מה צמח בשיעור הגבוה ביותר בעשור האחרון?

איציק ספורטא

מסכמי הסיכומים וכותבי העתידות רואים במדינת ישראל מדינה שעתידה סוגה בשושנים אם תעשה את הדבר הנכון, קרי, תמשיך בדרכה הכלכלית הנוכחית. כמובן שהמשבר הכלכלי לא שינה אצל אלה כלום. אבל לדידי יש הישג אחד שאין גדול ממנו וצריך היה לתפוס מקום יותר חשוב אצל המסכמים, הצמיחה בשיעורי העוני של ילדים.

בשנת 1998 שיעור הילדים העניים בישראל היה 21.8% בשנת 2008 34%, ב-2006 הגיע צמיחה זו לשיאה ל-35.9%, צמיחה מדהימה של 56% בשיעור הילדים העניים. שיעור הילדים העניים לפני תשלומי העברה ומיסים ב-1998 היה 34.9% לעומת 40.4% ב-2008 עליה של 15.8%. הכלכלה מייצרת יותר עוני של ילדים בשיעור של 15.8% כתוצאה מאי השוויון הגובר והתעסוקה בשכר נמוך. אבל אילו שיעור העוני של ילדים לאחר מעורבות המדינה היה צומח באותו אחוז אזי שיעור הילדים העניים היה צריך להיות כ-25% ב-2008 ולא 34%.

איך קרה ששיעור הצמיחה בעוני של ילדים היה כה גבוה, התשובה נמצאת בירידה בשיעורי העוני בעקבות מעורבות הממשלה באמצעות תשלומי העברה ומיסים. ב-1998 היה שיעור הירידה בעוני 37.5% לעומת 15.9% ב-2008. הכותבים בנושא משבחים ומהללים את שרי האוצר שלום ונתניהו על שקצצו בקצבאות ילדים הם שוכחים גם לשבח אותם על הצמיחה האדירה בשיעורי העוני של הילדים.

האם בעקבות ההצלחה הכלכלית של ישראל בה משתבחים העוסקים בתחום יעשה משהו בנידון? תשכחו מזה, קצבאות זה תמריץ לילודה, שכר עבודה והטבות אחרות זה לא ממש ענייננו כי השוק צריך להסדיר זאת. וכסף ממש אין כי צריך כל הזמן להפחית מיסים. לפי דעתי יש צורך לשלוח את הקובעים הללו וידידיהם הכלכלנים למרכז גמילה כדי שהשתחררו מהתמכרות שלהם לדרך שהובילה למצב הנוכחי.

ממשלת אולמרט קבעה  כזכור יעדים להפחתת העוני, הממשלה של הגאון הכלכלי ונושא כליו החליטה לדחות את ביצוע היעדים הללו הפעם כי יש משבר כלכלי. מעניין מתי אלו יראו לנכון להפוך את נושא העוני ובעיקר נושא העוני של ילדים ליעד עיקרי. בריטניה הוחלט שעד 2020 יהפכו את העוני של הילדים לנחלת העבר. כאשר זו ההחלטה יש לנקוט באמצעים כדי להגיע לכך, אבל אצלנו ימשיכו לשכשך במי האפסיים של הדיון (שגם אני השתתפי בו) של הורדת מע"מ בחצי אחוז והעלאת מחירי המים והורדת מס חברות ומס הכנסה, העיקר לא להחליט ולא להתחייב למשהו מהותי, ואם יש יותר ילדים עניים יש להאשים בכך את האנשים עצמם בעיקר אם הם חרדים וערבים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ZEUS

  אותי לא שכנעת בכלל. הרי כולנו כבר עברנו את השלב שנתון אחד בלבד מרשים אותנו, וראינו שאפשר לטבוע בבריכה לא עמוקה.
  אם 50% מתלמידי כיתות אלף השנה הם חרדים וערבים, שתי אוכלוסיות המאופיינות בעוני רב שבחלקו נובע מתפיסת עולמם, אז אך טבעי שאחוז הילדים העניים יהיה כה גבוה.
  כדי להוריד את % הילדים העניים, צריכים לצמצם את הילודה בקרב אוכלוסיות אלו או לשכנע את האחרים ללדת יותר.
  אבל למה שאני אצטרך לממן לחרדי הלומד בישיבה את ילדו העשירי?

 2. חן

  תופעת העובדים הזרים זו המכה החמורה ביותר שניחתה על העובדים הישראלים ברמות הנמוכות של סולם התעסוקה.
  העובדים הזרים מגדילים את כוחם של המעבידים מול העובדים הישראלים החלשים, בתנאי השכר ובכל תנאי ההעסקה.
  אני מכיר שני עובדי סופקמרקט משכונת התקוה שפיטרו ובמקומם הביאו סודנים, בשכר נמוך בהרבה.
  אבל למי אכפת להצביע על התופעה?
  השמאל הלבן שונא את העניים, אכפת לו?
  ואתם, העוקץ, שותקים.

 3. נפתלי אור-נר

  אין להסתפק בביקורת כלית על סדרי עדיפויות לקויים. יש להפנות "אצבע מאשימה" על מדיניות ממשלות ישראל השופכות את הכסף בשטחים במקום להשקיעו במקומינו

 4. מאור מלחי

  אותם ילדים עניים לא רק סובלים כיום, אלא גם לומדים במערכת חינוך שדנה אותם לחיי עוני.
  הרי התחרות ואי-השיוויון רק יגברו; משרות הצוארון הכחול עם המשכורות הסבירות ייעלמו ויעברו לסין/ עובדים זרים. אותם ילדים יימצאו עצמם עוד עשר ועשרים שנה במדינה עם תוצר לנפש גבוה, תקועים בגטו שלא יוכלו לצאת ממנו שכן הם לא יודעים אנגלית, מתמטיקה ומחשבים.

 5. מיכה רחמן

  לגבי הטענה שהאשמה מוטלת על העובדים הזרים המורידים את המשכורות. יש כאן היפוך של הסיבה והתוצאה. היעובדים הזרים נמצאים בישראל בגלל ששיטת היצור שלנו ( הקאפיטליסטית ) מצריכה עבודה זולה. חלק מהעבודה הזולה מתבצע מעבר לים, חלק אחר כאן. אין אף מדינה קפיטליסטית מפותחת שלא מעסיקה מהגרי עבודה. ההבדל היחיד הוא האם מצליחיים לאגד באיגודי העובדים גם את העובדים בעבודות פחות מקצועיות עם שכר נמוך (רבים מהם מהגרי עבודה) והאם מצליחים לדרוש ששכרם יהיה שווה לשכר עובדם מקומיים. הקפיטליזם הישראלי ימשיך תמיד לקבלת את מנת העובדים חסרי הכישורים (בדרך כלל מהגרי העבודה) להם הוא זקוק. הפתרון הוא בהתאגדות ומאבק על תנאי השכר ולא בגירוש מהגרי העבודה.
  אשר להאשמת הערבים והחרדים ברמות העוני הקיימות בישראל. קודם כל הערבים לא בוחרים מרצון לא לעבוד. הם נאלצים לחיות עם רמות אבטלה גבוהות יותר כחלק מהאפליה הקיימת במדינתנו. שנית, מדינת רווחה מתוקנת מחלקת את הטיפול באבטלה, ובעוני לשני חלקים: האחד הוא תמיכה הכרחית בעניים ובמובטלים, ואלה הן הקצבאות. זכותם של העובדים והתושבים בכלל לחיים בכבוד, אינה תלויה בחלק השני, שהוא, יצירת מקומות עבודה, וחיזוק המוטיבציה לצאת לעבוד. יש ניסיון רב (בשבדיה למשל) בטיפול במובטלים הן ביצירת מקומות עבודה, הן בתוכניות הכשרה מתאימיות, והן ביצירת המוטיבציה לצאת לעבוד (במסגרת "שוק העבודה האקטיבי"). אבל אסור בשום אופן להשתמש בגזל כבשת הרש – הקצבאות שמקבלים העניים – כדי לטפל במוטיבציה לעבוד. ולכן גם לערבים וגם לחרדים מגיעות קצבאות הילדים. הן מגיעות קודם כל לילדים עצמם. עוני של ילדים הוא לא רק עוני ממנו סובלת המשפחה כולה. הוא עוני ממנו סובלים הילדים עצמם. צריך להיולת אכזר או אטום או תומך באידיאולוגיה ניאו-ליבראלית קיצונית כדי לגזול את הקצבאות כדרך לשלוח אנשים לעבודה. בסוף גם האנשים לא הולכים לעבוד (כי זו דרך לא יעילה) וגם גדל העוני. המרויח היחיד הוא ביבי שמגשים את חלומו הנצחי (הקטנת הגרעון התקציבי).

 6. דן

  אני מאוד לא אוהב גישות שמנסות להאשים את העניים בעוני, במיוחד כשזה להאשים עניים ערבים וחרדים, אבל אם כבר מנסים לנתח ברצינות את הנתונים כמו שניסית אז חייבים להתייחס לשינויים הדמוגרפיים.

  זה סוג של תרגיל בסטטיסטיקה, כמו שאני בטוח שאתה נותן לסטודנטים שלך: כמה מתוך הגידול בילדים העניים ניתן לייחס לשינויים הדמוגרפיים (כי חלקם של הילדים החרדים והערבים גדול היום הרבה יותר משהיה לפני עשור) וכמה אי אפשר לייחס?

  אני בכלל לא בטוח שהתשובה תתאים להנחות של המגיב הראשון, זאוס אבי האלים: יש לי תחושה שנראה שגם העוני של ילדים יהודים חילונים גדל, ושהעוני (באחוזים) בתוך הקבוצה החרדית והקבוצה הערבית גדל. אם היה גידול בתוך כל אחת מהקבוצות אז השינויים הדמוגרפיים נותנים לכל היותר הסבר חלקי. כמובן שעדיין נצטרך לייחס חלק מהגידול הכללי לשינויים הדמוגרפיים, אבל השאלה היא איזה חלק – וגם את זה אפשר למדוד (לפחות בקירוב, כי אין ללמ"ס קטגוריה של "חרדים", ואז נהוג לאלתר עם המוסד הלימודי האחרון של האב).

  אי אפשר שלא להתייחס לשאלה הזו ברצינות, ורק לפטור אותה עם הערה צינית בסוף המאמר – במיוחד לא כשאתה חוקר ממדעי החברה ואמור לשחות בנתונים האלה.

 7. איזי גור

  מכיוון שקודמיי כתבו את מה שהיה לי לומר בנושא. אסתפק בתגובתו של אותו פלמחניק מהילקוט של דן בן אמוץ ווחיים חפר:
  "מה שאמרו א` וב`-אבראוו. מה שאמרו ג` וד` אברוו ואברוו, ומה שאמרו השאר אבראוו, אבראוו, אבראוו".

 8. דני

  למה הפליאה? בקפיטליזם הממשלה מייצגת את בעלי ההון ועושה
  למען האינטרסים שלהם. נקודה.