קאמי, האבסורד והכיבוש

נועם תירוש

בליל שישי האחרון התעוררתי בבעתה מצלילה הצורם של הודעת טקסט שהתקבלה בארבע לפנות בוקר במכשיר הטלפון הסלולארי שלי. בהודעה נמסר לי על מעצרו הפתאומי של חברי ושותפי, מוהנאד אבו-עוואד מהכפר בית עומאר. את מוהנאד הכרתי במסגרת פעילותי בתנועת "אל-טאריק", אשר מנסה להפגיש ולחבר בין צעירים פלשתינים וישראלים, אשר בעתיד יוכלו, אולי, לנתב את החברות שלהם אל עבר עתיד משותף וטוב יותר. הטענות של צה"ל והשב"כ כנגד אבו-עוואד נטולות בסיס עובדתי. חשד לאחזקת נשק חם וטענה עלומה על מעורבות בפעילות חבלנית. מכיוון שכך, אני מאמין כי בימים הקרובים ישוחרר מוהנאד ויחזור לביתו. הדלת שתקבל את פניו של מוהנאד בכפר בית עומאר, מעוטרת במדבקה עם כיתוב בעברית: “עדיפה דרך השלום מדרך המלחמה.”, אותו ציטוט מפורסם של רבין המתקופה שחשבנו שיכול להיות פה אחרת.

הייחוס המשפחתי של מוהנאד היה אמור גם הוא לספק לו חסינות מסוימת מפני כוחות הביטחון. אביו, חאלד אבו-עוואד, אשר איבד את שני אחיו בעקבות הסכסוך המדמם בינינו ובין הפלשתינים, עומד כיום בראש פורום המשפחות השכולות הישראלי פלשתיני. פעיל שלום וותיק ועתיר זכויות. מוהנאד ושאר אחיו ואחיותיו, עושים ימים כלילות לטובת פעילות השלום יוצאת הדופן של אביהם ותומכים בו ללא סייג, בתקופה ובמקום בו פעילות שלום היא הבחירה הכי פחות שגרתית ונטולת הילה שניתן לדמיין. מועייד, אחיו של מהונאד, מאמין בשלום ופעיל במסגרות שונות המנסות לקדם אותו, למרות שנפצע קשה בעימות עם צה"ל. את ההודעה המרה על הפציעה של מועייד, קיבל חאלד, האבא, בזמן שהרצה בפני סטודנטים ישראלים על החשיבות שבהידברות וביצירת מרחב ציבורי משותף- ישראלי פלשתיני- שיוביל את הצדדים לפשרה היסטורית.

העובדה המצערת היא שכמו מוהנאד, וודאי ישנם רבים אחרים. אנחנו הישראלים מתעוררים לאט לעוד בוקר ישראלי שליו, קוראים במבזקי האינטרנט על מספר "מבוקשים" שנעצרו הלילה ביהודה ושומרון, אולי מצקצקים בלשוננו על האיוולת של הסכסוך המתמשך וממשיכים הלאה. למבוקשים אין שם, לעצורים אין משמעות. רק אנחנו ואילוצי הביטחון המכתיבים את חיינו. בינתיים, מעבירים את חייהם בכלא הישראלי רבבות צעירים פלשתינים, שבעתיד יהיו הפרטנרים שלו להסכם שלום ולחיים משותפים. השרירותיות הזו שמובילה אנשים כמו מוהנאד למרתפים האפלים של השב"כ, היא זו שבהמשך מכתיבה את המהלכים המדיניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל.

עד מעצרו של מוהנאד נטיתי לתמוך בטענה הקונספירטיבית מעט, הגורסת כי מאחורי הכיבוש הישראלי בשטחים עומד כוח מאגי כמעט, המתכנן בדייקנות כל צעד ושעל של הכוחות הישראלים. כוחות מודיעין כאלו ואחרים שמורידים את הראש לבודדים כדי לשפר את מעמדם של אחרים. מעצרים המתוכננים ונבדקים לפרטי פרטים וכו'. נסיון מדיני בלתי מתפשר להוכיח את הטענה המופרכת של אהוד ברק כי "אין עם מי לדבר". המעצר של חברי הוכיח לי את ההפך. אין מנגנון רב זרועות. אין אסטרטגיה ביטחונית מרובת רבדים המנהלת את החיים של הפלשתיני הממוצע, ובעקיפין גם את חייו של הישראלי הממוצע. הכול שרירותי, אבסורדי. כשניסה אלבר קאמי להגדיר את הקיום האבסורדי הוא כתב: “עולם  שאפשר להסבירו אפילו בנימוקים גרועים הוא עולם מוכר. לעומת זאת, בעולם שניטלו ממנו פתאום האשליות והמאורות, אדם מרגיש עצמו זר. גלות זו אין לה תקנה, מפני שהיא חסרה את זיכרונות המולדת האבודה, או את תקוות הארץ המובטחת. פירוד זה בין האדם לבין חייו, בין השחקן לתפאורה שלו, הוא הוא תחושת האבסורד.” (קאמי, המיתוס של סזיפוס, עמ' 16) את מעצרו של מוהנאד אבו עוואד, כבר אי אפשר להסביר "אפילו בנימוקים גרועים".

קאמי ייסד את תיאורית האבסורד כתיאורית שחרור. בהבנת הקיום האנושי האבסורדי, יותר משאר פרדיגמות העל (מרקסיזם, ליברליזם וכו') יש לטענתו יכולת לשחרר את הפרט מהכבלים הבלתי נראים שמעצבים ומנתבים את חייו. אני בכל אופן, עד לא הצלחתי לעשות את הצעד התיאורטי הבא ולהבין כיצד הבנת האבסורדיות של הכיבוש תשרת את אלו המעוניינים להשתחרר מעולו של זה. בכל אופן, עבור מוהנאד חברי, כולי תקווה כי השהות בכלא הישראלי תהפוך אותו לאדם חופשי יותר. כפי שטוען סרי נוסייבה בספרו: “היה הייתה ארץ"- “בני אדם שנשלל מהם כל גרגר של חופש נעשו בני חורין" (עמ' 162) אני ושאר חבריי, שהכרנו את מהונאד אבו-עוואד כלוחם למען השלום, נמשיך להילחם באבסורד מעצרו ולעשות הכול על מנת שישתחרר מהכלא במהרה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  לגבי שלטון כיבוש כל המתבלט הוא איום. גם אם הוא קורא לפיוס בין העמים. שלטון הכיבוש רוצה לראות "כבשים" ולא בני אדם גאים, עצמאיים, בעלי תודעה

 2. יואב קפשוק

  דווקא מעצר של פעיל שלום יכול להיות מוסבר – הרי מי הם אלו המאיימים על המשך העליונות והשליטה היהודית (והגברית/אשכנזית/מערבית) אם לא פעילי השלום בשני הצדדים המעוניינים לקדם את השוויון ולחלק באופן הוגן יותר את המשאבים השונים..

  אם מסכימים לטענה כי לקבוצות חברתיות רבות המרכיבות את החברה הישראלית יש אינטרס להמשך הסכסוך היהודי פלסטיני – אזי ניתן להסביר בכך את המעצרים השרירותיים, וכמו כן את היחס הכוחני והאלים של המשטרה ושל הצבא לפעילי השלום בשני הצדדים.

  אני מסכים עם נועם שלא מדובר בתוכנית כוללת לעצור דווקא פעילי שלום וכו`, אולם לחייל בשטח יש הרי אינטרס ל"אקשן" (שכמובן מבליט את גבורתו ומכאן את סיכוייו בשדרוג מעמדו החברתי) ולמפקדים שלו יש רצון "להראות פעילות".

  לכן לא הייתי רואה בזה אבסורד אלא המשך הכוחנות והאלימות שנועדו למנוע כל אפשרות לשקט ורוגע.

 3. יובל

  ניתן לחשוב, בטעות, שאדם שהוא פעיל שלום אינו נתפס כאיום ע"י כוחות האי-בטחון.

  לא היא. לכל היותר אפשר לקוות שפעילות שלום אינה עילה מספקת למעצר או להתנכלות. נגיד.
  אבל שלטונות הכיבוש תופסים את פעילי השלום כסוג של איום – איום פחות אולי – אבל איום.
  כאשר השר לבטחון פנים דאז עוזי לנדאו אמר על סרי נוסייבה "נחש קטן שאסור לתת לו לגדול" הוא ביטא בדיוק נמרץ את החשש מפני פעילות שלום, לא מפני טרור או אלימות. בריוונות הצבא-משטרה בבילעין, נעלין, ושייח ג`ראח תוף צפצוף ארוך על החוק היא המשך של אותו הגיון בדיוק.

 4. אירית הלפרין

  אכן כן אין ספק שהאבסורד מכונן את מעשיו של הכיבוש ומבצעיו. והימים שחורים ומעטים אפילו מצקצקים בלשונם. הרוב ישן שינה עמוקה ומטומטמת מול האח הגדול. כמה סמלי. האח הגדול מטמטם את נתיניו והם רק רוצים לשכוח את המציאות ולברוח מהאמת המרה.
  ועלינו להאחז זה בזה פעילי השלום שנשארו משני הצדדים כי זוהי מלחמת הטובים בחושך. אנו זקוקים למוהנד ומשפחתו ומחזקים את ידיהם במאבקם העיקש למען השלום.

 5. עודד אפרתי

  הפרנסה והכבוד בישראל מחיבים את המשך הכיבוש.
  שר הביטחון וכל יועציו.
  צה"ל
  שב"כ
  שב"ס
  ישיבות הסדר
  מג"ב
  יס"ם

  כולם פרנסתם וכבודם מקורם בכיבוש

  דוקא אתר סוציאליסטי צריך ליתמוך בהמשך הכיבוש אחרת, כל הנ"ל יהיו מוטלים וישלחו לויסקונסין

 6. אורי

  שלטונותינו טורחים ועוצרים את קרוביהם ומקורביהם של שוחרי השלום , אלה שצריך "לשבור" אותם , ואז לצעוק בהיתממות :אין עם מי לדבר.לא צריך להסביר. העובדות מדברות מזה שנים. את ההפגנות בשייח ג`ארח מפזרים בכוח ומעצרים , עם הודעה מפורטת לעיתונות על גודל היריקה שחטפה המתנחלת. לא יהיו הודעות כאלה אחרי פוגרומי יצהר ותותביה. המאבק הוא בשוחרי הדו-קיום.

 7. סמולן

  לכל העוסקים במלאכת הקודש שלום, הריני, כרגיל, להפנות את תשומת לב הקהל הקדוש לפרטי הפוסט שאיכשהו לא הובנו כראוי, ומעלים תמונה מטרידה.

  הכותב חושף תפיסת עולם בכיינית משהו כבר בשורה הראשונה. עם כל הכבוד לחשיבות שהוא מקנה לשינה עמוקה, נדמה לי שאת הצליל הצורם של הודעות סמס הוא היה יכול לשנות. כלומר, והשורה הראשונה חושפת את זה בבירור, הוא לא לוקח אחריות על שום דבר. מישהו אחר אחראי, במובלע, גם על צלילי הפרופיל שלו בנייד האישי. אבל משתמע עוד משהו: מי שהעיר אותו משנתו, אינו צה"ל, אלא איזה פעיל שלום עוין שינה. על כן, אפשר לעשות כאן אריסטו: הסיבה התכליתית, נדמה לי, היא קביעת צליל הסימוס בסלולרי, ואילו הסיבה הפועלת, שוב נדמה לי, היא משלוח הסמס בידי חבר למאבק הדו-קיומי. מסתברת גם בעיה של מיקום אישי במאבק: אם אנשים קיבלו הודעה על המעצר בעודם מרצים בפני סטודנטים, ניתן לשער שהודעות כאלו עברו גם במהלך שעות היום. על כן, כרגיל, האקספוזיציה מלמדת הרבה: יש כוח עוין שצובע בשחור את העולם, ויש מחתרת מהירה כברק, מסורה במשך 24 שעות ביממה לכוחות האור והטוב. עד כאן, הכל בסדר. זהו ביטוי נאה, אם כי הזוי מעט: המחתרת הזו פועלת דרך סמסים, ויש מקום להאמין שכל סמס כזה יכול להיות מנוטר. בפועל, מדובר בפעולה שהשב"כ מתיר.

  הבעיה היא בסייפא של המאמר. במסקנות שהוא מגלה לגבי הכיבוש הישראלי, ובדרך שבה הוא משתף אותן עם הקוראים. בואו נעבור על זה: לאחר הצהרת הנאמנות למחתרת, הכותב מתאר קצת את המעצר, ואז עובר להסקת מסקנות פוליטית. מסתבר שהמעצר הספציפי הזה הוא רק משל, כלי להיקש פוליטי. שוב, לא מדובר במשהו שחורג מהדיון המקובל, עד כמה שהדבר לא כיפי, מן הסתם, לעצור עצמו.
  אבל המסקנות שנגזרות לאחר כל מבעי ה"אני נגד" האלו, היא של שלילה מוחלטת של הרעיון שישראל היא רוע מתוחכם ודקדקני, שפועל כדי לרסק כל אפשרות של דו קיום. לקורא מוצעת פרשנות של "אבסורד", או בקיצור – טמטום. הכיבוש הישראלי, מסתבר, לא פועל מתוך תכנית על זדונית ומאורגנת שמטרתה, אה טרנספר או הנצחת הכיבוש. דווקא המעצר הזה מוכיח, לא פחות, שהכיבוש הישראלי פועל באופן אחר, לא הכי הגיוני לטעמו של הכותב. משתמע משהו מדהים: טענות הכיבוש העוין הן לא פחות מ"תיאוריית קונספירציה". זו כבר סטייה רצינית מהדוגמטיקה המקובלת. הקהל מתבקש לשים לב לכך.

  עוד יותר מטרידה היא האמונה של הכותב – שהיא הבסיס לניתוח – שהיות ומדובר בטעות, העצור ישוחרר במהרה. מבין השורות עולה, שהוא מאמין בסוג של הגינות בסיסית בהקשרים של כוחות הבטחון וצה"ל. כדאי להעיר ולהאיר, שמי שאמון על התפיסה לפיה ישראל היא משטר גזעני רצחני, לא יכול לקבל את ההנחה הזו בלי פרימה עמוקה של המארג האמוני שלו או שלה.

  על כן, בלי קשר לעמדות שלי (אם האיש באמת כזה שוחר שלום, יאללה לשחרר אותו, ובעצם גם להתנצל), כדאי שאנשי השמאל ישימו לב לחתרן החמקמק הזה, שאולי אפילו נגוע בציונות באופן מודע. יהיה מחנכם טהור 🙂

  אגב, עוד קצת קונספירציה: לא נבצר מהשב"כ, לדעתי, לחזק את מעמדו של החבר שלך כפלסטיני נאמן ולא בוגדני על ידי מעצר קטן.

 8. יוריק כהן צדק

  זה כבר הפך מזמן למאגי המילה הזאת: כיבוש.
  כאילו יש סוף לנפלאות הכיבוש.
  וכאילו אנו שוב נדהמים, מופתעים, נכלמים, עצובים, צועקים, מפגינים, בוכים,
  עד בלי די.
  נפלאות הכיבוש, אמרתי כבר?

  משהו: (מומלץ)
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=1433046

 9. איריס חפץ

  אתה עושה פה מהלך מבלבל: בהתחלה אתה בונה שורה של טיעונים שאמורים היו להסביר למה מוהנאד אבו-עוואד לא אמור להיעצר ע"י הצבא הישראלי, ומשהם נסתרים אחד לאחד אתה מניח שיש כאן אבסורד ואין הגיון מאחורי הדברים.
  בנוסף, אתה מבלבל בין קונספירציה למאגיה. למאגיה אין הסבר, מדובר בכוח עליון. קונספירציה דווקא מספקת הסבר לא מאגי בכלל: מאחוריו עומדים בני אדם.
  אבל במקרה של המעצרים ההמוניים של פעילי שלום (יותר מ-130!) לא מדובר בשום דבר מאגי (הרי הם נעצרים ע:י חיילים ישראלים בשר ודם ולא ע"י מכשפות על מטאטאי זרדים). וגם לא מדובר בקונספירציה שצריך לעשות שלוש פעמים הפוך על הפוך כדי להבין אותה.
  אולי יש בעיה בהנחות הבסיסיות שלך?
  אתה מניח שפעיל שלום לא מהווה איום על ישראל.
  ובכן ההנחה הזו לא מסתדרת עם המציאות, לפיה ישראל פועלת כבר חמש שנים בדרכים שונות ומגוונות כדי להחליש את ההתנגדות העממית בבלעין ונעלין, ויש הגיון בפעולות הישראליות: הן מסלימות כל הזמן. זה התחיל בשתילת פרובוקטורים בין המפגינים שנראו כמו פלסטינים וזרקו אבנים, המשיך בפגיעה בפלסטינים, אנרכיסטים ופעילים בינלאומיים בגופם, מהריגה ועד רצח. ועכשיו משזה לא עזר והמחאות ממשיכות, יש מעצרים סיטוניים של הנהגת המחאה העממית. תחילה בבלעין עצמה, וכשזה לא עזר, פלישה לשטחי A ומעצרים ליליים ברמאללה, לעיני הילדים שחזרו להרטיב בלילות בעקבות זאת וכולל נסיונות לקנות משת"פים ביניהם.
  אין מי שיותר מאיים היום על העמדה הרשמית של ישראל, מאשר מפגינים לא אלימים ופלסטינים שקוראים לחרם ולא למחאה אלימה.
  הקו הרשמי של ישראל לפיו "הם לא רוצים שלום ורק לרצוח ישראלים" קורס מול זה והמחאות מחזיקות יותר מדי זמן מעמד וצוברות יותר ויותר הדים בעולם.
  הרשות הפלסטינית מחוסלת, עזה והגדה המערבית מנותקות, וההנהגה הפלסטינית קרסה. אין היום תנועה לאומית פלסטינית: וישראל לא רוצה שתצמח כזו מלמטה.

 10. שאול

  בניגוד לדעתו של סארטר תמך בהמשך הקולוניאליזם הצרפתי בארץ בה נולד ובה עוצב אלג`יריה

 11. ירדנה אלון

  כותב הרשימה נעם תירוש לא התבלבל כפי שניסתה לטעון כאן אחת המגיבות בטיעון ….."אתה מבלבל בין קונספירציה למאגיה. למאגיה אין הסבר, מדובר בכוח עליון. קונספירציה דווקא מספקת הסבר לא מאגי בכלל: מאחוריו עומדים בני אדם.
  ראשית כדאי לעשות את ההבחנה המשמעותית בין מיסטיקה למאגיה,(למרות שישנם כאלה שלא רואים את ההבדל )
  ובכן ההבדל בין מיסטיקה למאגיה הוא שבמיסטיקה קיים הצורך של האדם להתמזג(כשהדגש הוא על התמזגות) עם האלוהות להיות לאחד עם האלוהות, במאגיה לעומת זאת קיים הצורך של האדם להשפיע (הדגש הוא על להשפיע) על האלוהות, כלומר להשפיע על מהלך הדברים שייתכן ונקבעו מראש,אז כך שזה א.- בהחלט ניתן להסבר,וגם נעשים טקסים מיוחדים על מנת להשפיע ולגרום לדברים להשתנות (אם ע"י תפילות,קמיעות,לחשים השבעות, )אחד הטקסים הידועים בקבלה היהודית המעשית זהו טקס הפולסא דינורא שנעשה על מנת להשפיע על מהלך הדברים, לכן הטיעון שמדובר בכוח עליון נופל, נהפוך הוא במאגיה כפי שטענתי יש בכוחו של האדם העוסק בכך להשפיע ולנתב את הדברים לרצונו, כמובן שזה מצריך יכולות רוחניות וידע אולם אין כאן כאמור עניין של כוח עליון, עומדים מאחורי זה בני אדם שבקיאים בתורת המאגיה או האלכימיה כפי שהיא נקראה בזמנים שונים של ההיסטוריה האנושית ובני אדם עסקו בה ,זה לא שבא איזה כוח עליון מה שנהוג לכנות במחוזותינו
  force major
  רעידת האדמה בהאיטי היא כוח עליון וזו לא הייתה פעולה מאגית, זה היה כוח טבע שלנו בני האדם אין יכולת ואין אפשרות להשפיע עליו ועל תוצאותיו במאגיה יש לאדם יכולת להשפיע על התוצאה.אז כך שהטיעון כאילו כותב הרשימה מתבלבל בין מאגיה לקונספירציה נופל.
  ובאשר לטיעון של אחד המגיבים כאן כי….."

  בניגוד לדעתו של סארטר תמך בהמשך הקולוניאליזם הצרפתי בארץ בה נולד ובה עוצב אלג`יריה

  על המחלוקת בין סארטר לקאמי נכתבו תילי תילים של פרשנויות,היום בצרפת הנטייה היא לצדד בקאמי ולא בסארטר על מנת להבין הייטב את היחס של קאמי לכל נושא הקולוניאליזם הצרפתי כדאי לקרוא את מה שכתב במסה שלו האדם המורד על "המחשבה הימתיכונית" כמו כן על מנת להעמיק ולהבין יותר את יחסו של קאמי לכל נושא הקולוניאליזם באלג`יר מומלץ מאוד לקרוא את אחת הביוגראפיות המרתקות שנכתבו על קאמי "אלבר קאמי חייו" ע"י אוליביה טוד.