The Committee for Unzionist Activities

דן יקיר

עורכת דין דבי גילד-חיו ואני השתתפנו שלשום בדיון בוועדת החינוך של הכנסת על דיכוי דעות ציוניות באקדמיה. כשדבי ביררה במזכירות הוועדה על מה ייסוב הדיון והאם יש חומר רקע, נאמר לה שאין. לפיכך שלחנו מכתב כללי לוועדה על חשיבות החופש האקדמי. כשהגענו לוועדה התברר שזהו עוד דיון מבית מדרשה של עמותת "אם תרצו". יו"ר הוועדה חבר הכנסת זבולון אורלב ציין ששלחנו מכתב על החופש האקדמי, אבל שהוא לא רלבנטי לנושא הדיון. הוא נתן ליו"ר "אם תרצו" רונן שובל את רשות הדיבור, והזמין אותו לקבוע את סדר הדוברים מטעמם – 6-7 פעילים שדיברו כמעט ללא הגבלה.

רונן שובל הביא כדוגמה להקנטות של מרצים שיעור של פרופ' אלון הראל מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בו נכח לדבריו, אלון מנה מחלות נפש כפדופיליה וסכיזופרניה, וציין שיש עוד מחלת נפש: אדמופיליה, שהיא היחס של המתנחלים לאדמה. מנכ"ל אם תרצו ארז תדמור אמר, שלפני שנתיים הוא ערך מחקר, בו נבדקו כל הסילבוסים של הקורסים בחוגים למדע המדינה, והתברר ש-76% מחומרי הקריאה הם אנטי ציוניים. הוא הדגיש שהמחקר נערך בפיקוחו של פרופסור, אך לא טרח לפרט מי הוא הפרופ', מהי ההגדרה של פרסום אנטי ציוני ואיך נבדק טיב הפרסומים. עוד ציין, שעו"ד מיכאל ספרד, היועמ"ש  של עמותת "יש דין", מעביר קורס פרקטי באוניברסיטת ת"א, במסגרתו סטודנטים מקבלים קרדיט אקדמי על עבודה בשטחים מטעם "יש דין". בירור קצר עם מיכאל במהלך הישיבה העלה, שלא היו דברים מעולם. לפני כשלוש שנים הוא הוזמן כמרצה אורח לשני שיעורים ע"י פרופ' יהודה שנהב בחוג לסוציולוגיה, ולכן שמו נרשם כמרצה בקורס. ארגן "אקדמי ווטש" עלו על זה עכשיו ופירסמו את העובדה הזאת לא מזמן. מעולם סטודנטים לא פעלו במסגרת "יש דין" מטעם מוסד אקדמי כלשהו.

רכז קשרי החוץ של תא "אם תרצו" באוניברסיטה העברית אמר שרבים מחבריו המליצו לו להשמיט מקורות החיים שלו את פעילותו בתנועה פן יבולע לו בקבלה לתואר שני, אך הוא סירב (וכנראה לא נפלה שערה משערות ראשו…). דוקטורנט למדע המדינה אמר, שכל מי שהוא ימינה ממרצ נאלץ לבחור נושא אקדמי תיאורטי, כי דיעותיו לא יתקבלו. סטודנטית מהמחלקה לממשל באוניברסיטת בן גוריון הזכירה, כמובן, את ראש המחלקה דר' ניב גורדון ואת התדמית השמאלנית של המחלקה.

חבר הכנסת אורלב אמר, שהוא נדהם לשמע הדברים ושאל את הדוברים מה הם מציעים לעשות. אחד הציע להקים ועדה מפקחת, שני הציע להטיל רגולציה על האקדמיה. פרט לנציגי אם תרצו דיברו עוד פרופסורית מחוג פרופסורים לחוסן מדיני, ופרופ' דוד קאסוטו, אדריכל, שהיה מרצה במרכז האוניברסיטאי אריאל. חבר חבר הנאמנים של אוניברסיטת בן גוריון מזה 40 שנה, שהיגר לישראל לפני 13 שנים ממניעים ציוניים (אבל לא מסוגל לדבר עברית), תהה מדוע יהודים מחו"ל צריכים לתרום לאוניברסיטאות, שפוגעות במדינת ישראל.

 

השיבו מאיר ויגדור, המנכ"ל החדש של המועצה להשכלה גבוהה, ופרופ' אהרון שי, סגן הרקטור באוניברסיטת ת"א (ומי שנבחר להיות הרקטור). הוא ציין שהקהיליה האקדמית באוניברסיטת ת"א מגוונת ביותר – היא מונה 24,000 סטודנטים ואלפי חברי סגל. עוד ציין שניתן להקים וועדה בסגנון unamericam activities committee (בראשות סנאטור מקארתי), ונתן כדוגמה לפרופסורית אנטי ציונית ידועה את אניטה שפירא, כלת פרס ישראל. זבולון אורלב העיר, שהפרוטוקול לא מבין בדיחות…

כשמועד הישיבה עמד להסתיים וראיתי שלא מגיעים אלי הצבעתי. זבולון ארולב שאל בכעס מדוע אני פונה 10 דק' לפני סיום הישיבה וכי לא נראה לו שיישאר זמן לשמוע אותי כי הוא עוד צריך לסכם את הישיבה. שאלתי אם הוא חשב שהגעתי לישיבה כקישוט והוא השיב שהוא לא יודע אבל שיכולתי להעביר פתק. דבי ואני יצאנו במחאה מן הישיבה. נמסר לנו שמייד אח"כ אורלב הכתיב לפרוטוקול, שהתכוון לתת לנו זכות דיבור.

עורך דין דן יקיר הוא היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. זהר

  עדיף היה לדבר.

 2. נפתלי אור-נר

  ברצוני להפנות את תשומת הלב לעובדה שהמחלוקת בין הימין לשמאל אינה רק בשאלות פוליטיות קונקרטיות אלא לגבי ערכים בסיסיים יותר והם: הגינות, הצגה נכונה של מחלוקות, הכרה בזכות לחופש הדעות ועוד. כך, בעוד השמאל משתדל לנהל ויכוח הוגן וענייני עסוק הימין בהפצת שקרים ותעמולה.
  ותודה לדן יקיר על ששיתף אותנו בדוגמא נוספת למצב דברים זה

 3. לפרוטוקול הדיון

  עוד שבועיים אעלה כאן את פרוטוקול הדיו. כמות הסילופים שכתבת בטקסט כל כך קצר מרעישה.

 4. ציונה

  מציעה להנפיק סטיקרים לפגושי המכוניות שלנו: "מתגעגעים אליך, ישעיהו ליבוביץ. על החתום: תקועים עם אסא כשר".
  בעולם שבו סיור של מורים עם נשות מחסום ווטש נחשב סיור עם גורמי שמאל קיצוניים, וכל איזכור של המילה "כיבוש" על ידי מרצה באוניברסיטה הופך אותו לאוייב מבית, אנחנו מתקדמים במהירות מפתיעה לעבר פשיזם.
  תודה לדן על העדכון המדכדך.

 5. ענת מטר

  ראו דיווח גם כאן:
  http://www.inn.co.il/News/News.aspx/203635
  לפיו בסוף הישיבה, כנראה אחרי שדן עזב,
  הוועדה החליטה לדרוש מתנועת "אם תרצו", שאספה עדויות וממצאים בנושא להגיש לה ולמל"ג דו"ח כתוב תוך שבועיים. המל"ג תקיים תוך שלושה חודשים דיון בממצאים ותדווח לוועדה מה בכוונתה לעשות בנידון.

 6. איציק ניסני

  דן יקירי
  תמוה בעיני שלא בקשת להיות בסדר הדוברים.
  הרי נוהל העבודה בועדות הכנסת ידועה לך.
  עולה אצלי החשש שכשהבנת שאתה שם לבד עטפת אליך גלימת העלבות ובאת להתלונן כאן .
  גם אני נעלבתי כשכינית מרצה שעשה עלייה מהגר…….
  למרות שאינני מסכים לדעותיך הייתי מאוד רוצה שתילחם למען האמת שלך בכל מקום .
  היא חייבת להיאמר אבל למזלך יש די והותר שמדברים בתקשורת בשמך..

 7. חסיה חומסקי פורת

  חבל רק שהדברים נשארים בדלת האמות הצרות של אתר עוקץ ומשוכנעיו. מצד אחד, זה כאילו מרגיע את הצורך לעשות ונטילציה, מצד שני, מרפה אולי ידיים מהמאמץ לפרסם גם בעיתונות רחבת תפוצה.
  מצד שלישי, בתוך עמי אני יושבת, אז אני מניחה שסיכויי הפרסום הרחב בלאו הכי אפסיים.

 8. קובי מור

  אני מניח שיש טעם בדברים, אבל בכל הכבוד הראוי, לא הצלחתי להבין כלום. מי הטובים? מי הרעים? בעד מה הכותב ולמה הוא מתנגד?
  אולי זה בגלל שאני לא נעורה מספיק. אם דן יקיר כותב למגירה, חבל על הפירסום, אבל אם זה כדי להשפיע על אחרים, כדאי היה להרחיב מעט.
  על החתום: בור

 9. RS

  במשך זמן רב טאוב וחבריו מבצעים מלאכה של הדבקת תגיות וחלוקה קטגוריאלית של אנשים לפי אמות המידה של אם תרצו.

  ההבדל ביניהם הוא שבעלי הטורים התוקפים אישית עושים זאת – ממניעים אישיים וגזעניים.
  אם תרצו עושים זאת ממניעים פשיסטיים.

  אבל אצלנו בסופו של דבר פשיסטים חוברים לגזענים, ולהפך, במן קו שמרני ידוע מראש.

 10. תרצה

  בא לי לזעוק `התקשורת אשמה` – כלכך הרבה עיתונאים מראיינים מזמינים את אנשי `אם תרצו` לדבר – מחשיבים את זה נטרליות – מחשיבים את זה הכללה של כל הצדדים – אפשר להשתגע – אף אחד לא משתיק אותם; אף אחד לא מזעזע ממסוכנותם. לא פלא שהם המוזמנים לועדת הכנסת בתור `מביני דבר` בסוגיית מי ומי באקדמיה. פחד אלוהים. היום זבולון אורלב נותן להם למלא לו את הראש ומחר נשמע את זה מאביגדור ליברמן והצעת חוק כזו או אחרת. אולי אנו זקוקים לעצומה שתקרא לזבולון אורלב להתפטר מועדת החינוך אם הוא לא יודע מהם תנאים מקדימים לקבלת סטטוס של מומחה בסוגייה?

 11. שאול סלע

  ההסתדרות הציונית ,הסוכנות היהודית וקק"ל צריכות להתאדות מהעולם.

  גילוי נאות- נכון להיום למי שמוצאו מעיראק הציונות שלא בכוונתה כן עזרה וזה לא בגלל אנטישמיות בעיראק אלא בגלל הירושה שהשאיר שם הקולוניאליזם. יחד עם זאת תכליתה של הציונות עברה מהעולם ויש למוסדות הציונים היום יכולת ופוטנציאל להזיק ולא להועיל.

  התנועה הציונית סוחבת על גבה את יונתן מקוב,ניחשול קיפוח ודיכוי מזרחים,את היריקה בפניהם של המזרחים בשנות ה 70 בכל מה שקרוי "יהדות ברית המועצות" וייבוא של פאשיזם אפקטי מסוכן שמתגלם ב ליברמן,מיסטינקוב ואלכס מילר.

  קיומם של המוסדות הציונים הוא שלא לצורך יצירת קונפליקטים מסוכנים ומיותרים עם האוכלוסיה הערבית.

  אם תרצו מציגים את "הסוררים " כ "פוסט ציונים מודחקים" שצריכים ללמד אותם תורה כדי "להחזירם בתשובה" . אין לי כל כוונה להשתייך לדת הציונית ולהבדיל לדת היהודית אני כן שייך ורוצה להשתייך גם אם אני לא מקיים מצוות.

  יהודי,ציוני וישראלי הם שלוש קטגוריות שונות.

 12. תרצה

  אתמול כתבתי כאן על העיתונאים שמחשיבים את `אם תרצו` נטרלים. היום, כאילו בכדי לאשר את דבריי, לקח על עצמו, אחד שדווקא חשבתי עליו שהוא מאנשי המוסר בארץ הזו להתעלות מעל כולם.
  קראו ופעלו:
  ביום שישי בבוקר, כשברקע מתנגנת לה נעימה עליזה, יוחדה הפינה השבועית של רשת ב "בדרך אל הטבע" לסיור של "אם תרצו" שהתקיים באותו הבוקר (בו נכחו 7 משתתפים בלבד, אגב) ב"שכונה היהודית שמעון הצדיק ואתרי המורשת שבה".
  למי שמוכרח לשמוע –

  http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=63&entity=639917&page=292

  נראה שצריך להבהיר לעורך התוכנית (מיקי מירו), רשת ב וראשיה ששידור פינה כזאת של טיולים בטבע על שייח` ג`ראח אינה אלא שימוש ציני ומניפולטיבי של המתנחלים בפינת הרדיו. תחת מסווה תמים של טבע ואתרי מורשת, מנכסים את אחד המקומות הרגישים והמורכבים בירושלים המזרחית והופכים אותו ל`שלנו`, תוך טשטוש האג`נדה הפוליטית הברורה והמסוכנת שלהם.

  בבקשה תרגישו חופשי להציף את כתובות האימייל הבאות באיימילים שיבהירו להם שציבור מאזינים שלם שם בחוץ שלא קונה את הסיפור הזה ומבין ששיח` ג`ראח הוא מחוץ לגבולות קונצנזואליים של בילוי תמים בחיק הטבע.
  אל תשכחו גם להעביר את האימייל הזה הלאה
  בדרך אל הטבע –
  bet@iba.org.il
  דוברות רשות השידור
  dover@iba.org.il
  מנהל קול ישראל
  radiodirector@iba.org.il
  מנהל קול ישראל בפועל, אריה שקד:
  ArieS@iba.org.il>
  הממונה על קבילות הציבור
  ombudsman@iba.org.il
  טל` 1-599-509-510
  או
  02-5313315
  פקס: 02-5313315

  בברכת שבת שלום ומבורך
  וצאו מיד משייח ג`ראח

 13. אמנון פורטוגלי

  לימין הישראלי, השולט עכשיו כמעט בכל חלקי הממשלה בישראל, יש מערכת העברת מסרים שהשיגה דומיננטיות אפקטיבית על זרימת המידע לעם בישראל. מערכת זו מוזנת על ידי מספר מכוני חשיבה במימון של מספר מיליארדרים אמריקאיים יהודים ונוצרים אוונגליים, ושל קרנות פרטיות המזוהים עם הצד הימני האמריקאי.

  הדוגמה שהביא עו"ד דן יקיר מאירה היטב את צורת הפעולה של התעמולה הימנית. זו מערכת תעמולה משוכללת, רבת עוצמה, המייצרת, מגבירה ומעבירה את ה`מסר היומי`, תוך שימוש ברשת רחבה של ערוצים ואנשים פרטיים, כולל טלוויזיה, עיתונים מקומיים וארציים, רדיו, חברי כנסת, כמו גם ערוצים ושדרים דתיים. כמעט כל נושא – הימין יכול להבטיח שההודעה תשודר בחדשות הארציות והמקומיות, תודפס בעיתונות הארצית והמקומית, תוכנס לדיונים בטלוויזיה וברדיו, ותהדהד בנאומים של אנשי אקדמיה מכובדים כמו גם פוליטיקאים קיצוניים.
  מכונת התעמולה שהימין הישראלי בנה, יכולה לדחוף, לעשות ספין, לחדד ולהעצים עובדה או שקר, לפרסם אותם בעיתונות, ליצור הד תקשורתי ברדיו ובטלביזיה, למחזר אותם בחדשות, בפרשנות בטלוויזיה, במאמרי מערכת, בשיחות ברדיו, על ידי מספר רב של שדרנים, עיתונאים, ופרשנים ימניים, באמצעות סמינרים, ימי עיון, וניירות עמדה ותדרוך של ארגוני ימין, ובנאומים, דיונים ובשימועים בכנסת ובוועדותיה.
  מערכת התעמולה הימנית ממחזרת ללא הרף, לעתים מילה במילה, את המסרים של ארגוני ימין. אם עיתונאי אוהד רוצה לכתוב מאמר העל המתנחלים – זה נמצא מיד אצלו; אם מגיש טלוויזיה צריך אורח לדבר על דו"ח גולדסטון – הוא מקבל אותו מאחד ממכוני החשיבה הימניים.

  עזרה נוספת באה ממקור פחות ידוע – מערוצי השידור הדתיים. מ`תחת מסך המכ"ם`, הציבור הדתי יצר תשתית תקשורת אלקטרונית חזקה שיש לה עכשיו תפקיד מרכזי בהשפעה על דעת הקהל. התקשורת הדתית מייצרת ומפיצה `חדשות` ופרשנות, והיקפה והשפעתה גדולים.

  מכונת התעמולה של הימין הישראלי פתחה לאחרונה בהתקפה על גופים ישראלים הפועלים כנגד ההתנחלויות, הנאבקים למען השלום, והמובילים מאבקים חשובים אחרים. ההתקפה על "הקרן הישראלית החדשה", התורמת ביד רחבה לגופים אלו, הינה האחרונה במתקפה זו ויהיו עוד כמוה. `מחקר` של ארגון קיקיוני על בסיס חצאי אמת, בלי שום בסיס עובדתי אמיתי, מפורסם במעריב, אברי גלעד קורא אח"כ מתוך המאמר בתוכנית הרדיו שלו, פרשנים שמרנים ממחזרים את ההאשמות בעיתונות ובתוכניות רדיו, המאמר נדון בכנסת, וכך זה מתפשט. עבודה מגמתית, בהשראה פוליטית הופכת לאמיתה מקובלת, לעיקר אמונה, עטויה בדברי שבח של פרשנים ופוליטיקאים ימניים.
  הדוגמה שהביא עו"ד דן יקיר מייצגת היטב את השיטה. אוסיף עוד אחת: ב-25 לנובמבר 2009, פורסם דבר קיומו של דיון בוועדת החינוך של הכנסת, שבו הוצגו ממצאי מחקר מטעם המכון לאסטרטגיה ציונית, לגבי טיבם של לימודי אזרחות בבית הספר. את המחקר הציג ד"ר יצחק גייגר מהמכון לאסטרטגיה ציונית, אשר טען כי תוכנית הלימודים מקדשת בעיקר את הפן של הדמוקרטיה, ואינה שמה דגש על היותה של מדינת ישראל מדינת לאום יהודית, והדבר בא לידי ביטוי בספרי הלימוד ובבחינת הבגרות. בעקבות דו"ח זה יגיש מנכ"ל משרד החינוך תוכנית חדשה בעוד שלושה חודשים.

  חלק מסמינר שניתן במכללה האקדמית ת"א ב- 14 לאפריל

  אמנון פורטוגלי

 14. RS

  אם מה שאתה כותב זה נכון, עדיף בכלל לא להתייחס כי זה יתפוגג כמו שזה בא.

  בינתיים מי ש"קובע עובדות בשטח" זו הממשלה ובעלי ההון. צריך להצביע יותר על המעשים ופחות על המילים. כי כמו שאמרת – מדובר בספין שיטתי. אך הספין בא להסוות משהו – ניסיון להשתלט על העתיד ןלקבוע אותו מראש בכיוון אפשרי יחיד.