שייח' ג'ראח – חברון – איראן

יזהר באר

לאט אבל בטוח הופכת מזרח ירושלים לחברון. מאז אישר בית המשפט את הוצאתן של משפחות פלסטיניות משכונת שייח' ג'ראח והכנסת מתנחלים במקומן, מגלה המשטרה נחישות רבה במאבקה במפגינים הישראלים המוחים על מעשה התועבה. בהפגנה בשבוע שעבר כבר הפעילה המשטרה מסתערבים שהוסוו כמפגינים. במהלך ההפגנה הם התנפלו על אחת המשתתפות. חבריה שניסו להגן עליה היכו את התוקפים. ממש כמו באיראן. 

מנגד מעלימה המשטרה עין באופן שיטתי מפרובוקציות קבועות של המתנחלים ושל סייענים שלהם שמגיעים למוקדי החיכוך. הם נוהגים לקלל, ליידות אבנים בתושבים הפלסטינים ולהכותם. עד כה המעצרים היחידים באזור היו של המפגינים מהשמאל. אפשר כבר לראות בירושלים תופעות המוכרות מחברון – מתנחלים נותנים הוראות לאנשי המשטרה כיצד לנהוג.

 מזרח ירושלים משתבצת בשנים האחרונות בפסיפס של מאחזים יהודיים בלב שכונות ערביות צפופות, במגמה מוצהרת למנוע כל אפשרות להסדר פוליטי אי פעם. על המאחזים הללו מוצבים שומרים במימון המדינה והם מוקד מתמיד לחיכוך ותסיסה. מושגים בסיסיים המגדירים את נשמתה של החברה; שלטון החוק, שמירה על זכויות האדם, שוויון, הגינות, סובלנות ושכל ישר, הפכו לבדיחה גסה.

 את הסרטון הקצר שמופיע כאן צילמתי בהפגנה שהתקיימה בשייח' ג'ראח ביום שישי, 22 בינואר. שוב עצרה המשטרה 20 מפגינים שמחו נגד הטרנספר השקט של הפלסטינים. שוב התעלמה המשטרה מאלימות המתנחלים, שיידו אבנים ופצעו שניים מהמפגינים. אחרי הכל, כפי שפרסם "ידיעות אחרונות" באותו יום (אורי שגב, "תחנת המשטרה: מוגשת בחסות ימנית", המוסף לשבת, 22.1.2010), המשטרה קיבלה מהמתנחלים תחנת משטרה במתנה. 

על כך אומר הערבי: אם השופט אויבך, למי תפנה? 

לצפייה בסרטון נא ללחוץ על הקישור:

http://www.youtube.com/watch?v=X9BbHS99g3M

 * יזהר באר הוא מנכל  קשב עמותה שעוסקת בחקר התקשורת בישראל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ש

  אבל הסרטון של הטלוויזיה החברתית טוב יותר.

 2. נפתלי אור-נר

  הבעייה הגדולה היא שאין למפגיני השמאל עורף פוליטי שיאבק למענם. עומדים הם "חשופים בצריח" המאבק לבדם ונושאים את מכאובם בדממה

 3. צבי בן-דור

  ליזהר באר צודה רבה על הסרטון. יש לי רק שאלה אחת: מהו תפקידו של האזכור של איראן כאן? הנקודה הרי מחודדת היטב בסרטון עצמו והקוראים מבינים. מעלותיו ומגרעותיו (הרבות) של המשטר באיראן מהמשטרה שלו הם נושא חשוב אבל מקומם בדיון אחר, אני חושב. אני מציע לפיכך לשנות את הסייפא: ״ממש כמו בישראל״.

 4. יובל

  הבעלות על הנכסים הועברה כדין לידיים יהודיות. במידה ויחתם הסכם שלום בר קיימא ויוסכם על פינוי השכונה, היא תפונה על כלל תושבי היהודים ותשאיר אותה טהורה ונקייה מיהודים עבור האוכלוסיה הפלסטינית החוזרת. הדרישה לאסור התיישבות יהודית באיזור מזרח ירושלים אינה ברורה לי, על רקע העובדה שהשטח סופח כדין לשטח ישראל. מה ההבדל בין ההתיישבות באיזור זה לבין התיישבות בתחומי הקו הירוק?

 5. אורי

  מוח חצוי , ראיה חצויה שמיעה סלקטיבית. כך מתנהגת מדינת ישאל לשני הציבורים המפגינים

 6. איזי גור

  מסתבר שאצלנו לפחות איש בממשל אינו יודע היסטוריה, או גרוע מזה, לא למד מאומה מההיסטוריה. שהרי בשל התנהגות השררה ושליחיה כך החלו כל התמורות החברתיות בעולם.
  המהפכה הצרפתית, הקומוניזם, סוף הקומוניזם וסופם של כל הרודנים.
  אלה סימני התחלת הסוף של ההתנכלות המכוערת לנאבקים על צדק על הגינות והחותרים לשלום ולאחוות עמים.
  יום אחד, ולא רחוק כל-כך, תנטע במדינת פלסתין שדרת חסידי יהודי ישראל לכבודם של הנאבקים לצדק ויושר כמו אורי אבנרי, יוסי שריד, ודומיהם.
  וגם שמם ומקומם של המתנכלים מקרב אנשי המשטרה, המתנחבלים וחוגי הימין, לא ייפקד מרשימת הקלון על עמוד הדראון
  כך מלמדת ההיסטוריה והיא חוזרת על עצמה כמו עונות השנה, גשמים ובצורות.