יישר כוח לסרבנים מימין

מאיר מרגלית

ברכות למסרבים לציית לצווי הפסקת העבודה בשטחים ולמצהירים שימשיכו לבנות גם ללא היתר !  בהיותי אחד הפעילים בוועד הישראלי נגד הריסת בתים העוסקים זה שנים בבנייה בלתי חוקית של בתים שהמדינה הורסת במזרח ירושלים, אני מזדהה עם המתנחלים ורואה בהם ממשיכי דרכנו אבל בכיוון הפוך. שנינו נקטנו אותה גישה אבל בהבדל אחד משמעותי.  

אנחנו בונים בתים של ערבים המתגוררים על אדמתם הם, גם כאשר מואשמים בבנייה ללא היתר, אף אחד לא מטיל ספק בזכותם על הקרקע ,  בעוד המתנחלים בונים בתים על אדמה שדודה וגזולה שנתפסה בניגוד  לחוק הבינלאומי, או בחסות חוק שיהודים חוקקו להנציח את מעמדם, ורק יהודים מכירים בתוקפה, שעה שעולם ומלואו- כולל הנאמנים שבתומכינו-  דוחה בשאט נפש, מגנה ומצהיר שדינם להתפנות.  יתרה מזאת, הבדל נוסף ומשמעותי בינינו ובין המתנחלים טמון בכך שבתי הערבים שאנו בונים לא פוגעים בשלום ולא בדו-קיום בין שני העמים בעוד הבתים שהמתנחלים בונים הם מכשול לשלום ומחבלים בכל אפשרות של הסדר בין שני העמים.   אלה מקצת ההבדלים בין שתי התופעות.

ברם, מעבר להבדלים הקיימים בין שנינו, חשוב יותר להדגיש את המשותף-  שנינו נגרום להתפרקותה של המדינה!. אומנם, כל מחנה פועל מכיוון אחר ומונע מסיבות שונות אבל בסופו של חשבון, שנינו נשיג את אותה תוצאה.  הם- ללא משים,  בעוד אנחנו במתכוון, או בלשון התלמוד, אנו 'לשמה' והם 'שלא לשמה', אבל כך או אחרת, העיקר התוצאה הסופית.  גם חיילי שמשון ונחשון שמסרבים לפנות ישובים תורמים תרומה נכבדה לפרוק המדינה ועל כך כתב יאיר שלג  ש–"חלוקת הצבא לפי פקודות ימניות ושמאלניות היא מתכון בטוח לפגיעה אנושה בצבא ובחברה." (יאיר שלג, ההקצנה והשתיקה , 15 דצמבר 09)  ועל כך מגיע להם ברכת 'חזק ואמץ'. תחזקנה ידיכם –זכיתם לשמש קטליזאטור למה שאנו טוענים זה מכבר- שאת המדינה הזאת יש לפרק.    הפרוק הוא חיוני כדי לאפשר הבנייה של משהו חדש ושפוי.  המדינה הנוכחית, כפי שהתגבשה ב-40 השנים האחרונות , עקומה מידי בכדי שאפשר יהיה ליישר אותה.  הכיבוש חלחל כה עמוד עד כי קשה מאוד להחזיר אותה למסלולה ולכן לא נותר אלא לסגור את הבסטה ולהתחיל את הכל מחדש.  המהלך הוא בלתי נמנע כיוון שהכיבוש מכיל בתוכו את הזרעים להתפרקותה של המדינה וטוב שהמתנחלים מזרזים עתה את התהליך הטבעי שטמון בשורשי הכיבוש. היום ברור לכל שלא ניתן לקיים בו זמנית ולאורך זמן גם מדינה וגם את השטחים ושהכיבוש לא רק משחית אלא גם מפרק.   מדינה נורמטיבית זקוקה לאתוס משותף לרוב אזרחיה בעוד כיבוש הוא גורם המקצין עמדות, מונע מהעם להתגבש, ומה שפעם היה רק בבחינת "מחלוקת" בין ימין ושמאל, היום הפך לקרע שלא ניתן עוד לאיחוי. הכיבוש פורם את התפרים החלשים ממילה שמקיימים את החברה הישראלית ויוצר  כוחות צנטריפוגלים  שמוקדם או מאוחר חייבים להביא למפץ גדול.  היום כבר ברור שאין לנו דבר משותף עם הכיפות הסרוגות ומוטב להקדים ולהיפרד לפני שהאש הזרה הבוערת בקרבם תשרוף גם אותנו.

צר לנו שהגענו למצב זה-  לא לישראל הזאת פיללנו, אבל משעה שהתברר שאנו תקועים עמוק בשטחים ולא נראה באופק פתרון מוסכם,  עדיף לתת לכוחות השוק לעשות את שלו ולפרק את המדינה.  ידענו בהיסטוריה מצבים דרמטיים בהם המלוכה היהודית התרסקה, וכעוף החול קמנו מהאפר ויצרנו את עצמנו מחדש.  גם הפעם זה יקרה וגם הפעם זה יהיה רק לטובה,  כי גרועה יותר ממה שאנחנו עכשיו עם השטחים תקועים בגרון, כבר לא יכול להיות.

מדינה חדשה ללא שטחים תהיה מן הסתם שפוייה יותר.  ימנים לאומנים ופירומנים למיניהם עוד יהיו בתוכה אבל ללא חומרי תבערה בידיהם הם יהיו פחות מזיקים כי לא השקפת עולמם מסכנת אותנו אלא מעשה ידיהם. אומנם ימני בבית הוא מטרד אך לפחות הוא לא מהווה סכנה, ונדע איך להתמודד איתו. 

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואש א

  מאיר היקר מהיכן שאבת רעיון כה נשגב ומופרך?
  ביהדות היו וישנם מאז ומעולם כאלה שייעודם הוא "לשבור" את הקיום שנראה להם קשה במציאות בה הם חיים.
  הבעייה שעם כל שבירה באה תקופת חדלון (גלות) ואחריה נבנה משהו שמוליד את הצורך בשבירה הבאה.
  יפה שאתה פועל כנגד רעיון הכיבוש והשליטה בעם אחר וזו זכותך, אך למה אתה מייחל למצב שרוב רובו של העם שנקבץ והגיע לישראל והקים מדינה עצמאית יחריב את מה שבנו כמה דורות בעמל והקרבה כה רבה?
  ומי לידך יתקע כי המדינה שתקום על חורבות הקודמת תהיה יותר "צודקת" יותר הומנית, יותר דמוקרטית, פחות דתית ופאנאטית מזו שקדמה לה?
  המשך בטובך לסייע בבניה ולא להטיף להרס וייטב לכולנו.

 2. יואל קורנבלום

  אי אפשר לומר כפי שאתה כותב "אדמה שדודה וגזולה" כי אף פעם לא היו גבולות עם השכנים ורק היו קווי הפסקת אש שגם בהם הערבים לא הכירו. בנוסף ההיסטוריה לא התחילה עם מלחמת ששת הימים וגם לא עם מלחמת השחרור. תיקח בחשבון שהייתה החלטת חבר העמים להקים מדינה יהודית בארץ ישראל על שטח בעיקר ריק שכולל את ירדן של היום ולכן לא ברור כאן מי המתנחלים מכיוון שגם התורכים וגם הבריטים עודדו הגירה ערבית לשטח ישראל וכמובן לקחו את כל עבר הירדן שהיה אמור להיות יהודי ומסרו אותו לערבים.

  לכן הטענה שלך בגנות המתנחלים אינה במקומה או אולי תסביר את הנקודה שלך קצת יותר טוב בהתחשב בהיסטוריה של המקום.

  בקשר ל"חוק הבין לאומי" כפי שאת כותב אז אין דבר כזה. כל מדינה פועלת לפי האינטרסים שלה וכל מס השפתיים שהם מביעים מפעם לפעם ל"חוק הבין לאומי" הוא שינוי בכל מיני הגדרות של מה שהם עושים בניסיון להסביר שמה שהם עושים הוא בעצם החוק.

  גם השטח ה"כבוש" כפי שאתה מציג אותו הוא לא "כבוש" מכיוון שהמלחמה נכפתה עלינו ואילו הן תוצאות המלחמה שנכפתה עלינו. בכל מקום בעולם היו תיקוני גבול ואני לא רואה מדוע כאן לא יהיו תיקוני גבול במטרה להביא שלום.

  מה שמזעזע בכל זה הוא העובדה שלשליטים המוסלמים הדיקטטוריים אין שום תמריץ לבוא שלום איתנו. תחשוב על זה לרגע, איך השלום יעזור לאותם דיקטטורים לשמור על שלטונם? ואם זה לא עוזר להם לשמור על שלטונם אז בשביל מה הם צריכים שלום? הרי ברור שלו באמת רצו שלום אפשר היה להתפשר על שטח כזה או אחר, להחליף שטחים וכן הלאה כפי שזה נעשה בכל מקום. בסופו של דבר יש לאותם דיקטטורים שטחים רבים יותר מאשר שטח ישראל כך שזאת לא בעיה בשבילם.

  מה שעוד יותר מדאיג בכתבתך הוא שלכאורה אתה מוצא שפה משותפת עם בעלי דעה שונה משלך רק אם זה יגרום לחיסולה של מדינת ישראל. אולי תסביר לנו את הנקודה הזאת.

 3. יהושע רוזין

  עם שאני מסכים עם הרבה עמדות של מאיר ומוקיר את פעילותו, פה אני ממש לא מבין אותו. פירוק המדינה ע"י סירוב. לא נראה לי ריאלי ומה לי עם השודדים האלו. אני בעד סרבנות שירות כי צריך לפגוע אנושות בכושר של צבא התוקפנות לישראל לצאת להרפתקאות תוקפניות שפגעו עד כה באלפים רבים חפים מפשע.
  באשר לסרבני הימין אני סבור כי יש לשלול מהם את השרות הצבאי באשר הם עשויים למרוד ולהשליט עלינו את רבניהם אז שילכו לאיראן שם מקומם. הפתרון הראוי לדעתי כל עוד ישראל סרבנית שלום: לשלול זמנית את זכות הממשל העצמי שלה ולהעמיד אותה תחת משטר כיבוש של מועצת הביטחון לסלקה מהשטחים הכבושים כוולל מזרח ירושלים-אל-קודס. ואת השטחים להעמיד תחת משטר נאמנות. עד שישראל תהיה מוכנה להסכם שלום עלבסיס גבולות בקו הירוק.

 4. מיכה רחמן

  מאיר מרגלית יקירי, אתה טועה בהנחת היסוד הפוליטית שלך, המדינה לא מתקרבת כלל לכיוון התפרקותה. המשחק הפוליטי, בין הימין הקיצוני, הימין המתון המרכז-ימין והמרכז-שמאל (כי אין שמאל), והמדינה (כלומר, שר הביטחון, ראש הממשלה הממשלה ואחרים), הוא כמו שדה כוחות בו כל אחד מושך לכיוון שלו והס"ה מתקבל במטריצת הכוחות. לסרבנות מימין ישנה השפעה כפולה: מחד היא גורמת לדה -לגיטימציה של הימין המצטייר כעושה צרות ולא פטריוטי, מאידך, הסרבנות קובעת עובדות: צה"ל יוכל פחות לפנות ישובים. לסרבנות משמאל השפעה פוליטית פחותה בהרבה. יש לה השפעה מוסרית בהזכרת העובדה שקיים כיבוש וקיים מוסר. המדינה, הן בשלטון הימין והן בשלטון השמאל, חזקה וזוכה לתמיכה כמעט מוחלטת, מלבד שוליים קטנים של השמאל הרדיקאלי והימין הקיצוני. ולכן אין שום מצב בו המדינה עשויה להתפרק. הימין לא יתן למדינה להתפרק, גם לא הליכוד, וגם לא קדימה, וגם לא ברק ושות`. בסופו של דבר "כולנו" נתאחד סביב "המדינה היהודית", והשפעת הסרבנות מימין, תהיה בעיקר לחזק את הרתיעה מעוד פינוי שטחים טראומטי, למנוע את השתתפות הצבא בפינוי כזה, ובכך להחליש את האופציות העומדות בפני המדינה המפנה.

 5. אורלי נוי

  לא ברור לי למה אתה חושב שמקומם של סרבני הימין שלנו הוא באיראן. באמת שלא. הרי אם תלך לפי אופי השלטון, אזי פשיסטים מיליטנטים אלה הולמים הרבה יותר את אופיה של מדינת ישראל ובאופן טבעי זהו מקומם; אם תלך לפי הלך הרוח ברחוב, הרי שהרחוב האיראני נלחם מזה חודשים מלחמת גבורה למען החופש שלו הוא ראוי, במה הם חטאו שאתה רוצה להפיל עליהם את המטורפים שלך?
  אני יודעת שעיקר הדיון הזה הוא במקום אחר לגמרי, ובאופן עקרוני אני אפילו מעריכה את עמדתך בנושא המרכזי של הפוסט. אבל אנא, למען היגיינה בסיסית של השיח הפומבי, הפסק להתייחס לאיראן כאל פח הזבל האנושי הגלובלי. את הזבל שלנו אנחנו צריכים להוריד לבד.

 6. יהושע רוזין

  1) אני מתנצל לפני המפגינים האיראניים. לאיראן יש טענות צודקות כלפי ישראל שתמכה בשלטומו המושחת והמדכא של השאח.זה לא עושה את המשטר שם ליותר נחמד. אנחנו אולי בדרך לתיאוקרטיה קיצונית כמוהם או יותר אז אולי מקומנו כבר באמת לא פה.צריך גם לצאת נגד ההתלהמות הממסדית נגד איראן אנטיציונות אינה אנטישמיות ,יש שם נציגים יה ודים במאג`ליס. פיגועי טרור נגד יהודים היו בתגובה על תמיכה בישראל ועל פעילות ישראלית נגדה.

 7. פיני זוהר

  יישר כוח לסרבנים
  אני חש שאט נפש. למרות כל טיעוניו שחלקם ראויים לבדיקה,
  מכאן עד הסתה לסירוב פקודה המרחק רב.
  ללמדך מספר דברים שראוי שתפנים מיד.
  א. אין לנו מדינה אחרת ללכת אליה.
  ב. אין לנו צבא אחר להגן עלינו מלבד צ.ה.ל.
  ג. אנו מוקפים באויב המחכה להזדמנות להביס אותנו.
  ד. בדרי ההסתה שלך אתה יורה לנו ברגל.
  על כוחות הביטחון הפועלים על פי החלטת ממשלה לחרוק שיניים
  גם אם לא נוח להם ולבצע את המוטל עליהם.
  על הציבור בשעות קשות אלה להחריש ואו להביע מחאה במסגרת החוק
  וכל מי שיסטה כהוא זה וישבש לכוחות הביטחון את הסדר הן באלימות , והן במלל יש למצות עימו את הדין.

 8. רחל

  חבל שהשמאל הופך לכל כך הזוי ומקשה על אנשים מהשורה להתחבר אליו.
  לכ מי שנמצא בעמדה ממוצעת ולא מספיק מגובשת קל יותר להצטרף לימין הכוחני מאשר לעמדות המופרכות שלך.
  אני מרגישה שהעמדה שאתה נוקט בה היא לא מורכבת ולא לוקחת בחשבון את ההשלכות של יישומה, אני מתקשה לדמיין אלטרנטיבה שפויה ללא מדינה יהודית.

 9. עפרי

  על פניו רעיון נחמד שדנהגה לפני כ מאה שנה לשרוף את הקיים ולבנות על חורבותיו חברה חדשה וצודוקת, זה יפה זה רומנטי זה גורם לך להאמ ין שאפשאר אחרת. אבל שו בשרוה התחתונה תפיסה משיחית. זה נורא עצוב לראות שמלאנים נגועים בתפיסה משיחית אבל מה לעושת… ככה זה כנראה שרוב חומר הקריאה שלך מורכב מפרודון ובאקונין
  שיהיה בהצלחה אם אתחלתה דה גאולה שלך אבל אל תשכח שלאחר שהחברה פה תעלם תצטרך לצאת למשימתצ הבנייה עם אותם אנשים שיודעים לעשות את אותם דברים ומה עשית עם זה. נשארת עם חברה של פירומנים שלא יודעיםפ לבנות שום דבר.
  שלום לקונסטרוקטיביות של השמאל שלום למשיחות השמאלנית