ומי יישא באחריות?

יוסי דהאן

 

בשנים האחרונות, ולא רק בימי הזיכרון, אני חוזר ונזכר באותו יום שישי ה 11 באוגוסט 2006, השנה הזכרון חוזר אליי באופן תכוף יותר כנראה כיוון שבני שנמצא בשנתו האחרונה בתיכון ועובר הליכי גיוס. אותו יום שישי הוא היום שבו החליטו ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר בלחץ אלופים במטכ"ל ובעידודה ואיומיה של תקשורת מתלהמת וחסרת אחריות, לצאת למבצע צבאי מיותר "שינוי כיוון 11", שבו נפלו למעלה משלושים חיילים ונפצעו רבים. שלשה ימים לאחר אותו יום מר וטרגי כתבנו את הטקסט הזה באתר, שכותרתו "מי יסביר ומי יישא באחריות".

"ביום שישי הכותרת הראשית של העיתון הייתה:

"מסתמן הסכם לסיום המלחמה. במטכ"ל מתנגדים "הפסקת אש תהיה טעות גדולה"".

באותו יום הסקרים בעיתונים, שדיווחו מה חושב הציבור על תפקודם של ראש הממשלה ושר הביטחון, לא היו מחמיאים. במהלך כל היום ניהלו גורמים צבאיים, גורמים צבאיים לשעבר בדמותם של אלופים בדימוס, כתבים צבאיים, פרשנים לענייני אזורנו ופוליטיקאים, מסע ציבורי תקשורתי אינטנסיבי נגד הפסקת אש ובעד אישורו של מבצע צבאי גדול שיאפשר לצבא "לנקות את השטח ולגמור את העבודה". הממשלה אישרה "מהלך צבאי שישלים את המהלך המדיני".

היום ארבעה ימים לאחר תחילת המבצע הצבאי, הכותרת הראשית של העיתון היא אחרת.

"המלצת צה"ל – לצאת במהירות בתנאי שתישמר הפסקת האש".

אתמול הותרו לפרסום שמותיהם של 24 ההרוגים שנהרגו שלשום: סמל ראשון אורי גרוסמן, בן 20 ממבשרת ציון; רב טוראי תאמר (תומר) עאמר, בן 20 מג'וליס; סמל ראשון איתי שטינברגר, בן 21 מכרמי יוסף; סמל יניב טמרסון, בן 21 מציפורי; סמל יוסף אביטבול, בן 19 מגן נר; רב טוראי יער בן-גיאת, בן 19 מנחשולים; סמל צחי קירפס, בן 20 מקיבוץ המעפיל; סמל יהונתן אנקונינה, בן 21 מנתניה; סרן שי ברנשטיין, בן 24 מבאר שבע; סמל ראשון עמשא משולמי, בן 20 מעופרה; סמל יואן זרביב, בן 22 מתל אביב; סרן בניה ריין, בן 27 מקרני שומרון; סמל ראשון אדם גורן, בן 21 מקיבוץ מעברות; סמל אלכסנדר בונימוביץ, בן 19 מנתניה; סמל ראשון עוז צמח, בן 20 ממכבים רעות; סמל הרן לב, בן 20 מקיבוץ מעיין ברוך; סמל דן ברויר, בן 19 ממושב בית הלל; רב טוראי ינון ניסן, בן 19 ממעלה אדומים; וסמל עדן גרבובסקי, בן 20 מראש העין. חמשת אנשי צוות האוויר שנהרגו בהתרסקות המסוק הם: רב סרן סמי בן נעים, בן 39 מרחובות; רב סרן (מיל') ניסן שלו, בן 36 מקיבוץ עברון; סרן דניאל גומז, בן 25 מנחלים; רב סמל מתקדם (מיל') רון משיח, בן 33 מגדרה; ורב סמל (מיל') קרן טנדלר, בת 26 מרחובות. כן הותר לפרסום כי ביום שישי נהרג רב סמל אהרון יחזקאל, בן 32 מכפר ידידיה.

היום פורסם שאתמול נהרגו: סרן (מיל') צור זרחי בן 27, מנהלל, סרן (מיל') אליאל בן יהודה בן 24, מכפר תבור, רב סמל (מיל') גיא חסון בן 24, ממושב נעמה, סמ"ר (מיל') יוני שיינברום בן 24, ממי עמי מארי חיאט  בן 84, ממושב יערה *שמות יתר ההרוגים לא הותרו לפרסום.

מי יסביר ומי יישא באחריות למותם, ולמות עשרות לבנוניים אלמוניים, לפציעתם של מאות בשני הצדדים ולהרס והחורבן שיצרו "ניקיון השטח וסיום העבודה"".

עמוס הראל ואבי יששכרוף כתבו ספר על המלחמה ההיא, " קורי עכביש – סיפורה של מלחמת לבנון השנייה", פרק מהספר, שמן הראוי שכל מי שמעוניין להבין כיצד מתקבלות החלטות על גורלם של חיי אדם במדינה הזו, יעיין בו,  מתאר בפרוטרוט את המהלכים שהובילו למבצע הקרקעי הגדול המיותר הזה ואת מה שהתרחש בעקבותיו. בין היתר מתארים הראל ויששכרוף שיחה של הרמטכ"ל דן חלוץ עם מפקדים בצבא, כמה ימים לאחר מכן.

"שלושה ימים לאחר הפסקת האש בא הרמטכ"ל לפגישה עם המפקדים הבכירים של אוגדה 162. מפקד חטיבת השריון 401, אל"מ מוטי כידור, הרהיב עוז ושאל אם המהלך האחרון היה באמת הכרחי. חלוץ טען בתוקף שהמהלך השפיע לטובה על אופי ההסכם שהתגבש באו"ם. כידור, כמו קצינים אחרים שהשתתפו בקרבות, לא השתכנע. הזמן שחלף מאז לא ביטל את ספקותיו. "כשאני חושב על זה היום, יש לי תחושה שלא עשינו די כדי לעצור את המהלך האחרון", אומר קצין מילואים שהוצב במפקדת האוגדה במלחמה. "זו היתה כמעט עילה למרד. בכל פעם שאני נזכר בחללי היומיים האחרונים למלחמה, שערותי סומרות".".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור

  למה דווקא היום???

 2. יוסי דהאן

  כי היום חל יום הזיכרון.

 3. יפתח

  אני מתפלא על יוסי שאני מעריך את כתיבתו ודעותיו גם אם איני מסכים תמיד . יוסי. אתה משתף פעולה לא ביודעין אם כל ממשלות ישראל, התקשורת וחלק מהצבור לביטול מוחלט של מלחמה שנמכה 18 שנים ( המלחמה הארוכה ביותר ב1100 שנים האחרונות)= מלחמת לבנון הראשונה. במלחמה זו נהרגו2500 חיילים. נפצעו יותרמ5000 ועוד ועוד. כל מי שמעלה לסדר היום את מלחמת לבנון השנייה כל הזמן עושה זאת ביודעין כדי למחוק את המלחמה ההיא!!! הייתי שם!!!!
  לפי סקר מדגמי60% מהצעירים עד גיל25 לא יודעים שהיתה מלחמת לבנון הראשונה!!!! ומי ישא באחריות?

 4. שמש

  אתמול בערב אחרי שקראתי את הפוסט של יוסי עלו במוחי מחשבות דומות לשלך לגבי מלחמת לבנון הראשונה וחשבתי להעלות תגובה דומה לשלך. הבוקר אחרי שקראתי את התגובה שלך אין לי אלא להצטרף לתגובתך.. מעטים יודעים שבשנים 82-85 צה"ל התפרס עד להרי השוף לא רחוק מבירות עם טפטוף קבוע של הרגים ורק ב-85 בוצעה הנסיגה לאזור הביטחון (ממנו נסוגו אחרי כ-15 שנים). גם אני הייתי שם כבשר תותחים כמו רבים אחרים. 3 השנים בהם שהה צה"ל במרחב עצום בלבנון עם כ-1000 הרוגים היו איוולת נוראית שמשום מה כמעט ואינה קימת בזכרון הקולקטיבי שלנו. יתרה מזאת האחראי לאיוולת הנוראה הזו בעיני הוא אריאל שרון ולהזכירך האיש כיהן כראש ממשלה למרות האחריות הפושעת שלו לאיוולת הזו. בכל קהילה נורמלית איש כזה היה צריך להעלם מהחיים הציבורים. לא אצלנו.
  דרך אגב, חיזבאללה הוא קרוב לודאי תוצאה של המלחמה ההיא, לקח שהלבנונים למדו מהמלחמה ההיא.

 5. Reuven

  Do not worry about one or two unnecessary wars.

  They have more of them lined up.

 6. אורי

  בימים אלה שמלך ירדן ממש מפציר בנו שלא נעשה שטות , שיזמת מדינות ערב מתנדנדת ו57 מדינות עדיין מוכנות להכיר בישראל תמורת כניסה למו"מ עם התחיבות מוסרית להגיע להסדר שתי מדינות , יוצא ליברמן נעלם כדי להזהיר את סוריה בלשון בריונים ולהבעיר את השטח.
  מה יהיה?? רע. מי ישא באחריות? העם בישראל לא מעניש את שלוחיו על חוסר אחריות ומקצועיות ובוחר בכושלים שוב ושוב. הם לא ישאו באחריות , כי הם רוצים ויכולים לרמות אותנו שוב , במחיר דמנו.

 7. שוש

  שאלה מתוך הסיר שבו כולנו מתבשלים:

  בהנחה שחלק מההחלטות על ניהול הקרבות בעזה, במהלך `עופרת יצוקה`, נלקחו מתוך מדיניות של שמירה על חיי החיילים (בניגוד לתמונה שמצטיירת מההחלטה לצאת לקרב לקראת הפסקת האש בלבנון), ובהנחה ש"מורשת הקרב" שמתבררת בימים אלה, בניגוד להחלטות בג"צ, ננקטה מתוך ניסיון להכריע ולהרחיק את ירי הטילים המשתק מדרום הארץ ולהימנע ממבצעים הירואיים בשטח האויב – מה היית מבקש מהמפקדים של בנך?

  לא בטוח שהמנהיגים של פעם היו שונים מהמנהיגים של היום – לא שכחנו את מלחמת לבנון – אבל בטוח שאנחנו לא ההורים של פעם,

 8. מתקרצצת

  שזה היה 11 ביולי.