"אם תרצו, נמציא לכם עובדות"

יוסי דהאן

הקרן החדשה לישראל פרסמה השבוע דו"ח מפורט, תחת הכותרת "אם תרצו, נמציא לכם עובדות" בו היא מכחישה את הטענות שהועלו במסמך של תנועת "אם תרצו". הדו"ח נכתב על ידי ד"ר אמיר פז פוקס. מרצה למשפטים בקריה האקדמית אונו ובאוניברסיטת תל-אביב, מומחה לזכויות אדם, חבר הנהלת "במקום" ומנהל פרויקט "מדינת הרווחה החדשה" באוניברסיטת אוקספורד. ד"ר פז פוקס מציג בדו"ח שלו נוכחות וטיעונים שלדבריו מוכיחים כי המסמך שהפיצה תנועת "אם תרצו" מסתמך על "עיוות והשמטה שיטתיים של עובדות".

הכשלים המרכזיים שנתגלו "בתחקיר:

• המחברים ספרו הפניות למקורות מידע, ללא התייחסות לתוכנן או הקשרן (כך החשיבו עדות על מצוקת תושבי שדרות כהכפשה של צה"ל). בדיקה פשוטה מראה כי רוב רובן של ההפניות המרכיבות את הקטגוריה "הפניות מרשיעות" עליה מתבסס הטיעון המרכזי של "התחקיר" אינן רלוונטיות כלל.
• המחברים לא הסתפקו בכך, וחישבו את החלק היחסי של ההפניות, שמקורם בארגונים הנתמכים על-ידי הקרן החדשה לישראל, מתוך סך מצוצמם באופן שרירותי של כלל הפניות ממקורות ישראלים.
• כמו כן, ספרו עורכי ה"תחקיר" הפניות "מרשיעות" לארגוני  הקרן באופן כפול וחסר תום לב, בעזרת מניפולציות לניפוח מספרן.

 לקראת הדו"ח כולו לחצו כאן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חגי נהיר

  הסיכום הקצרצר הזה כתוב בצורה כוללנית, לא בהירה ובלתי משכנעת. מן הראוי שדו"ח הנגד של הקרן החדשה לישראל יסוכם באורח בהיר ומשכנע.

 2. נפתלי אור-נר

  מזה עידן ועידנים שהימין, ברובו,אינו מנהל ויכוח ענייני עם אלו המתנגדים אידיאולוגיה שלו. לשם כך אין הוא מהסס להשתמש בדמוגגיה, מניפולציות שונות, ואף בטיעונים שקריים. מתקבל הרושם לפיו הוא מודע לכך שטיעוניו הרציונלים הם מעורערים, ולכן, להצדקת דרכו, אין הוא מהסס להשתמש בכלים הפסולים הנ"ל

 3. עודד אפרתי

  מר נהיר
  אתה מוזמן, במקום ביקורת על הדוח של הקרן החדשה לקחת על עצמך את עבודת תימצות הדוח.
  לעצם העינין עיסוק במגננה מפשיזם דומה לרגשות אשמה של קורבן אונס.
  בפשיזם צריך לטפל כמו בכל מחלת נפש אחרת

 4. דן

  חייבים להודות שהרעיון הזה, של לעשות סטטיסטיקה דווקא של ההערות שוליים, הוא פשוט רעיון גאוני… איזו דרך קלה להתמודד עם דו"ח מפורט ועב קרס (575 עמודים), בלי ממש לקרוא אותו!

  מצד שני, חייבים להודות שהאנשים שביצעו את ה"מחקר" של "אם תרצו" הם בעצם הישראלים שהתמודדו עם הדו"ח בצורה הרצינית ביותר עד כה – הם לפחות קראו (ומספרו) את הערות השוליים. כל שאר האנשים במדינה הזו רק קראה בYNET שגולדסטון הוא אנטישמי.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  זה אמנם ידוע ומוכר לקוראים הקבועים של האתר, אבל בכל דיון בנוגע ל"אם תרצו" חייבים להוסיף לינק לידיעה על מקורות המימון שלהם עצמם:

  http://news.walla.co.il/?w=//1638516

  הכוונה כמובן לשדולה של המטיף האוונגליסטי הנוצרי-קיצוני ג`ון הייגי, שחתום בין היתר על הציטוט (מתוך ספר שכתב – לא מתוך ראיון שעבר עריכה מגמתית!) "השואה התרחשה מפני שהיהודים מרדו והתכחשו לאלוהים האמיתי".

  האינפורמציה הזו חייבת להיות בבחינת רקע הכרחי לכל דיון וכל דיבור שעוסק ונוגע בחבורת "אם תרצו"!

 6. סמולן

  1. באופן כללי, הדוח של אם תרצו חובבני ורשלני. כי הם כאלו.

  2. עדיין. מה שעולה היא תמונה שבה רשימת הקריאה של גולדסטון ושות` מורכבת מהמידע הזמין לו, היינו מארגוני הקרן החדשה.

  3. ההסתמכות על ארגוני הקרן גם למטרות מידעניות טריביאליות מדגימה עד כמה זמין, נגיש, ראש הערימה היה החומר של הארגונים עבור מחברי דוח גולדסטון. הדבר מודגש אם בוחנים את ההיקף המצומצם יחסית של הקרן בקרב המגזר השלישי בארץ, ואזכורים של ארגונים ישראלים מהמגזר השלישי, שאינם נתמכי הקרן, בדוח גולדסטון.

  4. באף שלב לא יצאה שום שלילה ברורה מטעם הנהלת הקרן בקשר להאשמה הבסיסית של "אם תרצו": הקרן לא אמרה שהיא לא היתה מעורבת בייזום דוח גולדסטון, שהיא דוחה – דוחה בשאט נפש, נאמר – את הטענות כאילו היא עוסקת בצה"ל כארגון המייצר פשעי מלחמה, וכדומה.

  5. אני משער – זו כמובן אמירה ממעיטה – שהסיבה היא שהקרן בוודאי שעוסקת בכל אלו ! אין לי מושג מה הקשר של נעמי לגולדי, אבל פעילות נגד ישראל היא בליבה של ארגונים נתמכי הקרן. ניקח לדוגמה את האתר הזה, שבו אין, לא היתה ובוודאי שגם לא תהיה שום כתבה שעוסקת במישרין או בעקיפין בתמיכה בציונות. כדאי לציין, שהיקפי ההתקפות פה באתר על הציונות וישראל הוא כזה, שאיזון מינימלי דורש מעט יותר מכתבה אחת. אם הקרן מימנה את הפצת הפוסטים שהופצו באתר זה עצמו במהלך עופרת יצוקה, היא מימנה כמה דברים שייחסו לישראל פשעי מלחמה ולמיטב הבנתי שללו את זכותה (וחובתה) להגן על תושבי שדרות, במידה והדבר עשוי להוביל להרג של פלסטינים, לוחמים ושאינם לוחמים. זה מה שהקרן מימנה, ממש כאן.

  6. נהוג היה לטעון, בקרב עובדי האל בשארה, שהוא לא מסית לטרור מחד, ושטרור מאד מובן מאידך. שהוא לא משווה בין ציונות לנאציזם, אבל שההשוואה היא מובנית מאליה למרות שעזמי במקרה ממש לא חושב ככה. אני תמה: האם הטענה היא שהקרן ממש לא נגד ישראל למרות שלהיות נגד ישראל זה הדבר הכי טבעי בעולם ?

  7. ברדה ובנבנישתי, שטענו שהן גאות בתמונה העולה מהדוח של אם תרצו. נחדד: יושבות שתי דוקטורנטיות שלימודיהם הופקו על ידי הקרן והרשת החברתית שלה בהיקפים נכבדים, ואומרות שמבלי להתייחס לשאלת ההנמקה של הטענות של אם תרצו, התמונה עצמה מקובלת עליהן. הן גאות בה. האם הן שיקרו ?

  8. נראה שההנמקות של אם תרצו ככה ככה, אבל המסקנה שלהם סבירה מאד.

 7. יעקובי

  כולנו, הרוב היהודי הציוני, הפטריוטי, תומך בתנועת "אם תרצו" ומתנגד בשאט נפש למה שמכונה "הקרן החדשה לישראל".
  אתה רוצה להקל על מצבך ואומר "הימין". על איזה ימין אתה מקשקש? כולנו, רוב הציבור היהודי במדינה, מתעב את הקרן החדשה ואת מפעיליה. אנחנו רואים בכם אויב העם היהודי בארצו.
  אבל לא יעזור לכם, תמיד תפסידו. כמו המתייוונים. אין לכם סיכוי.

 8. ד

  זה לא יכול להיות חוקי. אני מקווה מאוד שעורכי הדין של הקרן עוברים על המסמך הזה בקפדנות.

 9. אורלי נוי

  גם אם המוטיבציה מאחורי הדוח הזה של הקרן החדשה בהחלט מובנת, אני חושבת שהוא מכניס את הארגונים לעמדה אפולוגטית בעייתית ביותר. זה דוח שכל כולו הצטדקויות: לא אנחנו הלשנו, לא רק אנחנו הלשנו, בכלל דיברנו עם גולדסטון על מצוקת שדרות, על הגדה, על ההתנחלויות.
  במובן מסויים, זאת כניעה לשיח שמנסים הכוחות הפשיסטים להכתיב. מסירת אינפורמציה רלוונטית לוועדת חקירה שבדקה את המלחמה הנתעבת הזו היא צו מוסרי ממדרגה ראשונה, ואין מה להתנצל על כך. אם היה לארגונים מידע על פשעי המלחמה של ישראל, אני בהחלט מקווה שהעבירו אותו לצוות גולדסטון במלואו, ללא כל צורך בהתנצלות. שיתנצלו אלה שרצחו, שחיסלו, שהפגיזו, שפשעו. שהם יסבירו.

 10. RS

  שגם עכשיו היא תומכת בעילה למלחמה. גם עכשיו אין מבחינתה מצור. מבחינתה אין פלסטינים, אלא רק מעשים רעים של ישראלים ושל הצבא. כל מה שהיא עושה זה מפאת ה"אינטרס הישראלי" וה"ליברליזם" שלה, כשהפלסטינים והעוול שנעשה להם נמצאים במקום משני אם הם בכלל נמצאים ברדאר.

 11. ימינן

  לא קראת את הביקורת על הדו"ח. אפילו לא שורה אחת ממנה.

 12. שור

  שוב השמאל הפשיסטי מחלק את ישראל לטובים ולרעים,
  כל ביקורת שמאלנית היא בסיס הדמוקרטיה וחופש הביטוי,
  וכל ביקורת נגד השמאל הקיצוני אינה לגיטימית עלאק.
  זה סוג של סתימת פיות לא תקינה ודי מגעילה.
  קראתי את תגובת הקרן,
  ולא השתכנעתי.
  תגובת הקרן מתווכחת על הכמות של מקורות הנתמכים על ידה בהם נעשה שימוש בדוח גולדסטון.
  תגובה שלמעשה מקבלת את תחקיר "אם תרצו"

  כמה טוב שאנחנו חיים בחברה דמוקרטית ומול הקרן ויש גם גופים אחרים,
  כמה טוב שיש ויכוח ועימות,
  כמה טוב שיש תחקירים של גוף אחד מול תגובות של גוף אחר.
  וכמה טוב שהנושא עלה על סדר היום הציבורי,
  כי "שקט הוא רפש",

  וכמה רע שחלק ה"טהור" בציבור מנסה לסתום פיות ולמנוע ויכוח חופשי ע"י השמצות, צביעת חלק מהאוכלוסייה כבלתי לגיטימית, ואף נסיון לסגור עיתונים בגין עילות שונות.

  הפשיזם של השמאל לא יעבור !

  שור

 13. עצובה

  הנה תגובה למניפלוצייה העלובה שביקש ד"ר פז פוקס לעשות.
  פז פוקס מחלק את ההפניות בדוח גולדסטון הנשענות על ארגוני הקרן החדשה לכמה סוגים וטוען שרובם אינם רלוונטיים ולכן אין צורך לספור אותן. הוא סופר 88 הפניות לאירועים שאירעו מחוץ לרצועה וטוען שלפיכך אין לספור אותם למרות שהם מופיעים בדוח גולדסטון. הוא סופר 41 מכתבים ועתירות שהוגשו לבתי משפט או לגופים רשמיים בישראל וטוען שלא צריך לספור אותן כי גודלסטון אסף אותן בעצמו ואין בכך כל פסול מבחינת הקרן והוא סופר 39 הפניות לאירועים שהתרחשו בעזה לפני "עופרת יצוקה" וטוען שאינם רלוונטיים.
  לעניייננו, אנו סבורים, וכל אדם בר דעת מבין, כי 168 ההפניות הללו המפיעות בדוח גולדסטון לא מופיעות בו סתם כי לגולדסטון ולחבריו בועדה היה משעמם והם החליטו להכניס ערימות של מידע בלתי רלוונטי. גולדסטון ביקש להציג את ישראל וצה"ל כמבצעי פשעי מלחמה ולשם כך רצה להראות דפוסי פעולה על פיהם מתנהגים צה"ל וישראל. לפיכך, מכתב של 7 מארגוני הקרן החדשה התוקף את ישראל על "המצור ורמיסת זכויות האדם בעזה" לפני עופרת יצוקה הוא לדוגמא מסמך שמאוד רלוונטי למי שרוצה להצדיק את החמאס ולהכפיש את ישראל. באותו אופן עדויות שקריות של אנשי שוברים שתיקה על המתרחש ביהודה ושומרון הן גם כן "מידע" שימושי למי שרוצה לטעון שצה"ל ביצע בעזה נוהל שכן. באותו אופן גם העתירות והפניות לגופים ישראלים רשמיים ובהם האשמות שקריות נגד צה"ל והמדינה רלוונטיות. ברור לחלוטין שאיש לא מבקש למנוע מארגוני הקרן החדשה להגיש פניות אלו, שמתגלות ברובן המוחלט כחסרות בסיס, אלא שבסופו של דבר לוקחים אנשים כמו גולדסטון, המבקשים להכפיש את ישראל, את אותן הפניות בכדי לבסס את דבריהם, וכך בדיוק היה בדוח גולדסטון. כמו כן, ברור לחלוטין שעדויות שקריות על התעללות בעצירים בו"ש מצד ארגוני הקרן, רלוונטיות לחלוטין למי שטוען שצה"ל התעלל בעצירים במבצע "עופרת יצוקה", זו בדיוק הסיבה שהציטוטים הללו מופיעים בדוח גולדסטון.
  30 הפניות נוספות ביקש לבטל פז פוקס במחי מקלדת רק משום שהיה גורם נוסף (בינלאומי או ערבי) שהשמיע אותן והוא טען שאין לספור זאת כי זה לא מידע ייחודי. שטות מוחלטת לאור העובדה שברור שטענה מכמה מקורות נשמעת אמינה יותר ושברור חלוטין שגורם ישראלי מקנה יותר אמינות להאשמה שקרית נגד ישראל מאשר אנשי חמאס או סתם תושבים בעזה.

  וכעת למניפולציה הגדולה שעשה פז פוקס. פוקס טען כי כל המידע שנוגע למתרחש מחוץ לרצועת עזה אינו רלוונטי ולכן אין לספור אותו. הוא טען כי כל המידע שנוגע למתרחש לפני עופרת יצוקה אינו נוגע לדוח ולכן אין לספור אותו והוא טען שעתירות ופניות לגופים רשמיים בישראל אינן רלוונטיות ולכן אין לספור אותן. לפיכך "חישב" ו"הגיע" למסקנה שרק 16 מתוך 1208 מקרים המהווים 1.3 אחוזים מדוח גולדסטון הם הפניות להאשמות של ארגוני הקרן.
  ובכן, אם כל מה שקרה לפני עופרת יצוקה, מחוץ לרצועת עזה, מתייחס לעתירות לבתי משפוט ולפניות ליועצים משפטיים וכל מה שאינו מידע ייחודי, לא צריך להיספר לשיטת פז פוקס הרי שכשבאים לחשב את האחוזים צריך להוריד מאות רבות של הפניות ולא להישאר על 1208. פז פוקס מבקש להמציא מתמטיקה חדשה שבה אתה יכול למחוק 88, 41 ו-39 הפניות במחי מקלדת ממונה ההפניות, אך לספור את כל סוגי ההפניות במכנה ולהגיע לנתון אותו ביקש להציג.
  הדרך המתמטית וההגונה לבדוק את חלקם של ארגוני הקרן הדוח היא ללכת לפי מפתח אחיד וזה בדיוק מה שעשינו בדוח שלנו. ספרנו כמה מתוך ההפניות למידע שלילי נגד ישראל שהגיעו ממקורות ישראלים מקורן בארגוני הקרן. הדוח של פז פוקס מאשר למעשה את הדוח לשנו ומבקש להוליך שולל ולמחוק מאות ציטוטים והפניות ממונה ההפניות, מבלי לעשות את אותו הדבר ביחס למכנה.
  בדוח שהוצאנו ציינו כי 191 מתוך 207 הפניות למידע שלילי נגד צה"ל וישראל שהגיעו ממקורות ישראלים, הן של ארגוני הקרן החדשה. כלומר, 92.2 אחוזים מהמידע השלילי נגד ישראל שמקורו בישראל הגיעו מארגוני הקרן. פז פוקס הצליח אכן למצוא כמה שגיאות זניחות במחקר של 112 עמודים. כמה הפניות שציטטו כמה ארגונים במשותף נספרו בטעות כמה פעמים על ידנו. הנתון המדויק הוא ש178 הפניות הן הפניות שליליות שמקורן בארגוני הקרן. אלא שבניגוד לפז פוקס אנו מבקשים לפעול על פי חוקי המתמטיקה ואם הורדנו את 13 ההפניות שנספרו בטעות במונה, הרי שעלינו להוריד גם 13 במכנה. (למי שלא היה בשיעור חשבון בכיתה ג`, ככה זה עובד). לפיכך הנתון המדויק הוא 178 מתוך 194. רוצים לדעת מה התוצאה? 91.7 אחוזים מהמידע השלילי נגד ישראל שמקורו בישראל הגיעו מארגוני הקרן החדשה. ואידך זיל גמור.