על גזענות, קידוש השם וש"ס

יוסי דהאן

הבוקר מדווח העיתון כי "עשרות הורים חרדים יתייצבו היום באולם בית המשפט העליון ויכריזו כי הם "מעדיפים לשבת בכלא" מאשר לציית לפסק דין של בג"ץ בעניין ביטול האפליה העדתית בעמנואל, היישוב שבו הם מתגוררים.  ההורים, בגיבוי ההנהגה החרדית האשכנזית, כופרים בסמכותו של בג"ץ להתערב בחינוך העצמאי של רשת החינוך החרדית, אף שזו מתוקצבת בידי המדינה".

כזכור פסק הדין של בית המשפט העליון קבע שהפרדה בבית הספר החרדי בעמנואל בין תלמידות מזרחיות ותלמידות אשכנזיות, שבאה לידי ביטוי גם בקיום קיר המפריד והפסקות נפרדות, פסולה. להפלייה של מזרחים בחינוך החרדי יש מסורת ארוכה, וכמו גזענים אחרים במקומות אחרים גם יראי השם הללו בגזענותם ומוכנים למות על קידוש השם על מנת לממש את גזענותם, כך למשל אומר אחד מהם:  "גם הסבים שלי ישבו במעצר על החינוך היהודי שהם ביקשו לתת לילדיהם, אני לא נבהל מזה" .

המחאה של החרדים נגד בית המשפט העליון מזכירה את המאבקים שניהלו הורים לבנים בדרום ארצות הברית נגד אחד מפסקי הדין החשובים ביותר בהיסטוריה של בית המשפט העליון האמריקאי, פסק הדין בראון נגד מועצת החינוך של טופיקה ( : Brown v. Board of Education of Topeka)  אשר קבע כי הפרדה על רקע גזעי בחינוך הציבורי בארצות הברית הינה בלתי חוקתית. פסק דין זה ביטל את דוקטרינת "נפרד אבל שווה" (separate but equal) שהייתה קיימת בארצות הברית למעלה מ־80 שנה, וקבע כי בתי ספר נפרדים אינם שווים מאחר שבתי ספר לשחורים בלבד מעצם טבעם מפלים את השחורים לרעה. גם שם לא כל המדינות קיבלו את החלטת בית המשפט העליון במקרה בראון. כך בוירג'יניה, הסנטור הארי פ. בירד האב אירגן התנגדות להחלטה ואף סגר את בתי הספר על מנת למנוע את הדה סגרגציה. בארקנסו סירב המושל לאפשר את ביטול ההפרדה עד שהנשיא, דווייט אייזנהאואר, אף שהתנגד לפסיקה, החליט לשלוח חיילים של הצבא הפדרלי כדי לאכוף, בכוח, את ביטול ההפרדה (מתוך ויקיפדיה).

חיילים לא יישלחו לעמנואל, ואם ללמוד מן העבר נראה שגם בעתיד תפרח המערכת הזו הממומנת מתקציבים ציבוריים. חשוב לציין שהחרדים לא לבד, עקרון ההפרדה על רקע עדתי ולאומי הוא אחד העקרונות המכוננים של מערכת החינוך הישראלית, גם במערכת החינוך הממלכתי והוא עמוק יותר במערכת החינוך הממלכתית דתית.

דבר אחד חשוב נוסף שכדאי לשים לב אליו בפרשה הזו, היא שתיקתה של ש"ס. מפלגת הספרדים הגאים שקמה להחזיר עטרה ליושנה וקמה על רקע אפלייה וגזענות כלפי מזרחים בישיבות החרדיות, נאלמה דום. הישג נוסף למפלגת החרפה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג

  הגזענות החרדית הינה חזקה יותר מהגזענית ה"חילונית", אלמנט נוסף נכנס בגזענות החרדית והוא קידוש ה` יש שם אמונה גדולה וחיים סביב ועל פי ספר התורה וכאשר הדת מעורבת השמים הם הגבול. לציין שלחדרדים הגזענים יש אישור בכתב ובעל-פה מהרשויות, מהממסד וממשרד החינוך מזה אנו למדים כמה כוח יש להם לגזענים המחופשים. אני רוצה להדגיש ולחדד את הסיבה לגזענות החזקה כל כך הסיבה העיקרית היא השוואה!!! היטלר עשה להם את זה ובגדול והם עושים זאת לחלשים, לשחורים, למזרחים שנאתם עצומה ומלאה בדיכוי מופנם! והנה טעות גסה נוספת של ממשלת ישראל לדורותיה שלא השקיעה חלק קטן מכספי התשלומים מגרמניה בטיפולי פסיכיאטרים לניצולי השוואה ולדור שני לילדי השוואה. אז אסיים בזאת כמו שהאשכנזים הגענים החילונים אומרים לנו המזרחים לכו ללמוד, תפסיקו להתבכיין כך אני עכשיו אומרת לחרדים הגזענים עיזבו את ספרי הקודש לעכשיו ופתחו את ספרי האנושויות של החיים, לכו ללמוד.. תפסיקו להתגזען…

 2. ירדנה אלון

  מאחר והתקשורת עסקה היום בנושא למן שעות הבוקר המוקדמות יצא לי להאזין לתשובות של כל מני חברי כנסת שאני לא ממש זוכרת את שמם רק מה שאני זוכרת זה שהם באים מהצד הדתי חרדי של המפה הפוליטית חברתית,והאזנתי להתפתלויות שלהם כאשר הם נשאלו שאלות נוקבות,האזנתי להתפתלות ולנסיונות להתפלפל פלפולי בוקי סריקי,דווקא די נהנתי,לא מהתשובות כמובן אלא מההתפתלויות והעינטוזים הלשוניים הכל על מנת שלא יוציאו אותם גזענים.דבר אחד או שניים למדתי מכל הפרשה שעדיין לא הגיעה לסיומה כי בשעת כתיבת תגובה זו יש איזו פשרה שלא ברור מה טיבה,שויין, נמתין בסבלנות ונראה .
  מה הבנתי מכל זה?
  א.- שאין כאן שום עניין של "כור היתוך" וואלא בטיח,כשאשכנזים אומרים למזרחים "כור היתוך" הם מתכוונים לומר להם בעצם ש- "כור היתוך", זה ש – "אני אקבע את הכללים,אני אנווט,"אני אחליט עליך" (בטוי מהשכונה),ואתה המזרחי תציית, אם לא, או אז………קודם כל אני אתבדל ממך, אכריז על עצמי כרוחני יותר,חסידי יותר,נעלה יותר ואתה לא ראוי לבוא בקהלי,אז לכל אלה שבאים בטענות אל המזרחים למה הם מתעקשים על זהותם והגדרתם המזרחית וקוראים להם "מתבדלים" עכשיו יש לי כתובת מדוייקת לשלוח אותם אליה לחפש את המתבדלים המורמים מעם,מי שלא רק שהמציא אותה כאן במדינת ישראל,אלא גם מי שמתעקש שזו זכותו לחיות אותה,ואלה החברה מבית יעקב ועוד "מוסדות חינוכיים" מהסוג הזה.
  ב. וואללה, לא מבינה את המזרחים שמתעקשים לשלוח את הבנות שלהם דווקא למוסדות האלה,האם זו בעיה גיאוגראפית? כאילו מה נהייה?הלו? מה נסגר איתכם? אין שום מוסד דתי מזרחי בקירבת אזור המגורים שלכם שזו חובה לשלוח את הבנות שלכם דווקא למוסדות האלה? האם כהורים טובים ומסורים הם חייבים להעביר את הבנות שלהם את מסכת היסורים והטראומות הרגשיות האלה? אם זו בעיה גיאוגרפית נא לבוא בטענות לש"ס,אם זה עניין של "המוסדות האלה נחשבים למוסדות הכי טובים עם החינוך הדתי הכי טוב " כאן אתם בבעייה רצינית,כי זה אומר למתבונן מבחוץ שהפנמתם יותר מדי עמוק את הדיכוי,נדמה לי שהיה זה פראנץ פאנון שטען שהדיכוי נוחל הצלחה כאשר המדוכא שואף להידמות בכל למדכא שלו, כי הוא באמת מאמין שהמדכא יותר טוב ממנו והוא שואף להידמות לו בכל מחיר.אני נוטה לחשוב שזאת הסיבה להתעקשות,בעקבות דברים שנאמרו לאורך כל התקופה מאז שהנושא הועמד לדיון במרחב הציבורי.(במאמר מוסגר אומר שיש חלקים בשמאל המזרחי הראדיקאלי שלדעתי קרה לו אותו הדבר)
  וכאן אני מסכימה עם יוסי,זהו כישלון מחפיר של ש"ס,לא כישלון מפואר,כישלון מחפיר,פעם ועוד פעם ושוב אומר זאת ,כישלון מחפיר.
  ולכל החילוניים (לא משנה מאיזו עדה) שיבואו ויטענו שזוהי חברה דתית חרדית סגורה ואצלינו החילוניים זה אחרת אני רוצה לומר, זה התחיל אצל החילונים,בשנות החמישים והשישים עת הייתי תלמידת בי"ס יסודי ואחר כך בתיכון,זהו בדיוק היחס שקיבלתי כתלמידה מזרחית בחברה של אשכנזים,ובתי הספר שלמדתי בהם נחשבו לאליטה של בתי הספר ,ואת היחס המבזה והמשפיל שלו זוכות עכשיו נערות מזרחיות בבתי ספר דתיים- חרדים,קיבלו בנות שלמדו בבתי ספר חילוניים בשנות החמישים והשישים והיחס הזה מעולם לא בא או התחיל מחברת הילדים,נהפוך הוא, זה התחיל מלמעלה מהמנהלים ומהמורים והמורות
  זה התחיל מלמעלה מהמימסד.
  עוד הקבלה שאני מוצאת בין אז להיום, אז, החילוניות האשכנזית סרבה לקבל אותנו לבין שורותיה כשווים בטענה ש- "אנחנו ארופאיים,אנחנו תרבותיים יותר,נאורים יותר" עגלתנו השיכלית והתרבותית מלאה יותר, לא תצליחו להדביק אותנו ועל כן "לטובתכם" על מנת שלא תחושו את טעמה המר כלענה של הנחשלות שלכם שבעקבותיה יבוא גם הכישלון שלכם לא כדאי לכם ללמוד במוסדות שלנו. היום, הדתיות החרדית אשכנזית היא אותה גברת בשינוי אדרת אומרת "אנחנו דתיים יותר, עגלתנו הרוחנית מלאה יותר,אתם לא תצליחו להדביק אותנו,ועל כן "לטובתכם" על מנת שלא תחושו את טעמה המר כלענה של נחיתותכם הרוחנית שבעקבותיה יבוא גם הכישלון ,לא כדאי לכם ללמוד במוסדות שלנו"……….
  מה נשתנה ?

 3. איריס חפץ

  סביר להניח שהם לא נאה יקיימו. עוד פסק דין של בג"צ…
  והפרחים המבאישים והנבולים אכן לש"ס.

 4. עמירם ברוטמן

  כפי שהתפרסם ב- 29.4.2010 במוניטין עיתון למסרים מידיים
  http://www.monitin.org.il
  גזענות
  טענות החרדים האשכנזים, בעד הפרדת קבוצות תלמידים מטעמי תרבות עדתית, נקראת בעברית גזענות מובנת. אולי באידיש זה נשמע אחרת. בית הספר בעמנואל עלה לכותרות. אבל זה לא רק שם. גם היחס לאתיופים, לזרים, לערבים, מלווה תמיד בהסברים מלומדים. תמיד רואים את החטוטרת של האחר. אבל יש גם גזענות ממשלתית שלא מטופלת. למשל תשובת שר התחבורה ישראל כץ בנושא אוטובוסי המהדרין. כץ כזכור מסכים להפרדה באוטובוסים החרדים. אם באוטובוסים נציג הממשלה מסכים לגזענות אז למה לא בבית ספר.

 5. יואב אשכנזי

  סליחה, יוסי היקר, למה אתה בא בטענות לש"ס? האם חבירנו באקדמיה האשכנזית הביעו איזו תרעומת? לא ולא!.
  האליטה האשכנזית באקדמיה מעדיפה את ה"ערבי" על פני ה"מזרחי".הגיע הזמן להודות בזה.

 6. ברווז עיתונאי

  האם יכול להיות שניתן להסביר את השתיקה של ש"ס, ועוד כמה דברים, בכך שהאמת אינה כפי שמציגים זאת העיתונאים החילונים שמנסים תמיד להדביק לחרדים את כל סממני הפרימיטיביות והרשע שרק אפשר?

  אולי בכלל אין שם בעמנואל שום הפרדה על רקע עדתי אלא משהו אחר?

  כדאי מאוד לבדוק את מה שמספרים החרדים עצמם על מה שקרה וקורה שם לפני שקופצים למסקנות על סמך התקשורת החילונית:

  http://www.bhol.co.il/news_read.asp?id=11492&cat_id=9

 7. דניאל דה מלאך

  הבעייה עליה יוסי מצביע היא חמורה. עם זאת אני רואה טעם לפגם בכך שהכותרת מוקדשת לש"ס, וגם בגוף הכתבה היא הגוף הפוליטי היחיד שזוכה לגינוי.
  אולי גם האשכנזים קצת אחראים לדיכוי של המזרחים? אגודת ישראל לא נושאת באחריות למערכת החינוך בה האפלייה מתרחשת, מערכת שהיא נפרדת מזו של ש"ס? המפלגות החילוניות שמתקצבות ביד נדיבה את מערכת החינוך של אגודת ישראל, לא שייכות לעניין?
  אני מציע גם לנסות לגלות הבנה לחשש של הרבנים המזרחים ובראשם עובדיה יוסף לצאת כנגד ההנהגה החרדית האשכנזית שנהנית מיותר יוקרה ומשאבים. הביקורת על ש"ס היא לגיטימית כמובן אבל מקומה לא כאן. אחרת אנחנו עלולים להיגרר בהאשמה של הקרבן.

 8. RS

  הם מאפשרים להם לעשות את כל מעשי הגזענות, הנישול, העברת משאבים וכו` וכו` בצורה שנתפסת מתונה יותר, רק כי "אצל החרדים" זה קורה באופן מופגן וקיצוני יותר. הקיצוניות הזו גורמת לאנשים לתפוס את המציאות החברתית שלנו כפחות קיצונית, כי "לעומתם" המצב יותר טוב.
  רק שוכחים ששם מלכתחילה יש פחות משאבים – כמו שבשנות החמישים והששים היו פחות משאבים בחברה כולה והדיכוי היה בשיאו בצורה מופגנת.

 9. נתן.

  האם אתם תומכים פתאום בכור ההיתוך הידוע לשימצה?

  החרדים בעימנואל פשוט מקיימים הלכה למעשה את הרעיון הנאצל של הרב-תרבותיות מבית המידרש של השמאל הנאור.

  לכל קבוצה דתית,אתנית,לאומית או אחרת יש זכות ללמוד על פי הערכים שלה באופן נפרד בלי שהמדינה תכפה עלייה בכוח איך, מה ועם מי ללמוד.

  בקיצור רדיקלים יקרים ,אתם פשוט הסתבכתם בתוך השטויות של עצמכם……

 10. ברווז עיתונאי

  חבל שאנשים ממשיכים להתלהם כסוס שוצף במרוצתו, ולא טורחים לבדוק ולהכנס לקישור שהבאתי.

  העובדות הן כדלהלן:

  בעמנואל אין שום הפרדה גזענית, ושום נעלים. בנות ספרדיות ואשכנזיות לומדות ביחד באותן כיתות: בנות ממוצא ספרדי שבאות "מבית טוב" לומדות יחד באותן כיתות עם בנות ממוצא אשכנזי שבאות "מבית טוב", ויש גם בנות ממוצא אשכנזי שבאות "מבית לא כל-כך טוב" אשר לומדות יחד עם בנות ממוצא ספרדי שבאות "מבית לא כל-כך טוב"…

  רצה הגורל, ובעמנואל יש שתי קבוצות אוכלוסיה עיקריות: חרדים אשכנזים שבאו מהאליתה של המשפחות החרדיות הותיקות, לצד חוזרים בתשובה שבאו בעיקר משכונות מצוקה ומקומות אחרים בעייתיים מבחינה חברתית, שרובם ספרדים, ולכן החלוקה והיחס המספרי בין בנות ספרדיות ואשכנזיות בתוך הכיתות משתנה: בכיתות ה"טובות" יש רוב לאשכנזיות, ובכיתות ה"פחות טובות" יש רוב לספרדיות. "סגרגציה" גזענית, אין.

  נא לקרוא:

  http://www.bhol.co.il/news_read.asp?id=11492&cat_id=9

 11. אורה לב-רון

  מעניין שהעניין המגדרי נעלם מעיני הדנים בנושא , כולם, אולי `לדורותיהם`. הרי האחים של הבנות הלבנות והחומות והאחרות לומדים כולם בישיבות משותפות, לא בונים חומות ולא משביתים לימודים.
  היתכן שעושים את זה לבנות, רק כי בסביבה החרדית הן כבר מופרדות ממילא ממקום הלימוד האמיתי, הוא הישיבה.
  מחלישים ומדירים את הבנות ככלל, ואז, בחולשתן, ממשיכים להפריד ולהפריד ולמשול ולמשול.
  והאם העובדה שהתקשורת לא עסקה (בכלל!) בהיבט הזה, היא עצמה מעידה על עוצמת ההדרה של הנשים הללו?