קבלו אותי, אני מרוקאי המחמד שלכם או למה אני מתגעגע לעינב בובליל

אביהו אטיאס

אני לבן, רגיש, עדין, דובר עברית מצוחצחת ואנגלית מרהיבה, משכיל (תואר ראשון, שני ושלישי), למדתי באוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בארץ ובעולם, קראתי את כל כתבי קפקא (הזמינים לפחות), אני יודע לצטט את יהודה עמיחי (ולהתפעל מאבידן ויונתן), הייתי בהופעה של ליאונרד כהן, אני מפתח את המודעות שלי יחד עם הפסיכולוגית שלי, אני ממשמע את עצמי בחדר כושר ארבע פעמים בשבוע, מתרגל יוגה באדיקות של נזיר טיבטי פעמיים בשבוע ואוכל קינואה, לפחות פעם בשבוע.

במילים אחרות, לו הייתם מכניסים אותי לבית האח הגדול, שפרה קורנפלד היתה מתה עליי, וביחד היא ואני, שפרה ואנוכי, היינו סורגים לנו חבר הומו אחד, חברה ערבייה אחת וצבר הארץ (מבנימינה) אחד.

ואתם (ירון פריד, רענן שקד, אריק הניג, אפרת אברמוב, דנה ספקטור) הייתם כותבים עליי מילים יפות ("מירוחם להארוורד"; "א-מרוקאי";  "מבחן אטיאס"; "פרידמן מרוקאי חי"),

ואפילו הייתם שולחים לי SMS ומתוודים בפני חבריכם: "בדרך כלל אני לא עושה את זה, אבל הוא? הוא מקרה מיוחד".

והטוקבקיסטים? הם היו חוגגים: "ד'ר מרוקאי? קצת אוקיסמורון, לא? חחחחח"; "סוף סוף מזרחי שלא מתבכיין, לקחו לי, שתו לי-כנסו כנסו"; "בובלילים תפנימו- חינוך זו השקעה טובה יותר מסיליקון ותוספות שיער".

אז ככה

ככה אתם אוהבים את המזרחים שלכם

ל-ב-נ-י-ם

מ-ו-ל-ב-נ-י-ם

בדיוק כמוני (כמוכם),

ורחוק-הרחק ממזרחים כמו יוסי ועינב בובליל (וכמו אבי ז"ל, אמי שתזכה לחיים ארוכים ותשעת אחיי ואחיותיי) אשר כלואים בעיירת פיתוח, הרחק מעינכם הבלתי מזוינות.

אני ההוכחה לטענות הניאו-ליברליות, לבנות-אשכנזיות, שאתם כה אוהבים, מבית מדרשו של מילטון פרידמן (פרידמן מת! אבל באמת מת) ש"מי שרוצה מצליח", שמשמעת-עצמית (ולא תנאים מבניים), השגיות, רציונאליות, תודעה עצמית (ולא מודעות אתנית) הם שמבחינים בין מזרחים ואשכנזים. אני ההוכחה לטענות האשכנזיות שלכם ש"יש מזרחים אחרים".

אז הנה אני, קבלו אותי, חבקוני חזק, השתמשו בי, התפארו בי, עשו בי כרצונכם,

אני מרוקאי המחמד שלכם.

אבל אז הגיעה עינב בובליל

שאינה ממש מרוקאית (אבל לכם זה לא משנה,"מרוקאי" עבורכם הוא שם גנרי לכל המזרחים), ובטח לא "מחמד" ליבכם.

גאה, זקופה, חזקה, מלאת חיות וחיוניות ("חזני, חזני, חזני") ושרה בקולי קולות מול פניכם המשתאות, את שירו היפהפה של קובי פרץ: "יש בי את כל הכוח/לרפא את ליבך ולשכוח/ להביט בך ולהגשים לך תחלומות שלך".

לתפארת מדינת ישראל.

ואז הגיעה עינב בובליל

והטיחה בכם כינויים ("פרידמן מת"),

ואתם נלחצתם,

כי הטחת כינויים שמורה לבעלי הכוח בלבד ("פרחה"; "ערסים"; "צ'חצ'חים"; "פראענקים"; "שוורצאחייה"; "פרימיטיביים"; "ברברים"; "נשארנו עם שאריות אדם"; "טול-כרם כבשה אותנו"),

ואז הגיעה עינב בובליל,

והעדיפה את "צ'ארלי וחצי" על פני "ללכת על המים",

את קובי פרץ, משה פרץ, איציק קאלה ומאיה בוסקילה על פני ליאונרד כהן,

את הרב פינטו על פני ביל גייטס,

הכריזה בפניכם שקינואה עבורה "זה אוכל לתרנגולים, לא לבני אדם",

ושהיא מעדיפה מפרום מלא שמן, תפוחי אדמה עסיסיים ובשר אדום חריף, הרבה חריף,

ובכלל היא מעדיפה שפה שלא הכרתם עד כה: "יא רבי שמעון"; "בן פורת יוסף"; "ישתבח שמו לעד, בחיים הוא לא מאכזב אותי, כפרה עליו".

אבל עינב בובליל בעיקר עשתה את מה שמולבנים כמוני, מרוקאי המחמד שלכם, לא השכילו לעשות: היא הגנה באצילות נפש בוגרת ומרגשת על אביה היקר, יוסי בובליל, הגנה עליו מפני הדיירים ההגמונים שלעגו לו ("הוא לא מדבר עברית בכלל"; "הוא מדבר יוסית"), כינו אותו ואותה בשמות ("בדיחה"; קוריוז"; "תת רמה"; "שלוחה מאשקלון"); התנהגו כלפיו באלימות  ("עדיף לי שיירקב במיטה"; "תקשיבי, הוא קוריוז, הוא לא כוכב. אנשים לא צוחקים בגלל שהוא כל כך חכם, הם צוחקים בגלל שהוא בדיחה"; "יוסי אל תיגע בי, זה לא נעים לי"); צחקו על שפתו ועל כך שאינו מבין מילים עבריות כגון "בדיעבד" (לאחר בדיקה מהירה התברר לי שגם אמי, שאינה קוראת וכותבת עברית, אינה יודעת את משמעות המילה. אני מקווה שזה בסדר מבחינתכם ושלא תיקחו ממני את תואר הדוקטור).

אבל מה שהכעיס אתכם יותר מכל

הוא שעינב בובליל נעדרת כל תשוקה למערב (אשכנז) ("אני לא אירופאית, מצטערת!").

עינב בוליל לא רוצה להיות אשכנזייה נוסח שפרה קורנפלד שהפנימה את ערכי המשמעת העצמית, התקינות הפוליטית, האגרסיביות-הפאסיבית שמאפיינת את המעמד הבינוני-גבוה הלבן. עינב בובליל היא הדמות המזרחית הטלוויזיונית הראשונה שחגגה בנוחות אישיותית מעוררת קינאה את מזרחיותה. אין לה כל כוונה לאפשר לכם לתרבת אותה או להלבין אותה ("מה? אתה מלך תאילנד ולא ידעתי?"), בעיקר משום שמבחינתה, היא כבר תרבותית, מבחינתה יש לה תרבות. תרבות עשירה, יפה ואיכותית, שהיא רכשה בבית אבא ואמא, אבא שהיא נאלצה להגן עליו מפני שפרה וחבריה, שכונתה על ידי כתבי התרבות (שכולם אשכנזים) "ארץ ישראל היפה" או "ניצחון השפיות".

לעינב בובליל אין שום כוונה להפוך מ"ארז בן טולילה" ל"ארז טל" כדי שיהיה לכם נעים באוזן, לעינב בובליל אין שום כוונה לתת לכם להצר את היקפיה, לגזוז את מחלפותיה (היא, לתדהמתכם, בכלל מעדיפה תוספות שיער), לאמץ מוזיקת רוק, לגדף את אייל גולן ולכנות את המוזיקה שלו "מהמותניים למטה" (אותה מוזיקה שאמא מרסל ואבא יוסי כה אוהבים), רק כדי שתכתירו אותה כ"איכותית".

עינב בובליל לא זקוקה לתו-התקן שלכם,

מבחינתה כולנו ארץ ישראל הראשונה  ("איש איש באמונתו יחיה, השם ישמור, כפרה עליו").

עינב בובליל היא המזרחית הראשונה שלכם,

המזרחית הראשונה שאין בה גרם תשוקה לאשכנזיות.

וזו הסיבה שרק עינב בובליל, או כל ברייה אחרת אשר קורצה מחומר דומה, עשויה ליצור שינוי תרבותי ופוליטי משמעותי ביחס למזרחים בישראל. לו רק היתה מוכנה לרוץ לבחירות הבאות. חייבים להבין שכדי ליצור שינוי חברתי צריך תודעה חברתית-מזרחית כמו זו של עינב בובליל. בעיקר צריך להיפטר מן התשוקה להיות אשכנזי. דבר נוסף שחייבים לזכור, ותודה לשפרה קורנפלד שהזכירה לי, הוא שאשכנזים (או משתכנזים נוסח ארז טל ואורנה בנאי) מעדיפים חבר הומו וחברה ערבייה. כי ככה זה במעמד הזה. הם נוטים לחשוב שמזרחים כבר לא חווים אפליה, שיש בעיות דחופות יותר, ששינוי אישיותי והשכלה פותרים בעיות חברתיות ומעדיפים לאמץ את האידיאולוגיה האינדיבידואלית של מעמד הביניים האשכנזי-לבן. שפרה קורנפלד, בן זוגה מולי שגב, אשתו לשעבר דנה מודן, ידידה הטוב עברי לידר, חברו הטוב גל אוחובסקי, בעלו איתן פוקס, חונכו לראות ביוסי ועינב בובליל, ובכל המזרחים הכלואים בעיירות פיתוח, כ"יהודים יד שניה, עם פגימות קלות, זולים יותר".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני איתך.
  חשתי בדיוק באותן התחושות כשצפיתי (וצפיתי- אוי לפאדיחה) בתכנית. החיבור המיידי ונטול הספק של מרבית חברי לשפרה, הבחורה "משלנו", והסלידה מה"גסות" ואפילו ה"בהמיות" (שמעתי זאת במו אזניי) של עינב, הגעילו אותי והעציבו אותי עד מאוד. לטעמי, שפרה, וגם חברי, סובלים מגזענות אמיתית. במסווה של ליברליות. היא הרשתה לעצמה לומר דברים איומים וגזעניים לחלוטין על יוסי ועינב וכיוון שאמרה זאת בטון חרישי וציני, זה התקבל כדבר לגיטימי. החיבור שלי לעינב, לעומת זאת, היה מוחלט- היא הצחיקה אותי, ריגשה אותי וגם הרגיזה אותי לפעמים. אנחנו לא דומות, טעמנו שונה ועם זאת, היא מקסימה בעיני

 2. נתן

  מצטער – פשוט מעולם לא שמעתי את השם הזה.

 3. הדס

  כתבתי יפה ומהלב, אביהו, אבל במקום לכאוב את הזהות שאתה מתנער ממנה ולהלל את זאת שאתה מפלרטט איתה, אולי עדיף לכוון את החצים לחברה שכופה עלייך שתי זהויות צרות ובעייתיות ולא מאפשרת לך את החופש להיות מי שאתה רוצה להיות.

 4. אדי

  למה זה תמיד חוזר לעניין העדתי ? הסלידה מעינב ויוסי בובליל לא קשורה למוצאם העדתי. מדובר ב-2 אנשים וולגריים (אם תוסיף להם גם את האמא, אז 3), גסי רוח, חסרי מודעות עצמית, דוחים ואגרסיביים. אני באמת לא מבין למה אתה צריך להזדהות איתם? הסולידריות העדתית? נו באמת, זה כבר כל כך פאסה.

 5. נטלי מסיקה

  המהות של התוכנית היא להגזים ולהקצין סטריוטיפים על אנשים.
  כמו שיש "מרוקאית מחמד" יש גם "אשכנזיה מחמד" ו"הומו מחמד" ו"ערביה מחמד" ועוד שפע מחמדים. אני חושבת שצריך להזהר מראייה סטריוטיפית כי בובליל לא לבד. ר` למשל את ג`ייד גודי ז"ל "הפרחה התורנית" מהתוכנית הבריטית. היא עוררה עניין מיוחד כי היא היתה פרובוקטיבית עם פה גדול ולא משום סיבה אחרת. כמו בעניין בובליל בערך.

 6. ביטון שמעון מזרחי גאה

  אביהו אטיאס

  הכתבה שלך צריכה להילמד באוניברסיטאות
  ואפילו בבתי הספר
  במקביל הלוואי והיה לך טור בעיתון מוביל
  כדי להשתיק את כל העיתונאים הגזענים
  שמשפיעים על דעת הקהל תמיד לרעת המזרחיים
  ותודה ליוסי ועינב בובליל על מי שהם

  מודה לך על הכתבה

 7. אשכנזי מחמד

  כן, אני מוכן בהחלט להיות אשכנזי מחמד שלך. אני אמנם לא מבדיל בין צ`ארלי וחצי לבין ללכת על פני המים. אבל למענך אני מוכן להחליף את ביל גייטס (אפילו שאני כותב את המייל הזה בתוכנית וורד של מייקרוסופט, כמו שכנראה גם אתה כתבת את שלך) ברב פינטו, אפילו שאני לא יודע מה חשיבותו ובמה הוא עולה על ביל גייטס, אבל אם אתה אומר, אתה בטח יודע. ואני מוכן גם להפסיק להאזין לבאך ולבטהובן, למוצרט ולשוברט ולהאזין למי שתגיד לי ולהסכים שהוא גדול, הוא גדול. ובשום אופן לא אסכים שיהיה לי חבר ערבי או הומו ואנתק כל קשר עם מי שמשתייך על אחת מהקטגוריות האנטי-בובליליות האלו.
  אבל דבר אחד אני באמת לא יודע איך עושים. איך אוכל לשנות את צבע העור שלי שהוא לבן, ל-בן ("לבנבנים" כינה אחד הכותבים כאן אותי ואת אלה שמזלם הרע היה להיוולד להורים לבנים, אשכנזים רחמנא ליצלן, והוא לא התכוון להעניק לנו שם חיבה שכזה)? בעיה, נכון? נגזר עלי לחיות את שארית ימי בתוך עור שהוא בצבע הלא נכון ואין לי סיכוי לזכות בשום מחמאה מפי אחדים מהכותבים כאן על איזוהי תכונה אחרת שלי, תהיה מה שתהיה, מפני שא ני לבן לבנן-בן. אז מה, באמת אין לי תקווה? תקווה כלשהי? אפילו קטנטנה. אני אבוד לנצח?

 8. איריס חפץ

  שמעתי כבר רבות על עינב ויוסי בובליל, ונתת לזה הקשר נוסף. אבל תיזהר: את תואר הדוקטור לא יכולים לקחת ממך, אבל פרנסה באוניברסיטה בהחלט כן. אחרי מאמר כזה יש סיכוי רב שיגידו לך ש"אתה לא בשל" לאקדמיה הישראלית.
  עדיף לכתוב מאמרים כאלו אחרי שמילגת הפוסט דוקטורט מובטחת ואפשר לדמיין חיים באקדמיה הלא ישראלית.
  ומעבר לזה:
  נשמע לי, כמזרחית שעברה את המסלול שלך (אבל יותר בקלות: הורי כבר היו מתשכנזים. אני דור שני…), שיש כאן גם משאלה (אולי רק שלי? אבל נראה לי שגם שלך) להיות מסוגלים להיות עינב בובליל. מה שכתבת הוא חלק מזה – לבוא עם התרבות והמורשת שלנו בלי התנצלויות ובלי לחשוק באשכנזיות הזו (שהיא ממילא זיוף של אירופאיות).
  אדי,
  התיאור הוולגרי מתאים לרוב הישראלים ועדיין מחילים אותו על מזרחים בעיקר. תחשוב על זה.
  פרס, רבין, משה דיין, שרון, פנינה רוזנבלום, חוה אלברשטיין המתבכיינת, קצב, רמון, עירית לינור וכל גיבורי התרבות דה לה שמעטה האלו, הם לא וולגריים? הציטוטים של שפרה הם לא וולגריים? ובכל זאת היא "ארץ ישראל היפה" והקורסת

 9. אירית

  צריך תמיד להיזהר מהסכנה הציונית, בכל מאבק. לפעמים, טוב לחלום על שוויון, ולפעמים כאשר נותנים לך להגשים כיסופים לשוויון ושחרור, זה יוצא בסוף כמו ישראל (קרי מתגעגעים לכיסופים). ככה עם המאבק המזרחי, שלאחרונה מדרדר ומאמץ את הפרקטיקות שסופן מי ישורן. מוציאים מן הארון, לשמוח בכוח, כולם נגדינו,לא מכבסים כביסה מלוכלכת בחוץ, וכולי.
  לפעמים חיבוק הדוב של הממסד, כמו שאתר זה החל לעשות, יכול לקבור את הנושא שבגלעינו יש משהו חשוב.

  ארמניה, אלבניה ,,,עוד חלומות שהפכו לסיוט. ועכשיו מה ? מזרחיסטן בערוץ 2 ? זה החלום ?

 10. חצי מרוקאי

  מאשר תרנגולות.

  לצערי, החינוך הפרימיטיבי שעם ישראל קיבל בעניין הזה מ"בית ישראל סבא" חוצה עדות

 11. בם סימון

  תדכא שמונה מאות תימנים
  תמיד יצוץ לך איזה מרוקאי
  תדכא מאה מרוקאים
  בסוף יצוץ אחד מאי שם ויגיד את אשר על ליבו
  תשחד מאה אלף עיראקים
  יצוץ לך מרוקאי

  כל הכבוד, אטיאס!

 12. דובי

  מוזר. מוזר שאתה מקבל בצורה כזו את המבט ההגמוני, זה שמזהה מזרחיות עם בהמיות, עם עלגות, עם בורות. לא ראיתי אף פרק של האח הגדול (לא כי אני כזה אליטיסט – אני פשוט בחו"ל, עושה דוקטורט), אבל אם נקבל את התיאור שלך של הבובלילים (שתואם לכל מה שקראתי עליהם קודם לכן) – אני באמת לא מבין למה זו דמות המזרחי שאתה חושב שיש להלל היא אותה דמות מזרחית שמדמיינת דווקא ההגמוניה הישראלית.

  האם שימוש נאות בשפה הוא המצאה מערבית? האם השכלה היא המצאה מערבית?
  האם כל ביקורת על איכותה של מוזיקה שהיא במקרה מזרחית היא בהכרח "אליטיסטית"? אין הבדל בין הביקורת על המוזיקה המזרחית הפופולרית, על תכניה ה"עממיים", לבין הביקורת על מוזיקת ה"קאנטרי" – המקבילה האמריקאית, שעוסקת באותם התכנים עצמם, ובצורה דומה. זה לא המזרחיות שלהם, זה התוכן. וזה לא שאין הרבה מוזיקת פופ ורוק שלוקים באותם הליקויים בדיוק, אבל אף אחד לא מגדיר את הזמרים הללו כפאר היצירה המערבית.

  אני לא יודע אם אתה מזרחי מולבן. אני לא מכיר אותך. אני כן מכיר מזרחיים בעלי תרבות שאינם מולבנים – התרבות אינה לבנה בהכרח. אבל אי אפשר, פשוט אי אפשר, שההגדרה של מזרחיות תהיה בהמיות שהתכונה החיובית היחידה שלה היא עמידה על כבוד האב. אל תנסו לרצות אותי ואת יתר האשכנזים, אבל, לעזאזל, אל תפחיתו בערך עצמכם. אל תתנו למזרחיות להפוך למה שאנחנו האשכנזים אומרים שהיא.

 13. יעל

  באמת הגזמת. אני לחלוטין לא מסכימה איתך.
  עינב בובליל לדעתי היא סוג של פריחה, וולגרית.
  ההתנהגות שלה דוחה בכל צורה שהיא ולא כיוון שהיא מזרחית.
  לא צריך להגזים. לכל אחד מאיתנו ואתה ודאי מצפה זאת גם מילדיך להתנהגות תרבותית ודרך ארץ. האם תרצה שבתך תתנהג כמו עינב בובליל? אני לא חושבת. האם תרצה שבת זוגך תדבר, תצעק, תתבטא , תשיר ותצעק כמו עינב בובליל? אני לא בטוחה.
  אני חושבת שלהכשיר את ההתנהגות של עינב בובליל כדי להצדיק את האפליה – זה לא נכון.

 14. דובי

  (שמתי את כתובת האתר שלי במקום כותרת לתגובה מתוך הרגל – זהו סדר השדות הרגיל בתגובות בבלוגים. אם אפשר לתקן ולהחליף, הכותרת צריכה להיות: "הזוהי מזרחיות?")

 15. ווא, מרוצה, מאוד מרוצה

  סקרן לדעת מי אתה?
  הייתי רוצה שתבוא להרצות בפני הסטודנטים שלי. שיעור מאלף הענקת לנו ועוד בתחילת השבוע ובפתיחת העונה השניה של האח הגדול

  זוהי אחת הכתבות שבגללן אני שמח שאתר העוקץ הוקם. 
  תודה לאיציק ספרטא ויוסי יונה שפרסמו כתבה כך כך חשובה, מדוייקת ומעוררת תובנות.
  וחייב לציין משהו: אני פרידמן, כל חבריי וחברותיי הם שפרות קורנפלד והאביהו האטיאס הזה איבחן אותנ כמו גאון. שיחקת אתה איש יקר רק שלח לי מייל אני אשמח לשמוע ממך עוד

 16. שניר

  כתבת יפה, מהלב והצלחת להעביר בדיוק מיקרוסוקופי למה גם לי ולאחרים, מולבנים כמוני, היה חשוב להגן על עינב בובליל בחירוף נפש מול גדוד הישראלים היפים שסובבים אותי.

  רק הערה אחת לי אליך – חשוב לא להפוך את התמונה לפשוטה כל כך. עינב היא לא מזרחית יותר מאחרים ואין לדרך שהיא הציגה מונופול על הגדרת המזרחי.

  במובן מסוים, האללת דמות הפריחה הסטריאוטיפית (גם אם עינב פירקה את הסטריאוטיפ הזה, העשירה אותו והעצימה אותו בעזרת הכישרון שלה) לא תעשה לנו טוב. לא ייתכן שהשפרות ינכסו לעצמן את ההשכלה, החיבור לעולם הגדול והאפשרויות הכלכליות שטמונות בצד הצדדים האלה של החיים ולמזרחים כמו עינב ישאר להעצים ולפאר את "מה שנשאר".

  לא! ממש לא! את התמונה הזאת צריך להפוך, רק כך מזרחים מעיירות פיתוח לא יחשבו שהשכלה זה "להם" ובצד השני, אשכנזים גם הם יפתחו לכך שגםה תכונות "מזרחיות" יכולה להיות הנאה והעשרה עצמית.

  הקרב פה הוא לא בין תרבויות סימטריות, הקרב הוא שלנו נתנו תרבות חסרה, תרבות של עוני, של מחסור, ועם זה יצרנו לעצמנו משהו שאנו גאים בו, אבל זה לא מספיק, ואסור שזה יספיק. זו המלכודת הגדולה ביותר. ולצערי, לפחות במאמר הזה ידידי, נפלת בה.

 17. אורלי נוי

  נהנתי מאד מהמאמר, שעם זאת השאיר אותי בעמדה אמביוולנטית: האם עינב בובליל היא האופציה המזרחית "האותנטית" היחידה? האם מזרחי משכיל הוא בהכרח מזרחי מחמד? משתכנז? האם ההזדהות עם עינב בובליל היא הדרך היחידה שלי לבטא את סלידתי העמוקה מההתנשאות ההגמונית האשכנזית?
  עינב בובליל אכן מדהימה בעיני (בניגוד לאביה הגס והאלים. וכן, אני יודעת, הוא לא היחיד. בוודאי שלא), וגם אני עקבתי בהשתאות אחרי זקיפות הקומה המרשימה שהפגינה לאורך התוכנית. הרעתי לה בקול רם. אבל אני חושבת שהצגתה כנציגת המזרחיות האותנטית אל מול "המזרחים המשתכנזים" חוטאת באוריינטליזציה הפוכה. כלומר הבוז לעינב בובליל ומה שהיא מייצגת הוא מאוס ונחות וטוב שעינב פוצצה להם את הבלון המנופח שלהם בפנים, אבל אני גם לא מוכנה שיקבעו לי איך "מזרחי אמיתי ולא משתכנז" צריך להיראות ולדבר. אפשר להחזיק בתודעה מזרחית פעילה גם עם תואר אוניברסיטאי וחברים הומואים וערבים. ולא, לא הייתי מצביעה לרשימה פוליטית בראשות עינב בובליל.

 18. מוטי טסלר

  אז מה דעתכם להקים מפלגה, לאסוף כח פוליטי ולרוץ עם מצע ניאו-ליבראלי מודרני מקושט בכובע עדתי? די לדיבורים.

 19. משה לופיאנסקי

  התנצלות:
  הערה: הדרך היחידה בה מצליח אני לתקשר עמכם היא "תגובה" למאמר
  _____________________________
  להלן מאמר שכתבתי.
  באם תמצאוהו ראוי לפרסום, אשמח אם תפרסמוהו.
  תודה
  משה לופיאנסקי
  052-3625486
  ______________________________
  בעבר נסוגה ישראל משני שטחים כבושים, מלבנון ומסיני. שתי הנסיגות האלה נתאפשרו, מאחר וישראל לא הקימה התנחלויות בלבנון וההתנחלויות בצפון סיני הוקמו על אחוז זעום מן השטח הכבוש.
  באשר לגדה, יש בשלב הראשון לחזור אל המצב ששרר שם עד תחילת שנות השבעים – כבוש-צבאי-ללא-התנחלויות. התחושה שמשרה כבוש צבאי ללא התנחלויות היא תחושה של זמניות. זהו כבוש שבא לפתור לכובש, "בעיה ביטחונית". למדינה הכובשת אין שום אינטרס להמשיכו כאשר בעיתה הביטחונית נפתרת. כבוש-עם-התנחלויות, לעומת זאת, הוא מבחינתם של הנכבשים ענן קודר ומאיים, המשרה את תחושת התמידיות ויוצר פחד מוצדק, שגם את מה שעוד נותר בידם, הם עלולים לאבד לחמדנותם של הכובשים. ההתנחלויות מהוות הוכחה לכוונתו האמיתית של הכובש – התפשטות טריטוריאלית אל עבר אדמותיו של הנכבש (הפלסטינאים) וסילוקה ההדרגתי של האוכלוסייה הכבושה.
  על פי עקרון ההפרדה שתיארתי יחוסל הכבוש בשני שלבים: פנוי ההתנחלויות ממתנחלים ולאחריו תחילת תהליך סיום הכבוש הצבאי. במילים אחרות – בשלב הראשון חוזרים ל-1968, אך עדיין לא ל-1967.
  ההבדל בין שני התהליכים האלה הוא עצום:
  חיסול ההתנחלויות חייב להיעשות מייד, באופן חד צדדי ובלתי מותנה בהתנהגותם הרעה או הטובה של הפלסטינאים תוך המשכת הכבוש הצבאי. (כך צריכים היו גם לנהוג בעזה).
  לגבי סיום הכבוש הצבאי חייבת הגישה להיות הפוכה לחלוטין. בניגוד לחיסול הבלתי מותנה של ההתנחלויות, סיום הכבוש הצבאי חייב גם חייב יהיה להיות מותנה בהתנהלותם ובהתנהגותם של הפלסטינאים ולהתבצע רק לאחר מו"מ קשוח. הבצוע ייעשה ע"י דילול זהיר והדרגתי של הכוחות. באזורים מסוימים יהיה הדילול מהיר ובאחרים – איטי יותר. הנקודה החשובה היא, שמאחר שמדובר יהיה בשטחים ריקים ממתנחלים, הרי שנסיגת צהל ו/או דילול כוחותיו יוכלו ללא קושי להיות הפיכים. במקרה של היווצרות בעיות בשטח, הבדלי הכוחות האדירים בין ישראל לפלסטינאים יאפשרו לצהל ולצהל בלבד בקלות ובמהירות לחזור אל האזורים שפנה פנוי מוחלט.
  לדעתי, חייב הדגש בפעילותנו להיות מלחמת חורמה בהתנחלויות, ע"י אמוץ הגישה של מעבר מכבוש צבאי-עם-התנחלויות לכבוש צבאי "רגיל". הגישה הזו עשויה להיות קבילה על חלק משמעותי מצבור ההדיוטות (להבדיל מאידיוטים…), שרחוק מלהיות מאוהב בהתנחלויות, אך מאמין בכנות במשמעותן הביטחונית. לכולנו הרי ברור שללא התנחלויות לא יימשך הכבוש הצבאי לאורך זמן. ניתן בוודאות להניח שעמדת הפלסטינאים כלפי הכבוש הצבאי פרופר ללא התנחלויות תהיה מתונה בהרבה לעומת עמדתם לכבוש ההתנחלותי, שכאמור מעורר אצלם חרדה אמיתית ומוצדקת.
  חייב כל ישראלי, שאינו לאומן פנאטי, להבין כי אם לא יהיו לנו העוז והתבונה לפנות את ההתנחלויות באופן חד צדדי ומידי, הרי שלנצח נאכל חרב. מלחמתנו בפלסטינאים לא תסתיים לעולם.

 20. משה לופיאנסקי

  הערה: הדרך היחידה בה מצליח אני לתקשר עמכם היא "תגובה" למאמר
  ___________________________

  להלן מאמר שכתבתי.
  באם תמצאוהו ראוי לפרסום, אשמח אם תפרסמוהו.
  תודה
  משה לופיאנסקי
  052-3625486
  __________________________________
  בעבר נסוגה ישראל משני שטחים כבושים, מלבנון ומסיני. שתי הנסיגות האלה נתאפשרו, מאחר וישראל לא הקימה התנחלויות בלבנון וההתנחלויות בצפון סיני הוקמו על אחוז זעום מן השטח הכבוש.
  באשר לגדה, יש בשלב הראשון לחזור אל המצב ששרר שם עד תחילת שנות השבעים – כבוש-צבאי-ללא-התנחלויות. התחושה שמשרה כבוש צבאי ללא התנחלויות היא תחושה של זמניות. זהו כבוש שבא לפתור לכובש, "בעיה ביטחונית". למדינה הכובשת אין שום אינטרס להמשיכו כאשר בעיתה הביטחונית נפתרת. כבוש-עם-התנחלויות, לעומת זאת, הוא מבחינתם של הנכבשים ענן קודר ומאיים, המשרה את תחושת התמידיות ויוצר פחד מוצדק, שגם את מה שעוד נותר בידם, הם עלולים לאבד לחמדנותם של הכובשים. ההתנחלויות מהוות הוכחה לכוונתו האמיתית של הכובש – התפשטות טריטוריאלית אל עבר אדמותיו של הנכבש (הפלסטינאים) וסילוקה ההדרגתי של האוכלוסייה הכבושה.
  על פי עקרון ההפרדה שתיארתי יחוסל הכבוש בשני שלבים: פנוי ההתנחלויות ממתנחלים ולאחריו תחילת תהליך סיום הכבוש הצבאי. במילים אחרות – בשלב הראשון חוזרים ל-1968, אך עדיין לא ל-1967.
  ההבדל בין שני התהליכים האלה הוא עצום:
  חיסול ההתנחלויות חייב להיעשות מייד, באופן חד צדדי ובלתי מותנה בהתנהגותם הרעה או הטובה של הפלסטינאים תוך המשכת הכבוש הצבאי. (כך צריכים היו גם לנהוג בעזה).
  לגבי סיום הכבוש הצבאי חייבת הגישה להיות הפוכה לחלוטין. בניגוד לחיסול הבלתי מותנה של ההתנחלויות, סיום הכבוש הצבאי חייב גם חייב יהיה להיות מותנה בהתנהלותם ובהתנהגותם של הפלסטינאים ולהתבצע רק לאחר מו"מ קשוח. הבצוע ייעשה ע"י דילול זהיר והדרגתי של הכוחות. באזורים מסוימים יהיה הדילול מהיר ובאחרים – איטי יותר. הנקודה החשובה היא, שמאחר שמדובר יהיה בשטחים ריקים ממתנחלים, הרי שנסיגת צהל ו/או דילול כוחותיו יוכלו ללא קושי להיות הפיכים. במקרה של היווצרות בעיות בשטח, הבדלי הכוחות האדירים בין ישראל לפלסטינאים יאפשרו לצהל ולצהל בלבד בקלות ובמהירות לחזור אל האזורים שפנה פנוי מוחלט.
  לדעתי, חייב הדגש בפעילותנו להיות מלחמת חורמה בהתנחלויות, ע"י אמוץ הגישה של מעבר מכבוש צבאי-עם-התנחלויות לכבוש צבאי "רגיל". הגישה הזו עשויה להיות קבילה על חלק משמעותי מצבור ההדיוטות (להבדיל מאידיוטים…), שרחוק מלהיות מאוהב בהתנחלויות, אך מאמין בכנות במשמעותן הביטחונית. לכולנו הרי ברור שללא התנחלויות לא יימשך הכבוש הצבאי לאורך זמן. ניתן בוודאות להניח שעמדת הפלסטינאים כלפי הכבוש הצבאי פרופר ללא התנחלויות תהיה מתונה בהרבה לעומת עמדתם לכבוש ההתנחלותי, שכאמור מעורר אצלם חרדה אמיתית ומוצדקת.
  חייב כל ישראלי, שאינו לאומן פנאטי, להבין כי אם לא יהיו לנו העוז והתבונה לפנות את ההתנחלויות באופן חד צדדי ומידי, הרי שלנצח נאכל חרב. מלחמתנו בפלסטינאים לא תסתיים לעולם.

 21. עמוס נוי

  בשיא הרצינות – אחד המאמרים הטובים שקראתי פה

 22. צבי בן-דור

  הרבה ברכה והצלחה.

 23. ארז אינדי דיין

  אז הנה , גם אני מרוקאי עם אבא בשם בבר ומשפחה מרוקאית עם כל מה שצריך : בן דוד רחוק שישב בכלא על רצח , עוד אחד שהיה נרקומן ומת , דודים גנבים ופורצים ועוד ועוד סטריאוטיפים . אבל עם כל מה שכתבת פה על עינב בובליל ובכלל, איני יכול להסכים כלל . 

  ולמה? בעיקר בגלל שבמשפחתי המרוקאית יש כמה וכמה עינב בובליליות, ולצערי ולשמחתי לא אותן הייתי שולח לכנסת . בטח לא למען שינוי חברתי כזה או אחר . אמנם היא הביאה איתה רוח אחרת לתוכנית ( גילוי נאות : צפיתי בכמה קטעים מועטים אך קראתי אי אילו כתבות ומאמרים בנושא ) ויש מקום להתרשם מהאמת הפנימית שלה ( לא אני אבל יש כאלה שהתרשמו ), אך הדבר כלל אינו אמור להפוך אותה לשופר העדה ( המרוקאית או כל עדה אחרת ) . אמת פנימית אינה סגולה להיותך אדם איכותי . אף פעם לא היתה .
  את עצמך תיארת כאדם שמקפיד על איכויותיו השונות ומנסה לשפרן ולחדדן כל הזמן – וטוב שכך ! כך יאה לאדם ששואף להשתפר ולשפר את חייו . לאכול בריא , לדאוג לגופו ולהיות חיוני לחברה . אנשים כמו עינב בובליל אינם כאלה . ואם שכמותך יצליחו להשתחרר מהאשכנזיות הרודפת אותם , יהיה לנו הרבה יותר קל ! 
  אין שום צורך להיות אשכנזי בכדי להיות אדם איכותי ואתה אכן מוכיח זאת במלוא הכוח . כל שצריך הוא להיות אדם חושב ומיטיב . מיטיב עם עצמו ועם הסביבה . אינני רואה שום עוצמה בהתנהגות הוולגרית והלא נעימה של עינב . זו פשוט תת רמה . לצעוק ולהתלהם אינן איכויות כמו שאתה טוען . קינואה זה בריא יותר ממפרום . פשוט מאד . לאונרד כהן השקיע קצת יותר בכתיבת שיריו מליאור נרקיס ודומיו . לומר " יא רבי שמעון " מעליב את אותו גאון ובכלל מעיד על תפיסת עולם ימי בינימית משהו . לקרוא לאלוהים " כפרה עליו " זו ממש אידיוטיות לשמה כי בדיבר הראשון ציווה הכל יכול שלא ישאו את שמו לשווא וכפרה עליו זה לשווא באבו אבוהה . 
  עינב בובליל אולי לא רוצה להיות אשכנזית אבל אתה כן ופה טמונה הבעיה . היא אפילו לא מודעת לכך שאפשר להיות אדם איכותי יותר (וכמובן שלהיות אשכנזי אינו מעיד על איזושהי איכות ), כזה שחושב על מה שיוצא לו מהפה ומעניק משמעות ותוקף לדבריו . לי זו כלל לא נשמעת או ניראית כתרבות עשירה ויפה מבית אבא . ממש לא . מה יפה פה ? להיות צעקני ? וולגרי ? גס רוח ? חסר בושה ? איפה פה היופי ? הרי אמת פנימית אינה בהכרח יופי פנימי .

  לכנסת ?? ליצור שינוי תרבותי ? פוליטי ? עינב בובליל ?! ברצינות !!
  אם כבר , בשמחה הייתי מבקש מאנשים כמוך להביא את השינוי . כאלה שלמדו דבר או שניים , קראו מאמר או ספר פילוסופי שמרחיב את המחשבה ופותח צוהר לרעיונות חדשים . אבל בטח לא הייתי רוצה שהכנסת תרד ברמתה עוד יותר ( יש לאן ?? ) .
  הלוואי והיית מסביר במילים טובות מהו אותו חומר שממנו קורצה עינב שיש לו איכויות שיכולות להביא את השינוי . כי בהאזנה למוסיקה שכל תכניה נוגעים ליחסים שבינו לבינה ( ואין בכך פסול אך כשזה כל התוכן אז זה מעיד על צרות עולמם של הכותבים ), באכילת אוכל לא בריא ובשימוש בשפה חסרת פשר אני לא מוצא איכות !

 24. איסקנדר

  אני אדבר בשם עצמי.
  לא צפיתי באח הגדול,בהישרדות ושאר תכניות.

  מאמרך הציני והסרקסטי מוכיח שבלבך כאב וכעס רב שמתועל כנראה בגלל-בזכות "השתיכנוזך" לאמירות מאד פוגעניות בשפה מינורית-אנמדרסטייטמנט, לכאורה מערבית=אשכנזית(או להפך).
  האם אטעה אם אומר שלולא השכלתך המערבית לא היית מסוגל לכתוב כפי שכתבת?
  אולי היית כותב כמו עינב?או יוסי?

  דבריך כולם בשבח אי ההשכלה.למרות שאתה משכיל.השכלה מערבית.כמובן.
  האם זו המלצתך הנרמזת לצעירים בני עדתך?לא להשכיל השכלה מערבית?

  הסיבה להמלצתך הנרמזת הזו אבל המבצבצת בכוח מדבריך היא, לדעניות דעתי כמובן,שכלל לא חשוב אם תרבות, ובמיוחד השכלה מערביות, הינן טובות וראויות וכדאיות לאדם כשלעצמן.
  מבחינתך שום דבר טוב אין בתרבות ובהשכלה מערביות כי הן אשכנזיות.
  אמור לי מי חברך ואומר לך מי אתה.
  כאילו אתה אמור שיחסך לעניין מסוים נגזר מיחס האשכנזים האשכנזים כלפיו..
  מילכוד 2,222,222,222,222………

  הכי "מצחיק זה המשפט הבא:"צחקו על שפתו ועל כך שאינו מבין מילים עבריות כגון "בדיעבד" (לאחר בדיקה מהירה התברר לי שגם אמי, שאינה קוראת וכותבת עברית, אינה יודעת את משמעות המילה. אני מקווה שזה בסדר מבחינתכם ושלא תיקחו ממני את תואר הדוקטור)".

  מה טוב בלא לדעת?רק בגלל שאשכנזים מקדשים את הדעת?

  כל מאמרך זועק אני אשתחרר-משתחרר-השתחררתי מתלות בכם,במעשיכם,באישוריכם אבל אינך מרגיש שכלל לא השתחררת וכנראה לא תשתחרר.
  האם עינב השתחררה?

 25. ירדנה אלון

  כל פעם כשאני נתקלת ברשימות כאלה אני מצטערת מחדש,מצטערת עבור המזרחים שהפנימו את השקר הכי גדול של היהדות האירופוצנטרית שבה כאילו כביכול מה שנחשב לתרבות ארופאית בהכרח שייך ליהודים שהגיעו משם כאילו הם יצרו אותה ולולא היהודים שהגיעו מאירופה לא הייתה קיימת תרבות ארופאית ולכן כל לימוד או הפנמה או שימוש בנרטיבים,או מוטיבים,ארופאים ישר יש לו קשר לאשכנזים או להתשכנזות במקרה של ישראלים מזרחים,ויש לי תחושה לעיתים כאילו הם מתביישים ב-"השתכנזות" הזאת.
  די באמת,הגיע הזמן וזאת לא הפעם הראשונה שאני כותבת על כך לעשות לזה סוף.
  אשכנזי הוא יהודי מזרח אירופאי,ובמשך אלפי השנים שבהם נדדו יהודים במרחביה העצומים של אירופה הם לא יצרו תרבות ארופאית,מי שיצר את התרבות הארופאית היו הארופאים השבטים הנורדיים עם המיתולוגיה והדת מרובת האלים שלהם,השבטים הגרמנים ,עם הדת מרובת האלים שלהם,השבטים הגאליים,השבטים הקלטים,לאף אחד מהם לא הייתה נגיעה ליהדות והתרבות שלהם לא הושפעה מהיהדות, והיהודים לא רק שלא הטמיעו אותה ,הם ברחו ממנה כמו שטן ממים קדושים,אחר כך באה הנצרות תחילה הרומית קתולית ונלחמה בדם ובאש כנגד מה שהם קראו הפגאניות של השבטים הארופאים,ואחר כך הפרוטסטנטיות(בצרפת ההוגינוטים) והם לחמו בינהם והתכתשו וטבחו זה את זה במשך מאות בשנים ,(על הדרך הם טבחו גם יהודים ,נו שיהיה, כל כך התרגלו להרוג ולטבוח שזה כבר לא היה משנה את מי העיקר להרוג להרוס להשמיד ואופס שכחתי על הדרך גם לבזוז) וצמחה לה תרבות שכל כולה סביב זה והיא צמחה מתוך הנצרות ושילוב והשפעה של מוטיבים קדומים ,ושוב ליהודים וליהדות לא היה חלק ונחלה בצמיחת התרבות הזאת ,אמנם היו השפעות (לא אכנס כאן לפירוט)אבל התרבויות הארופאיות צמחו מתוך הארופאיות ,ומתוך המסורות שכבר היו להם,מימי העולם העתיק שלהם .והארופאים מעולם לא ראו ביהודים שחיו בקירבם חלק מהם,נהפוך הוא,הם הרחיקו וגידרו אותם בתוך גטאות,לא הרשו להם ללמוד באוניברסיטאות שלהם,לא הסכימו להכניס אותם לגילדות המקצועיות שלהם,תחמו וגידרו אותם ואפילו לא הרשו להם להתלבש כמו ארופאים,ליהודים לא הייתה דריסת רגל כמעט בהתהוות התרבות הארופאית,והם מעולם לא היוו נדבך משמעותי לכל היותר הטמיעו אותה הטמעה פאסיבית למדי כדי לטשטש את הזהות שלהם ולא להיות "סדין אדום".זו הייתה הטמעה שבהכנעה,לא הטמעה של נטילת חלק שווה ביצירת התרבות הארופאית,נכון שהיו פה ושם אישים שבלטו משכמם ומעלה,והם פרצו את גבולות הגדר והחומה שבין היהודיות והאירופאיות,אולם מכאן ועד לומר תרבות ארופאית שווה תרבות אשכנזית לא רק שאין זו אמת זהו שקר בוטה וגס גס עד כדי כך שבמאה העשרים הוחלף האוטו דה פה והשתכלל לתאי גזים במחנות ההשמדה,תרבות אשכנזית היא תרבות יהודית גלותית מי שרוצה לדעת מהי באמת שיקרא את ביאליק, את י.ל.פרץ,את שלום עלייכם, או שיסע למאה שערים (זהירות לא בשבת)וילמד שאין לה שום קשר לשייקספיר,לליאונרדו דה וינצ,י או למוצארט(בכוונה אני נותנת שמות שגורים הידועים לכל ילד)
  לכן כל פעם שמזרחי שלמד לימודים מערביים כלומר ארופאיים אומר על עצמו שהוא "משתכנז" אם מתוך גאווה ואם מתוך תחושה כאילו בעצם הלימוד והידע שהוא רכש על התרבות הארופאית הוא בוגד במורשת המזרחית שלו ומתחיל להתנצל על כך.אני מצרה בגינו על כי למרות ההזדמנות ללמוד ולרדת לעומקם של דברים הוא ממשיך לומר את השקר הזה,כאילו אמירת השקר ארופאיות שווה אשכנזיות תהפוך אותו לאיש העולם הגדול ולבן תרבות הראוי לבוא בשעריה של האשכנזיות, מי שרוצה לבוא בשעריה של האשכנזיות,שיפסיק להיות חילוני יחזור בתשובה,ישים על עצמו שטריימל וקאפוטא ויצטרף לנטורי קרתא ,
  ובאשר לבובלילית ולבובלילים באופן כללי, אלה הן דמויות עממיות שבמאים דגולים ארופאיים באמת דוגמת ויסקונטי, פאזוליני,פליני,רוסליני,ועוד שורה ארוכה של במאים איטלקיים ,היו משלבים אותם בסרטיהם ולא מהמקום המגחיך והנלעג נהפוך הוא, אבל וסיקונטי,פליני,רוסליני,פאזוליני, היו במאים איטלקים ארופאיים הם לא היו אשכנזים ולא היה להם שום קשר לאשכנזיות,מי שלקח דמויות עממיות כמו הבובלילים ועשה מהם חוכא ואיטלולא היו במאים ישראלים ממוצא אשכנזי שהתחזו לארופאים.

 26. RS

  אני מתבייש שאתר עם תודעה פוליטית כה מפותחת כמו "העוקץ", מאפשר לראשי ערוץ 2 לקבוע את סדר היום של השוליים השמאליים שהאתר הזה מייצג.

  כשקראתי את המאמר, מחלק נהניתי, מחלק לא. עם חלק (קטן) הסכמתי, עם חלק לא.

  אולם, הכל היה מיותר, גרגר של אבק, כשהבנתי על מי אני קורא, ואיפה היו האנשים האלה שעליהם אני קורא.

  האתר הזה היה תמיד עבורי מעין של מציאות, במציאות של בארות יצוגיים ממסדיים וקפיטליסטים.

  האם המציאות התחלפה בפרגמטיות של התייחסות לערוץ 2 כאל מציאות?

  האם זה אומר שגם האתר הזה איבד את דרכו האלטרנטיבית?

  אם כן, הוא לא יהיה הראשון, ולא האחרון, לצערי.

 27. דודי

  אני לתומי חשבתי עד היום שהעדה אליה משוייך אדם קשורה בראש ובראשונה למוצא הגיאוגרפי והתרבותי שלו ושל משפחתו, ובמידה מסויימת גם לצבע עורו. עתה אורו עיני: השכלה גבוהה (תואר ראשון, שני, שלישי) היא השתכנזות בזויה, בעוד זיהוי קינואה עם אוכל לתרנגולות היא המזרחיות האותנטית. מזרחי אמיתי לא הולך לאוניברסיטה – הוא תבשיל אוכל תפוח אדמה ספוגי שמן וחריף, ולקינוח תוקע שיהוק מצלצל ומלא חיים בפרצופם של חבריו לסעודה. חשוב לדעת.

  לכותב: אנשים בהמיים יש גם מגרמניה, וגם מעיראק. בני תרבות הגיעו גם ממרוקו, וגם מפולניה. השכלה גבוהה, בלקסיקון שלי, היא ערך של בני תרבות, ללא קשר למוצאם העדתי. "שירה בקולי קולות" מול מי שלא מעוניין בכך, להכעיס, היא דרכם של חסרי התרבות, בין אם הם שרים את קובי פרץ, או את עברי לידר. שידורי קשת איחדו בזדוניות את דמות המזרחי התורן עם דמות הבהמה התורנית (עינב בובליל ו/או אביה). עצוב שבמקום להתקום על זיהוי זה, אתה מאמץ אותו ללבך, ומכריז שמהות המזרחיות היא צעקנות וולגרית בסגנון עינב בובליל.

 28. נסים מוסק

  נהנתי וצחקתי ממה שכתבת. בשבילי זה היה מעין פליטון מלבב, עד שקראתי את הריאליטי של התגובות. היו מי שנעלבו, היה הציני עם יוסי יונה, והיו כל הכבדים האיטלקטואליסטים . לעומת מאמרך הקליל והמרנין הם היו משעממים טיכו, אחרי שקלקלו קצת לי את מצב הרוח, חזרתי וקראתי שוב את שכתבת והטעם נשאר. תודה.

 29. ארז אינדי דיין

  " במובן מסוים, האללת דמות הפריחה הסטריאוטיפית (גם אם עינב פירקה את הסטריאוטיפ הזה, העשירה אותו והעצימה אותו בעזרת הכישרון שלה) לא תעשה לנו טוב. לא ייתכן שהשפרות ינכסו לעצמן את ההשכלה, החיבור לעולם הגדול והאפשרויות הכלכליות שטמונות בצד הצדדים האלה של החיים ולמזרחים כמו עינב ישאר להעצים ולפאר את "מה שנשאר". "

  על זה אני באמת חייב להגיב –

  על איזה כשרון אתם מדברים ?? כנראה שאף פעם לא פגשתם פריחות ממוצעות ! כאחד שגדל בקריות ופגש בחייו כמה פריחות אני יכול לומר בוודאות שהן פשוט כאלה – בוטות , גסות רוח ולרוב טיפשות מאד . שזו אחת הסיבות שיוצרות אותן ככאלה . הרי הגישה השלילית ( צעקות וזלזול בערכים ) הזו בה הן נוקטות מגיעה בדיוק מהמקום של חוסר הידיעה , חוסר ההבנה של המצב שלהן . הן אינן מודעות לטיפשותן . וזה בעיקר בגלל שהן מוקפות שכמותן ומשוות עצמן אליהן ( מה שאגב כולנו עושים ולכן לרוב מרגישים טוב עם עצמינו ) .
  אנשים כמוכם צריכים להפסיק עם האדרת האשכנזים שזה בדיוק מה שעולה מטענותיכם . בסופו של יום לבורות אין עדה . ויש בורים בכל עדה . כך גם הטיפשות . גם היא לא שייכת לשום מחנה ופגשתי בחיי משכילים גדולים שהיו טיפשים גדולים .

  אז תפסיקו להרגיש נחותים ותהיו גאים במי שאתם – בני עדה כזו או אחרת שמבקשים להיות אנשים טובים ומיטיבים !

  אני עוד לא פגשתי פרחה או ערס שביקשו להיטיב עם הסביבה …

 30. יעל

  לירדנה אלון

  תודה על הדברים שכתבת.
  איך הצליחו האשכנזים לשכנע את המזרחים כי התרבות שלהם – אינה תרבות?
  ומה זה בכלל תרבות? איך אטיאס (וכנראה שהוא דר`) מוצא עצמו מתנצל בלשון צינית על היותו אינטלקטואל ממוצא מזרחי? ומי קבע שאינטלקט = אירופאיות.
  ארז ביטון, סמי שלום-שטרית, יהודה הלוי, ר` שלום שבזי, דר` דוד אוחנה – הם אם לא אינטלקטואלים?
  האם הסימפוניה של מאהלר נחשבת תרבות אולם המוזיקה של ג`ו עמר לא נחשבת תרבות? מי קבע תרבות מהי? מי אחראי להגדרה הזאת? איך הצליחו לשכנע אותנו המזרחים שהמוזיקה שלנו היא מוזיקה של תחנה מרכזית אולם המוזיקה האשכנזית (אם בכלל אפשר לקרוא לה כך) באה מהיכלי התרבות הנאורים?
  רבים אנשי האקדמיה, רופאים, מהנדסים, אנשי מחשבים, מורים ומחנכים, סופרים ומשוררים בני העדה המזרחית שהגיעו למעמדם בזכות עצמם בלבד.
  באופן אישי אני מכירה משפחה אשר שלושת בניה משכילים: רופא, מהנדס ועורך דין והם לא גדלו על ברכיה של אמא פולניה אלא על ברכיה של אמא תימניה חמה ואוהבת.
  אחד המזרחים האהובים עלי: דן בניה סרי, אחד מגדולי הדור בעיניי, אחד מענקי הספרות והמילה העברית הגיע למעמד זה בזכות עצמו. בזכות העושר הרוחני והספרותי שלו. הוא אינו זקוק לאישורו של איש אלא לעצמו בלבד.
  יקיריי אחי המזרחים, הפסיקו להלקות את עצמכם ולהתנצל על מה שהשגתם בזכות ולא בחסד. על מה שקיבלתם בכבוד הראוי לכם. די עם ההתנצלויות האלה אף אם הן נאמרות בציניות.

 31. מירו

  סחטיין עליך!

 32. איתי קנדר

  אני רוצה לחזק את ארז אינדי דיין.
  יש משהו מגוחך בהתאהבות של כותב המאמר בוולגריות.

 33. גולן

  מדהים שמאמר כזה  מתפרסם באתר המצויין הזה.
  הבן אדם חי בסרט של תוכנית מציאות. בא איזה אחד מערוץ שתיים (לא אגיד לכם מאיזו עדה) ומרקיד לדוקטור כמה מריונטות בטלוויזיה והוא כבר יוצא מדעתו מרוב שלבו יוצא למריונטה החומה שהוא אוהד והוא כבר מת לרסק את המריונטה השנייה (הלבנה) לרסיסים.
  ואיזה כעס! מה כבר עשו לו? אם הוא אוהב את עינב בובליל שיילך אליה ויגיד לה שהוא אוהב אותה. למה זה צריך לעניין אותנו?.
  ובכלל, מה זה המסכנות הזאת? לכולם קשה. למרבה הצער,יש היום הרבה משפחות ואנשים שקשה להם יותר ממשפחת בובליל שנראה שדווקא חיה בסבבה למרות הכתמים בעברו של אחד מהם, שהדוקטור משום מה עבר עליהם בשתיקה. .

 34. מיכה רחמן

  תגובה לטענות שהמזרחיות של עינב בובליל איננה המזרחיות האפשרית היחידה, ושמאמרו של אביהו אטיאס דוחק את המזרחים לפינה של זהות מזרחית הקשורה בוולגאריות וכדומה. זהות מזרחית כמו כל זהות, איננה זהות מונוליטית. הרי יש גם מעמדות בחברה, ויש גם שכונות וערים. הזהות היא תרכובת של כל אלה ביחד. חייבים להודות שזהות מזרחית כמו זו של עינב בובליל קיימת, למרות הקיצוניות הסטריאוטיפיות בה היא מוצגת על המסך (סטיאוטיפים כאלה מן הסתם טובים לרייטינג). ולכן במאמר כתוב היטב, הגן אביהו אטיאס על זכותה של עינב להיות גאה בזהות המזרחית-מעמדית-אשקלונית שלה. כמו שבבריטניה היה נהוג לטפח זהות מעמדית של מעמד הפועלים כולל השפה והתרבות, כך גם יפה ענתה עינב שאינה רוצה להיות "תרבותית" במובן שבו מבקרים אותה. יעל לא הייתה רוצה שילדיה יתנהגו בוולגאריות כזו, הייתה רוצה התנהגות תרבותית ודרך ארץ. מי קובע מהי התנהגות תרבותית ומהי דרך ארץ. אין מנוס מלהודות שאמת המידה הנכונה לדרך ארץ היא לא האשכנזים המחופשים מפולין ובילורוסיה, אלא האשכנזים האמיתיים מאשכנז -הייקים. (לדבר בנימוס ובשקט וכדומה, רצוי לשמוע באך, ולהתנהג בדרך ארץ).
  אז אולי כדאי לזכור שזהות מזרחית חוצה גם מעמדות, וגם רמות השכלה. ובודאי המזרחיות של המשכילים המזרחים מושפעת מתהליך רכישת ההשכלה שהיא בעצמה "נגועה" מן הסתם בכמה נורמות "אשכנזיות". אני רואה את המאמר כמגן על זכותה של בובליל להיות מזרחית במקום ובמעמד בו היא נמצאת, ולהיות גאה בהם.

 35. עמוס

  נסים, גם אני, כמוך, חשבתי שחלק מהתגובות הרציניות פה הן כל כך הזויות, כל כך סהרוריות, עד שהתפתתי לחשוב שמדובר בפרודיה חדה כתער, המשכו של הקטע הנחמד של אטיאס עצמו

  אבל אז הבנתי שמדובר בתוכנית ריאליטי חדשה – טוקבקיסט נולד. הציבור יבחר טוקבקיסט/ית באמצעות האס.אם.אס. הזוכה המאושר יזכה לעבוד בויינט בתפקיד טוקבקיסט הבית

  זה מסביר את זה

 36. מרן הרב תרבותי שליט"א

  התזה שפיתח הד"ר אמריטוס בובליל, סליחה, מדינה, אופס, אטיאס, אכן מרתקת. דא עקא, את הדיסרטציה שלו קשה למצוא, ואף עצם קיומו ככזה מוטל בספק. הדעת נותנת איפוא שהוא אחד משיבוטיו החביבים והרבים של עמרם נאווי, פסאודונים בכיר בפני עצמו ואשכנזי בהיר כזוהר הרקיע, לצערו.

 37. בלונדה

  את כותבת טוב. רהוט, משכנע, אבל מה לעשות את מניפולטיבית לא קטנה. לומר שיהדות אירופה לא תרמה לתרבות האירופית זו בורות וגם רשעות.

  לא אמנה את כל ענקי התרבות היהודים האירופאים אבל פעולות גיגול קטנה תוביל אותך לר"שי בתחום התנ"ך שכידוע הוא משרת גם את הנוצרים, למנדלסון ושפינוזה בתחום הפילוסופיה (מנדלסון המוזיקאי כבר נולד נוצרי), לכל זוכי פרסי הנובל בכל התחומים: פיזיקה, מתמטיקה, כימיה, רפואה, ספרות ומה לא? למייסדי תעשיית הקולנוע שהגיעו לארה"ב, לממציא התרופה נגד רעלת הריון – זמלוויס (משירותיו הטובים נהנו גם נשים נוצריות), לאבי הפסיכואנליזה פרויד, לחולמים כמו הרצל ועוד. בואי לא נתחיל במלחמת תרבויות.

  במקום עבודתי יש עובדים ממוצא מזרחי ועובדים לבנבנים. תאמיני לי אבל אני באמת לא יודעת מי הוא מי. (מאחר והמנכ"ל הוא ספרדי, נראה לי שרוב שכבת המנהלים הבכירים הם ספרדים ומנהלי הביניים הם נשים אשכנזיות). כולם לומדים תוך כדי העובדה, לכולם יש תארים ולאף אחד אין רגשי נחיתות. עולה על כולן ד. המנקה שבנה רופא ובתה עוסקת במחקר, וכל זה מעבודתה של ד` בספונג`ה. ד` היא הראשונה שמביאה לנו את החדשות מבחוץ (קר, חם, שמעתם -נפלו טילים, תפסו את הרוצח של המשפחה) ובעיקר מנהלת אותנו ביד רמה "די לאכול רובוטה רובוטה".

 38. חנה קים

  אז מה גילינו על עינב בובליל ב"אח הגדול"? שהיא "שומרת מסורת" שמוכנה שיצלמו אותה בשבת, אבל אסור לבשל לידה בשבת. שהיא מאמינה בצניעות אבל חושפת בכל הזדמנות את שדי-הסיליקון שלה. שלדעתה תפקיד האשה הוא לשרת את הגבר שלה, בין אם זה אבא שלה ובין אם זה בן-זוגה, וכמובן – שהיא לא מאמינה בהטרדות מיניות, כי המטורדות, כך היא אמרה, הן נשים מרירות. ואכן, כשאביה, יוסי בובליל, סיפר כיצד השכיב מתנדבת ו"מסר" אותה אחר כך לחבריו, עינב לא הבינה על מה הצעקה. והאב סיפר את הסיפור הזה ליד בתו. האם בכך נהפך גם יוסי בובליל למודל חיקוי של הגבר המזרחי בישראל?
  מפעלותיה של בובליל-הבת (שהיא תושבת העיר אשקלון ולא איזו "עיירת פיתוח" נידחת, כפי שמציין כותב המאמר) זכו לשער בעיתון "את" תחת הכותרת "בובליל שיק". היסטריה והתבהמות נהפכו ל"שיק", והערצה למוזיקה מזרחית פופולרית נהפכה לעמוד האש המייצג כביכול את המעמד המזרחי בישראל.
  אני לא מכירה הרבה נשים מזרחיות שהזדהו עם עינב בובליל, או נשים בכלל שהתלהבו מהסגנון ההיסטרי והבהמי, האכזרי והשמרני שלה. מודל חיקוי? למה? האם אני זקוקה לאישור ממישהו לשמוע מוזיקה מזרחית? האם קובי פרץ זקוק לעינב בובליל כדי להתנחל בלבבות? והרי המוזיקה המזרחית היא המוזיקה הפופולארית ביותר בישראל בשני העשורים האחרונים,
  עינב בובליל וה"שיק" שלה הם הדבר האחרון שהמזרחים/יות זקוקים לו. אם לכותב המאמר יש בעיה להודות שהוא אוהב את שיריו של קובי פרץ או כל דבר אחר הקשור לתרבות המזרחית הפופולארית, הבעיה היא אצלו.

 39. סמדר לביא

  התעלפתי מצחוק, לא רק מהמאמר (אפילו שאני לא ראיתי את עינב בובליל) אלא גם מכל הטוקבקים הרציניים לעייפה. שיחקת אותה! להתחיל את השבוע בסבבא.
  צ`מע – אני שרופה על המר"ן בי קי אס איינגר, ועל המכון כושר. אבל לא בא לי על קינווא. מעדיפה סובין שיבולת שועל, כי זה תמיד ב-סייל, ובאך, לא בלסטיק. אלא מה, זה לא בדיוק עזר לי להתפרנס באשכנזיסטאן תובב"א. אז תעזוב זה. אם אתה רוצה מהם עבודה, תתחיל לעשות תרגילים בדמיון מודרך של איך להיות הפרקט שלהם. ותנשום נכון, נשמה, כמו שהם למדו במנזר הבודהיסטי, כשהם דורכים עליך. תזהר רק מהפודלים המזרחים שלהם. הם נושכים.

 40. ירדנה אלון

  לבלונדה – אם השם שלי לא היה מהווה סדין אדום לגבייך לא היית ממהרת לעשות "שפוך חמתך" וקוראה בעיניים אובייקטיביות ואולי גם מבינה את מה שכתבתי,ו"מאשימה" אותי במנופולטיביות רשעות ובורות ועוד קומפלימנטים מהסוג הזה שהשם שלי עושה לך ואת כל זה עושה תחת זהות בדוייה (זה לא מניפולטיבי ומרושע ?)אז בואי ואשיב לך דבר דבור על אופניו.
  א.- לא טענתי שהיהודים הארופאיים לא תרמו לתרבות האירופאית טענתי שהם לא יצרו אותה מי שיצר אותה היו הארופאים.יש הבדל בעיני המניפולטיביות הבורות והמרושעות בין ליצור ובין לבוא ולהניח לבנה קטנה בבניין הענק הזה שנקרא תרבות אירופאית.
  פרס נובל – פרס נובל התחיל להיות מחולק החל בשנת 1901 כלומר בראשיתה של המאה העשרים והוא מחולק לאנשים שתרמו לאנושות בתחומים כמו פיסיקה כימיה ספרות רפואה וגם יהודים נמצאו ראויים לקבל את הפרס,אבל תני דעתך בלונדינית שלי ,שזה נעשה במאה העשרים, לאחר שהיו כמה מהפכות חברתיות ותעשייתיות באירופה שבה ניתנו זכויות גם ליהודים והתאפשר להמוני בני אדם כולל יהודים להשתחרר מעול הפיאודליזם ,לקבל חינוך ולהתקדם, ותני דעתך שעד למהפכה הצרפתית אפשרויות של לימוד באקדמיה היו נתונות כמעט אך ורק לאריסטוקרטיה ולכמורה הנוצרית ולבורגנות שיכלה לאפשר זאת לעצמה , ועל כן התאפשר להם גם ליצור אותה,ליהודים כמעט ולא ניתנה דריסת רגל (בטח לא במזרח אירופה ובוודאי שלא ברוסיה הצארית למשל,אבל בשביל זה צריך לפתוח קצת ספרי היסטוריה ולקרוא אותם )אז מה את מבקשת לטעון שעד המהפכה הצרפתית או עד לשנת 1901 לא הייתה תרבות אירופאית? לא נוצרה תרבות אירופאית?ברור שבמאה העשרים כשניתן חופש זכויות התאפשר גם ליהודים לפרוץ חומות של גדרות שהיו חסומות בפניהם (ברוסיה אחרי מהפכת אוקטובר ב-1917 נפתחו השערים )עד לפני זה ובשל כך לא התאפשר להם ליטול חלק ביצירה הארופאית, מה גם שהיהודים עצמם לא רצו בכך (בשל כך קמה תנועת ההשכלה ,).
  עכשיו כפי שנכתב לעיל פרס נובל ניתן לפורצי דרך בתחומי הרפואה,הכימיה,הרפואה,פיסיקה, ומי בעולם הרחב שם את היסודות לכל אלה ?האירופאים ?לא בלונדינית יקרה שלי ושוב לא ולא, מי ששם את היסודות לכל אלה היו דווקא המזרחים כלומר גדולי הרופאים המתמתטיקאים האסטרונומים והכימאים היו דווקא המוסלמים והיהודים שחיו בארצות שהיו תחת שילטון האיסלאם,מפני שהאיסלאם היה הרבה יותר סובלני הן כלפי היהודים והן כלפי הנוצרים שחיו בקירבו ואיפשר להם לתרום את התרומה הנכבדה לאנושות כולה, תור הזהב בספרד תחת שילטון המורים לא היה אך ורק תור זהב ליהודים שפרחו ושיגשגו בו, אלא לכל בני הדתות שחיו תחת שילטון המורים וזוהי רק דוגמא קטנה,אז אם כבר מדברים על תרומה ויצירה לתרבות העולמית הרי שיהדות המזרח בשיתוף עם חכמי האיסלאם תרמו לתרבות האירופאית הרבה יותר,
  לאחר שאיזבל ופרדיננד מיגרו את שילטון המורים בספרד הם פתחו במסע של הרג והשמדה לא רק פיזיים אלא גם תרבותיים ורוחניים כל הספרות בתחומים שבהם עסקו הן היהודים והן המוסלמים נחשבו לכפירה ונשרפו ביחד עם האנשים שעסקו בהם,וכך עשתה גם הכנסייה הרומית בכל רחבי אירופה ,חלק נכבד מהיצירות הושמד,החלק שנשמר על נדבכי יסודותיו שאותם ניכסו הארופאים התפתחו המדע של הפיסיקה הכימיה והרפואה אבל כל זה לא היה קורה לולא היה זה המזרח שהניח את היסודות והבסיס .
  אלה הן העובדות ההיסטוריות על קצה המזלג,בין אם זה מוצא חן בעינייך ובין אם לא.

 41. מזרחי לא לבן

  למה שאתה לא תרוץ לבחירות הבאות?
  אני שלך כבר

 42. בלונדה

  הייתי מוכנה להשבע שרש"י שחי בטרואה בצרפת היה לפני המהפכה הצרפתית אבל אני רק בלונדינית לבנבנה שכותבת בשם בדוי כי כאשר אני כותבת בשמי האמיתי האשכנזי אני ישר בגדר סדין אדום לחלק מהכותבים כאן. השם שלך לא אומר לי לעומת זאת כלום ולכן האשמת אותי לשווא. אני התייחסתי לכתיבתך ולתוכן הדברים.

  שוב אנסה להיות עניינית, הגם שאינטלקטואלית קשה לי להתחרות בך. אני מסכימה, כמו שכתבת שהיהודים פרחו אצל המוסלמים בתקופת תור הזהב ולכן כינו את התקופה כך, כשם שהיהודים באירופה פרחו כאשר נתנו להם. בקרקוב גיליתי לאחרונה שהיהודים במאה ה12 היו מטביעי המטבעות של המלך והמטבעות הפולנים נשאו כיתוב בעברית. טוב, זה רק כסף ולא דברי הגות אבל עדיין הם תרמו תרומה מאד מעניינת. תודי בכך.

  אירופה לא הייתה תענוג גדול ליהודים שישבו שם מימי הרומאים ולפעמים תרמו את חלקם בתרבות כמו למשל, בפראג שם בית הכנסת העתיק, והשכונה היהודית, שהם מימי הביניים מהווים עד היום חלק מהמורשת התרבותית של העיר שהצ`כים מאד גאים בה.

  חבל שלא התייחסת לדברים שכתבתי לך על החברה שבה אני עובדת, כי חשוב שהשיח יהיה מעודכן ולצערי יש פה באתר הרבה שנאה והתלהמות שהרחיקו אותי ממנו.

 43. ירדנה אלון

  לבלונדה – א.- לכתוב עלי שאני מניפולטיבית בורה ומרושעת זה לא ענייני ,לא תורם לדיון,ולא מתייחס לתוכן דברי, – זה אישי,מפני שזה מתייחס למרכיבים באישיות שלי שניכר שאת לא מכירה כלל .
  ב.- לא התייחסתי לדוגמא מחיי העבודה שלך מפני שהדוגמא שהבאת לא מעניינת אותי ולא מגרה אותי להגיב עליה,
  ואני מגיבה על מה שמעניין אותי ומקווה מאוד שהן אני והן שאר המגיבים כאן לא נמצאים "תחת חקירה באזהרה"ועל כן חייבים לענות לכל טריק שנועד להסיט את הדיון מן העיקר(לטעמי האישי,וטעמי האישי הוא זה שקובע לגבי מתי אני עונה ולמה אני עונה).
  ג.- כבר עניתי בעניין התרומה של היהודים בשתי תגובותי קראי אותן שוב בעיון ונסי להבין .אני מבינה שקשה לקבל את האמת הזו דוגרי בפרצוף,אני מבינה שזו הטחת ביצה לפרצוף של האירופאיות המזוייפת שבה מתגדרים לא מעט מיהודי אשכנז,אבל גם אנחנו נאלצנו לספוג לא מעט הטחות ביצים בפרצופינו כמו "פרחות" "ערסים"צ`חצ`חים"פרימיטיבים""וולגרים"טעוני טיפוח"נחשלים"אלה שבמקרה שלנו זה היה שקר גס שנועד להמעיט בערכנו על מנת שהאשכנזיות תאדיר את ערכה הן בעיני עצמה והן בעיננו,הרשימה ששתיינו מגיבות לה מוכיחה זאת,יש כאן האדרה עצמית מחד, שהעובדות ההיסטוריות שלא אני יצרתי אותן ולא הייתה לי כל השפעה על מהלכן מראות שהיא לא במקומה,והדרה מנטילת חלק בעיצוב התרבות הישראלית,שגם היא לא במקומה.
  ודרך אגב למה את ממעיטה בערך הבלונדיניות שלך? כבר אמר על זה רוד סטיוארט blondes have more fun.

 44. מוסי

  שמה בישראל "הליכוד".

 45. איילה סבאג מרציאנו

  איך זה שהתעוררו כל האשכנזים משנת ה"גזענות" שלהם וכתבו תגובות לאביהו אטיאס דווקא בכתבה הזו? מפני שהוא הציג את עצמו בצורה יוצאת מן הכלל… מפני שהוא שונה מרוב המזרחים המדוכאים שלא הייתה להם הזדמנות ולא ניתן להם הצ`אנס שהיה לאביהו? אביהו הוא תופעה מזרחית ונושא למחקר בקרב האשכנזים הלבנבנים, המתנשאים, הגזענים והסקרנים וכעת ישימו להם למטרה הציונים האשכנזים איך יקטפו את אביהו מבית אימו, מחצר ילדותו, מתרבותו, מפשטותו ומהפמופלטה שלו ויביאו אותו לחצר האשכנזית שם ימסדו אותו בתפקיד ואם ירצה ה` הוא יפרנס את משפחתו בכבוד….

 46. ג. אביבי

  באופן כללי, אני מבין ודי מזדהה עם התוכן וכל הכבוד על המאמר היפה של אביהו. בכ"ז שני דברים, כדאי לחדד.
  כפי שהעירו שניר ואורלי נוי, מי החליט שעינב בובליל היא הארכיטיפ המזרחי שאליו יש לשאוף? אני כמובן לא מעדיף על פניה את המחוקים למיניהם, אבל אני מעדיף מזרחי מודע לתרבותו ולמורשתו שהוא גם שוחר השכלה, שבטוח שאינטלקט והייטק הם לא מונופול של אשכנזים. עדיף בעיני מזרחי ששואף לעבור את האשכנזים בכל עניין של השכלה, אינטלקט ותרבות.
  השני, משתמע לא במישרין כאילו המשתכנזים/המולבנים שבין המזרחים זוכים להכרה כאשכנזים ולהוקרה ע"י החברה האשכנזית ומתקבלים כשווים ביניהם. זאת טעות. המזרחי, בעיקר המצליח, הוא לעולם איום מנטאלי על האגו של הרבה מאוד (ומדיי) אשכנזים, שלא יימחלו לו על כך גם אם הוא מבחינתו "משתכנז" מוחלט. הם ייחסו כל מעידה, אפילו לכאורה, של אותו "מולבן" להיותו בן הגזע הנחות והלא מפותח.
  כדאי להביא זאת בחשבון.

 47. נורית סויסה

  אביהו, אני מרוקאית גאה מירוחם.
  כל הכבוד – מילים כדורבנות – אנחנו כבר לא קורבנות!!
  ישר כח!!

 48. אילן

  אני מרוקאי גאה
  עינב בובליל מייצגת אותי בכבוד. ומעלה את כבודי בעמים.
  היא צעקנית? גם אמא שלי ואחיותיי
  היא וולגרית וגסה? ככה גם אשתי וסבתותיי
  היא גזענית? ככה גם השכנות שלי.
  היא חברה של פושעים ומקבלת מהם כסף בתמורה ל…? ככה גם אחיותיי.

  עכשו יש לנו מעיין בוזגלו חודדה. והיא מודל עוד יותר מוקצן של מרוקאית.
  יותר שמנה, יותר גסה, יותר וולגרית,

  מעיין בוזגלו לכנסתתתתתתתתתתתתתתתת

 49. טלי

  במהלך התוכנית שלחתי אסמסים ליוסי ולעינב, אך לא היה בי האומץ להודות בכך בפני חבריי, לא היה בי האומץ והכוח שיש לה לעינב בובליל. כל הכבוד לה ושאפו לך על שהארת את עיניי.

 50. תימנייה גאה

  יפה המאמר שלך כל מילה עמוסה בשנינות!
  אבל חבל שכנראה לא היתה הצופה הקבוע שראה אייך מתנהגת מיזרחית גאה כמה ברבריות באדם אחד כמה צביעות(אייך הפכתם רכלנית מניפולתיבית כזאת לכליל האמת והיושר) עינב ואבא שלה הם יוצרי כינוי הגנאי הם גרמו לאש מסיביבם לבער הם ניבלו פיהם הם ביישו את עצמם ואיש לא אחראי להתנהגות של בן 50 ובת 25
  ולא אני איני מסתירה דעתי זה נכון שקיימת בארץ אפליה וכנראה שהיא לא תעלם בזמן הקרוב.
  אבל המשחק שמשחקים משתתפי הריאלטי האח הגדול לא הוא היחיד שילמד על אפליה וגזענות בעמנו.
  כל אדם אחראי לעצמו ויוצר בעצמו את מה שהחברה חושבת עליו
  אני תמנייה גאה מיזרחית מאוהבת באופיה של שפרה עד השמיים.
  ומתביישת בהתנהגות של עינב בובליל המשתייכת למין הנשי(?) למיזרחיות ל"עמך"

 51. רמי

  אני אשכנזי. מה לעשות. האשכנזיות לא נתנה לי שום יתרון. למדתי בכוחות עצמי. התקבלתי לפקולטה עם ציונים טובים. סיימתי די טוב. עשיתי קריירה בינונית. אחרים, אשכנזים וספרדים, ממש אין הבדל, עשו קריירה יותר טובה והתעשרו. אני לא. איני בא בטענות לאף אחד. אני משתדל לא לבוא בטענות גם לעצמי. מה לעזאזל חטאתי שאתם מזכירים לי כל הזמן שאני אשכנזי? איני מכיר את עינב בובליל כי אני לא רואה תכניות עלובות כמו האח הגדול, אבל ליוסי בובליל נחשפתי לדקות ספורות ומאוד לא אהבתי מה שראיתי ושמעתי, אבל לא בגלל שהוא ספרדי או מזרחי אלא בגלל שהוא הוא. אני אוהב חלק קטן מהמוסיקה המזרחית וחלק יותר גדול אני ממש לא סובל, הן בגלל התזמור הצורם והמולודיות הפשוטות והן בגלל התמלילים העלובים, אבל זה נכון גם לגבי מוזיקה "אשכנזית". בגדול, שום דבר אינו עוצר אתהמזרחיים מלבד החינוך המחורבן במדינה שהוא גרוע בכל המקומות ואינו מתנכל למזרחיים במיוחד. שני דורות של חינוך משתפר ומשופר והיינו לאומה בריאה ואולי נכדי כבר לא יוקעו בגין אשכנזיותם על לא עוול בכפם. בחייך, תרד ממני.

 52. מאיה (שם בדוי)

  שלום לכל הנשים שמפחדות מטלי. מתארגת עמותת נשים סודית נגד המרכז לתוספות שיער והחלקה יפנית בראשון לציון, אני מבטיחה לכן שהמקום הזה ייסגר לצמיתות! רק לא כמו שהבטיחו לי שתהיה לי החלקה לצמיתות ולא עמדו בזה אפילו, שברו לי את כל השיער מאחור – נהיה לי אורך של 3 סנטימטרים מאורך שהיה 50 סנטימטרים! טלי לא יודעת לעשות החלקה.נקודה. על כל החלקה היא דוחפת עוד החלקה ועוד ברזילאית!!! למרות שחל איסור מוחלט להשתמש במוצר הנ"ל ומשקרת ואומרת שזה סי. פי. אר. החייאה לשיער. ש ק ר נ י ת – (החומר נבדק וזוהה במעבדה כמסיכה ברזילאית).
  המספרה הזאת בקושי עובדת ויש להם טכניקה נחמדה ליצור לחץ של יעוצים עם לקוחות חדשות, אשר נקבע להן תור בזמן שלקוחות אחרות חוזרות לתיקונים, ומה שהכי כואב שעל התיקונים שלהם משלמים להם עוד כסף והרבה מאוד כסף. מבדיקה שערכנו hair center "שרופה" כבר בראשון לציון ואין להם סניפים נוספים אפילו לא בירושלים כמו שהם טוענים באתר! ולכן הם מקפלים זנבות לכיוון חיפה – הקריות. אז למי שמעוניינת לדעת עוד קצת פרטים פשוט לכו למקום ללא כל התראה וללא קביעת תור ותווכחו…

  המשך יבוא וגם טביעה
  בהצלחה בנות