OECD וראיון עם המומחה

איציק ספורטא

אז ישראל התקבלה ל-OECD כיון שכל כלי תקשורת דנו בכך לא ארחיב. אבל בכל זאת צריך לכתוב משהו על מדיניותה הכלכלית של ישראל והשלכותיה על החברה בישראל, ואל תגידו חרדים וערבים כי זהו התירוץ של קובעי מדיניות ויועציהם הכלכליים לחוסר המעש שלהם ולקיבוע מעמדם החברתי הנחות של קבוצות אוכלוסיה רבות במדינת ישראל.

ראש הממשלה שהתגאה בהצטרפות למועדון ענה גם על כמה שאלות, מה שמדהים שהוא לא למד כלום ולא שכח כלום, נתניהו הישן והחדש חד הם, מראה לא ממש מלבב. הוא עדיין מתגאה בהישגו המשמעותי של הורדה דרסטית בקצבאות ילדים. רק כדי לסבר את העין בשנת 1998 היו בישראל בערך 22% ילדים עניים בישראל לעומת כ-34% ב-2008, כמובן שיש מדינות ששיעור העוני של ילדים אצלן הוא פחות מ-5%. אכן צמיחה לתפארת (נתוני ה-OECD שונים כיון שנפש תקנית נקבעת באופן אחר). ועוד הוא אומר: "ומי נקלע לבעיות? המדינות שפעלו לפי התורה הכלכלית? הרי אי אפשר להתחמק מחוקי הפיסיקה והכבידה של הכלכלה. אתה לא יכול לרחף באוויר. אם אתה רוצה להיות אתלט אתה צריך להוריד משקל, שזה הסקטור הציבורי השמן, אתה חייב חמצן, שזה הורדת המסים, ואתה חייב להוריד את המכשולים כמו חוסר התחרות. אי אפשר לברוח מזה". עדיין הטיפוס הניוטוני הזה לא למד שיש כבר חוקי פיזיקה חדשים, אבל גרוע מכך הוא מטעה את הציבור.

הממשלה בישראל היא בין הקטנות בעולם, לא שמן ולא נעליים, ההוצאות האזרחיות (להוציא הוצאות ביטחון) של ישראל הן בערך 33% מהתוצר (פרק מדו"ח בנק ישראל האחרון) ההוצאה הנמוכה ביותר בין המדינות שמדובר בהן, כן כולל ארה"ב. את זה יודעים גם באוצר אף שלא ממש מפרסמים את זה כדי שחס ולחלילה לא ידרשו החברתיים יותר תקציבים. רק כדי לתת קנה מידה אם ישראל הייתה רוצה להוציא הוצאות חברתיות ברמת תוצר דומה לחלק ממדינות אירופה היא היית הצריכה להוסיף 100 מיליארד שקל, סכום ממש פעוט.

ראש הממשלה גם תקוע במנטרה הבלתי נגמרת שלו על הצורך בחמצן, הורדת מיסים, לדעתי מרוב הורדות מיסים כבר הגענו למצב של הרעלת חמצן. בישראל אחוז המס מהתוצר גם הוא בערך 33% הממוצע האיחוד האירופי הוא 38% שלא לדבר על דנמרק שם המס הוא 48% מהתוצר. בנוסף בישראל בניגוד למדינות האחרות חלק גדול יותר של המס הוא רגרסיבי, כמו מע"מ, ולא פרוגרסיבי כמו מס הכנסה. אבל מהן עובדות כאשר מדובר בראש ממשלתנו שגילה את סודות היקום, באמת מפתיע שעדו לא נתנו לו את פרס נובל לפיזיקה.

מעט מידי יוצאים כנגד ההטעיות הללו, שבעבר היה שותף להן גם האוצר, קצת בעיתונות הכלכלית ומעט מדי באקדמיה. לא פעם שמענו יועצים בלירה של שר האוצר הטוענים, כמו ראש ממשלתם, שהתיאוריה הכלכלית המוטעית שלהם חיה וקיימת. טוב ככה זה שחיים בפרובינציה. רק כדי לסבר את האוזן בחודש שעבר נפתח מרכז שנקרא: Institute for New Economic Thinking, ולמה כי התיאוריה הקודמת נכשלה כישלון חרוץ. אבל מה אני מבלבל לכם את המוח העיקר שהתקבלנו ל-OECD .

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  הכושי, סליחה- האפרו אמריקני, נולד כהה עור וכזה יישאר עד סוף ימיו . הנמר נולד עם חברבורות ולא יעזור שום בית דין.
  אלא שלא זה ולא זה יכלו להיות אחרים ויהי מה .
  ההבדל בינם לבין כבו ד (נגיד…) ראש ממשלת ישראל הוא בכך שהוא זכה ללהשכלה ולחינוך. אבל אלה נטמעו בו כאילו היה שחור וכאילו נולד עם הכתמים גם על עורו.
  אז מה אתם רוצים ממנו? מה אתם באים בטענות אליו? הוא כבש את כורסת הרוה"מ בכוח ?
  את טענותיכם-טענותיי,תפמו אל הטמבלים שבחרו בו ויוסיפו לבחור בו.
  ולא חשוב לאילו אוקטבות ודציבלים יגיעו מזמרי ה"כמה טוב שהוא כזה"!

 2. עמית

  נתניהו שקוע עדיין בתאוריה שהעולם שטוח (כמו החבר שלו תום פרידמן) ועומד על ארבעה פילים שעומדים על צב שעומד על שלושה גמלים כל הדרך עד למטה.
  לא חשוב שהוא חי בסרט רק חבל שזה סרט אימה לצופים.

 3. מ

  במדינות האיחוד האירופי מפלגות השמאל עוסקות בזוטות – הסכמי שכר, פנסיה, נגישות לשירותי בריאות, וכגון אלה דברים פעוטי ערך.

  בישראל השמאל עוסק במה שחשוב באמת – "תהליך" השלום.

 4. ציונה

  איך זה יכול להיות אני לא מבינה. הרי הם ביקרו בעצמם את רמות העוני המוטרפות והם קראו את כל הדו"חות והם יודעים הכל על המחסומים ועל ההתנהלות מול אלו שחוטאים ב- AWP
  כלומר Activist while Palestinian ועל הרפורמה בתכנון ועל אפס ההתייחסות לסוגיות ירוקות איך זה יכול להיות שהם עשו את זה? אלוהים, זה נקרא שהעולם שתק, לא?
  נו טוב אולי עכשיו יהיו לנו יותר נתונים על כל אלו

 5. איתי

  ההוצאה הבטחונית היא החלטה, אי אפשר סתם להתעלם ממנה כשזה נוח לצורך הוכחת נקודה. חוץ מזה, השאלה היא לא רק כמה מוציאים אלא איך מוציאים. יש לי הרגשה שבישראל התועלת לכל יחידת הוצאה (שקל/אירו/מה שזה לא יהיה) היא מהנמוכות באירופה. למשל, יש לנו 4 מערכות חינוך לפחות, במדינה מאוד קטנה יחסית. הון עתק מבוזבז בתקנים כפולים ומכופלים.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לא מבין מה עושים מזה עניין, אני כבר שנים OCD והאמת שהטיפול התרופתי ממש עזר. אני מברך את מדינת ישראל על ההצטרפות – הכרה בבעיה היא שלב ראשון בדרך לריפוי

 7. מ

  באיחור מה הרשה לי לחלוק על המנטרה "מטומטמים בחרתם בנתניהו – תאכלו מה שבישלתם".
  האם יש אלרנטיבה במערכת הפוליטית?

  החיקה בזכויות העובדים ובמעמד הביניים החלה בשנת 1985, עם "תוכנית הייצוב". ראש הממשלה היה שמעון פרס – אז ממפלגת העבודה, כביכול האלטרנטיבה לליכוד. מפלגת העבודה מעולם לא משכה ידה מהמדיניות התאצריסטית שאומצה על ידה כבר אז. גם מפלגות השמאל האחרות אינן מתגגדות למדיניות זו.

  ביומיים שחלפו מפרסום רשימה זו פורסמה ב"עוקץ" עוד רשימה, של מיכה רחמן. אחד הכוכבים ברשימה זו הוא פואד בן אליעזר, שר התמ"ת. האם הוא האלטרנטיבה?