מים או מכשיר אלקטרוני

איציק ספורטא

 

כעוקב מתמיד של התקשורת הכתובה והאלקטרונית לא פעם אני שואל את עצמי למה נושאים חשובים נמצאים בשוליים התקשורתיים. למשל, בימים האחרונים אנו נתונים לבליץ תקשורתי בנושא מכשיר אלקטרוני מסוים כאשר באותה עת מנתקת מקורות יישוב שלם מהספקת מים מה שזוכה לכיסוי תקשורתי מינימאלי. כל מי שטכנולוגיה בשבילו היא רק טכנולוגיה אינו יכול להשתחרר מההרגשה שמשהו פה אינו כשורה.

אולי כי המכשיר האלקטרוני גם יודע לספק מים ובכך הדיווח בנושא מכיל בתוכו גם את הפתרון לבעיית המים. אולי כי ההשפעה על חיי אנשים של המכשיר גדולה מזו של מים בברזים. או אולי סתם כי מי שקונה את המכשיר מקדם את הכלכלה ומי שמים לא מגיעים לביתו אינו עושה שום דבר אמיתי למען הצמיחה הכלכלית. או אולי כי לאינטרס הכלכלי יש אנשי יחסי ציבור וליישוב הבדואי אין. או אולי כי העיתונאים שהמים לביתם לא מפסיקים לעולם מתעניינים יותר במכשיר האלקטרוני מאשר באנשים שהמים לביתם זורמים לפעמים.

זו רק דוגמה אחת מיני רבות לתמונה המעוותת המוצגת בפנינו מידי יום ביומו. בהיררכיה של הנושאים החשובים מים לבדואים זה ממש לא מעניין, זה סתם סכסוך בין רשות מקומית למקורות. פיטורי עובדים זוכים ליחס קצת יותר טוב מהתקשורת, אבל גם זה לאיזה יום או יומיים אף שהבעיות מתמשכות. בכלל, נשים וגברים שנאבקים יום יום כדי לספק את הדברים הבסיסיים לעצמם/ן ומשפחתן/ם הופכים לנושא רק כשדבר יוצא דופן קורה. לעומתם נושאים כלכליים שוליים מקבלים כותרות, מוספים יומיים, תוכניות רדיו וטלוויזיה כאילו אין מחר. ובראש צועדים הנושאים המדיניים שבהם באמת לא קורה כלום כבר שנים אף שלפי הדיווחים נראה שכל יום מתחוללת איזה מהפכה. מי שיקרא עיתונים מלפני עשרים שנה יגיע למסקנה שמה שהיה הוא שיהיה ויותר גרוע.

אז מה חדש והשאלה החשובה יותר כיצד אפשר להיחלץ מהמציאות שנכפית עלינו בעצם על ידי אנשי יחסי ציבור. דרך אחת, היא מתקפת נגד של אנשי יחסי ציבור מהצד השני, אלא שזה בעייתי כיון שאין מי שישלם את שכרם הלא נמוך של אלו. דבר אחר להתארגן ולייצר חדשות באמצעות הפגנות, הודעות לתקשורת ועוד, גם אם זה לא יגיע למהדורות חדשות במסגרת השעות האינסופיות של אקטואליה ימצא לזה מקום. זה יעזור במשהו אבל לא ישנה סדרי עולם.

אז מה האם אנו נידונים להיחשף לתמונת עולם הזו לעולמי עד. כנראה שכן אלא אם חלק מאנשי התקשורת יצאו מהקיבעון שלהם שלגבי רובם הוא כמעט פתולוגי (לא כולם אני ממש לא מכליל). או פשוט לפתח אמצעי תקשורת אלטרנטיביים ברמה כזו שגם תגיע לכמה שיותר בני אדם, אין אני אומר שאין כאלה אבל הם מעטים מידי וקטנים מידי. בהם הדיווח הפסקת מים יהיה אירוע גדול ומכשיר אלקטרוני לא אירוע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליאור וכטל

  התקשורת, בייחוד האלקטרונית. מאחר והתקשורת מתקיימת בזכות הרייטינג הפסקת הצריכה תגרום לגוויעתה. איך עושים זאת איני יודע, פרט לתרומתי הצנועה בהפסקת אותה צריכה, עד למינימום.
  בעיקרו של דבר זה עניין של חינוך לדעת להבדיל בין "חדשות" לקידום מכירות, אלא שגם זה בעייתי כשגם החינוך חלק גדול ממנו מופרט.

 2. דוד מועלם

  ראה, מוטב שה"תקשורת" (זו בכלל לא תקשורת, זו מכונת תעמולה שמאלנית) תעסוק בצעצועי אלקטרוניקה מיותרים. ממילא רוב הציבור היהודי-ציוני לא מאמין לה. אני וחברי בוררים מדיווחי ה"תקשורת" את המידע היבש, ככל הניתן, וזורקים לפח את כל היתר.
  מי היום מאמין לתקשורת? אני, כל בני משפחתי ומכרי לא מאמינים. אנחנו מביטים, מאזינים, ומלגלגים. הם חושבים שהציבור טיפש.

 3. מאור מלחי

  למה בעצם חשוב לדווח שמקורות הפסיקה את המים לכל לקיה? כי הכותב מצפה שלחץ ציבורי (או לפחות דיון ציבורי) יפתרו את הבעיה, והציבור פשוט אינו מקבל את המידע.
  הבעיה היא שהציבור טרוד מדי בלסגור את החודש, לדאוג מפיטורין (מי הבא בתור אחרי דטהסייף, תפרון, מליתון, תדיראן-קרייר?), לדאוג לפנסיה שלו (שהולכת בחלקה לטייקונים, ובלקה לדמי ניהול גבוהים) וכו` מכדי ללחוץ בעניין. גם אם העניין היה מובלט בתקשורת, קשה לי לראות התארגנות של קמפיין דוגמת קמפיין הרוכבים. הרי האזרח מניח שהבדואים בונים לא חוקי ולא משלמים ארנונה ומים, וממילא אפשר לנתק אותם. אם תושבי לקיה הבדואים יחסמו את כביש ב"ש-ערד במחאה שקטה, הם לא יקבלו קמצוץ מהתמיכה הציבורית והממשלתית של הרוכבים.
  אז מה אפשר לעשות?
  א. לארגן קמפיין סביב הסוגיה שמעניינת את האזרח: פגיעה בכיס. איך זה שאני, בדואי טוב, משלם- ולא מקבל מים?
  ב. לעקוף את הציבור ולפעול פוליטית- הרי למועצה של ש"ס לא היו מנתקים כלום, גם אם היא בחובות.