שר הסרק

מאיר בביוף

היה פעיל בקשת הדמוקרטית המזרחית

מספרים על ווינסטון צ'רצ'יל, שהוא לא החזיק מי יודע מה מקלמנט אטלי, פוליטקאי בריטי, שגם כיהן כראש ממשלת בריטניה. "ראיתי מכונית ריקה נעצרת, ומתוכה יצא קלמנט אטלי", עקץ פעם צ'רצ'יל את עמיתו. לפני כחדשיים נכחתי באיזשהו כנס מיינסטרימי דביק נגד הגזענות, או משהו דומה,  שהתקיים במכללת אונו. את הכנס "כיבד" בנוכחותו מי שהשמועות העקשניות מכנות שר האוצר של מדינתנו, הלא הוא יובל שטייניץ. לא ראיתי מאיזו מכונית ריקה הוא נפלט, כי כבר הייתי בתוך האולם. אבל, אישיותו הוואקומית, הבועתית, הבלתי קיימת, שלעולם תפיק ממנו טון (תרתי משמע) של דרמטיות גרוטסקית בסגנון דיבורו ובשפת גופו המתנפחים תדיר למימדים המאיימים לפוצץ את שלפוחית הסתמיות המוכמנת באונה הימנית שלו, ניסרה בחלל האולם. גם לקלישאה החבוטה לעייפה האומרת שהתפקיד עושה את האדם יש, כנראה, מגבלת יישום כשמדובר בשטייניץ. המרגליות הטריות שהפיק פיו ההיפר-אקטיבי לפני מספר ימים שוגרו הפעם לכיוונו של בית המשפט העליון. שטייניץ מלא כרימון בטרוניותיו כלפי בית המשפט העליון על הקלות הבלתי נסבלת בחלק מפסיקותיו, המיתרגמות, לטעמו, לגרעון אדיר בקופת המדינה. אחת הסיבות לזליגה הבלתי פוסקת של דמעות הבכי שלו, היא פסיקתו של הבג"צ לא מכבר נגד הפרטת בתי הסוהר בישראל. כמי שתומך ללא לאות בביקורת המוטחת לכיוונו של בית המשפט העליון, עבר בגופי זיק של אשליה למקרא הידיעה על התיזוז התורן של כבוד השר, שלתוך הריק המהדהד שלו נוצקו תכנים של טעם. בעיני רוחי ראיתי שיגור של טיל לוגי חברתי, הומאני ואוניברסאלי לבית המשפט העליון, ובו מותקנת קופסה שחורה, המכילה דברי תוכחה ורעיונות מוחשיים לשינויה של האג'נדה האנטי חברתית של הגוף המשפיע ביותר במדינה והמקדש את הקניין הפרטי, תוך השפלתן ודיכויין של החוליות המוחלשות ביותר בחברה – מקבלי הבטחת ההכנסה, למשל. היתה לי הזיה רגעית, שאפשר והשר הפלספן הזה מלין על המתנות הבלתי נתפסות שהמדינה מעניקה לאחים סמי ויולי עופר ולבעלי הון נוספים, שמדלדלות את קופת המדינה באין פוצה פה ומצפצף מכיוונו של ביה"מ העליון (שאולי הוא כן מצפצף…על הציבור). חלמתי בהקיץ – ואני מודה שאחז בי טירוף רגעי –  שמא לשטייניץ יש השגות כלפי בית המשפט העליון בשמשו לעתים כחותמת גומי למערכת הבטחון בכל מיני מקרים של לחץ פיזי כזה או אחר, או כל מיני סנקציות יצירתיות אחרות הננקטות נגד הפלשתינאים בידי כוחות הכיבוש הנאור…אבל, לפתע ניעורתי משרשרת ההלוצינציות, הישר אל המידתיות המבעסת של מציאות חיינו.

בשנות ה-80 של המאה שעברה היה שטייניץ פעיל בשלום עכשיו. ב-1994 הוא חצה את הקווים והצטרף לליכוד בעקבות הסכמי אוסלו. ביבי נתניהו אימץ אותו בחום, כי לא בכל יום מצטרף לליכוד פעיל מאוכזב מתנועת שמאל קיצונית – במושגים של ביבי, כמובן – שהוא גם דוקטור, גם אשכנזי וגם בעל מבנה אישיות כה פריכה, שניתן לתפעל אותו בשלט רחוק ולסתום לו את הפה, כשצריך, על ידי לחיצה קלילה על כפתור ה- mute . ככלות הכל, שטייניץ חייב לביבי, והרבה. בכנסת ה-15 (1999) ביבי התפטר מחברותו בכנסת לטובת שטייניץ (…וגם לטובת חשבון הבנק שלו). מאז, שטייניץ לא מפספס אף הזדמנות להדהים אותנו ברצינות המופרזת שהוא לוקח את עצמו בהכרזותיו המלודרמטיות על איומים אסטרטגיים האורבים לפתחה של מדינתנו המסכנה מכיוונם של האיראנים, המצרים, הסורים, הפלשתינאים,  ומי לא, ומנסה לרתום אותנו לפרנויה הלא נרפאת והבלתי נרפית שלו. כל אימת שיעניק ריאיון לטלויזיה, יתרשם הצופה ששר הסרק הזה מצוי על סף בכי תמרורים כמו הילד הקטן של השכנים ממול, שלא קיבל את שימת הלב הראויה מאמו. פעם הוא באמת התייפח, כשלונדון וקירשנבאום נמנעו מלהעניק לו את החום הרגשי שלו הוא נזקק מפעם לפעם. אבל, חיקו המגונן של המצ'ואיזם הבטחוני שהוא אימץ אל לוח לבו, "מאזן" אותו. במלחמת לבנון השניה הוא קונן על זניחת רעיון ההכרעה במלחמה, מבית מדרשו של גוריון, ותקף את הממשלה בשל כך. זה שהרעיון שריר וקיים, אלא שישראל לא יכולה לממש אותו בגלל שחלו אי אלו תמורות במזרח התיכון מאז ימי בן גוריון, ושהחייל הערבי הנכנע והמושפל פינה את מקומו לחייל התחבולן והנחוש, ובדיוק מסיבה זו בינת ג'בייל ממשיכה לסייט את ישראל, קצת גדול עליו.

תפקידו העיקרי של שטייניץ בממשלה הוא לשמש כפה הרזרבי של ביבי, כבלון הניסוי שלו. הוא שר אוצר ווירטואלי – אוצר אמיתי עבור ביבי – הממלא בהתלהבות את תפקיד נער השליחויות שהועיד לו הבוס, שהטיל עליו משלוח נוסף: התנצלות על דבריו בפני נשיאת בית המשפט העליון. על מה, בכלל, מתנצל הפה הרזרבי? מה הוא יאמר לגברת בייניש? שפסיקותיו של הבג"צ מעשירות, בעצם, את קופת המדינה? שפסיקתו נגד הפרטת בתי הכלא לא תסב נזק כלכלי לאוצר המדינה? או שמא אשתו המחוזית תוקפץ לעליון? אודה ואתוודה, ש"הגיונו" של שר השווא והסרק הזה נשגב מבינתי. מה שבטוח, הגיע הזמן להפריט אותו מהממשלה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורי זקהם

  בשבתו בועדת החוץ והבטחון נהג להתריע השכם והערב על ה"סכנה" ממצרים. מצרים? כנראה לא שמע על הסכם השלום.
  אולי איזה טיל מדעי לוגי יעיף אותו בחזרה הביתה.

 2. ניבה בן צור

  אכן , אולי קצת פחות בבוטות משתלחת, קבלנו שר אוצר שאינו מתאים לתפקידו ואכן הגדרה של אישיות חלולה ובלתי מורגשת מתאימה לו .הגעה למעמד כה בכיר היא מפלאי עולם הפוליטיקה, כאשר ממבט ראשון תכונותיו אלה ניתנות לזיהוי גם ע"י אנשים בלתי מתוחכמים. קיש קיש קרייא. יחד עם זאת הבקורת על בית המשפט ושיקולים כלכליים כמה שהיא מקוממת בנושא בתי הסוהר שהפסיקה שם מתיחסת לאושיות הדמוקרטיה הישראלית ועל העלות הכספית על המדינה להלין על עצמה בלבד שהרי יכלה לעכב את הבניה, לא כך הדבר בנושא מיגון בתי הספר בשדרות. פסיקת השויון הזאת בעלות 400 מיליון שח ועוד סכומים אינסופיים אחרים היא אינה נכונה .אין זכות למקסימום בטחון בלי להתחשב בעלויות. כאן הבקורת מוצדקת והפסיקה שוגה. למרות שטייניץ.

 3. ערן

  תודה על הטור הרהוט והמוצלח. אפיינת היטב את הבכיין שטייניץ, ההוכחה הניצחת לכך שאין צורך בשכל בשביל לקבל תואר מתקדם בפילוסופיה: מאז ימי ספרו המגוחך והנלעג "טיל לוגי לעכוזו של ביבי ובחזרה" (או משהו כזה), בו הוא "הוכיח" את קיומו של אלוהים (סוף סוף מישהו הצליח!) באמצעות טיעונים שאם היו נשמעים מפיו של ילד בכיתה ג` הייתי ממליץ להשאיר אותו כיתה, ועד היום, הוא לא מפספס הזדמנות להוכיח את טפשותו ונפיחותו הריקה.

 4. חזי מחלב

  השטייניץ הזה למד איתי פילוסופיה לתואר ראשון בתחילת שנות השמונים.מדובר בעיקר בשיעורי מבואות, שבהם נוכחו מאות תלמידים בצפיפות גדולה בהר הצופים. הוא זכור לכל הסטודנטים מאז, כטרחן,נודניק,חוכמולג בגרוש וטיפוס די מאוס.
  ובאמת, כשהתמנה לשר האוצר (ישראל היא היא ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, לאשכנזים כמובן…) ראיינו כמה פרופסורים לפילוסופיה על תלמידם לשעבר שטייניץ (כמעט ואמרתי ליינניץ), פרופ` אבישי מרגלית אמר עליו, כי שטייניץ חושב שלהתווכח משמעותו להתפלסף.
  אגב, האיש הזה לא הניח לנו גם כשיצאנו מהשיעור ונסענו בקו 9 למרכז העיר.נוסעי האוטובוס תהו ודאי מי זה האיש הזה שמחרטט על האידיאות של אפלטון, ועל הדגם המדעי של דקרט בשוויץ ובלהג אינסופי שכזה.

  למאיר: צ`רצ`יל הענק אמר דבר עוד יותר מצחיק על קלמנט אטלי. חברי מפלגתו השמרנית של צ`רצ`יל באו אליו בטרוניה שהוא מרבה לתקוף את אטלי ועושה ממנו צחוק. ככלות הכל הם אמרו לו מדובר באדם צנוע מאוד. על כך השיב צ`רצ`יל: הוא אמנם צנוע , אבל יש לו את הכל הסיבות להיות כזה!

 5. ירושלמי ממז"א

  נמצאתי בדיוק באותם מקומות באותם שנים, (תחילת שנות ה80, הר הצופים, מבואות לפילוסופיה וגם קו 9 ז"ל – חייב להיות שהייתי שם) אני זוכר כל מיני טיפוסים, אך בטיפוס הזה פשוט אינני מצליח להיזכר.
  כנראה שבאותם ימים תמימים היה לי כשרון נסתר – לראות דרך בועות אויר – כלומר לא לראות אותן בכלל. איבדתי כשרון זה במהלך השנים.

 6. א.א - אני אשכנזי

  שכן הוא הוכחה מתמדת, מהלכת ומקשקשת, שגם אשכנזים יכולים להיות אידיוטים נפוחים, חסרי אופי ושכל. אז למה לכם לשלוח אותו הביתה? כדי לסלק את הטימטום האשכנזי הזה מהתודעה הציבורית? הרי זו שטות גמורה.

 7. איזי גור

  תיתי לו לבעל המאמר. כלום לא חבל לבזבז כל כך הרבה מלים בלשון כל-כך רהוטה על יול המקולקל. סתם נפיחה מנופחת, או כמו שאמרו פעם "אפס בלי שוליים"
  ומצאתי טעות לשון בכתבה. כתוב מבועסת וצ"ל מבואסת (אף על פי שלא זו ולא זו הן מילות בעברית.)

 8. יהודי שכזה

  כמובן שם הדוקטור-לפילוסופיה-בגרוש שטייניץ היה אוחז בעמדותיכם הפוליטיות, כל שכן בדעותיו של מר"ן אבישי מרגלית או אדמו"ר אחר מאיזה חוג לפילוסופיה או לסוציולוגיה – כי אז הזיכרון מהדוקטור שטייניץ היה בוודאי מרצה מעולה, בחסד עליון, איש זכויות אדם, פועל ללא לאות "למען השלום" וכו` וכו` וכו`.
  יישר כוח, וכרגיל בביוף מעולם לא שמע על "גופו של עניין".

 9. איציק

  הקטע של הבג"ץ על מיגון שדרות הוא דוגמה מובהקת לדמגוגיה וצביעות של הפוליטיקאים בישראל. ראש הממשלה התחייב פומבית למגן את שדרות. פיקוד העורף כתב קריטריונים: 15 שניות אם אינני טועה בין האזעקה לבין האיזור המוגן הקרוב בבית הספר. הבעיה היא שבמדינתנו המפותחת רגילים לפזר ספינים והבטחות וכועסים כשבא הבג"צ ומחייב את הממשלה לעמוד בהחלטותיה. קיראי את הבג"צ.

 10. ערן

  טפשותו ונפיחותו הנבובה של שטייניץ אינן נובעות מעמדותיו הפוליטיות – לראיה, רב המכר האווילי שהוא חתום עליו. עמדותיו הפוליטיות אינן נובעות מטפשותו ככל הנראה אלא מעמדה ערכית לא מוסרית, אבל האמירות הנבובות שהוא משחרר לחלל האוויר מדי פעם – ללא ספק נובעות מטפשותו.

 11. גל

  יש הרבה דברים חשובים להגיד על שטייניץ ועל המדיניות הכלכלית הארורות שהוא משרת, אבל הטקסט הזה לא מציג שמץ מהם. כל הבריונות המילולית הזו עם ההשמצות המצ`ואיסטיות ראויות להופיע בטוק-בק של איזה אתר חדשות ולא על הבמה המכובדת הזו.

  מה אכפת לי שהוא הזיל דמעה אצל לונדון וקירשנבאום? האם הפגם הזה ב"גבריות" שלו רלוונטי במשהו לתקציב הדו-שנתי הנורא שהוא העביר? ומה רע בהתפלספות שלו? הלוואי שהדיון הכלכלי היה מכיל הרבה יותר פילוסופיה – פילוסופיה של צדק למשל, כמו זו שיוסי דהן עוסק בה לפעמים כאן באתר.

  אגב, לא מקרי שדווקא צ`רצ`יל הוא המודל להשתלחות האלימה והלא-עניינית של בביוף בילד הכאפות שלו. ברור שצ`רצ`יל הגנרל השמרן היה מעדיף את עמדותיו החשדניות והנציות של שטייניץ בעניין שכננו (המצרים במיוחד) על פני תקוות לשיתוף פעולה איתם. הבחירה במודל הזה היא עוד עדות לכך שתחפושת השמאל של בעל הטור הזה, שמתחתיה מסתתרת תפיסה אלימה ודורסנית, היא רק תחפושת.

 12. Reuven

  Lo alman Israel: Buzi Herzog et al. are waiting in line to enter.

  In no time there will be a Minian of vacuous skulls there in the Government.

  Bevinian haaretz nenukham.

 13. שושנה גבאי

  בעסה היא מילה בערבית והיא אכן נכתבת בע` ולא בא` כפי שכתב בביוף. בערבית – بعصة פירושה מפח נפש. זה מצחיק שאתה מנסה לתקן שגיאות כתיב בשפה שאינך מבין. כמו כן דעווין ולא דאווין, מעפן ולא מאפן . זה תמיד מדהים אותי שהרבה עיתונאים כותבים מילים בערבית בשגיאות איומות, ועד היום אף אחד לא טורח לתקן אותם. אם היו כותבים שגיאה באנגלית נניח, מייד היו קמים עליהם רבים כדי להראות כמה האנגלית שלהם מצוחצחת ,אבל ערבית מותר לסרס.
  אם יש בעייתיות במאמר של מאיר בביוף היא כנראה לא קשורה לידיעת הערבית שלו.

 14. עמנואל

  אכן דמות נלעגת. חבל שהבדיחה היא על חשבוננו.

 15. אלכסנדר

  שום מילה על העניין, הכל על האדם.
  וכרגיל אצל הקומוניסטים וממשיכיהם, הכל ברעש ובצווחות, שום דיבור של הקטנה, שום משיכות מכחול עדינות.
  הכל טוטלי.

  דעו לכם ידידיי, זה לא משכנע. ואני, איש ימין, בא לכאן כדי להשתכנע, באמת. אחרת לא הייתי קורא כאן.
  הלא אתם לא רוצים להתלטף זה עם זה עד אין סוף ולהוליד בעלי מומים בתוך משפחתכם המצומצמת, וצמאים אתם לדם חדש.
  שעל כן חבל שזו התנהלותכם.

 16. אלעד

  הביקורת אכן אישית ומשתלחת בלעג והבוטות שלה. מהלך של שמאל ממנו אני רוצה להיות חלק מתמקד בביקורת פוליטית וחברתית עניינית (ללא הפחתה מהיותה ברורה, נוקבת ורדיקאלית) ולא בלהטטונות מילים דמגוגית של השמצות אישיות. וזה בלי להגיד שום דבר טוב על עמדותיו של שר האוצר.

 17. ירדנה אלון

  מצטרפת לגל,ולאלכסנדר,מבחינתי ממש לא איכפת לי אם שר האוצר לובש חליפות של ארמאני או הולך עם ג`אלאבייה,לא משנה לי אם לו או לנהנתניהו יש תספורת קצוצה אה לה מארינס ומצידי שילכו עם ראסטות, גם לא איכפת לי אם הם שותים וויסקי סקוטי ומעשנים סיגרים קובניים ,או שותים עראק זאחלאווי ומגלגלים ג`ויינטים.
  מה שכן איכפת לי זה ראשי מדינה (ממשלה,אוצר,בטחון,חינוך,רווחה הם כולם ראשי מדינה בעיני) יבינו שמהרגע שהם יושבים על כס השילטון הם ראשי ממשלה,או שרי אוצר של כל האזרחים של המדינה הזאת של הישראלים היהודים,המוסלמים,הנוצרים שאר גווניה העדתיים והדתיים של ישראל ושחלוקת העוגה תהייה צודקת ותישא אופי של צדק חלוקתי,ולא שיהיו ראשי ממשלה ושרי אוצר של מועצת ישע במקרה שלנו שהושיבה אותם על כס השלטון (בגלל הפחד ממדיניות ההתנתקות) ושלא יישפכו כמויות אדירות של משאבים וכסף על פיתוח קולוניות שאין עליהם הסכמה מצד הציבוריות הישראלית על חשבון עיירות הקיפוח,על חשבון כפרים ערביים בנגב בגליל ובשאר המקומות בארץ.שהם יבינו שהם עובדים בשביל כולם ולא בשביל קומץ צעקני וכוחני.
  ואם שטייניץ היה בצעירותו להגן,רהבתן ולהטוטן של מילים כפי שסיפר כאן אחד המגיבים,מבחינתי זה מראה שיש ביכולתו להפנות את האנרגיה הלהטוטנית שלו ולהיות להטוטן פינאנסי במובן שידע ללהטט בקופת המדינה כך שיוכל למצוא את התקציבים לכל הבעיות שנמצאות על סדר היום. שידע ללהטט כך שיהיה כסף גם לתרופות מצילות חיים וגם לטיפולי שיניים לילדים,שידע ללהטט,כך שיהיה מספיק כסף לבנות כבישים נורמאליים,תחבורה ציבורית שתקרב את הפריפריה למרכז במקום לשפוך מיליארדים על כבישים עוקפי לא יודעת מה בקולוניות.שידע ללהטט כך שכפי שיש כסף לתלמידי ישיבות שנהרגים באוהלה של תורה שיהיה כסף ללימודים חינם באקדמיה כדי שיותר ויותר אזרחים יוכלו לשנע את עצמם בסולם הכלכלי חברתי. זה מה שאני דורשת משר אוצר טוב.(כל שר אוצר לאו דווקא שטייניץ) ואם הוא לא מסוגל לזה אז מצידי שילך לדוג דגים בים המלח ויפנה את מקומו למישהו ראוי ממנו.

 18. רתם

  לאורי – מצרים הרי עומדת כל רגע לכבוש את כל אירופה…ודאי שיהודים בישראל צריכים לעמוד על המשמר
  וכמו שחזי אמר, העקר ששמו של השר נגמר ב " ניץ".
  ומתחיל ב"שטיין" זה יכול לעזור.
  שושנה יקרה, טענתך על הטעויות הגסות בערבית מאד צודקת. גרוע אף מכך, כשפוליטיקאים ואנשי ציבור אחרים כבר משתמשים בערבית, הם נוטים לעשות לערבית ברוטאליזציה. למשל, יוסי שריד אוהב להשתמש בביטוי "עשו לו זובור". בטוי ששום אישיות ציבורית בעולם הערבי כולו לא תהגה אותה בפומבי.
  וכן, זה לא סתם. כך אפשר לשמר את מעמד השפה הערבית כמעמד של שפה אלימה ולשמר את היחס לערבים כאל עם אלים וגס ובכך לומר שאנחנו כל כך מעודנים, בודאי שלא נרצה עם האנשים האלה לגור בשכנות טובה.

 19. שור

  מה דעתך על התערבות בית המשפט העליון בהמצב סדרי עדיפויות, תופעה שייחודית ככל הנראה לישראל ?
  האם נבחרי העם יחליטו על הקצאת הכספים או שופטי העליון ?

  לי אין תשובה ברורה, וראוי לקיים על זה דיון ולא על דמעותיו של שטייניץ…..

  שור

 20. אבי

  שר האוצר הנוכחי הוא מריונטה של ביבי, כשביבי ימאס בו יזרוק אותו
  מבלי ייסורי מצפון.
  לפי דעתי הכותב הוא ברמה אינטלגנצית מאוד גבוהה, מילים כדורבנות.
  אבי