שפני הניסוי של חברות התרופות

גור זומר

נו, אז כבר התחסנת נגד שפעת החזירים?

בימים האחרונים שואלים אותי יקיריי שוב ושוב אם אני עומד להתחסן בפני שפעת החזירים. רוב הזמן אני חומק מן השאלה, ועובר נושא. לפעמים אני שואל בבדיחות אם הם לא שמעו על ההיא שהתחסנה, ועכשיו יכולה לדבר רק תוך כדי ריצה. "אתם יודעים מה העמדה שלי לגבי ספורט" אני מוסיף. ההתחמקות נובעת מן התחושה שהתשובה שלי תתחיל ברישא של פוליטיקאי סוג ג'. "לא זו השאלה" אפתח ואומר, "השאלה היא 'למה המגפה הזו הגיעה, והאם ניתן היה להימנע ממנה?'".

שפעת החזירים, בדומה לשפעת העופות, התפתחה כתהליך טבעי מתוך תנאים בלתי טבעיים. כשדיקנס תאר את לונדון של המהפכה התעשייתית, הוא תאר מכלאה אנושית צפופה ומלוכלכת בה הביוב זרם ברחובות ועשן התעשייה אפף כל סמטה. אותה לונדון הייתה צלחת פטרי, כר פורה לאבולוציה של מחלות כמו כולרה. המצב התברואתי בלונדון השתפר, הביוב הופרד מן התמזה והתעשייה הכבדה התרחקה מן העיר. אבל הלקח שנלמד, התדלדל והתמסמס. שפעת החזירים התפתחה בדירי ענק, צפופים ומזיהומים. דירי חזירים שהם תוצר של חשיבה על בעלי חיים כמוצר צריכה במסגרת שוק תעשיית הבשר.
מכלאות ענק, דירי ענק, או לולים על סטרואידים הם המונוקולטורות של תעשיית הבשר. מונוקולטורות חשופות מטבען להתרבות ותפוצה של תחלואים. לא כל יום אנו מותקפים על ידי זן עמיד במיוחד של מחלות, זן זדוני ואלים, שעובר מבעלי חיים אל בני אדם. אבל תעשיית הבשר אשר מוכוונת צריכה מוכנה לספק לנו גם את המחלות הללו. עם אוכלוסיות דשנות המונות רבבות רבות, מגיעות מחלות. עם מחלות מגיעות תרופות. ועם אוכלוסייה גדולה מספיק, וחשיפה מתמדת לתרופות, אנו מגיעים למתכון בטוח לייצור מחלות איתנות ואלימות, שאינן נרתעות בפני מרקחות קונוונציונאליות. זהו שידור חוזר של שפעת העופות שהתפתחה בתעשיית העוף, רק שהפעם תעשיית התרופות הייתה מוכנה יותר לקבל את פני השוק פוטנציאלי למוצריה.

קשה לזכור ששפעת החזירים ושפעת העופות הן בעצם 'שפעת תיעוש החיות לצריכת אדם' כשגונבים את דעתנו. קשה לזכור את זה כשכל היום מפמפמים לנו בחדשות ש-"מישהו נפטר, אולי, יכול להיות, משפעת החזירים", ו-"רק חכו חכו, אתם תראו, אנחנו תכף נמצא מישהו שממש מת מזה", ולבסוף, בשעה טובה "כן, איתרנו אחד! זה משפעת החזירים!". כותרות באדום ושחור שמניחות לפתח הממשלה הזדמנות להוכיח שהיא בעצם פטרונית טובה. "עזבו את הדוח של מרכז אדווה. תסכלו לשם – יש שם מפלצת! ואנחנו נעניק לכם את חיסון הפלאים הזה, שהשגנו בקומבינה רק בשבילכם". כי, "כן-כן, אתם עד כדי כך חשובים לנו".

שדולת התרופות תטען שיש לנו כאן win-win-win situation. כולם מנצחים. העם מתחסן, הממשלה נראית טוב, וחברות התרופות מקבלות בוכטה של כסף. אגודלים מונפים אל-על סביב החדר, כי מגיפה זה טוב לעסקים. אבל כולם מנצחים רק כשמוכנים לדבר בשפה מדיקליסטית ועסקית. אם נכיר את הקונטקסט של תעשיית הבשר – זו שיש בה חיות מהונדסות, מואבסות כימיקאלים והורמונים, שניזונות מרפש, ומוגשות לנו חדשות לבקרים בצורת דינוזאורים וכוכבים – אז פתאום לא הכול חיוכים וניצחונות. פתאום יש עוד פתרונות מלבד להפקיר את גופנו להיות מעבדת ניסויים עונתית של חברות תרופות ששות עלי מזרק. אני מעדיף לאכול פחות חיות, ולהסתכן בנזלת.

יש שיגידו שכדי למנוע מגיפה צריך להגיע למסה קריטית של מחוסנים. מבלי שאחוז מסוים של האוכלוסייה יתחסנו, ההגנה על הפרט לא אפקטיבית. באצטלה זו פונים בהאשמות אל אנשים שלא רוצים להתחסן. הם מסכנים את עצמם ואת קהילתם. אני אומר לא, יש אפשרות אחרת. בואו נגיע למסה קריטית אחרת, כזו שמורידה את צריכת הבשר המתועש במידה משמעותית ובכך מנמיכה את הסיכויים להתפתחות המחלות מלכתחילה. ככל ששוק צריכת הבשר גדל, כן גדלים התמריצים לייצר בשר. הבא נפחית את המשיכה הטמונה ביסוד יצירת מכלאות ענק.

הקליקו כאן לפרטים נוספים על התפתחות שפעת החזירים ושפעת העופות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סוציאליסט

  גם בקונטקסט של תרבות צרכנית אונסת וטוטליטארית נותרו עדיין מוצרים אשר עונים לצרכים אמיתיים של בני האדם. הצורך בבשר אינו `צורך כוזב` (וכך גם לגבי מזון בסיסי אחר, לגבי קורת גג, לבוש, משקפי ראייה, תרופות ועוד). בניגוד לרוב ענפי הייצור אשר עסוקים ללא הפסקה ביצירת ביקוש למוצריהם המיותרים, תעשיית הבשר עסוקה במתן מענה לביקוש גדול וטבעי של אנשים לבשר. מזה 10 מיליון שנים חי האדם על מזון מן החי ולא נראה שיש סיבה שהדבר ישתנה.

 2. עומר

  אושוויץ חוזרת בכל יום שבני אדם רואים משחטה וחושבים לעצמם, "אלה רק חיות". (אדורנו)

 3. אוהד ק

  גם אם נקבל במלואו את הטיעון שהמחלה נגרמה כתוצאה מתעשיית הבשר, עדיין אין זה אומר שמשפרצה כבר מגיפה אין להתחסן מפניה.

  הרי כרגע, לאחר שהשפעת הפכה למגיפה, לעניין מניעת ההדבקות כבר לא משנה מה היה גורם הראשוני להתפרצותה. יתכן שבעתיד שינוי פניה של תעשיית הבשר ימנע מגיפות רבות, אבל עד אז החיסון הקיים מאפשר הצלת חיי אדם והמלצה בפומבי לא ליטול אותו היא חסרת אחריות. 

 4. אורי זקהם

  שאלמונימוס יצטרפו לחגיגה. כל אמצעי טוב כדי להניא אותך מלאכול בשר.
  ולא היו שפעות קטלניות קודם? ואם מגדלי החזירים היו שומרים על נקיון זה כנראה לא היה קורה. בהרבה מקומות בעולם ישנן חוות גידול ליונק החביב והטעים הזה. והשפעת לא התחילה משם.
  http://www.flickr.com/photos/31383164@N06/3727751281/sizes/l/in/set-72157621583109520/

 5. דרור בל"ד

  ברכות לארגון אנונימוס על הפצת משנתם בשבח הצמחונות האידאולוגית – בשר זה רצח, ללא שום קשר לשאר הרעות החולות הנובעות מגידול בעלי חיים למאכל.

  על רעות חולות אחרות בנושא שפעת החזירים אפשר ללמוד מהכתבה: "לו הייתי וירוס" מתוך אתר קונספיל.
  http://conspil.com/2009/11/21/swineflu/

 6. מרדכי

  ולא מגידול תעשייתי,באסיה בעיקר

 7. נינה

  סליחה שאני מתרגזת אבל באמת שזה לא ממש חשוב כרגע אם הבעיה היא בשר או לא .הבעיה היא שתמיפלו – התרופה כביכול, החיסון כביכול זה העסק הפרטי של דונלד רמספלד האמריקאי המזעזע ובבקשה בבקשה תיכנסו ותקראו על איך ממשלת ישראל יוצאת להגן על עסקיו בדיוק ברגע הקריטי מבחינתו
  לכו לאתר `אמת אחרת` וחפשו `תמיפלו` – כתבה מה- 13 במאי
  בחייכם: אל תתחסנו ותשמרו על מידתיות בבשר כמו בכל דבר ועל הכלל הקריטי של ליפא העליון: "קצת פחות זה קצת יותר"