מכתב לגדעון סער

אילנה ברנשטיין

נכבדי שר החינוך,

אני עוקבת אחר פעילותך המבורכת מעל דפי העיתון ובתקשורת האלקטרונית וברצוני לשלוח לך שלמי עידוד וגם כמה עצות שבטוח יועילו לך. מיום כניסתך לתפקיד הינך פועל ללא לאות למען הקוד הערכי (אגב זה לא יכול להיות שלצבא יש קוד מוסרי ולמשרדך אין) ולמען העלאת המודעות לחשיבותו של השירות הצבאי בכלל והקרבי בפרט. בזכות אנשים כמוך, עשויים ללא חת, צבאנו לא רק השיב לעצמו את הניצחונות אלא גם את כוח ההרתעה.

לעניות דעתי, ובאמת אל מול הרוח הרעננה והנאורה של אנשים כמוך איני מתיימרת, הגיע הזמן לבטל את משרד החינוך ולאחדו עם משרד הביטחון. רעיון זה, וסליחה על היעדר הצניעות לרגע, הינו בבחינת "איך לא חשבו על זה קודם". חבל על הזמן וגם על הכסף. איחוד שני המשרדים, שיכול אגב להירשם לזכותך, יחסוך לארצנו ולמולדתנו תקציבים רבים ויעודד בדרך הטובה ביותר את המטרות שהצבת לעצמך עם כניסתך לתפקיד. החינוך ייהנה מתקציבים גדולים בהרבה וגם התכנים והערכים ישגשגו. להווה ידוע שההשקעה עבור גולגולת במשרד החינוך הינה זעומה בהשוואה להשקעה עבור גולגולת עם קסדה בצבא. אז למה לא להקדים את ההטבות, הרי מדובר בילדים שלנו ובעתיד ארצנו ומולדתנו ומוסריותו של צבאנו. למה לחכות עד גיל 18 כדי ליהנות מתקציבים. יתר על כן, למה לחכות עד לגיל המופלג של 18 שנה כדי להתחיל בחינוך לערכים. לפי מה שלמדנו מהפסיכולוגיה הנפש מתעצבת עד גיל חמש לכל היותר וייתכן כי בגיל התיכון  כבר איבדנו את ילדנו לטובת יונה וולך לדוגמה.

באופן זה גם המעבר מהפרק החינוכי לפרק הצבאי בחיי צעירנו וצעירותנו יהיה חלק יותר. בלי מהמורות וללא חבלי קליטה. בלי כל המשתמטים האלה והמתאבדים למיניהם. לא יהיו עוד משתמטים. לא יהיה ממה להשתמט. וגם בלי כל הוויכוחים המתישים האלה שעניינם למי מותר להיכנס לתחומי המוסד החינוכי ולמי לא. הצבא הוא החינוך והחינוך הוא הצבא. שר הביטחון הוא שר החינוך ושר החינוך הוא שר הצבא ומי שאינו מבין זאת מקומו לא איתנו ושלא יעז אפילו לעלות על אוטובוס. אגב גם את משרד התחבורה אפשר לאחד עם שני המשרדים המכובדים.

את בתי הספר יש להפוך לאקדמיות צבאיות ומוטב להתחיל בחינוך למיליטריזם כבר בגיל הגן. למה לבזבז זמן יקר. גני הילדים ובתי הספר, הסובלים ממילא מצפיפות, יכולים להתמקם בבסיסי הצבא הפזורים על פי רוב על פני נופיה הקדושים של ארצנו וליהנות מאוויר פסגות. ילדים הרי אוהבים לשחק ברובים ובטנקים ואין כמו חצר גרוטאות של משוריינים כדי לעודד מחשבות יצירתיות על קטל. על הדרך נימנע גם מכל הדיונים המיותרים שעיקרם מה ראוי ומה לא ראוי ללמד את נפשותיהם הרכות של תלמידנו. זה לא שחסרות לנו משוררות, למה לעשות דווקא עם יונה וולך, מה רע בחנה סנש למשל. הצבא מעודד נשים, זאת לא הבעיה. יש נווטות אפילו ושריונאיות.

אני יודעת כי הנך טרוד באלף ואחד עניינים, על כן לא אגזול עוד מזמנך, אבל אם ברצונך לשמוע עוד, ויש עוד, אז אשמח להציע את שירותי, בהתנדבות כמובן, בהתאם לגודל השעה. אגב אני שומרת למזכרת את הכומתה הצבאית שלי, שהיא בסגנון רטרו כזה ולא תהיה גאה ממני לחבוש אותה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואש

  איחוד משרדי החינוך והביטחון יחסוך חלק ניכר מעובדי ופקידי משרד החינוך המהווים את עיקר העומס התקציבי .
  לא יהיה צורך בהקצאות ואתננים לחרדים שאינם משרתים בצבא, הערבים יוצאו ממסגרת ה"טיפול" החינוכי החדש.
  לא תהיה כל בעיה להקצות שטחים למבנים ומתקנים לחינוך בכל מקום בארץ וללא צורך בתכנון והתחשבות באוכלוסייה ובשטח.
  "ייחסך" גם שר החינוך ומשרדו עם כל נספחיו ה"נהרים" לסוגיהם שאוכלים בו בכל פה.
  יהיה גם שר אחד , טפלוני, אטום לאנשים ולסביבה עם קוד מוסרי שאינו כולל את השר וסביבתו הקרובה ועל כך ייאמר: ובא לציון גואל!

 2. נועה

  בתור מורה מתחילה בתיכון אני מזועזעת מכמות המיליטריזם המוחדרת לבית הספר בו אני מלמדת (וזאת אף למרות היותו בי"ס לאמנויות) ולשטיפת המוח של התלמידים שרק מחמירה עם השנים.
  גדעון סער בונה מערכת חינוך פשיסטית ומיליטנטית, וכדאי שייעשה מעשה לשינוי התפתחות מעכבת-חינוך ותרבות זו, אחרת בעוד 10 שנים המכתב הזה לא יהיה בגדר הצעה פרודית לשר החינוך, אלא בגדר מציאות היומיום שלנו.  

 3. יעל ברדה

  מדאיג אותי קצת שלא יבינו את המתודה הזאת של הזדהות היתר.

 4. רונית

  הרפורמה המוצעת היא מעולה. השימוש בתקציב משרד הביטחון לחינוך הוא נכון מאוד! אפשר אפילו לשכלל את הרפורמה, וליצור תוכנית שבה הצבא כולו הופך למערכת החינוך: בבסיסי צה"ל – כיתות לימוד בנות 8 ילדים. חיילי המילואים יהיו מורים. חיילי החובה יהיו סייעים. ("חיילי חובה" – זה יהיה שם החיבה של הצעירים האלה, בוגרי התיכונים, שישרתו כשנה אחת). בהאנגרים של המטוסים ושל הטנקים – סדנאות לאמנות פלסטית, כיתות טכנולוגיה, ובהאנגרים הגדולים ביותר: אולמות התעמלות, וכן אולמות תיאטרון ושיעורי אקרובטיקה. הרכבים הצבאיים ישרתו את האמהות של הילדים בהסעות השונים לחוגים, וכן יקחו את הילדים לטיולים. בשיעורי עיצוב, ארכיטקטורה ומוזיקה הילדים והנוער, בהדרכת מומחים מחו"ל בתקציב משרד הביטחון, יבריגו החוצה, יפרקו, את כל חלקי הנשקים המסובכים (מומחים מחו"ל – כי אין כאלה בארץ) וילמדו להרכיב מהם כלי נגינה ממוחשבים, רהיטים, ואת המשטחים הגדולים של המתכת יחד עם שאר חלקי המתכת המשובחת יעבירו לפלסטינאים כדי שיהיו חומר בנייה ברבי הקומות בערים החדשות. אגב, עדיין יישאר תקציב בטחוני גדול לא מנוצל. מה ייעשה בו? אולי אפשר יהיה בכל זאת לחלק אותו לבכירי הצבא ומשרד הביטחון, כדי שישמרו על אורח חייהם הקודם, של קשר חברי חם מתמיד עם חבריהם ראשי הצבאות של שאר העמים. כך שצריך לצפות תקציב (לא באמת ענק) שיאפשר להם לנסוע להשתלמויות בבתי ספר צבאיים שם לומדים את אמנות המלחמה החדישה ביותר, וכן לשהות ארוכה במדינות אחרות בתנאים של נספח צבאי, וכן צריך לצפות תקציב למו"מ על רכישות נשק, תקציב להדמיות שונות וכן הלאה, אבל אלה ממש סכומים קטנים ולא מזיקים, כל עוד חייהם של אלה מתנהלים בוירטואליות מושלמת. הוירטואליות איך שלא יהיה לא תהיה זרה להם, ותהיה המשך טבעי של חייהם עכשיו.
  כמובן – אם רפורמת מערכת החינוך-ביטחון בכיוון זה איננה אפשרית, תמיד כדאי לבצע את הרפורמה שמציעה אילנה ברנשטיין.

 5. איזי גורן

  גילוי נאות,
  לא קראתי את המאמר עד סופו. די היה לי בהצעה לאחד את משרד החינוך ומשרד הביטחון. ויצאתי.
  יעני, לא די שבקרב צבאנו המוסרי מתגלים עוד ועוד קלגסים אטומי לב, לא קשה,אפוא, לשער, מה תהחיה תוצאת החינוך שייקבע על ידי צ.ה.ל.
  ואולי כדאי גם לחשוב על האפשרות להעתיק את הטיפול הצבאי שניתן בספרטה לילדים ולנערים. להזכייר. את החלשים היו משליכים מממרומי צוק נישא כדי שישמשו מאכל לחיות השדה.
  שאפו לכותבת.

 6. ערן

  אני חושב שהמכתב צריך להשלח כך, כמו שהוא, לגדעון סער. מעניין אם תהיה תגובה ומה יהיה תוכנה.

 7. יואב

  "את בתי הספר יש להפוך לאקדמיות צבאיות ומוטב להתחיל בחינוך למיליטריזם כבר בגיל הגן." להפוך בלשון עתיד?! בתי הספר הרי הפכו כבר מזמן לאקדמיות צבאיות.

 8. יואל קורנבלום

  אני מוכרח להודות בקינאה הרבה שיש בי ליכולת המופלאה שלכם להתעלם מהמציאות באיזור ולחיות בעולם הזוי שבו אין מלחמות ואין צורך בצבא. בדרך כלל אני הולך לסרט קליל כדי לנוח לשעתיים מהעולם המציאותי אבל היכולת המופלאה שלכם לדמיין ולהתעלם מהמציאות בכל מקום וזמן היא ממש שימושית וגם חוסכת הרבה זמן לנסיעה לקולנוע וגם כספים אם במחיר הכרטיס או מחיר החניה.

  בכל אופן יש משהו בסיפור שלכם. אמנם אנחנו במלחמה מתמשכת שנכפתה וגם עדיין ניכפית עלינו באמצעות השכנים וכמובן כולם חיים את זה אבל למה ללמד את זה? באותה מידה אפשר גם לוותר לימוד העברית. אמנם זאת השפה בה כולנו מדברים אבל למה צריך ללמד? האם לא כדאי למזג את משרד החינוך עם האקדמיה ללשון העברית והפקולטות למדעי השפות וכך לחסוך הרבה כסף? לא צריך גם ללמד הגיינה או גוף האדם או חינוך מיני אפשר למזג את משרד החינוך עם מה שנשאר ממשרד הבריאות ולחסוך הרבה כסף. לא צריך למשל ללמד תנ"ך או מורשת יהדות אפשר למזג את משרד החינוך עם משרד הדתות ולחסוף הרבה כסף. אפשר גם למזג את משרד החינוך עם משרד התיירות ואז לוותר על לימודי הגאוגרפיה. וכן הלאה האפשרויות ממש רבות.

  אני מבין שאתם טרודים בכל מיני הזיות שונות ואולי אין לכם זמן לפתח את הרעיון הזה אבל כדאי לחשוב על זה ובאמת תודה על הרעיון.

 9. יריב מ

  שייך לזרם הקרקטוריזם הציוני.

  אבל צבא כשלעצמו הוא מוסד חשוב בעולם שמתקיימים בו כוחות רשע שלא ניתן לקיים איתם דיאלוג.

 10. אבא לילד ביסודי

  דברתי עם בני, אמרתי לו, חשבון, הנדסה, לשון, תנ"ך – זה חשוב. תשתדל. במקצוע "מורשת" – החומר יכול להכנס באוזן אחת ולצאת מהשנייה. אבל תתנהג יפה ותכבד את המורה!

  המסר נקלט.
  במקצוע מורשת מלמדים גם ציונות וגם מחלקים כל מיני עלונים של עמותות דתיות-ימניות.

 11. RS

  זו המשמעת שגדעון סער מבקש להחדיר בתלמידים. לא ערכים ולא בלבולי שכל. זו הדרך היעילה שלו למשמעת וצייתנות – באמצעות הצבאיות. זו המשמעת הצרכנית בדלת המיליטריסטית וה-"ערכית". הדיבור על כבוד המורה הוא ספין אחד גדול. ככה הוא מסוגל להציג תמונה של משמעת ללא תקציבים ובקיצוצים מתמשכים. הנה שר החינוך האוטונומי שלנו – יוצר גרסה גרוטסקית של צרכנות חינוכית צבאית. ממש פארודייה מיליטריסטית פוסט-פורדיסטית על פס הייצור של הנרי פורד. בתי ספר כקניונים צבאיים.

  מעניינת ההבנה של גדעון סער משרת ההון את צירוף המילים: לרכוש השכלה.

 12. RS

  כן, והצבא נמצא בין מסדר אבירי הג`דיי לבין אבירי האור הקסום.

 13. בן דוד

  אידיוט, עד מתי תמשיך למכור את נפשך לגזענות האשכנזית. טיפש, מתי תבין שהם שונאים את הצבא כי הוא נפל בידי המזרחים. רוב הקצינים היום הם או כיפה סרוגה (אשכנזים ומזרחים) או מזרחים חילונים.
  כולנו, כל המזרחים, הם ציונים לאומיים ואוהבים את צה"ל, חייליו וקציניו.
  ומשתינים עליך.

 14. יונתן

  סחטיין על הז`רגון הניאו-קוני. זה הולך חזק בקרן החדשה לישראל?

 15. איזי גור

  עלי לבקש סליחה ומחילה מכותבת המאמר על שפספסתי את הסרקזם הנפלא במאמרה.
  מאחר ומיודעי יעידו עלי שאיני משולל חוש הומור וגם איני פזיז בדרך כלל, הרי שעצם העובדה כי לא המשכתי בקריאת ההומורסקה ונחפזתי לחרוץ עליה משפט- מעידה שאותו יום, או אותה שעה, נחה עלי רוח
  סתורה.
  אז שוב סליחה.

 16. אלי קליר

  הדברים שלך הגיעו אלי קצת באיחור ויתכן שכבר הפסדתי את תורי אך בכ"ז אולי תקראי את ברכותי על העונג העצום שהסבת לי ברשימתך. צחקתי ואני ממשיך לצחוק כל הדרך לכל מקום. איזו סטירה נפלאה!
  את השם הזה- אילנה ברנשטיין אני לא אשכח. שלך,
  אלי קליר