לא נותנים לעשות עסקים

יוסי דהאן

 

במדינתו אם תמתין מספיק זמן, חלק מחשדותיך אודות ההשחתה שמקורה ביחסי גילוי העריות בין בעלי הון לבעלי שררה שלטונית, יתאמתו. השבוע עם מעצרם של דני דנקנר ויעקב אפרתי בפרשת הפשרת אדמות המלח בעתלית, נזכרתי במאבק שניהלה הקשת הדמוקרטית המזרחית, יחד עם החברה להגנת הטבע והתנועה לאיכות השלטון בתכנית זו. נזכרתי בטיעוניהם של מקדמי העסקה אהוד אולמרט שטען שאם לא תאושר העסקה אנשי עסקים יברחו מהארץ וישקיעו במזרח אירופה ובדברי אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז,  וחשוד בעבירות מס כיום,  שטען שהעסקה "תרים את ענף הבנייה" ו "תתרום לאינטרס הציבורי".

באתר העוקץ באותם ימים הסברנו איך כל אחד מאיתנו יכול היה לקנות בתנאים שקבלה משפחת דנקנר את בנק הפועלים. הטקסט נכתב ב10 לדצמבר 2003.

הבוקר ב"הארץ" כתבה של אריה דיין על "הקשת הדמוקרטית המזרחית ועתירתה נגד עסקת עשרות המיליונים של מינהל מקרקעי ישראל עם משפחת דנקנר, עסקה שאהוד (יסדר) אולמרט העביר במועצת המינהל, בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ולמרות הביקורת בדו"ח מבקר המדינה. אולם משום מה דיין שוכח לציין עובדה מרכזית בפרשה. (עובדה שאותה כבר ציין בעבר באתר זה חברי איציק ספורטא).

אדמות המינהל בעתלית שבהן מדובר שימשו ערובה להלוואה שקיבלה משפחת דנקנר מ"בנק לאומי" על מנת לרכוש בעלות ב"בנק הפועלים". "בנק לאומי" כזכור נמצא בבעלות המדינה.

הרי לפניכם מופת של הפרטה בשוק החופשי והתחרותי הקפיטליסטי בישראל. המדינה מעניקה לבעלי הון קרקעות להפקת מלח. בעלי ההון משתמשים בקרקעות כערובה על מנת לקחת הלוואה מהבנק של המדינה –  "בנק לאומי", על מנת לרכוש בנק אחר של המדינה שהופרט "בנק הפועלים".

במקביל דואגים בעלי הקרקעות באמצעות לוביסטים, עורכי דין וכרישים נדל"ניסטים כגון עו"ד אבי דרכסלר, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, וגם איזה שר בכיר כמו אולמרט, שבעת שינוי ייעוד הקרקע למגורים, מסחר ותעשייה, יזכו בעלי ההון לפיצוי של עשרות מיליוני שקלים על חשבון הציבור כאילו הם הבעלים המקוריים של הקרקע.

ושוב, חבל שאריה דיין פיספס את הסיפור הגדול הזה.

בתרגיל עוקץ כזה גם אתם הייתם יכולים להיות הבעלים של "בנק הפועלים".

והשר, זה שרץ מאולם בית משפט אחד לישיבת מינהל אחרת לחלק נכסים ציבוריים לאוליגרכיה הישראלית ותורמים פוטנציאליים בעתיד, מה הוא אומר: "אני לא מבין למה במדינת ישראל כשמישהו רוצה לעשות עסק גדול שיכול להועיל גם לו וגם לציבור מיד הוא נחשד כגזלן, כגנב, כנוכל שצריך להתגונן מולו".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שירה

  מיהו בוגד?

  לכאורה, התשובה היא פשוטה: מי שבגד/ה במדינה ופגע/ה באמון ובסמכות שניתנה לו, או מי שמסכן/ת את ביטחון האזרחים והתושבים במדינה.

  אולם בישראל, כל היוצרות התהפכו והשיח הדמוקרטי מאז ומתמיד משמש דווקא את אלו שפוגעים במדינת ישראל, הן כמדינה יהודית והן כמדינה דמוקרטית, כנגד אלו שמבקשים להגן על קיומה ועל עתידה.
  בימים אלו עולה ביתר שאת השאלה מי הם העבריינים והבוגדים? האם הם אלו שבגדו באמון שלנו האזרחים, ובסמכות ובמשאבים שהענקנו להם אנו לנהל עבורנו את המדינה? או שמא הבוגדים הם אלו אשר מתריעים בשער על מחדלי השלטון והצבא, על שחיתויות הפקידים והפוליטיקאים, על מנהל לא תקין, על פשעים ועבירות קלות וחמורות, על פשעי מלחמה ו"צפצוף" על צווים של בג"ץ, על הפקרת ילדי ישראל וחינוכם בידי גורמים פרטיים ולא מוסמכים ועל התרת דמן של המורות והמורים למעשי אלימות והשפלה יומיומית, על ניצול ועושק של עובדים ועובדות ובעיקר של עובדי הקבלן, על יחס מחפיר לגר, ליתום, לקשיש ולאלמנה, לאמהות חד-הורית, לקשישים ולפליטים ועל כיבוש והתעמרות בעם אחר.

  האם למשל, הבולענים בים המלח, הזיהום הגדול של האוויר ממפעלים באזור חיפה וזיהום מקורות המים והנחלים בישראל ע”י מפעלי התעשייה, אינם מהווים "סכנה לביטחון המדינה והאזרחים” יותר מאשר "האיום האיראני”, הקסאמים ואפילו יותר מ“השמאלנים” שנואי נפשו של הישראלי הממוצע? האם אין תאוות הבצע האינסופית של המשפחות העשירות (שאולי מן הראוי יותר לכנות אותם `משפחות הפשע`) והפיכת הפוליטיקאים לבני בריתם להפרטה ולהפקרה של ביטחונם, חייהם, ושלמות גופם של אזרחי ישראל, היא היא ה"איום הביטחוני" המאיים על אזרחי המדינה, על חוסנה ועל יציבותה של מדינת ישראל?! האם לא "תאוות הבצע" וברית ההון-שלטון-ותקשורת, היא זו שגרמה להעברת השליטה ברשויות המקומיות לכרישי הנדל"ן ולראשי העולם התחתון שזה מכבר היטשטשו ההבדלים ביניהם, ולהפיכת כל ערכי המוסר והצדק האנושים, היהודים והסביבתיים למרמס תחת דחפורי הבטון הענקים שלהם? האם אין "שיטת השקשוקה" ושיטת "המכרזים התפורים" הנהוגה במחוזותינו ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה, ומינוי של אנשים לא מקצועיים ולא מוכשרים בעליל רק בגלל קרבה משפחתית או מפלגתית לא מסכנת את קיומם התקין של מוסדות אלו ולא פוגעת בצורה קיצונית בשירותים המגיעים לנו כאזרחים במדינה? או ששירותים אלו: כבישים רחבים, מקומות חניה מוסדרים, אוויר פסגות נקי, שירותי תברואה ואיכות חיים נאותה שמורים אך ורק לאותם מתי מעט חברים במאפיית הפשע המאורגן של מדינת ישראל?
  והאם ההשלמה וההסכמה שבשתיקה שלנו האזרחים אל מול השחיתות והריקבון שפשו בכל, והעברת השליטה על משאבי המדינה ומנעמיה לידי אוליגרכיה מצומצמת של בעלי הון פוליטיקאים ופקידים בכירים איננה פשע ובגידה במולדת ובמדינה? ומה עם האינטלקטואלים והאקדמיות ? האם אין שתיקתם הרועמת אינה בגידה ושיתוף פעולה עם העבריינים והפוגעים בביטחון חיינו ובעתיד ילדינו?
  באחת הנסיעות שהייתה לי עם פלוני- אלמוני המוברג היטב בממסד כחבר מרכז הליכוד ושותף לחגיגת עגל הזהב. הוא אמר לי:” השלטון איננו מושחת. העם מושחת. והשלטון פשוט יודע ומנצל את זה.” הוא צדק. כל אחד פוער את פיו מעלה בתקווה לקבל פירור ואולי אפילו פירורון קטן או לפחות איזה טרקטורון מחגיגת השחיתות של ה"אין מדינה". העם כולו סוגד לעגל הזהב. למשפחות העשירות. לטייקונים. למותגים. לקניונים. למגדלי היוקרה. לסלבים. למפיקים וליחצ"נים, לאח הגדול ולדוד סם.
  בשני העשורים האחרונים בחרתי לחיות את חיי בדרך המאבק החברתי המזרחי והפמיניסטי ובעיקר המאבק ההומני על זכויות אדם ואזרח. זוהי בחירה לא קלה במדינה שמקדשת את הדם, האדמה ואת עגל הזהב. בחירה זו גבתה ממני מחירים אישיים יותר ויותר כבדים בשנים האחרונות: החל מפיטורין ואובדן פרנסה, קריירה אקדמית וכלה באיומים בתביעות דיבה, חיים בצמצום ולפעמים גם בעוני, איומים בתביעת נזיקין, התנכלויות, השמצות והאשמות פומביות ולמייל הפרטי. איבדתי את משרתי במשרד החינוך כאשר ייצגתי בפגישה של אנשי הקשת מול שרת החינוך לימור לבנת את תביעת הקשת הדמוקרטית המזרחית לאיזון תרבותי של תכני הלימוד בספרות ובהיסטוריה וקריאתנו להחדיר לתכנית הלימודים הרשמית של מדינת ישראל את ההיסטוריה של יהודי ארצות ערב והאסלאם, פוטרתי ממשרת הוראה לאחר שתקפתי את לימור לבנת מעל גבי העיתון על רפורמת דוברת , על הפרטת החינוך (יעני הפקרת החינוך) ופיטורי המוניים של מורות. פוטרתי ממשרה בכירה שהייתה לי בתזמורת האנדלוסית הישראלית יחד עם כל הנגנים והעובדים לאחר שיצאנו למאבק עובדים על שיפור תנאי עבודה מחפירים שהיו לנגנים ועל מאבק בשחיתות של הנהלת התזמורת. "תדאגי לעצמך ולבנך…” אמרו לי כולם. אל תתראייני, אל תכתבי, תורידי פרופיל. תשובתי לכל אלו ש"דואגים" לי : היא תדאגו לעצמכם ולמצפונכם. אני לפחות ישנה טוב בלילה ובבוקר מסתכלת על עצמי במראה באהבה ובהשלמה. בעיקר, כשאני יודעת שכל תלמיד ותלמידה היום לומד את ההיסטוריה של היהודים בארצות האסלאם כפרק חובה לבגרות, כל תלמיד /ה חוקר/ת בצורה ישירה ואישית את מורשתו/ה האישית והקהילתית במסגרת עבודות שורשים וח"ץ (חוקרים צעירים) ללא תיווך הממסד (מה שנמנע מאיתנו כילדים הזכות הבסיסית הזו לדעת מי אנו ומי היו הורינו וסבותינו ומאין הגיעו ולמה), נגני התזמורת האנדלוסית המפוטרים חזרו לנגן תחת הנהלה חדשה הוגנת ונקייה משחיתויות וזכו למימון והכרה של משרד התרבות, בזכות מאבקם המתוקשר נחקקו אי אלו חוקים שמעגנים את זכות ההתארגנות והקמת ועד עובדים במדינת ישראל, וכמו יוסי לא שמחה להיות בצד של "אמרנו לכם" ולגלות את כל ראשי הפשע המאורגן עומדים היום לחקירה, כפי שמעידה הכתבה מהיום ב-ynet : "אין צירופי מקרים הכל ממוסד. זו התנהגות של ארגון. קבוצה גדולה של אנשים שולחת זרועותיה לכל מקום שבו יש פוטנציאל כספי ופועלת בשיטת ההשתלטות" כי כמו שאומר קובי אוז בשירו "הורה נדלנים" :"ואי אפשר ואי אפשר לחזור אחורה" והתיקון של נזקי ההפרטה הפרועה ייקח עוד 100 שנים לפחות. ואגב, אני ממליצה בחום לאמץ את השיר "הורה נדלנים" של טיפקס כהמנון לאומי שלנו שלצליליו יצאו כל אזרחי המדינה במחולות כל יום עצמאות…

  הורה נדל"נים
  טיפקס
  מילים ולחן: קובי אוז

  עוד נדהר על הכרמים
  עם טרקטורון
  ונגדע את הגפנים
  נשים בטון
  הורה הורה נדלנים
  הורה נצלנים
  הורה חמדנים
  עוד נרוצה אל שדות
  של תעופה
  עוד נשוב אל המושב
  לעוד טיסה
  הורה הורה נתבגים
  הורה ג`טלגים
  הורה עסקים
  ואי אפשר לחזור אחורה
  אוו הורה

  פרוספריטי לנצח
  וזה הלב שמתרוצץ בתוך קניון
  וזה הראש שמתפוצץ בתוך שעון
  התקרנפה לי כבר כל החיבת ציון
  ואין אנדו ואין אנדו לחזור אחורה
  אווו הורה

  כמו תמיד להפריט את הפרטים
  כמו תמיד להפריס את הפרסים
  הורה הורה זכיינים
  הורה עסקנים
  הורה בכיינים
  כל פרדס, חורשה
  הם גן של ארועים
  קול די ג`יי וקול חתן
  על החופים
  הורה הורה ועדים
  הורה זיקוקים
  כול שנותר לנזקקים
  לתמיד
  לתמיד לחיות בג`ורה
  אווו הורה

  פרוספריטי לנצח…

  ואי אפשר ואי אפשר לחזור אחורה

  הנה הקליפ המדהים של השיר:
  http://www.youtube.com/watch?v=_zeyR1YQawA

 2. שרון

  התפלאתי לגלות שמלבד שניים- שלושה כותבים ב"רשימות", ורשימה זו של יוסי, שומרים רוב הבלוגרים על שתיקה ביחס לגילויים בפרשיות האחרונות. גם בעיתונות הממוסדת אני לא מוצאת את ההתייחסות הראויה למעצר ראש המנהל לשעבר אפרתי, יור הפועלים דנקנר והשאר. מעניין להשוות לפרשיות עבירות המין שנחשפנו להן לא מזמן, לאור והמרצה מהחוג לסוציולוגיה, שהרעידו את אמות הסיפים של רוב הבלוגים בבית רשימות המיועד להריסה, למשל.
  הייתי מצפה למאמרי דעה לפחות בדה מרקר ובגלובס ובעיתונים הכלכליים, על ענף הנדל"ן, יו"ר בנק הפועלים וכו`. אבל כותרות אדומות, אור זרקורים וזעקות גוועלד כנראה שמורות רק לאמא המרעיבה ושאר אנקדוטות משולי החיים. כנראה זו אחת הסיבות לאדישות העם, פשוט משדרים לו שזה לא כזה נורא באמת ואפשר להמשיך לנסות לחיות גם כשברור לך שהמדינה הזו כבר לא שלך ובשבילך, אלא גם אתה וגם היא משמשים מגש הכסף עליו יוגשו ארוחות השחיתות של חבורת השודדים שהשתלטו עלינו. הקשת הדמוקרטית היא בין הגופים היחידים שהתריעו וחשדו במידת הכשרות של המהלכים הנדלניים האלה עוד לפני שנים. כל השאר שותקים, מקטינים ראש ומועלים בתפקידם. כלב השמירה בוית לחלוטין ע"י בעליו החדשים, ותחת ההאפלה התקשורתית של השנים האחרונות התבצעו כל המעשים האלה, כאשר רבים חושדים או יודעים ושותקים.

 3. אתי מלוד

  כאשר ה"מישהו" שרוצה לעשות עסקים עושה זאת על גבם של

  אזרחים מוסריים ובעלי מצפון המרויחים את לחמם ביושר – זה מקומם.

  כל שחיתות, הונאה כביכול של "המדינה" כוללת בתוכה הונאת הציבור

  הישר וההגון. כמעט על כל הקריסות הכלכליות, חברתיות, תרבותיות

  שילם, משלם וימשיך לשלם האזרח הקטן והישר.

  עם השנים אני נחשפת לכך – ככל שהסטטוס, השכר והתפקיד בכיר

  יותר כך בעליו שואף להתרומם גבוה יותר וכל הדרכים כשרות – תקנו

  אותי אם אני טועה.

 4. אירית

  שרון, תמיד אותם הבלוגים, תמיד אותם אלה שלוקחים להם את הדירה, כי הם כתבו על השיטה….

  מדוע לא כותבים ? יתברר בקרוב שהנאורים הם חלק מהתמנון, או לפחות חלק מהנאורים הם חלק מהתמנון הזה, ומכאן שלא נותר מי שיכתוב, כי למי שצריך שילמו, ואת מי שאי אפשר לשחד, השמידו.

  שרון ציינה את הפער בין הכותרות בנושא זה, לבין הנושאים של עבירות מין, שוליות ככל שיהיו. אני אכן ממתינה שעבירות המין, גם סביב פרשיות אלה, יצאו לאור. בעניין זה אפשר רק להתפלל, כי אין בדיוק עם מי לדבר. כתבתי ככל שיכולתי על הזיקות המסחריות בין ענפים מסויימים ובין "סחר בילדים" וסחר בנשים למין, השתיקו אותי יפה יפה כולל "הפמיניסטיות" מטעם, וחלק מזה נובע כי ארגוני נשים חיפו גם כן, בעסקאות סיבוביות עם העברה של חקיקה "נאורה".,משרות נאות, וכיוצב. מה שנקרא "פוליטיקה" בישראל.

  אחת הסיבות לעמל הרב להשתיק עבירות מין בזיקה להון שלטון, הוא בדיוק מה שציינת, שרון, ה"כותרות". כלומר, ברור גם ליחצנים שעבירות מין מעלות את הפירסום והמודעות והרעש בשמונים דרגות. שימי לב לאופן שבו נארג כתב האישום נגד התמנונון ראובן גרוס (שיירי הפרשה עוד ממשיכים להכות השבוע עם הגשת אישום נגד צבי בר). נושא עבירות המין, שהיו חמורות מאד, הרבה יותר מהחוג לסוציולוגיה, כולל סחר בנשים , כל זה שולב במפתח נמוך מאד, ובשליטה הדוקה מאד על התקשורת. אף ארגון ואף "העוקץ" לא הרים את הכפפה, מן הטעם שהרבה מאד מה"שמאל" (מרצ, הכוונה) היה קשור לעסקאות האלה וקיבל דמי שתיקה. דן כהן עדיין בפרו, גרוס "חלה" ומת, ואפשר לחזור לעסקים כרגיל.
  אני מקווה מאד שאולמרט יפיל איתו את הבית, כיון שהוא מוכר כאדם חריג בתחום זה, הוא לא יסכים למות מסרטן הערמונית, וגם לא ללכת לכלא בלי שכל הכנופיה יורדת איתו. ולכן, נותר לתלות יהבנו ביצרים מן הסוג הזה, של חלק מן הנאשמים.

  כגגע יש עדיין אינטרס חובק עולם להגדיר את השערוריה בצורה צרה ומקצועית יחסית, כזו שלא עושה גלים יותר מידי, כלומר עוד שוחד, עוד הפשרה, כולם כבר מכירים וחיים את זה, ולא מתרגשים.

  באמת העוקץ ושניים שלושה ארגונים אומללים הם הקולות היחידים שדיברו בנושא, בעיקר יוסי דהן וספורטא פה, ולמיטב ידיעתי הם לא קיבלו פוליצר, וגם לא יקבלו פרחים הביתה או פרס ישראל. מצער מאד, והדברים כבר נאמרו טוב יותר לעיל על ידי שירה. הבוגדים שולטים, ומתייגים את הישרים כבוגדים, מאד מזכיר את ימיו החשוכים של ממשל בוש, שעשה בדיוק ככה באמריקה. שם התעשתו, הגם שמאוחר מאד, מה יהיה פה ? אני מהמרת שלא יהיו שינויים דרסטיים

 5. אירית

  נושא השחיתות נקבר גם בעזרת חברים מן החוג של שירה אוחיון שהסבירו לי שאני אשכנזיה המבקשת לשמור את הפריווילגיות, ולכן מסיטה את הדיון מ"הכיבוש" לענייני השחיתות. אמרה אחת, שלא נזכיר את שמה "מה החוכמה לדבר על שחיתות ? כולם נגד שחיתות. זה כמו לא להגיד כלום", ולא אזכיר בפעם האלף את הצעקות הוירטואליות שחילק לי חיים ברעם (מאז אינני קוראת אפילו את הגדה השמאלית, שלא לאמר מגיבה, לא עולה על דעתי), הוא החליט ש"חשוד עליו" מי שכותב כמוני על השחיתות בעירית ירושלים, חשוד במה ? אינני יודעת. חשוד במשהו. לא נגעו עדיין בשותפות המוזרה שהיתה בין החרדים ובין השמאל המוניציפאלי בירושלים, בטענה מוזרה שהחרדים יהיו יותר נחמדים לערבים מאשר לאומנים חילוניים מן הסוג של ברקת למשל. כמובן, שכאשר מתרגמים את האמירה הזו לסטיפות, ברור למה יש האפלה תקשורתית מעוד כיוון. למניין "וקרבנות השלום", שהפשיסטים מונים כדאי להוסיף את הנחשול המסיבי של חצחי עמישראל לטובת המקורבים לועדות התכנון וחבריהם. חשודים הם אלה שיצרו את המשוואה הדתית ממש, כאילו יש ":תג מחיר" לשלום, ואותו צריכים לשלם אנשים שקופים, כלשהם, שאינם נחשבים כי הם לא מספיק נאורים כניראה, או משהו כזה.

  אפ שאני די משוכנעת שלא ברעם ולא המזרחיסטית המתחסדת קיבלו כסף להשתיק חשיפה בנושא הזה, הרי זה היה הבון טון בעשור האחרון, וזה מסיבר חלק מההאפלה בתקשורת, בתוספת לשחיתות של התקשורת ושותפותה בקומבינות.

  פרשות כמו גרוס, שהן "קדימון" להולילנד ודנקנר, בבחינת אותו סיפור, ממוקם בתל אביב, ועיקרו שוחד והטיית מכרזים, והסטת משאבי ציבור לידיים של עולם תחתון – סיפור זה לא זכה לאזכור אפילו ב"בלוגים" או בשמאל, כאילו לא קרה כלום. ממה נפשך, כאשר מדובר בשערוריות בעתילית, מי בכלל יסתכל על זה.

  הסטת משאבי ציבור לעבריינים, תוך "השלמת הציוד" החסר מהציבור המנוחשל, היא נושא שטואטא היטב תחת מסך עשן מתוחכם מאד, ובלימת כל דיבור בנושא באלימות ממש. צריך להסתכל היטב ולשאול מדועזה קרה ? למעשה מדוע זה ממשיך להתרחש עכשיו ?

 6. יוסי לוס

  אני זוכר במעורפל קולות של קיבוצניקים אשר השמיצו את הקשת באתר העוקץ ובמקומות אחרים על כך שהיא לא עושה דבר מול בעלי הון שמקבלים חינם אין כסף רכוש ציבורי ורודפת רק את הקיבוצים המסכנים שהקימו את המדינה והפריחו את השממה מתוך שנאת חינם לקיבוצים ואולי אף מתוך שנאה לאשכנזים.
  מסתבר אם כן, מה שהיה ידוע כל הזמן, שהקשת לא רדפה את הקיבוצים אלא ביקרה ופעלה באמצעים המוגבלים מאד שעמדו לרשותה נגד קיבוצים, מושבים, חברות חקלאיות וגם בעלי הון אחרים שאינם קיבוצים. יש לציין שאף תנועה קיבוצית לא יזמה בעצמה ולא הצטרפה לעתירה נגד עסקת השחיתות של המדינה עם בעלי ההון. הקשת לא פעלה מתוך שנאה אלא מתוך ביקורת מדויקת וצודקת, וכל המשמיצים רק על קטנותם מעידים.

 7. אבי

  ברור לכל שהמגדל בנווה צדק הוא שחיתות בסגנון הולילנד. גם הוא תקוע שם ולא קשור למבנה ומרקם השכונה וגם הוא בוקר קשות ע"י ארגנים סביבתיים. למה לא חוקרים פרשה זו? איפה עיתונים שיחקרו אות זה?

 8. איציק ניסני

  פאתוס ,לוגוס,אתוס.
  בעוקץ מניפים בדרך כלל דגל נגד הכיבוש .
  ולכן אני נמנע ממנו כמו שאחת הכותבות נמנעת מהגדה השמאלית.
  והיום מניפים כאן בעוקץ דגל אחר .
  למרות שכל זה בזכות שני אמיצים אחד מבקר המדינה ואחד נגיד הבנק סטנלי פישר ששבר את אמות הסיפים של השלטון קרי דני דנקנר ויצק אומץ לשוטרים לחקירת הפשע הנדלני של אולמרט ושות.
  ולצערי זה לא קרם עור וגידים גם באמצעות הקשת הדמוקרטית שינקה מפטמות הקרן החדשה לישראל שבקשה רק לקעקע את קיום העם היהודי ולהיות נושאי הכלים של מוחמד בכרי כפתוס אחמד טיבי כלוגוס ונכבה כאתוס .
  ולסיום תזכורת לשירה יוסי שרון .
  הנכים בישראל ערבים כיהודים במצב החמור ביותר מאז קום המדינה ומעולם לא היתה כאן אמפתיה ומעולם לא הוזכר כאן מצבם .

 9. אירית

  אני מתנגדת בכל מאודי לכיבוש, ועוד יותר מזה,לא כנינס לזה כרגע, אבל בגדול אני בעיניך "עוכרת ישראל" פוסט ציונית וכולי וכולי, כך שאולי ההזדהות שהבעת, עוד תחזור ממנה.

  הבעיה שלי עם השמאל הציוני היא שלא שלום הוא חיפש אלא כסף, וכך הבאיש גם את המותג "שלום", בריח השחיתות העזה שעולה ממנו עתה, בעיני הציבור כולו.

  יש זיקה הדוקה בין גזל האדמות הפלשתינאיות, מקום המדינה ואילך, ובין "המצב", של המנוחשלים בישראל. מי שחשב אחרת, כמו מפלגת העבודה (שוויון ליהודים בלבד) טעה והוכחד פוליטית. מרצ היא סיפור יותר מעניין, לא זה המקום, אבל הייתי אומרת שזהיא בבחינת "מלכודת דבש" שעיקרה היה חלוקת מנעמים. כיום הבעיה של מרצ והקרן החדשה היא מעניינת. הם רוצים להוכיח שהם לא "עוכרי ישראל", אבל לשם כך יצטרכו לשלוף את ארגז פנדורה עם כל הפשעים שהם ביצעו לטובת מערכות הממסד, וזה תקוע להם לא לבלוע לא להקיא. אבל לא נרחם עליהם, כולם מסודרים יפה יפה ועל הבושה יתגברו.

 10. שי

  עם כל הכבוד לקשת הדמוקרטית המזרחית, החברה להגנת הטבע והתנועה לאיכות השלטון, מי שהביא את סיפור הולילנד להרשעה בדין, ובקרוב לכלא, היו המשטרה, הפרקליטות, ובית המשפט. והם ראויים לפחות לחלק מהקרדיט בסיפור הזה (אם לא לכולו). בארגונים האלה (המשטרה, הפרקליטות, ובית המשפט) נמצאים גם מזרחים וגם אשכנזים ומה שמשותף להם הוא הרצון הנחוש לנקות את המדינה מהשחיתות. הם עובדים קשה, לא מתבכיינים, מכניסים לכלא גם מזרחים וגם אשכנזים (ועוד איזה !!!). ומגיעה להם מילה טובה, לכולם.