רמי לוי? אבו קטיפאן הוא העשיר האמיתי

אורי זקהם

רשימתם על העונשים הכבדים שהושתו על עבד אבו קטיפאן (חצי מליון שקל, הקנס על היותך ערבי בלוד, העוקץ, 10/11/09) מאת יעקב מנור וחיה נח – הזכירה לי את רמי לוי. לרמי לוי יש (בין השאר) סופר באזור התעשייה של שילת (היא שילתא) ליד מודיעין (כרבע שעה נסיעה מלוד). בשנת 2003 השית בית משפט השלום ברמלה על רמי לוי ועל חברתו בזיון בית משפט, שכן סיימו את הכשרת הסופר והפעילו אותו ללא היתר, בניגוד לתכנית, וכנגד צווי סגירה ואיסור שימוש במקרקעין. עורך דינו של לוי חילץ אותו מביזיון בית המשפט, אולם לבסוף נאלץ לשלם 225 אלף ש"ח, וחברתו 1.27 מליון ש"ח. באוגוסט 2007 ניתן היתר לשימוש חורג לשלוש שנים. [1]

הבה נשווה בטבלא את המקרה של עבד אבו קטיפאן ורמי לוי בהתנגשותם עם החוק:

רמי לוי

עבד אבו קטיפאן

העבירה

בנייה בלתי חוקית

בנייה בלתי חוקית

צורך הבנייה הבלתי חוקית

שטחי מסחר לשם עשיית כסף

מגורים לכ-30 איש

לאומיות

יהודי

ערבי

העונש

225 אלף לוי עצמו,

הרשת:1.27  מליון ש"ח

שבעה חדשי מאסר וחצי מליון ש"ח קנס

גורל המבנים

יכול להמשיך להפעיל את הסופר בכיף לפחות עד אוגוסט 2010

גורל ביתו ליהרס

תקנו אותי אם אני טועה, אבל יש כאן משהו נורא דפוק.

[1] ואיפה יחנו הקונים? גלובס, 24/12/08.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פיני זוהר עיתונאי

  מר זקהיים היקר. מבלי להתייחס לגופו של מאמרך. אלא רק להערה בסופו, תקנו אותי יש משהו דפוק כאן. ברוב צניעותי אני מתקן ומחכים אותך כמעט הכל דפוק על כל צעד ושעל יש כשל , הנובע בחלקו מכשל מערכתי כולל. חבל שכך.

 2. נסים מוסק

  גלגלי ההסטוריה מסתובבים וההתקוממות הפלסטינית מחכה מעבר לפינה. דמוקרטיה גזענית היא אוקסימקון פתוח שלא יוכל להאריך ימים. נראה לי שהחברה בישראל כבר עברה את נקודת האל חזור.
  אני סבור שבאינתיפאדה הבאה, שתהיה איומה מכל קודמותיה, האוקסימרון ייפתר. חומת מגן, לבנון השניה ועופרת יצוקה, היו רק היומן והסרט "כהנא צדק" עומד להתחיל.

 3. אביבה מוצרי

  רמי לוי מגדיל ועושה: באין אישורים / אין חיבור חשמל, מפעיל גנרטור ענק – כל יום "מושקה" ב – 1,000 ליטר סולר (לדברי מנהל הסניף בשילת) שמזהם את האויר /ראות האנשים מסביב. קיר הבניין פשוט השחיר תוך שבועיים, ורעש הגנרטור המטרטר….- אין גבול לפריצות !
  והעולם – שותק! בשיחות שאני מקיימת עם משרדי ההנהלה והמנהל המקומי מובטח פתרון – ממש מאחורי הדלת…. אוטוטו!

 4. אורי זקהם

  פיני, טענתי היא שאין כאן כשל מערכתי. כשל מערכתי הוא חוסר תפקוד, חוסר יעילות, שיכחה. אם צריך להלחם בערבים המערכת כולה, לצערי, פועלת ביעילות בנחישות (ובלי רגישות ועם הרבה רוע וגזענות).

 5. יונתן

  כי שילת "היא שילתא"?הרשימה הקצרה אכן מעוררת מחשבות ועומדת בפני עצמה ולטעמי אין צורך שכותבי הרשימות באתר יכניסו את מלחמת העצמאות והשלכותיה בכל הזדמנות שנקרית על דרכם.

 6. אורי זקהם

  שלום אביבה,
  מסתבר שהגנרטורים לא עוברים את סף הרעש המותר באזור תעשייה – כך לדברי עובדת של המשרד לאיכות הסביבה שבאה ובדקה. אך העשן נפלט מהגנרטורים נפלט ללא ארובות וליד עובדי המחסן. התוכלי לפנות לאיכות הסביבה של מ"א חבל מודיעין או למשרד לאיכות הסביבה בקשר לעשן? אולי משרד העבודה?

  שלום יונתן,
  חשוב לי מאד לציין כי שילת היא שילתא, זו הגאוגרפיה של ארצנו, וזו ההיסטוריה וההווה המעצבנים שלה. ככה, בקטנה, באופן וירטואלי ולא מזיק, שילתא חוזרת למפה.
  ולא התכוונתי להרגיז.

 7. אור צפון

  את העשיר המכניס לכיסו וגם לרשויות ומפיג קצת את בעיית האבטלה ואת נתוני הישוב תמיד יפלו לטובה – מול כל אחד. 
  את היהודי , גם אם לא עשיר, תמיד יפלו לטובה – בבניה , בהריסה , בכביש , בתקופות מאסר על עברות לאומניות , וביחס אחרי היציאה ממאסר (לערבי זה קורה פשוט יותר מאוחר….) מה אמרנו על עקום?