ראש הממשלה נשאר בשלו

איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

 

רבים בישראל כבר מבינים שהקטנת הממשלה והפחתות המס אינן יכולות להימשך לנצח (ביניהם נגיד בנק ישראל וחלק מאנשי האוצר) כיון שכבר עכשיו ההוצאות האזרחיות בישראל נמוכות מידי. מערכת הבריאות הולכת ומופרטת שנה, כך גם מערכת החינוך שלא לדבר על רשת הביטחון הסוציאלי שמתדלדלת. אבל יש מישהו אחד שבמקרה עומד בראש ממשלת ישראל שמסרב לראות את המצב וממשיך לדרוש הפחתות מיסים והסרת חסמים כדי להגביר תחרות.

בכנס הרצליה הוא אמר את הדברים הבאים: "כל דרך שנחשוב עליה של מיסוי עודף, לא תגדיל את תקבולי המיסים, להיפך היא מכווצת אותם. אין דרך שמשתווה לצמיחה של התוצר שלנו, ארבעה – חמישה אחוז בשנה לאורך שנים, כפי שראינו בעשור האחרון. אין דבר שמשתווה לזה מבחינת יכולתנו לממן את צורכי הביטחון שלנו.

האם כלכלה שמתקרבת לשלושים אלף דולר הכנסה לנפש יכולה להמשיך לצמוח שנה אחר שנה בקצב של חמישה אחוז לשנה? אני מאמין שהתשובה היא כן. הדרך לעשות זאת עוברת דרך שחרור מתמיד של הכלכלה. כל עוד יש לנו חסמים ותחרות בכלכלה, וכל עוד רמת המיסוי שלנו לא הנמוכה או מן הנמוכות בעולם יש לנו מנועי צמיחה. על ידי שחרור הכלכלה ועל ידי הפחתת שיעורי המס אנחנו כל הזמן נצמח ונקבל את תקבולי המס שיאפשרו לנו לממן את צרכי הקיום שלנו, ואת צרכי העתיד שלנו".

כמו שאפשר לקרוא הוא ממשיך לטעון את הטענה המופרכת המבוססת על רעיון שלא הוכח מעולם שהקטנת שיעורי המס מגבירה את תקבולי המס, אבל כרגיל מה משנות העובדות. כמו כן הדרישה כעת בנושא הפחתות מס היא להגיע לרמה הנמוכה בעולם או מן הנמוכות בעולם, משהו שכמובן יחריף את המצב החברתי בישראל.

כבר עכשיו הוצאות הממשלה הישראלית יחסית לתוצר, בלי תקציב הביטחון, הן מן הנמוכות בעולם בסביבות 34%. בעוד מדינות כמו צרפת, שבדיה ודנמרק מוציאות בסביבות 50% מהתוצר. ההוצאות החברתיות בישראל הן מהנמוכות בעולם גם כן, כ-16% לעומת כ-24% במדינות אירופה ובדומה לארה"ב. כבר עכשיו נטל המס בישראל נמוך ב-5% מהממוצע של ארצות אירופה וגבוה ב-3.5% ממוצע מדינות ה-OECD וראש הממשל עדיין ממשיך לטעון שהממשלה גדולה מידי והמס גבוה מידי.

לא נראה שרבים שמו לב לדבריו אלה של ראש הממשלה שהוא גם בפועל שר האוצר וחבל, כי אם זו תהיה מדיניות הממשלה מצבנו החברתי ימשיך להיות בזבל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. משה לופיאנסקי

  הייתי אפילו מוכן לבטל את מס הכנסה על עסקים וחברות אם תשונה הגדרת ההכנסה, כך שכל(!) תקבול מעסק לאדם פרטי של כסף או שווה כסף תחשב הכנסה של אותו אדם פרטי אפילו אם מדובר בהוצאה "אמיתית" של אותו אדם.

 2. יונתן שחם

  מה שצומח ב-5% לשנה מכפיל את עצמו כל 14 שנים. אין דברים כאלה בעולם – שצומחים בקצב כזה לאורך זמן, לא דברים חיים, לא דוממים ובטח שלא כלכלות.
  עוד כאן: http://www.ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%AA%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94,_%D7%90%D7%95%D7%9B%D7%9C%D7%95%D7%A1%D7%99%D7%94,_%D7%95%D7%90%D7%A0%D7%A8%D7%92%D7%99%D7%94_%28%D7%A1%D7%A8%D7%98%29
  וכאן: http://www.ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%92%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9C_%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99

 3. איתן מיכאלי

  יש לנתניהו עדת חסידים שוטים ומסוכנים בעיתונות הישראלית. ראה מאמרו של שטרסלר "ההפך מאובמה" בהארץ ביום שישי האחרון.
  שטרסלר "מסביר" כיצד הקיצוצים והפחתות המס ב2003 הביאו לצמיחה שחלחלה לכל שכבות הציבור.
  הוא קורא לנתניהו לעמוד בפרץ מול הפרופסורים לכלכלה שלא הפנימו כי עקומת לאפר מלמדת שהורדת מסים מביאה לגידול בהכנסות עקב גידול בפעילות. אמונה מיסטית כבר אמרנו?

 4. דב בינדר

  ושם נטל המיסים הרבה יותר גבוה מאשר בישראל,אלא ששם כספי המיסים מופנים ברובם לרווחת האזרחים וכאן חלק קטן מאוד מהאוכלוסיה נהנה ממיסים מופחתים ואלו העשירונים ועוד יותר המאיונים העליונים חלק נוסף שהולך וגדל בכלל לא מגיע לסף המס ושכבות הביניים סובלות יותר מכולם.דבר ראשון צריך לבטל את תקרת הביטוח הלאומי כך שמי שבאמת מרויח הרבה ישלם לפי הכנסתו ולא כמו היום מי שמרויח 25000 ש"ח לחודש ומי שמרויח פי עשר ממנו משלמים את אותו הסכום לביטוח לאומי,ואת המס השולי לבעלי הכנסות גבוהות ממש צריך להעלות עד אפילו ל80% מס שולי כמו שהיה בתחילת שנות המדינה וכפי שנהוג במדינות כמו שבדיה ונורבגיה.

 5. איזי גור

  סתם הכותב ולא פירש מצבו של מי ייוסיף להיות בזבל. של אלה הנאלצים לחטט בפחי הזבל? של המקורבים אל ראש המשלה? של חברי הכנסת? של אלה היונקים את לשד הארץ ואל לשד עובדיהם? או של אלה המביאים הבייתה שלושת אלפים ש"ח בחודש? של עובדי קבלן? של מפוטרי המפעלים שאת תוצרתם מזמינים צה"ל בסין?.תמהני.

 6. איזי גור

  שלום לעורכי העוקץ,
  אין ברשותי כתובת לשיגןור מאמר ולא רק תגובה ואינני יודע איך להעביר אותו.
  אודה לכם אם תוכלו להעביר אלי כתובת באמצעותה אוכל להעבירו אליכם . בהעדר כתובת אנסה לשלוח במסגרת תגובה בצירוף בקשה להציגו כמאמר.
  מאחל הצלחה רבה במה שאתה עושים.
  יצחק גורן
  טל-פקס. 03-9737167
  מייל. yizagoren@dnail.con

 7. שימי

  אם נכנסים לכתובת haokets.com רואים את האתר הישן, שלא עודכן כבר תקופה ארוכה. לקח לי כמה דקות להבין את מקור הבעיה. אני מנחש שאחרים פשוט חשבו שהאתר "מת". אני ממליץ להפנות משם באופן אוטמטי לכתובת החדשה, או להוסיף הודעה באותיות קידוש לבנה על המעבר.

  תודה.

 8. אתי מלוד

  תודעה כוזבת אמרנו?

  הסובל העיקרי מחלוקת המשאבים הקלוקלת – האזרח הממוצע, שהוא

  הרוב המכריע במדינה – שמו בישראל המעמד הבינוני. הפרדוקס –

  שהוא מממן (מרצון או שלא) את כל החלטות הרשות המחוקקת

  והמבצעת אך את התמורה והקופונים גוזרים המקורבים – קברניטי

  המדינה ודורשי שלומם..

 9. שור

  הפחתת מיסים מאז 2003 הביאה (בין היתר) לחמש שנים של צמיחה מהירה,
  לירידה חדה באבטלה,
  ליצירת חצי מיליון מקומות עבודה חדשים נטו,
  ולגידול של עשרות מיליארדי שק` בהכנסות המדינה.

  כמובן יש גבול כמה ניתן להוריד שיעורי מס,
  אפשר להרויד מיסים שפוגעים במיחה (כמו מס הכנסה ומס חברות) ולהעלות מיסים על מוצרים מזהמים (כמו מס על פחם שרוכשת חברת החשמל).
  אבל כמובן יש לדאוג שהפחתת מסים לא תפגע ביכולת של הממשלה לספק שירותי בריאות, חברה וחינוך.
  והכי חשוב לא להיות מקובעים לכאן או לכאן אלא לבחון כל דבר עם ראש פתוח ובלי אקסיומות ואידיאולוגיות חרטה.

  שור