צילי פז וולק

מפרזיטיות למחאה

 בעיתון "הארץ" התפרסמה היום כתבה מאת אור קשתי. מסתבר כי תלמידה בתיכון גדול בירושלים לא קיבלה את תעודת הבגרות שלה כיוון שאמה סירבה להעביר לבית הספר תשלומי הורים מעבר למה שהתיר משרד החינוך לגבות. בכתבה נטען כי קיים חוסר הגינות בשימוש בשירותים הנוספים בלי לשלם עבורם, כיוון שאחרים ששילמו את הסכום במלואו נאלצים לסבסד אותם.

מדובר בתופעה מוכרת וכאובה שבה מוסדות חינוך משתמשים בהורים בכדי להגדיל את תקציבם בצורה שאינה חוקית (גם אם כוונותיה טובות וראויות). השימוש בהורים אינו מסתיים בגביית הכסף. ההורים יוצרים בקלות קבוצת לחץ אשר מקשה על חריגים להימנע מהתשלום, אף שאינו חוקי בעליל. הורים רבים מוכנים לסבסד בכספם משפחות אשר הפרוטה אינה מצויה בכיסן, אך הם מתרעמים כאשר מסתבר כי הורים אחרים נמנעים מתשלום מסיבות אידיאולוגיות ועקב הרצון למחות, אף שביכולתם לשלם.

שורש הבעיה נעוץ בעובדה כי הכסף מוקדש ברוב המקרים לצרכים ראויים, מחימום בחורף ועד העשרה. צרכים שקשה להתווכח על נחיצותם. במצב זה קל לשכוח כי צרכים אלו בדיוק הם באחריות משרד החינוך. קל גם לשכוח כי תשלומי ההורים באשר הם, גם אלו המכונים "חוקיים" מהווים הפרטה של מערכת החינוך. ההורים רוצים לשפר את תנאי ילדיהם בתוך מערכת שתקציביה מדולדלים, והתשלום הנוסף נדמה כדרך טובה לעשות זאת. מי שבוחר להימנע מן התשלום זוכה לגינוי בשל היותו הורה שאינו דואג לילדיו או בשל היותו פרזיט הנסמך על תשלומי הורים אחרים.

הדבר מאיר את הנזק הפחות בולט של ההפרטה, ככזו המפוררת את כוחם של ההורים כקבוצת לחץ עצומה בגודלה. נקודה זו ברורה למדי כאשר עוסקים בהפרטת מוסדות המשמשים מקומות תעסוקה, כיוון שהפרטה חותרת תחת התפקידים המסורתיים של וועדי העובדים ולעתים זוהי כל מטרתה. במערכת החינוך המצב שונה. ההורים אינם מכירים בכוחם העצום ואינם רואים עצמם כמאוגדים בדרך זו או אחרת. במקום לעסוק במאבק כנגד קריסת מערכת החינוך והתדלדלות תקציביה לטובת צרכים שונים, ההורים נאבקים זה בזה. איש כבר לא נותן את הדעת על כך שכיתה מחוממת בחורף היא צורך בסיסי ועל כך שהעשרה כלל לא היתה נדרשת במערכת עשירה בכסף ובתוכן. איש גם אינו מבקר עוד את התשלומים ה"חוקיים" שהמערכת גובה על דעת עצמה. כך קורה שמערכת החינוך מנגחת הורים זה בזה, ומפקירה הורים כועסים לזעמם הבלתי מוצדק של הורים אחרים ויוצרת בקרבם מחנות מפלגים במקום כוח חזק שיכול לפעול גם לטובתה. במאבק הזה ראוי שמערכת החינוך הציבורית תאחד את ההורים, תפסיק את גביית התשלומים הנוספים ויחד יתבעו מן הממשלה לספק את צרכי התלמידים. כל מנהל אשר מכריע לטובת תשלומים נוספים באשר הם, אלו הנחשבים "חוקיים" ואלו שמעבר, צריך לחשוב על ההשלכות החמורות וארוכות הטווח של מעשיו, ועל העובדה כי הוא מנצל בצורה הגרועה ביותר את משאבי ההורים לצורך מאבק פנימי במקום לצורך מאבק חיצוני. רק פעולה משולבת של משרד החינוך, אשר יאסור תשלומים נוספים באשר הם, של מנהלים אשר לא יתנו יד לגבייה לא חוקית ושל הורים שיתמרדו כנגד ניסיונות כאלה, יובילו את הממשלה להקצות למערכת זו את המשאבים הראויים לה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרית רוטשילד

  אני מנסה לשלוח טקסט אליכם כתגובה להשתלחותו של ירון לונדון באשכר.
  לאן לשלוח?
  (זה חוזר בדרך אחרת לכן ניצלתי את הבמה הזו)

  בברכה
  שרית

 2. איזי גור

  חי נפשי שאינני מיתממם ובאמת שאיני יודע. האם בבתי הספר בשטחים , בתלמודי התורה ובישיבות של ש"ס גם כן על ההורים לממן הוצאות חימום וכיצו"ב?
  אודה למי שיאיר עיניי בסוגייה .

 3. משה

  גרתי באמריקה בעיר עשירה ב-Connecticut. ילדי למדו בבתי הספר העירוניים מגיל 5 עד 18. בכל השנים הללו לא היו לי כל הוצאות ישירות או עקיםות על חינוך, אפילו לא על מחברות וכלי כתיבה. חייב אני רק לציין כי המיסים הערוניים ששלמתי הם כפי שניים מהמי

 4. דב בינדר

  וחינוך שווה פרושו שהמדינה מספקת לתלמיד הכל ולא דורשת מההורים אף פרוטה,חינוך שווה בתקציב שווה גם לתלמיד מסביון או רמת אביב ג` ואותו הדבר גם בשכונת התקוה או בירוחם והכל על חשבון המדינה ועל חשבון המיסים שהאזרח משלם,את בית הספר לא אמור לעניין אם הורי התלמיד שילמו וכמה שילמו כי הם בשום מקרה לא אמורים לשלם.אין דבר כזה שיעורים נוספים ע"ח ההורים כי בית הספר אמור לספק הכל מתקציב שהוא מקבל מהמדינה ואמור לספק הכל בכל מכל כל.

 5. תמר שריג

  גרתי מספר שנים בארה"ב במדינת Connecticut וילדי למדו במערכת החינוך הצבורית. 87% מהתלמידים ב-Connecticut לומדים בבתי הסםר הצבוריים. החינוך שם הוא חינוך חינם אמיתי – כולל מחברות וכלי כתיבה כמו כן המורים הם בעלי משכורות גבוהות יחסית. המיסים העירוניים לעומת זאת, כמעט פי שניים מאשר בישראל.

  תמי שריג

 6. אתי מלוד

  התלמידים של היום יקבעו איך תיראה חברתינו בעתיד הקרוב והרחוק
  אם נקמץ ונצמצם בהנחלת ערכים, נורמות וידע אל נתפלא מהתוצאות, כי יצא שכרינו בהפסדינו.
  משולש החינוך אמור להיות בראש סולם סדר העדיפויות של הממשלה ולא פחות חשוב, נגיש לכל רבדי החברה.
  לעניות דעתי, כפי שהמדינה השכילה ואישרה בריאות לכל אזרח עליה לאמץ האישור גם למערכת החינוך. ההשקעה בחינוך של היום, רווח עצום לחברה ולמדינה בטווח הרחוק.

 7. זהבית

  בואו נכריז, דרך מכתב שיופץ ברשת שאולי איזה סלב יהיה חתום עליו ונפסיק לשלם על חמום בבית ספר, על טיולים, על העשרה. מה אתם חושבים שיקרה? מישהו בממשלה יתעורר ויחליט שמהיום הוא משלם? אנו משלמים כי אין לנו ברירה , כי אחרת לילדים בבית הספר לא יהיה כלום. זה לא מרצון אלא מחוסר ברירה. וכל יפי הנפש שעולים מדי פעם לכותרות ומספרים על המאבק העיקש של לא לשלם דופקים את כל היתר. זו בושה למדינה שלוקחים כסף לא רק במערכת ההחינוך אלא גם בבריאות, רווחה וכו. מי שאין לו, כמובן לא צריך לשלם. לפעמים עדיף להיות חכם ולא תמיד צודק.

 8. אתי מלוד

  לטעמי, לו רמת החינוך במדינה הייתה סבירה ומספקת לא היה צורך

  בתיגבור ושעות נוספות מעבר למערכת השעות הקיימת.

  כאשר הרמה לא מספקת, חובה על המערכת לתגבר ולתרום את כל

  אשר ביכולתה כדי לצמצם פערים ולהביא את התלמידים לרמת ידע

  והתנהגות סבירה שהרי לשם כך נועדה וזו מחוייבותה.