אסון טבע והתגייסות

איציק ספורטא

 

רעידת האדמה בהאיטי היא מבחן גדול למדינות העולם ולארגונים הבינלאומיים. פה לא יכולות להיות טענות של בעד ונגד פה יש סבל אנושי ברמות שלא יתוארו שחובה לטפל בו במהירות ובכל דרך. במדינה בה כל המערכות הפיזיות והחברתיות נמצאות בקריסה יש צורך במאמץ בינלאומי מאורגן כדי להקל במעט על אלו שנותרו בחיים כנראה חסרי המעט שהיה להם קודם לכן.

הדיווח על אסונות שכאלה מתחיל כאילו בקטן ותוך ימים מתבררים ממדי אסון בלתי נתפשים. עשרות אלפי או יותר הרוגים פצועים לרוב והרס טוטאלי של מערכות ומבנים. ארבעה אנשי פיקוד העורף של ישראל שנמצאים בדרך לשם לא בדיוק הפיתרון, גם דיבור על כמה ישראלים נעדרים שם זה לא בדיוק הנושא החשוב ביותר. גם הצרות הכלכליות של העולם אינן צריכות לעכב לעשות את המעשה הנכון.

פעם הייתי רוצה לראות את כל המערכות הבין לאומיות מתגייסות לעזרה לא באונייה פה ושם או סכומים כאלה או אחרים או תרומות. בשלב העזרה הראשונה יש לדאוג לאמצעים לטיפול בפצועים הרבים ושלנותרים בחיים יהיו אמצעי המחייה הבסיסיים כמו מים נקיים ומזון, ראוי להשתמש בציי המטוסים של הצבאות הרבים באזור כדי להביא את ההספקה המיידית הזו. כבר עכשיו יש להפעיל ציי אוניות צבאיות ואחרות כדי להכין את הקרקע לשלב הבא של ההצלה והבנייה מחדש של מדינה שלא נשאר ממנה הרבה. בלי שיקולים כלכליים ובלי טפיחה עצמית על השכם.

ניסיון העבר מראה שלאסונות בחלקי עולם עניים לא תמיד מתייחסים באותו אופן כמו לדברים דומים במקומות פחות עניים. די להזכיר את הצונאמי של 2004. אם ארה"ב מוציאה על מלחמה בעירק טריליוני דולרים ומדינות המערב השקיעו במערכות הפיננסיות הכושלות שלהן טריליונים נוספים לא יקרה כלום אם ישקיעו בהצלה כמה שצריך ואני בטוח שזה לא יגיע לסכומים העצומים שהוצאו על המשימות הפחות חשובות שהזכרתי. זה המבחן האנושי העליון שבו מדינות העולם צריכות לעמוד כשלון בו יוכיח שכל הדיבורים על כפר גלובאלי אינם אלא דיבורים בעלמא שנועדו לכסות על אינטרסים צרים של מדינות וקבוצות אוכלוסיה שלא חסר להן הרבה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אור

  צריך לזכור כי מעבר לעזרה ראשונית, מדינות המערב לא מגישות עזרה מטוב ליבן, הן מתנות אותה במיני תנאים פוליטיים וכלכליים שפועלים לרעת העמים, כמו הפרטה,קיצוצים וכו`. נעמי קליין מדברת על זה בספרה החדש, במקרה של הצונאמי של 2005.

 2. איזי גור

  הי. hold your horses כמו שנאמר בפרקי סוסים. כל מי שתורם מאה דולר מצפה, למצער, להרשם בספר השיאים של גינס , אם לא לפרס נובל על תרומתו להשלטת סדר, שלום ובריאות בעולם
  איני רוצה להפחית כהוא זה מגילויי הרצון הטוב של ממשלות וגורמים ברחבי החלד, אבל כאשר ממשלת ישראל אינה מסוגלת למצוא את התקציב הנחוץ כדיי להמציא תרופות הכרחיות לחולים במחלות ממארות, אזי אין בשיגור המשלחת לאי ההרוס אלא בבחינת "שופוני יה נאס" ותו לא.

 3. עיניים לראותEYES2C

  קצת ביקורת על הנכונות הישראלית הרגילה לסעוד את הרחוקים ולדפוק את הקרובים. כנראה מרוב התרגשות שכח איציק ספורטא לשאול "ומתי נעזור לעזה? מתי נסיר מצור מעל "אסון הטבע הישראלי"???

  האם הרגש ההומניטרי הישראלי פועל רק במרחק? ורק כשהמדובר בפגעי טבע? או שאסון טבע והתגייסות לאומית צריכה לשרת מטרות לאומניות?

 4. Prensa Latina News

  בזמן שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, הצהיר ש"יש קודם כל למצוא את התושבים האמריקאים דיפלומטים ואזרחים רבים הנמצאים בהאיטי, הפכו צוותי העזרה הרפואית מקובה את מגוריהם לבתי חולים מאולתרים, וצוותים רפואיים מקובה כבר טיפלו במאות נפגעים [עד אתמול בכ- 700 נפגעים.

  יחי ההבדל הקטן: צוותים רפואיים מקובה כבר טיפלו במאות נפגעים
  בהאיטי נמצאים כחלק ממשלחת קבועה 344 רופאים ופאראמדיקים, שהיו שם בזמן האסון, וטיפלו בהמוני נפגעים במקום. כך מסר מסר שר החוץ הקובני, מר ברונו רודריגז לסוכנות הידיעות פרנסה לטינה. הם לא רק באו להראות את הדגל, כמו המשלחת המתוכננת מישראל או זו מארה"ב. הקובנים הם חלק מ"עולם השלישי" ולכן עזרתם ממשית וזוכה להערכה רבה. זיכרו שקובה- היא ארץ עניה שנתונה תחת חרם אמריקאי – ולמרות זה היא עוזרת, ומיד!

 5. ירדנה אלון

  כשעשרות אלפי בני אדם מתים,כשעוד מאות אלפים שוכבים פצועים,חסרי כל,ללא חשמל,ללא מים,ללא מזון,ללא קורת גג,צריך קודם כל להושיט להם יד לעזרה,אינני סבורה שלאותם מוכי גורל מהאיטי איכפת ברגעים אלה,מי ירוויח מהדימוי של הגואל והמושיע,רק מי שנמצא הרחק מן האסון הזה יכול כשהוא משתרע עכשיו על כורסתו אל מול המראות הנוראיים שמביאים האמצעים האלקטרוניים את הלוקסוס של לחשב חישובים ולצטט את נעמי קליין (שבספרה כבר דנו כאן באתר).את מוכי הגורל והטבע של האיטי לא מעניין עכשיו מה אומרת נעמי קליין,מה שמעניין אותם עכשיו זה ההישרדות הקיומית שלהם ,לאחר שהצרכים הבסיסיים האלה ימולאו,יהיה פנאי רגשי ומנטאלי לחשבן חישובים ואף לבוא חשבון עם המשטר שהזניח אותם.עכשיו כל מה שהם זקוקים לו זו עזרה והם יקחו אותה מכל מי שמושיט אותה.
  זה מזכיר לי סיפורים לא מעטים ששמעתי בימי ילדותי מפי ניצולי מחנות הריכוז,על היום שבו נכנסו המשחררים למחנות והצילו אותם,ברגעים ובזמנים מעין אלה לא מנהלים חשבונות של מי אתה ומה יוצא לך מזה שאתה עוזר לי,ברגעים האלה עד כמה שהבנתי יש צורך עצום להעזר על מנת קודם כל להישאר בחיים.ומה אחר כך? אלוהים גדול.

 6. יואש

  האסון הלאומי של האיטי הוא הזדמנות לישראל המבוזה והמורחקת מהקונצנזוס הבינלאומי הקשור בגינוי הכיבוש.
  העזרה צריכה להיות נדיבה , ממוקדת ונראית. לישראל יש יתרונות בטיפול בנפגעי אסונות למיניהם, יכולות לסייע בתרופות, במתקני התפלת מים קטנים, בטיהור מים ובסיוע מורלי לאוכלוסייה המוכה והמבועתת.
  חלק מהמדינות ששלחו סיוע עד כה עשו זאת בקטן ומינורי ביחס לגודל האסון.
  ישראל שבה צפויה רעידת אדמה חזקה בעשור הזה ,עשויה להימצא בקרוב במצב של האיטי.
  חשוב להיות שם, לסייע בכל מה שניתן .
  אין צורך לקשור את הסיוע להאיטי ברצועת עזה .היחסים עמה מסובכים בגלל עוינות דתית ופוליטית ואי הכרה בישראל כמדינה לגיטימית גם ללא הכיבוש.

 7. Nitzan

  Viva La Victoria Siempre!!!

 8. נתן.

  בכל פעם שקורא אסון בעולם מיד נשואות העיניים לארה"ב ואירופה.

  מעניין לשמוע פעם מה עושת מדינות כמו סין רוסיה סעודיה ונצאולה ונסיכויות הנפט לסייע למען הנפגעים בהאיטי.

 9. רתם

  כתבת : " לישראל יש יתרונות בטיפול בנפגעי אסונות למיניהם,.."י
  נכון
  אך העצוב הוא שלישראל יש גם יתרונות ביצירת אסונות.

  מה שעצוב בהקשר של עזה, שהאסון של הא/נשים שחיים בעזה הוא אסון מעשה ידי אדם.
  האסון הנורא בהאיטי הוא אסון טבע.