הבנק ומלחמתו בטבע

יוסי לוס


בכתבה נרחבת שנראית תמימה למראה על אנשים שיכולים להרשות לעצמם תענוג מוזר של רדיפה אחר ציפורים נדירות רק כדי להביט בהן ולצלם אותן כדי למהר ולספר על כך לחברים שלהם, מעביר שחר אלתרמן באופן מינורי, מקוטע, חלקי ומעט מבולבל מידע מטריד לא רק על הרס יערות בדרום אמריקה, הרס בעל השפעות גלובליות, אלא גם על הרס קהילות אנושיות ועל ההתנגדות המקומית להרס זה. הוא מביא עדות של ישראלית שבאה לשם במטרה להציל קופים ומצאה את עצמה משלבת מטרה זו במאבק למען בני אדם. בין השאר היא באה להסביר לדרום אמריקאים הפרימיטיביים שעדיף שהם יימנעו מכריתת יערות וגילתה שהם יודעים טוב מאד מה המשמעות של מעשיהם, אבל יודעים גם שהממשלה והתאגידים הזרים מקשים עליהם לבחור בברירות אחרות. קריאה של מאמר זה הביאה אותי לתרגם מאמר מכתב העת "אמא ג'ונס" על בנק אמריקאי גדול שתורם לביעור יערות, להרס סביבה ולמוות בטרם עת בארה"ב עצמה.

ג'יי פי מורגן ומלחמתו בטבע

מאת: אנדי קרול

פורסם ב- 30 למרץ 2010

בנק צ'ייס ג'יי פי מורגן התכונן טוב יותר ממתחריו לקריסת שוק הסאב-פריים ולכן גם הספיק להשתקם מהמשבר הפיננסי הגלובלי כשהן המאזן שלו והן המוניטין שלו נקיים מרבב. אבל, הבנק נבדל ממתחריו בוול סטריט בתחום נוסף. ג'יי פי מורגן מספק רשת הגנה לאחת משיטות הכרייה ההרסניות ביותר: כריית פחם מפסגות הרים. הוא ממשיך בכך גם לאחר שבנקים אחרים ניתקו את קשריהם משיטה זו.

"צ'ייס הוא השחקן האחרון שנותר במשחק זה," אומר סקוט אדוארדס, מנהל הסינגור בקבוצת סינגור סביבתני (the Waterkeeper Alliance) שכוללת עורכי דין, מדענים, פעילים ואחרים. "הם מסרבים לקחת אחריות על חלקם בתעשייה הרסנית זו."

שיטת כרייה זו (Mountaintop removal – MTR) אשר מופעלת בעיקר במדינות הרי האפלצ'ים שבארה"ב כמו וירג'יניה המערבית, טנסי וקנטאקי, כוללת ביעור יערות ופיצוץ פסגות ההרים כדי לחשוף את שכבות הפחם שתחתיהן. פסולת ההרס מושלכת לאחר מכן לנהרות סמוכים ומביאה לפי מחקרים מדעיים רבים לזיהום מקורות מים מקומיים בתוצרי לוואי רעילים, לעצירת זרימה בערוצים אשר מזינים נהרות גדולים, ולחיסול של צמחיה ובעלי חיים. לדברי מרגרט פאלמר מהמרכז למדעי הסביבה באוניברסיטת מרילנד ובניגוד לטענות דוברי תעשיית הכרייה, אין דרך לצמצם את ההשפעות של MTR. ההשפעות על הסביבה הסמוכה, היא אומרת, הן מאריכות ימים ולעתים קרובות אף בלתי הפיכות.

ל- MTR יש גם השלכות גלובליות. ככלל, ביעור יערות תורם לפליטה של כ- 25 עד 30 אחוז מגזי החממה מדי שנה. בין 1992 ל-2012, MTR תביא לחיסול של 7% מיערות האפלצ'ים באזורים שנחקרו על ידי הסוכנות להגנת הסביבה (Environmental Protection Agency – EPA).

אף על פי כן לפי מידע מחברת המידע בלומברג (Bloomberg), ג'יי פי מורגן צ'ייס סייע ב- 17 השנים האחרונות לערוב להלוואות בשווי כולל של 8.5 טריליון דולר עבור כמה מהחברות הכי פעילות בתחום כריית ה- MTR. בנקים גדולים אחרים מנעו מימון של חברות אשר נוקטות בשיטת כרייה זו, או לכל הפחות הבהירו שזו כוונתם. למשל, בדצמבר 2008 בנק אוף אמריקה הודיע בפומבי על תוכניותיו "לבטל בהדרגה מימון של חברות שכורות פחם בעיקר באמצעות הרס פסגות הרים". וולס פרגו (Wells Fargo) ניתק את קשריו עם ענקית הפחם מייסי אנרג'י (Massey Energy). נציג של חברת אשראי שוויצרית הבהיר שלבנק שלו יש "מדיניות כרייה גלובלית" אשר מבטיחה ש"אנחנו לא מממנים כרייה בשיטת MTR." למרות זאת, ג'יי פי מורגן ממשיך לתמוך בשיטת כרייה זו.

על ידי מתן ערבות ל-MTR, ג'יי פי מורגן קושר עצמו לכמה מהמזהמים הלאומיים (בארה"ב) הגדולים ביותר. לפי opensourcecoal.org, בסיס נתונים מקוון שמספק מידע סטטיסטי על ייצור פחם, מייסי אנרג'י היא החברה המובילה ב-MTR. ב-2008 החברה כרתה יותר מ-21 מיליון טונות של פחם בשיטה זו. ג'יי פי מורגן הוביל באותה שנה חבילת מימון על סך 690 מיליון דולר עבור מייסי.

לפי אותו בסיס נתונים, מייסי כרתה בעשור האחרון קרוב ל-190 מיליון טונות של פחם בהרי האפלצ'ים בשיטת MTR תוך התעלמות מהחוק ומהסביבה. לפי EPA, בין 2000 ל- 2006 מייסי הפרה את חוק המים הנקיים (Clean Water Act) יותר מ-4500 פעמים בכך שהשליכה משקעים ושאריות של פסולת הכרייה לנהרות בקנטאקי ובוירג'יניה המערבית. ארגוני סביבה טוענים שה- EPA מקל ראש בעבירות של מייסי. לטענתם מספר הפרות החוק של מייסי באותה תקופה עולה על 12000. עקב הפרות אלה, מייסי הגיעה להסדר עם ה- EPA ושילמה לסוכנות 20 מיליון דולר.

דון בלנקנשיפ, המנכ"ל של מייסי ומכחיש עקבי של שינוי האקלים הודה בינואר שבלתי אפשרי לכרות ב- MTR מבלי להפר את חוק המים הנקיים.

לקוחה נוספת של ג'יי פי מורגן היא ארץ' קול (Arch Coal) שהיא חברת כריית הפחם האמריקאית השנייה בגודלה ומתנגדת נחושה לחקיקה שנוגעת לשינויי האקלים. רק ב- 2009 צ'ייס סייע לממן 600 מיליון דולר לשלוחה של החברה במיזורי אשר כרתה ב-MTR באותה שנה 4.7 מיליון טונות של פחם. גם ארץ' קול נתקלה ב- EPA. היא מנהלת מאבק עם ה-EPA ועם סוכנות פדראלית נוספת שמופקדת על עבודות ציבוריות USACE (United States Army Corps of Engineers) וממונה על הנפקת אישורים לכריית MTR על עתידו של אחד ממכרות החברה. על פי התוכניות מ-1998, המכרה היה אמור להיות הגדול ביותר בכל הזמנים, אבל פעילי סביבה נאבקו נגדו וה- USACE צמצמה את הזיכיון ב-2007 כך שהמכרה יכסה שמונה במקום עשרה מיילים של נהרות סמוכים. הפעילים ממשיכים להיאבק.

אם כן, מדוע ג'יי פי מורגן נותר בעסקי ה-MTR? קשה להכריע בוודאות. כמו מרבית הבנקים ג'יי פי מורגן אינו חושף את תהליכי קבלת ההחלטות שלו. דוחות פיננסים ציבוריים מספקים מידע מועט. הגורו הסביבתי של הבנק, ג'ים פושטי, סירב להתראיין לכתבה זו. חברים במספר ארגונים ובהן Rainforest Action Network וחברת השקעות שמגלה אחריות חברתית (JPMorgan shareholder Boston Common Asset Management) אומרים שהם נפגשו עם נציגי הבנק בנוגע למימון MTR, אבל הם מסרבים לחשוף מידע נוסף בנוגע למגעים הללו לבד מכך שג'יי פי מורגן בוחן מחדש את מדיניות המימון שלו ל- MTR. אין ספק שרווחים וצמיחה פיננסית הם המניעים את התמיכה של ג'יי פי מורגן בכריית MTR. פחם הוא עדיין מקור אנרגיה מרכזי בארה"ב ובעולם המתפתח וחברות כמו מייסי וארץ' מספקות פחם זה לחברות אנרגיה בארה"ב ובעולם כולו.

אבל גם הרווחיות של MTR נתונה במחלוקת. דו"ח של אוניברסיטת ווסט וירג'יניה גילה שתעשיית הפחם מניבה למדינה ולאזורים אחרים בהרי האפלצ'ים 8 מיליארד דולר לשנה מהכנסות וממסים. אולם בו בזמן, על פי הערכה שמרנית העלות של מקרי מוות בטרם עת כתוצאה מכריית MTR מגיעה ל- 42 מיליארד דולר בשנה – יותר מפי 5 מהרווחים.

במשך שנים, פעילי סביבה הדגישו את ההשלכות הכלכליות והסביבתיות של MTR במאמץ להביא לאיסור על שיטת כרייה זו. סקרים מראים שהציבור הרחב תומך במטרה זו. הסניף של Rainforest Action Network בסן פרנסיסקו התמקד בג'יי פי מורגן. הקבוצה השיקה יום של קמפיין תקשורתי תוך שימוש בבלוגים, בטוויטר, בפייסבוק ובאמצעים אחרים כדי למחות נגד הסיוע הפיננסי של ג'יי פי מורגן ל-MTR ולקרוא למנכ"ל הבנק, ג'יימי דימון להפסיק תמיכה זו. The Sierra Club הפיק סרטון אשר מתמקד בדימון ובהצהרות שלו בנוגע לחשיבות של קיימות במדיניות המימון של הבנק. דימון הוא חביב תקשורת שמבקר לעתים קרובות בבית הלבן. "אימרו לג'יימי דימון", הסרטון אמר, "שכאשר הוא מבטיח, ג'יי פי מורגן צ'ייס צריך לקיים." באמצע מרץ, חברים בקבוצת אמנים פרוגרסיביים שמכנים את עצמם כנסיית החיים שלאחר הקניות הניחו ערימות של בוץ רעיל לכאורה מווירג'יניה המערבית מול המשרדים הראשיים של ג'יי פי מורגן בניו יורק ובסמוך למספר סניפים של הבנק בניו יורק. הקבוצה השיקה קמפיין ש"יימשך כל כמה שצריך" כדי להניא את ג'יי פי מורגן ממימון של MTR.

כמה מבעלי המניות של ג'יי פי מורגן הביעו את מחאתם בנושא זה. אחת מקבוצות בעלי מניות, אוניברסיטת לויולה שיקגו (Loyola University Chicago), קראה לבנק לדווח לציבור על ההשלכות של כריית MTR בידי הלקוחות שלו כמו מייסי וארץ' קול, וכן על ההשלכות הפיננסיות על ג'יי פי מורגן אם הוא יאסור על מימון של MTR. איליין להמן, מזכירת הועדה של מחזיקי המניות בלויולה ומנהלת קשרי תאגידים באוניברסיטה, סיפרה שהלחץ מהאוניברסיטה הופעל בעקבות ביקור של סטודנטים מאוניברסיטת לויולה באתרי כריית MTR באפלצ'יה. הסטודנטים הזדעזעו למראה הרס הנוף והקהילות הסמוכות.

חברה נוספת שמשקיעה באופן אחראי ובר קיימא (Boston Common Asset Management) דורשת מג'יי פי מורגן לדבוק בהסכם "עקרונות הפחם" מ-2008 ובו ג'יי פי מורגן יחד עם בנקים גדולים נוספים התחייבו להרחיב את פרסום ההשלכות הסביבתיות של פעילותם ולהעביר מימון רב יותר לפרויקטים ירוקים וברי קיימא. נציג של חברה זו, דון וולף, הודיע שהחברה ביטלה דרישה זו לנוכח מגעים מתמשכים עם נציגים של ג'יי פי מורגן.

ארגוני סביבה מצביעים גם על החתימה של ג'יי פי מורגן על הסכם "עקרונות קו המשווה" שהוא הסכם מוקדם יותר ודומה להסכם עקרונות הפחם. אם ג'יי פי מורגן כיבדה את חתימתה על עקרונות קו המשווה, הארגונים אומרים, החברה הייתה צריכה לקיים רישום של ההשלכות של השקעותיה בכרייה בשיטת MTR.

בסופו של דבר, ארגוני הסביבה מעוניינים שג'יי פי מורגן יפסיק לחלוטין לממן כרייה בשיטת MTR. אמנדה סטארבק אשר מובילה את קמפיין המחאה הגלובלי של Rainforest Action Network אמרה שכדי שהבנק יענה על דרישות מבקריו הוא צריך להפסיק לגמרי את מימון ה-MTR.

תיקון: פרסום מוקדם של כתבה זו כלל התייחסות לא מדויקת לשתי החלטות של מחזיקי מניות של ג'יי פי מורגן צ'ייס. ההתייחסות תוקנה.

המאמר המקורי באנגלית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. איזי גור

    …אצלינו קוראים לו עופר.
    שם הוא מפוצץ פסגות הרים ומזהם נהרות
    אצליניו הוא מחסל את ים המלח והתאמץ מאוד לחסל גם את העיתונאי שחשף את מעלליו הנוראים.
    זעקי ארץ אהובה- הורי דמעה עולם מסכן