דני אילון ותורת "התנגשות הציוויליזציות"

אליאס זיידאן

רבים כינו את התנהגותו של סגן שר החוץ, מר דני אילון, אל שגריר טורקיה בישראל, מר אחמט אוגוז צ'ליקול, כצעד "לא חכם" ו"טיפש" ומה לא! לדעתי, בצעדו זה חשף מר אילון את יחסו (ויחס אחרים כמו שר החוץ, מר אביגדור ליברמן) אל האחר, הטורקי-המוסלמי-המזרחי-הדרומי, במקרה שלנו. לשבת על כסא גבוה ולהושיב את השגריר הטורקי על כסא נמוך, הוא בבחינת אקט סימבולי שטומן בחובו מסר ברור. המסר אומר, אני הישראלי ששייך לציוויליזציה המערבית-הצפונית, נמצא דרגות מעליך, אתה הנחות הטורקי-המוסלמי-המזרחי-הדרומי. האם היה מעז מר אילון להתנהג כך אל שגריר של מדינה מערבית-צפונית-נוצרית? אני חושב שלא. הרי לפי היררכית תורת "הציוויליזציות", מדינות אלו נמצאות באותה דרגה, אם לא דרגה אחת מעל ישראל-היהודית, שבכל זאת ממוקמת פיסית במזרח-הדרום.

ההתייחסות שלי הינה אמביוולנטית כלפי התנהגותו של מר אילון. האמביוולנטיות נובעת מהגישות השונות של לבי ושל ראשי. ברמת הלב אני מתקומם כאדם (שמאמין שכל בני האדם שווים) וכבן לתרבות הערבית המזרחית. תגובת הראש אומרת שטוב שמר אילון חשף את פרצופו האמיתי (מכוער אבל אמיתי!). הרי נכתבו בשנים האחרונות אין ספור מאמרים וספרים על "התנגשות הציוויליזציות". תורה זו ממקמת את המזרח-הדרום-המוסלמי בתחתית ההיררכיה. עלינו להתייחס בשיא הרצינות לתורה זו שיש לה הוגים וחסידים גם בישראל.

 התנהגותו המתעלה, אבל האמיתית, של מר אילון צריכה להעמיק את הדיון הציבורי, סביב שאלת היחסים הבין לאומיים-תרבותיים-דתיים-עדתיים, בתוך ישראל ובאזור כולו. היא צריכה להעסיק את הישראלים והיהודים לא פחות מאשר הערבים והמוסלמים. בל נשכח שהחברה היהודית בישראל מורכבת בעצמה מעדות שונות. המקרים הטריים בהם נודו תלמידות ותלמידים יהודים, ע"י אחיהם היהודים, בגלל מוצאם המזרחי וצבע עורם הם עדות ל"קלסיפיקציה הציוויליזציונית" התוך יהודית. תורת "התנגשות הציוויליזציות" כמו כל תורה גזענית אחרת, מתחילה ביחס מתעלה כלפי חוץ ומהר מאוד (או בו זמנית), היא מחלקת את הקבוצות המרכיבות את אותה הציוויליזציה לתת ציוויליזציות; הנשגבות, הנשגבות פחות והנחותות!

ד"ר אליאס זיידאן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עיניים לראותEYES2C

  בירושלים הערבית ובגד"מע הכבושה. אבל האמת היא שהאשם אינו רק דני הקטן, או ליברמן המנופח – אלא גם מי שבחר לנפח את תדמיתם – ראש ממשלת הכיבוש. וגם "הידידה הגדולה" מעבר לים. כי אילו אובמה היה דורש מממשלת ישראל — Be Human & cut the Bullshit — היה העניין ניגמר באיום ללא סנקציות. דני ואיווט היו מושלכים לפח הזבל של ההיסטוריה, וישראל היתה מאמצת מדיניות של שלום. אבל עכשיו, הודות לממשלת ביוברק, הגענו למקום שרק חרם על תוצרת ישראל יעזור לממשלת האפרטהייד הציוני להבין ש—מספיק ודי בשלטון הכיבוש!

  ותודה לעמירה הס http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1143886.html

 2. יובל

  אחרי שהעולם יידע את זה, כבר לא תהייה לגיטימציה לרוב הפרקטיקות הדכאניות והמביכות של ישראל כלפיי "המזרח".

 3. מרדכי

  מאוד לא נוח לומר שמה חעשות אך בכל מקום בו חיים מוסלמים,מצפון סין,ועוד הודו,מאלבניה,ועד למהגרים מוסלמים במערב,לא קשור לערבים,אלא לדת המוסלמית.בכל מקום כזה חוזר הדפוס של עוני,אלימות,השכלה דלה,וכולי.אם אין יוצא מהכלל סימן שבכל זאת יש משהוא בדת ולא רק במאמינים

 4. דוד

  כאילו, מה הטורקים בדיוק ? מזרחים ? מערביים ?

  אפילו בשיר של יהורם גאון על סר משה מונטיפיורי יש שורה :

  "הלא צריך ללכת לפחה הנבזה
  להגיד לו תתבייש ואיך מרשים דבר כזה
  ואם צריך לשים לו ביד איזה בקשיש
  מין מתנה גדולה אך שאיש בה לא ירגיש
  אז מי אם לא אני לטורקי את זה יגיש "

  ואם כך מצווה השיר , אז מי דני איילון ?

 5. מאור מלחי

  א. אני דווקא רואה בביטוי "התנגשות ציוויליזציות" יחס שווה לכולן- אחרת זה היה נקרא "התנגשות הציוויליזציה בסוגי הברבריות". הנטיגטון הרי דיבר על ציוויליזציות לטינית, אורתודוקסית-רוסית, סינית ויפנית- כל מי שקרא רומן של טולסטוי או גרסיה-מרקס לא יסווג אותן כ-"נחותות". בוודאי לא ליברמן.

  ב. לעצם העניין, מה לעשות וראש מדינה "מערבית-צפונית-נוצרית" לא היה מרשה לעצמו לומר שישראל גרועה מסודן, מאיימת על שלום העולם וכו` או מתיר להקרין תוכנית אנטישמית. האמונה השוביניסטית הטורקית (תמיכה במוסלמי באשר הוא, בכל מיקרה) בעצמה מנוגדת מאוד להומניזם של כותב המאמר.

  ג. אני חושב שהממסד הישראלי מעריך את העשיר, החזק וה-"מצליח" בלי קשר לצבע עורו. אם טורקיה היתה מזמינה עוד 10 מל"טים, דני איילון היה מוכן לשבת על שטיח במשרד החוץ באנקרה. ביום שהמיליארדרים ממוצא מזרחי יתרמו רק למוסדות אקדמיים עם ייצוג מזרחי הוגן וכו`, ההטיה "המערבית-צפונית-לבנה" תיעלם.

 6. איזי גורן

  בשביל מה צ ריך את כל הפלפולציה הפסיכולוגית הזו.
  דני אילון עשה מה שלמד אצל הפושטקים ברחוב. "אני אראה לטרוקו הזה מאיפה משתין הדג"
  אילון והבוס שלו הם רק חלק מהפרס שכולנו קיבלנו בעבור הצבעתנו בבבחירות האחרונות. יש שם עוד אחדים מהזן הזה.
  אבל אני לא הצבעתי בשבילם אז מה אני אשם?!

 7. עיניים לראותEYES2C

  [1] "יובל" מוחה נגד הגזענות הפנים יהודית, בין מזרחים לאשכנזים. הוא צודק. הגזענות מתחילה בבית, ואין יודע היכן יהיה סופה, ובמי היא עוד תפגע. מכך סבלו גם מהגרים שהגיעו הנה מרומניה ["גנבים"], ממרוקו ["סכינאים"] מרוסיה ["וילה-וולבו"], ובטח שכחתי כמה כינויים לקבוצות שמהן מורכב "עמישראל"… עוד: בדרך כלל הקבוצות שמעמדם הכלכלי בפירמידה –ולא רק בזו הציונית– הוא בשפל המדרגה סובלות יותר מאפלייה. זו גם הסיבה שהן מכונות בכנויי גנאי משפילים. כך גם `אירע` ל"ערביי ישראל" ול"חרדים" הסובלים מאפליה מוכרת, שנגדה יוצא כאן ד"ר אליאס זיידאן.

  [2] "הטורקים זה פרווה ועל פרווה מותר‫ לצעוק"‬ כותב ‫"‬דוד‫".‬
  לכן צריך לשאול מי הם הטורקים בדיוק? – האם כולם באותה דעה?

  ‎ומי הוא דני איילון בדיוק‫?‬– על כך עונה הכתבה בעיתון הטורקי החשוב הורייט Hurriyet daily news ‫[‬שאינו מקורב לממשלת טורקיה‫]‬ שדווח ממקורות יודעי דבר שעד 2008 שרת דני איילון את ממשלת טורקיה ועזר ללובי הטורקי ביחסי-הציבור שלה בארה"ב! The Turkish government hired Ayalon in 2007-2008 to lobby for Turkey in Washington D.C. מדהים? -לא אותי. איילון תמיד היה "חרב להשכיר".

  http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=turkey-israel-eager-to-open-new-chapter-in-ties-with-less-frictions-2010-01-17

  מי שלא היה שכיר חרב הוא הרופא הפלסטיני-ירדני שהיה נשוי לאשה טורקית והתאבד "כשמשון" והרג 7 אנשי CIA באפגניסטן עוד לפני שיובל דיסקין איים על אבו מאזן –בנוכחות אנשי CIA– שאם לא יסיר את תמיכתו בדו"ח גולדסטון "תהפוך ישראל את הגדה לעזה". המחבל הומאם אל-בילאווי הבחין ברמת שיתוף הפעולה הנפשעת בין ארה"ב לישראל כבר במתקפה הישראלית בעזה. על כך העידה משפחתו לכתב הניו יורק טיימס בעמאן. אבל יש שמיתממים ונוהגים כאילו לא קיבלו את המידע מעולם. כך עשה פרופ` רבינוביץ איתמר שנהג כנהוג,,, ביצהר תפוח וקרני שומרון.

  ומי בדיוק הוא יהורם גאון‫?‬ — תומך נלהב ב‫"‬ישראל השלמה‫"!‬

  ‎[3 "מאור מלחי" טוען בין היתר שטמבלוויזיה טורקית הקרינה "תוכנית אנטישמית". — מאין לו "המידע"?‬ האם ראה את התכנית או שהוא סומך על ‫"‬מידע" מכלי שני ציוני‫-‬ימני‫? ו א ו ל י ה"אנטישמים" הם החברה` של אהוד ברק שתקפו מליון וחצי אזרחים בעזה, ועוד ממשיכים להטיל עליהם מצור ולמנוע מהם לשקם ולבנות מחדש את בתיהם ש"הצבא המוסרי בעולם" הרס. הרי דרך המחשבה הזאת תוליך לאמונה ב"צדקת הדרך" ההרסנית של הצבא, שנועדה להחליף כל פתרון מדיני! זו הדרך של מטוסי אף-16 וטייסיהם ההומניטריים, של נהגי הדחפורים המשוריינים "האנושיים" די-9 שהרסו אלפי בתים על-פי הוראת הדרג הפוליטי והזרג הצבאי. ועוד לא אמרנו כלום על השימוש בפגזי זרחן שהציתו את המחסן הראשי של אונרא!‬

  אשר ל‫"‬מפלגת הצדק‫"‬ הטורקית. ‎איני בא להגן עליה‫.‬ ‫אך‬ גם היא מורכבת מקואליציה של כל מיני אנשים‫.‬ משר החוץ Ahmet Davutoglu ושר הביטחון Vecdi Gönül שנפגשו עם פושע המלחמה ‫"‬שלנו‫"‬ אהוד ברק‫,‬ וגם מהנשיא עבדאללה גול וראש הממשלה ארדואן שסירבו להיפגש עימו‫.‬

  ‎כדאי לבדוק קצת ולחקור לפני שבאים לבקר את העולם ללא סיבה‫!

 8. יואל קורנבלום

  למרות הרב מלל ההזוי של כותב הפוסט אני מאד מצטער שבכלל התנצלנו בפני התורכים נראה לי שהערבים/המוסלמים הכפישו וממשיכים להכפיש את מדינת ישראל בכל מקום אפשרי ולא נראה שמשהו מהם חושב על התנצלות כלשהי. נראה לי שלאיילון היה רעיון ממש מעולה והוא לומר לתורכים שמספיק עם ההשפלות שאנחנו מקבלים ממכם הנה קחו אחד ותרגישו איך זה. אני חושב שהתנצלות האחרונה שלנו לא תביא תועלת לישראל ורק תפעל נגד המדינה היהודית. לחילופין אפשר היה לדרוש מהם התנצלות על כל ההכפשות האחרונות שבאו מצד תורכיה ואולי אז להתנצל.

  אין כאן שום מסר של "אני הישראלי ששייך לציוויליזציה המערבית-הצפונית, נמצא דרגות מעליך, אתה הנחות הטורקי-המוסלמי-המזרחי-הדרומי" כפי שכותב הפוסט מביא והוזה לתומו. נראה לי שהתורכים החליטו שהם שייכים לציר איראן-סוריה ומוכנים לעזור לפתח את הטרור המוסלמי נגד המדינה היהודית או נגד כל אחד אחר כך שלהזיה רבת המלל של כותב הפוסט אין שום אחיזה במציאות.

  מצד אחר לא שמעתי את כותב הפוסט יוצא נגד ההכפשות שהמדינות המוסלמיות מחלקות למדינה היהודית השכם והערב וגם באמצע היום. אמנם הוא מציג עצמו שאיש שלום וכו` כפי שהוא כותב "וכבן לתרבות הערבית המזרחית" (מה זה?). עד כמה שידוע לי התרבות הערבית/המוסלמית הייתה והיא עדיין תרבות של טרור נגד מי שאינו מוסלמי לכן קשה לקבל את כותב הפוסט כאיש שהשלום אכפת לו. בנוסף מה זה "המזרחית" כפי שהוא כותב. יש מדינות ערב ממערב לנו האם כותב הפוסט טוען שהתרבות הערבית שלו היא של אפגניסטן, פקיסטן, איראן?

  אולי יואיל כותב הפוסט להסביר את הנקודוה הללו במיוחד אולי יתעכב להסביר על ההכפשות של מדינות ערב נגד ישראל והאם לדעתו המדינות הללו צריכות להתנצל בפני ישראל.

 9. עמית

  דני איילון הוא אופורטוניסט שמנסה לרצות את אדונו בכל דרך אפשרית. אם המקרה היה בעקבות הוראה ישירה מליברמן או בהשראתו – זה לא חשוב. זה נעשה בגללו.

  איילון עצמו לא רצה להתמודד בפריימריז בליכוד אז הלך לקשט את רשימתו של ליברמן. כשתמצא לו אכסניה פוליטית אחרת גם "דעותיו" ומעשיו ישתנו בהתאם.

  הגזענות מובנית בתוך החברה היהודית לכל גווינה והפירות של הביטוי הקיצוני שלה נקטפים כל פעם על ידי מפלגה אחרת.פעם זה כהנא , היום ליברמן.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  צודק ד"ר אליאס זיידאן. התנהגות איילון מבטאת היטב את תפישת עולמם שלו, של ליברמן ושל נתניהו. כל השלושה , כמו גם רבים בממסד הציוני כולו, מאמינים בעליונות האדם הצפון אירופי ותרבותו על האדם ה"נחות" מהמזרח התיכון. ההתנהגות המשפילה הזאת היא חלק בלתי נפרד מהגזענות האשכנזית/סלאבית כלפי המזרחים והפלסטינים בישראל. הם לא היו צריכים לקרא את "התנגשות הציביליזציות" של האנטינגטון (הוא לא טען להיררכיה תרבותית) לאמץ דפוסי התנהגות גזעניים, אלא ינקו זאת עם חלב אימם ותורות מוריהם מגיל צעיר.
  למי שטוען ברוב "גאוניותו" שמעשהו האנטי-דיפלומטי של איילון כלפי שגריר תורכיה לא נעשה כלפי נציג רשמי של מדינה "מערבית-צפונית-נוצרית" כביכול משום שאלה לא נוהגים להשוות את ישראל עם סודאן, שיירגע. לפני מספר חודשים פורסמה כתבה בעיתון שוודי נפוץ בה נטען שחיילי הכיבוש הישראלי בשטחים הורגים פלסטינים במתכוון כדי לסחור באבריהם (לאמיתו של דבר נחשף אח"כ בעיתונות הישראלית שהמכון הפתולוגי בת"א בראשות פרופ` היס גנב וסחר באברי מתים מהשטחים כמו גם של ישראלים כמעט באין מפריע ומעולם לא נשפט על כך). התקשורת כאן רעשה הפוליטיקה געשה, ראשי הממשל השוודי לא גינו את הכתבה ואת העיתון ולא זכור לי ששגריר שוודיה הושב על שרפרף נמוך בפרהסיה או הושפל בדרך כלשהי – בניגוד למקרה עם שגריר תורכיה. כל זאת על רקע הצהרות שוודיות, נורווגיות רשמיות המגנות לעתים קרובות את ישראל בעקבות האירועים של השנים האחרונות. הם גם לא מגנים כך את סודאן על הרג ההמונים שם, אלא רק את מצריים כאשר זאת עוצרת אסלמיסטים קיצוניים החשודים בטרור.

 11. דייויד

  "‎כדאי לבדוק קצת ולחקור לפני שבאים לבקר את העולם ללא סיבה?"!

  לשפשף את העיניים ולא להאמין

  אז מי אומר שאנחנו לא אימפריאליסטים-קולוניאליסטים?

  אפשר לראות את כתב המינוי שלך כאדבוקט של "העולם"?