ואנחנו לא ידענו

יוסי דהאן

בעל הטור ב"ניו יורק טיימס" דיויד ברוקס, כתב אתמול בעיתון על הנס התל-אביבי. הטור נמצא בראש רשימת המאמרים הנקראים ביותר באתר העיתון. אנשי יחסי הציבור של נתניהו לא היו יכולים להפיק טקסט מוצלח יותר על מדיניותו הכלכלית.  

על פי ברוקס הונג קונג של המזרח התיכון צמחה כאן הודות לרפורמות הכלכליות של נתניהו. הגירה של מיליון מהגרים מברית המועצות לשעבר והקיפאון (כן הקיפאון) בתהליך השלום יצרו כאן מהפך היסטורי שהפך את ישראל ל"אומת הסטרט אפ" למופת כלכלי ולמדינה שפירות הצלחתה, יזרמו על פי חזון נתניהו לשכנות לגדה המערבית ולירדן, דבר שלדעת ברוקס כבר ממש מתרחש בעוד הוא כותב את טורו. תארו לכם איזו הדרדרות עלולה חלילה להתרחש אם חלילה יתקדם תהליך השלום.

בפנטזיה הישראליתת של ברוקס אין פערים חברתיים וכלכליים הולכים וגדלים אין עוני הולך ומעמיק ואין אפליה. אין מחסומים, אין כיבוש ואין עופרת יצוקה, כולנו סטיב ג'ובים וביל גייטסים החיים במגדלי עזריאלי, עסוקים בתהליכי אקזיט של חברות היי טק ופטנטים, מפאלו אלטו של המזרח התיכון היישר לנסדק בניו יורק.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתמר זינגר

  אין כמונו בתבל, אך זה היה יותר משכנע לו הכותב עצמו לא היה יהודי. אין הנחתום מעיד על עיסתו, ואיזו עיסה דביקה זאת…

 2. מאור מלחי

  פערים, עוני, טרור יש בהרבה מקומות אחרים. כמה מהם מחזיקים מגזר היי-טק ברמה עולמית במקביל? ההשוואות הקרובות ביותר הן טאיוון, ד. קוריאה וסינגפור- וההשואה אליהן מחמיאה לישראל. המשבר הכלכלי הראה שההי-טק אפילו תלוי פחות בהשקעות מבחוץ ממה שחשבתי. בהחלט יש מקום לגאוה, בלי לשכוח את הבעיות:
  – העתיד הלא ברור של ההיי-טק
  – הפער בין ההי-טק לשאר המדינה (שלא לדבר על ירדן והשטחים).

 3. פיני זוהר

  נגד נתונים אין מה לעשות, מדינת ישראל היא מעצמה במספר תחומים.
  אין בעולם כולו מדינה שהכל בה דבש. פערים מכל הסוגים קיימים בכל מקום, וחבל.

 4. גיורא לשם

  אכן הפער גדל והולך אך אין להאשים בו את תעשיית ההיי-טק.
  התעשייה הזאת, ובעיקר מחשבים, תוכנה ומכשור משוכלל, לידתה בשנות ה-60, והיא תוצאות חשיבתם הנבונה של שני אנשים שכמעט נשכחו מלב: פנחס ספיר ודויד הורביץ, שהיה נגיד בנק ישראל.

 5. יורם גת

  בנוייה על שזירת נתונים שגויים או מטעים לכדי סיפורי בדים אידאולוגיים. לדוגמה: http://www.fair.org/index.php?page=3692.

  למאמריו של ברוקס, כמו אלו של רוב הכותבים בעמוד הדעות של הניו יורק טיימס, ובאופן כללי בתקשורת ההמונים האמריקאית, ישנו ערך רק בתור אינדיקטור להלך הרוח בקרב האליטות האמריקאיות.
  http://littlealexinwonderland.wordpress.com/2009/10/01/scahill-greenwald-media-elite/

 6. איזי גור

  ומתי יצא הסרט אל האקרנים?

 7. נמרוד ברנע

  תשמע, השמועות אומרות שהמריחואנה בחוף המערבי משובחת במיוחד ואולי כמו כותבים מז`אנרים אחרים הוא החליט להרחיב את התודעה קצת לפני כתיבת המאמר.
  זו דרך מוצלחת להפוך את הזיקה בין סיבה לתוצאה למקריות בהחלט.