• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מדוע ג'יי קיי רולינג לא תצביע לשמרנים

יוסי דהאן

ג'. ק. רולינג, מחברת סדרת ספרי הארי פוטר. כותבת ב"טיימס" מאמר פוליטי, אישי מעניין "המניפסט של האם חד הורית", שבו היא מסבירה מדוע היא לעולם לא הצביעה למפלגה השמרנית ומדוע אין סיכוי שגם הפעם היא תצביע עבור דיויד קמרון. המאמר מוקדש לנתניהו, אנשי האוצר, ובעלי בריתם  בתקשורת, ולכל אלה הסבורים שאמהות חד הוריות הן פרזיטיות.

 "באופן אישי, יש לי פלשבקים ל 1997,… בינואר אותה שנה, הייתי אם חד הורית עם ילדה בת 4, לימדתי במשרה חלקית, גרתי בדירה שכורה וחייתי בעיקר מקצבאות. 11 חודשים לאחר מכן הפכתי לסופרת מוכרת עם חוזה שמן עם בית הוצאה לאור בארצות הברית שבאמצעותו קניתי את הנכס הראשון שלי בית עם שלשה חדרים וגינה.

הפכתי לאם חד הורית כאשר הנישואין שלי התפרקו בשנת 1993, בבת אחת הפכתי למושא שנאה של חלק מכלי התקשורת ששירתו את הממשלה השמרנית. שאחד מראשיה טען שנשים צעירות נכנסות להריון רק על מנת להתקדם בתור לזכאות לדיור. ושר אחר טען שאמהות חד הוריות הן "אחת מהבעיות החמורות ביותר בימינו" (מאז אותו שר התגרש מאשתו אם ילדיו). נשים כמוני (עובדה מסקרנת שאבות חד הוריים מתוארים בדרך כלל כגיבורים, בעוד שנשים חד הוריות הן מושא להתקפות ועוינות), היו על פי מיתוס פופולארי, האחראיות לפירוק החברה ואלה המעוניינות בקצבאות  ודיור חינם. בקיצור בחיים קלים.

חיים קלים. בין 1993-1997 עסקתי בעבודה של שני הורים, כמורה וכסופרת שכתבה ספר וחצי ותכננה לכתוב חמישה ספרים. במשך תקופה מסוימת סבלתי מדיכאון קליני. כאשר לא פוסקים לומר לי שאני עצלנית, חסרת חוט שידרה ובלתי מוסרית, אמירות שלא ממש סייעו לי".

עם עליית הלייבור לשלטון השתנה הטון. לממשלת הלייבור היו לא מעט אמביציות לחסל את העוני בקרב ילדים, אבל הוא לא הצליח לממש את אותן אמביציות. אולם, כותבת רולינג, הוא עשה כמה צעדים משמעותיים כגון זיכוי מס עבור טיפול בילדים, מדיניות חיונית המאפשרת לנשים חד הוריות לצאת לעבודה. הם גם הקימו מרכזים המרכזים מידע ושירותים של רשויות שונות. מרכזים שהוכחו כטובים ומועילים מאד.

"המצע של השמרנים מצביע על כך שהם מתכוונים לתת פחות לעניים ומצפים שהמגזר השלישי יהיה מעורב יותר, כלומר יותר צדקה. דיויד קמרון גם מציע חצי בליון פאונד לטובת מדיניות שתתמוך בנישואין, לשם כך מתוכננות הטבות מס לזוגות נשואים מהמעמד הנמוך בערך של 150 פאונד לשנה לזוג. ייתכן שאני והחברים שלי לא מייצגים, אבל אולי אתם מכירים אנשים שמוכנים להתקשר עם אדם אחר תמורת 150 פאונד? או אולי מישהו שישנה את דעתו לעזוב נישואין חסרי אהבה ופוגעניים תמורת 150 פאונד?

קמרון אומר על התכנית שלו, "זה לא הכסף זה המסר", אולם אף אחד שחווה עוני לא יאמר זאת. כאשר פרצו לדירה שלך ואין באפשרותך לקנות מנעול, זה כסף לא מסר. כאשר חסרים לך שני פני לקנות קופסת שימורים לארוחה, זה כסף. או כאשר אתה מוצא את עצמך מהרהר האם לגנוב חיתולים, זה כסף. אם ההצעה של קמרון לנשים חד הוריות היא "תתחתנו ותקבלו 150 פאונד" הוא כנראה בור מוחלט באשר למצב האמיתי שלהן.

רולינג כותת, מישהו עשוי לשאול "מה אכפת לך עכשיו מכל זה. את כבר לא אם חד הורית ענייה? את מועמדת טבעית להפוך לבוחרת במפלגה השמרנית?"

הקמפיין הזה, יותר מקמפיינים אחרים, כותבת רולינג, מצביע על הפער בין הערכים שלי לערכים של השמרנים. למשל העובדה שסגן המפלגה השמרנית, לורד אשקרופט, אינו תושב בריטי בשל שיקולי מס.

"אני החלטתי להשאר משלמת מיסים בריטית, כיון שרציתי שהילדים שלנו יגדלו היכן שאני גדלתי, שיהיו להם שורשים בתרבות ותיקה ומהוללת כמו זו של בריטניה, שיהיו אזרחים, עם כל מה שנובע מכך, של מדינה אמיתית. לא אנשים מרחפים החיים בלימבו באיזה גן עדן במקלט מס. ילדים שהחברים שלהם יהיו ילדים דומים להם ממשפחות  גולי מס תאבי בצע"

"סיבה שנייה, זו העובדה שאני מחוייבת למדינה הרווחה הבריטית, זו שדיויד קמרון רוצה להחליף בנדבות צדקה. כאשר החיים שלי הגיעו לתחתית, רשת הביטחון הזו עצרה את נפילתי… .מעולם לא הצבעתי לשמרנים לפני כן.. והם ממשיכים להזכיר לי מדוע".

תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: