כולנו נרי ליבנה!

נרי ליבנה היא עיתונאית ותיקה ומוערכת. אינני מכיר אותה באופן אישי (וההפסד הוא כולו שלי, ללא ספק), אך אין בשנותיה הארוכות והפוריות בעיתונות הישראלית כדי לכחד מעינינו את מעלותיה התרומיות: דעתנות מאלפת, אסרטיביות מעוררת קנאה, מודעות פמיניסטית מרשימה, ומעל הכל – מעיינות חוכמה המפכים בה ללא הרף. ניקח, למשל, רשימה מרשימותיה מאירות העיניים (ניגון עתיק – מוסף הארץ, 23.4.2010), ונבין עד כמה ניגונם של הצעקנים והבכיינים המזרחים בדבר הקיפוחים והאפליות שמפעיל נגדם הממסד הבלתי עדתי בעליל, הוא פרי דמיונם המזרחי, ובמקרה הטוב – אנטיקה שאין לה דורש. אתם יודעים מה? אפילו יותר מזה: "מזרחי יכול להפוך לכל-ישראלי, אבל לאשכנזים אין לאן לברוח". עובדה. שחור על גבי עיתון, כמו שאמרו גששינו.

אז הסיפור של ליבנה הוא כזה: לפני כשמונה שנים היא פגשה "'בקפה ביאליק , הנמצא ברחוב הקרוי על שמו של המשורר הלאומי, יליד רוסיה, ועל כן אשכנזי על פי הגדרתו", את ש', שהיה "מנהלו של ערוץ שאותו הקים, ערוץ חברתי עם דגש ים תיכוני". ליבנה מאוד מחבבת את ש', שאמר לה "שהוא מחפש מנחה חדשה לאחת התוכניות אצלו, ושאל אם אני מכירה בחורה נאה, רצוי עיתונאית, בת 25 עד 35". ליבנה, חברה נאמנה ונדיבת לב, מציעה מייד לש' עיתונאית העונה לשם ענת בן משה, מהמקומון כל העיר, "אשה נאה לפי כל קנה מידה, בעלת קול ערב", כפי שמעידה עליה ליבנה. לשאלתו של ש', אם ענת היא ממוצא מזרחי, משיבה לו ליבנה: "אינני רואה כל סיבה שלא תהיה", ואף טורחת להתקשר לאתי, מזכירת המערכת של המקומון, כדי לברר זאת. "לא ידעתי שאת מחלקת אנשים לפי עדות", נוזפת בה אתי. ענת "מעולם לא נצפתה נושאת קופסאות פלסטיק דחוסות בגפילטע פיש בואכה מערכת העתון", קורעת אותנו מצחוק ליבנה הגזעית…ואחרי שצחקנו, נעבור לחלק היותר רציני של סיפורה.

וזה הולך ככה: ענת צהלה והוחמאה מהצעת העבודה שהתגלגלה לפתחה מכיוונו של ש', אך אליה וקוץ בה: מוצאה האשכנזי היה לה לרועץ, לא עלינו, והיא שואלת את ליבנה אם דבר נורא זה, שבעטיו כל אשכנזי שני בארץ מובטל, עלול, חלילה, לחצוץ בינה לבין הג'וב המיוחל. ליבנה, המצויידת, כנראה, בהומור ציני, המשמש עבורה כמנגנון הגנה נפשי מפני תופעת הגזענות המזרחית, שואלת את ענת אם היא בטוחה שהיא אשכנזיה, וזו עונה בחיוב. "משני הצדדים?", מקשה ליבנה. "משני הצדדים", מאשרת ענת, שמוסיפה שהיא "לגמרי לא מזרחית, אם כי בשביל תוכנית טלוויזיה אני יכולה לנסות להיות". ענת מכונה אצל ליבנה כבולסת הקניידלך, אולי כדי להדגיש את הולדת הטרגדיה האשכנזית הבלתי נתפסת.

מוצאו האתני של ש' אינו מצויין ברשימתה של ליבנה, אך גזענותו המחרידה אינה מותירה צל צלו של ספק באשר למוצאו המזרחי. "מזרחיות מתוך בחירה לא הייתה מספקת. כדי להזדהות עם הפנתרים השחורים או עם הקשת הדמוקרטית המזרחית נחוצה רק אידיאולוגיה, אבל כדי להיחשב לטאלנט או אמן מזרחי, יש צורך בבירור גנטי", כותבת ליבנה. יתר על כן: "מצב אי השוויון נכון לרגע זה הוא כדלהלן: אדם שמוצאו מזרחי או כל- ישראלי, על פי האופן שהוא בוחר להגדיר זאת, הוא יוכל להגיש תוכניות 'ים תיכוניות' או להנחות קונצרטים של הפילהרמונית , יוכל להיבחר על תקן 'חברתי' למשרות ממשלתיות או להיבחר סתם בזכות כישוריו, אבל ההיפך אינו נכון", פורסת הוגת הדעות של הארץ את משנתה הסדורה, ומבכה את מר גורלו של האשכנזי בחברה הישראלית: "מי שנולד אשכנזי, יישאר אשכנזי לעולם. כלומר, לעולם לא יוכל להיחשב למזרחי וליהנות מההטבות הנגזרות מכך". ליבנה גם מנדבת לנו דוגמה: "פעם שמעתי מעיתונאי אחד תוך כדי שיחה שבסיומה גם התפטרתי, שאני מייצגת בעיניו את האליטה האשכנזית שדיכאה אותו. הייתי אז צעירה לימים ובמקום להעמיד אותו על טעותו, השבתי לו שלדעתי לא דיכאנו אותו מספיק. כי אם כבר אשכנזייה, אני מעוניינת להיות הכי ורודה וטומי לפידית שאפשר".

ואכן, אפילו ים הדמעות של הבכיין המזרחי אינו יכול להסתיר מעיניה של ליבנה את מצאי ההטבות שלהן הוא זכאי, ואף מימש, ואשר לא תסולאנה בפז: תשעים אחוז מסגלי ההוראה באוניברסיטאות בישראל הינם ממוצא מזרחי; תשעים ותשעה אחוז פסיק תשעה ממקבלי פרס ישראל הם פרסים, מרוקאים ועיראקים; ראשי ממשלות בישראל נבחרים לתפקידם רק אם הם עוטים גוון עור ים תיכוני; שמונים אחוז מההון של המדינה מרוכז בידיהם של הפרענקים היללנים; נכסי הנדל"ן היקרים והיוקרתיים, בין גדרה לחדרה, מאוכלסים כמעט ורק ביוצאי תימן וכורדיסטאן; הצמרת התקשורתית, שרובה ככולה מזרחית, מקבעת הטפסים אנטי אשכנזיים, הגובלים בגזענות בוטה; מתוך חמישה עשר שופטי/ות בית המשפט העליון, הגזענות המזרחית מקצה רק כורסת עור אחת, עדתית על פי רוב, לשופט אשכנזי; השנאה המזרחית המסורתית לערבים  חסמה, עד לפני שנים אחדות, את כניסתו של שופט ערבי להיכל התהילה והכוח – וזוהי רק רשימה חלקית ביותר של קרנות השפע של המזרחים. אז מה כי נלין על תחושות הקיפוח של ליבנה, שגם מבטאת מחאה סופר מוצדקת נגד רדיפתם האפשרית של חילונים, אתיופים, רוסים, זקנים, לא-יהודים למיניהם וכמובן ערבים בידי קלגסים מזרחיים? ככלות הכל, ליבנה – כפי שהיא מעידה על עצמה – היא אחת שמזדהה עם מיעוטים, אולי בהשראתו של זמר החצר של המהפכה האשכנזית, שלמה ארצי.

כפיות הטובה של המזרחים, שהשתלטו על כל נכסיה של המדינה, שהוגשה להם על טס של זהב מידיהם של תכולי העיניים וזהובי השיער התמימים, לא השביעה את תאבונם. הם חטפו ילדים פולנים, שאת חלקם הם מסרו לאימוץ (מן הסתם, תמורת בצע ממון) למשפחות מזרחיות חשוכות ילדים, ואת השאר הם הפקירו בידיהם של רופאים מזרחיים, שביצעו בגופם ניסויים רפואיים אכזריים, והמשורר הלאומי המזרחי, שאמר שהוא שונא גרמנים, כי הם מזכירים לו את האשכנזים. עוניים המחפיר של האשכנזים האומללים, שצמח ממדיניות מפלה של שלטון העריצות המזרחי, דירדר אותם לעולם הפשע, הזנות והסמים – וזו הסיבה שכתשעים אחוז מהאסירים בישראל הם ממוצא אשכנזי. אז איך לא יקפצו הפיוזים של ליבנה?

מה אפשר לומר? נרי ליבנה היקרה, היי חזקה! כולנו איתך!

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מתן

  קיראי את המציאות, תהיי רציונלית והביני מי שולט בנו.אנו נשלטים על ידי מיעוט.

  מי שולט באקדמיה, במשפט, בתקשורת-מיעוט קטן וקמצני וגם ממש לא "שוחר יהדות". אלא מעריץ של תרבות חילונית נוצרית שעושה רע לכולנו (מזרחים, ערבים, דתיים, חרדים, עניים)חוץ מלעצמו!

  ויהודי ארצות האסלאם היגרו לפה יותר משכילים מפולנים ורומנים !
  קיראי את הספר החדש של עזיזה כזום.

  הציונות היא תור הזהב של יהודי השטייטעל אך האסון (הזהותי\כלכלי\אקדמי) של יהדות ארצות האסלאם, אלא אם כן תחליט להתעדכן ולטפל בפערים החברתיים הגבוהים בעולם.

 2. ג. אביבי

  (פורסם בקדמה וחלקית בהארץ)
  נרי לבנה מספרת לנו אנקדוטה בה החבר ש` הוא מזרחי פנאטי-חשוך בעוד היא וחברותיה האשכנזיות, המקופחות בעטיו, לוקחות הכל בהומור ובסלחנות ומתחשבות במזרחי הזה – לא חלילה מחרימות אותו ובזות לו. איך לומר בפשטות? על רקע התפטרותה והתרסתה מול מי שטען שהאליטה האשכנזית קיפחה אותו, סיפורה נראה לי סיפור מעוות מאוד אם לא מצוץ מהאצבע. אבל מי אני שאשפוט? היא סיפרה – היא המקור. על מידת בקיאותה של חברתה האשכנזית בתרבות המזרחית ("ים תיכונית" כהגדרתה) נרי כלל לא דיברה, ויש לזה משמעות כשמדובר בהנחיית תוכנית העוסקת בתרבות המזרחית.
  כל הסיפור הזה בא כהקדמה להסביר את טענתה ה"חכמה": "…כבר מזמן אינני מאמינה בטענות הקיפוח של מזרחים בני זמננו. ודאי שהיה קיפוח והיה אי צדק בעשורים …כנהוג אצלנו..".
  מיותר להזכיר לגזענית המתחסדת מספר אירועים מהשבוע האחרון. דוגמיות:
  ביום העצמאות הנוכחי חולקו 15 פרסי ישראל, 13 אשכנזים, אחד מזרחי ואחד פלסטיני. בערב שקדם לו הודלקו 12 משואות ע"י 14
  מוזמנים שנבחרו בקפידה ע"י ועדה ממשלתית. מתוכם 2 מזרחים, אתיופי אחד ופלסטיני אחד. כל 10 הראשונים הודלקו ע"י אשכנזים למהדרין. הטקסים המכוננים הכמו-דתיים האלה חוזרים על עצמם כל שנה – השנה אף ביתר המחשה מעמדית אתנית. לא ראיתי שמץ של התייחסות לאירועים כל כך מרכזיים ומעמדיים אלה, בהם מומחשת בצורה הברורה ביותר נחיתותם המעמדית, הערכית והאידיאולוגית של המזרחים במדינה, מצד גב` לבנה – וזה לא מפליא. מי שטוען כמותה שאין יותר קיפוח מזרחים, צריך להתעלם באופן יומיומי לא רק מהטקסים האלה, אלא גם ובעיקר מהמצב בסגל האקדמי (9% מזרחים ו1% פלסטינים), בבית המשפט העליון (1 מ 15 שופטים הוא מזרחי) וכך ברוב הגופים הקובעים במנהל ובחיי המדינה.

 3. מתן

  גם אם כל מה שהכותב אומר הוא נכון וכל הממסד אשכנזי וכל הכוח בידיים אשכנזיות, עדיין לאנשים צעירים שזקוקים להזדמנות קטנה, ליד מושטת, חסימת דרך יכולה להרגיש כמו קיפוח. ואני בהחלט בעד ערוץ מזרחי ואני בעד שלמזרחיים תהיה במה ותכנים ונוכחות אבל ברגע מסויים זה מבאס להחסם בגלל משהו שאתה לא יכול להשפיע עליו. אני לא אומר את זה כדי להגן על נרי ליבנה רק כדי שניזכר בענין הזה של וועדות הפיוס – ההכרה בכאב ובאובדן של שני הצדדים היא הכרחית בשביל ללכת הלאה. ואני לא מבקש שיכירו דווקא בשואה שלי . רק בזה שברגע מסויים השייכות לקבוצה נאבקת כנגד אי הצדק שנעשה לה, מעוררת קנאה. מבאס להיות שייך לקבוצה הדכאנית. גם אני רוצה להיות צודק. מישהו מוכן להבין אותי?

 4. חנה קים

  דווקא אחרי העליה הרוסית שהוסיפה למניין אזרחי המדינה עוד כמיליון וחצי איש, קם לנו דור חדש של אשכנזים מקופחים.

 5. טל

  אתם חיים בעולם מדומיין של קיפוח עדתי, שאינו מחובר למציאות. הילדים שלנו לא יודעים להבדיל בין מזרחיים לאשכנזים. היחידים שממשיכים לעסוק בעניין העדתי הם העדתולוגים המקצועיים, שיש להם אינטרס מסוג כזה או אחר: ש"סניקים, דוסים מסוגים שונים, אנשי עמותות שזו סיבת היותם, אנשי המדיה שזו הפוזה שלהם.
  אתם חיים בעולם הולך ונכחד, שבו שאלת העדה היתה שאלה חברתית מרתקת. תתעדכנו. תתחברו לעולם. תתחברו לפייסבוק. תצייצו בטוויטר במקום להתבכיין.
  תסתכלו מסביבכם ותראו שהשלטון הנוכחי מביא להתרסקות של כולנו, מזרחיים ואשכנזים וכל אלה שאינם זה ואינם זה.

 6. דניאלה

  כשקראתי את הרשימה של נרי ליבנה, היה קל לי להזדהות דווקא איתה. אני דווקא מזרחית, בוודאי גאה. אבל היה קל לי להזדהות בגלל שאת ש` (שהוא כלל לא ש`) זיהיתי מיד. ש` אכן עשה מהמזרחיות שלו קרדום לחפור בו. אנשים אכן התקבלו לעבודה בערוץ קודם כל על פי מזרחיותם ורק אח"כ ע"פ כשרונותיהם ויכולתיהם. אנשים שם נפנפו בתכונות כביכול מזרחיות – איחורים מתקבלים בהבנה, שתיית קפה שחור ועוד ועוד אחד (כי כך עושה גבר מזרחי, לא?), לעיסת גת (כן! ממש! בעבודה!) – אוסף של סטיגמות שאספו אותם בחורים יקרים בשם המזרחיות שאין להם דבר וחצי דבר עם מזרחיות אבל ויותר מהכל, אין להם דבר וחצי דבר עם מקצועניות. זה לא היה דווקא אותו ש` שנהג כך אבל כאשר הקריריון המרכזי לקבלה לעבודה הוא גזעי, כאילו אשכנזי לא יכול לכבד תרבות מזרחית או להבין תכנים מזרחיים – ככה הדברים נראים. כמו סרטי בורקס, כמו דמויות עילגות מסרטים גזעניים – הבדיחה היתה על חשבוננו. אז כן. לא הכל אהבתי לקרוא ברשימה של ליבנה, אבל גם לא אהבתי את הגזענות של ש`.

 7. רונית

  מאיר בביוף היקר, על הצרה של המזרחיים הוטל כישוף, הוטלו קורים, קורים שאוסרים את הצרה הזאת, מקבעים אותה, מכסים אותה ברשת כך שהיא לא יכולה לצאת ממקומה ולהכנס אל המוח של האשכנזים. האשכנזים לא יכולים לראות את הצרה הזאת.
  אולי הצרה של המזרחיים לא נכנסת לראש של האשכנזים מפני שהמזרחיים סירבו למהלך התרבותי של ישראל הוותיקה, "הקולטת"?
  שהרי – ההתחלה של ישראל היתה מושתת על הפניית עורף לגולה (האשכנזית), ליהודים שנשארו בעיירה (האשכנזית), ומה שנוצר כאן בארץ על ידי יוצאי העיירות הוא לא בדיוק מזרח-אירופה, אלא משהו אחר. הפניית העורף הזאת היא התשתית הערכית שמתוכה אלה שקלטו את עליות צפון אפריקה חשבו (אולי בטעות, כנראה בטעות), ציפו (בטעות) שהעולים מצפון אפריקה יקפצו על המציאה הזאת, של ארץ חילונית מודרנית שמבחינה יהודית היא מין בריאה-עצמית של יהודי-אחר, יהודי "עברי".
  אבל אהה, החזון הזה לא מצא חן בעיני העולים האלה (ולמעשה הוא לא ממש מצא חן בעיני הרבה פליטי מלחמה מאירופה, שאמנם שמחו על המרכיב החילוני והמודרני אבל לא ראו מדוע בניית ישראל כרוכה בשלילת היהודיות).
  וייתכן שהישראלים ששייכים לראשית הבנייה הישראלית כועסים על העולים מצפון אפריקה על כי לא הצטרפו לעגלה העברית-סוציאליסטית. כך שיכול להיות שמה שאתה מכנה "גזענות" הוא במקורו ניכור וזרות של ערכים, והוא לא גזענות אתנית.
  אבל מי יודע.

 8. דניאלה

  "התמזל מזלי" וצבע עורי ועיני אינו מסגיר את מוצאי המזרחי.
  בשל כך, נחשפתי לאורך שנים להתנהגויות גזעניות בוטות שגרמו לי, בסופו של דבר, להחליט שאיני יכולה עוד ויש לי צורך נפשי עמוק להזדהות בגלוי ומייד כמזרחית: לפעול למניעת האפליה ועליית המודעות לגזענות נגד יהודי המזרח..
  לא יכולתי להתמודד עם הגזענות מבלי להגיב. לא יכולתי לשאת את ההתבטאויות המתנשאות + הקריצות, לא יכולתי לשאת את פלבול העניים בהתבטאות ה PC` והגרוע מכול – לא יכולתי לשאת את יפי הנפש שלחמו למען זכויות אחינו הפלסטינים אך שכחו בדרך את אחיהם המזרחיים..

  שם, בארגוני זכויות האדם, חשבתי שמצאתי בית. אך לא כך הוא: יש ארגוני זכויות אדם שעובדים עם האוכלוסייה הפלסטינית בישראל, יש ארגוני זכויות אדם שעובדים עם האוכלוסייה של הפליטים מאפריקה, יש ארגוני זכויות אדם שעובדים עם מהגרי עבודה, ועוד…אך אין ארגוני זכויות אדם שמטפלים באפליה והגזענות נגד יהודי המזרח (חוץ מהארגונים שהוקמו על ידי המזרחיים עצמם)…כי, לדעתם, אין אפליה…כי, לדעתם, אין גזענות. זו היללה הקבועה…ולא משנה כמה נצעק, נוכיח, נראה – באותות ובסמלים – יענו לנו אין אפליה, הייתה פעם ואין עוד . אם תתעקשו – ותשאלו: כמה עובדים מזרחיים יש לכם? ייתממו ויענו שאינם בודקים ואינם יודעים…אבל במבט מקרוב, מהר מאוד תגלו שהעובדים המזרחיים, גם בארגוני השמאל הם מיעוט קטן אם בכלל…ועל זה נאמר מה נלין…

 9. דב בינדר

  וחשיבותה של ההשתייכות העדתית מתה עוד הרבה לפניו.ולידיעת כל המעוניין איך השיגו אחינו האשכנזים את השיער הבהיר והעיניים הכחולות,אלו תוצאה של הפוגרומים שנערכו ביהודים באוקראינה ע"י הקוזקים ואלפי מעשי האונס שנעשו בנשים יהודיות כמו שכתב ביאליק בשירו המפורסם"בעיר ההריגה","אם לעיני בתה ובת לעיני אמה"אלא שביאליק כתב מה שכתב לאחר פוגרום קישינוב בתחילת המאה העשרים ופרעות חמלניצקי נעשו במאה השבע עשרה.לא יעזור שום דבר,יהודי הוא בן הגזע השמי ואמור להראות בערך כמו ערבי והמראה האירופי של חלק גדול מהאשכנזים הוא כתוצאה מאותם פרעות.והרבנים של אז היו הרבה יותר ליברלים מאלו של היום כשקבעו"רוב בעילות אחר הבעל"והכשירו את כל אלפי הילדים שנולדו כתוצאת הפוגרומים וגם ציוו על בעליהן של אותן נשים מסכנות שינהגו באותם ילדים כבילדיהם שלהם.במשך הדורות שחלפו מאז התערבב דמם של אותם ילדים בדם ילדים יהודים אחרים וכך קיבלו האשכנזים את המראה האירופי.ובנוסף הרי ידוע שחלק גדול מיהודי פולין ופולין של אז כללה גם את מערב אוקראינה ובלארוס של היום,חלק גדול מהם הגיעו לשם בהזמנת מלך פולין מגרוש ספרד כך שאנחנו האשכנזים יש לנו דם מעורב של"פרענקים"עם דם קוזקי.אין לנו שום סיבה להתהדר במוצאנו האירופי ובמדינת ישראל ממילא רוב הילדים כבר מעורבים בין כמה עדות ולעדתיות היום אין שום חשיבות ושום משקל.אם יש מגזר מסוים בין האשכנזים שעדיין מייחס חשיבות למוצא העדתי אלו החרדים ובעיקר החסידים שבהם אבל בהם אינני רואה חלק מעם ישראל אלא לכל היותר עם ישראל ב` בערך כמו השומרונים.

 10. ערן

  קרא דוח אדווה האחרון!!

 11. שכל בקודקוד

  יש כמה שאלות חשובות
  מי בחר את ש. לנהל את הערוץ ?
  למה?
  התשובה שלי
  ש. האשכנזים בחרו אותו פה אחד. מה יותר מתאים מאדם מזרחי ששונא מזרחים וחושב עליהם את הדברים הכי איומים. שמה שקשור למזרחיות הוא תמיד בעיניו בור ועילג . ש בעצמו הצטיין תמיד ברדידות מחשבתית מביכה. זאת לא הפעם הראשונה בהיסטוריה של עולם התקשורת הישראלי שבוחרים אדם שטוח שאין לו מושג על מה הוא מדבר אבל שש לרצות את אדוניו. ולכן ליבנה יכולה לחגוג כביכול יש לה קייס. צריך לקחת כדור נגד בחילה גם מש. וגם מליבנה כי לתת לאנשים כמו העוקץ או הקשת המזרחית בעבר, ליצר תכנים ולממן זאת נראה לי אכן חלום באספמיה

 12. איריס

  כותבת בינונית שיודעת שכדי לעורר תשומת לב ויותר תגובות בטוקבקים תמיד אפשר להוציא את השד העדתי ולחבוט בו עוד קצת כדי להראות לעורכים שלה שהיא עדיין יכולה לעורר גלים בים המשעמם של כתיבתה. דרך אגב היא לא היחידה שמשתמשת ברצפט הזה והטוב ביותר שאפשר לעשות במקרים כאלה זה פשוט לא לשתף פעולה. לתת לה, לתת להם לדבר ולכתוב והשתיקה שלנו תהיה הרבה יותר מועילה.

 13. יונתן

  ל"ג בעומר האחרון(ל"ג בעומר זה החג הזה עם המדורות) מתוך 30 איש במדורה לא הכרתי אפילו אחד שהוא אשכנזי טהור או מזרחי טהור ומבחינת זוגות העדתיות לא הייתה אפילו פקטור.
  אז בסדר באקדמיה יש 90% אשכנזים,אלו מגמות שנוסדו בעבר ולאט לאט מתפוררות.

 14. טל

  מאיפה למדת על התופעה הכה מעניינת של אונס על ידי הקוזאקים כגורם לעיניים כחולות? אני מניח שמראם החיצוני של עולי תימן נובע מאונס אימהותיהן על ידי קוזאקים תימנים, האתיופיות מביתא ישראל נאנסו על ידי קוזאקים אתיופים, יהודיות מרוקו נאנסו על ידי קוזקים מרוקאים ויהודיות איראן נאנסו על ידי קוזאקים פרסיים.
  כנראה שאנחנו אומה של אנוסות.
  כל זה אינו קשור כלל לכך שהנושא העדתי בישראל הופך לבלתי רלוונטי. הצעירים שמתחתנים היום לא חיפשו את בן/בת זוגם לפי מפתח עדתי. הילדים של היום לא יודעים מאיזו עדה החברים שלהם. התרבות של היום היא תערובת ישראלית-מזרחית-אמריקאית-רוסית-ערבית מלבבת שבינה לבין תרבות העדות המקוריות אין ולא כלום.

 15. עודד אפרתי

  שום אונס
  הכוזרים (ראה ר יהודה הלוי) מול הפרסים (ראו מגילת אסתר)

  כל הדיונים אנכרוניסטים.
  נכון, הפלשתינים סובלים יותר ומתבכינים פחות.
  אנחנו הדת היחידה שמנציח גזענות בין עדתית

 16. אור

  ממש עצבים חשופים מופגנים פה כלפי נרי לבנה , וכלפי אשכנזים. אני שמח שיש תדלוק מתמשך של העלבון , ושלא נשכחה הטינה לאשכנזיה..

 17. ירדנה אלון

  לדב בינדר שלום,
  הטיעון שאין היום גזענות המופנית כלפי מזרחים, שזה נגמר,כי הרי היום כולם מתחתנים עם כולם, הוא מטבע שחוק שאינו עובר לסוחר,וגם לא מחזיק מים,ממתי נישואין הם ערובה לאין דיכוי?ובעיקר על רקע מעמדי? לפי התיאוריה והטיעונים שלך גם מעולם לא היה דיכוי של נשים לאורך כל שנות ההיסטוריה מאז עלייתה של התרבות הפאטריארכלית ולראייה גברים מתחתנים עם נשים ונשים נישאות לגברים,ואם היה דיכוי על רקע מעמדי או מגדרי הם לא היו מתחתנים.
  רק מה, באות העובדות ומספרות דברים אחרים, העובדות ההיסטוריות מלמדות אותנו שלמרות ברית הנישואין היה דיכוי של נשים במשך אלפי שנים הרי לשם כך קמה התנועה הפמיניסטית ועשתה מהפכה,או אולי אתה סבור שמעולם לא היה דיכוי של נשים?וכל השיח הפמיניסטי הוא שיח של נשים מתקרבנות?ובכייניות?
  ואני אומרת , די ,די להכחשה ולהתכחשות ולטיעונים המטופשים האלה ,כאילו מוסד הנישואין מעיד על אין דיכוי, לעיתים קרובות מדי הוא מעיד על בדיוק ההפך,חפש טיעון אחר יקירי על מנת להכחיש את הגזענות המופנית כלפי מזרחים .מפני שכאמור הטיעון הזה לא מחזיק מים.
  ותגובתי זו כוחה יפה לכל מכחישי הגזענות באשר הם שטוענים שאין גזענות כלפי מזרחים על רקע מעמדי מפני שהנה ההוכחה הם,או ילדיהם הבוגרים באו בברית הנישואין עם מרוקאי/עיראקי/,טוניסאי/תימני/פרסי/מצרי/טורקי/ או כל מוצא אתני אחר שנכלל תחת ההגדרה מזרחי.

 18. ג. אביבי

  כותב לנו, ההזויים המדמיינים קיפוח בסוטול מזרחי, מגיב המשים עצמו חכם הרואה כל מה שהמזרחים רצו לראות עשרות שנים אבל לא באמת ראו: "…הילדים שלנו לא יודעים להבדיל בין מזרחיים לאשכנזים. היחידים שממשיכים לעסוק בעניין העדתי הם העדתולוגים המקצועיים, שיש להם אינטרס מסוג כזה או אחר: …. אנשי עמותות שזו סיבת היות".
  אני את הפזמון הצורם הזה שומע כבר עשרות שנים. תמיד נגנו למזרחים מלמעלה ש"פעם-מזמן היה קיפוח מסוים אבל הרינו לבשר לכם שזה אוטוטו נעלם…. בכלל, כבר אי אפשר להבדיל היום בים ספרדים לאשכנזים…, איפה בכלל הבעיה?" אני חושב שמי שממשיך את המנגינה הצורמת הזאת חושב שרמת הקוראים ב`העוקץ` היא עלובה והפזמון השחוק הזה ישכנע/ירצה כאן מישהו. מה שבטוח זאת אמירה שמנסה להגן על המצב הגזעני הקיים בישראל. מה לנו כי נספר לו על המספרים, האחוזים וכל פרמטר אחר להוכחת הקיפוח והתמשכותו מדברים בעד עצמם. הוא הרי יודע את הפזמון המנצח.
  לדעתי המערכת צריכה לסנן החוצה אמירות כל כך מטופשות שמעבר לנימה הגזענית שלהם היא בזה לאינטליגנציה של כל מי שקורא ומגיב כאן.

 19. ערס רגיש מהפריפריה

  כל כך מסכנה המקופחת הזאת ענת, שעכשיו היא נאלצת לערוך סדרה על יללות של מזרחים (שאותם הם מכנים פיוטים) בערוץ 2,
  ובן זוגה הנחמד שכטר נאלץ להנחות את התוכנית הזו. ממש קיפוח עדתי נוראי במקום רדיו חברתי זרקו אותה לערוץ 2. אני לא מפסיק לבכות עליה ועל נרי האומללות שנרדפות כאן על ידי הממסד האשכנזי

 20. נרי ליבנה

  מאיר בביוף היקר
  במקלרה, תוך כדי חיפוש בגוגל לחומרים על ספר שמככב בו סבי, אברהם כלפון (שם לא ידוע בקהילת יוצאי פשיסחא), הגעתי למאמרך ואין מילים בפי כדי לספר לך עד כמה נהניתי לקוראו. הנה לך חומרים נוספים שיסייעו לך לגבש סופית את דמותי כאשכנזית מקצועית- לא רק שסבי אברהם כלפון ז"ל היה במשך 57 ראש ועד העדה הספרדית (פרענק אבל משכיל, כפי שטען השכן הפולני שלנו, בכל זאת היה לסבא שלי הכבוד להיות חבר כנסת, פרענק מחמד של מפא"י שהקים שם "איחוד לקידום מעמדם של יוצאי ארצות המזרח" אלא שהשר בכור שטרית פירק את האיחוד כדי למנוע את "בידולם של הספרדים מכלל החברה) ומכיוון שהיה מזכירו של חסן שוקאי ראש העיר חיפה ואחר כך של שבתאי לוי (א-אשכנזי) ויליד חיפה בתקופה שעדיין הייתה כפר דייגים ערבי ואחר כך כשהיו בה 10 אחוזים יהודים והוא נבחר להיות היהודי הראשון בעירייה, הקים מועדונים לפועלים הערביים ופעילויות משותפות לערבים וליהודים ולימים גם הקים את בית הגפן. עוד הקים, בהיותו בן 29, 60 גנ ילדים לילדים ספרדיים משום שסבר שאסור להם לאבד את זהותם התרבותית. כמו כן הקים את בית הגגפן ואף תרם לו את הבניין הראשון ששכן בו. תמיד הייתיי גאה במוצאי הספרדי וגם ילדי הנושאים את שם המשפחה הירשפלד (בלתי-מזרחי) נוטים להדגיש דווקא את הרבע הספרדי שלהם.
  סיפור נוסף- אחי נישא לנכדתו של אלישר (ספרדי באבו אבוה) שהקים קרן מלגות בטכניון. כשפנה אחי אל הקרן לבקשת מלגה נאמר לו שאיננו יכול לקבל את המלגה משום שאימי התחתנה עם אשכנזי (מה לעשות, הוא היה מאוד חתיך והיא מחלה לו על היותו ווזווז).
  אני יודעת שאין בייחוס אבות ואימהות כדי לפטור אותי מהחשד שסיגלתי לעצמי מחשבה אשכנזית מתנשאת, יעני, הפכתי לפנתרה ורודה במקום לשחורה. אלא שאין זה כך כלל. אני שונאת גזענות לכל סוגיה בין אם היא מופנית כלפי ספרדים (כבר כשהייתי בת שלש הבנתי שהשכן שלנו מטומטם והשבתי לו "ואתה בתור אזכנזי ממש טיפש"), אשכנזים, אתיופים או כפי שפופולארי כל כך כיום- ערבים. אני אפילו מכירה גרמנים שאינם "נאצים" גויים שאינם שיכורים ורוסיות שאינן זונות.
  אמשיך לקרוא בצמא את דבריך. אני נהנית מכתיבתך. גם אם כישורי האירוניה שלך טעונים השחזה (היא לפעמים עבה עד כדי כך שהוא פועלת כנגדך) אם תרצה, אשמח לסייע לך בכך. ואל תצטער על כך שלא פגשת אותי פנים אל פנים. באתרים של מתנחלים ( נכתב עלי שאני "מכוערת" וגם, אבל זה מובן מאליו "אנטישמית", "עוכרת ישראל" ופעם אחת בראשית דרכי בעיתונות כתבה עלי מי שלמרבית הצער כבר איננה ח"כית, תמר גוז'נסקי ש"בדבריו מייצג נרי ליבנה שובניזם זכרי במירעו" משום שאני נחשדת, אללי, בכך שאני חושבת שיש גם כמה גברים מצויינים בינינו, אפילו כאלה שמשלבים בין ניהול הבית לניהול הקריירה והם אבות מצויינים.) עוד אוסיף כי שמה של כלבתי "שושנה" ניתן לה לזכרה של הזמרת שושנה דמארי (תימנים נחשבים מזרחיים, הלא כן?) ואני אוהבת את כלבתי מאוד כך שאין לנתינת השם הזה מניע גזעני.
  אני מודה לך שוב על מאמרך המשעשע. תמיד מעניין אותי לגלות בי צדדים שכלל לא ידעתי עליהם. (אה, פעם גם נכתב עלי "זמרת המחתרות הידועה "נרי ליבנה" כשהכבנה הייתה לשולמית ליבנת, אמא של שרות התרבות הכרונית שלנו. )
  דע לך- לא הפסדת כלום. יש לי פרצוף שבמשפחה שלנו כונה "איכה צ'אבא" עם קמצ מתחת לא' ובית דגושה, משום שכך היה נהוג להגות את המילה בטבריה, העיר שאליה הגיע ממרוקו (סורפרייז, סורפרייז) סבו, אברהם רפאל כלפון עם ששת ילדיו שאחד מהם גם חזר למרוקו (מה שאומר שיש לי משפחה עניפה במרוקו, אפילו היום, נראה אותך מתחרה בי בקשרי עם המרוקאים). טוב, לא אלי כוונה כמובן המחמאה הזאת שהרי ידוע שכל נכדיה של ציפורה כלפון הם מחוננים ויפי תואר, עובדה, היא אמרה ובכל זאת הקריקטורה בהארץ עושה עימי חסד.
  מוקירתך
  נרי ליבנה