למה נסעתי להפגין

יולי נובק

אתמול, ביום שישי בצהריים, נסעתי להפגין בשייח ג'ראח. לא כי יש לי מה לחפש שם. זה אפילו לא חלק מהמדינה שלי ככל שזה נוגע לי. אבל הלכתי בכל זאת כי הצליחו הפעם לעצבן אותי מספיק בשביל שאני אכלה ימי שישי יקרים ברחובות מזרח ירושלים.

אתמול אמא שלי הסכימה להצטרף להפגנה. זה דרש מעט תחבולות, אבל היא השתכנעה ובאה. אמי לא מתנגדת עקרונית להפגנות כאלו, היא פשוט לא מאלו שבאים להפגנות, בטח שלא להפגנות של 'אנרכיסטים'. היא סא"ל במיל', היא ציונית. וגם אני- לא חיה פוליטית, סתם שמאלנית שמתעצבנת הרבה ממה שקורה פה ועושה מעט.

הגענו לשכונה ברבע אחרי שלוש בצהריים, כלומר, רבע שעה אחרי שהייתה אמורה להתחיל ההפגנה, רק כדי לגלות שממש ברגעים אלו היא מפוזרת על ידי המשטרה, ולראות את השוטרים גוררים כמה חבר'ה לתוך רכבים. לפי הודעת המשטרה מדובר היה בהפגנה לא חוקית. רק שלפי החוק כל מה שהיה שם היום היה חוקי לגמרי. למה? התשובה מאד פשוטה: לפי ההגדרות של משטרת ישראל (שנמצאות כאן- http://www.police.gov.il/meida_laezrach/Pages/rishayun_lasefa.aspx#2) מה שהיה אתמול בשייח ג'ראח נחשב ל'משמרת מחאה', ולא להפגנה. ההבדל הוא שלא נשמעו נאומים או הרצאות, ולא התקיימו דיונים. מה שהיה אתמול בשייח ג'ראח זה בערך מאתיים אנשים שעמדו עם שלטים וקראו קריאות בווליום שלא יכול, לפי שום פרמטר סביר, להיחשב כמפריע למישהו לצד כביש סואן בצהרי שישי. זה חוקי.

אני לא חיה פוליטית, לא רגילה להתעמת עם רשויות החוק. כששוטר בא אלי ואומר לי לשתוק אני מאלה ששותקים. כי לא בא לבלות את הלילה במעצר, כי לא בא לי לפספס משהו ולמצוא את עצמי עם איזה תיק פתוח. ובגלל שאני מאלה אז כששוטר אומר לי שאסור לי לעבור אני מאמינה לו, וכששוטר אומר לי שאסור לי לצעוק אני סותמת. וכשאני רואה, כמו שראיתי אתמול, שכל מי שמבליט את עצמו מאחרים (כלומר, מדבר קצת יותר מדי, מחזיק איזה שלט או דגל לא נכון..) נעצר, אז אני מיד מגלגלת את השלט שהבאנו מהבית (שעליו, אגב, הייתה כתובה רק מילה אחת- "צדק") ומתכנסת בתוך עצמי. זו התגובה ההגיונית, לא? ככה זה במדינות דמוקרטיות. אחר כך בעיתון אני אראה שלפי המשטרה זו הייתה הפגנה של 'אנרכיסטים' ( http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1142931.html ). נו, מילא אני, אבל להגיד על אמא שלי אנרכיסטית זה כבר סוריאליסטי ברמות מדאיגות. אז כן, זה נשמע קפקאי אבל ככה משתיקים מחאה אזרחית. וזה עוד צעד (קטן, כמעט בלתי נראה) בדרך לחרב דמוקרטיה. עלי זה עבד. אני סתמתי את הפה, והלכתי הביתה. אלו גם בדיוק מסוג האמירות שמסמנות, שלא בצדק, את ההפגנות האלו כהפגנות "שמאל-ראדיקאלי" ומשחררות את רובנו מלהגיע אליהם.

שייח ג'ראח היא רק סימפטום. אבל מאבקים צריכים דוגמאות כדי להעביר עקרון- ושייח ג'ראח היא דוגמה מצוינת למדיניות ימנית של יהוד שכונות פלסטיניות במזרח ירושלים, על חשבון פגיעה קיצונית בזכויות האדם של התושבים הפלסטינים. לגבי הבעלות על קרקעות בשכונה מתנהל מאבק משפטי ארוך מאד כבר כמעט שלושים שנה. מדובר בפלסטינים שגרים כבר דורות בשכונה הזו, רובם פליטים מ-48 שהתיישבו שם אחרי המלחמה. למשפחות האלה, בעקבות חוק נכסי נפקדים, לא נשאר רכוש בתחומי מדינת ישראל עליו הם יכולים לתבוע בעלות. בניגוד לנכסים שלהם, עמותות יהודיות דווקא זכאיות לדרוש את מימוש הבעלות על הקרקע הזו, שעליה הם חיים. וכך אכן קורה. ארבע משפחות כבר פונו מבתיהם, מאבק משפטי לגבי הבעלות על הקרקע מתנהל לגבי בתים נוספים בשכונה. זה קורה גם במקומות אחרים- שוב, שייח ג'ראח היא רק דוגמה טובה. בית המשפט דן בבעלות על הקרקע. בפסקי דין פורמליסטים שעסקו רק בשאלות של זכויות במקרקעין נקבע שהפלסטינים צריכים לעזוב את הבתים, והוצאו צווים לפינוי. משפחות מתנחלים יהודים שמדברים במבטא אמריקאי כבד נכנסו במקומם. אני לא נכנסת לדיון המשפטי הפורמליסטי הזה, כי הוא לא מעניין אותי, ואני מוכנה גם להניח שהראיות אכן הוכיחו את הבעלות של עמותות הימין על הקרקע. אבל זה ממש לא העניין. מה שברור, לי לפחות, זה שמעבר לשאלה המשפטית במקרקעין יש פה עניין פוליטי. במילים אחרות, לא יכול להיות שפינוי משפחות והשתלטות של עמותות ימין על שכונות פלסטיניות שמעבר לקו הירוק יתמצה בדיון משפטי על זכויות מקרקעין- זה הרבה יותר מורכב מזה. ויש פה קונטקסט פוליטי שהתעלמות ממנו היא למעשה הכרעה לגביו.

כאמור, בית המשפט לא דן בשאלות הפוליטיות האלו. אם הדיון היה מתנהל ברמה הזו, ובית המשפט היה מחליט להתערב, אז גם אם מוכחת בעלות על הקרקע של אדם מסוים, יש עוד פתרונות משפטיים חוץ מלהוציא אנשים מהבתים שלהם, ויש עוד שיקולים שניתן לקחת בחשבון (מישהו אמר זכויות אדם?). ועל זה, מבחינתי, המאבק. מדובר פה על האפשרות שהמדינה נותנת לארגוני ימין קיצוני להשתלט על שטחים במזרח ירושלים כדי לקבוע עובדות בשטח, ובדרך להרוס חיים של אנשים ולהשפיע בצורה קריטית על העתיד של כולנו. שתי משפחות מתוך הארבע שפונו גרות כבר חודשים באוהל ברחוב, מול הבתים שלהם. אני חושבת שזה נורא. זה נוגד את תפיסת העולם (השמאלנית) שלי לגבי הזכות שלנו, היהודים, לבעלות על השטחים ההם, וזה נוגד את תפיסת העולם (המוסרית) שלי לגבי מה טוב ומה רע. לגרש את האנשים האלה מהבתים שלהם תוך התעלמות מהשאלות הפוליטיות, להפוך את הדיון הזה לדיון בזכויות מקרקעין, לנתק אותו מהקונטקסט ולהביא לכך שמשפחות ישנות באוהל מחוץ לבית שלהם- זה רע, וזה מריח כמו גזענות.

כשחזרנו אתמול אחר הצהריים הביתה משייח ג'ראח אבי אמר שהוא לא מבין על מה אנחנו יוצאים להפגין, הרי בית משפט כבר החליט. והתשובה היא מאד ברורה- אנחנו יוצאים להפגין כי במדינה דמוקרטית כשהרשות (כל רשות- המחוקקת, המבצעת או השופטת) מקבלת החלטות שאני מתנגדת אליהם מותר לי לצאת לרחוב ולהגיד את דעתי. אלו הם חוקי המשחק (הדמוקרטי!). זה שבית משפט קבע משהו, לא אומר שאסור לי להביע דעה אחרת. במקרה הזה הדיון הוא מורכב יותר, ואני בוחרת מה לצעוק ועל מה להעביר ביקורת. במקרה הזה הביקורת שלי היא על מדיניות שמאפשרת התנחלות יהודית במזרח ירושלים ועל פגיעה קשה בזכויות אדם. מותר לי להביע את דעתי גם על זה, וחשוב שאני אעשה זאת. אפילו אם בית המשפט קבע. בעיקר אם בית המשפט קבע.

המחאה הזו בשייח ג'ראח, שמתרחשת כבר למעלה מחודשיים בכל יום שישי בצהריים, הופכת להיות אחת החשובות שהתקיימו פה בשנים האחרונות. וזה דווקא בגלל שבאורח פלא היא מצליחה לקבץ סביבה אנשי שמאל שהם הדבר הכי רחוק מ'אנרכיסטים'. המאבק בשייח ג'ראח הוא הזדמנות לשמאל הלא קיצוני להגיד משהו על מה שקורה במדינה בלי לערער על כללי המשחק, בצורה לא אלימה, במקום שבו חוסר המוסריות וההתנערות של המדינה מאחריות זועקים. אני מניחה שהמשטרה מבינה את הפוטנציאל של המחאה הזו, שצוברת תאוצה, ולכן מנסה להשתיק אותה. הרבה אנשים טובים לא יבואו להפגין כשהם שומעים שיש כל שבוע מעצרים (גם אם כל העצורים הולכים הביתה אחרי יום יומיים כי שופט מחליט שהמעצר היה לא מוצדק), כשהמשטרה טוענת שמדובר בהפגנה לא חוקית, כשמציגים אותה כהפגנה של אנרכיסטים. זה ניסיון להשתיק, ואסור אסור שזה יצליח. לכל הפחות, זה מספיק חשוב בשביל לבוא ולשפוט לבד. תודות למשטרת ישראל, החשיבות של ההפגנות האלו הולכת ומתבהרת- זו הפגנת מחאה על פגיעה בזכויות אדם, וזו גם הפגנה על הזכות של כל אדם שמתנגד לפעולות השלטון להגיד את דבריו במסגרת החוק.

אני לא נוהגת לשדל אנשים להגיע להפגנות, אני לרוב מניחה שמי שיש לו משהו יותר חשוב לעשות בימי שישי בצהריים, לא ירצה לבוא, וזה ממש בסדר. אבל הפעם זה חשוב פעמיים- כי יש הזדמנות להשמיע קול שהוא לא רדיקאלי, אלא שפוי בכל קנה מידה. וגם כי ההתדרדרות של הדמוקרטיה שנראית בשבועות האחרונים (גם) בשייח ג'ראח היא לא רק מעצבנת נורא אלא בעיקר מפחידה.

גם ביום שישי הבא תהיה הפגנת מחאה בשייח ג'ראח, אולי היא תקבל אישור מהמשטרה וניתן יהיה גם לצעוד ממרכז העיר המערבית עד לשכונה, ואולי לא ואז מה שמותר יהיה לפי החוק לעשות זה לבוא ולעמוד שם עם שלטים. זה יותר ויותר קריטי להגיע. גם אם יהיה מזג אויר גרוע. ולא כי זה המקום שבו קורים הדברים הכי נוראים, אלא כי זה עוד סימפטום למגמה שלטונית שפסולה בכמה רמות שונות שקשורות זו בזו. זה חשוב נורא.

יש הסעות מתל אביב. זה ממש לא עמוק בתוך השטחים אלא מטר וחצי מכביש אחד. זה לא מסוכן. וזה מאד חוקי.  אתם מוזמנים להעביר את המייל הזה למי שתרצו.

שיהיה שבוע (יותר) טוב.

יולי נובק

yulinovak@gmail.com

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נורה רש

  קראתי הכתבה ואני מחזקת את ידיך ומסכימה עם המחאה שלך.
  הקדימון להתנהלות כזו היה כבר בעת המחאה על "עופרת יצוקה" בבאר שבע (רק שבאר שבע קצת "רחוקה" ובכלל ב"מלחמה" לא מעוררים מהומות…)
  גם אני (עדיין) ציונית, אך התנהגות של "איפה ואיפה" באשר ל"נכסי נפקדים" מעלה הרבה תהיות ומחשבות שניות על התנועה הציונית.

 2. עיניים לראותEYES2C

  תודה ליולי נובק! גדול. מנוסח טוב. לא מגזים [כמוני?]

  רבותי – לתמנון הרבה זרועות, לדרקון המון אמצעים לחנוק. הראש מחליט הזרועות המבצעות חונקות. דיסקין, ראש השב"כ איים על אבו מאזן "נהפוך את הגדה לעזה". הוא עשה זאת בנוכחות אנשי ה-CIA. אבל לא רק הם האשמים – אשמה הממשלה והממשל שהחליטו שכך ייעשה — בניגוד לכל חוק בינלאומי. לא רק המפכ"ל דודי כהן ומשטרת ישראל אשמים בתקיפת המפגינים בשייח ג`ראח ומעצרם הבלתי חוקי. האשם העיקרי היא ממשלת ישראל, שדורשת מהם -ולפחות נותנת להם לבצע את מעשיהם הבלתי חוקיים, ומגבה אותם לאחר מעשה. לא דני הקטן הוא זה שהושיב עצמו על כסא טורקי גבוה ומסרב לרדת – ממשלת ביברק היא האשמה בכך שהוא ומרשו הליברמאני עוד יושב שם. —- ואם לא זה המצב, והשלטון המרכזי התנדף, וכל זרוע צבאית ומבצעית פועלת כאילו היא "רשות שלטונית" עצמאית — אז המסקנה היא שלמעשה המדינה חדלה להתקיים — שהייתה מדינה והלכה, והפכה למדינת הלכה יהודונית שבה כל דאלים גבר.

 3. רדיקל ריאליסטי

  אני לא מפגין, כי הפגנתי דיי. הפגנתי כל עוד חשבתי שניתן לשנות את המצב. אני לא מאמין בזה יותר. המדינה הזאת אבודה. היא בדרך לאבדון, ושום דבר לא יעזור. ופסקי הדין של בית הדין הגבוה לצדק, שנחשב בארץ לשמאלני פלוס תגובת המשטרה והתקשורת והעם להפגנות הללו, רק מוכיחות ומחזקות את דעתי הנחרצת והסופית הזאת. כך שבמקום לבזבז את זמנך ולסכן את בריאותך בהפגנות הללו, מוטב שתשקיע את זמנך, אונך והונך בחיפוש פרנסה ודיור במדינה אחרת, כזאת שתתקיים וגם תהיה דמוקרטית בעוד שלוש או שלושים שנה. ישראל כבר לא כזאת מזמן, וזה רק יילך וידרדר. חבל על הזמן, במובן הישן של המילה.

 4. המשטר[ה]=סכנה לאזרח!

  אנו אנשי השלום השפויים, מתקשים להבין כיצד המחבלים בשלום מצויים גם בממשלה וגם לוחמים נגדה באותה העת. וצריך להיאמר משטר דפוק נזקק למשטרה דפוקה, לצבא "מוסרי בעולם" שפושע נגד חוקי הכולם, ולשב"כ עם דיסק פגום, שנשלח לאיים על הסביבה ב"נהפוך אתכם לעזה". אמריקאים קראו לזה "נחזיר אתכם לתקופת האבן", ובמבצע Ranch Hand הם התיזו Agent Orange
  and other chemicals to destroy the riceוחומרים כימיים אחרים להרוס את היערות ואת שדות האורז. אבל לא רק וייטנאם הופצצה כך, גם ניקרגואה — please add from your knowldge — ולאחרונה גם ישראל נוהגת ב"שיטה" בדרום לבנון ועזה –back into to the Stone Age — אז הגיע הזמן לשלוח את בני ניתאי וידידו אהוד "המבריק" ברק ללמוד מה אסור לעשות לאזרחים! כי הפשע הזה לא מצוי רק ב"יש"ע"…

 5. אלונה

  יולי יקרה,

  ראשית אשרייך שהגעת, יישר כוח.
  אני סבורה שפספסת או לא שמת דגש על שתי סיבות שהן לדעתי לב ליבה של הבעיה.
  האחת היא שמתקיים פה דין שונה ומפלה בין פלסטינים ליהודים – אפרטהייד בין כותלי היכל הצדק. והרי אם הבתים בשיח ג`ארח והמתחם של שמעון הצדיק שכהראה היה שייך לעמותת יהודים ספרדים או מי שהם לפני 48 ובית המשפט העליון סבור שצריך לעשות איתם צדק הסטורי על פי איזה שהם חוקי קרקעות שאינני מצוייה בהם יתכבד אותו
  בית משפט וויחיל את אותו החוק על פלסטינים שגורשו מבתיהם ב-48 .
  אבל לא כך הוא החוק והרשות השופטת מחילים בריש גלי וללא משא פנים חוק שונה לפלסטינים וליהודים . לא ניכנס למניעים שהעיקרי בינהם
  הוא הפחד שמשתלט על כל חשיבה הגיונית מ"הבעייה הדמוגרפית" = מן מאניה יהודית כזאת.
  סוגיה נוספת וחשובה לא פחות היא שגם אם אכן מתחם שמעון הצדיק הוא אכן אתר קדוש ומתפללים בו ומקיימים בו את כל הטכסים הפאגאנים כמיטב המסורות הדתיות, גם אז אין צורך להשליט שם ריבונות ישראלית
  ישנם הרבה מקומות קדושים בעולם לכל אחת מהדתות ועדיין מדינות לא מחילות את ריבונותן על כל מקדש. אין סתירה בין העובדה שהמתחם קדוש ליהודים לבין העובדה שהוא תחת ריבונות שאינה ישראלית,

  בברכת המאבק

 6. דב בינדר

  וירושלים כולה היא בירת ישראל,הבתים שהתיישבו בהם יהודים בשייח` ג`רח מוחזקים בידיהם כחוק ולא החרימו אותם מאף אחד ומותר ליהודי שקנה בית לגור בו.למה לערבי מותר לקנות דירה ולגור בה בכרמיאל או בנצרת עילית?מאותה סיבה מותר ליהודי לגור בביתו בירושלים.

 7. עודד אפרתי

  הייתי פעמיים בהפגנה זו.
  בני, שפויים לחלוטין, נעצרו בהפגנה זו כמו גם בהפגנות אחרות.
  אנחנו שפויים לחלוטין.
  אנחנו תובעים מהמשטרה ומהצבא לקיים את פיסקי בג"ץ בבילעין ובג`יוס שם שדדה המדינה, בניגוד לפסק דין של בג"ץ, אדמות מפלשתינים ולכן אנחנו ממשיכים להפגין.
  כן, במדינה הלא נורמלית הזאת, אנחנו שפויים לחלוטין.
  גם אם קרינים מטעם, המשדרים ברשות השידור יכנו אותנו בכינויי גנאי, נשאר שפויים ונמשיך להפגין

 8. נפתלי אור-נר

  בעוד שיהודים יכולים לתבוע את זכויות המקרקעין שלהם מלפני מלחמת השחרור, הערבים אינם יכולים לעשות כן. לכן, מעבר לעניין הפוליטי הברור שעניינו נישול הפלשתינאים והכנסת מתנחלים במקומם, מדובר בנישול על פי החוק אלא שהחוק עצמו הוא איום וחסר כל נפקות מוסרית. אגב, גם חוקי נירנרברג היו ,חוקיים"

 9. עיניים לראותEYES2C

  Octopus vulgaris, התמנון המצוי, הוא טורף פעיל, בעל שמונה זרועות ציד ארוכות השוות באורכן, ובשרירותם… הוא בעל לסתות חומות חזקות ובלוטות המפרישות חומר רעיל … בשעת סכנה הוא נוטה לברוח, תוך פליטת ענן דיו שחור וסמיך, כדני איילון במדיה…
  ———————
  והנמשל: לא הממשלה והכנסת הם הריבונים במציאות הכובשת ונכבשת ובדמוקרטיה הנשחקת בידם — אלא הזרועות השלטוניות שמבצעות פשע אחר פשע ומבצע אחר מבצע, "על דעת עצמם", וחונקות את מי שהם חונקות – וכולן יחד את שרידי הדמוקרטיה – אז המסקנה היא שלא מדינה שולטת כאן, וגם לא דמוקרטיה אלא ה"כאילו אנרכיה". אבל אולי בכל זאת הכל מתואם? אולי ראש התמנון נמצא במחתרת יהודית חדשה, והממשלה החליטה ברוב חוכמתה לא למשול, ולהיכנע לו? ומה עם אובמה? האם גם הוא בנכנעים למחתרת וחוקיה? כשיובל דיסקין מאיים על אבו מאזן,,, [ונעזר ב"דיפלומטים" מה- CIA] ודודי כהן עוצר הפגנות חוקיות,,, ודני איילון יושב על כסא גבוה,,, ואהוד ברק הפך לסוכן מכירות נשק Salon Aeronautique Le Bourget ולטורקים – יכול נתניהו לחזור לרהיטי רים! כראש ממשלה הוא כשל בגדול, יותר מאהוד אולמרט!

 10. אלון

  אף אחד לא שומע אתכם…
  יותר נכון אף אחד לא רוצה לשמוע אתכן, לצערי.
  אולי זה הזוי אבל המעשה החתרני של עדנה קנטי לחדור לתוך המיינסטרים דרך תכנית האח הגדול חשפה נושא כמו עוולות הכיבוש הרבה יותר מכל הפגנה שאתן עושות עשיתן ותעשו.

  אני, לא ידעתי שיש קרוב ל 600 מחסומים(שש מאות!!!) רק ברחבי הגדה המערבית, לא יודע אם זה נכון, אבל הגברת הזאת שבהתחלה נראתה לי מופרעת שיכנעה אותי. היא שיכנעה אותי שבמחסומים מתרחשות עוולות על בסיס יומי ולא פעם בחמש מאות שנה כמו שאפשר להבין דרך ערוץ 2 1 ו-10.
  הגיע הזמן להפסיק להיות מנוכרים ואליטיסטיים ולהכנס באופן חתרני לתוך השידור המיינסטרימי כדי לזעוק, זה נכון שערוץ 2 או 10 וכו` זה נורא איחס נחות ועילג (ולא לאינטליגנטים)אבל שם יש חשיפה יותר מאשר בכביש אי-שם ליד צומת אי-שם.
  מילה קטנה באח הגדול משפיע פי מיליון מאשר כל ההפגנות שתעשו ועשיתן עד היום בגשם ובשרב בגדה או בסמוך לה..

 11. מוני יקים אנטיציוני

  הדחיה שמרגישה `ישראל השניה` לנוכח מעורבות היתר המוצדק כשלעצמה של יפי נפש סמולנים להבעת שאט הנפש ממדיניות הנישול לעומת האטימות וההשתתפות במצעדי הפריבילגיות המחולקות ע`פ מפתח אתני ללבנים ואשכנזים ולמתרפסיהם זה יגרום רק להעברת עוד ועוד מזרחים
  לזרועות הימין הפופוליסטי מוכה שטיפת המוח על פיגועים ובטחוניות .

 12. ניבה בן צור

  יולי, כתבת יפה מתון קול שצריך גם לבטא את אנשי מה שמכונה ה"רכז " הישראלי,שכנעת אותי. למרות שגם אני נמנעת מלבוא להפגנות מחמת הסתבכות מיותרת או בזבוז זמן שהרי הרבה זה לא משפיע, הפעם אבוא מתל אביב. אנא הודיעונו מתי מהיכן והאם כך יהיה מדי יום שישי? תודה לך נציגת הקול השפוי המתון והנבון.

 13. יואל קורנבלום

  בפעילותך את צריכה להסתכל על הכל בראיה מערכתית וכן על מבחן תוצאות פעילותך גם אם נקודתית הדבר לא נראה כל כך טוב. בפעולתך הנזכרת בכתבה את וחבריך לדעה בעצם פועלים כתמיכה לטרור המוסלמי נגד המדינה היהודית. פעילותך כנ"ל גם גורמת שם רע לישראל ומחלישה אותה וגם גורמת לבזבוז משאבים בגלל שהמשטרה צריכה להיות במקום.

  ברור הוא שהמוסלמים רוצים את כל השטח לעצמם ואפילו לא מסתירים את זה. הם אפילו גוזרים גזר דין מוות על כל אילו שמוכרים אדמה או רכוש דומה ליהודים. (מצד שני יש להם את החוצפה לדרוש לקנות אדמות ממדינת ישראל). מנקודה אחרת צריך הפרדה בין היהודים והמוסלמים כצעד ראשון לקראת השלום בין העמים היהודי והמוסלמי. לכן נראה לי שטוב שהיהודים נכנסו והמוסלמים יצאו.

  מנקודה הסטורית אחרת אל תשכחי שאותם מוסלמים לא גרו שם אלא היגרו לשם בהזמנת השלטון הבריטי שהתכחש למנדטי שניתן לו מחבר הלאומים ובמקום להקים מדינה יהודית בארץ ישראל הקים את ירדן על השטח שהיה מיועד ליהודים והביא את כל המוסלמים לשטח ישראל במקום להביא את היהודים.

  לכן נראה לי שאם את וחבריך הייתם באמת רוצים שלום באיזור הייתם מעלים את הנקודות הנ"ל ובעצם מפגינים נגד המדינות המוסלמיות שמחזיקות את הפליטים במחנות בתנאים גרועים כל כך רק במטרה ללחוץ על ישראל. בסופו של דבר יש להם מספיק שטח ומשאבים כדי ליישב את הפליטים בארצם. אפשר גם, אם יש לך עוד קצת זמן מיותר, להפגין ולהזכיר את זה גם לבריטים במיוחד כל פעם שהם מציעים חרם נגדינו או מוציאים צו מעצר נגד ישראלים.

  אבל נראה לי שלהפגין נגד ישראל זה קל, לא מסוכן, מביא פרסומת, מענקים מהאיחוד האירופי או מדינות ערב ומצד שני להפגין נגד המדינות המוסלמיות זה די מסוכן. אולי זאת הבעיה.

 14. סמולן

  נתחיל בפתיח: נוצרת אמפטיה מהירה. הכותבת היא לא מבוגרת, אלא נערה. כלומר, אין לי מושג בקשר לגיל, אבל יש לה "אמא" שעושים לה "תחבולות". כלומר, היא ילדה טהורת לב. האקספוזיציה מגדירה את קהל היעד: נורמטיביות של אפר-מידל קלאס ישראלי.

  מרתק לראות שלכל מילה בפתיח ישנה מקבילה פנימית בשיח האנטי ציוני: , אבל האמא היא מין דינוזאור פרימיטיבי (ציונית, אבל לא באמת, רק "מגדירה עצמה כ"), היא סא"ל במילואים, מה שמעלה על הדעת שיש לה אולי איזו אצבע במה שמכונה בדרך כלל פשעי מלחמה חסרי תקדים. בקיצור, יש לנו כאן סיפור פנימי, טקסט אזוטרי, על המרת דת ומיסיונריות מוצלחת כלפי הדת הקודמת, בסיוע ובהכשרה של ה"תחבולות". לוא רק היתה פה עדות על התהליך שבו צפתה היולי באור, אפשר היה לדבר על הקבלה מלאה לפאולוס בדרך לדמשק (או אולי מדמשק ?).

  המרכיב העקרוני הבא של הטקסט הוא הדיון במה שהכותרת עוסקת בו: מדוע לעזאזל בחרה יולי מהוילה שממול להשתתף באותה הפגנה ? מהו שגרם לה לבזבז את ימי השישי במזרח ירושלים, במקום לעשות משהו כיפי, הדוניסטי ואינטלקטואלי כאחד, במערב תל אביב (מן הסתם). אם כי יכול להיות שימי שישי בעצם מוקדשים לבייביסיטר על האח הקטן, או משהו.

  הפתרון נמצא בתיאוריה פוליטית של מאבקי מיעוטים במדינות דמוקרטיות. כל מה שמתרחש בשיח ג`ארח, מסתבר, "מריח מגזענות". כלומר, אם נחדד מעט, מתברר שאין כאן למשל שום נושא של זכאות לנדל"ן (כי למרות הכל, מה שהתנועות המנתחבליות טוענות, וככל הנראה עם בסיס עובדתי איתן, הוא שיש להן זכות על פי הדין והחוק להתגורר שם). לאפשרות שיש פה מאבק לאומי, כלומר מאבק שיש בו יותר מצד אחד, אין זכר בתיאוריה הפוליטית של נובק. ממש ממש אין.

  קשה לקנות את החארטה הזו. ולכן, אפשר להניח שגם כאן, יש איזה דיבור כפול. המשפט המכונן את הקריאה הזו עוסק באמונה של נובק: ליהודים אסור לגור שם, במקומות ההם. זו תפיסת השמאל של נובק, והיא מרתקת. אפשר היה לצפות ששמאל יגיד שליהודים מותר לגור בכל מקום, אבל מסתבר שלא. או שנובק היא לא בדיוק שמאל (שכן דעותיה זהות באופן מרהיב ומפליא לימין הפלסטיני). אבל הנקודה היא שבאופן סביר מאד, נובק לא אומרת את האמת כאשר היא מדברת על הסיבה לכך שהיא מפגינה.

  אין לי מושג מה האמת של נובק, ממש כמו שלא ברור מה ההבדל בין התחבולות שלה והתחבולות של המתנחלים. מה היא רוצה לשלול זכויות ממתנחלים (באופן קונקרטי, נדמה שהיא נגד הרעיון שהם ישפטו ללא הטיה נגדם), המתנחלים אכן רבי תחבולות, ולא בדיוק רואים זכויות של פלסטינים. אי האמינות שורה כאן ממש בכל. עד כדי כך שאפשר לחשוד ויותר מזה מה בדיוק נובק אומרת כאשר היא שוללת באופן נחרץ כל כך את הרעיון שהיו "אנרכיסטים" שניהלו את ההפגנה (מדובר, כמובן, על האנרכיסטים מהזן הנוכחי, אלו שהולכים למכוני כושר). בין היתר, עולה תהיה מוזרה בקשר לקלות שבה נובק דנה בכך שאמא שלה היא מה זה לא אנרכיסטית. אבל את אמא שלה היא הביאה ב"תחבולות", ואפילו חשה צורך להזכיר אותן. נוכחותה של האם שם לא הכי טבעית – כמין עלה תאנה – ומנגד, משתמע ידע די מרשים בזיהוי של הפגנות של אנרכיסטים, והמנעות מטענה שאותם "אנרכיסטים" בעצם כן הובילו את ההפגה הזו.

  אולי נשתעשע: אני טוען שהטקסט הוא שקר מהשורה הראשונה ועד לאחרונה. בשורה הראשונה, נובק פעילה פוליטית הרבה יותר משהציגה את עצמה, והיא מספיק מחויבת כדי לרמות את אמא שלה בכדי להשיג לגיטימיות להפגנה. בשורה האחרונה, נובק מתארת לא מדוע היא עצמה הלכה להפגנה (היא הלכה, כנראה, בגלל אמונה פשיסטית וגזענית שאוסרת על יהודים דברים שהיא מתירה ללא יהודים), אלא מדוע אמא שלה הלכה להפגנה, ובעצם מדוע אמא שלה תלך להפגנה הבאה: מניפולציה ותחבולות.

 15. colo

  מישהו יודע למי אפשר לפנות בעניין הסעות מת"א להפגנה?

 16. דייויד

  "עיניים" היה קרוב מאד לפיצוח,לדעתי כמובן,התמנון.
  מי ששולטטטטטטטטטטט כמו שאומרים זו המניפולציה הדתית.
  בכל מיבחני דעת הקהל הרוב תומך במדינה פלסטינית אבל שולח לכנסת את מתנגדיה.
  הרוב מתנגד למדינה דו לאומית אבל שולח לכנסת את תומכיה בפועל.

  וכאשר "הראשים" מתקרבים לפתרון היחיד הסביר והאפשרי מתחיל מיעוט אידאולוגי פנאטי כביכול חילוני להשתמש בכל ארסנל יכולותיו להרע ומקבל חיזוק ממיעוט הזוי ומעורער נפשית (טייטל,גולדשטיין רוצח רבין ועוד) הרוקד על הנימים הכי עדינות של היהודי כיצור דתי.
  התוצאה-כביכול תמנונון המתגלה כתמנון אדיר הלופת אותנו בעזרת נרות המושלכים למדורה בנתיבות,עקרות ורווקות הנוסעות להשתטח על קברי צדיקים,מיטב הסלב וטייקוני הכסף העולים לרגל לכל מיני רנטגנים,ועד נשמות מסכנות המתפתות להניח תפילין בתחנה המרכזית או בפתח בית ספר תיכון.

  "דת ישראל" האמורה כביכול להעניק "חיים" היא היא ה"חונק מירושלים" בהיותה סם המוות..
  במחשבה שניה אולי לא הדת אשמה אלא אופיו של ה"עם". אם ניתן לדבר בצורה כזו מכלילה הוא מעניק לדת את הארסיות שבה או ש תוצר השילוב שביניהם הוא הארס הממית.

  האירוניה שבאירוניה שבהזויות של המצב היאן שהמזרחים המובלים בכל הסינדרום המטורף הזה ע`י אשכנזים אולטרה אולטרה פנאטים קיצוניים, מספקים במסגרת המערכת הדמוקרטית את התשתית הדרושה כדי להביא, ואח`כ להשאיר בשלטון את "המנהיגים" שכאילו מנהיגים את התמנון, אבל מזמן מונהגים על ידו.

  עד כמה לדעתי זה נכון ניתן לראות מההבדל בין מה שמתרחש מזה זמן רב בנעילין לעומת מה שמתרחש בשייח` ג`ראח מבחינת טיפול התמנון במתנגדיו.
  עוצמת הקריטיות של ההפגנות, מבחינתו, בירושלים בירושלים לא מאפשרות לו איפוק יחסי.

  מי שיסיר מעל החברה את ההיפנוזה הדתית יקבל ממני סוכריה על מקל ויוכל לרשום את הפטנט ברשם הפטנטים.
  יש עוד כמה חברות שזקוקות לכך נואשות.

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  זה שמאל זה ? שימצא לו הובי אחר יחד עם קורנבלום שמתמחים יחדיו בגרפומניה ריקנית להסטת הדיון למחוזות עלומים.

 18. רועי

  בפעם הראשונה נהג בית משפט ישראלי בנושא הזה בהגינות. ואין על מה להפגין אותם אנשים מרגישים קשר ריגישי עמוק למקומות האלו וזה לא משנה מה הסיבה וזכותם לשוב ולקבל את נכסיהם. בזכות השופטים הללו נחשף השקר הגדול עליו בנויה מדינת ישראל השקר הציוני זו המראה של האמת אני מקווה מאוד שההחלטה הבאה של בית המשפט תהיה שגם לפלסטינאים יש הזכות לחזור לכול מקום שגורשו מימנו ולקבל את ששיך להם בחזרה. וכול אלו שמפגינים אני מציע שתפגינו כנגד אונ` תל אביב שבנויה על אדמות שנגזלו.
  ציונות היא גזענות.

 19. יום שישי בשייח ג`ארח

  לא לגזל, לא לדיכוי
  צעדת מחאה שבועית מרחבת המשביר לשייח ג`ראח
  הצעדה תסתיים בהפגנה נגד מפעל ההתנחלות בשכונה, ונגד דיכוי המחאה.

  יחד נראה למשטרת ירושלים כי לא ניתן להשתיק מחאה לגיטימית בעזרת מעצרי שווא.
  נצעד ביום שישי בשעה 13:30

  מרחבת המשביר ברחוב קינג ג`ורג` פינת בן יהודה
  למשמרת מחאה בשכונת שייח ג`ראח שתתחיל ב – 15:00
  ביום שישי האחרון שוב דכאה משטרת ירושלים באלימות את משמרת המחאה נגד גזל בתיהם של תושבי שייח ג`ראח. שבעה עשר מפגינים בילו את סוף השבוע במעצר ושוחררו לאחר ששופטת בית משפט השלום בירושלים קבעה שאין עילה חוקית למעצר. המשטרה מנצלת לרעה את כוחה ומעוותת את החוק בשירות הפרוייקט המסוכן של ייהוד מזרח ירושלים.
  הצטרפו אלינו ביום שישי הקרוב על מנת להפוך את ההפגנה לגדולה בתולדות המאבק בשייח ג`ראח

  להרשמה להסעות מתל אביב שיצאו ממסוף אל על- ליהי 0504880969 לפרטים נוספים- justjerusalem@gmail.com מאיה 0547423044 או סהר 0545683419

  No to Eviction, No to Suppression

  Weekly Protest March from the Mashbir plaza to Sheikh Jarrah
  The march will end with a protest against the settler enterprise in the neighborhood and the suppression of the protest. Together we will show the Jerusalem Police that they cannot silence a legitimate protest with obstruction and false arrests.
  The march will start Friday at 13:30
  from the Mashbir plaza, on the corner of King George and Ben Yehudah
  To a demonstration in Sheikh Jarrah that will begin at 15:00
  Last Friday the Jerusalem police yet again violently suppressed the demonstration against the eviction of Palestinian families from their homes in Sheikh Jarrah. Seventeen demonstrators spent the weekend under arrest and were released after the Magistrate Court judge ruled that there were no legal grounds for the arrests. The police are misusing their power and distorting the law so as to collaborate with the dangerous project of Judaicizing East Jerusalem.
  Join us this Friday to make this week`s demonstration the largest in the history of the struggle in Sheikh Jarrah
  To join the bus from Tel Aviv leaving from –Lihi 0504880969 For further information- justjerusalem@gmail.com , Maya 0547423044 or Sahar 0545683419

 20. גלעד

  חברים שלי מפגינים בשיח ג`ראח מההפגנה הראשונה
  בתחילה לא הייתה אלימות מצד המשטרה וההפגנות אושרו על ידיה.

  יום אחד הגיעו אנרכיסטים….
  הם קיללו,
  התגרו בשוטרים,
  התגרו במתנחלים,
  התגרו במג"בניקים ששומרים על הבית.

  זה בטוח לא מצדיק את השתקת ההפגנה או מעצר של כל מי שמתבלט…
  אבל למה חברי ההפגנה לא מגנים בעצמם את אותם אנרכיסטים,
  ילדים מפונקים שחושבים שכדי להפסיק את האלימות צריך להגיב באלימות.
  זה נורא ולא שונה ממה שהמשטרה עושה, פרט לכך שהיא מבצעת את החלטת הריבון (שגם הוא לא משהו)

  המשך הצלחה בהפגנות

 21. עודד אפרתי

  הסעה מתל אביב, רכבת ארלוזורוב, חניון שלמה סיקסט, בשעה 12:00
  הרשמה: ליהי- 050-4880969. יעקב- 050-5733276, 09-7670801. דוא"ל: manor12@zahav.net.il

 22. נעם

  רחמנא ליצלן. אותי הם משעשעים לאללה אז בבקשה למעני? אין בימינו הרבה מדי נקודות אור לשמאלן-הממוצע. אז לפחות זה. אפילו כאן מישהו/הם צריך לתפקד על תקן "אחרון הטקבקיסטים" – זכויות מיעוט-הקונצנזוס כבר אמרנו? ואם כתוצר לוואי של הנרקיסיזם הפסאודו-אינטלקטואלי שהוא נופח בראוותנות גדולה בכל פעם יוצאת לו סאטירה (סמאלנית) על "שונא השמאל האינטיליגנטי בעיני עצמו" כלומר..על עצמו, למה שנתלונן?
  (חוצמזה תמיד מעורר סיפוק לראות את השימוש ה"מושכל" שעושים טיפוסים כאלה ו"מבקרי שמאל" בכלל, בכל אותה ביקורת על השמאל שממילא מנוסחת על ידי השמאל עצמו, כפי שהיא עולה למשל במאמר הזה ככה "לגמרי במקרה" בכמה רבדים. ובמילים אחרות: לא מאיימים על יונה בעלה זית – הרי ממילא מדובר בסמאלנים שהם יהודים שונאי עצמם, ביקורתיים לשם הביקורת, לא? אין כמו קצת צחוק בריא…. המציאות החולנית הרי כל כך לא מצחיקה)

 23. דרור בל"ד

  ראה בנושא התמנון
  Club Bilderberg by Daniel Estulin
  http://www.danielestulin.com/?op=noticias&noticias=ver&id=318&idioma=en

  וראה עוד באתרו של אלכס ג`ונס
  http://www.infowars.com/

  ראש התמנון הוא השדולה היהודית בארה"ב. אובמה עושה ככל יכולתו (ראה מאמר של יעל שטרנהל ב`הארץ` בעניינו) אך התמנון תמנון.

  כותב רועי: "בפעם הראשונה נהג בית משפט ישראלי בנושא הזה בהגינות". אך זו מטרתו של התמנון, שאחד מזרועותיו היא מערכת המשפט. יבואו ויהללו את בגצ על הגינותו, על שפיותו (למשל בפסיקת הגדר בבילעין, בכביש 443 וכו`) וכך יימנע הדיון האמיתי: מדוע נתן בגצ הכשר לעקירת פלשתינאים מביתם? ואם יום אחד נוהג כך ויום שני נוהג אחרת, הרי לטענה כי בגצ קבע כך וכך, בין אם הקביעה הוגנת ובין אם לאו, אין שום משמעות. מי שמעוניין למחות על העוול בשייח ג`ראח, ראוי שימחה גם העוול בשייח מוניס. עד שלא ימחו גם על זאת, אין שום משמעות למחאתם המזוייפת, שכל כולה יחס של איפה ואיפה.

  לֹא יִהְיֶה לְךָ בְּכִיסְךָ אֶבֶן וָאָבֶן גְּדוֹלָה וּקְטַנָּה. לֹא יִהְיֶה לְךָ בְּבֵיתְךָ אֵיפָה וְאֵיפָה גְּדוֹלָה וּקְטַנָּה. אֶבֶן שְׁלֵמָה וָצֶדֶק יִהְיֶה לָּךְ, אֵיפָה שְׁלֵמָה וָצֶדֶק יִהְיֶה לָּךְ, לְמַעַן יַאֲרִיכוּ יָמֶיךָ עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר ה` אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ. כִּי תוֹעֲבַת ה` אֱלֹהֶיךָ כָּל עֹשֵׂה אֵלֶּה, כֹּל עֹשֵׂה עָוֶל" (דברים כ"ה 16-13).

  ומה בין משפט זה לבין: ויקרא יט35 "לא תעשו עול במשפט במדה במשקל ובמשורה"?

  הרמב"ם מפרש את דין צידוק המידות בהלכות גניבה ז א:
  "השוקל לחברו במשקלות חסרות מן המשקל שהסכימו עליו בני אותה המדינה , או המודד במידה חסרה מן המידה שהסכימו עליה –הרי זה עובר בלא תעשה, שנאמר ( ויקרא יט35) " לא תעשו עול במשפט במדה במשקל ובמשורה "
  כלומר, הרמב"ם רק מציין שיש איסור להשתמש במידה שהיא חסרה מהמידה המוסכמת והמקובלת.

  גם בהמשך, כשהרמב"ם מתייחס לפסוק בספר דברים, הוא כותב (הלכה ג):
  "כל מי שמשהה בביתו או בחנותו מידה חסרה, או משקל חסר–עובר בלא תעשה, שנאמר " לא יהיה לך בכיסך… " ( דברים כה,יג )."
  כלומר, האיסור מתייחס רק למידות חסרות (ביחס למידה המקובלת).

  אבל בספרי דברים מצאנו איסור נוסף הקשור למידות:
  "לא יהיה לך בכיסך אבן ואבן . יכול לא יעשה ליטרא, חצי ליטרא ורביע ליטרא? תלמוד לומר: גדולה וקטנה – גדולה שהיא מכחשת את הקטנה, שלא יהיה נוטל בגדולה ומחזיר בקטנה."

  ומלבי"ם, בפירושו לקטע זה (סימן קסב), מסביר שאכן יש הבדל בין המצוה בספר ויקרא לבין המצוה בספר דברים: "
  * שם [בספר ויקרא] ידבר הכתוב בהעושה זיוף במידות ובמשקלות…
  * וכאן [בספר דברים], לא ידבר שעושה זיוף, רק כמו שמצאנו (מנחות צב, פסחים פו) "שתי אמות היו… אחת היתה יתרה על של משה חצי אצבע, ואחת יתרה עליה חצי אצבע", ועיין ברש"י שם, שהיו 3 אמות. וכן בעניין המידות – היתה מידה מדברית ומידה ירושלמית וציפורית, והמידות והמשקלים משתנים לפי המקום והזמן, ויקרה שבמקום אחד ובזמן אחד ישתמשו בשתי המידות, כמו שמצאנו בש"ס בכמה מקומות: "אמה בת שישה" ו"אמה בת חמישה". ובמקום שנהגו להשתמש בשניהם, אין אסור להשתמש בהם, ורק [ובלבד] שלא ירגיל את עצמו להשתמש בהם רק לטובתו, כשיקנה יאמר שחפץ רק בגדולה, וכשימכור ימכור רק בקטנה; וגם שלא יונה…",

  כלומר, בספר דברים באמת יש איסור חדש – האיסור להשתמש בשני סוגים שונים של מידות, גם כששני הסוגים הם תקניים ומותרים, כאשר האדם בוחר תמיד את הסוג הנוח יותר עבורו בכל מקרה.
  http://www.moreshet.co.il/web/shut/shut2.asp?id=73840

 24. צדק באל ק`ודס

  יום שישי אחת וחצי במשביר!! מטריות וצבעים

 25. עיניים לראותEYES2C

  ראשית אודה לדייויד ולדרור בל"ד.

  דיויד כותב: " `דת ישראל` האמורה כביכול להעניק `חיים` היא היא ה`חונק מירושלים` בהיותה סם המוות"… זה כמובן נושא לויכוח ארוך. אציין רק שקשה לתבוע את כותבי ועורכי חמשת חומשי התורה לבית המשפט הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג. לאליטה העברית שהוגלתה לבבל בידי מלך אשור היו ודאי נימוקים כבדים, וייתכן שגם צודקים, לצורך להפוך את עצמם וקרוביהם – קרי "עמישראל" – לבני הברית היחידים של האל שאותו המציאו מחדש שם, על נהרות בבל.

  היות ואין אנו עוסקים בדיון היסטורי על האל היהודי ומקומו באסון העכשווי, כדאי פשוט להפנות את הישבן לישיבה זו ול"אל" שלה. אין מקום השמאל האמיתי בישיבת ההסדר הציונית של הכיבוש.

 26. דייויד

  קראת את המשך הפיסקה בדברי?

  "דת ישראל" האמורה כביכול להעניק "חיים" היא היא ה"חונק מירושלים" בהיותה סם המוות..
  במחשבה שניה אולי לא הדת אשמה אלא אופיו של ה"עם". אם ניתן לדבר בצורה כזו מכלילה הוא מעניק לדת את הארסיות שבה או שתוצר השילוב שביניהם הוא הארס הממית".

  קריאתך הנה סלקטיבית דבריך הינם מניפולטיביים (דמגוגיים אמרנו?)

  ה"דת" שלך לא יותר טובה.

  באשר לקביעה שלך הזו:
  "אין מקום השמאל האמיתי בישיבת ההסדר הציונית של הכיבוש" לך תשתה את הים בעזה(יש בו עכשיו הרבה מים ממאגר שישראל פתחה את הסכר שלו כדי להטביע את העזתים).

 27. תום פסח

  הכתיבה הפשוטה, החדה והלא מתלהמת שלך היא הדבר הכי אפקטיבי שיש.

  ביקרתי באחד האוהלים בשיח` ג`ראח (ברחוב, איפה שהמפונים מתגוררים כרגע), ואחד מהתושבים הסביר לנו (בהרבה סבלנות ובעברית מושלמת) שאכן הם פונו לפה אחרי 48, ואם רוצים לשחזר זכויות היסטוריות, בבקשה. יש לו צילום בסלולרי של הבית הישן שלו ברחוב יפת ביפו, והוא ישמח לקבל אותו בחזרה.

 28. גם מפגין

  יש מי שמשפחתם נזרקת לרחוב, יש מי שעושים את המעשה ההגון ומצטרפים להפגנה למענם, אבל יש גם מי ששולחים ידם בביקורת הפגנות. המשחק, הפעם, לא היה קולח. המצלמה התמקדה בפרטים הלא נכונים. במקום שיח` ג`ראח, אולפן האח הגדול. במקום פלסטינים, מזרחים, ובכלל האפקטים לא היו משהו ולא חילקו פופקורן.

  תמיד יש מין הנחה כאילו סיום עוולות הכיבוש הוא אחריות אישית של כמה אקטיביסטים, והיתר אמורים לכל היותר לחלק עצות. יש לכם רעיונות מצוינים לתרום? בבקשה תלכלכו קצת את הידיים בעצמכם, לפני שאתם משיאים עצות לאחרים.

 29. יוסף

  גם אני מצטרף לקריאה לא לייאש את המגיבים הנ"ל. א` כי זה ממש טוב שהם מבלים את כל זמנם מול המחשב ולא בהפגנות ימין, ב` כי הם ממאיסים את השימוש בתגובות וגורמים ליתר ריכוז בטקסטים המתפרסמים. ג` נכון, הם באמת מעלים גיחוך מרוב חשיבות עצמית.
  טרולים שולטתים!!!1

 30. סמולן

  לא לדאוג, כתיבה בסגנון עדות השמאל האנטי ציוני היא מלאכה קלה וכיפית.

 31. צחי

  Yuli, first, I apologize for writing in English – I don`t have a Hebrew keyboard.

  Second, I am proud of your participation in the demonstration and this piece you wrote. KAVOD.

  Third, I disagree with you, and would have loved to be there on the other side of the street, demonstrating for the opposing view. Here`s why.

  For the past century, the Jews and Arabs have been engaged in a struggle for this land. This is how modern nations were formed, since (at least) the 17th century. Most nations have been far more cruel and inhumane (and effective) than we have been: I`m sure I don`t have to tell you how the Americans and Australians formed their countries, but the times have changed. We simply had the bad luck to be fairly late in this process. The Palestinians have the misfortune to be even more delayed.

  So, we struggle for this land, by various means, including judicial tricks. All is justified in love and war, though they certainly violate the principles of absolute justice. Those individual Arab families evicted from their homes are (possibly) innocent bystanders, casualties of this struggle, as were the Jewish families slaughtered in Hebron in 1929. I share your regret at their fate, but this is what happens in national struggles. Much worse happened during the 1948 war of Independence, and more suffering is (probably) yet to come, for both sides, unless we find the road to compromise. This seems unlikely, at the moment.

  I would like to see an end to this, much as you do. I would also like to see Israel remain a Jewish land. I wish we could reach an agreement, and let the Palestinians have their own land. Until we do, the struggle must continue, by all means: military, diplomatic, and yes, by judicial tricks. Those individual Arab families should be fairly compensated for their lost homes, possibly relocated, but I am glad the Jews are trying to reclaim their ancient land. You know that in the PA, as well as in many Arab states, sale of land or house to Jews is a Capital offense, punishable by death. In comparison, I think our methods are mild.

  Of course, there is some logic in the argument that such judicial claims are self-destructive in the long term, since they may lead to similar Arabic claims. If true, then we should not employ them because they are ineffective, not because they are immoral. Your demonstration, in any case, is commendable.

  Again, I am proud of you. Keep up the good fight.

  Best wishes, regards to your mother the Colonel,

  Tzahi