כמה פרופורציות על החיים

רחל ליאל

לקראת יום זכויות האדם הבינלאומי, קשה שלא להודות כי מעמדן של זכויות האדם בישראל הולך ונדחק לשוליים. קיימת נטייה חדשה להציג את המאבק למען זכויות האדם כמנותק, מסוכן להישרדות במזה"ת הכוחני, אנטי-פטריוטי ואף לא יהודי. 

הדחיקה של זכויות האדם מסדר היום מדאיגה וקשורה גם בהידרדרות המחויבות הציבורית לערכי הדמוקרטיה. התבטאותו האחרונה של שר המשפטים, יעקב נאמן, שקרא להפוך את ההלכה למשפט המחייב במדינה זכתה אמנם לגינויים גורפים והובילה אותו להסתייג מכלליות ההצהרה המסוכנת. אבל תופעות והתבטאויות אחרות, קשות ומאיימות לא פחות, עברו בשקט יחסי, ביניהן: פרסום דוח של מחלקת המדינה האמריקאית הממקם את ישראל במקום האחרון מבין הדמוקרטיות ביחס לחופש הדת; טענת שר הפנים שהעובדים הזרים והפליטים "יביאו איתם שלל מחלות", וכי "הם מזהמים את המדינה בסמים ומחלות"; מגמה של התעלמויות חוזרות ונשנות של משרדי הממשלה מהחלטות בג"צ ובית המשפט לעניינים מינהליים הנוגעות לזכויות אדם ואזרח, ועוד.

כדי לקבל פרופורציה על הבעיות שפוגעות בנו ומאיימות להחמיר, נמשיל את מדינת ישראל, בגבולותיה הרשמיים, לכפר של 100 תושבים, ובנוסף עוד 4 מהגרי עבודה ארעיים [גרסת הוידיאו].

בכפר כזה יגורו 76 יהודים, 20 ערבים ועוד 4 עולים שיהדותם אינה מוכרת.

בכל חמש שנים יגורשו 2 ממהגרי העבודה ו-2 חדשים יובאו מייד במקומם.  

ל 100 אנשי הכפר יהיו  113 טלפונים סלולריים.

5 מתושבי הכפר הבוגרים הם אנאלפבתיים לפי הגדרות של האו"ם.

כ-2 אנשים יעבדו בענף ההי-טק המפותח של הכפר

אדם אחד יחיה בבית שאינו מחובר לרשת החשמל, הטלפון והמים.

10 מתושבי הכפר יהיו קשישים. 3 מתוכם יחיו בעוני ללא מוצא.

28 מתושבי הכפר יהיו ילדים. מהם  10 עניים. עבורם שוויון הזדמנויות יהיה עקרון תיאורטי.

10 אנשים בכפר יחזיקו ב-70% מההון. לעומתם 14 אנשים ירוויחו פחות מ-3,800 ש"ח בחודש.

בכפר יחיו כ-17 עולים חדשים. 4 מתוכם לא יוכלו להינשא משום שהרבנות של הכפר אינה מכירה ביהדותם. הם גם יתקשו להיקבר לצד יקיריהם וחבריהם בבוא העת מאותה הסיבה. ברוב המקרים גם ילדיהם צפויים לסבול באותו האופן.

רמת החינוך לערכים, של שוויון ודמוקרטיה בכפר נמצאת בירידה. מתוך 65 האנשים הבוגרים 59 חושבים שהכפר נגוע בשחיתות; 40 מעדיפים מנהיג חזק גם אם זה על חשבון שלטון החוק; 49 לא מוכנים שבתם תתחתן עם אתיופי. מכלל היהודים 57 לא מוכנים לגור בשכנות לערבים.

הכפר שלנו רחוק מלהצטיין בשמירה על זכויות מרבית תושביו. אך למרות זאת  בשטח פועלים עשרות ארגונים חברתיים ומיזמים אזרחיים, מרביתם בסיוע הקרן החדשה לישראל. הארגונים הללו, לפעמים כנגד כל הסיכויים, נאבקים לשמירה ואף להגנה על זכויות האדם בתחומים של עבודה ורווחה, חופש הדת, הזכות לדיור ולחיים בכבוד, מאבק בגזענות ובאפליה, שקיפות ונגישות של הממשל ותחומים רבים נוספים.

באופן סימבולי חל השנה יום זכויות האדם בחנוכה.  בשבוע הזה במיוחד הביטוי "כל אחד הוא אור קטן…". מקבלת משמעות מיוחדת. רק אם קבוצות של אזרחים, פעילים וארגונים יוסיפו ויפעלו מתוך סולידריות וערבות הדדית לקידום ואכיפת זכויות האדם והאזרח בישראל, נוכל יחד להשפיע ולהיות "אור איתן".

הכותבת, רחל ליאל, מנכ"לית הקרן החדשה לישראל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור בל"ד

  גלשתי באתר הקרן החדשה לישראל. כל המאבקים כולם הם מאבקים ראויים. יחד עם זאת המשפט שבחרתי לצטט הוא בעייתי בעיני , שכן הוא מקבל את החלטות בג"צ כערך עליון.

  לאחר ההשתלטות על המפלגות הגדולות, לאחר ההשתלטות על התקשורת, לאחר ההשתלטות על האקדמיה, מנסים אותם גורמים בהם נאבקת הקרן החדשה לישראל להשתלט גם על מערכת המשפט. זכורה זעקתו של חשין כי "מי שירים את ידו על בית המשפט אגדע את ידו". אך יש לזכור כי גם בגצ, הרבה לפני פרידמן ויעקב נאמן, שם ללעג ולקלס את זכויות הפלשתינאים. כיום נראה כי ממשלת ישראל תעשה הכל, אבל הכל, כדי להפוך את פשעיה לחוקיים . השאלה הצריכה להשאל בימים אלו היא עד מתי בגצ עצמו יוצג כלגיטימי בעיני מי שסבור כי כל שאר העוולות אינן לגיטימיות ( העוולות כולן נעשות ע"י שימוש ציני באידאולוגיה הציונית בידי אנשים אשר השררה והממון הם הם מענייניה. זאת ללא קשר לאידאולוגיה הציונית עצמה, אשר כל כולה גזענות. מעשי נבלה נעשים בשמה של טרפה).

  בעולם כולו מוצגות התמונות משיח ג`ראח. בעולם כולו מוצגות תמונות הסטודנטית שגורשה\הוחזרה לעזה. האקדמיה שותקת (איפה רבקה כרמי)? התקשורת מעולם לא שמעה את השם ברלנטי עזאם. הם עסוקים בויכוח בין ארכי פושע מלחמה לבין ארכי גודע עצי זית בשאלה מי יטבח בפלשתינאים במבצע הבא. נשארנו עם בגצ. לגיטימיות המשטר הגזעני כולו עומד על הפרק . זוהי שאלה עקרונית. האם להשתמש בבגצ ככלי עזר בכל המאבקים המופיעים באתר? או אולי להאבק בו כתוצאה מההכרה כי גם הוא שותף לעוול בו נאבקים?

  זוהי אחת השאלות העיקריות והמהותיות ביותר בקרב הפלשתינאים בישראל, בין מצדדי הבחירות לבין מחרימי הבחירות. נראה לי כי ראוי להעלות שאלה זו גם בקרב המתנגדים היהודים. בבחירות הבאות, אם תיפסלנה בל"ד ורעם תעל ע"י איתן כבל או ע"י כל ציוני אחר, ייתכן כי מפלגות אלו לא יפנו לבגצ, אלא יעדיפו לפנות לעולם ולהציג את ישראל כמדינת אפרטהייד גם בתוך תחומי הקו הירוק.

  אני קורא לכל ארגוני זכויות האזרח והאדם המשתפים פעולה עם הציונים להתחיל להתייחס ברצינות לשאלה זו. שיתוף פעולה, כל שיתוף פעולה עם גורם ציוני כלשהו, יגבה מחיר מוסרי כלשהו ביום מן הימים.

 2. שבתאי לוי

  את דעותיהם הגזעניות של שר הפנים והמשפטים, קראנו בספרו של היטלר, המאין קאמפ. עד להיכן היתדרדנו?
  שבתאי

 3. איילה סבאג

  לא כל אזרח הוא אור קטן!!! ישנם גדלים שונים של אורות, של נרות ושל צבעים… ומתי תפסיקו להתעלם מהנתון השקוף והמדכא? לעולם לא תפתר/תשתפר בעיית זכויות האדם מדינת ישראל ולא נצליח להגיע לפתרון ה"תרגיל/המשוואה" שהציבה לנו מדינת ישראל בשלוחת הממסד הציוני האשכנזי.
  ישנם אורות גדולים ובשלל צבעים בהירים ושמחים וישנם אורות דועכים וכמעט כבויים, בעלי הנרות הזוהרים והאורות הגדולים מסרבים להתחבר לבעלי האורות שכמעט דועכים ולא רק שמסרבים להתחבר גם בועטים ומסלקים ויוצרים רוח מלאכותית כדי לכבות את האורות הקטנטנים שמנסים לשרוד מזה דורות ומצבם הולך ומחמיר ובכל יום מתקיימים פינויים מבתים של משפחות בשכונות המצוקה, ובכל יום נפטרים מהעולם קשישים/קשישות בשכונות המצוקה מרעב, ובכל רגע נפתחים תיקים במשטרה לנערות ונערים משכונות המצוקה, ובכל רגע יותר ויותר חסרי שיניים, עור וגידים ומראות של גטאות כמו שראינו בארצו של היטלר..
  אז תפסיקו לעבוד עלינו ולשטוף לציבור הקוראים את המוח! שבעלי האורות הגודלים יעשו עבודה אישית עם עצמם ויפסיקו לשנוא ולדכא את המוחלשים ,המובטלים, המזרחים ורק אחר כך תוכלו לחשוב על החיור לפלסטינים ולזכויות האדם.

 4. ניצן אביב

  ההקצנה של ההתבטאויות והמדיניות הלאומנית הימנית הקיצונית, הגזענות הנפשעת, התעמולה הדתית-חרדית משיחית, הזויה וסהרורית החולנית המחליאה של דת שאבד עליה הכלח והפאשיזם היהודי המתועב שבאים לידי ביטוי בהצעות חוק מפלות ומקפחות בכנסת, המשך הכיבוש הנורא , הדיכוי, הנישול העושק והניצול המתמשך בשטחים הכבושים שסופו אינו נראה באופק והמשך והרחבת ההתנחבלויות והמאחזים הבלתי חוקיים, עפ"י כל האמנות הבינלאומיות – מעידים כאלף עדים על ישראל כמדינת אפרטהייד גזענית לכל דבר, המתעלמת מזכויות אזרח בסיסיות ויסודיות של צדק ושוויון ושיש להוקיעה בעולם כולו!

 5. אירית

  יש לפתוח את הדיון, בצורה משוחררת, על האגנדה שהוצבה כאן.

  צורת הפניה קצת משתקת את הדיון, ונידמית מעט פטרונית ונוקשה. הפניה צריכה להזמין פידבק, להזמין רעיונות, להזמין קבוצות להשמיע ולהישמע.

  אחת הבעיות של "השיח" הזה, המודגם כאן, ואופייני לשמאל הציוני זה התחושה של הנחתת אגנדה וסחיטת הסכמה ביצירת אשמה, הסטריה מדומה, ורגשנות. אלה מצידם מעוררים אי נוחות, שכן הדוברים בדרך כלל מרופדים יפה, תוך קיומו של פער תמוה בין הזעקה לבין מצב הזועק. או אם כל כך רע, איך זה שכל כך טוב..(פרפרזה).

 6. איציק ניסני

  נכים אינם קיימים במאמר גב` ליאל
  שום נכה !!!
  מנכים כלליים מלידה ועד זקנים עם שיטיון
  כל קשר בין הכפר למציאות חיינו מקרית בהחלט
  אבל נחמד כתרגיל בסטטיסטיקה מועד ג קורס א במכללת סוף הדרך.

 7. אפרת

  בטקסט נכתב כי "בכפר כזה יגורו 76 יהודים, 20 ערבים "
  ואני שואלת: נראה שלא ספרו את הפלסטינים בשטחים. האם באותה מידה לא ספרו את המתנחלים?
  אני שואלת, כי ישראל שאני מכירה היא מדינה דו לאומית שמתכחשת לדו לאומיותה ולא סופרת את רוב תושביה. זה לא נעשה על בסיס גאוגרפי, שהרי כן סופרים את המתנחלים. במידה והקרן החדשה לישראל לא שאלה שאלות על הספירה הזאת, זה אומר דרשני על מידת המודעות של גוף שנראה שהוא מתיימר לדי הרבה.

 8. שור

  למרות הדברים שנאמרו ,,
  אזרחי ישראל מצויים לדעתי בעשירון העליון של סולם זכויות האדם העולמי,
  אזרחי ישראל הערבים הם הערבים הכמעט יחידים בעולם המצביעים באופן חופשי לפרלמנט ולרשויות המקומיות.
  לא לשכוח.

  חג חנוכה שמח
  שור

 9. יואב

  "…מכלל היהודים 57 לא מוכנים לגור בשכנות לערבים" הכוונה היא ל-57% מכלל היהודים (שזה 43 תושבים מ"הכפר") או ל-57 תושבים (שזה 75% מכלל היהודים)? הניסוח, בכל מקרה, מבלבל. שני ניסוחים טובים יותר הם:
  "…57 תושבים יהודים לא מוכנים לגור בשכנות לערבים"
  או
  "…מכלל היהודים 57% לא מוכנים לגור בשכנות לערבים"

 10. פיני זוהר פובליציסט עיתונאי

  זכויות האדם במדינת ישראל
  היטיב להציג איציק ניסני את האפליה הבוטה ורמיסת זכויות של מגזר הנכים בישראל
  במיוחד ע"י חוק ההסדרים, המזכיר חוקים אפלים חלקם של הרייך השלישי.
  קיים עוד מגזר המופלה על רקע מגדרי מיני והם הגברים במהלך הגירושין, קיימת תופעה
  מכוערת מפחידה ומצחינה של הגשת תלונות שווא של נשים כנגד בעלים על אלימות ואיומים.
  ידוע למשטרת ישראל, לפרקליטות לבתי המשפט, שקרוב ל-70% מהתלונות הם תלונות שווא
  והמשטרה אחוזת פחד מארגוני הנשים כגון שדולות הנשים, נעמת, ויצ"ו, ועוד המהלכים אימים
  על המשטרה ובתי המשפט. ועקב כך מורחקים גברים חפים מפשע מביתם ומילדיהם. ההשלכות
  לכך הם הרסניות. ואף אחד לא נוקף אצבע.
  הפרת זכויות ופגיעה הרסנית בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו הפכה לעניין שבשגרה ואין פוצה פה.
  חבל שכך.
  השטח רועש וגועש שישמש כבומרנג. ראו הוזהרתם.

 11. מקופחת

  לאיילה סבג:
  אני מאוד מעריכה את כל פעולותייך.
  ובכל זאת: הכנסת סעיף אשכנזים-ספרדים כל הזמן? בכל מקרה?
  אולי צריך עדיין להכניס את הסעיף הזה במקרים מסוימים. אבל לא בכל מקרה.
  את מדברת על הגמוניה אשכנזית? אני לא רואה אותה.
  להיפך. במקום בו אני עובדת ההגמוניה היא בהחלט הפוכה.
  אולי במקומות אחרים צריך עדיין להאבק על מקומם של הספרדים בחברה. אבל לא בכל המקומות.
  אז בבקשה, בלי הכללות.

 12. מרדכי

  בשם זכויות אדם בפרס,נפל השא ובמקומו עלה חומני,האם זכויות אדם בפרס היום טוב יותר מאשר בזמן השא?!בתימן כורתים ל8 אנשים בממצוע כל שנה את ידיהם של גנבים,ולכן אפשר להשאיר בשוק את כל המוצרים והכסף ולצאת להפסקה,מה עדיף לפחד לצאת מהבית בגלל גנבים?

 13. אריילה סבאג

  מפני שלא כל המקומות צריכים להלחם על מקומם של הספרדים אז אני צריכה להפסיק ולדבר על אשכנזים וספרדים? למה התכוונת מקופחת כאשר כתבת את הדברים? אני מכירה באופן אישי מקומות נפלאים שבראשם עומדים אשכנזים והם מדהימים, ישרים, רודפי צדק ואוהבי מזרחים. אל אני גם מכירה אשכנזים שעומדים בראש סולמות הממסד שהם גזענים, מדכאים ושונאי שחורים.
  שתביני מקופחת: אפשר לשלולל לבן אדם את זכויותיו, אפשר לשפוט ולעצור אותו, אפשר להכות ולאנוס אותו אל אי אפשר לקחת ממנו את הרוח… כך ממני לא ניתן לקחת את הרוח ולא את חופש הביטוי עד יומי האחרון. אז אם התכוונת ספציפית לגבי הקרן החדשה הרי ששם יושבים הציונים האשכנזים העבדים של הממסד. ואם התכוונת לדבר מה אחר.. לא יעזור לך את נמצאת בדיכוי מופנם ותשתחררי…