פליטים בירושלים

פעילי שמאל בירושלים

 

הביטו בשתי התמונות האלה. הן צולמו באותו יום, באותו מקום: ה-3 באוגוסט השנה, שכונת שיח' ג'ראח ב"מזרח ירושלים". הפלסטינים ישנים ברחוב, צמודים לקיר הבית שעד לפני שעה קלה היה ביתם, עד שפונו ממנו בצו בית המשפט. במקומם נכנסים המתנחלים, על כל מיטלטליהם.

יותר מ-50 שנה גרו משפחות אל-קורד, אל-ר'אווי וחנון, פליטי 48', בבתים שקיבלו מןהשלטון הירדני. עכשיו הם שוב פליטים, דרי רחוב, משקיפים מבחוץ יום יום עלהדיירים החדשים שמאכלסים את בתיהם. ערבים בחוץ, יהודים בפנים.(קטע מתוך רשומה בבלוג "לא למות טיפש" של עידן לנדו)

בשנה האחרונה פונו יותר מ-50  פלסטינים מבתיהם בשכונת שיח' ג'ראח בעקבות פסיקת בית המשפט העליון, המכירה בכך שהבתים שמהם הם פונו היו רכוש של יהודים לפני שנת 48', ולכן הבעלות עליהם היא יהודית גם עכשיו. אותם פלסטינים הם פליטים, בעלי רכוש ביפו שנאלצו לברוח ולהשאירו מאחור ב-48'. בבעלות שלהם על בתיהם המקוריים איש לא יכיר, שכן אלה הפכו לרכוש מדינת ישראל ויושבו בהם אנשים אחרים. וכך, מנושלים פעמיים, מוצאים את עצמם הפליטים ברחוב.

הפסיקה של בית המשפט תאפשר את הפינוי של כ-25 משפחות נוספות המתגוררות כיום בשיח' ג'ראח (כ-500 איש).

יש להדגיש שכניסת היהודים לבתים בשכונה בתקופה האחרונה היא חלק ממהלך כולל של עמותות מתנחלים לחדור לשכונות הערביות של ירושלים ולהיאחז בהן, בניסיון למנוע כל סיכוי לפתרון של שלום המבוסס על שתי מדינות.

בחודש האחרון מתקיימות הפגנות שקטות ולא אלימות של יהודים וערבים כנגד פינוי הבתים והשתלטות המתנחלים על בתי הפלסטינים. ביום שישי האחרון (11.12) צעדו 150 איש ממרכז ירושלים אל עבר שיח' ג'ראח כדי להביע הזדהות עם המשפחות המפונות ולמחות על העוול הנגרם להן. בניסיון להשתיק ולדכא את ההתנגדות העממית, המשותפת והשלווה הזו, המשטרה תקפה את המפגינים, הכתה אותם קשות ועצרה 24 מהם. אחד אף הגיע לבית חולים.

ביום שישי הקרוב (18.12) יתקיימו מצעד והפגנה גדולה כנגד פינויי הבתים בשיח' ג'ראח ונגד האלימות המשטרתית. יחד נאמר למשטרה, לבתי המשפט ולמדינת ישראל את מה שכל העולם כבר אומר:

לא להתנחלות, לא לגירוש אנשים מבתיהם, כן לפתרון של שלום.

המצעד יצא בשעה 12:30 מרחבת המשביר בירושלים (רח' קינג ג'ורג' פינת בן יהודה)נצעד לעבר שכונת שיח ג'ראח ונקיים שם ההפגנה שתתחיל בשעה 14:00 בשיח ג'ראח

לפרטים נוספים מאיה 0547423044 או גלי 0544679756

להרשמה להסעות מתל אביב- יובל 0507336117

 לקריאה נוספת:

באתר של עיר עמים

בבלוג של לוחמים לשלום

כתבות בתקשורת על אירועי שבוע שעבר:

21 מפגינים נעצרו בשייח ג'ראח

וידאו: ד"ר איל ניר מפגין בשיח ג'ראח, שוחח עם שוטר, וזה ריסס את עייניו תרסיס פלפל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ישראל-בית לאומי לאיזה פליטים?

  ישראל – מדינה נציונאל סוציאליסטית?
  ישראל – מדינת הבית הלאומי לעם היהודי?
  ישראל – מדינה יהודית דמוקרטית?
  ישראל – מדינת מגילת העצמאות?
  ישראל – מדינת זכויות האדם והאזרח – אור לגויים?
  ישראל – מדינת כל אזרחיה?
  ישראל – מדינת כל אזרחיה ופליטיה?

 2. איזק

  ההפגנה, כמוה ככל, ולפחות כרוב, ההפגנות, אינה אלא ברכה לבטלה ואין בה כדי להזיז סיגה אחת מילימטר אחד- זה לא יעזור.
  מה שכן יעזורז ה שהפלסטינים שנזרקו מבתיהם ברגל גסה יהפכו להיות ציונים נלהבים,יתעטפו בדגל הכחול לבן וילמדו לשיר את התקווה.
  טפו.

 3. אישרווד

  רק שתי תגובות למאמר כל כך חשוב למצב המזעזע. האם דממה זו מלמדת על הסכמה שבשתיקה? האם על כך שגם ביום שישי הקרוב יגיעו רק מתי המעט לזעוק נגד העושק והשוד של אוכלוסיה חסרת ישע?
  ומה עוד ניתן לעשות כדי להוציא את ההמונים כמו שקיווינו שיצאו בשבילנו? מה למד הממשל משתיקתו של ההמון עת עוקר תושבים (ולא מתנחלים חומסי בתי אחרים) מביתם? האם על הקלות הבלתי נסבלת שאפשר לעשות גם יותר?

 4. ילדת הארץ

  ד"ר גלית חזן רוקם כותבת על שייח ג`רח לא כמשל. שייח ג`רח כהתחלה או כהמשך למה שקורה לנו כאן.
  ואם לצטט משיר של "מוניקה סקס" שנכתב בהקשר אחר:
  "החוק היבש לא נרטב אף פעם מדמעות…"
  לצערנו החוק הוא גס ואינו רואה ניואנסים דקים.
  וכך בשל פעולה של מדינת ישראל, הלאמת נכסים, החרמת נכסים, לא יוכלו פליטי 48 לשוב ולקבל את נכסיהם.
  ומהצד השני , אולי משום שירדן לא הלאימה ולא החרימה את נכסיהם של היהודים שגרו בעיר העתיקה, מאפשר החוק ליהודים אחרים לגרש את הדיירים הפלסטינים בבניין ולאפשר ליהודים אחרים להיכנס לגור בו.

  כמה עצוב.
  לנצח נאכל חרב.

 5. שור

  בהדלקת הנר השמיני של חנוכה ראוי להיזכר בתשובתו של שמעון המכבי לאנטיוכוס השביעי, לאחר שהכובש היווני בא בטענות על ה"כיבוש" היהודי (מקבים א` ט"ו, ל"ג-ל"ד):

  "ויען שמעון ויאמר,
  לא ארץ נוכרייה לקחנו,
  ולא ברכוש זרים משלנו,
  כי אם נחלת אבותינו,
  אשר נכבשה ביד אבותינו בעת מן העיתים בלא משפט,
  ואנחנו, כאשר הייתה לנו עת,
  השיבונו לנו נחלת אבותינו".

  חג שמח,
  שור

 6. מרדכי

  מה הקשר בין הצילום למציאות?הערבים טובים בניצול תמונות מסכנים,האם בגלל התמונה(לא בטוח שהיא קשורה לפינוי)יש הצדקה לפינוי א לא?!משהוא כאן נפל למלכודת פשוט