השוד הפיננסי הגדול של החוסכים הקטנים

יוסי דהאן

אחד מההישגים הגדולים של שר האוצר בנימיין נתניהו ומנכ"ל משרדו יוסי בכר הייתה הרפורמה בשוק ההון שהם הצליחו להעביר בכנסת בשנת 2005, רפורמה שכונתה "רפורמת בכר". תמצית הרפורמה העברת הבעלות על קופות הגמל  מהבנקים לגופים המוסדיים על מנת ליצור תחרות בתחום החיסכון הפנסיוני, והכל למען שבירת המונופולים ויצירת תחרות לטובת החוסכים, העובדת והעובד, שלרובם אין יכולת להבחין בין ועדת שמגר לועדת בכר, אותם חוסכים שאמורים להתקיים מחסכונותיהם בערוב ימיהם.

ואכן תוך מספר חודשים נמכרו רוב הקרנות והקופות הגדולות לחברות ביטוח ולקרנות השקעה זרות. כך למשל רכשה קרן מרקסטון את קרנות הנאמנות פקן מבנק פועלים, בשבוע האחרון הסתבר שהיו"ר והמייסד של קרן מרקסטון, אליוט ברוידי, הודה בבית משפט בניו-יורק במתן שוחד לבכירים בעיריית ניו-יורק,  אולם זה לא עיקר העניין.

עתה מסתבר על פי תחקיר מקיף שערכו עירן פאר ורון שטיין בעיתון "גלובס", שאת רפורמת בכר צריך לכנות אחת מפעולות השוד הגדולות שהתבצעו על אדמת הקודש של ארץ ישראל, מבצע רובין הוד ברברס, השוד הגדול של החוסכים הקטנים על ידי המגזר הפיננסי.

וכך כותבים פאר ושטיין.

"מתברר כי ועדת בכר הטילה למעשה מס כבד על הציבור – העבירה עושר מהחוסכים למנהלי הגופים המוסדיים. עלייה של כ-70% בדמי הניהול, ששווה כ-2 מיליארד שקל בשנה…

אם הכסף העודף שנגבה מהציבור היה מופנה לשיפור השירות בקופות הגמל או להעלאת איכות ניהול דיינו. אבל הרוב המכריע של דמי הניהול העודפים נותבו ישירות לכיסיה של קבוצה קטנה של מנהלים בשוק ההון שהתעשרה במהירות, לכיסיהם של מאות עובדים בדרג בינוני ומעלה בבתי השקעות שזינקו ברמת השכר שלהם הישר לעשירון העליון, לטובת משרדים מפוארים, ג'יפים מדוגמים, הטבות למשווקים, נסיעות לחו"ל לסוכני ביטוח וכנסים בזבזניים.

.

תחשבו רגע על מוצר אחר שהתייקר ב-70% תוך שנתיים, איזו מהומת אלוהים היתה פורצת אם היו עמלות הבנקים מתייקרות ב-70%, תזכרו מה קרה כשהתאימו לאופנוענים את ביטוח החובה לסיכון האמיתי שלהם וייקרו אותו ב-25%. אבל כשמדובר בדמי ניהול, הציבור וגם מייצגיו בכנסת הופכים לשלושת הקופים – לא שמעו, לא ידעו, לא ראו.

בדיקת שיעור דמי הניהול הממוצעים בקופות הגמל חושפת את אפקט בכר, עלייה של 28% בדמי הניהול.  משיעור של 0.64% בשנת 2006 לשיעור של 0.82% בשנת 2008. זו עלייה חדה אבל היא אינה משקפת את התמונה האמיתית. כדי להבין מה קרה לדמי הניהול צריך לנטרל קופות סקטוריאליות או מפעליות ולהתמקד רק בקופות שפתוחות להפקדות הציבור הרחב (74% מהנכסים), או אז מתבררת התמונה העגומה.

דמי הניהול בקופות המנוהלות על ידי הגופים המוסדיים קפצו ב-68% לשיעור של 1.07%, דמי הניהול בקופות שבבעלות חברות ביטוח קפצו ב-51% לשיעור של 0.97% ובממוצע עלו דמי הניהול לשיעור של 1.03%, עלייה של 61%. אם נשקלל את העליות בדמי ניהול, שפורסמו לגבי שנת 2009, נראה שדמי הניהול הגיעו ל-1.08%, עלייה של 69%.

כך למשל, העלאה של 0.5% בדמי הניהול השנתיים לחיסכון לאורך 35 שנה, תגרור ירידה של כ-21% בהיקף הצבירה של החוסך עם יציאתו לגמלאות. ניקח עמית שמפקיד 100 אלף שקל בגיל 30, וישלם דמי ניהול של 1.5%. בגיל 67 יקבל העמית 261,382 שקל. היקף דמי הניהול שישלם בתקופת החיסכון יהיה 82,968 שקל, שליש מהתשואה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי דוידוביץ

  הנושא חשוב מאוד, ומחר נקיים הפגנה מול ועידת העסקים בין השאר בנושא הזה:
  http://www.facebook.com/search/?q=%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%93%D7%AA&init=quick#/event.php?eid=194673134926&ref=ts

  מעבר לזה, אני ממש בספק אם הארגונים שרשומים כאן מצד ימין של הדף הזה יפעלו ברצינות נגד הסיבות לפגיעות בזכויות אדם בישראל. ראו את המאמר הזה:
  נותנים לשוחט לשמור על הפרה – ארגוני זכויות אדם

  נעמי קליין על מקור המימון העיקרי של ארגוני זכויות האדם בישראל ובעולם, קרן פורד:
  "אין זה מפתיע שכאשר צללה הקרן לעיסוק בזכויות אדם היא הגדירה את התחום באופן צר ככל האפשר […] משום שכל חקירה רצינית בניסיון להתחקות אחר המטרות ששירת הדיכוי […] היתה מובילה […] אל קרן פורד" ("דוקטרינת ההלם", עמ` 147)
  http://www.facebook.com/event.php?eid=219180526293&index=1

 2. נפתלי אור-נר

  עבור הפרסום של שערורייה זו. היכן חברי הכנסת שלנו שיחסמו בגופם שוד זה?. אה, כן. הם עסוקים בחקיקת חוקים גזעניים נוספים כנגד הערבים במדינה

 3. דני זמיר

  אכן נשוא חיוני וחשוב. אולי אפשר להקים קופת גמל ציבורית?

 4. איזי גור

  מה שלא ברורו מקריאת המאמר המשכיל הוא : אל מי מופנות הטענות? אל נתניהו? אל בכר? אל ציבור החוסכים?
  צריך לשים סדר בדברים.
  לנתניהו ולעושה דברו הבכר (כך נקרא גמל צעיר-לא כן?!) היה כדאי להוסיף עוד כמה עתירי ממון אל עדת המצביעים למיטיבהם.
  החוסכים? אלה הם חלק מהעוילם גוילם שהאח הגדול והשורדים שם באיים האקזוטיים- הם הם שמעניינים אותו כמו גם מי יראה לערבושים. מהיכן משתין הדג.
  די לראות את התגובות על שריפת המסגד בכפר יאסוף כדי להבין שהכתובת "תקל תקל" על כותלי ביתנו כבר הולכת ונרשמת.
  טפו.

 5. אליקים

  המפסיד הוא תמיד, מי שיש לו מה להפסיד.
  והמנצח… אין מנצחים, המנצחים הם תמיד המפסידים הגדולים ביותר…

  המתנחלים ובעלי ההון, מה ההבדל ביניהם?
  אין הבדל, שניהם שולטים ומשתלטים, שניהם משתמשים ב"כח" שניתן להם, שניהם בדיוק אותו הדבר, שניהם במסלול בטוח להתאבדות, זה רק עניין של זמן.
  כששניהם ביחד או כל אחד לחוד, יפלו וזה יגיע, זה חייב להגיע, צריך רק מעט הגיון בכדי להבין זאת, מאחר וזאת הדרך שהם הולכים בה, הדרך לאבדון, זה כמו אדם המכור לסמים, הוא יודע שהוא בדרך לאבדון, אבל הוא לא יכול לעשות דבר בנדון, כך גם הם.
  וכשזה יקרה וזה יקרה, הם יגררו עימם מדינה שלמה.

  המנצח הגדול ביותר, הוא תמיד המפסיד הגדול ביותר…

  ככה זה כשיושנים…

 6. אני שאלה

  נגיד שיש לי כסף בקופת גמל שאני יכול למשוך? מה לעשות? למשוך אותו?

  עוד שאלה: אם יש לי כסף פנוי ואני רוצה לחסוך אותו בקופת גמל? האם כן או לא?

  האם אפשר להתמקח עם קופות הגמל לגבי גובה העמלות? יש מישהו שהתנסה בזה?

  אני בעיקר מדבר על מי שהוא עצמאי ויכול להחליט והכסף לא מועבר ישירות ממקום עבודתו, אבל גם לגביהם יש שאלה.

  תודה על העזרה.

 7. א.ב.

  מה שביבי עשה בתחום קרנות הפנסיה היא השערוריה הגדולה ביותר. לעתים קרובות אנחנו שומעים שבמסגרת הרפורמות המבניות לא עשו אף פעם הלאמה אלא רק הפרטה. לא נכון !!! ביבי הרחיק לכת עוד יותר ממרגרט תאצ`ר אלילתו. הוא הלאים (!!!) כן הלאים את קרנות הפנסיה הציבוריות (!!!) כדי למכור אותם חודשים ספורים לאחר מכן לחברות הביטוח, שהן סקטור לא פחות ממולח (בלשון של המעטה) מהבנקים. הלאמה לצורך הפרטה.
  עד רמה זאת גם בממשלים ליברליים לעילא ולעילא לא הגיעו.
  וההסתדרות הכללית של אז (עמיר פרץ) החרישה. אולי הרגישה "חלשה" מדי ואולי לא היה איכפת לה.
  לא היה לזה שום הגיון, חוץ מהתאווה המטורפת להעביר נכסים ציבוריים לידיים פרטיות וכמובן את כל הרווחים שנובעים מכך, וכמה שיותר רווחים יותר טוב.
  ואם כבר שולחים את כספי החוסכים לבורסה, אז למה אני צריכה לשלם דמי סרסרות לאיזה קפיטליסט – אשקיע באופן אישי. אני עושה שם לא רע. יותר טוב מהממוצע בקופות הגמל – אני פחות חמדנית, ולא מקבלת את המשכורת שלי על בסיס הרווחים.
  איך משנים את זה ?

 8. נעם

  "דני זמיר", "אני שאלה", "א.ב.":
  זו לא שאלה של האם אפשר או כדאי וכד`. כבר לא.
  השאלה היא רק איך ומתי כבר זה יקרה. וזה תלוי רק בנו!
  כשם שהתארגנות עובדים צוברת תאוצה כך גם הקמה של גופים פיננסיים ציבוריים היא הכרח מתבקש (ציבוריים פירושו "בבעלות ציבור המשקיעים", וכן "לרווחת הציבור שהוא הבעלים של הכספים המוחזקים על ידם").

 9. נתן.

  הבנקים היו חותמים על המאמר הזה בשתי ידיים.

 10. זאב שפיר

  אם לא יכולה לקום אלטרנטיבה לביטוח פנסיוני נשאלת השאלה האם בכלל ניתן לעשות משהו?