• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אז מה באמת מצחיק את אבי ניר?

פוריה גל

מנכ"ל קשת אבי ניר זכה לאחרונה בתואר איש העשור בטלוויזיה, עם 41% מקולות המצביעים בפסטיבל ראש פינה. מה משמח את אבי ניר אנחנו יודעים, אבל זו ההזדמנות לשאול מה מצחיק את אבי ניר? מה גורם לו להתקפל מצחוק על הספה? תשובה אפשרית אחת: מזרחים. מזרחים עם ח' וע' פשוט קורעים אותו מצחוק.

הנה, תראו מה קורה בארץ נהדרת. כבר שנים שומר אבי ניר למזרחים מקום של כבוד ביום שישי בערב, בתפקיד הדאחקה הלאומית. לא משנה מה מדורת השבט התורנית הפעם, המזרחים של ניר הם תמיד אותו דבר: הם נלעגים, תחמנים, בורים, מדברים בשפה עילגת וחסרי תרבות. לא ברור כמה מזרחים הוא פוגש ביומיום, וכמה מהם מדברים בח' וע', אבל מה שבטוח זה שעל המסך הם לא השתנו מימי סלאח שבתי.

אבל זה בסדר, שלא ישתנו, ככה הוא אוהב אותם: וולגארים ומתקמבנים כמו פילוס ודקלה בודפיקה (ארץ נהדרת עונה 6), עם עברית משובשת כמו 'לימור' (רק בישראל), מושחתים כמו מומי ושיראל (ארץ נהדרת עונה 7), ואם הם במקרה ילדים, ניר מעדיף אותם ונדליסטים עם הפרעות קשב. כן, כמו ליטל מעתוק.

הדבר הראשון שבלט לעין בתחילת העונה הנוכחית של ארץ נהדרת, היה האחוז הגדול יחסית, והחריג אפילו עבור קשת, של דמויות מזרחיות מבין אינוונטר הדמויות: השדרן המזרחי מומי, הזמר המזרחי שיר-אל, המוכר המזרחי גבי סופר, התלמידה המזרחית ליטל מעתוק ושאר חברותיה. לא פחות מארבע דמויות מזרחיות בממוצע לתכנית, וזה עוד אם לא לוקחים בחשבון את המזרחי הפוליטיקאי התורן (אלי ישי או אלי אפללו) ואת המזרחי/ת מהפרשייה בכותרת (ליליאן פרץ).

בקיצור, צפייה בקשת הדמויות של ארץ נהדרת מותירה רק מסקנה אחת אפשרית: אין, מזרחים זה פשוט דבר קורע. אפשר לשער שבכל מקום אחר בעולם, סטריאוטיפיזציה שלילית והכפשה סדרתית של קבוצה, למשל שחורים בארה"ב, או תורכים בגרמניה, הייתה גוררת דעת קהל שלילית ואפילו תלונות על הכפשה והסתה. אבל כנראה שכאן כל כך התרגלנו לחיות בסרט בוריקס, עד שזה נראה לנו כמעט כמו חלק מהסדר הקוסמי.

זה כמובן לא התחיל עכשיו. לסטריאוטיפ של המזרחי העילג והתחמן יש קילומטראז' נאה בתרבות הישראלית, החל מסלאח שבתי, סרטי הבורקס ומשה והאורנג'דה. אבל קשת מגדילה לעשות, ומעלה את רף הסטריאוטיפיזציה מדי שנה ועונה. כמו בבדיחה המרוטה ההיא על הפראיירים, גם המזרחים של קשת רק מתחלפים. מדובר באותה דמות בדיוק, עם אותו רפרטואר חבוט, רק השמות משתנים.פילוס ודקלה בודפיקה, פינו את מקומם למומי וליטל מעתוק מהעונה הנוכחית.

אבל שימו לב, זו לא רק אותה דמות, אלא גם אותה חלוקת תפקידים קוסמית בין מזרחים לאשכנזים: בכל מקום שיש מזרחי בתכנית קומית, (כמובן: חסר תרבות, עילג, תחמן ואי רציונלי), תמצאו לידו גם אשכנזי שמרגיע ומרסן אותו: מהוגן, מיושב, רגוע וחכם נורא, משהו בין קיציס לארז טל. ב'רק בישראל' הייתה זו לימור המצועצעת והעילגת מ"העם נקעה נפשו" שהייתה זקוקה לארז שיעשה לה חינוך מחדש. תסתכלו, אפילו קיציס יוצא נורא חכם כשהוא מרגיע בטון סמכותי את הדמויות שלו: "ובכן, מר ישי, אני בהחלט חושב שהגיע הזמן להפסיק עם הדיבורים האלה".

הדיכוטומיה ברורה. המזרחים משולחי רסן, בורים, ברברים, לא רואים ממטר, ובעיקר חסרי תרבות; ואילו האשכנזים לידם מיושבים וחמורי סבר, רציניים , רציונליים, אנשי ספר ויודעים תרבות גבוהה מהי. כל כך התרגלנו לראות את חלוקת התפקידים הזאת, שמשכפלת את עצמה על המסך בכל שבת, עד שאנחנו מכירים אותה כבר בעל פה. נראה שעבור אבי ניר זאת המציאות עצמה.

הטרנד הלוהט החדש הוא זו של האשכנזי הנגזל: הוא בסך הכל רוצה להגן על התרבות הגבוהה, לקרוא ספרות יפה וללכת לקונצרטים, אבל המזרחי מפריע לו. תראו למשל מה עשה מוכר האלקטרוניקה גבי סופר ליורם קניוק! תראו מה מומי ושיראל הבורים האלה עשו, גוועלד, לירון ללונדון! ואחר כך  הגיע אריק אינשטיין לאולפן והם לא זיהו אותו! הרי זה מזעזע, איך אפשר! חלוקת התפקידים ברורה: המזרחי עושה קומבינות, דורס את כל ערכי התרבות ואין לו אלוהים, ולצדו יהיה זה תמיד האשכנזי הקורבן, הקוזק הנגזל של התרבות.

הנה סיפור קטן לסיום.

אחרי שהבובלילים הפכו למגרפת רייטינג ב"אח הגדול", הזדרזו בקשת ובביפ והציעו להם סדרה –  סדרה שכולה עליהם. אז הלכו אליהם, צילמו אותם בבית שלהם בסביבתם הטבעית, מיקמו אותם בערוץ ששמו "ערוץ הצחוק" (ביפ), והכריזו עליהם, כך לפי אתר קשת, כ"משפחה הכי קורעת בטלוויזיה".

איך זכו בני משפחת בובליל, משפחה רגילה מאשקלון,  בתואר המפוקפק "המשפחה הכי קורעת בטלוויזיה"? ומי בחר למקם אותם בתכנית בערוץ הצחוק? האם הם סיפרו בדיחות בתכנית? לא. האם הם עשו חיקויים? לא ממש. אולי הייתה שם מצלמה נסתרת, או אנימציה, כמו בתכנית אחרת על משפחה מצחיקה, נגיד הסימפסונים? גם לא.

אז מה כל כך "קורע" בהם, מה בדיוק זיכה אותם להיות בערוץ הצחוק? אה, נו, זה, הם פשוט היו הם עצמם, בסביבה הטבעית שלהם. לדעת אבי ניר, זה מה שמצחיק בהם. הם פשוט מזרחים. הם לא צריכים לספר בדיחות. אליבא דאבי ניר, כדי לספר בדיחה טובה, כל מה שצריך זה להביא דמות של מזרחי עם מבטא. ואם אין לך מזרחי אמיתי, אז לפחות תעשה דמות של מזרחי, בכאילו. כמו בארץ נהדרת, 4-5 דמויות נלעגות של מזרחים לתכנית. אין, זה תמיד עובד. זה קורע. 

זכותו של אבי ניר להתפקע מצחוק בכל פעם שהוא רואה מזרחי במציאות. ואפשר למחות על טיב ההומור האתני הזול ועל קלישאות הסלפסטיק החבוטות שמאכילים אותנו יוצרי הסדרה, בזמן שהם כנראה מספרים לעצמם שהם מייצרים סאטירה נשכנית ונוקבת. אבל מעבר לכל השאלות, אפשר גם לשאול איך  הצליח אבי ניר לתקוע אותנו, בשנת 2010, בתוך סרט בוריקס שלא נגמר, ואיך זה שהגופים המפקחים מאפשרים לביזיון, להכפשה הסדרתית ולהלבנת הפנים של ציבור שלם להתרחש מדי שבוע.

(גרסה מקוצרת של המאמר פורסמה ב"מעריב")

תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: