על המהפך התרבותי בוושינגטון

יוסי דהאן

על עמדת המימשל האמרקאי במשבר בין ישראל לארצות הברית, אפשר ללמוד מרוג'ר כהן בעל טור ב"ניו יורק טיימס" המבטא השבוע בטורו את עמדת המימשל. נתניהו, הוא כותב, לא הבין שכאובמה אומר להפסיק את הבנייה בשטחים אולם לא מתכוון "תבנו מעט". העמדה של האמריקאים, היא שהסטטוס-קוו לא משרת את האינטרסים של ארצות הברית.

כהן, מצטט ומסכים עם בעל הטור אנדרו סוליבן, שכתב שבארצות הברית מתרחש בימים אלה מהפך תרבותי בכל הקשור לישראל. "הימים, שהאמירות של תומכי  ישראל, שנהגו לכנות את מבקרי ישראל היהודים – 'יהודים מלאי שנאה עצמית', ואת אלה שאינם יהודים אנטישמיים, הימים שבהם הביקורת על ישראל יכלה לסיים לאדם את הקריירה, חלפו".

כהן כותב, כי כבר עתה אפשר להבחין בשינוי בעמדת ישראל בעקבות עמדת ארצות הברית, אם בעבר נתניהו כינה את שליטי אירן "כת משיחית אפוקליפטית", הרי שאהוד ברק, שר הביטחון, מבטא כיום עמדה אחרת כשהוא אומר "אני סבור שגם אם לאירנים יש פצצה, שהם עומדים להטיל אותה באזור, הם מבינים לחלוטין מה יקרה בעקבות כך. הם רדיקלים אבל לא משוגעים, יש להם תהליך מורכב למדי של קבלת החלטות".

אובמה נחוש בהתנגדותו לעמדת נתניהו המנסה למנוע התקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים באמצעות עיסוק ארך ורק בתכנית הגרעין האירנית. בעקבות הדו"ח של גנרל פטראוס, האמריקאים מתחילים לראות את הקשר בין התחזקות הטרור לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אייל

  עם זאת, לא נראה שיש כול אינידיקציה להפחתה/שינוי במדיניות הסיוע הצבאי הבלתי מסויג שרק גובר. פוטנציאלית השינוי גדול, במיוחד נוכח התמיכה היהודית בצעדיו, אבל מכאן ועד הכרה בדיכוי של הכיבוש מחוץ לקו הירוק, ואף יותר מכך המגמות המתחזקות של פשיזם בתוך הקו הירוק – עדיין יש מרחק רב

 2. שאול

  המדינה הציונית קמה ומתקיימת בזכות אומות העולם .הצהרת בלפור ,המנדט של חבר הלאומים,תוכנית החלוקה ,נשק מברה”מ ב 1948,נשק מצרפת ב 1956.

  נכון שנאצר לא ירד מהרעיון של חיסול מדינת ישראל ולכן פרצה מלחמת 67.

  אני זוכר את האמברגו הצרפתי ואת המאמצים שגולדה עשתה כדי להשיג נשק מארה”ב. את התמיכה הבינלאומית שקיבלה המדינה הציונית היא תרגמה למצבות. מלחמת יום הכיפורים (גולדה דחתה הצעה לסגת מהתעלה),מלחמת לבנון הראשונה שהיתה תימרוץ להקמת חיזבאללה ,כיבוש אכזרי בשטחים הכבושים שהליבה שלו הם התנחלויות בשטחים הכבושים.

  “היישוב היהודי” בחברון הערבית בו גרים כהניסטים הוא אחד מהפרוייקטים הקולוניאלים הגרועים בהיסטוריה.המתנחלים בשייח ג’ראח הופכים את ירושליים למערת הפריצים עליה דיבר הנביא ירמיהו.

 3. יעל

  צריך העם היהודי לחשוב על עתידו.
  ברק אובמה הוא בר חלוף. אחריו עוד יקומו מנהיגים אשר יתכן ולא יוכלו למחות את גודל הנזק שהוא ישאיר אחריו.
  כאן היהודים צריכים להיות ערניים.
  האם יתכן כי ארה"ב תעשה תפנית לכיוון האיסלם? קשה להאמין
  האם יתכן כי ארה"ב תשנה את עמדותיה וכך יעשה העולם כולו? קשה להאמין.

 4. איציק

  יש בדברייך אקסיומה שמתייחסת למדיניות הממשלה כמבטאת את האינטרסים של המדינה. לדעתי נתניהו אינו מבטא את האינטרסים הבסיסיים של המדינה. במובן הזה אובמה קרוב יותר לאינטרסים הבסיסיים שלנו מממשלתנו.
  המדיניות האמריקאית הוגדרה בדו"ח המילטון -בייקר. הדו"ח ממליץ למעשה על הורדת משקלה של מדינת ישראל במדיניות הגלובלית של ארה"ב . הדבר הזה חופף את האינטרסים שלנו. גם האמצעי לכך- פתרון הסכסוך בעזרת נסיגה מכל השטחים (אולי עם חילופי שטחים) טוב למדינת ישראל.

 5. גיל פרנק- מאטלנטה

  הפניקה שאוחזת הקהילה היהודית בעקבות המשבר האחרון היא הוכחה לטענת יוסי. הדור חדש של מנהיגות יהודית מפוצל. דרשוביץ צועק חמס… זה הכל טוב. לדעתי מה שיכול להווצר הוא מצב, המתבטא בעמדת אהוג ברק, של מדיניות בו יש לחיות עם הפצצה האירנית אך בתמורה היה הכרח לברית הגנה שבתמורה תווצר אפשרות של הסכם כפוי על ישראל של יצירהת שתי מדינות בימינו. אובמה אינו טיפוס מגיבת שאוהב דרמהת הוא מתכנן צעדין בראיית ארוכת טווח. הוא ינצל כל הזדמנות לקדם את הפתרון הכפוי. תנאי ראשון הוא באמת מהפך תרבותי. תודה יוסי.
  גיל

 6. מרים

  אשרי המאמין! אם אכן זה כך, יגיעו ימי המשיח, אבל החשש הגדול שממשלת ישראל + הלובי היהודי האמריקאי – על אף כל הדעות והניתוחים האחרונים בנושא – עדיין ימצאו דרך לקרקס את האמריקאים ושוב באיזו דרך יצליחו לנגן על המצפון הנאיבי שלהם.

 7. נפתלי אור-נר

  מהפך יהא כאשר אמריקה תעמיד בפני ישראל אולטימטום. אני מקווה שזה יקרה בקרוב

 8. רונית

  האם בלי הכיבוש ובלי תמיכת ארה"ב בישראל השנאה לארה"ב והצגתה כשטן על ידי האיסלמיסטים – היתה פוחתת? לא נראה לי.

 9. יאיר

  רק מדינה דו לאומית היא הפתרון.נחיה עם הערבים כמו אחינו הפלסטינים בשיתוף מלא.