משטרה בהפלייה - מעצרים ימין ושמאל

טלי ניר

זה למעלה משבועיים שמחאת המתנחלים על צווי ההקפאה ממלאת את המסך הקטן שלנו. ראינו הפגנות לגיטימיות בצד חסימת כניסות ליישובים, חסימת כבישים ואלימות כלפי שוטרים. בכל אחת מהתקריות האלו נהגה המשטרה כפי שמתבקש ממנה, ברגישות ובנחישות. מעצרים כמעט שלא היו, למעט מקרים מעטים של אלימות או הפרות סדר חמורות מצד מי מהמפגינים.

לאור חשיבותן של זכויות היסוד להפגנה ולחופש ביטוי, כך גם ראוי שיהיה. במדינה דמוקרטית, כאשר מבקשים התושבים למחות על החלטות הרשויות, יש לאפשר להם לעשות זאת, ולהתיר לשם כך מרחב ביטוי גדול ככל הניתן. באימוץ המודל הזה בימים אלה בהתנחלויות, פעלה משטרת ישראל כראוי.

למרבה הצער, באותו זמן ממש, עשתה המשטרה מהלך הפוך בירושלים. הפגנות שקטות של פעילים באזור המריבה בשייח ג'ראח פוזרו בשני ימי שישי האחרונים בכוח רב. השוטרים עשו שימוש בגז פלפל צורב, במסכות שחורות ובאמצעים נוספים כדי לדכא מחאה לגיטימית, שנעשתה בשטח שאין בו הפרעה לציבור.

המפגינים, ישראלים ופלסטינים, מגיעים לשיח ג'ראח בכל יום שישי כבר חמישה חודשים, כדי למחות על פינויין של שתי משפחות פלסטיניות, שהתגוררו במקום מאז 1948, כדי להכניס במקומן משפחות יהודיות. הפינוי של המשפחות גאווי וחנון אושר על ידי בתי המשפט הישראלים, אשר קיבלו את טענת 'ועד עדת הספרדים' כי הבתים היו שייכים להם לפני 1948.

לכאורה, מדובר בסכסוך משפטי על הבתים בשייח ג'ראח, שהוכרע בבית המשפט, ולכן אין מקום לטענות המשפחות שהפסידו. אלא שפני הדברים מורכבים יותר: החוק הישראלי מונע מפלסטינים שנטשו את בתיהם במהלך מלחמות 1948 ו-1967 לתבוע אותם בחזרה. לעומת זאת, הוא כן מתיר לישראלים, כמו במקרה הזה, לתבוע את השבת הנכסים.

אי הסימטריה שבאפשרות לתבוע בחזרה את הרכוש שננטש זועקת, והתוצאה שלה היא הפליה ברורה מבחינת הזכויות המשפטיות שפתוחות בפני בני שני הלאומים. ההכרעה המשפטית בעניין שייח ג'ראח והפינוי שבא בעקבותיה הובילו לפגיעה חמורה בזכויות היסוד של בני המשפחות הפלסטיניות לקניין, לקורת גג ולכבוד, והבהירו עד כמה בעייתית ההפליה הממוסדת הזו.

בני המשפחות הפלסטינים אינם מוותרים. כבר חודשים שהם מתגוררים באוהלים מול בתיהם, הבתים מהם פונו. הגינויים הרבים שהגיעו מהעולם כולו, והמחאה שאינה דועכת, מצביעים על כך שהפרשה הזו רק פתחה את תיבת הפנדורה של נושא הרכוש הישראלי והפלסטיני. לכן, מקומו של כל הנושא כולו, לא היה צריך להיות בבית משפט, אלא במשא ומתן מדיני.

המחאה שהתעוררה אינה מפתיעה. מדובר בסוגית עומק של הסכסוך הישראלי פלסטיני, וברור שהדעות לגביה יהיו חלוקות. מה שעוד ברור הוא – שאת המחאה הזו, כמו כל מחאה ציבורית, לא ניתן להשתיק בכוח, ובודאי שגם לא ראוי. חופש ההפגנה וחופש הביטוי הם מעקרונות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית, ואין מקום לעצור אותם בשייח ג'ראח.

התנהגות המשטרה בהפגנות ימי השישי בשבועיים האחרונים מעידה כי הם החליטו לשבור את המפגינים ויהי מה. אצבע המעצרים היתה קלה על ההדק: כחמישים מפגינים נעצרו בשני ימי שישי, וכוח רב הופעל.

חוקיות המעצרים גם היא מוטלת בספק, שכן לפי החוק, מעצרים יעשו רק כאשר האדם מסוכן לציבור או עלול לשבש את החקירה. ספק רב אם תנאים אלה מתקיימים לגבי המפגינים בשייח ג'ראח, שחלקם אף הגיעו עם כלי הנגינה או מחופשים לליצנים. ההחלטה להשאיר את כולם במעצר לילה אף היא בעייתית ביותר, לאור כך שבשלב תחנת המשטרה העצורים בודאי אינם מסוכנים לציבור או יכולים לשבש חקירה.

לכן, המשטרה צריכה לחשוב מחדש ולאמץ מדיניות שונה לחלוטין, שמכבדת את הדמוקרטיה שלנו. אם היא לא תעשה זאת, ראוי שבתי המשפט יורו לה את הדרך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. בלהה

  שום דבר חדש לא קרה,משטרה מבצעת את הוראוות אדוניה ויותר ואפילו בכיף של כפל מכופל מאז ומתמיד.
  להוצאת קיטור המאמר מצוין.

 2. אישרווד

  מאמר חשוב מאוד. הייתי שמח לקבלו באנגלית כדי להפיצו. אם תואיל הכותבת לתרגמו ולפרסמו באתר.
  ובכלל, טוב היה אילו המאמרים תורגמו לאנגלית כדי שלא יוותרו במעגל המשוכנעים אלא ישווקו אל מושאי השכנוע ומוקדי הלחץ החיצוניים.
  הימין מגייס ומשווק עמדותיו בקהילות ואילו השמאל כמעט ולא נשמע.

 3. יהושע רוזין

  בהחלטת הממסד השלטוני לדכא הפגנות נגד ההתהגות הפושעת של שלטון ישראל בנושא זכויות אדם של פלסטינים, ישראלים כתושבי אלקודס ויתר השטחים הכבושים הו א הגיע לשפל חדששל רשעות וזדון. אולי מועצת הבטחון צריכה לשלול זמנית את זכות הממשל העצמי של ישראל, לשים אותה תחת משטר כיבוש של מו"הב. להעמיד את השטחים הכבושים במשטר נאמנות של האו"מ. עד שישראל תתקן דרכיה. בניגוד להצעות ,,אוטונומיה" שיראל הציעה לפלסטינים, היא אפילו לא יודעת לנהל כיאות עיניני מים וביוב.

 4. מיכה רחמן

  לעניין התנהגות המשטרה, אין הרבה מה להוסיף, זו החלטה לנסות להקשות על המפגינים כדי שלא ירצו להגיע. לגבי הפניה אל מערכת החוק כדי שתחזיר את המפונים מביתם: הבעייה היא פוליטית. "חוק נכסי נפקדים", מונע מהפלסטינים שישבו בישראל וגורשו או ברחו מפחד הצבא, לדרוש חזרה את בתיהם. החוק הזה נחקק גם כדי להפקיע את אדמות הפלסטינים, ערביי ישראל, בשנות החמישים. המחוקק הרי יכול לחוקק מה שהוא רוצה, ובית המשפט הולך לפי החוק. החוק הזה הוא שרירותי, ובלתי צודק. במיוחד כאשר מצאו הגדרות מהגדרות שונות כדי להוכיח מיהו "נפקד". לגופו של עניין, אילו הייתה ממשלת שמאל שרוצה לקדם הסכם שלום, ולשם כך נחוצה ההפרדה בין העיר המזריחית למערבית, הייתה כבר נמצאת הדרך למנוע את פינוי משפחות פלשתיניות מבתיהן. וכל זה עדיין מבלי לדבר על הצד המוסרי של כבשת וגם ירשת (וגם גזלת את כבשת הרש).

 5. מאור מלחי

  האם אין זכויות קודמות ל-"זכויות היסוד של בני המשפחות הפלסטיניות לקניין, לקורת גג ולכבוד"? הזכות לחיים, למשל?
  48` היא לא סתם מספר- זו היתה מלחמה בה אותם פלסטינים עצמם ניסו להשמיד את היהודים בארץ ישראל. אין סימטריה בין מדינה בת יומה שהגנה על עצמה לבין היישוב הפלסטיני שעשה כל שביכולתו, כולל קריאה ל-7 מדינות ערב, לפעול נגד החלטת האו"מ ולהשמיד את היישוב העברי. לכן אין סיבה שתהיה סימטריה בחלוקת הרכוש (נאמר, כל צד יחזיק ברכוש שכבש ב- 48, או שכל צד יקבל את הרכוש שהיה בידו לפני 48`). טיעון "הרצחת וגם ירשת" צריך להיות מופנה כלפי הפלסטינים.

 6. בלהה גולן

  על הכוח המשטרתי המופעל על מפגיני השמאל ,זכויות אדם ופלשתינים הנאבקים על זכויותיהם ופשעי המימשל והמתנחלים:

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1137638.html .

  להארץ זה נראה החרפה,למי שהפגינ/ה לא השתנה דבר תחת שמי ישראל בשילטונות למינהם.
  מאמר מערכת זה גם משהו תיקשורתי לא רגיל במחוזותינו