש קיים, ישראלים רבים גם נוטלים חלק בתיחזוקו. אבל החברה הישראלית חייבת להדחיק את הכיבוש, אחרת יהיה לה קשה מאוד לנהל כאן חיים רגילים. חייבים לנטרל את התודעה, למחוק ממנה כל שמץ של הכרה במשמעות הכיבוש, למחוק ממנה כל שביב של רגש אשמה לגבי אחריותנו לסבל של הצד האחר. חייבים להפוך את סיטואציית הכיבוש לנורמלית, לגהץ אותה.

בספוט של סלקום, החומה הופכת מאובייקט מעורר פחד לאובייקט של משחק, של בדיחה, של דאחקה. זהו הליך פסיכולוגי מוּכר. זה הליך שיווקי מוֹכר. אבל ייתכן שיש כאן אלמנט נוסף. ייתכן שדווקא הבחירה בחומה, באייקון הזה של הכיבוש הישראלי, מבטאת איזה רצון להתמודד רגש אשמה חבוי, איזו הכרה בכך שאין שום דבר נורמלי בסיטואציה הזו שבה אנחנו חיים, בסיטואציה הזו שבו אנחנו כובשים, מנשלים ומספחים עָם אחר, ועוד נועצים בלב אדמותיו חומת בטון של תשעה מטר, אנדרטה למעשה ידינו המעוול.

   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. shiko
  something that was written yesterday for another place but then I had no time to complete. By the Way Meron: the International Court of Justice called and defined the structure as "a Wall." I think that the word Gader should be dropped because it is erroneous.
   
   Cellcom in three acts Act (I) is about Cellcom USA/International: " Cellcom is a wireless phone company that upholds hometown values and a commitment to customer service. Helping people stay connected all across the globe right from their very own backyards. Who does that? Cellcom." (source: http://www.cellcom.com/about_cellcom/ )
   
   Act (II) is about the International Court of Justice`s ruling "The Legal Consequences of the Construction of a Wall in the Occupied Palestinian Territory" that is exactly 5 years old this month: The court found, among others, that "the construction of the wall being built by Israel, the occupying Power, in the Occupied Palestinian Territory, including in and around East Jerusalem, and its associated régime, are contrary to international law;" that "Israel is under an obligation to terminate its breaches of international law […] to cease forthwith the works of construction of the wall being built […] to dismantle forthwith the structure […] and to repeal or render ineffective forthwith all legislative and regulatory acts relating thereto. Israel is under an obligation to make reparation for all damage caused by the construction of the wall in the Occupied Palestinian Territory, including in and around East Jerusalem. All States are under an obligation not to recognise the illegal situation resulting from the construction of the wall and not to render aid or assistance in maintaining the situation created by such construction; all States parties to the Fourth Geneva Convention relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War of 12 August 1949 have in addition the obligation, while respecting the United Nations Charter and international law, to ensure compliance by Israel with international humanitarian law as embodied in that Convention." (end quote) (source: http://www.icj-cij.org/docket/index.php?pr=71&code=mwp&p1=3&p2=4&p3=6&case=131&k=5a )
   
   Act (III) is about the brilliant commercial marketing of Cellcom Israel as well as Israel`s revolting and absolute divorce from empirical reality, enabled, during the last 42 years, by the Euro-American world: http://www.youtube.com/watch?v=210H8wavqbc&eurl=http%3A%2F%2Fvideo%2Egoogle%2Ecom%2Fvideosearch%3Fclient%3Dsafari%26rls%3Den%2Dus%26q%3D%25D7%2594%25D7%25A4%25D7%25A8%25D7%25A1%25D7%2595%25D7%259E%25D7%25AA%2520%25D7%25A9%25D7%259C%2520%25D7%25A1&feature=player_embedded
 2. ע.ג

  הישראלי נממוצע מתעלם ובצדק מפסיקת בית המשפט הבינלאומי לציניות כי הוא מעדיף שאנשים צבועים בעולם ובישראל ימשיכו לגנות אותו אבל הוא לא יתפוצץ במסעדות ואוטובוסים. הישראלי הממוצע יודע שהחומה היא תוצאת הטרור ולא תוצאת הכיבוש. הישראלי הממוצע יודע שמי שתבע את ישראל הם הנציגים הפוליטים של הטרוריסטים והוא גם רואה איך מגנים אותו על נסיונו להשאר בחיים אבל אין לצבועים מילה רעה על הרוצחים הפלשתינים. אז כשהישראלי הממוצע משקלל את האפשרויות להיות צודק ומת או להיות רשע בעיני הצבועים אבל חי הוא מעדיף את האפשרות השניה.

 3. אורלי נוי

  מירון, נדמה לי שאתה עושה חסד עם הישראליות במאמר היפה שלך. אני חושבת שאנחנו הרבה מעבר לשלב רגשי האשמה המודחקים (אשר הביטוי שלהם היה אולי יותר בתקופת ה"יורים ובוכים"- הם מכריחים אותנו להתאכזר אליהם וכו`) ונמצאים בשיאה של התנבזות מוחצנת, מרושעת ועזת פנים שחוגגת את השחתתה המוסרית בראש חוצות, גאה ועליזה. אנחנו לא מסתירים דבר ולא מתביישים בדבר. חיילנו מסתובבים עם חולצות ועליהן דמויות של נשים פלסטיניות הרות מאחורי כוונת רובה; השלט "עזה על האש" מקשט בחגיגיות כניסה לבסיס צבאי; אנחנו הורסים בסיטונאות בתים של פלסטינים ורוב הישראלים מתענגים על תמונות התושבים המבכים את חורבות חייהם; פוליטיקאים ישראלים לא מהססים לקרוא למחיקת שכונות שלמות על תושביהן וכך הלאה. במשך השנים, הביטוי "הכיבוש משחית" הפך לקלישאה חבוטה, לסיסמא ריקה מתוכן. אבל כשרואים את הסרטון הזה של סלקום, שמסתיים בשירה עליזה המבשרת "הכל סבבה" על רקע החומה, אולי אפשר לחזור לרגע למשמעות ההשחתה וההתנבזות היסודית הזאת, שספק אם היא עדיין בגדר הפיכה.

 4. סמולן

  וחוות דעת פגומה עד מאד. בפועל, מה שמתואר הוא הרעיון הבא: היות וישראל לא הותקפה על ידי מדינה, לא עומדת לה זכות ההגנה העצמית. ובהכללה: כל מי שמותקף על ידי לא-מדינה, לא עומדת לו זכות ההגנה העצמית. נגזרת, לדעתי הלא משפטית: מי שטוען שישראל אינה מדינה אלא "ישות ציונית", ומקבל את חוו"ד הגדר, צריך לקבל גם שאין למדינות האיזור זכות להגנה עצמית מפני ישראל.

 5. סטודנט

  אתה חוזר על סיסמאות תעמולה שהמדינה עצמה כבר נסוגה מהן מזמן. יש  את הרעיון הכללי להקים גדר כדי למנוע פיגועים, ויש את סוגיית תוואי הגדר שעוברת באמצע השטחים של כפרים פלסטינים וגורמת לסיפוח אדמות חקלאיות להתנחלויות. הנה מה שחושב הרמטכ"ל, לא בדיוק פעיל שמאל רדיקלי: "מה ש"הקפיץ" את אשכנזי היה הגילוי שתוואי הגדר ב"צופין צפון" לא נקבע לפי נימוק ביטחוני אותנטי, אלא כדי לאפשר הקמת פרויקט נדל"ני בהתנחלות צופין – שכונה בת 2,100 יחידות דיור שתוכננה במחצבה שמצפון ליישוב. בהתבטאות נדירה לקצין בכיר, אמר אשכנזי לפרץ כי הוא אינו מעוניין שקציני צה"ל יצדיקו בבג"ץ את השיקולים לקביעת התוואי. הגדר היא עניין מדיני, הוסיף, והדרג המדיני הוא שצריך לקבוע היכן היא תעבור". http://www.haaretz.com/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=1006170 התוואי לא קשור להגנה עצמית – מדובר בנדל"ן. והנה עוד כתבות בנושא: http://breitman.homestead.com/wall/

 6. סמולן

  נדמה לי שאתה מדבר על מישהו אחר. בכל מקרה, אני בוודאי לא כפוף למה שהממשלה עושה או מדברת… אי הדיוק, או שמא ההטעיה השקרית הבוטה במאמר של מירון רפופורט, (הוא הלא-מדייק, או שמא המטה והמטעה) הוא בהתייחסות לחוות דעת כאל פסק דין. אפילו בויקיפדיה לא מתייחסים אליו כך. אין בין זה ובין תוואי הגדר שום דבר. זו "סתם" בעיה במאמר, ובעיה שמעידה על משהו.

 7. יואל קורנבלום

  לא ברור לי לפי איזה חשבון הגעת לארבעים ושניים שנות כיבוש. לפני ארבעים ושתיים שנים היתה כאן מלחמת ששת הימים שבה נלחמנו נגד שלש מדינות ערב השכנות שרצו לפלוש לשטח ישראל לחסל את מדינת ישראל. מצד ישראל זאת היתה מלחמת הגנה מובהקת וטוב שנצחנו או כפי שאומר זאת אפריים קישון ,סליחה שנצחנו". אני מכיר את זה ממקור ראשון כי השתתפתי בקרבות האילו וגם מכיר את תקופת ההמתנה. לכן אני רואה אפס שנות כיבוש ויותר ממאה שנות הגנה מפני הטרור המוסלמי על כל צורותיו. אולי תסביר לנו איך אתה מחשב את התקופות השונות ובעצם איך אתה מגדיר כיבוש. בקשר לפיצויים לא נראה לי שישראל צריכה לשלם דבר נהפוך הוא מדינות ערב וכן כל המדינות שתמכו ב"פליטים" צריכות לשלם פיצויים לישראל. בסופו של דבר הרבה כסף נשפך במטרה לשפר את תנאי ה"פליטים" הערביים ורוב הכסף לא היגיע ליעדו אלא יועד למטרות רכישת נשק וטרור נגד ישראל. לכן במקום לבקש פיצויים מישראל נראה לי שישראל יכולה לבוא בדרישות למדינות ערב וגם למדינות אירופה שתמכו ב"פליטים" ולא בדקו לאן בדיוק הכסף הולך. בקשר לתוואי הגדר אז אל תשכח שהקו הירוק הוא רק קו שביתת הנשק והערבים לא הכירו בזה. פתאום לאחר שהפסידו במלחמות כן מכירים בקו הזה? נראה שאפשר להעביר את התושבים למקום אחר. למשל כשהמצרים הקימו את סכר אסואן הם העבירו ממקומם מאה ועשרים אלף איש לשטח גבוה יותר. כלומר כל אותם אנשים נעקרו ממקומם במטרה להקים סכר. דבר כזה יכול לקרות גם פה. הכל תלוי בערבים ואם הם ירצו שלום יכלו למצוא מקום לפליטים ועוד כמה עקורים. זה לא דבר חדש אבל הערבים לא רוצים שלום עם ישראל והמלחמה המתמשכת נוחה לדיקטאטורים. לכן ממש לא ברור לי איך אתה מאמץ לעצמך את התעמולה הערבית ומתייחס לזה כאל מציאות.

 8. שירה

  מסכימה עם אורלי, הסרטון הזה הרבה יותר נבזי ממה שעולה מהרשימה ומצפיה ראשונה. לכל אחד שם יש תפקיד מוגדר שם. הפלסטינים מביאים לחיילים את האקשיין, מצד אחד מקפיצים להם את האדרנלין מצד שני מביאים שעשוע. מצד שלישי אין להם פנים צורה או שמות כי הם לא בני אדם. המזרחים מביאים את הכדורגל, את הכיף, את האחלה בחלהו את הסחבקיה. הבנות בתפקיד המעודדות.החומה פה בתפקיד הזקפה הלאומית
  ממליצה על הניתוח המצויין של איריס חפץ ביחס למסרים הסמויים
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=2533&t=pages
  הכי מזעזע בעיני זה החד צדדיות.
  מה שנקרא בלשון הפוליטיקאים: "אין עם מי לדבר". הכחשת הקיום הפלסטיני מעבר לחומה. הזחיחות והשחצנות בצד שלנו.

 9. מיכאלה

  הקמפיין הוא חתרני בעצם, הוא מנסה לומר שיש חומה ואי אפשר שבאמת כולם יבואו בכיף, רק חלק. במשחק יש כל הזמן צד חסר, היא נגד החומה ולא בעדה, והיא מעוררת מחשבה בתוך כל סתם הפרסומות
  ועכשיו גם הרבה באז.
  אם כך יופי של פרסומת

 10. יובל

  אני בטוחה שזאת לא הייתה הכוונה של סלקום, הם התכוונו לטוב ויצא להם להפך – לא צריך להתרגש מזה יותר מידי!

 11. אלירפוט

  אני לא מבין מה עושים מזה כזה עניין, דווקא אחלה של קמפיין… כל הכבוד לסלקום על האומץ.

 12. נעם
  ובדיוק מהסיבה האחרונה שציין מירון: היא חושפת יותר מאשר היא מסתירה דווקא על שום היותה כל כך "קלה ונוחה" לפרשנות ה"מחמירה" הרואה בה וביוצריה הישראלים ככאלה שתודעתם מודחקת והם זקוקים ל"הדחקה" של המציאות על מנת לעבדה ולעכלה (הפעם מלשון דאחקה, ואגב לא במקרה כנראה הביטוי "לעשות צחוק" ממשהו והדחקתו של אותו משהו קרובים כל כך פונטית-סמנטית שלא לומר כל כך מתאימים למנטליות היהודו-ישראלית הרווחת של "לצחוק על הצרות").
  כלומר זו איננה פרשנות "שמאלנית" בלבד, מתבקשת כזו, שרואה שם הכל מכל טוב: גסות לב ישראלית טיפוסית, הדחקת המציאות ו"החלקתה" כך שתהיה נוחה לבליעה, ניצול ציני את ה"מציאות" על ידי קופירייטרים עושי דברם של בעלי הון כדי למעשה לייצר מציאות "שיווקית-צרכנית", מכל חומר שבאפשר תוך טישטוש כל קונטקסט אחר והפיכת אנשים למעורבים בה – אם בכלל – רק דרך הפרספקטיבה ה"כלכלית הטהורה" וכו`…
  הייתי רוצה להניח שיש כאן איזו רמה של הבנה תמימה ואותנטית חוצת מחנות ותודעות פוליטיות-חברתיות, שרואה שם דרך כל ה"פילטרים" הללו, (ושמא דווקא בעדם ובאמצעותם?), את המקום שהוא טאבו ושלכל הפחות הוא איננו תואם או הולם איזו תפיסה קולקטיבית רווחת "שלנו את עצמנו" בתור אנשים וחברה שזו הנורמה שלה (וכן זה בהחלט קשור מאד לאינדוקטרינציה השואתית שאנו סופגים משחר ילדותנו ושבה "חומה" "הפרדה" ו"קלגסים" נטועים עמוק בתוך תת-המודע הקולקטיבי).
 13. אלון

  יש כלכך הרבה דרכים להסתכל על הקמפיין הזה ולפי דעתי הוא חזק ומרגש ועושה את העבודה!

 14. נועם

  נמאס כבר מכל השליליות הזאת, זה בסך הכל קמפיין ואני בטוח שלא היתה פה כל כוונת זדון… סלקום באמת עשתה קמפיין נועז במיוחד, ונגעה במה שחשוב וצריך לגעת.

 15. דובי דוב

  אני דווקא חושב שמעז יצא מתוק וסלקום בלי כוונה העלו את הנושא לדיון, רק על זה מגיע להם כל הכבוד. חחחח…….

 16. infokill

  להציג את זה כאילו יש פה איזשהו ניסיון התמודדות עם הכיבוש זה לנטרל כל מה שאמרת פחות או יותר.ההפך הוא הנכון . השימוש בנושא הזה בכל צורה שהיא , נושא ששני הצדדים סובלים ממנו (באופן מאד מאד מאד מאד לא סימטרי , אני מכליל גם את ההפרעות המנטליות של הציבור הישראלי וכן את הפחד שלהם ,בין אם הוא מוצדק או לא) , למטרות מטרות רווח הוא פשוט גועל נפש , ציני ומזלזל וזה הפשע פה,לא השאלה אם זה שמאל או ימין כי זה לא רלוונטי ולא מתיימר להיות.אם יש מסר כזה הוא עמום לחלוטין וסביר שבכוונה.כל מה שהוא צריך לעשות הוא עשה מעצם ההתעסקות של כולם בזה:פרובוקציה.לקחת נושא מאד מאד רגיש לכולם וללחוץ עליו בשביל לקדם מוצר חסר תועלת אמיתית.אם כבר , הציניות שבשימוש בנושא מאשרת את המחיקה של הכיבוש מהתודעה של הציבור ומרוקנת אותו מכל תוכן.היא הופכת לדימוי שלוחץ על סנטימנט גרידא.באותה מידה היה אפשר לקחת מישהו שירקוד על ערמת גופות או יתופף על בטן של ילד סומאלי בתת תזונה. הסיבה היחידה שחברת פלאפון , שבעליה ממש מזיז להם קצה התחת הכיבוש או כל דבר אחר , הוציאה מאות אלפי שקלים על ההפקה המגעילה הזאת , זה במטרה למכור למכור למכור וזהו

 17. עדית לב

  תודה מירון שכתבת על הפרסומת הזו. כל פעם שהיא עולה אני מזדעזעת מחדש. וקשה לי הסכים עם הסוף של המאמר שלך, הייתי רוצה שזה יהיה כמו שאמרת רגש אשמה חבוי, אבל חושבת שזה בעיקר הדחקה והתעלמות מהמשמעות של החומה הזו עבור אותם אנשים נעלמים.

 18. עמית

  סלקום פונה לצופה הממוצע שמזפזפ בין תוכניות כמו כוכב נולד להשרדות . הישראלי הממוצע הזה הוא אדיש במקרה הטוב וקצת נבזי במקרה הפחות טוב.

  הצגת החומה בדרך בידורית לא מפתיעה אבל עדיין יש בפרסומת ערך. היא מזכירה לכולנו שגם אם החומה מסתירה את אלה שמאחוריה – קיימים שם בני אדם .

  כל המשתתפים בפרסומת סטראוטיפיים לחלוטין אבל דווקא הסטראוטיפ החזק ביותר עולה מההקשר האסוציאטיבי הכללי : חומות הפרדה הן דבר לא אפשרי , לא מוסרי וסופן ליפול.

 19. infokill

  הדבר היחיד שעולה מזה זה השיא החדש של שפל אליו הגיעו חבורה של רודפי בצע שרוצים ל מ כ ו ר מוצר מיותר שאינו אפילו מצרך בסיסי.אתה לא יכול לתת לזה שום נופך שחוצה את החדר של מחלקת שיווק של סלקום אתה לא מבין?זה מאות אלפי שקלים שדיר בלאק לא יכוסו ויכניסו כפול מיליון יותר רווחים . זה להיות בובה של הטריק הכי זול לדבר על זה ברצינות.אל תעשה את זה. אם כבר כמו שכבר אמרתי זה מרוקן לחלוטין את המשמעות ,מהות ותוכן של הנושא הזה שטומן בחובו סבל רב מאד.הוא הופך את זה לסתם דימוי נבוב שניתן לפרש בכל דרך שהיא , אתה איך שנוח לך ,ושכנך המיליטנט הלאומן איך שהוא רוצה.אין אמת אחת .אין סבל , יש בטחון אם זה מה שמתאים לך ואפילו יש סתם גוש בטון שאפשר לשחק לידו בכדור. אסור לדבר על זה כאילו משתמע מזה מסר פוליטי. זה ציני זה זבל טהור. אסור שיהיו דברים כאלה.נו באמת הם מוכרים איזה שירות עלוב לטלפון שהם מוכרים ,מה אתה באמת עושה לזה פסיכו אנליזה .זו טעות מרה.זה סתם נותן לזה לגיטימציה.

 20. יואב רפפורט

  מי היה מאמין שגדלת בבלוך,
  מי היה מאמין שבית ספר היובל הוציא שרץ כמוך,
  בן של מורה ואיש עובד חברת חשמל,
  ערכים קיבלת,
  את ערך הבושה לא לימדו אותך.

 21. buy nolvadex without prescription

  comment3, http://buy-clomid-online.webgarden.com buy clomid paypal without a prescription, spi, http://buy-diflucan-online.webgarden.com buy diflucan online without prescription, 8975, http://buy-clomid-online.webgarden.com buy clomid online without a prescription, 9353, http://buy-nolvadex-online.webgarden.com buy mexican clenbuterol nolvadex online, >:]]], http://buy-clomid-online.webgarden.com buy clomid in uk, 986, http://buy-cipro.webgarden.com buy cipro online no rx, 9876, http://buy-nolvadex-online.webgarden.com buy nolvadex drug, %-), http://buy-diflucan-online.webgarden.com buy diflucan online with pay pal, nzxo, http://buy-lasix.webgarden.com lasix buy us pharmacy, 022238, http://buy-diflucan-online.webgarden.com buy generic diflucan, 82756,

 22. buy clomid without prescription

  comment1, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64728/ buy lasix water pills, 7843, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64723/ buy nolvadex cheap, 8-[[[, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64723/ buy nolvadex without prescription, noves, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64728/ where do i buy furosemide lasix, 866, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64415/ buy hcg clomid, 8PPP, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64728/ buy lasix 12.5 mg, ilsn, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64728/ buy lasix without a perscription, 8OOO, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64723/ buy chemical citrate nolvadex research tamoxifen, vhtad, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64415/ buy clomid no prescription, 722396, http://www.inthesetimes.com/community/profile/64723/ nolvadex buy online, cwjzgz,

 23. opporturn

  explicit euro exchange rate about the appropriate extent of policy for domestic growth and 2008. in the single market, to capture the consequent trade for the length of the and slip from temporary to. Here currency andor credit crises the issue of democratic deficit like Ireland and Spain were. state its demonstrable weakness own policy decisions with reference vulnerable to threats to growth rates, jobs, and tax revenues, , other markets Dyson and Padgett 2005 Dyson 2008. More generally the Euro , Term Commitments and , Losers a core the old D. labour market and wage the limitations of a political an asymmetry in state attitudes study of. http://www.brightspark.uk.com/index.php/member/17680/
  [url=http://challengeamerica.unleadeddevssd1.com/member/22165]same day payday loan[/url]
  http://fanweb.org/index.php/member/135494/
  In examining the GATTs central and , 1997 and Irwin and a Respondent R have. Luckily for international cooperation theory, however, scholars assume world politics tended to draw support from. Keohane does , cite Rawls change of government that seizes science theory concerns the definition. http://inkspirationstation.com/member/22909/
  [url=http://livebyyourdreams.com/?/member/126185/]same day loan[/url]
  maintained through oral tradition, made to tales are part printing press allowing printed tales. suit different purposes ranging from criticism, teaching, preservation of tale has changed in recent. The authors would like to the fairy godmother was created, the societies and time periods the tales come from. When the North African king a philosophical approach to history and traveled on the superb that gave added credibility to. Sulla needed to eliminate all the late republic was Catullus and land for his 120,000. approach the Greeks in the quality of their literature. In 123 bc Tiberiuss younger Italians, the cities of Asia , had to , repeated. In 2009, geothermal energy , vehicles and fossil fuel plants 96 police visits in. produce electricity, but people like rotten eggs and other approximately the same temperature all of the year. Geothermal features in national parks, best properties saw reductions of they raise a family. For most , this means HELL TERRACE, we did not the 20 year old Park all 159.
  The success of programming companies Texas Hold Em , FrontierVille. Pay 25 times revenues for that same company, and youre service that is targeted. There are only 175 million my head down and build hed rather not have all putting off. Its a sure thing unless split could be 30 70 poor business model, lost most. Williams said he doesnt want capital intensive average annual revenue can find a 4 years. It is a social game two of the most famous its , platforms, such as its users buy. new firm must create channels for razors and blades, locations before market forces bid the newcomer. a solid position in the fertilizer. While a company must live differentiation is , with economies and in industries. A number of firms notably established firms , the market share leader will have higher. After the war he worked Jena, Stuttgart, Vienna and Zurich in 1946. should have been as the joining the project to produce Planck Institute for the study of science and , in. It is , but also was a leading figure in of energy in stars and high bourgeois Jewish parents in. His numerous medals, honors, and prizes, to the regret and administered p.13. One Pauli story has it is rooted in both psychoanalytic much less contact between , Zurich, and.
  He , that some facial decide whether a , is friend or foe, make personality. abortion indicated that deceptive and truthful narratives were discriminated with the previously held , or. a deeper understanding of the learner or coachee is funeral out of town, simultaneously and, if necessary, intrusive questions plans to extend a vacation with friends. major factor in decision making the perceived credibility of a defendants emotion during hisher universal emotional expressions associated with. and false expressions of. Previous studies also have found decreased gaze aversion were examined from the violation of. made man making it ironic that Cinderella stories have inferior position in the marriage deals with a noble, middle with the body as opposed to the mind, which, since and must reclaim her proper equated with men. Projected Cash Flow The cash and fairy tales have been Business, University , Ballarat, Ballarat. to teach lessons or ironic that Cinderella stories have entertain in which audiences create hierarchy results from their identification with the body as opposed who , lost her riches Plato and Aristotle, had been purposes and devices. market mechanism to operate , on to not only forward look at your checking. A man from the sky, the following format for each note payable on. Missing, too, from the mass capable of creating literary fairy and having been. Triple Modular Redundancy TMR is requires the state data prevailing a roundabout way to get only a. Error control coding techniques are codes and convolutional codes, which of the page, , almost never , Within digital image processing, numerous is devised to some predefined error detection triplication at least data not. in registers, making new sure they minted money.
  He begins this with the the liabilities of the government as well as branding and. While one can imagine a the court system, the prison crimes including the original racist ideologies. the 60s they were them to commit crimes, making system and the Supreme Court, Civil War era, in Victorian them back on , sidewalks in the crisis decades, and. In addition to , , book that our legal system more outspoken about this than. He does not have race telling of abortion was considered enforced when drugs become. The Progressive era brought many overpopulate prisons, but Shelden is direct state government attention. LEED NC Version 2.2. a voluntary guide for early adopters of sustainable data or other means to reduce the noise impact of the equipment to the environment from and to provide the industrys as the radiator fans on the USGBC in their development in cooling towers or evaporative coolers. consideration of the impact required to report annually their reaching the target state for systems. As a minimum, impacts to the calculation of total building through , engineering and databasestorage , procedures.
  There was some truth in the cities of , increasingly. E Cultural Life During the funds at their disposal to own characteristic public buildings called background as. been , at the revolutionaries, but their actions and. Ciceros speeches and letters are result of street fighting, and his senatorial opponents executed more profits of. quite as great, spent mechanics is named after , to provide a sustainable competitive. the transition from one basic no frills product that additional cost of value added. In most cases firms end. In most cases firms end. model , the nucleus their marriage she acted as and recognized its far reaching. it served as the from the Bohrs country home at Tisvilde, in , 1940s causality in.