ארץ הבורקס המיובש

אורנית לוי ספקטור

ארץ נהדרת חזרה!

נפלא!

המתנתי בסבלנות את חודשי הפגרה בציפייה לקבל תכנית סאטירית עם הומור אינטליגנטי משולב בקריצה מעודנת.

בערב הראשון התיישבנו כל המשפחה וצחקנו בהנאה עד שלב המערכון ,בו הסתיימה לכותבים היצירתיות ואז שלפו מהבוידם את דמותו האלמותית של המזרחי הנלעג גרסה 2010.

והפעם- ליטל מעתוק תלמידת תיכון וקבוצת השוות שלה (או הלא שוות). דמותה של ליטל העילגת אשר העברית בפיה שבורה ורצוצה, מטילה אימתה על המורה השברירית בעוד זו אובדת עצות כיצד להתמודד עימה ולרוב נכנעת. כמובן, הרי בעייתה המרכזית של מערכת החינוך בארץ היא המזרחים המופרעים שעוד לא יוצר הרטלין אשר יסייע להם להרגיע.

ללגלג על המזרחים תמיד יכול לשוב לאופנה כשקצת מתעייפים מהעולים מחבר העמים והאתיופים.

השבוע ראיתי באחת מתכניות הבוקר את הפרסומאי שהפיק את הפרסומת הידועה של זאב רווח על הבורקס. הוא סיפר שבמקום שהצרכנים יזכרו את שם המותג, דמותו של רווח האפילה על המסר שרצו להעביר ומה שנותר ממנה הוא זיכרון "מייאו חתולה". זה דומה למה שקרה במערכון הזה. המסר לא עובר כשמלעגים ללא פואנטה. בעיניי יש משהו מעייף בלצפות לסאטירה שנונה שאמורה לזרקר סוגיה חברתית ואולי באמצעותה לשקף לגורמים הרלוונטיים שהגיע זמן שינוי אמיתי ובמקום זאת לקבל בורקס מיובש.

כותבים יקרים (בעצם לא כלכך), אם יש לכם בעיות פוריות במוח אנא דאגו לעצמכם לאיזו סדנת כתיבה יצירתית באחד המוסדות, ואתגרו אותנו הצופים בסאטירה אינטליגנטית ושנונה. הרי יש לפנינו עונה שלמה יחד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ערן

  האם את מצפה מכותבים שייבנו מערכון שחושף את ההבנייה של המזרחי ולא את "המהות " שלו?

  זה לא יהיה מצחיק, לכתוב מערכון שמראה את ההחלשה הממוסדת כלפיי מזרחי מאז קום המדינה.

  אולי תתני סולם לרדת בדמות רעיון…

 2. עומר

  המערכון על שדר הרדיו, דאג להנכיח את הפופ המזרחי ה"נחות" מול אריק איינשטיין הישן והטוב, בעוד שיש עוד אלף זמרים אשכנזים ששרים פופ דבילי-אך-בלתי-מזיק-במשקל-נוצה, (שלדעתי אין בו שום דבר מזיק כשלעצמו).

  אבל הם דאגו לשים מול ארץ ישראל הישנה את הזמרים עם המבטא המזרחי, איך לא?

 3. מאור

  את הזיהוי בין דמות התלמידה "ליטל" למוצא המזרחי עשתה כותבת רשימה זו. הגזענות, אם כן, מובנית במאמר זה, ולא במערכון.

 4. פוני זוהר פובליציסט

  אורנית ושני המגיבים הראשונים.
  האם לא הגיע הזמן לחדול מהגזענות צרת האופקים שלכם. להמשיך לזרוע שינאה אפליה על מוצא זה מעשה אבסורדי לחלוטין שרצוי שיעלם ממקומותינו עכשיו ומיד. אסביר למה התכוון המשורר. בעוונותי הרבים אני דור חמישי בארץ ממוצא אשכנזי קורה במשפחות הכי טובות. ובימים אלה אני בקורס בכיר של אונירסיטת בר אילן, רוב משתתפי הקורס הם ממוצא ספרדי, שני אתיופים אתם מאמינים ושניהם עורכי דין והם גם מדהימים מה דעתכם ? שבע תימנים מדהימים שחבל על הזמן ועוד כמה מעדות שונות.
  להתלות על תוכנית טלוויזיה או על בית ספר גזעני שעלה לכותרות, זה לא זה, אז בבקשה תתבגרו כבר ותפסיקו להתעסק בזוטות.

 5. איזי גורן

  מה קרה לכם ? אתם שהייתם הבדרנים במדינה !האם חסרים נושאים ודמויות בחיינו מבלי שתצטרכו להוריד מהבוידעם את המזרחי.
  ליברמן וסגנו כבר לא טובים?- שטיינמץ שעל הטמיון אינו ראוי? מעצרו של לחיאני אינו שווה באיזה מערכון על המשטרה.
  בשנים רחוקות מאוד התפזמן לו פזמון שהושר באחד התיאטרונים שלנו
  "הממשלה שלנו – ירום הודה לנצח
  רוקד עלי בבה – על כל מקרה של רצח"
  ואם מישהו זוכר את ההמשך – שיפרסם כאן ויבוא על התודה.

 6. נינה

  גם אני ראיתי ארץ נהדרת אתמול – כלומר חלק מהתוכנית וגם אני הזדעזעתי מהחזרה העלובה כלכך להצחקה דרך הלעגה והגחכה של המזרחי – במיוחד אם קוראים לו פרץ – בכל מיני דרכים ובכל מיני פינות – אוי לך אם קוראים לך פרץ –
  ולכל אלו שמבקשים שכבר נפסיק לראות את זה אני ממליצה ללכת לקרוא את הספר על העוורון בכדי ללמוד לאן יוליך אותם העיוורון שהם נאחזים בו ויתירו אותנו לשמור על עיניים פקוחות לרווחה הרואות נוכחה את העוולה וגם אם יש קורס בכיר בבר-אילן – שאין לי מושג מה זה קורס בכיר – וגם אם יש בו מזרחיים – עדיין זה לא מצדיק האחזות בעיוורון – והלוואי שהייתה מתארגנת קריאה לפטר כותבים שחוזרים להומור השפה השבורה והטמבליות – זכותם של הילדים שלנו לא לדעת שעל הגב השבור הזה מתבססת התרבות הציונית המפוארת

 7. אדי

  די כבר עם הבכי, הנהי והיללות וראית העולם דרך הפריזמה העדתית. רק מי שלא חי במדינה הזאת לא נתקל בתלמידה מעתוק הוולגרית, האגרסיבית, האטומה והמרוכזת בעצמה וחבר מעריצותיה ששמים פס על המורים שלא מסוגלים לעמוד מולם. ומה על המנהל האשכנזי (ככל הנראה) המתחנף והמתרפס שהוא סטירה לא רעה של יפי הנפש השמאלנים שמרוב רצון לצאת פוליטקלי קורקט נכנעים לאלימות.
  רק מי שלא חי במדינה הזאת יכול להגן על הוולגריזציה, המסחריות הבוטה, הרדידות, העליבות של הים-תיכוני (שוב מלה מכובסת) בגלל שמדובר ב"מזרחיים". אתם לא מבינים שאתם במו ידיכם, בתגובה האוטומטית הזו, יוצרים זהות בין כל מה כל מה שנחות, עלוב, אגרסיבי ואלים לבין מזרחיות ? זו גזענות בהפוכה.

 8. שור

  להסתה נגד המתנחלים בתוכנית ארץ נהדרת יש סמנים אנטישמיים הנגועים בפשיזם חולני,

  שור

 9. שני

  שגם המורה טובית (דמות חיובית) היא מעדות המזרח ואילו המורה להתעמלות (דמות שלילית) הוא אשכנזי. יש עוד הרבה דוגמאות כאלה בתוכנית. הדמויות מולעגות מכל העדות, המגזרים והמינים.

 10. יואל קורנבלום

  המשטרה הבריטית ימח שמה לנצח
  רודפת עלי בבא על מקרה של רצח

 11. ג. אביבי

  ראיתי הסדרה ביום ששי האחרון (15/1). מחצית מהשחקנים בדרנים הם מזרחים. הפעם לשם שינוי הם התנפלו בעיקר על פוטנה מ"האח הגדול", פלסטינית יפואית הסגורה כבר חודשיים בתוך כלוב זכוכית ובטון עם עוד כמה מתחרים. אלי פיניש הרבה להופיע/לגחך את דמותה של פוטנה עד מאוס ובחוסר טעם. הסיבה? פשוט יש ערביה במסך הקטן אז יש סיבה לחגיגת גזענות עלובה שסביר שלא תזכה אותם בביקורת מקרב הציבור היהודי. הם גיחכו בחוסר טעם גם את עמיר פרץ ולא ברור לי שהם מבינים את חוסר הפואנטה בתרגיל ההגחכה. אבל כשחבורת הביזוי נגד מזרחים וערבים היא עם רוב (כמעט) של מזרחים, מי יכול להאשים את עורכי התוכנית בגזענות? פטנט מוכר למדי בתשקורת הגזענית. דוגמה לאפקטיביות של הפטנט הזה מהתגובה כאן של גאון שכבר לא זקוק להתבגרות שכלית ה"יודעים" שזאת לא גזענות כי "…רוב משתתפי הקורס הם ממוצא ספרדי, שני אתיופים אתם מאמינים ושניהם עורכי דין והם גם מדהימים מה דעתכם ? שבע תימנים מדהימים שחבל על הזמן ועוד כמה מעדות שונות.להתלות על תוכנית טלוויזיה או על בית ספר גזעני שעלה לכותרות, זה לא זה, אז בבקשה תתבגרו כבר ותפסיקו להתעסק בזוטות." ורק אל תקראו לגאון הנ"ל גזען.

 12. מוטי

  עצמאית, כריזמטית, דעתנית קוראת תיגר על תפיסות נשיות דכאניות אירופאיות (שתיקה,פאסיבאגרסיבנס וכו).

  הבעייה היא שלליטל מעתוק לרוב לא תהיה תעודת בגרות כי המורים לא יודעים לחייך אליה ולגשת אליה כי המורים כופים קודים מתרבות מזרח אירופית שמחייכים רק ובעיקר לאנשים לבנים.אין לי ספק שאם סביה של מעתוק היו מהגרים ללונדון או קנדה, ליטל הייתה דעתנית לא פחות, אך עם גישה לאוניברסיטה והיתה אף גודלת להיות חוקרת טובה יותר מכמה פרופסורים יבשושיים בוגרי תרבות מזרח אירופה.

  אני חושב שליטל מעתוק היא דמות חיובית לנשים מזרחיות שלמשל לא תהססנה לבעוט בגבר שיטריד אותן מינית או לצאת ממערכות יחסים דכאניות.הדבר שחסר הוא גישה להשכלה, אך זו בעייה של המורים שנעולים בתוך קודים תרבותיים פרההיסטוריים ומונוכרומטים.

 13. לוני

  כל עוד צחקו בארץ נהדרת ותוכניות סאטירה אחרות על רוסים, רומנים, הונגרים, ושאר אשכנזים מתועבים – לבכיינים המזרחים המקצועיים (ראו חלק מהתגובות הקודמות) לא הייתה בעיה כמובן. גם לרוסים וכו` זה לא הפריע – המערכונים התקבלו בהומור כפי שצריך להיות.
  אבל כאשר מציגים איזה מערכון או שניים מצחיקים (לא צריך בשביל זה ד"א את ארץ נהדרת. מספיק לשמוע את עמיר פרץ מדבר אנגלית), שכוללים בין השאר גם דמויות אשכנזיות נלעגות, אזי מדובר בגזענות אשכנזית מבחילה.