פיטורים לא חוקיים של מארגנות עובדות

מיכה רחמן

אתמול יום רביעי 12.5.10, בשעה 5:50 אחה"צ, נערכה הפגנה של "כוח לעובדים" נגד פיטורים של שתי נציגות עובדים רק בגלל שהנהיגו התארגנות של העובדות. בזמן שירושלים התמלאה בתהלוכות דגלים הצלחנו כ – עשרים פעילים, לעבור את הפקקים, ולהגיע אל הרחבה שמול משרד התמ"ת כדי להגיד לבנימין בן אליעזר (פואד), שר התמ"ת, מה אנחנו חושבים על מחדלי הפיקוח של משרדו, שנמנע מלפקח על חברת "נאות מרגלית". "נאות מרגלית" היא החברה שקיבלה חלק שהופרט מתוך שירות המשפחתונים עליו אחראי משרד התמ"ת . מכיוון שלא נקבעה לנו פגישה עם פואד שוחחנו איתו דרך המגפון. 

"פואד", ככה התחלנו בשיחה, "מכיוון שאתה ממנהיגי מפלגת העבודה, שעד היום מכנה את עצמה "סוציאל-דמוקרטית", אולי תוכל להבין מה פירוש פיטורים של שתי עובדות רק בגלל שהתארגנו. אנו קוראים לך להתערב מיד ובאופן דחוף, ולהורות לחברת "נאות מרגלית" להפסיק את הביזיון של הפיטורים האלה.   "שירות המשפחתונים הוא שירות נחוץ וחשוב, הוא גם נותן עבודה למאות מטפלות ברחבי הארץ, יהודיות וערביות, חילוניות וחרדיות, וגם מאפשר לנשים אחרות למצוא עבודה ולעזור בפרנסת המשפחה. השירות הוא זול, וזה יפה, אבל למה תמיד המחיר הזול של שירות שנותנת המדינה, נעשה על גבם של העובדות והעובדים?! הרי המטפלות עובדות בפחות משכר מינימום…" "הפרטת המשפחתונים בכמה ערים חרדיות, ומסירת הפעלת המשפחתונים לחברה פרטית הייתה ה"פשע". כי כפי שאנחנו רואים החברות הפרטיות מחפשות רווחים ומקצצות בזכויות ושכר העובדות. ה"פשע" היה גם שהמדינה הפקירה שירות חשוב שהיא צריכה לתת בידי חברה פרטית. אבל, פואד שר התמ"ת! היום אתם מוסיפים חטא על פשע כשאינכם אוכפים את חוקי המדינה ומאפשרים לחברה הפרטית לפטר שתי נציגות עובדים רק בגלל שהתארגנו. תפקיד המדינה לאכוף את החוק! לא ייתכן שמשרד ממשלתי יהיה שותף בביזיון הזה!"

הדברים האלה שנאמרו לפואד ולשאר עובדי המשרד, נשמעו היטב בפנים (כך מסרו לנו מקורות יודעי דבר). טובה כהן, ויעל זייציק, שתי מטפלות משפחתונים מהישוב החרדי אלעד (שליד ראש העין), הובילו את התארגנות מטפלות המשפחתונים בישוב, במסגרת "כוח לעובדים".  עד היום עיריות ומתנ"סים, מעסיקי המטפלות, לא העזו לפטר או לאיים בפיטורים על המטפלות שהתארגנו. אין זה מקרה שדווקא החברה הפרטית פיטרה את שתי נציגות העובדים. "כוח לעובדים" החלה בשורה של הפגנות ומשמרות מחאה במקומות שונים בארץ, כנגד המעשה הלא חוקי והלא מוסרי הזה. חברת "נאות מרגלית", על שם מרגלית יוסף אשתו המנוחה של הרב עובדיה יוסף. האם אין להם קצת בושה, ללכלך את שמה של החברה בדרך הזו?! הסיפורים כמובן, כרגיל, שאין קשר בין הפיטורים לבין ההתארגנות. יתרה מזו,עד כמה שאני מבין, לא מדובר כאן על פיטורים במשמעות החוקית הישירה מכיוון שהמטפלות מועסקות כעצמאיות, עוד "פטנט" של המדינה לנצל עובדים ולהוזיל את השירות. בעבר אמר פואד שהעלאה נוספת של שכר מהטפלות תלויה באוצר, במקרה הזה מניעת הפיטורים תלויה אך ורק בו. אנו מקווים שמישהו מעוזריו יקרא את הפוסט הזה ויביא את דברינו בפני שר התמ"ת וימנע ממנו כתם שחור בקריירה שלו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מ

  מאמר נחמד, אבל לא ברור מה הקשר ל"סוציאל דמוקרטיה".
  לכל מפלגות השמאל וגם לכל התנועות החוץ פרלמנטריות שקישורים להם נמצאים בצידו הימני של עמוד זה יש מצע בנושא אחד ויחיד: איך יש לחלק את אדמות הארץ בין היהודים והפלשתינאים. האם תמיכה של מפלגת העבודה בפשרה טריטוריאלית לא מספיק כדי להעניק לה את התואר "סוציאל דמוקרטית"?

  בישראל אין שום קשר בין "שמאל", "סוציאל דמוקרטיה" או אפילו "קומוניזם" לבין זכויות עובדים.

 2. נפתלי אור-נר

  צריך מנה גדושה של תמימות ע"מ להאמין שלו רק ידע השר בן-אליעזר את עובדות המקרה יחול שינוי כלשהו.
  מזה שנות דור מפלגת העבודה אינה אלא משרתן שך מפלגות הימין: בתחום המדיני-פוליטי וכן בתחום הכלכלי

 3. דן

  חבל שלא עידכנתם מה מתוכנן להמשך – יכולתם לכתוב מתי ואיפה ההגפנה הבאה. יכולתם לצרף כתובת למכתבי מחאה במשרד התמ"ת. יכולתם לצרף לינק לדף המתאים באתר של כוח לעובדים, לעצומה אלקטרונית, משהו…

  אם כבר מפרסמים פוסט באתר כמו העוקץ, חייבים לרתום אותו לשאר הקמפיין.

 4. יואש

  אין זה מפתיע כלל כי חברה פרטית שזכתה ב"נתח" שליטה על תעסוקת עובדים/ות מידיו של ה"גאון" אלי ישי כשר התמת או בהשפעתו הישירה, עושה עתה פעולת דיכוי ומניעה כלפי התארגנות עובדים.
  פואד כנראה לא יזיז יד בנדון, אחרי ביקור בסין יבואו ביקורים אחרים ולא יהיה זמן לטפל בבעיות האמיתיות של קיום החברה בישראל.
  בל נתפלא גם אם תחת שמה של "מרגלית" היקרה חוגגים מקורביו של אלי ישי והרב עובדיה כשבידיהם ספרי תפילה ופיהם נוטף שומנם של "זבחי ריב".