ישוחרר האסיר הפוליטי ד"ר עומר סעיד

מיכל פלג

ד"ר עומר סעיד מכפר כנא שבגליל נעצר במעבר גבול לירדן ב-24 באפריל ומאז הוא נחקר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום. ישעוד סיפורים כאלה. אמיר מח'ול, למשל. אבל הסיפור של עומר סעיד עבר בשתיקה שבועיים, ואולי היה מושתק עד היום או עד בכלל אלמלא מח'ול. ואת עומר סעיד אני מכירה ומוקירה שנים רבות. ד"ר סעיד הוא פרמקולוג ומומחה בעל שם עולמי לצמחי מרפא. מחקריו מתמקדים בצמחיית האזור, קרי: ישראל, פלסטין, ירדן וסוריה.

לצורך איסוף הצמחים הוא מרבה לנסוע לירדן. שם גם היה, ב-2007, בין מארגני כנס בינלאומי על הרפואה הערבית והאיסלמית המסורתית. הוא בקי בכתבי הפילוסופים והרופאים הגדולים בתרבות הערבית, שעליהם נמנו אבן סינא והרמב"ם. בכפר כנא הקים מרכז יחיד במינו להפצת ערכי המסורת הרפואית של אזורנו, המזרח התיכון. כחלק משגרת המעבדה שבה הוא שותף, וכן לצורך הרצאות וכנסים אקדמיים, הוא טס לעתים תכופות לדנמרק, צרפת וכדומה.

במקומות שאליהם הוא נוסע, ד"ר סעיד פוגש אנשים. רבים מהם, אכן, ערבים, אזרחי מדינות ערב. כפי שמקובל בקרב אנשים, יש למיודעיו של ד"ר סעיד בני משפחה, קרובים, אולי גם חברים, ואפשר אפילו שעל הקרובים והחברים הלללו נמנים אישים פוליטיים, אנשי צבא, חברי תנועות התנגדות ומי יודע מה עוד. אפשר גם שבני שיחו של ד"ר סעיד עוסקים בעצמם בפעילות פוליטית. למעשה, ד"ר סעיד עצמו היה במשך שנים רבות פעיל פוליטי, תחילה בתנועת בני הכפר ולאחר מכן במפלגת בל"ד. גם אנשי אקדמיה וחוקרים יהודים בישראל חוטאים לפעמים בפעילות פוליטית, אבל הם אינם נעצרים בשל כך. בינתיים. הם אינם נעצרים באישון לילה או במעבר גבול, ללא כתב אישום, בלי לפגוש עורך דין ותחת צו איסור פרסום למשך שבועיים. מחשביהם ומכשירי הטלפון שלהם אינם מוחרמים. בינתיים.

ד"ר עומר סעיד, החוקר, היזם, המלומד, הפעיל הפוליטי, נשוי ואב לחמישה ילדים – הוא גם עציר מנוסה. שנות לימודיו בטכניון התארכו מאוד משום שהוחזק חודשים ושנים במעצר מנהלי. מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. מעולם לא הואשם בפעילות אלימה, בהסתה לטרור או בכל אחד מהסעיפים הבטחוניים הרבים העומדים לרשות החוק הישראלי. הוא הוחזק במעצר בלא משפט בשל דעותיו, ומשום שהעז להביען בפומבי.

ומדוע נעצר עכשיו, שוב בחשאי, שוב תחת מסך עשן "בטחוני" מעורפל? שאלה מטרידה מאוד. עוד שאלות מטרידות: מדוע אין משחררים את ד"ר סעיד – בן חמישים, איש משפחה, חוקר בעל שם עולמי – לביתו, עד שיוגש נגדו כתב אישום, או לחילופין, מדוע אין המדינה מציגה ראיות מבוססות לכך שהוא מהווה סכנה לביטחון המדינה, כמקובל בכל מערכת דמוקרטית מתוקנת? אכן, התשובה בגוף השאלה. התשובה היא מדינה יהודית דמוקרטית, קרי: דמוקרטיה רק ליהודים.   עוד על מעצרו של סעיד: http://haemori.wordpress.com/2010/05/13/fulder/  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילת

  התחלתי לחשוד בימים האחרונים שייתכן שגם מניעים כלכליים של בעלי כוח וקשרים, ולא רק מניעים פוליטיים, הביאו למעצרו של ד"ר סעיד. החממה והמעבדה שהוא פיתח בגליל הן מקור רווח ליחידים, למשפחות ולארגונים בקהילה הערבית; אולי חברו כאן אינטרסים כלכליים לאינטרסים כוחניים להכשיל את הפיתוח הכלכלי הזה, המקטין את תלותה של הקהילה בממסד ובמדינה. מעצר מעין זה מלבד הסבל שהוא גורם, אי הצדק, השרירותיות וכו` גורם גם נזק כלכלי לנפגעים רבים. ועולה השאלה מי נהנה מן הפגיעה הכלכלית הזו? ישוחררו עומר סעיד ואמיר מחול.

 2. דבורה זילברשטיין

  מה ניתן לצפות כאשר ליברמן הוא שקובע מי יהיה השר לביטחון פנים?
  השאלה כמובן היא איך מתמודדים עם זה?

 3. נפתלי אור-נר

  הולכת ומאבדת בהתמדה את המאפיינים של חברה דמוקראטית. את המחיר האיום נשלם כולנו

 4. איזי גור

  דבורה זילברשטיין., מגיבה מס` 2, שואלת בתמימות (ואולי בכאב) איך מגיבים על זה.
  הדרך היחידה היא לשוב ולהקים ממשלה שראשה יהיה איש כמו יצחק רבין, ששר החינוך יהיה איש כמו יוסי שריד. ששר ההמשפטים יהיה אדם כמו אמנון רובינשטיין וששר החוץ יהי אדם כמו ג`ומז.
  אלא שזהו חלום באספמיה.
  הברייות החיות במדינה הקרויה ישראל מקצינות והולכות הן מהבחינה הלאומנית, הן מהבחינה הדתית. ומה שהעם ה"פטריוטי" (פסאודו) הזה אינו מבין- ואינו מוכן להבין- הוא שהשעון על קיר המנא מנא מתקתק ומתקתק.

 5. חבר ילדות של דר עומר סעיד

  מעניין מי יהיה העצור הבא מהמגזר הערבי
  כל ערביי ישראל חשודים בעיני השלטון הישראלי הימני הקיצוני
  כמו כן חשודים בעיני השלטונות הערביים במדינות ערב
  מותר לערבי ישראלי לנסוע פעם אחת בשנה וצריך לבקש תעודת זהות כל מי שנפגש אתו בחול

 6. שור

  ראוי לזכור שבישובים הערביים היה שלטון צבאי עד לשנות ה-60,
  ראוי לזכור שמנחם בגין מנהיג תנועת החירות התנגד לשלטון צבאי באותם ישובים ערביים, מטעמים של דמוקרטיה,
  ראוי גם לזכור שרק לאחר עליית הליכוד לשלטון נקבעו כללים יותר ברורים בנושא העינויים,
  וגם ראוי לזכור שהמעצר של סעיד הוא ככל הנראה ביוזמת השב"כ, שלא כפוף למשרד לבטחון פנים,
  ובסוף ראוי להעיר שיש שופטים בירושלים שהורו על המעצר הזה.

  שור