מדוע ג'יי קיי רולינג לא תצביע לשמרנים

יוסי דהאן

ג'. ק. רולינג, מחברת סדרת ספרי הארי פוטר. כותבת ב"טיימס" מאמר פוליטי, אישי מעניין "המניפסט של האם חד הורית", שבו היא מסבירה מדוע היא לעולם לא הצביעה למפלגה השמרנית ומדוע אין סיכוי שגם הפעם היא תצביע עבור דיויד קמרון. המאמר מוקדש לנתניהו, אנשי האוצר, ובעלי בריתם  בתקשורת, ולכל אלה הסבורים שאמהות חד הוריות הן פרזיטיות.

 "באופן אישי, יש לי פלשבקים ל 1997,… בינואר אותה שנה, הייתי אם חד הורית עם ילדה בת 4, לימדתי במשרה חלקית, גרתי בדירה שכורה וחייתי בעיקר מקצבאות. 11 חודשים לאחר מכן הפכתי לסופרת מוכרת עם חוזה שמן עם בית הוצאה לאור בארצות הברית שבאמצעותו קניתי את הנכס הראשון שלי בית עם שלשה חדרים וגינה.

הפכתי לאם חד הורית כאשר הנישואין שלי התפרקו בשנת 1993, בבת אחת הפכתי למושא שנאה של חלק מכלי התקשורת ששירתו את הממשלה השמרנית. שאחד מראשיה טען שנשים צעירות נכנסות להריון רק על מנת להתקדם בתור לזכאות לדיור. ושר אחר טען שאמהות חד הוריות הן "אחת מהבעיות החמורות ביותר בימינו" (מאז אותו שר התגרש מאשתו אם ילדיו). נשים כמוני (עובדה מסקרנת שאבות חד הוריים מתוארים בדרך כלל כגיבורים, בעוד שנשים חד הוריות הן מושא להתקפות ועוינות), היו על פי מיתוס פופולארי, האחראיות לפירוק החברה ואלה המעוניינות בקצבאות  ודיור חינם. בקיצור בחיים קלים.

חיים קלים. בין 1993-1997 עסקתי בעבודה של שני הורים, כמורה וכסופרת שכתבה ספר וחצי ותכננה לכתוב חמישה ספרים. במשך תקופה מסוימת סבלתי מדיכאון קליני. כאשר לא פוסקים לומר לי שאני עצלנית, חסרת חוט שידרה ובלתי מוסרית, אמירות שלא ממש סייעו לי".

עם עליית הלייבור לשלטון השתנה הטון. לממשלת הלייבור היו לא מעט אמביציות לחסל את העוני בקרב ילדים, אבל הוא לא הצליח לממש את אותן אמביציות. אולם, כותבת רולינג, הוא עשה כמה צעדים משמעותיים כגון זיכוי מס עבור טיפול בילדים, מדיניות חיונית המאפשרת לנשים חד הוריות לצאת לעבודה. הם גם הקימו מרכזים המרכזים מידע ושירותים של רשויות שונות. מרכזים שהוכחו כטובים ומועילים מאד.

"המצע של השמרנים מצביע על כך שהם מתכוונים לתת פחות לעניים ומצפים שהמגזר השלישי יהיה מעורב יותר, כלומר יותר צדקה. דיויד קמרון גם מציע חצי בליון פאונד לטובת מדיניות שתתמוך בנישואין, לשם כך מתוכננות הטבות מס לזוגות נשואים מהמעמד הנמוך בערך של 150 פאונד לשנה לזוג. ייתכן שאני והחברים שלי לא מייצגים, אבל אולי אתם מכירים אנשים שמוכנים להתקשר עם אדם אחר תמורת 150 פאונד? או אולי מישהו שישנה את דעתו לעזוב נישואין חסרי אהבה ופוגעניים תמורת 150 פאונד?

קמרון אומר על התכנית שלו, "זה לא הכסף זה המסר", אולם אף אחד שחווה עוני לא יאמר זאת. כאשר פרצו לדירה שלך ואין באפשרותך לקנות מנעול, זה כסף לא מסר. כאשר חסרים לך שני פני לקנות קופסת שימורים לארוחה, זה כסף. או כאשר אתה מוצא את עצמך מהרהר האם לגנוב חיתולים, זה כסף. אם ההצעה של קמרון לנשים חד הוריות היא "תתחתנו ותקבלו 150 פאונד" הוא כנראה בור מוחלט באשר למצב האמיתי שלהן.

רולינג כותת, מישהו עשוי לשאול "מה אכפת לך עכשיו מכל זה. את כבר לא אם חד הורית ענייה? את מועמדת טבעית להפוך לבוחרת במפלגה השמרנית?"

הקמפיין הזה, יותר מקמפיינים אחרים, כותבת רולינג, מצביע על הפער בין הערכים שלי לערכים של השמרנים. למשל העובדה שסגן המפלגה השמרנית, לורד אשקרופט, אינו תושב בריטי בשל שיקולי מס.

"אני החלטתי להשאר משלמת מיסים בריטית, כיון שרציתי שהילדים שלנו יגדלו היכן שאני גדלתי, שיהיו להם שורשים בתרבות ותיקה ומהוללת כמו זו של בריטניה, שיהיו אזרחים, עם כל מה שנובע מכך, של מדינה אמיתית. לא אנשים מרחפים החיים בלימבו באיזה גן עדן במקלט מס. ילדים שהחברים שלהם יהיו ילדים דומים להם ממשפחות  גולי מס תאבי בצע"

"סיבה שנייה, זו העובדה שאני מחוייבת למדינה הרווחה הבריטית, זו שדיויד קמרון רוצה להחליף בנדבות צדקה. כאשר החיים שלי הגיעו לתחתית, רשת הביטחון הזו עצרה את נפילתי… .מעולם לא הצבעתי לשמרנים לפני כן.. והם ממשיכים להזכיר לי מדוע".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן שקרצי

  הי יוסי/ איציק

  שלחתי לשניכם כתבה במייל, ואשמח אם תפרסמו אותה בהקדם האפשרי.

  בתודה מראש,

  נתן

 2. אורלי

  יצא לי לשמוע כמה ימים bbc והדבר המדהים ששומעים כל הזמן זה את טפטוף השטנה של עתונאים נגד מנהיג הלייבור גורדון בראון – לא, אין לו כריזמה, לא הוא לא יודע להתמודד בויכוח ציבורי, הוא מגושם מדי, הוא קצת דובי. מה זה משנה אם יש לו מחוייבות לרשת בטחון מינימלית? הוא לא מתאים. האחרים מתאימים: ניק קלג הליברלי ודיוויד קמרון השמרני הם נהדרים: צעירים, שנונים, כריזמטים. איזה יופי. איזה כייף יהיה איתם. אוי לנו מהעתונות הזו שגם אנחנו מכירים אותה מקרוב מדי… בהקשר הזה קולה של הסופרת הכשרונית והמיליונרית עוד יותר חשוב. הלוואי שמישהו ישמע אותו.

 3. איציק ניסני

  יפה עשה יוסי דהן שבמקום להביא סיפור אלימות מעניין בכיכר טרפלגר על ידי בנות טובים שתויות ,הביא לנו דיעה אמיתית כנה נרטיב של חד הורית .למרות שהיא כבר מזמן רב מיליונרית.

  האמת של רולינג מהשמאל הסופרת שלא סופרת ממטר את הימין ולמרות זאת אינה מבקרת חיילים בעיראק אפגניסטן איי פוקלנד וצפון אירלנד בקיצור לא מנצלת את הפלטפורמה שלה לפוסט בריטיות ..

  רוליניג ממקדת את הנרטיב האמיתי
  רולינג מניפה דגל אחד למען בשם הנזקקים והנזקקות..
  ואילו אצלנו כרגיל הכל הפוך כל אחת שבעד השמאל הופכת מיד לפוסט ציונית.

 4. עודד גלעד

  תודה על הבאת המאמר.
  במיוחד לכדה את תשומת לבי הנקודה שסגן יו"ר המפלגה השמרנית הוא "גולה מס", מה שמדגים באופן מצויין את הבעיה לקיים ערכים ומוסדות סוציאליסטיים בעולם המצוי ב"מירוץ לתחתית".
  דווקא בבריטניה לקראת הבחירות האחרונות התרומם קמפיין נפלא למען מס שיכול לשים רף תחתון ל"תחתית" הזאת – "מס רובין הוד". מוזמנים לראות את הסרטון שהפיקו:
  http://www.youtube.com/watch?v=M-rQEVF97k0

 5. RS

  נדירה ומהווה השראה

 6. אירית

  מתקפת השינאה נגד חד הוריות היגרה לישראל כניראה, כי כאן זה פשוט פשע וצרעת, בניצוחו של נתניהו המיסוגן וחבר מרעיו, וגם בגלל השמרנות המדהימה של החברה הישראלית.
  שנתיים וחצי בפריפריה לימדו אותי ש"לא ארץ לחד הוריות" היא הפריפריה, כאן מתלווים לזה נימות פרימיטיביות של פחד וגם צרות עין של נשים, בנוסף לחרמנות חסרת רסן של גברים, הסבורים שמדובר בשטח הפקר. ממש כמו בתיאורים של ימי הבינויים.

  הארי פוטר עשה שירות עצום למשפחה החד הורית בקרב הדורות הצעירים, אך לא ב"דור המדבר" שלנו.

 7. עומר

  http://www.youtube.com/watch?v=uUIq1mZWSbw

  כאן היא מספרת על הסדרה שמתארת את חייה, הסדרה המצחיקה והנוגה ביותר שראיתי מימי, בכיכובו של ריקי טומלינסון, royle family

 8. איילה סבאג

  יש להפיץ את הכתבה המתורגמת בקרב עשירי ישראל ולא בקרב השלטון מאחר ושטופי המוח הם אלה שצריכים לדעת ולהבין והם אלה ששנאת החינם שלהם תקבל מקום קטן יותר חשובה מכל השלטון ובראשו ביב שונא החד ההוריות הקיצוני, ביבי ישאר כמות שהו ולא ניתן יהיה לשנותו למרות שיש לו אקסית וילדה הוא לא למד . זהו חלומה של כל אם חד הורית להתקדם ולהפוך לבעלת כוח וכאן הסיפור מראה לנו בעצם שאם תרצו אין זו אגדה, קצת עידוד לחד הוריות…
  ולגבי השמרנים הקפיטלסטים כרגע הם עוברים מהפך, שינוי והוא לרעתם אני תקווה שגם כאן וגם שם הם ילכו ויעלמו.

 9. איזי גור

  …עמדתי לכתוב מי יתננו איזה רולינג כזו אצלנו, רק שבמחשבה שנייה , שליישית ועשירית. אצלנו לא יעזור שום סופר מפורסם, אף אמן ושום איש רוח.
  העם היושב בציון כיום אינו שונה מקשה העורף שהביא לחורבן בית ראשון ובית שני ויביא גפ לחיסול השלישי.
  מנא מנא תקל ופרסין