למנוע את הפרטת המכינות הקדם אקדמיות

דיאנה דניאל-שרם

יקירותיי ויקירי  בוגרות/י המכינות הקדם אקדמיות באוניברסיטאות ובמכללות

 אני מזמינה לחגיגה  של תחילת השנה האזרחית לכבוד הרס הבית הזה, המכינה, שהיווה עבורכן/ם הזדמנות לסיים תהליך השכלתי, המאפשר כניסה לעולם ההשכלה הגבוהה ו/או לעולם תעסוקה הדורש תעודת בגרות, לפחות. בואו, תסייעו למשרד החינוך, תריעו לו על מתנת ראש השנה הנפלאה שהעניק לחברה מסחרית פרטית בשם "מרמנת" להפעיל את המכינות.

 אין צורך במלכ"ר, בהנהלה ציבורית שתפקח פיקוח חברתי וחינוכי על 45 מכינות הפרושות מהצפון עד הדרום עם כ-12000 תלמידות/ים בשנת לימודים שלא צלחו את ההזדמנות הראשונה. אין צורך  בגוף שעשה מלאכתו נאמנה במשך 40 שנה. יש צורך בהפרטה, בעובדי קבלן, בקנסות, בחברה פרטית. אין צורך בידע, הבנה, מחויבות מוסרית ערכית חברתית לאדם הרוצה ללמוד, אין צורך להתפתח ולצמוח ולפתח תוכניות לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. יש צורך רק לדעת מה השורה התחתונה, מה הרווחנו, מה הפסדנו ואיך נרוויח יותר, מהר, מיד, כאן ועכשיו.

 אין דבר לא חשוב כמו הרווח וכמו מיקור חוץ. מדוע  ש"האגודה לקידום החינוך" – גוף ציבורי עם ניסיון, חזון, אכפתיות ודאגה לאוכלוסיות מוחלשות – תעסוק בחינוך? יותר נכון וראוי שחברה עסקית מסחרית פרטית המתמחה "בניהול פרויקטים בתחומי הלוגיסטיקה והתפעול, ההכשרה וההדרכות, הטמעת מערכות, ניהול בחינות ומאגרי מידע" (מתוך אתר החברה) תעשה זאת.

 חייבים מכרז בכל מחיר? לא ולא, למיטב ידיעתי והבנתי, השר או המשרד יכול גם יכול להחליט על פטור ממכרז. המשפטנים יתקנו אותי וימצאו – אני מקווה – את דרך היציאה המשפטית, לאחר שפורסם המכרז ו"מרמנת", כאמור, זכתה בו.

 הציניות היא מפלטו של הכאב הצורב על הרס הפנינה הזו.

 אני קוראת לכל מי שמכיר/ה את המפעל החינוכי החשוב והמצליח הזה, לכל מי שמבין/ה שהפרטתו והעברתו לידיים פרטיות פירושו הריסתו, פירושו הרס "חלקת אלוהים קטנה", הרס של מפעל  שנתן מענה אמיתי לצעירות וצעירים מאוכלוסיות מוחלשות, לפנות לשר החינוך וליו"ר ועדת החינוך של הכנסת. אולי ניתן יהיה לעצור את המהלך הפוגעני הזה.

 למען הגילוי הנאות – ניהלתי את מכינת הבוגרים באוניברסיטה העברית וכיום אני אחראית עליו מתוקף תפקידי כמנהלת היחידה למעורבות חברתית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אילנה

  לא להאמין, שכך ממסחרים את אפשרויות הקידום לאוכלוסיות מוחלשות! חייבים להאבק בזה.
  ואולי עתה שהפרטת בתי הסוהר נבלמה, ניתן יהיה לשנות גם את הזוועה הזו?

  יאללה, עצומה, כנס והפגנה!!

 2. נתן שקרצ`י

  זו חברת בת שלהם.

 3. לייקה זבידה

  חבל שמפריטים את המכינות בארץ , זאת הזדמנות לאנשים שלא יכלו ללמוד בגיל צעיר בגלל סיבות שונות כמו : כלכלית , חברתית , סיוע להורים בכלכלת הבית ועוד…
  את ההזדמנות היחידה שיש לאנשים אלו להשתלב במוסדות להשכלה גבוה רוצים לגזול מהם צריך להתארגן בהפגנות ועצומות כדי לבלום את הצעד הבא…..

 4. גלית ברקת דניאלי

  לצערינו הרב תפיסת העולם הקפטליסטית המפריטה כל חלקה טובה דוהרת וממשיכה. על אף שכבר הוכחה כלא יעילה, פוגעת בשירות ובאיכות, מעבר לעניין הערכי והמוסרי. ייתכן שדיאנה צודקת ומאבק ציבורי ישנה את רוע הגזרה, הרי הוכח כבר שאפשר אחרת, ראו בתי הסוהר הפרטיים.
  כאנשי חינוך, רוח וחברה, אסור לנו לוותר כי כל מאבק הוא משמעותי בדרך ליצירת מדינה שדואגת לכל החלקים בחברה ומאפשרת שויוון הזדמנויות אמיתי ומהותי. אין כמו רכישת בגרות ועידוד להשכלה גבוהה כדי לקדם חברה שיוויונית ודמוקרטית.
  גלית ברקת דניאלי-מנהלת מכללת אור יהודה ועוסקת בקידום ועידוד להשכלה גבוהה

 5. חופי

  בגין ההחלטה לא לשלוח את בתי הסוהר להפרטה, משרד החינוך נתקף בעתה, ושולח לנו כזו בעיטה ומפריט את עצמו לדעת, ולא, זו אינה בדיחה משוגעת. זו מציאות עגומה ומופרעת של משרד מתגמד המסרס עצמו ממהותו ללמד: תודֶה המנכ"לית אני לא יוצלחת, המפקחים יצהירו שהחינוך הוא ספחת, המנהלים יפרסמו את גודל החידלון, והמורים ישבחו את הישגי הכישלון.

  רבותי, היום זה המכינות, מחר זה גני הילדים, התכנים והמשיכו לבד כיד הדמיון, זה המצב האידיאלי ביותר עבור משרד החינוך להאשים אחרים בירידה לטימיון.

  אוי לבושה 

  חופי יצחק חפוטה
 6. משה שריקי

  חופי ידידי,
  גני הילדים, היסודיים והתיכוניים כבר מופרטים ועכשיו תורן של המכינות. לא צריך לדמיין זה כבר קורה.
  ועכשיו, העובדה שגם אלפי הנפלטים העתידיים (ויהיו יותר) מהמערכת הזו לא יזכו להזדמנות נוספת (כמו זו שבה אני זכיתי למשל) אלא אם כן ישלמו (והרי זו הסיבה שחלקם לא למדו או שלמדו בבתי"ס דלי אמצעים) היא המזעזעת וחייבים לצאת נגדה .

 7. אור

  הוא מסדר לחבר איזה מכרז , פטרונות בתשלום על ארגון שהתחיל ברחשי לב והפכם למפעל להעצמה ושוויוןהזדמנויות. החבר של העשיר יהיה חבר ש השלטון , עם תגית של עושה צדק וחותר לשוויון , והכסף ייכנס , תוך ניצול משאבי הצורכים את השרות וע(ו)בדיו

 8. אור

  שר חינוך , רוה"מ ימצאו חבר לתת לו שרות שהיה ארגון עם נשמה ומעוף.
  החבר ימציא מלים של תנופה ועוד , יקבל את המתנה יהיה "צודק" ו"חברתי" ויעשה כסף על גבם של ע(ו)בדי המוסד שנבזז וציבור משתמשיו

 9. אבי נידם

  ממשרד החינוך לא נותר אלא מנגנון שיפקח על מי שיפקח על גופי ביצוע שצברו ניסיון ניהולי ועסוקים בלגבור זה על זה בזיכיון על פרוייקטים. בידי מי נשאר ניהול הידע??! אני מתקשה להעריך את גודל הנזק שייגרם לאוכלוסיה שגם כך הצליחה להוציא מעצמה רק 20% מבניה ובותיה להשכלה גבוהה?????!!!…השאלה היא מה ערוץ המאבק היצירתי ביותר??! מי שהיה בכנס על התרבות המזרחית בסינמטק שמע איך התקבל חוק הסיגד בזכות תחכום של מנהיגי הקהילה שניצלו שעת כושר שחלק מחברי הכנסת נעדרו/ נרדמו בזמן ההצבעה—בג`ונגל התנהג כמו בג`ונגל.. דיאנה וחבריה/ חברותיה- מחזקים את ידיכן!!כולנו יודעים איפה היינו היום אילולי עברנו את משוכת האקדמיה….
  אבי

 10. אחת העם

  אז מי יכין עצומה? אני הראשונה לחתום

 11. צבי

  אולי נפריט גם את ממשלת ישראל?