הייצוא הישראלי לאפריקה

יוסי דהאן

ביום שישי האחרון מספר יוסי מלמן ב"הארץ" על מעורבותם של ישראלים במדינה אפריקאית. תבנית הסיפור מוכרת, רק הפרטים משתנים – גנרלים, אנשי עסקים ופוליטיקאים ישראליים מפיקים רווחים מעסקים משותפים עם הרודן המקומי. מלמן מספר על גיניאה שבמערב אפריקה. הרודן הוא סרן מוסה "דדיס" קאמרה שתפס את השלטון במדינה לאחר מות הרודן הקודם. הישראלים המעורבים בפרשה הן האלוף בדימוס ישראל זיו, מפקד משטרת תל אביב לשעבר דוד צור, שר החוץ לשעבר שלמה בן-עמי, מזכ"ל מפלגת העבודה והשגריר בצרפת לשעבר נסים זוילי, השגריר לשעבר בסנגל דניאל פנחסי – וגם היהלומן בני שטיינמץ וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

כדי לעמוד על טיבו של קאמרה הזוכה לסיוע הישראלים, מספיק לקרוא את התיאור הבא.

" בספטמבר התאספו אלפי אזרחים להפגנת מחאה באיצטדיון הכדורגל בבירה, קונאקרי, וחיילים הנאמנים לקאמרה פתחו עליהם באש. ארגוני זכויות אדם טוענים, שלפחות 157 אזרחים נטבחו, ושאחר כך אנסו החיילים עשרות נשים (ממשלת גיניאה טוענת שנהרגו רק 57 אזרחים). השבוע הגישה ועדת בדיקה רשמית של האו"ם דו"ח, שעלול להוביל להאשמת הנשיא בפשעים נגד האנושות".

לאחר הטבח נורה קאמרה על ידי אחד מקציניו והחליט על הקמת משמר נשיאותי יעיל יותר שיגן על חייו. כך הגיע לגיניאה האלוף בדימוס ישראל זיו, בעליה של חברה ביטחונית. על פי מלמן מי שסייע לזיו ליצור קשרים במדינה הדרום האמריקאית הוא שר החוץ לשעבר פרופ' שלמה בן עמי. לאחרונה, מספר מלמן, ביקר בגיניאה גם נסים זווילי, מזכ"ל מפלגת העבודה לשעבר, שיצא לשם בשליחותו של זיו ושל המכון של בן עמי ונפגש שם בין השאר עם הנשיא קאמרה. המכון הספרדי שבן עמי עומד בראשו הוא "מכון טולדו" ליישוב סכסוכים, סיוע לחברה שמתמחת באמון חיילי המשמר של רודן מסוגו של קאמרה היא דרך מאד ייחודית לפתור סכסוכים.

שלמה בן עמי, כותב מלמן, לא רצה להרחיב את הדיבור על קשריו עם זיו. צודק בן עמי, שפעם היה פה התקווה הגדולה של הפוליטיקה הישראלית, מה יש פה להרחיב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורי זקהם

  http://www.toledopax.org/in/index.html
  ממטרות המכון – "… מניעת ופתרון סיכסוכים …תוך כבוד לזכויות האדם וקידומן…וקידום ערכים דמוקרטיים…"
  אורוול במיטבו.
  בחבר הנאמנים גם מיגל מורטינוס, שר החוץ של ספרד.

 2. אירית

  ניראה שהקשר עם עריצות זו הוא נכס "ספרדי-מזרחי" מהתחלה, היתה איזו אישה עובדיה, שנחשפה ב"עובדה". אולי אלה סימני השוויון העדתי המיוחל, השוויון לבצע הפרות זכויות אדם ולייצא נשק לנבלות ?
  זה הכיוון המסתמן, ואולי זה כל מה שאפשר לייחל לו בימים אלה.
  דבר דומה, מזעזע, מתגלה עתה עם החלטתו של בוזי הרצוג להתיר לזוגות הומואים להשתמש בפונדקאית, כלומר השוואת הזכות להחזיק עבדים ולבצע פשעים נגד נשים…
  זה למרבה הצער סוג מאבקי השוויון בישראל, השאלה אם יש "סקס אחר" ואם יש הצעה להנהגה שונה של המדינה. כרגע מאבקי הזהויות מחמירים את הבעיה ולא מציעים שינויים, מתוך ידיעה שזה יכשיל את המאבקים עצמם וידיר אותם לקאנטים חסרי המוצא. בארץ כן מבינים מהי "חלוקה שווה של העוגה", ואחרי צעקות מוכנים לחלק גם למודרים, בתנאי שהם לא יפריעו לדרך ייצור העוגה ו"יגלו אחריות". בן עמי הוכיח שהוא יהודי אחראי, יתכן שיוכל אפילו לחזור לפוליטיקה עכשיו שידיו מגואלות באותו דם.

 3. אייל

  אי אפשר לצפות ממדינה קולוניאלית שמנהלת משטרת אפרטהייד בגדה המערב, שתנהלת את יחיסיה עם מדינות זרות בצורה יותר מוסרית. מדינה שטבחה ב300 ילדים בעזה, לא תרגיש נקיפת מצפון כשהיא מוכרת נשק לאיזה רודן שטבח בכמה מפגינים. זה בכלל לא מפתיע שישראל היתה המדינה האחרונה שמכרה נשק לדרום אפריקה של משטר האפרטהייד.

  ישראל הצבועה דורשת מהעולם להטיל סנקציות על אירן, כשבפועל היא מסייעת למשטרים רודניים לא פחות. אני מניח שאף אחד לא הולך להתרעם כנגד העניין, כי לעומת אירן, שצילומים מההפגנות הסטודנטים משודרות במהדורות החדשות כל ערב, אף אחד לא צפה בתמונות של הטבח בגינאה, או של המכרות היהלומים בקונגו.

 4. איזי גור

  די! מספיק! אתפ לחחבחם לחדול מלהשמיץ את מיטב הסלתה והשמנה של בנינו היקרים. וכי מה הם יצאו לעשות באותה דמוקרטיה אפריקנית?! בסך הכל לדאוג לבטחונו של השליט הנאור!
  ואם על הצד הם "עשו צת לבתיהם," כמאמרו של הלל הזקן . אז מה? אז על כך הם ראויים להשמצות ?
  בושו והכלמו לכם משמיצנים שכותכם .הניחו לזיו ולזוילי ולזירגי למלא את ארנקיהם בשקט ובמנוחה- ובא לציון גועל.
  ואגב אורחא. מדוע האותיות שאני מעלה כעת על הצג הם כל-כך פיציות?

 5. Reuven

  Hagam ba`arazim nafla shalhevet ? – Prof. Ben-Ami???

  Now I know why I never liked him.

  Ashrai ha`am shekakha lo….

 6. אחד שמכיר את הפרטים

  כמה עובדות שלא תקראו במקום אחר:

  1. החוזה עם ממשלת גינאה נחתם במהלך חודש מרס 2009 לאחר קבלת אישור מהשלטונות בישראל.
  2. בעקבות החלטה של השלטונות בארץ לחזור בהם מאישור העסקה הבטחונית הועברו המרכיבים הבטחוניים – שוב באישור של הארץ – לחברות זרות.
  3. מעורבותו של פרופ` בן-עמי ושל אחרים המוזכרים בפרויקט נגעה לגיבוש תוכנית למעבר לדמוקרטיה וקיום בחירות חופשיות במדינה לראשונה בהיסטוריה של גינאה.
  4. הנשיא נורה בראשו יותר מחודשיים אחרי הטבח, לאחר שהתעקש לשתף פעולה עם וועדת החקירה של האו"ם, על ידי מי שהיה אחראי בפועל לטבח.
  5. המדינה מתמודדת עם קרטלים של סמים וחברות להפקת מכרות אשר נהנים לאורך שנים משיתוף פעולה של הדיקטטור השליט. גורמים אלו חוששים משינוי וימנעו בכל האמצעים פגיעה בהם. הםכל אלו מרגישים מאויימים על ידי השלטון הקיים.
  6. האלטרנטיבה לנשיא הקיים – שהוא רחוק מלהיות מושלם – היא ככול הנראה רק יותר גרועה.