על ספינים תקשורתיים ופאניקה מוסרית

ניב חכלילי

מערכת השקרים והספינים נגד עובדים זרים עובדת שעות נוספות לא רק פה. במסגרת מערכת הבחירות הסוערת באנגליה, עניין הגירת הזרים תופס הרבה כותרות ומשמש לניגוח הממשלה ה"שמאלנית". הכותרת הראשית של הדיילי מייל אתמול, העיתון השני בתפוצתו בבריטניה, הייתה מרוחה בענק על השער: "הבגידה של הלייבור בעובדים הבריטים" – והמשנה: "כמעט כל אחת מ-1.67 מיליון המשרות החדשות שנוספו לשוק העבודה מאז 1997 הלכה לעובד זר". המספרים, לטענת הכתב מראים נתונים מדהימים. ש-98.5% מהמשרות החדשות שנוספו לשוק העבודה מאז 1997 "נלקחו" על ידי העובדים הזרים. כמובן שמיד לאחר הפרסום הזה כל אמצעי התקשורת באנגליה עסקו בנושא. אבל הם לא שאלו מאיפה "לקחו" במייל את המספרים הללו? את המספרים הם "השאילו" מפוסט בבלוג של פרייזר נלסון, העורך הפוליטי של ה"ספקטייטור", אחד המגזינים הימניים של בריטניה, שפרסם נתונים שקיבל מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באנגליה, בלי לטרוח לבדוק אותם לעומק.

אבל אז החליטו באתר "left foot forward" לבדוק את הנתונים וגילו כמובן, שהנתונים מוטעים לחלוטין, וקשה בכלל (לא באמת קשה) להבין איך בדיילי מייל (וגם באקספרס) העזו לפרסם את השטות הזו.

האמת היא שאם בודקים מה אזרחותו של העובד מגלים שבעצם קצת יותר מ-50% מהמשרות הלכו לאנגלים, אלא שמה לעשות, רבים מהאנגלים הללו לא נולדו במקור באנגליה, אבל הם בוודאי לא עובדים זרים. נלסון בעצם הסיק שעובדים "שלא נולדו בבריטניה" אינם אזרחים. אם מוסיפים לטעות העגומה הזו את המשרות שמשום מה הושמטו מהחישוב – 20% מהמשרות, שהן המשרות במגזר הציבורי, כלל לא נכללו, ואיתן גם 1.4 מיליון עובדים מעל לגיל הפנסיה שמרכיבים כ-5% נוספים מכוח העבודה הבריטי ונכללים בחישוב רמות התעסוקה הכלליות, אז מגיעים לנתונים שמראים שהעובדים הזרים לקחו עוד פחות ממחצית מהמשרות הנחשקות. אם כל זה לא מספיק, מחקרים באנגליה מראים שלמהגרים, הייתה דווקא השפעה חיובית על המשק, הם הגדילו את מספר המשרות בממלכה וגרמו להעלאת שכרם של הבריטים.

בדיילי מייל, הלכו קצת יותר רחוק וגם הרכיבו עבור הכתבה רשימת הפחדה (ולא היססו לדחוף אליה גם איזה תמונה של טרוריסט, כדי שירעדו לכם הביצים בלילה מכל השחורים האלו שמסתובבים שם בחוץ) שנקראת "הגירה: מה שאף אחת מהמפלגות לא תגיד לך". מה שמאוד מצחיק (או מעציב, תלוי מאיזה צד מסתכלים על זה), שהם מתעלמים כמובן מההשפעות והשינויים של השוק הגלובלי בעשרים השנים האחרונות, כאילו אין להן קשר לכלום, ומסבירים "מה קרה באמת מאז שהלייבור עלו לשלטון לפני 13 שנה", כי זה ברור שהלייבור היו אחראים לעידוד הגירה מסיבית כלל עולמית ולא ההתנהלות של ממשלות ומוסדות הכלכלה של המערב ותאגידי הענק. התנהלות שהביאה, לצד המשבר הכלכלי העולמי הנוכחי, להגדלת הפערים בין מדינות העולם השלישי למערב, לפגיעה במאות מיליוני אנשים ברחבי העולם, ושאילצה רבים לעזוב את ארצותיהם ולנדוד למדינות אחרות כדי לנסות ולשרוד.

על פי הנתונים, מאזן ההגירה החיובי לתוך בריטניה (הפער שבין מהגרים שעזבו לאלה שבאו) עלה למשל מ- 48 אלף בשנת 1997, ל-237 אלף בשנת 2007. ההערכות הן שמספר המהגרים הלא חוקיים בבריטניה עומד על כ-870 אלף ומספר האנשים באוכלוסיה, שנולדו מחוץ לאנגליה עומד על 6.7 מיליון איש (מתוך 61 מיליון בריטים). נתונים נוספים מעניינים מראים שבשנת 2009 גירשה ממשלת אנגליה 10,815 מהגרים לא חוקיים (לטענת הדיילי מייל, סכום נמוך שערורייתית ממה שצריך לגרש) ואם בשנת 1997 רק 37 אלף מהגרים קיבלו אזרחות, בשנת 2009 עמד המספר על 203 אלף (כמובן שאין פה שום ניתוח שמראה כמה מתוכם למשל הם אזרחים אירופאים שקיבלו גם אזרחות אנגלית – כמיליון פולנים הגיעו לאנגליה מאז שפולין צורפה לאיחוד – לעומת מהגרים ממדינות עולם שלישי שזכו לאזרחות). אז מה הבעיה האמיתית בשוק העבודה באנגליה שהכתבות הללו כמובן לא מדברות עליה? על פי מחקרים מקצועיים, המחסור המשמעותי בעובדים מיומנים בשוק העבודה – עם השחיקה הכוללת בשוק העבודה העולמי נכלל גם אובדן היכולת להתמקצע ולקבל זמן על חשבון העבודה לפתח ולשפר את היכולות המקצועיות של העובד – לצד תכנון אסטרטגי כלכלי ברור שיגדיל את כמות המשרות הראויות במגזר הפרטי.

בינתיים, ביום שישי  אחרי הצהריים, נלסון, שהטענה בכתבת השער בדיילי מייל התבססה אך ורק על הנתונים שפרסם, הודה בפני ג'ון רנטול, מ"האינדיפנדנט און סאנדיי", שהנתונים שהציג מוטעים.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ישראלי

  מה אתה מרמז כביכול לגבי ישראל?
  תופעת העובדים הזרים זו המכה החמורה ביותר שניחתה על העובדים הישראלים ברמות הנמוכות של סולם התעסוקה, וסיבה מספר אחת להרחבת הפער החברתי בישראל.
  העובדים הזרים מגבירים כוחם של המעסיקים מול העובדים הישראלים החלשים, לרבות עובדים לא מקצועיים.
  העובדים הזרים מחלישים כוחם של העובדים הישראלים מבחינת שכר ותנאי העסקה, ויוצרים חוסר אונים ותרבות של אבטלה מאונס בקרב עובדים ישראלים ברמות הנמוכות בסולם התעסוקה. כך למשל לגבי עובדי נקיון, עוזרות בית, סדרני סחורה, מטפלות ועוד.
  אני מכיר שני עובדים תושבי שכונת התקוה, שפוטרו באחרונה על-ידי רשת מרכולים שבה עבדו, ובמקומם הכניסו שני זרים, המשתכרים הרבה פחות מהישראלים.
  סיפרה לי עובדת משק בית כי פוטרה על-ידי מעבידתה, שהעדיפה עובדת זרה בשכר נמוך משמעותית.
  לא סתם הולך ומתרחב הפער החברתי בישראל, ואנשים עובדים (לא מובטלים) נמצאים מתחת לקו העוני.
  והיכן ההסתדרות? והיכן ה"שמאל" כביכול? השמאל בישראל לא אוהב ולא מתעניין בעניים ולא בפער חברתי. הוא לא אוהב עניים, והוא מתעניין רק בפלסטינים.
  וההסתדרות? היא בכלל קיימת? מוסד עלוב, הרבה יותר משהיה בימי ישראל קיסר וירוחם משל.

 2. ניב

  ישראלי יקר, אני לא "מרמז" שום דבר כלפי ישראל. לשם שינוי כתבתי על מה שנעשה באנגליה ולא על מה שנעשה פה, הדבר היחידי שנגע גם לישראל ושאותו הבהרתי במשפט הפתיחה, ולא רמזתי, שמערכת השקרים והספינים נגד עובדים זרים מתנהלת בכל העולם המערבי, בצורה דומה מאוד. לגבי הטענות שלך על המצב בישראל, למרות שכמובן יש גם אמת בדברים שלך, הנטייה להשליך את האשמה על העובדים הזרים היא בדיוק התופעה שנראה לי שאנחנו צריכים להיפטר ממנה. מדינת ישראל משתמשת במשך עשרות שנים בעובדים זרים, כדי להתחמק מתשלום ותנאים ראויים לעובדיה ועל ידי כך שוחקת עד דק את זכויות העובדים כולם ואת תנאי ההעסקה של כולנו. מי שאחראי למצב זה לא העובדים שמובאים לפה – רובם דרך אגב, עם אישורים שניתנו על ידי המדינה – ואז מנוצלים, אלא ממשלות ישראל שמאפשרות את ההפקרות, המעסיקים שמנצלים את המצב ורשויות החוק שלא מצליחות להתמודד עם עשרות חברות סחר האדם שמרוויחות מיליונים מהזרמת עובדים זרים לישראל. לכן, מי שאחראים להרחבת הפער החברתי בישראל הם לא העובדים הזרים עצמם וכדאי להבין את זה כדי לדעת בדיוק אל מי לכוון את ההאשמות. שוב, הדברים גם הרבה יותר מורכבים מכך וראויים לדיון, כי נוסף על הניצול, יש באמת בעיה, כמו באנגליה, במקצועות מסויימים – להשיג עובדים מקצועיים ישראלים ולכן גם אין ברירה להשתמש בזרים, וזה לא רק בגלל רמות השכר או התנאים. כאן האחריות, שנוח להשליך אותה על אחרים, היא גם על הישראלים, שפשוט לא מעוניינים לעבוד במקצועות מסויימים. לצערי, את אותה ההשלכה אתה עושה על השמאל, ואני מציע לך בידידות לוותר על הטענות הללו, כי בינינו, מה זה קשור לשמאל או לימין? האמת היא שתושבי ישראל לא מתעניינים כהוא זה בפער החברתי, בעוני, או בכלל בזכויותיהם הבסיסיות של אחרים. אחרת המצב אולי היה שונה מן הסתם. ישנם (עדיין מעטים מדי לצערי) מאות אנשים, רבים מהם אנשי "שמאל" שאתה כה בז להם, שעושים ככל יכולתם כדי לשנות את המצב, ומיותר לציין שיש אפילו אנשי "ימין" כאלה. כולי תקווה שאתה וישראלים נוספים שבכל זאת אכפת להם, כמוך, כי הרי טרחת להגיב למה שכתבתי, יבינו שהאחריות מוטלת על החברה הישראלית כולה ועל ממשלותיה, ויתרמו את חלקם כדי לנסות ולשנות את המצב.

 3. ישראלית

  אהבתי גם את המענה האדיב למר ישראלי

 4. עמית

  את העובדה שמרבית התוצר הבריטי הוא היום לופט גשאפט "תוצרת" הסיטי.
  כל זאת תוצאה של חיסול מערכת הייצור הבריטית בתקופת תאצ`ר ומייג`ור.
  כשה"תוצר" הוא דחיפת ניירות מימין לשמאל מה פלא שאין עבודה?
  תאצ`ר העדיפה לסגור מכרות בכדי לחסל את האיגודים המקצועיים.
  http://www.youtube.com/watch?v=P8fCQ-Dctm8
  היא העדיפה לחסל את התעשיה ולשלוח את העובדים ללשכות הסעד.
  היא וממשיכי דרכה (גם בלייר) יצרו שכבה שלמה של אנשים חסרי תקווה שמבלים בשתיה ובטלה.
  הלייבור הבריטי לא שמחה גדולה (ההיפך) אבל גם לא גרוע כמו השמרנים.

 5. ישראלי

  מה שמכונה "שמאל" (במרכאות) בישראל לא רק שלא מתעניין בסוגיות עוני ופער חברתי, אלא פשוט שונא את העניים בישראל. כן, אני אומר זאת בלי למצמץ: שונא את העניים. למה? יש לזה כמה תשובות, ותקצר היריעה ויקצר הזמן מלפרט.