בין הפרטת בתי הכלא להפרטת הזכות לקיום בכבוד

אשרת מימון

מאז החלה תכנית ויסקונסין הישראלית לפעול, באוגוסט 2005, ניסינו כל השנים למצוא את המילים הנכונות לתיאור החוויה הקשה של המשתתפים בה. כל מי שנטל חלק בפרויקט המעקב אחר התכנית ידע ממפגש בלתי אמצעי עם המשתתפים, שהמתרחש שם מנוגד לכל תפישה ערכית מוסרית של אחריות המדינה ותפקידה. אך בכל זאת התקשינו מאד לבטא במלים את חווית המשתתפים. כעו"ד, חשבתי שהקושי נובע ממגבלות השפה המשפטית. והנה, בפסה"ד של בית המשפט העליון בקביעתו כי הפרטת בתי הסוהר אינה חוקתית, אולי נמצאה לי הדרך לבטא זאת.

וכך קובע בית המשפט בנוגע להפרטת בתי הסוהר:

"כליאתו של אדם בבית סוהר בניהול פרטי מנוגדת לתפיסה הבסיסית של החברה בישראל בדבר אחריות המדינה, הפועלת באמצעות הממשלה… כאשר המדינה מעבירה את סמכות הכליאה של אסירים, על הסמכויות הפוגעניות הכרוכות בה, לידי תאגיד פרטי הפועל למטרת רווח, מבטא מהלך זה – הן במישור המעשי והן ברמה הערכית והסמלית – הסרת חלק ניכר מאחריות המדינה לגורלם של האסירים, תוך חשיפתם לפגיעה בזכויותיהם על ידי גוף פרטי הפועל למטרות רווח. התנהלות זו של המדינה פוגעת בכבוד האדם של האסירים בבית הסוהר בניהול פרטי; שכן התכליות הציבוריות העומדות ביסוד מאסרם ומקנות לו לגיטימציה מתערערות, ומאסרם הופך.. לאמצעי להפקת רווח על ידי תאגיד פרטי. משמעות סמלית זו נובעת, אם כן, מעצם קיומו של תאגיד פרטי שניתנות לו סמכויות לכלוא בני אדם מאחורי סורג ובריח תוך הפקת רווח כספי מכליאתם" (פס' 39).

ובהשאלה לענייננו, כאשר מדינה מעבירה את הסמכות לאשר קצבת הבטחת הכנסה, את הסמכות לקבוע האם אדם עני יהא זכאי למעות הרווחה המעטות שישמשו לו ולמשפחתו קיום בכבוד, לידי תאגידים הפועלים למטרת רווח, מבטא מהלך זה – הן במישור המעשי והן ברמה הערכית והסמלית – הסרת חלק ניכר מאחריות המדינה לגורלם של אנשים עניים, תוך חשיפתם לפגיעה בזכויותיהם על ידי גוף פרטי הפועל למטרות רווח. התנהלות זו של המדינה פוגעת בכבוד האדם של האנשים העניים הנזקקים לקצבת הקיום. 

נכון – מרכזי התעסוקה אינם כלא, ומשתתפי התכנית אינם אסירים, אך החוויות שתוארו פעמים רבות על ידי המשתתפים הזכירו מאד את הסיטואציה. כאשר נאלצת אם 'להתחנן' על זכותה להיעדר בגין מחלת ילדה כדי שלא תיגזל קצבת האוכל שלהם, כאשר נאלץ עולה בן 62, שעבד עד לאחרונה, לשוב ולהוכיח לפקידה חצופה בחברה הפרטית שהוא לא מנסה להתחמק מלעבוד לאחר שעוד מקום עבודה דחה אותו מפאת גילו, כאשר ניתן לשלול ממשתתף את קצבתו גם בשם העילה הרחבה של "אי שיתוף פעולה", כי העז למחות על יחס כלפיו, לא מדובר רק בפגיעה סובייקטיבית שחשים המשתתפים. שוב בהשאלה ממילות פסק הדין, מקורה של הפגיעה אינה בתחושותיהם הסובייקטיביות של אותם אנשים עניים, אלא בפגיעה אובייקטיבית בזכותם החוקתית לכבוד האדם.

וכך, אולי בפסה"ד נמצאו לנו המלים לבטא את חווית המשתתפים:

מתן הזכות לקיום בכבוד בידיים פרטיות מבטאת חוסר כבוד למעמדם של עניים כבני אדם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ilana

  ובהקבלה, הפרטת שירותי הטיפול בילדי מצוקה שהוצאו מחזקת הוריהם או נפגעו מהעוני ומשוועים לטיפול.. – הנם "אובדן כבוד הילדים וחרותם" כפי שמדיניות מרשעת סוחרת בנפשות ילדים עבור בצע כסף.

 2. איזי גור

  אויסה.תעצרו את הסוסים. למי איכפת ומי שם על האדם ועל זכותו לחיות בכבוד?!
  לשרי הממשלה ולחברי הכנסת עם משכורות הרעב שלהם.?!
  לשרי אריסון ולמנכל"י הבנקים הסובלים חרפת רעב?!
  לגוספודין לב לבייב שכל כוונתו הייתה להעניק תנאי כליאה אנושיים לאסירים?!
  למשפחת עופר הסובלת מחורבנה של הימה הנמוכה ביותר על פני כדור הארץ?!
  למי זה איכפת?
  טפו

 3. לוני

  שיושבים בלשכות התעסוקה הממשלתיות.
  הידעכתם שבמוסד לביטוח לאומי – השייך ונשלט על ידי מדינת ישראל כאמור – עובדים בלשכות התעסוקה מקבלים שכר עידוד כדי למנוע ממובטלים קיצבאות אבטלה המגיעות להם כחוק ?
  http://www.acri.org.il/story.aspx?id=2213

  במה בדיוק מותר המוסד המאוס, העבש, והחמסני הזה מחברה פרטית כמו זו שמפעילה את ויסקונסין ? מישהו כאן ניסה לבקש משהו שמגיע לו מהמוסד ולא עבר חודשים של תלאות, סירובים, וועדות למינהן ?
  עם כל הביקורת על ויסקונסין, ויש מה לתקן ולבקר, הם לפחות עושים מאמץ לשינוי. במה "הפקידים החוצפנים" שם גרועים יותר מחבורת אוכלי החינם שיושבת בלשכות התעסוקה ובאים לדפוק כרטיס, לשתות תה, ולברבר כל היום ?

 4. מרדכי

  יותר מדי אנשים לא עובדים במדינה.שיעור העובדים במדינות המערב גבוהים מישראל,החרדים,הערבים,וגם אחרים שלא מוכנים לצאת לעבוד בכול עבודה,עובדה שיש צורך הבעובדים זרים

 5. ערן

  אבל "מתן הזכות" מבטא, ולא מבטאת.

 6. רמי יובל

  אתה אכן צודק בביקורת שלך על המל"ל, אבל אין להסיק מכך שעדיף להפריט את המוסד האומלל. דווקא הקישור שמסרת מוכיח זאת. שם יש פניה מטעם האגודה לזכויות האזרח אל המל"ל בדרישה להפסיק מתן בונוס לפקידים בעד סירוב להעניק גמלאות. הפניה מבוסס על החוק ואם לא תענה – יש בית משפט. לעומת זאת במצב של הפרטה אין אפשרות לבקר ולהתלונן כי התאגיד פועל מכוח זיכיון וכל שעליו להראות הוא שאינו חורג מגבולות החוזה. אם נקח את ויסקונסין לדוגמא, החוזה בנוי על עקרון של רווח הנובע מחסכון בהענקת גמלאות, אז העוול הוא בילט אין בפרוייקט.
  הפרטה היא פשיטת רגל של המדינה מתפקידיה ותוביל בהכרח לעבדות או אנרכיה. לו אני בג"ץ, הייתי נותן פסק דין תוך שבועיים ומגביל אותו לשלושה עמודים שכן מכל האבסורדים שהחברה שלנו חוותה, כגון ויסקונסין, ההפרטה לטייקון לבייב של סמכויות הכליאה היא משהו לחלוטין לא מתקבל על הדעת, ואם מפריזים בהנמקות – מכשירים בעקיפין את השרץ.

 7. דני

  במקום לקשקש על לעבוד- ולעבוד,בשכר של עבד,שלא מכסה שכירות וארנונה ועוד ויסקונסין אג`נס, גם גורמת לשלילת הנחות בקיום היום יומי.
  המדינה מתעלמת במכוון מסיגרתם של אלפי מפעלים והעברתם לסין,כי זול שם ואם כן אין עבודה והכלכה קורסת,
  ואולי גם נפריט את הממשלה?
  במקום להקים מקומות עבודה של טקסטיל ותוצר מקומי ,הכל הולך אל הסינים.
  ואין מקומות עבודה, חוץ מזה מה ויסקונסין מציעה חוץ מעבודה בשכר עבדים של 2000 ש"ח ובמקרה הטוב שכר מינימום ,כלום!.
  אז במקום לקשקש "יש הרבה אנשים לא עובדים כמו ערבים וחרדים",תדחפי אצבע לתחת.