על הפוץ ציונות

יריב מוהר

העובדה שהעולם וארה"ב בראשו לא מוכנים לקבל את המשך משטר האפלייה שמיסדה ישראל בשטחים מיוחסת בימין ללובי פוסט-ציוני אימתני. ממש הפרוטוקולים של זקני פוסט-ציון. ככל שמתפוגגת אשליית המשך השליטה על הפלסטינים כך צומח לו זרם חדש וזועם בפוליטיקה ובחברה הישראלית המחפש תחושת שליטה: זרם הפוץ-ציונות. במקום לדבר על ימין ושמאל הפוץ-ציונים מדברים בווליום גבוה, ומתוך דחיפות וסכנה קיומית, נגד הכוח האדיר והמאיים לדעתם של "הפוסט-ציונות".

הם סבורים שיש להם מונופול על הציונות, הפטריוטיות וצדקת הדרך; הם ימהרו לציין שמי שלא מסכים איתם הוא באזורי הבגידה והם נאחזים בסמלים כשמדיניותם קורסת. הספירה הציבורית גדושה בדוגמאות: המתקפות של "אם תרצו" על כמעט כל מה ששמאל ופרוגרסיבי, היוזמות של שר החינוך למניירות חיצוניות של ציונות במערכת החינוך, רדיפת האקדמאים החורגים מה(פוץ-)ציונות. למעשה גם אחד העם ואולי אפילו הרצל בעצמו היו נחשבים היום "פוסט" אם היו נופלים לידיו של פוץ. הרי הבידול מהשמאל חייב להישמר, ואם הוא מתעמעם מהותית הוא יתוחזק רטורית.

זו תנועה של "מיתוג מחדש", כפי שהתגאו ב"אם תרצו" לאחר הקמפיין נגד הקרן החדשה לישראל. מהות המיתוג: השמאל אינו עוד תנועה פוליטית שרוצה בטובתינו הישראלים כפי שהיא מבינה אותה (כמו כל תנועה פוליטית נורמלית), הוא נגדנו. נגד זהותנו.

לא חסרים אבסורדים בפוץ-ציונות:

הפוץ-ציונים דואגים דאגה יסודית לדמותה היהודית של ישראל וחוששים מאיום ה"דמוגרפיה". במקביל רובם רחוקים מלהתנגד לסרבנות הפיתרון המדיני המובילה לסיפוח דה-פאקטו של הפלסטינים. מרבית ה"פוצים" גם תומכים במדיניות שמחזקת את אפלייתם של ערביי ישראל והדרתם הכלכלית, התרבותית והפוליטית (למשל "חוק הקרקעות"). האבסורד הוא שבקרב מיעוטים מודרים ועניים בכל העולם עולה הילודה ככל שעולה ההדרה. לנוכח אמת סוציולוגית פשוטה זאת יוצא שבלי כוונה דווקא המחנה השוויוני יחזק את הרוב היהודי (כך שהמדינה תיהיה יהודית בפועל). ה"פוצים" יוכלו רק לגזור גזירות שונות (כמו הקצאת קרקעות מפלה) אבל לא לצמצם את הילודה של המיעוט הערבי. לבסוף יאלצו לוותר על זהות המדינה: או על ה"יהודית" או על שאריות "הדמוקרטית". אולי לאחר שחרדת הדמוגרפיה תיתמוסס יבינו כי אלו חרדות מהסוג הגזעני הקלאסי.

הפוץ-ציונים נלחמים בהזייה. סכנת הפוסט-ציונות שהם מדמים לעצמם יצאה מכל פרופורציה. בג"צ, שביותר מדיי פעמים מתיישר עם מדיניות ימנית נתפס דווקא כפוסט-ציוני וככמעט כל יכול. גם אם בוחנים את האליטות של ישראל – זו הכלכלית, הביטחונית והפוליטית ציוניות למכביר, האליטה המשפטית במקרה הטוב חלוקה ורק למיליה קטן של אמנים ולפקולטות מסויימות באקדמיה נותר להתבשם בהגמוניה של שוטים (אכן בחוג לסוציולוגיה לא נעים לבטא עמדות ימניות וזו תעודת עניות). מערכות החדשות הגדולות נוטות לזרם הדובר-צה"לי בשילוב שנאה למתנחלים, לחרדים ולביבי. זאת לא פוסט-ציונות בהכרח, סתם מפא"יניקיות אשכנזית-בורגנית-שבטית ישנה ורעה (הגם שפוסט-ציונים רבים באם מהמחנה הזה ומוציאים עצמם מהכלל המזרחי-מסורתי-ימני מסיבות גזעניות).

הפוץ-ציונים מזועזעים כשכל מיני תומכי זכויות אדם "מלכלכים" על ישראל. העובדה שבכל העולם הדמוקרטי ביקורת, גם בזמן מלחמה, היא עניין שגור – גם אם לא חביב על הרוב האוטמט-פטריוטי – לא מזיזה אותם מדעתם: בכל מדינה מתוקנת לא היו מאפשרים זאת. לפעמים רמיזות שמדובר בבגידה מופרחות לאוויר. אלא שאותו דבר בגידה נעשה לאחר זמן מה לעניין של גאווה. כך בהקשר של "עופרת יצוקה" התגאה, מארק רגב, איש התקשורת של ראש הממשלה אולמרט, כי בישראל אסורים העינויים. איסור זה (שרחוק מלהתבטא בפועל) הוא במידה רבה תוצר של עתירה שהגיש הוועד הציבורי נגד עינויים. בזמן העתירה היה הוועד בוגד, לאחריה הפך פועלו לנקודה בדף המסרים של המסבירים הציוניים.

הפוץ-ציונות היא ילדותיות פוליטית משום שהיא חומקת מדיון עמוק ונוקב בין ימין ושמאל, שמתנקז כולו לשאלה יסודית אחת: אם התנועה הלאומית היהודית יכולה לבוא לידי ביטוי בישראל רק באופן לעומתי לתנועה הלאומית הפלסטינית, הרי שהתשובה נמצאת בימין. אם קיימות אפשרויות נוספות, אז הפוץ-ציונות והימין בכלל הם עיוורון מסוכן. במובן הזה יחסם של ה"פוצים" לדגל הוא סימפטומטי: מבחינתם הוא מהות קדושה ולא סמל לדבר מה חיצוני לו המכונה "מדינת ישראל", שצריך לדאוג לדמותה הרצויה, השנויה במחלוקת אמיתית, אך היקרה לכולנו.

 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פלו פלו

  לדעתי את כל הנאמר כאן (במיוחד בפסקה האחרונה) אפשר לומר על הציונות בכללה.

 2. זאב

  איזה עברית גרועה. היה אפשר להעביר את המאמר הזה עריכה לשונית לפני הפרסום, לא היה מזיק לאיש.

 3. אייל

  וכמו במקרה מתפרסמות היום שתי כתבות על הפוצים:

  ליברמן: "מאז הקמת המדינה האבות המייסדים עשו הכרעה היסטורית: כשיש התנגשות בין ערכים אוניברסליים [כמו דמוקרטיה], לבין ערכים יהודיים, ערכים יהודיים חשובים יותר. […] אני מרחם על השמאל. אנשים אומללים שכנראה סובלים מפגם גנטי. שאלוהים יסלח להם. אני סלחתי כבר מזמן ."
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/087/965.html?hp=1&loc=3&tmp=9835

  ואחד של טאוב, שוב השמאל מאיים על הזכות לעצמאות לאומית: http://www.gaditaub.com/hblog/?p=574 (בתגובות)

 4. איזי גור

  למקרא המאמר ישנה עמי רק תגובה אחת – כפולה.
  האחת. המשך רדיפתו העיוורת של השמאל אחר הרכבת הדוהרת אל האבדון, מבלי להפנים שמה שלא הצליחו לעשות לפני 43 שנים וודאי שלא יצליחו כיום.
  אם לא היה בידי השפויים לשכנע אז את האופוריסטים שהמושיע לא זו בלבד שמתמהמה כי אם בכלל לא יגיע, הרי שכעת יבוא הפתרון באמצעות כפייה כלל עולמית. ואיך שלא תסתכלו על זה זוהי רעה חולה.
  קרוב לוודאי שהימין המשיחי ההזוי לא ייכנע ואז צפויה לפרוץ מלחמת אחים עקובה מדם (מה לעשות . ההיסטוריה רצוםה בכאלה).
  הבעיה השנייה היא תגובת שכנינו והעולם הערבי בכללו.
  לו היינו אנו היוזמים והמציעים פתרון למצבם של הפלשתינאים, היו הם חייבים לנו. מכיוון שזה ייכפה עלינו, הרי שדבר לא ימנע בעדם מלהמשיך לשאוף ולעשות לחיסולה של מדינת היהודים.
  איך הולך מוסר ההשכל. גם צפרדעים, גם הצלפות וגם סילוק למדבר.
  יופי נחמה!

 5. ירדנה אלון

  וגם הפוץ ציונים כפי שמכנה אותם כותב הרשימה וגם הפוסט ציונים וגם הציונים "השמאלניים" כדוגמת מרצ,ו"שלום עכשיו" ו- "שלום אחר כך" כולם כולם מתעלמים לחלוטין מבעיית אי השוויון וחוסר הסולידריות והקיפוח המעמדי והגזענות המופנית כלפי המזרחיים, ה-"פוץ ציונים" בעצם "הוציאו את הלחם מהפה" של המעמדות המקופחים בישראל ע"י זה שכפו חלוקת משאבים לכיוונם הם,על חשבון החינוך,הבריאות,בניית תשתיות,וכו`וכו,מעולם לא שמענו אותם מדברים על זה, מעולם לא ראינו אותם מצטרפים להפגנות שעניינם שוויון וסולידריות מעמדית, הגזענות שלהם כלפי מזרחיים פושה בבתי האולפנא שלהם ולמרות זאת הם מתיימרים לדבר בשם "עם ישראל".ותובעים מ"עם ישראל" כי יגן וישמור על בטחונם האישי בקולוניות שהם הקימו, רבים מבני המעמד הנמוך שהם מזרחיים ואתיופים משרתים בצ"הל,ומשרתים בשטחים, מצד אחד הפוץ ציונים נהנים מהשרות הזה כאמור לבטחונם האישי, אולם כשזה מגיע לשיתוף בבתי הספר שלהם שם פתאום אותם חיילים ובני משפחותיהם הופכים למוקצים מחמת מיאוס.
  וגם הפוסט ציונים וגם הציונים של השמאל לא יוצאים וידיהם נקיות. שיח מתלהם פחות או יותר נגד הכיבוש,ונגד עוולות שהמדיניות הישראלית מקיימת בשטחים הכבושים, אוהו מזה יש להם למכביר,שיח אמיתי ונוקב על הפער המעמדי?יציאה והגנה על הפרולטריון?הפגנות מול משרד החינוך(אני לא מצפה חלילה לאוטובוסים של השומר הצעיר בכיכר רבין) על הגזענות וההדרה של תלמידות מזרחיות ואתיופיות? שמאל ציוני או פוסט ציוני ……."שיאפשר כינון זהות מזרחית לא מתוך קונפליקט אלא מתוך חירות תרבותית"………(יהודה שנהב, קשר השתיקה)?
  שום דבר,nothing,נאדה,גורנישט,וואלו,כלום, שום דיבור,שום ציוץ, או התעלמות והתכחשות גמורה, או ההפך,, אנחנו חווים עכשיו התנפלות קולקטיבית של
  "אושיות תרבותיות שמאלניות" על התרבות המזרחית ועל הזהות המזרחית.
  על היחס הציני הזה כתב הפילוסוף הגרמני פטר סלוטרדיק (peter sloterdijk)() את ספרו "בקורת התבונה הצינית" ""critique of cynical reasonאני מציעה הן לכותב הרשימה והן לכל אלה שנמנים או מונים עצמם עם "השמאל הישראלי הנאור" לקרוא את הספר אתם תמצאו שם את עצמכם או יותר נכון בין דפי הספר אני באופן אישי מוצאת אתכם,כך אני רואה אתכם,ולכן בכל פעם שאתם מעלים רשימות באופן כל כך אינטנסיבי על העוולות של הפוץ ציוניות,או הפוסט ציונים או לא משנה של מי ולא מזכירים ולא מתייחסים לקיפוח התרבותי והמעמדי והעוולות שנעשו ועדיין נעשות כלפי מזרחים וכלפי בני המעמדות המוחלשים(שאתם סיייעתם להחלשתם ועל חשבונם נהייתם הגמוניים ו-"נאורים")לא כותבים על זה,לא מוחים על זה,אני מדי פעם אזכור ואזכיר לכם,ואעלה את הזכרון הזה תחת הרשימות שלכם שעוסקות בעוולות שנעשות לפלשתינים, לא מפני שאני חושבת שאינכם צודקים בנקודה זו, אני רואה לעיתים קרובות עין בעין יחד איתכם את העוולות של הכיבוש "הנאור"(שבא דרך אגב מבית מדרשכם,לא מבית מדרשם של הפוץ ציוניים) אבל כמזרחית אני לא יכולה להרשות לעצמי לא את השתיקה ולא את ההתכחשות לעוול המעמדי בתוך החברה הישראלית.
  מצטערת יריב, הפעם זה נפל במשמרת שלך.

 6. חן

  המאמר נכתב בבטחון שכזה, כאילו השמש זורחת מראשו ועטו של הכותב.
  דא עקא, שדבריו מייצגים מיעוט קטנטן בציבור היהודי (בהנחה שהכותב רואה עצמו יהודי) בישראל.
  אלה הן דעות של האגף השמאלי של מרצ ושל יהודים מצביעי מפלגת חד"ש, והן דברי כפירה ורוע בעיני 95 אחוז מהציבור היהודי (והצודק) בישראל, שאינו משלה את עצמו.

 7. יובל

  הגדיל לעשות בערב החג האובר-פוץ בן-דרור ימיני שבחר לציין את חג-החירות כך:
  "יש צורך בתקופת ביניים של עריצות הרוב. רוב של מפלגות כמו הליכוד, קדימה, העבודה, דתיים ממלכתיים וישראל ביתנו – רוב עם עקרונות ציוניים ברורים. רוב שרוצה מדינה יהודית אבל לא מדינת טליבאן. רוב שישנה את שיטת השלטון, יגדיל באופן דרסטי את הגיוס, יחזיר את הבכורה לחינוך הממלכתי ויחייב לימודי ליבה, יחזיר את שלטון החוק לשטחי ההפקר של נוער הגבעות והבדואים. העבודה רבה.

  כך שהגיע זמן עריצות. לפחות לתקופת ביניים. אחרי שהרוב יחזיר לעצמו את השלטון, יהיה מקום להאזין גם למיעוטים. נכון, אין מי שיוביל את המהלך הזה. נתניהו מוכר את העתיד תמורת נזיד עדשים קואליציוני לטווח הקצר. בדיוק כמו קודמיו. אבל מותר לומר למנהיגות הנוכחית: נמאסתם. אם לא תתעשתו, אל תתפלאו אם הדמוקרטיה הישראלית הופכת לבדיחה עצובה."

 8. יעל קנטי

  הפסוק "מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִיבַיִךְ, מִמֵּךְ יֵצֵאוּ", לקוח מתוך נבואת נחמה של ישעיהו (מט יז). הנביא מדבר בו בשם ה`, ואומר לציון הנטושה, שהממלכות הזרות שהחריבו אותה עתידות לצאת ממנה, ובניה עתידים לשוב אליה. היום נעשה בביטוי הזה שימוש פוליטי במשמעות הפוכה מהמקור – כטענה כלפי בני העם עצמו, שהם מחריבים את האומה.
  אנו בדרך הנכונה "לאבד "את המדינה הקטנה שלנו וחבל!

 9. יהושע רוזין

  כל ההסכמים הקודמים, כולל הסכם השלום עם מצרים, יכלו להגיע למימוש רק כש אר"הב השתמשה בכוח הכפיה שלה. לאור סרבנות השלום המתמשכת של ישראל, לא יכול להיות אלא פתרון כפוי שמסגרתו כבר ידועה וצריכה היתה להיות מבוצעת מזמן: הקו הירוק בתיקונים הדדים קלים, ירושלים המזרחית בירת פלסטין, פתרון מוסכם לפליטי 48 ו67 שלא יפגע באפיה של ישדאל, זאת ההצעה של הליגה הערבית וצריך לחטוף אותה בשתי ידים. אני מניח שגם כמה מנהיגים מהממסד היו רוצים בפיתרון כפוי, בחניתרצית ארץ-ישראל מנחל מצרים עד הפרת ,אבל לא נתנו לי.

 10. דרור בל"ד

  מאמרו של יריב מוהר מסמל לדעתי את האמביוולנטיות של חלק גדול ממחנה השמאל. (אני מגדיר כל ציוני כאיש מחנה ימין). גדעון לוי במאמרו "תודה, חבר" (הארץ) מייצג את הכמיהה שארה"ב – ידידת אמת (האישי הוא הפוליטי? בין מדינות יש רק אינטרסים -דרור) – תחלץ אותנו מהצרות של עצמנו. שטרנהל -"רק הסכם כפוי" (הארץ) קובע כי "אכן, קיימת היום סכנה מוחשית שיתרחש באמריקה התהליך שכבר הבשיל באירופה: אם תזוהה התנועה הלאומית היהודית כולה עם תנופת ההתפשטות הבלתי פוסקת, יירשם בספרי ההיסטוריה, שבין רמת שלמה החרדית למערת המכפלה החברונית, ובשדות הבריונות ההתנחלותית בכל רחבי הגדה, נחצב "סלע קיומה" של המדינה הדו-לאומית".

  במאמר נוסף בנושא זה , טוען עקיבא אלדר כי "ישראל היא הסכנה הגדולה ביותר שמאיימת על ישראל". קביעה זו דורשת תשובות לשאלה מי זו ישראל בחלקו הראשון של המשפט ומיהו ישראל בחלקו השני.
  המדינה היא אני – אמר פעם מישהו שלימים החריב את מדינתו תוך כדי חרחורי מלחמה ורצח המוני המכונה בחוגים מסוימים `מהמוצדקות שבמלחמות איטליה`.

  ישראל צריכה להיות מדינתם של כל אזרחיה, ולשם כך יש להכריז על הציונות כאויב האמיתי של העם היהודי והעם הפלסטיני. מטרתו של החרם הבינ"ל – אותו חרם שגורמים שונים בשמאל, וביתר שאת אותו חלק מהציונים המכנים עצמם שמאל – הוא לקבע ולהנחיל ברבים את חששו הגדול של שטרנהל. מי שהבין, כמו שטרנהל, לוי, אלדר ורבים אחרים, כי אבד הסיכוי שהציונים עצמם יבינו את טעותם, אמור לתמוך בחרם זה. ברגע שהציונים הפכו ממשתנה לנתון, יש להתייחס אליהם ככאלה. יש לזכור כי דווקא קדימה ורב המרצחים אהוד ברק הם אלו שהביאו את ישראל אל סף שלילת הלגיטימיות, לא נתניהו וליברמן.

  כל מי שמפשפש קמעא בהיסטוריה הציונית, כל מי שלא שכח, ולכן גם לא סלח, את ולמעשיה המחפירים, ימצא על נקלה כי המצב ממנו מתחלחלים יריב מוהר, כמו גם שלל כותבי `הארץ` ברצף הכתבות בדבר מסוכנותו של המחנה ה`פוץ-ציוני`, אינו אלא נקודה נוספת בציר הזמן של קו ישר. את המצב הנוכחי ניבאו מעטים וטובים כבר לפני שנות דור. (ליבוביץ, קימרלינג, שנהב, עדי אופיר ועוד).

  לא נותר אלא לתמוך בממשלה זו, לא לנסות לעצרה. מי שלא מקשר בין "יש לנו ממשלה חלולה" לבין "יש לנו ציונות חלולה" מסוכן לא פחות, ולדעתי אף יותר, מנתניהו ומליברמן- שאינם פושעי מלחמה. לבני וקדימה גם ימשיכו לתעתע בעולם וגם ימשיכו בפשעי המלחמה האהובים עליהם. אולי גם יזכו בפרס נובל. מוהר ושותפיו לדיעה אמנם מוסריים יותר, אך גם הם אינם חפים מאי רצון כן ואמיתי לוותר על חלק מהפריוילגיות מהן הם נהנים שלא כדין.

  ראו עוד בנושא זה: "חזון אביגדור: איך ליברמן יביא שלום" – משה צימרמן, העוקץ
  http://haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4578

 11. יואל קורנבלום

  ראשית אומר שכל אותם גופים "שומרי זכויות האדם או הדמוקרטיה" מהסוג שכותב הפוסט מסביר השיגו את הסלידה של הציבור השפוי ביושר. כלומר אותם "שומרי זכויות" לא הצליחו לשכנע אפילו אחד בארץ בצדקת דרכם ולכן הם מזמינים לחצים מבחוץ ומספרים שקרים על ישראל לכל אחד שמוכן לשלם להם כדי ללחוץ על המדינה. שכירי חרב (עט) כבר אמרתי?

  אז ככה כותב בעל הפוסט " העובדה שהעולם וארה"ב בראשו לא מוכנים לקבל את המשך משטר האפלייה שמיסדה ישראל בשטחים" אז אין עובדה יש רק כספים והרבה נפט שיש לערבים וכמובן אם לא תומכים בהם אז אין נפט ולכן יש לחצים. חוץ מזה ארה"ב לא תומכת בכורדים או בטיבטים כי בסופו של דבר אין שם נפט אז יש מס שפתיים. ארה"ב גם לא מכירה בטבח העם הארמני כי זה לא כל כך מתאים לאינטרסים של ארה"ב וכל הלאה אז באמת קשה להתייחס לתלונות של כותב הפוסט. אבל אפשר היה לצפות מ "שומרי זכויות האדם או הדמוקרטיה" שיבינו את זה וילחמו נגד הדיקטטורים המוסלמים ולמען הדמוקראטיה הישראלית אבל כמובן זה כרוך בהפסד התמיכה הכספית אז מי צריך את זה? מנקודה אחרת קל להפגין בישראל או במדינות דמוקראטיות כי בסופו של דבר זה מותר ולכן מפגינים. כמובן שאותם "שומרי זכויות" לא יפגינו נגד הדיקטטרות המוסלמיות שלא לדבר בתוך הדיקטטורות כי בסופו של דבר איזה אייטולה מסוגל אפילו להטיל עונש מוות על אותם מפגינים אז מי צריך את כל זה? בישראל אפשר להפגין ואחר כך ללכת למסיבה ובכלל להרגיש כאילו עשו משהו וכל זאת ללא סכנה ועוד עם תשלום מגופים אנטי ישראלים.

  לא לוקחים כאן מונופול על המצב כפי שמקיאבלי כותב בפוסט אלא זאת המציאות. הדיקטטורים המוסלמים רוצים באמת ובתמים לסלק את היהודים מהשטח הזה ואפילו לא מסתירים את זה ובאמת לא ברור למה זה כל כך קשה למקיאבלי לקלוט? מה עוד צריך להסביר פה? נראה לי יותר שלמקיאבלי יש בעיה להתמודד עם העולם המציאותי ולכן הוא ממציא עולם משלו שלא קיים כמובן חוץ מאשר במוחו ההזוי ובעולם ההזוי הזה קל לו יותר להתמודד עם המציאות שהוא ממציא. אם המציאות קשה הוא תמיד יכול לשנות את המציאות ההזויה שתתאים למצב הרוח שלו. עד כמה שידוע לי בתי החולים הפסיכיאטרים מלאים אנשים שיש להם בעיות וקשיים להתמודד עם המציאות.

  מנקודת ההסברה גם כאן לא ברור מה הסיפור. האם פעם מקיאבלי ניסה להסביר למישהו שירדן נוצרה על שטח שהיה מיועד לישראל? או בכלל לשאול מאיפה באה ירדן בכלל? האם ניסה לשאול מדוע אם כך ירדן מקובלת בעולם ואילו ישראל לא? האם שאל מקיאבלי האם כל זה יתכן בגלל שהמלחמה כאן היא מלחמת דת בין היהודים והמוסלמים וירדן היא מוסלמית ואילו ישראל לא ולכן נלחמים בישראל ולא בירדן? האם ניסה מקיאבלי להראות שבכל פעם שכואב משהו לאיזה דיקטטור מוסלמי הוא שולף מיד את הפלסטינים כדי להסיט את האש ממנו? האם ניסה מקיאבלי להסביר שהפלסטינים משמשים כלי לניגוח ישראל והמערב ולאף אחד מהדיקטטרים המוסלמים ממש לא אכפת מהםכי בעצם אפילו לא אכפת לדיקטטורים מאזרחי מדינתם אז מה פתאום שידאגו לכמה פליטים?

  כמובן שאפשר לשאול עוד הרבה שאלות אבל העובדה שמקיבלי לא שואל אותן אף פעם מעלה כמובן את החשד שממש אבל ממש לא אכפת לו ולחבריו לדעה ממדינת ישראל ולכן הם מכפישים את ישראל בכל מקום ולכן הסלידה העמוקה של תושבי ישראל השפויים מהאירגונים שמקיאבלי מסביר.

  ולכן עם כל זה ממש אבל ממש לא ברור מה תלונתו של מקיאבלי.

 12. שאול

  מה שהפריד אותי מהציונות הם המנטרות של "שלח את עמי","יהדות הדממה" ,"אסירי ציון" ומשפטי לנינגרד. שערי ברית המועצות נםתחו והופ המרוקאים שנשלחו לירוחם ודימונה המשיכו להתבוסס בקיפוח ובניחשול והמהגרים מברה"מ מקבלים מכוניות חינם,דירות חינם במרכז הארץ.

  לימים למדתי ששום דבר אינו מקרי.באופן ממוסד זרקו את המזרחים לפריפריה ואילו לאשכנזים דאגו לדיור טוב ותעסוקה טובה במרכז.לפי האידיאולוגיה הציונית רצו שמקסימום יהודים יגיעו לארץ אז גרמו סבל למזרחים.

  הסוכנות היהודית,הקרן הקיימת וההסתדרות הציונית צריכות להיעלם ולהתאדות. כשאומרים ציונות וירושלים זה נישול בשייח` ג`ראח וגזענות נגד מזרחים.

 13. איזי גור

  אורשה להגיב, ובקצרה, על תגובתו של יהושע רוזין.
  לפני עידן ועידנים לימדוני מוריי כי אם לא הובנתי כראוי, הרי שלא ידעתי להסביר.
  ככל שהצלחתי להבין את טיעוניו של מר רוזין, הרי שלא זו בלבד שאינו סותר את השגותיי, אפילו מחזק אותן.
  אחזור על טענתי העיקרית. מכיוון שהעולם יכפה עלינו לקבל את הפתרון שהעולם יציע לבעיית ישראל- פלשתין, הרי שלא לנו יהיו הפלשתינאים בעלי החוב, כי אם לאלה שיכפו עלינו. או אז יהיה מצבנו גרוע לאין ערוך ממה שהיה יכול להיות לו יזמנו אנו את הפתרון.

 14. נדיה אל-כרים.

  כמו כל תנועה לאומית, שצמחה
  מאוחר בתולדות העמים. הפוציות מלווה גם ברשעות, מלבד יהירות
  ואינפנטיליות, כמו שציין בצדק הכותב. אבל כל התכונות הנ"ל מהותיות לה. אפשר לחיות כאן ולהתפתח בלי שום זיקה לאוסף ה"אמיתות" הנבובות של הציונות הפוצית ו או הכביכול-שפויה. גם בלי ההבטחות בתנ"ך, אגב.

 15. אורי

  אכן , רב בציבור מזמזם את האמירות זקופות הקומה נגד בג"צ , נגד פעילי שלום , נגד סרבנים משמאל , בעד סרבנים מימין , נגד ריסון מתנחלים ונגד ביקורת על משהו הקשור בסממני השלטון הסובלני פחות , מתנשא יותר , גלוי יותר בחוסר סבלנותו לכל סממן של אי נאמנות טוטאלית. הזרם במדינה נעשה עכור ועויין , והבת שלי יודעת (לא בשמחה) שבבחירות הבאות יהיה לליברמן רוב , כי לא מציגים שום דבר אחר. דבריה הם חלק מההספד שלי על מדינת "אור לגויים" או "המרכז הרוחני" ועל הפיסקה "ברוח חזונם של נביאי ישראל (זוכרים? מגילת העצמאות) ועוד כמה פנינים. עוד מעט יהיה אסור להציג את מגילת העצמאות על פי חוק של אסקין , ולאמר שלום על פי חוק של מיסז`ניקוב.

 16. יואל קורנבלום

  כל זאת ללא קשר עם דעות פוליטיות כלשהן. מסתבר שקבוצות שונות של אנשים ממנות את עצמן להיות שומרי משהו ללא בסיס רחב באוכלוסיה או הסכמה מצד הציבור הרחב או הסכמה של אותה אוכלוסיה שלכאורה הקבוצה באה לשמור על זכויותיה. קבוצות כנ"ל יכולות להיות מהסוג של "שומרי דמוקרטיה" או "שומרי זכויות אדם" או "איגוד מקצועי" כלשהו או עמותה להגנת אוכלוסיה מסוימת וכן הלאה גופים דומים.

  המשותף לכל הגופים הנ"ל הוא שמפעילי הגוף הנ"ל מקבלים משכורת אם מתרומות או מהשלטון, פרסומת וחשיפה למפעילי הגוף, פיתוח קשרים אישיים שיעזרו למפעילי הגוף בעתיד, וצבירת הון פוליטי על גבם של אילו שהם אמורים להגן. אפשרויות אחרות הן פשוט שחיתות ונסיונות להשפעה בדרכים לא כל כך חוקיות כפי שראינו בכל מיני עמותות.

  גוף אחד כנ"ל הופיע בתגובתך וזהו ה"שמאל" כפי שכתבת שבעצם לא דואג למי שצריך לדאוג כפי שכתבת ומוצא לעצמו מטרות נוחות וקלות יותר במטרה להסיט את תשומת הלב מהדברים שהם אמורים לעשות. כל זאת גם במטרה לקבל כספים או פרסומת או לשמור על האינטרסים של הקבוצה שלהם ובכלל להתעלם מהבעיות של כלל הציבור.

  גוף אחר זה איגוד מקצועי אם זה ההסתדרות הישנה או החדשה. ראשי ההסתדרות מקבלים משכורת, תקציב וגם כוח השפעה אבל לא עוזרים לרוב העובדים, במיוחד לא לעובדי קבלן. יש להם קשרים ממש טובים עם כמה ועדים חזקים והעובד היחיד ממש נשחק. כמה מראשי ההסתרות הפכו להיות חברי כנסת וגם שרים.

  גם ה"קשת המזרחית" היא גוף דומה מכיוון שאין לקשת בסיס רחב אצל ה"מזרחים". מצד שני יש לראשי הקשת פרסומת רבה וגם חשיפה והם יכולים להתהדר בזה שהם קשורים להרבה אירגונים אחרים ששומרים כנ"ל על דברים אחרים אבל תועלת לציבור אין למצוא בכל זה וכל זה קורה על גבם של ה"מזרחים".

  גם גופים כמו שכותב הפוסט מסביר בנויים בדיוק בצורה הזאת. אין להם בסיס רחב באוכלוסיה בה הם חיים ולכן הם מקבלים משכורת ותמיכה מגופים בעלי עניין מחוץ למדינה במטרה לקבל פרסומת אישית וגם משכורת וכל זה על גבם של תושבי ישראל.

  אני בטוח שיש הרבה דוגמאות נוספות לעניין הזה. מעניין אם החוג לסוציולוגיה תאורטית עלה על דפוס ההתנהגות הזה. נראה שזה יכול להיות חומר מעולה לכמה עבודות דוקטוראט מאלפות.

 17. ירדנה אלון

  הנה עשית בדיוק את אותו הדבר שאני יוצאת נגדו,השתמשת בביקורת שלי על החברה הישראלית באופן כולל ורחב לא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית ,שכן בתגובתי אני מתייחסת גם לימין במפה הפוליטית , והתמקדת אך ורק בהשחרת הצד השמאלי של המפה,מה שעשית אופייני מאוד לאלה שבאים מצד אחד של המפה כדי להשחיר את הצד שהוא יריבם הפוליטי,ואני טוענת שהציניות איננה אופיינית רק לצד אחד של המפה, אלא ציניות מחשבתית אופיינית לחברה הישראלית כולה.
  דבר שני באשר לקשת הדמוקרטית המזרחית-אין לי ספק שאין לך מושג ירוק על מה אתה מדבר.נכון מצד אחד שמנהיגי הקשת התפרסמו בעקבות המאבק,והיו לא מעט שגרפו רווח אישי(בצורת מוניטין אקדמאי ,ועוד גוונים של מוניטין) אבל טענתך כי למסרים של הקשת אין בסיס רחב היא טענת סרק,שלא מחזיקה מים, זה שהמסרים לא מתגלמים בצורה של מפלגה פרלמנטרית בכנסת,זה בגלל שמלכתחילה לא הייתה כוונה כזאת,הכוונה הייתה פיתוח תודעה מזרחית והפסקת הדיכוי של הזהות המזרחית,ומי שמתבונן סביבו ורואה את הפריחה הן של המוסיקה המזרחית,והן של תרבות מזרחית(סופרים משוררים אמנות פלסטית) זקיפות הקומה והדיבור הישיר על יצירות שלוקחות את השראתן מהתרבות המזרחית זה משהו שכמעט ולא היה קיים לפני היות הקשת,פעם מזרחים פחדו לספר, ופחדו לומר, ופחדו לגעת בחומרים מן המורשת התרבותית המזרחית. היום הם כבר לא חוששים לדבר על כך בריש גלי,ובעיני זו הצלחה,היום למזרחים יש כלים הרבה יותר אפקטיביים להתמודד עם ההשתקה וההלעגה ועם ההדרה ממה שהיה להם לפני הקמת הקשת, זה לא מתורגם לכוח פוליטי בצורה של מפלגה בכנסת, אבל קורה כאן משהו הרבה יותר חשוב ויותר אפקטיבי,יותר בריא לחברה הישראלית, ולא פחות חשוב נובע מתוך בחירה חופשית ,זה צומח מלמטה,מפרטים שחוצבים את דרכם ,זה לא משהו מימסדי עם ז`אנדרמייה של המימסד שמנסה לעצב את האזרחים כאילו הם היו אובייקטים חסרי בינה,זה פרטים שמעצבים את השקפת עולמם,את דרך החיים שלהם ומשפיעים ומושפעים מן הסובב אותם,יש כאן יחסים של תן וקח,אמנם זה לא מושלם,ויש פגמים,וניתן גם כאן למצוא כאלה שעושים בזה שימוש לרווחת האינטרס האישי שלהם,המזרחים הם בני אדם לא קדושים,וכדרכה של האנושות יש בהם כאלה וכאלה,הצורך לראות בהם או שחורים או לבנים,זה צורך שיש בו מרכיבים של גזענות (גם ראיית מישהו כמלאך צחור כנף זו גזענות).

 18. יואל קורנבלום

  בסך הכל ניסיתי להרחיב נקודה חשובה בתגובה הראשונה שלך. התחלתי עם מה שכתבת על "השמאל" במטרה ליצור קשר עם מה שנכתב בתגובה שלך ולא יותר. את כתבת על ה"שמאל" ולכן התשמשתי בזה. אני בטוח שכל מרצה לתקשורת היה נותן לי ציון מאד חיובי בקטע הזה על המעבר מתגובה לתגובה ולכן לא ברורה לי טענתך.

  בקשר להסתדרות החדשה או הישנה אני לא מחשיב אותם כ"שמאל" בכלל ובעצם הם נראים לי יותר כקפיטלסטים מקצועיים. אם נאמר שמפ"ם ההיסטורית "לציונות סוציאליזם ואחוות עמים" הייתה שמאל הרי ברור שאי אפשר להשוות את השעטנז שנקרא הסתדרות חדשה או ישנה ל"שמאל" של מפ"ם. לכן הטענה שלך שהביקורת שלי היא רק על ה"שמאל" אינה במקומה.

  בקשר לקשת המזרחית אז כתבתי על זה כאן היא הם קוראים את התגובות המתפרסמות כאן ולכן נראה שהם יכולים להגן על עצמם אם ירצו להגן על עצמם. לא אמרתי שהם לא עושים דברים רק אמרתי שאין בהם תועלת לציבור. לא נראה לי שעדיף היה לכתוב על האגודה לקידום השד-יודע-מה כי אני לא בטוח שהם קוראים את הכתבות באתר "העוקץ".

  בקשר לכותב הפוסט, יריב מוהר, אז אני לא מחשיב אותו ל"שמאל" בכלל ולפי מבחן התוצאה הרי הוא וחבריו לדעה ולפעילות יכולים בשקט להחשב לאנרכיסטים. למעשה נראה לי שהוא היגיע למסקנה הזאת בעצמו בהתחשב בכותרת הפוסט שלו. גם פה את יכולה לראות שאין כאן שום הכפשה של ה"שמאל" כפי שטענת. מנקודה אחרת לא שמתי לב שאת הבאת דוגמאות לאירגונים שאינם "שמאל".

 19. יואל קורנבלום

  בסך הכל ניסיתי להרחיב נקודה חשובה בתגובה הראשונה שלך. התחלתי עם מה שכתבת על "השמאל" במטרה ליצור קשר עם מה שנכתב בתגובה שלך ולא יותר. את כתבת על ה"שמאל" ולכן התשמשתי בזה. אני בטוח שכל מרצה לתקשורת היה נותן לי ציון מאד חיובי בקטע הזה על המעבר מתגובה לתגובה ולכן לא ברורה לי טענתך.

  בקשר להסתדרות החדשה או הישנה אני לא מחשיב אותם כ"שמאל" בכלל ובעצם הם נראים לי יותר כקפיטלסטים מקצועיים. אם נאמר שמפ"ם ההיסטורית "לציונות סוציאליזם ואחוות עמים" הייתה שמאל הרי ברור שאי אפשר להשוות את השעטנז שנקרא הסתדרות חדשה או ישנה ל"שמאל" של מפ"ם. לכן הטענה שלך שהביקורת שלי היא רק על ה"שמאל" אינה במקומה.

  בקשר לקשת המזרחית אז כתבתי על זה כאן היא הם קוראים את התגובות המתפרסמות כאן ולכן נראה שהם יכולים להגן על עצמם אם ירצו להגן על עצמם. לא אמרתי שהם לא עושים דברים רק אמרתי שאין בהם תועלת לציבור. לא נראה לי שעדיף היה לכתוב על האגודה לקידום השד-יודע-מה כי אני לא בטוח שהם קוראים את הכתבות באתר "העוקץ".

  בקשר לכותב הפוסט, יריב מוהר, אז אני לא מחשיב אותו ל"שמאל" בכלל ולפי מבחן התוצאה הרי הוא וחבריו לדעה ולפעילות יכולים בשקט להחשב לאנרכיסטים. למעשה נראה לי שהוא היגיע למסקנה הזאת בעצמו בהתחשב בכותרת הפוסט שלו. גם פה את יכולה לראות שאין כאן שום הכפשה של ה"שמאל" כפי שטענת. מנקודה אחרת לא שמתי לב שאת הבאת דוגמאות לאירגונים שאינם "שמאל".

 20. נחמן

  כרגיל, הפחד מחוסר אונים שולט, והכותב שוכח שיש שני צדדים בעימות הזה ולא צד אחד שיכול להכתיב לצד השני מה לעשות.
  לגבי "חרדת הדמוגרפיה" – אני לא יודע מה לעשות עם המספרים שאמנון סופר מציג, אבל עוד לא מצאתי אף אחד שיסתור אותם. צועקים שזה גזעני, צועקים שזו פוביה, אבל לא מפריכים את המספרים בשום מקום.
  לגבי השאלה היסודית שלך : "האם התנועה הלאומית היהודית יכולה לבוא לידי ביטוי בישראל רק באופן לעומתי לתנועה הלאומית הפלסטינית". קודם כל אני לא מסכים איתך לגבי המושג תנועה לאומית יהודית ומתקן לתנועה לאומית ישראלית. דבר שני, אני לא מסכים איתך שמדינת ישראל באה לידי ביטוי רק כלעומתית לתנועה הלאומית הפלסטינית. בתור מישהו שקרא את הסקרים האחרונים בקרב ערביי ישראל ומסתובב שם קצת עם הצעירים לדעתי אפשר ליצור מדינת ישראל שמבוססת על הלאום הישראלי אבל תשתנה עם הזמן בהתאם לשינויים הדמוגרפיים (שפות עברית וערבית, תרבות שנובעת מההסטוריה היהודית בעת החדשה אבל תלך ותתעמעם כמו שהמייפלאואר בארה"ב זה כבר לא רק ליוצאי בריטניה), אבל כרגע ברור לכולם שרוב יהודי הכרחי למדינה כזו, כי המנהיגים הערבים רוצים מדינת פלסטין מוסלמית, ומשתמשים בביטוי מדינת כל אזרחיה כדי להרדים את העולם. שאלתם את עצמכם פעם למה כל הערבים הישראלים שקוראים למדינת כל אזרחיה מגדירים את עצמם כפלסטינים ולא כישראלים? מה שמוביל אותי לשאלה שאף אחד לא שואל – האם התנועה הלאומית הפלסטינית יכולה לבוא לידי ביטוי רק באופן לעומתי לתנועה הלאומית הישראלית? כי לדעתי זה מה שקורה כרגע. בשטחים לא בונים שום דבר קונסטרוקטיבי לעצמם כי הם מרוכזים לגמרי בהשפלתנו, תקיפתנו, החלשתנו ומיגורנו (אמנת הפת"ח והחמאס, התבטאויות מלבות אש בכל הזדמנות כשאצלנו מנסים להנמיך להבות, מימון תנועות פלסטיניות בתוך שטחי 48 כדי להרחיק את ערביי ישראל משותפות במדינות ישראל ועוד רבות). קראתי שסלאם פיאד מנסה לבנות מוסדות מדינה על מנת לבוא לעולם עוד שנה ולהגיד "אנחנו מוכנים להכריז על מדינה". אני מתפלל מכל ליבי שזה יצליח לו, כי זו הדרך היחידה שתוביל למימוש הפתרון שתי מדינות לשני עמים.

 21. נחמן

  " כמו כל תנועה לאומית, שצמחה מאוחר בתולדות העמים "
  התנועה הלאומית הפלסטינית קמה ב-1921 (מתוך הערך palestinian people בוויקיפדיה), 24 שנים אחרי התנועה הלאומית היהודית = הציונות:
  The first widespread use of "Palestinian" as an endonym to refer to the nationalist concept of a Palestinian people by the local Arabic-speaking population of Palestine began prior to the outbreak of World War I,[15] and the first demand for national independence was issued by the Syrian-Palestinian Congress on 21 September 1921.

  מה שמחזיר אותי לשאלה ששאלתי את יריב – האם התנועה הלאומית הפלסטינית יכולה לבוא לידי ביטוי רק באופן לעומתי לציונות או שיהיו לה עוד פנים יום אחד?