על מומחים ושוטים

יוסי דהאן

הבניין קרס, היסודות לא נבנו כהלכה, הקבלן חתך פינות והחומרים מאיכות ירודה. האם הייתם מזמינים את ממציא שיטת הפלקל כמומחה שיסביר לכם מה קרה, ואיך אפשר למנוע קריסות בעתיד? ערוץ 2 ערך השבוע בתוכנית "פגוש את העיתונות" ריאיון עם נגיד בנק ישראל לשעבר, יעקב פרנקל, לשעבר גם סגן יושב ראש AIG – חברת ביטוח הענק שקרסה במשבר הכלכלי האחרון ונזקקה להזרמה של מיליארדי דולרים רבים של כספי משלם המיסים האמריקאי.

מומחיותו יוצאת הדופן של הנגיד לשעבר באה לידי ביטוי זמן לא רב לפני פרוץ המשבר הכלכלי העולמי. כפי שכבר כתב כאן איציק בעבר, בראשית 2007 בדאבוס הכתב הכלכלי של "ידיעות", סבר פלוצקר, כתב: "מיודענו פרופ' יעקב פרנקל, שבזכות תחזיותיו הכלכליות הקולעות קנה לעצמו מוניטין רב בדאבוס, רואה את התמונה אחרת לגמרי. השווקים המתוחכמים והמקיפים, אמר לי פרנקל, מאפשרים לכלכלת העולם לצמוח למרות כל השגיאות והטעויות של המדינאים. המכשירים הפיננסיים החדשניים ממתנים ומחלישים את עוצמתן של תופעות, שבעבר היו עלולות לגרום למשברים קשים. 'השווקים החזקים', אומר פרופ' פרנקל, כיום סגן יו"ר התאגיד הפיננסי הענק AIG, 'מעניקים לעולם הריאלי סוג של הגנה חדשה מפני מעידות במדיניות כלכלית, שהיו עולות לנו ביוקר רב בעבר. הם לוקחים את הסיכונים כסחורה, אורזים אותם, מוכרים וקונים, ובכך מנטרלים חלק מהשפעותיהם קצרות הטווח'. גם פרנקל, כמו הנבחרת המכובדת של פרופסורים לכלכלה ולפיננסים שהרצו בדאבוס, מחזיק בדעה ש-2007 תהיה טובה לפחות כמו 2006. ואחר-כך? אחר-כך יעלו לסדר היום נושאים אחרים, ובראשם: החלוקה-מחדש של העושר העולמי לטובת סין, הודו ושווקים מתעוררים אחרים".

באוגוסט אותה שנה פורסמה התבטאות נוספת של פרנקל באותו כנס: "יש שאננות עמוקה בשווקים", אמר אז פרופ' נוריאל רוביני שחזה את המשבר הכלכלי, "והפחד הגדול הוא ללא ספק העובדה שאין עכשיו פחד בשווקים הפיננסיים". סיפורי הדובים (סמל לשוק יורד) הצחיקו את פרנקל ואת רוב קברניטי הכלכלה שנכחו בדיון. "'המציאות היא שאנחנו רואים הרבה דובים מכוערים שמגדלים קרניים ונהפכים לפרים (הסמל של השוק העולה)', אמר פרנקל, וזכה לתשואות מהקהל". העיקר שהקהל של המומחים מחה כף אל כף וצחק בכיף מבדיחותיו של יודע כל.

בערוץ 2 השבוע מביע פרנקל את דעתו בסוגיית שכר הבכירים. לדעתו, אין לפתור את הבעיה באמצעות חקיקה. כשפרנקל מדבר על שכר בכירים הוא יודע על מה הוא מדבר: במרץ בשנה שעברה החלה מחאה ציבורית חריפה נגד מנהלי התאגיד פושט הרגל, שפרנקל כאמר היה אחד מבכיריו. המנהלים הבכירים של AIG חילקו לעצמם בונוסים בסך 165 מיליון דולר. תארו לכם מה היה קורה אילו הייתה חקיקה שמגבילה את האפשרות הזו? כל המנהלים המוכשרים של החברה, דוגמת פרנקל, היו עלולים לעזוב את החברה. בינתיים עבר פרנקל, אחד האנשים האחראיים למשבר הכלכלי  העולמי, לנהל תאגיד פיננסי ענק אחר. ובפרובינציה הוא מוזמן לערוץ הממלכתי כמומחה בעל שם עולמי לא "לפגוש את העיתונות", אלא לפגוש חסידים שוטים המבקשים ממנו להשיא לנו עצה כיצד להיחלץ מהמצב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עקרון הודאות של פרנקל.או מבחן בוזגלו ההפוך

  עקרון הודאות של פרנקל או כל אי איי גי .או מבחן בוזגלו ההפוך.

  כאשר תאמר את מה שרוצים לשמוע בעלי הון שלטון
  ודאי שמעמדך יפרח ויתגדל (כמו גידול וגדול…) ללא שום קשר אם צדקת או לאו .

  ולאחר שהתיאוריה שלך נכשלה והטלת אשמה כראוי על אחרים.
  ודאי שתקבל סמכויות
  וודאי שסמכויותיך יגדלו והאחריות שלך תפחת ההכנסה שלך תגדל ללא שום קשר לתוצאות.

  וזה למעשה מבחן בוזגלו ההפוך

 2. איזי גור

  שניה וחצי לניחושיים באשר לזהותו ש מי הוא שיישרף…
  טוב. נכנעתי
  הכוונה היא ליוסיף דז`וגשווילךי הידוע יותר בשם סטאלין ,ארור שמו וזכרו לעדי עד.
  מימוש רעיון הסוציאלזם מבית מדרשם של מרקס ואנגלס, יכול היה לפתור את בעיית הרעב ולדאוג לחלוקת המשאבים בצורה הגיונית ובריאה יותר (נניח לצורה הגונה ואנושית יותר ).
  מה עשה הגורג`י הרוצח הנבל. הפך את הקומונמיזם לרעה חולה שכל בר דעת ירחק ממנה.
  וכך קמו לנו פרנקלים למיניהם ומנהלי בנקים יונקי מיליונים (לחודש!) ומעאכרים ובוני מפלצות, ושרים סוררים חבר גנבים, ועוקרי זיתים וחרדונים שחורים טפילים וממשלות דמיקולו ו… קיבני מאט.
  די. נמאס לנו . לא בשביל זאת יצאנו לשדות פלשת ואל הקסטל בארבעים ושמונה. מצדי שתחזירו את המדינה הדפוקה לאינגלים…

 3. שירה אוחיון

  לשם שינוי יהיה לנו שר אוצר פילוסוף שגם מבין בכלכלה ולא בקלקלה כמו כל שרי האוצר האחרונים ונעריהם המשחקים לפני בעלי ההון, שאמונים בעיקר על קלקול המידות והשחתה של פקידות המדינה והגדלת תיאבונם לעוד ועוד שקשוקות

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  ככה כותבים על חתן פרס ישראל???

 5. חנה קים

  כמו פרנקל, גם פישר, איש קרן המטבע וחסיד המדיניות שהובילה להתמוטטות בארגנטינה, זוכה ליחס של הערצה בכלי התקשורת הישראליים. כל מילה שלו היא אורים ותומים, כולל ההצהרה לפיה אין בועת נדל"ן בישראל. בטח שאין. רק שהמחירים כאן נוסקים משבוע לשבוע כי המדיניות של נגיד בנק ישראל היא לא להעלות את הריבית באופן שיטתי ולאורך זמן. מה שקורה היום בישראל סביב הטרוף הנדל"ני חייב להתפוצץ. זפזפתי ודפדפתי ולא מצאתי אפילו צדיק אחד בכלי התקשורת שפוצץ את הבלון הזה.

 6. עמית

  כן פרנקל המוצלח גם לא היסס כשניסה לגזול מעט מעות מהקופה הישראלית.
  אבל עדיין לכלול אותו עם ממציא שיטת הפל קל?
  מי שבונה לפי שיטת הפל קל מקבל בנין טוב ויציב, רק מי שלא מקפיד על ההוראות חוטף.
  מי שעושה את השטויות שפרנקל ממליץ עליהם קורס ללא יוצא מהכלל.
  פרנקל הרבה יותר גרוע.
  מי יודע כמה חיים התקצרו כתוצאה ממדיניותו מרחיבת הפערים בישראל?
  השבחים העצמיים של נתניהו פרנקל פישר ועוד לא משנים את העובדה שמאז אימוץ כלכלת השוק ישראל נמצאת בנסיגה בהשוואה לעולם.
  עד 1977 הייתה כאן צמיחה של כ-5% לנפש לשנה, מאז יש פחות מ 2% בממוצע לשנה.