הנסיכה והעדשה

משה קריף

כמה קצר המרחק, כנראה שלא יותר מקדנציה פרלמנטארית אחת שאתה עושה ממעמדך הציבורי כשומרם של  האינטרסים החברתיים עד שאתה הופך לחבר כנסת רדוף שררה וכיבודים. כמה מהיר אתה הופך להיות מהבטחה חברתית גדולה לכזה  הבטוח שעם הגעתך לעיירה כולם צריכים להעריץ את ירידתך אל העם.

כמה פעמים ראינו את אותה כתף קרה, את הפניית  העורף שלאחר יום הבחירה. הבגידה החברתית תמיד הולכת עם ארשת פנים ומעמד ציבורי של דאגה ומשימות חברתיות גדולות העומדות בשער.

 אפשר לספור בכאב לא קטן איך תמיד אלה שקראו לטיפולן של המצוקות החברתיות, איך עשו  בשמם של נושאים ומצוקות חברתיות  קריירה פוליטית מרשימה ואיך הגיעו על גבם של משלמי המחיר החברתי  למעמד ציבורי ואישי יוצא דופן.

הנסיכה החדשה של השיח החברתי בישראל היא ללא ספק אשת התקשורת בעבר וחברת הכנסת בהווה שלי יחימוביץ.

מעל כל במה היא תתראיין בנחרצות יוצאת דופן על האחריות החברתית שהיא נושאת עימה. כל מי שיגרד קצת את המעטה התקשורתי שהיא עוטה על עצמה במיומנות מרשימה יגלה אישה פוליטית העושה שימוש בתדמיתה החברתית לקידום מעמדה האישי. כן ממש כמו כל האחרים שהיו.

 לנו במסגרת כנס יקנעם לתרבות בילוי שיווניות הייתה ההיכרות עם שלי הפוליטית העושה קודם כל  למעמדה הפרטי אכזבה גדולה, נוספת.

כנס יקנעם לתרבות בילוי שיוויוניות יתקיים היום במעמד אישי ציבור ופעילים חברתיים.  לכנס המתמודד עם בעיה חברתית נוקבת הזמנו גם את חברת הכנסת החברתית המתהדרת בניסיון להוביל מהלכי חקיקה בנושא מתוך  מחשבה שבאמת פעולותיה בנושא הם לקידום העניין ולא קידום הכבוד הפרטי של שלי.

רגע לפני הכנס כשהתברר לה שומו שמיים שתאלץ להגיע ולדבר יחד  ולצד חבר הכנסת שלמה מולא ואחרים ביטלה באחת את בואה.

לתדהמתנו, שלי התנתה את בואה בכך שתדבר לפני כולם ומעל כולם.  היא הייתה בטוחה שהסכמתה להגיע לעיירה הצפונית לסיור מלכותי תביא את העיירה המבקשת את נוכחותה  להיענות לכל גחמותיה הפוליטיות.

הנסיכה שלי לא תדבר עם כולם, לא תשב ביחד על הבמה עם כולם, ולא תעריף מניסיונה על תלמידים וסטודנטים בצפון הארץ  כל עוד לא יתנו לה  את המעמד שביקשה לעצמה,  אם כבר מגיעה לעיירה ממרומי מעמדה הפרלמנטארי.

 פתאום התברר כי כיבודים ושררה על הבמה היו למרכז תשומת הלב שלה ולא הניסיון האמיתי לדון באחת הבעיות החברתית המפריעה לתרבות הבילויים של צעירים בישראל.

לשלי הייתה תמיד חולשה  לעדשה. פעם הייתה זו עדשה  של מצלמה המצלמת אותה מזוויות מחמיאות במיוחד וגם בקריירה הפוליטית שלה היא רוצה שנראה אותה מבעד לעדשה החברתית.

אבל כמו בסיפור ההוא המלמד מי היא נסיכה באמת ומי מאחזת עיניים גם אנחנו ביקנעם לומדים הרבה מסיפורי ילדות .

כנס יקנעם לתרבות בילוי שיוונית יתקיים היום בנוכחותם של אלה המאמינים כי שיח חברתי פורץ דרך ראוי שינבט דווקא מיקנעם.  

בעלי אחריות חברתית יתייצבו לצד צעירים הלוקחים את עתידם בידיהם שלמדו  שיעור חשוב היום על נסיכה ועדשת הטלוויזיה שלה ועל הקשר שבין תדמית למציאות.

משה קריף

מנכ"ל עמותת תהודה- יוזמת כנס יקנעם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יובל

  וכאשר המשטרה עסקה במעצרי שווא מדי שבוע, היתה עסוקה מכדי לבוא.

 2. אוהד

  כאדם שלא שוכח לשלי את תקיפתה הלא מוצדקת את ח"כ דב חנין, אני עדיין מצאתי את המאמר הנ"ל קטנוני ולא הוגן.

  זכותה של שלי לנהל את זמנה ותדמיתה. היא מבינה שבלי תדמית ציבורית חזקה אין לה כוח השפעה. היה נחמד אם כותב המאמר היה מסביר יותר במה עוסק הכנס ופחות תוקף את מי שלא יישר קו עם תוכנית הכנס.

 3. מסעוד מי-טללים

  קראתי קראתי קראתי והייתי בטוח לחלוטין כי מדובר בדניאל בן-סימון.כמה התאכזתי לראות שמדובר בכיבודים של הגב` יחימוביץ, שאין בהם כל עניין. כסבור הייתי שתתקוף את המשת`פ הנלוז, בן סימון,דמות חלקלקה ומגעילה, שמאז הבחרו לכנסת, לא השמיע שום מילה בעניינים חברתיים, שלא לומר על דיכוי המזרחים.
  לפני כמה שנים אמר לי מישהו מבכירי הקשת הדמוקרטית המזרחית, כי הבן-סימון הלז הוא אדם מושחת,וחסר כל אידאולוגיה ועמוד שדרה מוסרי. אני לא הסכמתי לדבריו לחלוטין . אחרי ככלות הכל סברתי שלא מדובר באיזה פואד אידיוט. והיום, כבר יותר משנה מאז הבחירות, אני רואה כמה הוא צדק.
  הנח ליחימוביצים מר קריף, ובוא חשבון עם הבן-סימונים, אחיך המזרחים ,המשרתים והניקלים.

 4. נפתלי אור-נר

  לא ניתן להיות לוחם למען ערכים חברתיים של שויון ומאבק בעוני בלא להילחם במארתה שלך המדינה מאז 67`: הכיבוש.
  שלי יחימוביץ תמכה בפרץ בעת השגיון של מלחמת לבנון השנייה. מאז, אין לי כל ציפיות ממנה. כן, וזה היה טרם תקיפתה את דב חנין

 5. עודד גלעד

  רחוקה משלמות כמו שהיא, הלוואי והיו עוד הרבה כמוה בחיים הציבוריים שלנו.

 6. שמעון

  של נעליך מעל רגלך כשאתה מדבר על ח"כ שלי יחימוביץ
  התרומה שלה לחברה בזמן קצר כחברת כנסת,
  גבוה יותר
  מרוב הארגונים החברתיים יחד.
  אני מציע לך לבקש ממנה סליחה
  גם לך מגיע תודה על התרומה שלך לחברה
  המשך בתרומתך ביחד עם הארגונים החברתיים

  אני מקווה שהפעם לא יצנזרו את תגובתי זו
  כיוון שעד היום תמיד צינזרו את תגובותיי כיוון שכנראה
  התגובה לא מצאה חן בעיני העורך

 7. שירי

  משה,
  דווקא שלי יחימוביץ` היא אחת מחברות הכנסת הפורות ביותר שהיו פה בשנים האחרונות. בכל רגע נתון היא מקדמת הצעות חוק מהפכניות לטובת העובדים ונלחמת באומץ יוצא דופן בבעלי ההון, שמולם אף ח"כ לא מעז להתייצב. היא עסוקה על מעל לראש בביקורים חשובים (ראה מקרה אברבנאל השבוע) ובעשיה פרלמטרית, אז אם היא ביטלה השתתפות בכנס, אני מציעה לסלוח לה הפעם. מדובר בבחורה עסוקה מאוד. מעבר לכך, בפן האישי, הדבר האחרון שניתן להגיד עליה, הוא שהיא מורמת מעם. שלי ידועה בצניעות שלה. היא ח"כית בגובה העיניים, ואת זה יגיד כל אחד שפגש בה ולו לשתי דקות. וכן, היא החכ"ית היחידה שהשכילה להבין את המשחק התקשורתי והיא מתראיינת במרץ על מנת להעלות נושאים חשובים לסדר היום הציבורי, נושאים שלא היו מועלים אלמלא היתה מתראיינת. אז במקום להציג אותה כ"נסיכה והעדשה" הייתי נותנת לה דווקא דוז פואה על זה. שאפו.

 8. איתמר שמיר

  הסיפור הזה נשמע לי מעט לא הגיוני, או לכל הפחות לא אמין במיוחד. הגברת יחימוביץ` נעה ונדה ברחבי ישראל ומדברת כמעט עם כל מי שרוצה לשמוע את הדברים שיש לה להגיד – להאזין לאידאולוגיה שלה, שהיא בעצם האידאולוגיה של כולנו.

  אני לא מכיר את הכנס ודווקא הייתי שמח לשמוע עליו עוד, אם הכותב היה מועיל בטובו לכתוב בצורה פוזיטיבית אודות הכנס ולא נגטיבית אודות חברת הכנסת – אבל אני חושב שלכל מטבע יש שני צדדים. מאות, או אלפי האנשים שפגשו את חברת הכנסת לאורך השנה, חלקם בחוגי בית או מפגשי סטודנטים של לא יותר מעשרה איש, יעידו שאי אפשר להאשים אותה בתואר המפוקפק "אישה פוליטית" ובוודאי לא כזאת שעושה שימוש בתדמיתה החברתית לקידום מעמדה האישי.

  ערב טוב,
  איתמר

 9. ריקי כהן

  היא משתתפת לצד אחרים בהרבה פאנלים, אולי ההרכב הפעם לא התאים לה. זכותה

 10. מתי

  ח"כ יחימוביץ` עושה עבודת קודש במלחמתה נגד טייקוני ההון. נכון, אני ואחרים יצאנו נגד הצטרפותה לחולדאי בקרב שלה על השתלטות העבודה העתידית. או לחשיבה שלה על הציונות כמסלול מאחד לשמאל.
  יחד עם זאת ביטול גורף ולא אחראי של פעולותיה היומיומיות (!)במלחמתה לסוציאל דמוקרטיה תביא לחרב פפיות. ושוב אני אומר זאת למרות שהיא ואני חלוקים לגמרי בצורה של פעולה משותפת של יהודים וערבים.
  ד"ר מאיר בוזגלו מזכיר לנו את הערך של אהבת ישראל עוד בכנס הראשון של המזרחיות. ואפשר גם להיזכר את הפיוט "ודרור יקרא" : "וְלַמַּזְהִיר וְלַנִּזְהָר / שְלוֹמִים תֵּן כְּמֵי נָהָר"

  http://www.piyut.org.il/textual/44.html

 11. רן

  מה שהביא את קריף לכתוב את הרשימה אינן העמדות החברתיות של יחימוביץ, אלא רק העובדה שהעזה לסרב להשתתף בכנס שלו. זאת פנקסנות ותו לא: "את לא רוצה לבוא לכנס שלי, אז אני אראה לך מה זה". רגע רגע, אם זו דעתך על יחימוביץ, למה בכלל הזמנת אותה לכנס??
  טעו עורכי האתר שפרסמו את הרשימה, ואפילו לא נתנו ליחימוביץ את זכות התגובה.

 12. מוני יקים אנטיציוני

  היא למעשה עוד אשכנזיה המסיטה את דעת הקהל למתן לגיטימציה לחלוקה הפוליטית מעמדית הקיימת וחלילה שמא תזועזע .
  גם היא וגם הדחליל ברוורמן שתי הבטחות חלולות שניצלו שוב ושוב את התמימות המזרחית להאמין שיש אשכנזים שיוציאו עבורם את הערמונים מהאש.
  שום דבר טוב לא יצא לעולם ממפלגת העבודה ורק קבורת החמור שלה אולי תיתן סיכוי להקמת שמאל אמיתי ספרדומזרחי/ערבי.

 13. ירדנה אלון

  כנס יקנעם לתרבות בילוי שיוויוניות יתקיים היום במעמד אישי ציבור ופעילים חברתיים"……….. "
  כנס יקנעם לתרבות בילוי שיוונית יתקיים היום בנוכחותם של אלה המאמינים כי שיח חברתי פורץ דרך ראוי שינבט דווקא מיקנעם"……….."
  זה מה שחשוב וזה העיקר,לא אישיות זו או אחרת,אני מניחה שכאשר מארגני הכנס הזמינו את שלי יחמוביץ` לא נעלם מעיניהם כי שלי היא היא מעין סלבריטאית תקשורתית פוליטית ושהפרסום אודות נוכחותה בכנס יביא לא מעט אנשי תקשורת וידיעות בעיתון,התקשורת תבוא תצלם תראיין זה יופיע באחד מערוצי התקשורת הפופולאריים יקבל תהודה ופירסום ומכאן הדברים יתגלגלו מהר יותר. אז התכנית השיווקית התפספסה,וכותב הרשימה שידוע כאיש תקשורת יודע איך משווקים כנסים,ואיילו אישיאויות תקשורתיות יקשטו את מערך השיווק התקשורתי וישרתו את הנושא שלשמו התכנסנו (משה, עשית את אותו הדבר בקשת בזמנו יש לך נסיון).אז הגברת יחימוביץ` שגם היא איננה קוטלת קנים בכל מה שקשור בתקשורת ושיווק רעיונות יודעת הייטב מתי משתמשים בה, מתי איכפת לה ומתי לא איכפת לה איך משתמשים בה כדי לקדם רעיונות חברתיים,זו זכותה המלאה להחליט ולבחור אם היא רוצה או לא רוצה שישתמשו בה,אין לי מושג, אני לא בקיאה בפרטים,ואני לא יודעת מה גרם לשלי יחמוביץ` לבטל את השתתפותה וכך לשבש את המערך השיווקי של מארגני הכנס.
  זה לא מצדיק הטחת ביצה בפרצופה בשל כך,אולי יותר נכון ללמוד להכיל "לא" של מישהו ולכבד את רצונו יהיה אשר יהיה,במקום "להעניש" אותו על כך ע"י הלעגה והגחכה, כאילו, "ללמד אותה לקח" בפעם הבאה לא להעיז לסרב להזמנות שנועדו לקדם מערך שיווקי מסויים.
  אם הרעיונות האידאולוגיים שעומדים מאחורי הכנס הם טובים,נכונים,וראויים, הם ישרדו את אי השתתפותה של יחימוביץ` בכנס, ויתקדמו ויקודמו,ויקרמו עור וגידים ואני מאחלת לכולם הצלחה בנושא,אוי ואבוי אם כל הרעיונות הגדולים שעומדים מאחורי הפעילות החברתית הזו תלויים בבואה או אי בואה של אישיות זו או אחרת.זה נותן יותר מדי חשיבות לפן המוחצן והשיווקי של הרעיון במקום לתכנים ולתהליך שעל הרעיון לעבור עד להצלחתו.
  ושוב אני מאחלת בהצלחה לנוטלים במלאכה לקידום הנושאים החברתיים שיעלו בכנס.

 14. מלעונה

  היא באה לעיירה , והיא רוצה גם כבוד כמו פרס, שיזמינו אותה לבית מרוקאי לקוסקוס ולמופלטות. בלי זה איך היא תדע שהיא אשכנזיה?

  אם תזמינו אותה ותתנו לה קצת כאאאאאאאאאאאאאבוד מרוקאי היא תהיה מוכנה להופיע עם האחרים ביחד.

  אולי תסדר לה גם "אות כבוד מברית יוצאי מרוקו" כמו שלבנת קיבלה?

 15. שור

  שוב השמאל מתחלק ומתווכח על שטויות,
  כאשר הופכים חלק גדול בחברה הישראלית ללא לגיטימי,
  אז בסוף הטענת מופנות גם לתוככי הבית.
  תסתכלו במראה.

  שור

 16. יואש

  חבל שמרשימת המוזמנים לכנס החברתי ביקנעם נפקד מקומם של חברי כנסת שאינם מחוקקים גדולים אך הם מקושרים היטב. כך למשל מדוע לא הוזמן סילבן שלום הנושא בכמה תארים מפוארים כמו שר לעניני הפריפריה, מחזיק בכרטיס מוצא מזרחי, משכיל, מיומן ומחובר למפלגת השלטון.
  מדוע נפקד מקומו של הפילוסוף ושר האוצר חביב העם יובל שטייניץ? ומה עם ציפי לבני האופוזיציונרית הבלתי עסוקה מאד?
  ומה עם חברי הכנסת הערבים? להם אין קהל שדורש התייחסות חברתית, שוויונית, חקיקתית? והיכן נציגי הציבור הדתי לאומי חרדי? להם אין אג`נדה חברתית?
  ורק את שלי יחימוביץ שעושה משהו בחרת להשמיץ ותחת איזו אשמה בדיוק?
  כפעיל חברתי נכונו לך עוד אכזבות רבות ששום התקפה אישית לא תפתור אותן ולא תמנע את התסכול הבא.
  הצלח בפעילות העמותה שלך והשען על עשייתכם החיובית.

 17. אלי חמו

  האם תמכה או לא תמכה בפושעי המלחמה עמיר פרץ ואהוד ברק?
  האם תמיכתה בהם לא הופכת גם אותה לפושעת?

 18. הילית קיש

  את שלי יחימוביץ הערכתי מאוד כעתונאית לוחמת=חברתית.לצערי, מרגע שנכנסה לפוליטיקה כחברת מפלגת-הספח לליכוד, שינתה אורחותיה. כל כבודה ירד בעיני בתקופת הבחירות לעיריית תל-אביב, כאשר תקפה בארסיות מקארתיסטית ובשקרים מקארתיסטיים את דב חנין, מועמד "עיר לכולנו". עד היום לא התנצלה על כך, והדבר לא יישכח לה. מי שמסוגל לבגוד כך במצפונו , אינו אמין בעיני כלוחם חברתי.

 19. יונס צמח

  "כינוס תנועות השמאל יתקיים בתא הטלפון – ההתפלגות במקום"