אז מה באמת מצחיק את אבי ניר?

פוריה גל

מנכ"ל קשת אבי ניר זכה לאחרונה בתואר איש העשור בטלוויזיה, עם 41% מקולות המצביעים בפסטיבל ראש פינה. מה משמח את אבי ניר אנחנו יודעים, אבל זו ההזדמנות לשאול מה מצחיק את אבי ניר? מה גורם לו להתקפל מצחוק על הספה? תשובה אפשרית אחת: מזרחים. מזרחים עם ח' וע' פשוט קורעים אותו מצחוק.

הנה, תראו מה קורה בארץ נהדרת. כבר שנים שומר אבי ניר למזרחים מקום של כבוד ביום שישי בערב, בתפקיד הדאחקה הלאומית. לא משנה מה מדורת השבט התורנית הפעם, המזרחים של ניר הם תמיד אותו דבר: הם נלעגים, תחמנים, בורים, מדברים בשפה עילגת וחסרי תרבות. לא ברור כמה מזרחים הוא פוגש ביומיום, וכמה מהם מדברים בח' וע', אבל מה שבטוח זה שעל המסך הם לא השתנו מימי סלאח שבתי.

אבל זה בסדר, שלא ישתנו, ככה הוא אוהב אותם: וולגארים ומתקמבנים כמו פילוס ודקלה בודפיקה (ארץ נהדרת עונה 6), עם עברית משובשת כמו 'לימור' (רק בישראל), מושחתים כמו מומי ושיראל (ארץ נהדרת עונה 7), ואם הם במקרה ילדים, ניר מעדיף אותם ונדליסטים עם הפרעות קשב. כן, כמו ליטל מעתוק.

הדבר הראשון שבלט לעין בתחילת העונה הנוכחית של ארץ נהדרת, היה האחוז הגדול יחסית, והחריג אפילו עבור קשת, של דמויות מזרחיות מבין אינוונטר הדמויות: השדרן המזרחי מומי, הזמר המזרחי שיר-אל, המוכר המזרחי גבי סופר, התלמידה המזרחית ליטל מעתוק ושאר חברותיה. לא פחות מארבע דמויות מזרחיות בממוצע לתכנית, וזה עוד אם לא לוקחים בחשבון את המזרחי הפוליטיקאי התורן (אלי ישי או אלי אפללו) ואת המזרחי/ת מהפרשייה בכותרת (ליליאן פרץ).

בקיצור, צפייה בקשת הדמויות של ארץ נהדרת מותירה רק מסקנה אחת אפשרית: אין, מזרחים זה פשוט דבר קורע. אפשר לשער שבכל מקום אחר בעולם, סטריאוטיפיזציה שלילית והכפשה סדרתית של קבוצה, למשל שחורים בארה"ב, או תורכים בגרמניה, הייתה גוררת דעת קהל שלילית ואפילו תלונות על הכפשה והסתה. אבל כנראה שכאן כל כך התרגלנו לחיות בסרט בוריקס, עד שזה נראה לנו כמעט כמו חלק מהסדר הקוסמי.

זה כמובן לא התחיל עכשיו. לסטריאוטיפ של המזרחי העילג והתחמן יש קילומטראז' נאה בתרבות הישראלית, החל מסלאח שבתי, סרטי הבורקס ומשה והאורנג'דה. אבל קשת מגדילה לעשות, ומעלה את רף הסטריאוטיפיזציה מדי שנה ועונה. כמו בבדיחה המרוטה ההיא על הפראיירים, גם המזרחים של קשת רק מתחלפים. מדובר באותה דמות בדיוק, עם אותו רפרטואר חבוט, רק השמות משתנים.פילוס ודקלה בודפיקה, פינו את מקומם למומי וליטל מעתוק מהעונה הנוכחית.

אבל שימו לב, זו לא רק אותה דמות, אלא גם אותה חלוקת תפקידים קוסמית בין מזרחים לאשכנזים: בכל מקום שיש מזרחי בתכנית קומית, (כמובן: חסר תרבות, עילג, תחמן ואי רציונלי), תמצאו לידו גם אשכנזי שמרגיע ומרסן אותו: מהוגן, מיושב, רגוע וחכם נורא, משהו בין קיציס לארז טל. ב'רק בישראל' הייתה זו לימור המצועצעת והעילגת מ"העם נקעה נפשו" שהייתה זקוקה לארז שיעשה לה חינוך מחדש. תסתכלו, אפילו קיציס יוצא נורא חכם כשהוא מרגיע בטון סמכותי את הדמויות שלו: "ובכן, מר ישי, אני בהחלט חושב שהגיע הזמן להפסיק עם הדיבורים האלה".

הדיכוטומיה ברורה. המזרחים משולחי רסן, בורים, ברברים, לא רואים ממטר, ובעיקר חסרי תרבות; ואילו האשכנזים לידם מיושבים וחמורי סבר, רציניים , רציונליים, אנשי ספר ויודעים תרבות גבוהה מהי. כל כך התרגלנו לראות את חלוקת התפקידים הזאת, שמשכפלת את עצמה על המסך בכל שבת, עד שאנחנו מכירים אותה כבר בעל פה. נראה שעבור אבי ניר זאת המציאות עצמה.

הטרנד הלוהט החדש הוא זו של האשכנזי הנגזל: הוא בסך הכל רוצה להגן על התרבות הגבוהה, לקרוא ספרות יפה וללכת לקונצרטים, אבל המזרחי מפריע לו. תראו למשל מה עשה מוכר האלקטרוניקה גבי סופר ליורם קניוק! תראו מה מומי ושיראל הבורים האלה עשו, גוועלד, לירון ללונדון! ואחר כך  הגיע אריק אינשטיין לאולפן והם לא זיהו אותו! הרי זה מזעזע, איך אפשר! חלוקת התפקידים ברורה: המזרחי עושה קומבינות, דורס את כל ערכי התרבות ואין לו אלוהים, ולצדו יהיה זה תמיד האשכנזי הקורבן, הקוזק הנגזל של התרבות.

הנה סיפור קטן לסיום.

אחרי שהבובלילים הפכו למגרפת רייטינג ב"אח הגדול", הזדרזו בקשת ובביפ והציעו להם סדרה –  סדרה שכולה עליהם. אז הלכו אליהם, צילמו אותם בבית שלהם בסביבתם הטבעית, מיקמו אותם בערוץ ששמו "ערוץ הצחוק" (ביפ), והכריזו עליהם, כך לפי אתר קשת, כ"משפחה הכי קורעת בטלוויזיה".

איך זכו בני משפחת בובליל, משפחה רגילה מאשקלון,  בתואר המפוקפק "המשפחה הכי קורעת בטלוויזיה"? ומי בחר למקם אותם בתכנית בערוץ הצחוק? האם הם סיפרו בדיחות בתכנית? לא. האם הם עשו חיקויים? לא ממש. אולי הייתה שם מצלמה נסתרת, או אנימציה, כמו בתכנית אחרת על משפחה מצחיקה, נגיד הסימפסונים? גם לא.

אז מה כל כך "קורע" בהם, מה בדיוק זיכה אותם להיות בערוץ הצחוק? אה, נו, זה, הם פשוט היו הם עצמם, בסביבה הטבעית שלהם. לדעת אבי ניר, זה מה שמצחיק בהם. הם פשוט מזרחים. הם לא צריכים לספר בדיחות. אליבא דאבי ניר, כדי לספר בדיחה טובה, כל מה שצריך זה להביא דמות של מזרחי עם מבטא. ואם אין לך מזרחי אמיתי, אז לפחות תעשה דמות של מזרחי, בכאילו. כמו בארץ נהדרת, 4-5 דמויות נלעגות של מזרחים לתכנית. אין, זה תמיד עובד. זה קורע. 

זכותו של אבי ניר להתפקע מצחוק בכל פעם שהוא רואה מזרחי במציאות. ואפשר למחות על טיב ההומור האתני הזול ועל קלישאות הסלפסטיק החבוטות שמאכילים אותנו יוצרי הסדרה, בזמן שהם כנראה מספרים לעצמם שהם מייצרים סאטירה נשכנית ונוקבת. אבל מעבר לכל השאלות, אפשר גם לשאול איך  הצליח אבי ניר לתקוע אותנו, בשנת 2010, בתוך סרט בוריקס שלא נגמר, ואיך זה שהגופים המפקחים מאפשרים לביזיון, להכפשה הסדרתית ולהלבנת הפנים של ציבור שלם להתרחש מדי שבוע.

(גרסה מקוצרת של המאמר פורסמה ב"מעריב")

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חמוטל

  רק תיקון קטן: הבדיחה של לימור היתה ש"העם נקעה רגלו" – שזה כמובן שיבוש של "נקעה נפשו". וחוץ מזה, נראה לי שיש הבדל מבסוים בין סוגים שונים של מזרחים ושל בדיחות על מזרחים – כמו בין הבדיחות של לימור לשימוש הציני במשפחת בובליל.

 2. אביהו אטיאס

  כתבה מרגשת בכנותה
  ומה שמרגש עוד יותר הוא האומץ של פוריה גל.
  להטיח ביקורות בהוד רוממותו אבי ניר
  דורש אומץ.
  אין לי מושג מי את פוריה גל
  אבל אני אוהב אותך

 3. אורלי בנימין

  כל הכבוד
  רק רציתי להוסיף ענין אחד שנראה לי חשוב:
  מה שמאפשר לצופים להחשיב את ההגחכה של הדמויות המזרחיות כנטרלית, כלא בעייתית הוא ההנחה ש`צוחקים על כולם`.
  חשוב להדגיש את ההבדל בין בדיחות על נשים פולניות או על דמויות אשכנזיות בכלל לבין בדיחות על מזרחיים –
  בכדי להבין בדיחה על אשכנזי אין צורך להיזכר באיפיוונים של טפשות, קמצנות (במקרה של פרסים) או נתק מוחלט מכל מה שנחשב תרבות. אפשר להיזכר ברוע לב, קנטרנות או נודניקיות שאינם מעידים על כשל מנהיגותי.
  בכדי להבין בדיחה על מזרחי צריך להיזכר באיפיונים שחוסמים אפשרות ללכת בעקבות מנהיג.

 4. חנהל`ה התבלבלה ונחתה במזהת

  תודה פוריה, ושוב צריך לשאול שאלות קשות על הקשר בין רייטינג לגזענות

  רק בלי חרדים וערבים ואולי גם אלו שבאמצע (קרי המזרחים) נוכל להיות במערב

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000536532&fid=2692

 5. שגיא אבו-דרהם

  פוריה המדהימה.
  אני מסכים עם כול מילה ומילה שנכתבה במאמרך.
  זוהי בושה שלמה למדינה שתרבות ההומור שלה מתבססת רק על הומור רדוד על קבוצות מוחלשות בחברה שלה.

  והבושה הגדולה היא לאותם שחקנים שרובם מזרחיים שמסכימים ליפול למסגרת של המזרחי בתוכנית אשכנזית גזענית והם בטוחים שהם חלק מהברנז`ה התל אביבית.
  לידעתך פוריה אותו אלי פיניש גדל בנתניה כמזרחי ונולד כמזרחי,אך ברגע שהגיע אל הצלחת הוא אינו הופך אותה או בודק וחוקר היכן הם חברייו המזרחיים במה הם עובדים באלו מקצועות ,וכמה מהם סיימו בגרות וכמה מהם נוכחים באקדמיה. כי הרי נוח לו לכתוב ולצחוק על אותם אנשים שבזכותם הוא עלה לתודעה הארצית.
  בושה לך אלי פיניש מזרחי מעוות שכמוך שאני בכלל מתבייש לכנותו במושג כה יוקרתי "מזרחי".
  ועד אז אני מצדיעה לך פוריה על המאמר המיוחד והאמיתי שאינו מגיע ממקום פלצני או מתנשא אלא מגיע מהשטח ממקום אמיתי שבאמת רוצה לשנות מציאות מעוותת.
  אני גאה ומאושר שאני חלק מהסובבים אותך
  כמו שאמי אומרת אימשימדורה יענה.

 6. חומוס

  יש להבחין בין שני סוגי שימוש במזרחיות:
  1. בדיחות על מזרחים שהמזרחיות בהן אינה `הכרחית` – לכאלה יש להתנגד. כך לדוגמה בעניין ליטל מעתוק – התלמיד הבהמי אכן יכול להשתייך לכל עדה.
  2. מה שאין כן באשר לבדיחות שבהן למזרחיות יש מקום עקרוני, כדוגמת בדיחותאלי ישי, שהוא עצמו משתמש בשד העדתי, במקרים אלה לא רק לגיטימי אלא גם חשוב להשתמש בכך.

  ואת כל זה אני כותב כמזרחי-למחצה שמוצא עצמו צוחק משני הסוגים…

 7. נירה

  יוסי בובליל הוא "קורע" בגלל אמרות השפר חסרות הפשר שלו, בגלל הניואנסים וההתנהלות. לא כי הוא מדבר עם ח` וע`.
  לימור מצחיקה בגלל שיבושי הלשון. לא בגלל שהיא מזרחית.
  לובה מצחיקה בגלל המבטא הרוסי הכבד. לא בגלל שזה מצחיק שאחוז גדול מהקופאיות הן רוסיות.
  פילוס? מעולם לא באמת היה מצחיק, לא?
  כשמומי ושיראל צחקו על מירי מסיקה וקרן פלס כי המוזיקה שלהן מבאסת, זה היה מצחיק, לא? אבל הן אשכנזיות (או לפחות אחת מהן)
  אלי ישי? האמת שזה די עצוב.
  ספרת ארבע דמויות מזרחיות, אבל לא ספרת ולו דמות אחת אשכנזית. המורה לספורט של ליטל מעתוק, המנהל, אלין מהאח הגדול, ליברמן וכן הלאה.

  צאי מהסרט שלך. לא צוחקים על המזרחיים, לא צוחקים על רוסים, פולנים ועל אף אחד בגלל ארץ מוצאו.
  לא צוחקים על ארז כי הוא חרש (רגע – ארז הוא גם מזרחי?). צוחקים עליו כי הוא מצחיק.
  להפסיק להתבכיין ולצחוק ממה שמצחיק.

 8. הוד בן טולליותו

  ארז טל הוא משתכנז
  שזה מזרחי מהזן הכי בעייתי
  מזרחי שהפנים את מה שבן גוריון, טומי לפיד ושאר מיני הגמונים חושבים עליו

 9. מאיר בביוף

  מאמר מצויין, נכון וחשוב.

 10. שוש

  לא שמתי לב. לא ספרתי את הדמויות המזרחיות מול אשכנזיות בתכנית, אבל אפשרות אחרת לניתוח ריבוי דמויות מזרחיות הוא העובדה שהן דמויות חזקות ומצליחות, כלכלית, פולטית וחברתית. אי אפשר להתכחש לעוצמה של ה`דמויות` האלה בחברה. אין פה שום קוזק נגזל אלא ניצחון מוחץ לתרבות המזרחית הפופולרית.

  הוכחה לכך שחיקוי מתמשך ונלעג הוא דרך לרדת על חזקים היא מה שנעשה בעונות קודמות לדמותה האסרטיבית/ביצ`ית של שלי יחימוביץ`. כמוה אני מניחה שגם מומי יודע לתמרן ולנצח.

  את האבחנה של אורלי בנימין לא הבנתי, העובדות מצביעות על כך שתחמנות היא תכונה נדרשת מראשי ממשלה. לצערנו אפילו נטיות פאשיסטיות שמוגחכות בסאטירה רק מביאות לאהדה גוברת ולהצלחה בבחירות.

 11. עמוס נוי

  גל לא הגזימה, להפך – אנחנו בעיצומה של אחת ההתקפות השיטתיות וחסרות התקדים בהיקפן על המזרחים: לא רק דמויות מזרחיות נלעגות בתוכניות מצחיקות-כאילו (ראיתי השבוע מין מערכון עם אחד "מצחיקן", שבו דמות עם שם אשכנזי, איזה "חיים שמוצניק", מדברת עם ח` וע` בוטות. למה? כי המבטא המזרחי הוא מפלטו של הנבל, חסר הכשרון, האויל, ומי-שאינו-יודע-להצחיק-אחרת!), לא רק העדרות מוחלטת של מזרחים ומבטא מזרחי מכל הקשר תקשורתי אחר בערוצים המסחריים (איזה פרשן/ית, איו חזאי/ת, איזה דרמה נוסח "בת-ים ניו-יורק", משהו… ואל תגידו "הבורר", פשוט אל תגידו), אלא ז`אנר חדש, שברוב המדינות המתוקנות היה מעיף את יוצריו לפח האשפה של ההסטוריה – ההלעגה הכמו-תיעודית. "הבובלילים" היה סרט-הלעגה, שמתעד הכנות לחתונה של מזרחים (אוי! אוי! להתפוצץ מצחוק!), ו"אבי ביטר" היה סרט-הלעגה, שמתעד מסע הופעות של זמר… נכון, מזרחי! (צחוקים בח` רבתי), ואפילו "התבורי`ס" (מצחיק, אה, כמו הסופרנו`ס, צורת ריבוי אנגלית של שם משפחה מזרחי. קורעעעע! בע` רבתי גם כן) התכוון להיות סרט-הלעדה, שמתעד – כמה מקורי ושנון – עוד משפחה מזרחית.

  לדעתי מעולם לא הגיעה גזענות אנטי-מזרחית בוטה, חד משמעית, גלויה, ומרוצה מעצמה לדרגות כאלה של לגיטימציה ושליטה בכל דיבור ציבורי – בידורי או רציני (כלכלנים כבר אמרנו?). ואני כבר לא מדבר על טוקבקים ותגובות, כולל תגובות בזויות בהעוקץ, המכילות את המלה "בכיינות" על כל הטיותיה. גם מהבכיינות האשכנזית על הבכיינות של קורבנותיה נמאס נמאס נמאס

 12. מיכל

  הדור החדש של המזרחים שונה לחלוטין מהוריו ומהוריהם אבל לא יניחו לו גם אם הוא חצי אשכנזי . בעיני עלוב שהשחקנים המזרחים בארץ נהדרת מוכנים ללעוג לאנשים ממוצא הוריהם. הם צריכים להתנגד בכל תוקף לעליבות של האדון ניר המתנשא שאשכנזי ( טופש) ביקש לחסל אותו , מעניין לא מזרחי פרימיטיבי.

 13. דני

  וגם איך שצוחקים על טל ברודי, עודד בן עמי וסוניה פרס.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ארץ נהדרת אינה סאטירה אלא קונצנזוס מהלך וככזו אינה מבקשת לחתור תחת דימויים קיימים אלא להשתמש בכל הסטריאוטיפים ובדעות הקדומות שקיימים באינוונטר התרבותי בישראל.
  רמתה הרדודה של התוכנית והצלחתה הכבירה בכל שכבות הציבור מעידות עלינו יותר מכל דבר אחר.
  אין ספק שאם החמישיה הקאמרית היתה מוקרנת היום היו עולים קמפיינים יצירתיים ומתוקשרים כנגד התוכנית האנטי-ציונית אשר חותרת תחת סלע קיומנו.

 15. שרון

  בהקשר של הפוסט הזה מלמד על התנשאות או על אטימות לב מביישות. ההפניות שלך לדוגמאות "המצחיקות" על רוסים ומזרחים, עם העדפה ברורה לאחרונים- אינן מצליחות לתמוך ברעיון שניסית להביע, לפיו בקשת צוחקים על כולם. אולי במקום לנסות לסתום פיות באמצעות עלבונות תנסי להתמודד עם הטענות שבפוסט.

 16. RS

  ארץ נהדרת הולכת ומדרדרת ביכולתה להצחיק, וידוע שבארסנל הישראלי יש תמיד את הסטוקים האלה שנשארו ואפשר גם לעשות להם רביזיה מינורית.

  אני חושב שיותר משזו בדיחה על מזרחים, זו בדיחה על מזרחיות. מכיוון שיש גם אשכנזים שאחרי הרבה שנים ביחד מאזינים לקובי פרץ ודומיו – שמדברים למיינסטרים.

  ההומור הזה הוא בעם קרב מאסף או חלוקת תחמושת אחרונה נגד המזרחיות. כדי שאנחנו האשכנזים נדע איך להתגונן מהמזרחיות הנמוכה שבאה עלינו לכלותינו.

 17. שור

  השמאל הישראלי ברובו דוחה כל דבר שונה –
  כותבי "נהדרת" דוחים את המזרחיים והעולים,
  מוזס דוחה את הזר מארה"ב,
  ההסתכלות של המשאל על הערבים היא כאל פרא אציל שהכול מותר לו והכול נסלח לו מתוך גזענות של ציפיות נמוכות,
  ככה זה היה תמיד וכך זה היום.

  שור

 18. ג. אביבי

  המזרחים נמצאים תחת מתקפת דיסקרדיטציה ודמוניזציה ע"י התשקורת הכל אשכנזית של ישראל. מיום ליום כמעט ניתן להבחין בהסלמה של של המסרים הגזעניים ובהם לצערי לוקחים חלק לא מעט משת"פים מזרחים. כל זה מכשיר, בעיני הציבור (בעיקר האשכנזי/רוסי) את קיפוח המזרחים במקומות עבודה ובמקומות בילוי. החופשיות בה ניתן לבזות ולהשפיל את המזרחי כדמות בתקשורת הרחבה מתקרבים לממדים של הכפשת יהודי אירופה ע"י השטירמר – הביטאון הנאצי משנות ה30 – 40 למאה הקודמת.
  טוב עושות פוריה גל וחביבה קשת שהן לא מחרישות כמו רוב הפסבדו אינלקטואלים המזרחים הרופסים שמטיבים להחריש תמיד כשהגזענות היא נגד מזרחים.

 19. שי מרון

  ובנוסף על כך,
  ארץ נהדרת מרשה לעצמה לשים ללעג נושאים כואבים ונושאים הראויים להערצה. כמובן שאני מתכוון לגלעד שליט והמשלחת הישראלית להאיטי, שלדעתי אין מקום לצחוק עליהם. אם זה בעניין של שליט אז להרכין ראש לרגל הזדהות, ואם זה בעניין המשלחת אז למלא את החזה בגאווה ישראלית אמיתית.
  אין ספק שארץ נהדרת מספקת הומור ברמה נמוכה ביותר, ולא ברור לי מי מוצא אותו למצחיק ומדוע.
  כתבה מצויינת, תודה פוריה.

 20. חן

  אביו של ארז, בן-טולילה, הוא חצי חצי, ואמו של ארז אשכנזיה טהורה. ולכן הפסיקו לספח את ארז טל לציבור המזרחי, כי הוא שלושת-רבעי אשכנזי.

 21. יעקובי

  זה לא אבי ניר, אלא הכותבים: חבורה בת כעשרה שמאלנים גזענים נוטפי שנאה למזרחים.

 22. סמדר לביא

  תודה!
  אתמול, מקורקעת ע"י סופת השלג, בהיות עיתותי בידי עקב מוצ"ש, ובעקבות המאמר, ישבתי לצפות בשבועות האחרונים של התכנית דרך האינטרנט.
  כל האבחנות שלך מצויינות, פוריה!
  אני סבורה, כי עצמת הגזענות הנוטפת מהתכנית היא עקב כך, שהאשכנזים מ-פ-ח-ד-י-ם. כשלא פחדו לאבד את ההגמוניה שלהם, הם די התעלמו מהמזרחים/ות בפריים טיים, למעט סינדרום סלאח שבאתי. יעאני – לא השקיעו בנו זמן, עקב השוליות שלנו בעיניהם. כעת, הם טורחים להמציא שלל של דמויות שונות אותן הן מבנים כל אחת ואחד בגזענות ישירה שכזו, כי הם מתחילים להבין, שתרבות הרוב הדמוגרפי, בסיכומו של דבר תנצח. במבט לטווח ארוך, אני מקווה שזה קרב המאסף שלהם. ועל סינדרום מצדה וניכורו מתרבות הרוב של היהדות של אותה העת כבר דיברנו?

 23. דפנה

  כל כך החדירו במזרחים את רגשי הנחיתות שגם המוצלחים שבנינו בתחום האקדמיה התרבות או כל תחום מסתירים את מוצאם המזרחי המלא או החלקי.

 24. גיורא לשם

  פשוט להחרים את "ארץ נהדרת" ואולי את ערוץ 2 כולו!
  נראה את הזכיינים כשלא יהיה להם רייטינג!

 25. דנה

  לא להאמין למקרא "ארז טל רבע מזרחי" , כאילו מנקים אותו מהחלק השלילי שבו . מסבירים לנו שהחלק השלילי הוא קטן . האם לכן מותר לו ? . אל דאגה לא חסרים מזרחים כמו אורנה בנאי הפרסייה , גורי אלפי החצי ע יראקי , שלא מפסיקים ללעוג למזרחיים כי זה בון טון. מי שלועז למזרחיים שם את עצמו במשבצת האליטיסטים. אולי די עלובים לכו קנו לכם קרדיט בהשכלה או כל דבר אחר כדי להרים את עצמכם.

 26. נחמן

  נכון, יש פה אלמנט של הכותבים האשכנזים צוחקים על המזרחים הבורים, ואת זה כתבת היטב, אבל זה לא מסביר את הרייטינג. רוב העם הוא מזרחי, אז למה הוא מסתכל על זה?
  הוא מסתכל על זה כי השנאה של המזרחים לאשכנזים/אליטות/אינטיליגנטים/לבנבנים סנובים נפוחים/ מאיר בביוף השלם את המיותר בבקשה גדולה לא פחות ולדעתי גם יותר (מספיק לקרוא כמה מהכותבים הנבחרים באתר הזה) מהגזענות של האשכנזים. העם המזרחי רואה וצוחק כי הוא רוצה לראות דם אשכנזי על המסך. הוא נהנה לראות את המזרחי הכי עלוב והכי סטריאוטיפי משגע, מסובב ומשפיל את האשכנזי הלבנבן שלא יודע מה נפל עליו ומה לעשות עם זה. זה פורק לו תסכולים על האליטות בלי לעבוד קשה מידי ובלי לעשות מהפיכות. אבי ניר בשירות משפחות ההון דואג שהעמך יראה את נצחונו ויפרוק את תסכוליו על המסך הקטן וככה לא יצא למהפכות כדי לשפר את החינוך, את תנאי ההעסקה, את שליטת משפחות ההון והחונטות הביטחוניות וכדי לתקן את החברה בכלל. תנו לנו אשכנזים מושפלים בטלויזיה ואנחנו רגועים. לכותבים יש את האג`נדה שלהם, אבל הם יכולים להמשיך לעשות את זה כי הרייטינג מגיע מליבוי השנאה המקבילה בצד השני. האירוניה.

 27. שאול

  אבי ניר הוא לא ארתור רופין הגזען,
  אבי ניר גרוע הרבה פחו מ

  גיטרא יוספטל יו"ר הנהלת הסוכנות
  גולדה מאיר שרת העבודה בתחילת שנות ה 50 ראש ממשלה בזמן הפנתרים
  יהודה ברגינסקי ואליהו דובקין ראשי מחלקת הקליטה בסוכנות שביצעו את המדיניות של מזרחים לפריפריה אשכנזים למרכז
  בכור שיטרית שלמה הלל שרי משטרה שדיכאו את מרד הפנתרים ומרד ואדי סאליב

  מי שמסיק שבגלל גולדה ושו"ת הקרן הקיימת,חוק השבות ,הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית צריכים להתאדות ערוץ 2 ואבי ניר לא רלוונטים לגביו

  מי שמתענג על הטורים של ימיני ולא משנה מה מוצאו נהנה גם מפועלם של ערוץ 2 ואבי ניר

 28. RS

  תקרא את ההערה שלי על מזרחיים לעומת מזרחיות ואז תשווה אותה עם ההערה המעניינת שלך.

  לאחר מכן תגיד לי אם אתה עדיין חושב כך. אם לאחר הקרבות שאתה תופס כשוויוניים תשאר אשכנזיות אליטיסטית ותרבותית לעומת מזרחיות נמוכה (אפילו אם היא כוללת קתרזיס), ברור לחלוטין מה יהיה הסדר התרבותי החדש – אצל הישראלים כולם. לא יהיה שוויון. כי כשאתה רוצה להיות תרבותי ישראלי צריך להתנהג כאשכנזי וכשאתה רוצה לפרוק זעם אתה צריך להתנהג כמזרחי. הכל מתאים לפאזל של היוצרים – החיבור בין אבי ניר וטעמו במועסקים לבין ההומור הספציפי של הכותבים.

 29. מדר נפתלי

  נתחיל ראשון.אני איתך ואוהב אותך כמה את צודקת.
  ואני חשבתי שרק אני שם לב .
  יש פיתרון.קודם אין לראות את ערוץ 2 .
  מה שאני עושה
  נחזור שבדקו במחקר על אבות שמכים את הילדים שלהם.
  היתברר שהם היו גם מוכים ע"י ההורים שלהם.
  ראו מה קורה בבי"ס לבנות בעימנואל.

 30. אלעד

  מצפייה במערכונים 1 ו 2 של "ליטל וחברותיה" נראה כי ייצוג המזרחיות בוודאי איננו אופטימלי אך לדעתי הדמות יוצרת מורכבות שיש לה גם נקודות כוח. ליטל מעתוק איננה טיפשה (היא שולטת בשפה הביתספרית ובטכנולוגייה ומנצלת אותם לטובת האינטרסים שלה), היא איננה כנועה אתנית, מינית ומגדרית כמו שלל ייצוגים אחרים של "פריחות" בתרבות הישראלית (להיפך- היא מוקפת נערות אחרות והן מייצגות יחד אחווה,ביטחון וקול נשי מובהק- גם אם כוחני ופורע סדר). היא מאתגרת את המערכת הממיינת והמסלילה של בתי הספר, חזקה ממנה, איננה מועפת מבית הספר וגורמת למנהל להיראות נלעג הרבה יותר. זהו אופן ייצוג שלא מפיל את המזרחיות של התלמידה לעמדת "קורבן אולטימטיבי" ובכך אין להבין אותו כמופע של גזענות גרידא.

 31. מיס פולין

  ממש לא משנה אם ארז טל הוא רבע, שליש או עשירית מזרחי
  מצידי אבא שלו יכול להיות גם פולני של ממש
  ואמא שלו יכולה להיות מיס פולין.
  מה שמשנה זה
  שהוא הבין היטב
  כבר בתחילת דרכו
  שעל מנת לזכות בתהילת עולם
  לא ניתן להסתובב במרחבי התקשורת הישראלית
  עם שם כמו בן טולילה
  זה פשוט לא עובר
  תתארי לי איזה בדיחות היו רצות עליו בארץ נהדרת עם שמו כמו בן טולילה

 32. שוש

  למען הדיוק גם לערד (היום -) ניר שינו בגלי צה"ל את שם המשפחה האשכנזי-ישראלי ה"תקין".

 33. פוריה

  לשוש ואלעד
  שוש כתבה:
  "לא ספרתי את הדמויות המזרחיות מול אשכנזיות בתכנית, אבל אפשרות אחרת לניתוח ריבוי דמויות מזרחיות הוא העובדה שהן דמויות חזקות ומצליחות, כלכלית, פולטית וחברתית. אי אפשר להתכחש לעוצמה של ה`דמויות` האלה בחברה".
  לגבי הטיעון החוזר על כך שנכון שדמות מסוימת היא נלעגת אבל היא גם מתוחכמת/מסדרת את האשכנזי/מנצלת את הטכנולוגיה לצרכיה/ בעלת הון כלכלי/לא פראיירית.
  מה שכתבתם נכון, אבל זה לא אומר שאין כאן סטריאוטיפיזציה והלעגה. זה לא משנה דבר בייצוג הסוטריאוטיפי של ארץ נהדרת אלא רק מחדד את הבעייתיות. זה שהדמות היא גם וגם, גם נלעגת אבל גם תחמנית, למשל, זו בדיוק לב הסטריאוטיפיזציה.
  ראשית, מפני שדמות שהיא דמות שכל כולה בתחתית הסולם החברתי, ואין לה אף יתרון או נקודת כוח, אפילו לא כוח "עממי", "של הרחוב", לא תהיה דמות מענינת ואפילו לא מצחיקה, ולא תהיה דמות שיכולה להחזיק מערכון – אפילו לא מערכון שטחי כמו של ארץ נהדרת.

  מה שהופך את הדמות לדמות קומית שמחזיקה מערכון הוא דווקא הכפילות, השניות, או הדו ערכיות הזאת (מונח שפרויד טבע, והומי באבא פיתח, כשניתח את הסטריאוטיפ הקולוניאליסטי של העבד או הנייטיב בקולוניאליזם. לפי באבא, מהותו של הדימוי הקלוניאליסטי של העבד או היליד, זו דווקא הכפילות הזאת: הוא באותה עת גם וגם, גם טיפש (עילג) וגם חכם (ערמומי ובעל "חכמת רחוב"). הוא גם תחמן וקומבינטור אבל גם נאמן (לאדוניו), וכו` – בכל צמד תכונות לכאורה הפוכות, אבל בפועל הן אלה שמייצרות את הסטריאוטיפ.

  בקיצור, בדיוק הנקודה שהעליתם, בדיוק אותה שניות ודו ערכיות, היא מה שמאפיין את הסטריאוטיפ הקולוניאליסטי, ויותר מזה, היא המרכיב העיקרי שעליו מבוסס הסטריאוטיפ הזה.
  ולכן , העובדה שדמות מזרחית נלעגת מסוימת אוחזת גם באיזושהי נקודת כוח "עממית" כלשהי (כסף שהרוויחה מעיסוק עממי/חוצפה/ערמומיות – תמיד סביב מנעד התכונות הזה) אינה מוכיחה שהדימוי אינו סטריאוטיפי, אלא דווקא היא הלחם והחמאה שעליו נבנה כל סטריאוטיפ.
  ולכן, לדעתי, לא צריך לומר "ליטל מעתוק היא גם תחמנית ושולטת בטכנולוגיה ולכן זו לא דמות נלעגת", ראשית כי זה מה שעומד בבסיס כל סטריאוטיפ , ושנית מפני שלמרות נקודת החוזק האחת שלה, עדיין כשצופים במערכון, לגמרי ברורים יחסי הכוח, ברור באיזה צד מרוחה החמאה, למי צריך ללעוג ולמי כדאי להידמות, ובעיקר ברור על מי הבדיחה.

 34. נחמן

  הכוונה שלי היא כמובן למזרחיות כסמל מול אשכנזיות כסמל. ברור לי שיש אשכנזים שמזדהים יותר עם הדמויות ה"מזרחיות". התגובות של שוש ואלעד מבהירות למה התכוונתי בסיפוק שהצד המזרחי מקבל מהצפיה. האנשים המפסידים רואים סטריאוטיפ שלהם מנצח את הסטריאוטיפ של האנשים שגורמים להם לתסכול בחיי היום יום ומקבלים קתרזיס שאחרת היה מגיע רק בסיומו של מאבק חברתי קשה.
  אם הבנתי אותך נכון, שלדעתך במאבק בין האליטיזם לנמיכות האליטיזם ינצח, אני לא מסכים עם זה בכלל. רוב התרבות המיינסטרימית היום משדרת לעם שלהיות בהמות אגואיסטיות זה בסדר גמור ומי שלא כזה הוא מוזר שצריך להשפעיל או צבוע שבעצם רוצה להיות כזה ולא מעז או שהוא כבר כזה ופשוט מסווה את זה במסכה של תרבותיות שצריך להסיר. זה לא מפתיע, כי בהמות אגואיסטיות מוציאות יותר כסף על קניות, וזה בעצם מה שחשוב.

 35. נחמן

  האופן שבו הגדרת את הסטריאוטיפיזציה נפלא בעיני, מנוסח יפה ומדויק. לגבי הפרשנות של הלעג – אולי כך הכותבים רואים את זה, לא מכיר אותם, אבל אני בטוח שהצופים רואים את זה בדיוק להיפך ממשפט הסיכום שלך "למרות נקודת החוזק האחת שלה, עדיין כשצופים במערכון, לגמרי ברורים יחסי הכוח, ברור באיזה צד מרוחה החמאה, למי צריך ללעוג ולמי כדאי להידמות, ובעיקר ברור על מי הבדיחה".
  ממפגשים שלי עם נוער ועם חיילים נראה לי שמה שברור לך ברור הפוך להם, וזו האירוניה שניסיתי לפרט בתגובה הראשונה שלי. להם ברור לחלוטין שצריך ללעוג ללבנבן התרבותי המוזר. נכון, יש כבוד לכסף וכבוד למעמד, אבל יש הרגשה שכסף ומעמד משיגים בעזרת "עיסוק עממי/חוצפה/ערמומיות" ולא בעזרת עבודה קשה ותרבותיות. הסטריאוטיפ היום הוא שיש את משפחות ההון – אלים שבן תמותה לא באמת יכול להזדהות איתם או לשאוף להיות כמוהם. מתחתם יש מנהלים בכירים, שלפי הסטריאוטיפ הגיעו לאן שהגיעו בזכות קומבינות, חוצפה ערמומיות ומסחר פרוע (הגרסא המודרנית לעיסוק עממי). הם נאמנים לבעליהם ממשפחות ההון, גסים, מתנהגים כמו בהמות, בזים לכל סמכות ו"לא מעונבים" כלומר, בדיוק הסטריאוטיפ המזרחי שתיארת. מתחתיהם יש את ה"אשכנזים" – אלו שמרוויחים יפה אבל עובדים מאוד מאוד קשה בעבודות ניירת סיזיפיות בזמן שהמנהלים חוגגים. הם מנוצלים, מתוסכלים ומרירים, ומוצאים מזור בפסאדות תרבותיות ובהתנשאות על המזרחיים שמתחתיהם, שהם העמך הפשוט והנחמד. מכאן ברור למה ליטל מעתוק על פי האנשים שאני פוגש היא המודל לחיקוי והבדיחה והלעג היא על מי שכרגע נמצא מעליה. היא בדרך למעלה על פי המערכונים, בצד שלה מרוחה החמאה.

 36. שוש

  לפוריה גל, ראשית תודה על התשובה המלמדת. יחד עם זאת נדמה לי שההתייחסות שלך אל הדמויות המזרחיות מאמצת נקודת מבט מתנשאת כלפיהן. הרי העוצמה שאוחזות דמויות אלה במציאות היא ממשית ולא דימוי מתוחכם, נוסח `הפרא האציל`, בלבד. הרמטכ"ל, השר ישי, דליה איציק ואחרים זוכים להלעגה שבאה עם המעמד, בדיוק כמו אשכנזים במעמדם. לגבי דמויות בדיוניות, כמו ליטל מעתוק, הן באמת מוגזמות וקריקטוריסטיות – אבל עיקר הלעג מופנה למערכת (בית ספר, משרד החינוך) הארכאית והמתחנפת שלא מתפקדת. הבדיחה היא בהחלט עלינו.

  ואחרון חביב, גם את מומי את מבינה אחרת ממני. נכון שהוא מייצג שיטה של תחנת שידור מסחרית, אבל, כמו בשיר היפיפה של ויזלטיר על השלום גם חופש לא נראה כמו בפנטזיות (או כמו שאבי פרץ שאל את מי שבאה לראיין אותו – "מה זה קיפוח?").

 37. efrat

  תודה על הארת עיניים! התעוורנו לגמרי!
  אשכרה זה לא נגמר.

 38. אבי

  ומה על הסדרה המזעזעת "החטופים" שבמקרה ראיץי פרומו שלה וחשבתי שהחל מבצע רציני…. זה פשוט מ ז ע ז ע.
  כסף, כסף, כסף, רייטינג, רייטינג, כוללם נהיו זונות של רייטינג.

 39. אורי ששון

  אחד המאמרים הנועזים, מקוריים, ישירים שנכתבו בשפה העברית. אמיץ ונטול פניות. תעשו לעצמכם טובה וקצרו בבקשה את קוד הקישור כדי שאפשר יהיה לשתף אותו בפייסבוק.