הלובי הישראלי מכה שנית

יוסי דהאן

לאחר מאמרם של הפרופסורים ליחסים בינלאומיים וולט ומרשהיימר על הלובי הישראלי ב London Review of Books השולט בפוליטיקה האמריקאית, מגיעה הסערה הבאה באותו נושא – סרטו הדוקמונטרי של העיתונאי פיטר אוסבורן על שליטת הלובי הפרו ישראלי בפוליטיקה הבריטית ":" Inside Britain's Israel Lobby

הסרט הוקרן אתמול במסגרת התכנית Dispatches בערוץ 4 של הטלוויזיה הבריטית.  אוסבורן מתאר את פעילותם של ארגונים שונים המרכיבים את הלובי הישראלי בבריטניה: CFI, Bicom וארגונים אחרים. הפועלים בקרב חברי פרלמנט שמרנים וחברי פרלמנט ממפלגת הלייבור. אוסבורן טוען שבמשך שמונה השנים האחרונות תרם ארגון CFI  "שמרנים חברי ישראל" עשרה מיליון דולר לחברי פרלמנט והמפלגה השמרנית. אחד האנשים הבולטים בלובי הזה הוא פויו זבלודוביץ' איל הון שהוא אחד הבעלים של קניון במעלה האדומים. אוסבורן מתאר את הלחץ שמפעילים קבוצות אלו על שני כלי התקשורת הנחשבים בעיניהם כעוינים ביותר לישראל: העיתון "גארדיאן" וה BBC, אוסבורן טוען שבמקרה של ה BBC הלחץ הזה גרם לכך שעורכיו החלו להפעיל צנזורה עצמית.

לצפייה בסרט הדוקומנטרי לחצו כאן (אורך הסרט 48 דקות) לביקורת על סרטו של אוסבורן ראו את מאמרו של David Cesarani  ב "גארדיאן".

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אייל ניב

  וולט ומירשהיימר כתבו ספר עב כרס (בכמה מהדורות) לא מאמר.

 2. דב בינדר

  גם הכסף הערבי מהנפט וגם האנטישמיות תורמים להעדפת הערבים על הישראלים באנגליה,בארה"ב המצב קצת שונה אבל גם שם לערבים יש הרבה כסף ובכספם הם שוכרים את הלוביסטים הטובים ביותר,גם השקרנות הערבית תורמת הם מאשימים את ישראל בהאשמות שקריות שגם כשנחשף השקר זה קורה לאחר שדעת הקהל כבר הוטתה לצד הערבי.יש צורך דחוף להשקיע בהסברה ישראלית בחו"ל לא רק נגד ערבים ותומכיהם אלא גם נגד ישראלים ויהודים שונאי ישראל שבדמוקרטיה הישראלית הם יכולים להתבטא באופן חופשי דבר שלא ייתכן ב"דמוקרטיה"כביכול במדינות ערב שם מי שמעז לומר מילה טובה על ישראל או ישראלי כלשהו צפוי לצרות צרורות מצד המשטר בארצו.

 3. אורי זקהם

  מעניין כיצד ניתן להעלות סרט של 48 דקות ליוטיוב. תמיד הם מאשרים 10 דקות.

 4. אירית

  התרומה של המליונרים היהודים כמתואר, זה קצת שוחד, והצד הישראלי מנפק ומספק את שפחות המין, להשלמת הגירוז. כל אחד נותן מה שהוא יכול…שותפות ציונית קלאסית מוצלחת ביותר.

  זה אולי היה מטריד לולא העובדה שרוב שפחות המין הן אשכנזיות, ולכן זה לא נורא. להיפך, עונש חינוכי. וזו כמובן תיאוריית קונספירציה מופרכת לחלוטין.

 5. נתן.

  יהודים שחיים בבריטניה מפעילים לחץ על כלי התקשורת כדי לתת סיקור אוהד לישראל.

  כמה עוד העולם יכול להיתדרדר……………..

 6. רות

  מה את רואה מול ך? איך את להסתכל בכל כך הרבה שנאה שנשקפת אלייך מן המראה? את כותבת שקצת מנחם אותך שרוב שפחות המין הן אשכנזיות? את מגעילה אותי.

 7. נחמן

  עשרה מיליון דולר, וואו וואו וואו. זה קצת כמו ד"ר איוול שקפץ בזמן ודורש כופר של מיליון דולר כדי לא לפוצץ את מנהטן וכולם צוחקים לו בפרצוף על הסכום העלוב.
  הכסף המוסלמי ובעיקר האיסלמיסטי שזורם לשם נמדד במאות מיליונים (כל מיני וועדות "ייעוץ" לענייני מוסלמים שמקבלות תקציבי ענק מהממשלה ועוד יותר מזה תרומות). אם זה יהיה חשוב למישהו אזכר בהפניות שמצאתי. אני מודה שיש הרבה פחות תחקירים שליליים על מוסלמים מאשר על יהודים, אבל זה כנראה גם בגלל שהכסף המוסלמי יותר גדול וגם בגלל שהאיסלמיסטים עלולים לשרוף את ה-BBC ולהרוג כמה אנשים על הדרך, מה שהיהודים לא יעשו.
  כל זה עוד בלי להזכיר שהסעודים מממנים אגפים שלמים ברויטרס ואיי.פי שיכינו להם ידיעות ישר לשידור עם הקריינות המתאימה במקום הידיעות הגולמיות שהעולם המערבי צורך (אסור להתייחס לישראל בחיוב, אסור לקרוא לטרוריסטים טרוריסטים) ואלה, כדי להתפרנס, מציעות את התוצרת לכל העולם במחיר שגבוה מהידיעות הגולמיות.

 8. דולי

  מתוך הכרת התחום, התכנית נעשתה לאחר עבודה עיתונאית שטחית וגרועה במיוחד. היא ניסתה ליצור את הרושם של הכסף היהודי שקונה את הפוליטיקה באנגליה ומשפיע על התקשורת, אולם בסופו של דבר כל התרומות גלויות לחלוטין, והלחץ הכביר על התקשורת התבטא בפגישה עם העורך הראשי של הגארדיאן בה התבקש להסיר כתבה בעלת מוטיבים אנטישמיים (ולא עשה זאת).

  לאמיתו של דבר, מרבית הקהילה היהודית באנגליה נוטה לשמאל, וכנראה שלצד הזה יש גם יותר כסף מהצד שמהווה לכאורה את ה"לובי" הבלתי-קיים הזה.
  אין צורך לקפוץ על כל תחקיר שטחי וחד-צדדי.

  וכפי שכבר נאמר, אף מילה על הלובי הסעודי- אסלאמיסטי ושיתוף הפעולה המוכח שלו לאורך שנים רבות עם מוסדות ממשל. דברים כאלו מפורסמים בעיתונות ומגובים על-ידי מסמכים רשמיים.