שיא החוצפה

אורלי נוי

ישנו ז'אנר מוכר של בדיחות ילדים, העונות על השאלה "מהו שיא החוצפה?", למשל לבקש מסרק מאדם קרח. דומה כי הפעם, מועצת יש"ע התעלתה על כולן והציבה רף חדש לשיאי החוצפה הידועים, בקובעה כי ההחלטה הפלסטינית להחרים את מוצרי ההתנחלויות היא "טרור כלכלי", לא פחות.

לקרוא ולא להאמין: אותם אלה שמתפתחים ומשגשגים שנים על האדמות הפלסטיניות השדודות, תוך ניצול משאבי הטבע והמשאבים האנושיים המקומיים, מתקוממים בזעקת הקוזאק הנגזל נוכח ההחלטה הפלסטינית שלא לתרום עוד לכלכלת המתנחלים.

תחושות העליונות והאדנות שטיפחו המתנחלים בקרבם במשך השנים מקבלות בכל פעם ביטוי בוטה ומופרך יותר (ודי להזכיר את דרישתם של מתנחלי גוש קטיף המפונים לקבל פיצויים על "אובדן משאבי טבע", בהתייחסם לכוח העבודה הפלסטיני הזול שהשאירו מאחור), וכמובן שיש מקום לדבר על מי מפעיל את הטרור האמיתי בשטחים הכבושים. אבל האמת היא שהציבור הישראלי הרחב צריך להיות אסיר תודה כלפי ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, על חרם מוצרי ההתנחלויות בשל שלושה טעמים עיקריים:

ראשית, החלטה זו היא נדבך חשוב נוסף במדיניות המאבק הלא-אלים שאבו מאזן ופיאד מובילים בנחישות. בהנחה כי הפלסטינים לא יוותרו על מאבקם לסיום הכיבוש ולא יקבעו את "שתי גדות לירדן" כהמנונם הרשמי, המאבק הכלכלי הוא אחת האלטרנטיבות האפקטיביות ביותר למאבק המזוין. לישראלי קשה היום מהפריפריה, שאין לו חלק בשפע ממנו נהנים אדוני ההתנחלויות, אין כל אינטרס להוסיף את הפחד מפני פיגועים לרשימת דאגותיו הקיומיות רק בכדי להגן על כיסם העמוק של המתנחלים.

שנית, יש מקום להודות לפיאד על ההבחנה הנאצלת מבחינתו בין מוצרי התנחלויות לבין מוצרים ישראליים בכלל. נכון הוא שהשוק הפלסטיני הוא שוק שבוי במובנים רבים ואיננו מסוגל, גם לו רצה, להתנתק לחלוטין מהתוצרת הישראלית. אך בהחלטתו זו נתן פיאד את הלגיטימציה הרשמית לישראל שבגבולות הקו הירוק, ובכך הוכיח פעם נוספת כי המנטרה הישראלית בדבר ה"אין פרטנר" הינה מופרכת וחסרת בסיס. יש פרטנר, והוא מנסה לבנות את יסודות מדינתו-לעתיד תחת תנאים בלתי אפשריים של כיבוש דורסני וחסר עכבות. במסגרת זו, הוא מפעיל שיקול דעת בסיסי שדווקא הציבור הישראלי אמור להתחבר אליו יותר מכל: האיסור על קיום קשרי מסחר עם ישות אויב. מבחינת הציבור הישראלי, האיסור על קיום קשרים כלכליים עם איראן, סוריה או מדינות עוינות אחרות נראה מובן מאליו והכרחי; מדוע לא ינקטו הפלסטינים במדיניות דומה כנגד ההתנחלויות אשר אינן רק מהוות איום תיאורטי עליהם אלא מונעות בהווייתן את עצם כינונה של מדינת פלסטין?   

שלישית, חשוב להדגיש כי מוצרי ההתנחלויות הם רק אפס קצהו של כלכלת כיבוש ענפה, שבה מעורבות חברות מסחריות ישראליות ובינלאומיות בעסקאות נדל"ן ופיתוח תשתיות בשטחים, בניית חומות, מחסומים וגדרות על אדמה פלסטינית, פיתוח ומכירה של ציוד ייעודי לשליטה באוכלוסייה האזרחית בשטחים ודיכוייה ועוד, תוך כדי הפרה בוטה ומתמשכת של זכויות האדם בשטחים. אלה מתועדות באופן חלקי במסגרת הפרוייקט "מי מרוויח מהכיבוש" שמקיימת קואליציית נשים לשלום. לכל אחת ואחת מהחברות המתועדות בפרוייקט, ולרבות נוספות שטרם נכללו במאגר מידע זה, יש תרומה לביסוס הכיבוש והעמקתו.

ההחלטה הפלסטינית להגביל את החרם הכלכלי לתוצרת ההתנחלויות הינה מחווה של מתינות ושל רצון טוב, שאסור שתילקח כמובנת מאליה. למעשה, הנטייה בעולם כיום יותר ויותר היא לא לעשות את ההבחנה בין ההתנחלויות בשטחים הכבושים, לבין מדינת ישראל שמטפחת אותם ומאפשרת להם לשגשג, וביטול הופעתו של אלביס קוסטלו בארץ היא רק דוגמה אחת לכך. בין אם מתוך בחירה או מתוך אילוץ, פיאד מאפשר בהחלטתו למדינת ישראל להמשיך ולרחוץ בניקיון כפיה, כאילו ההתנחלויות הן תופעת טבע שפשוט הכה בגדה המערבית, ולא זרועה הארוכה של המדינה שמדשנת אותם שנים.   

חרם הוא רק אחד הכלים האפשריים להתמודד עם הפן הכלכלי של הכיבוש, וישנן דרכים נוספות אשר ראוי שילובנו במסגרת דיון ציבורי שנחוץ מאד לקיימו. אך עד אז, ראוי שלא כל בית פלסטיני, אלא גם כל משפחה ישראלית תצטייד ברשימת מוצרי ההתנחלויות ותטיל עליה חרם מוחלט, לא רק מכיוון שזהו המעשה המוסרי המינימאלי המתבקש לעשות, אלא מפני שגם לשפיות יש לעתים ערך. אפילו בישראל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פספוסון

  ובטח את התוצרת הפלסטינית.
  ובכן, אם גם התנגדות לא אלימה, בצורה של החרמת תוצרת – גם היא טרור, אז מה זה עושה את המתנחלים?

 2. נפתלי אוור-נר

  של כל המוצרים והמפעלים שבהתנחלויות לטובת אלו מתוכינו שרוצים להצטרף לחרם על התנחלויות

 3. מוני

  שהם פליטים של פריפריות-בייחוד ירושלמיות.

 4. דן

  הוספת לינק, עם קרדיט הולם, לפרויקט היפה של "מי מרוויח?" מטעם קואליציית הנשים. לא היה מקום להוסיף לינק לרשימת מוצרי ההתנחלויות, ולתת קרדיט דומה לתנועת גוש-שלום שיזמה ודוחפת את הנושא עוד מאז סוף שנות התשעים?

  לא שאני עצמי פעיל בגוש-שלום, הייתי פעם ועבר לי, אבל אם כבר דנים בנושא הזה כדאי להוסיף ולציין אותם – וכמובן לדחוף את הלינק לרשימת המוצרים המלאה, לכל מי שרוצה גם הוא להצטרף לחרם המוצדק הזה. מותר לציין שלהוסיף לינק לרשימה בדפי אינטרנט רלבנטיים יסייע גם לקדם את הדף במנועי החיפוש.

  אז כאן אפשר למצוא את רשימת המוצרים המלאה:
  http://gush-shalom.org.toibillboard.info/boycott_heb.htm

  וכאן דברי הסבר אודות הקמפיין באתר גוש שלום:
  http://zope.gush-shalom.org/home/he/campaigns/boycott_settlements_products/

 5. מוני יקים אנטיציוני

  גם אם בין "הניפגעים" יהיו מזרחים שהולכו שולל לפתרון בעיות דיוריות
  בשטחים "כבושים" מה גם שכל המדינה הציונית בנויה על שטחים כבושים
  דין חיפה ות`א כדין חברון ושכם .

 6. מוני יקים אנטיציוני

  גם אם בין "הניפגעים" יהיו מזרחים שהולכו שולל לפתרון בעיות דיוריות
  בשטחים "כבושים" מה גם שכל המדינה הציונית בנויה על שטחים כבושים
  דין חיפה ות`א כדין חברון ושכם .
  וכל הכבוד לכותבת המאמר על האומץ לחשיפת פרצופם הקולוניאליסטי
  של המתנחבלים המתבכיינים !

 7. מאיר בביוף

  כפי שמכונה בפי המתנחלים החרם הפלשתינאי על מוצריהם, יכל להיות סאטירה במיטבה אלמלא היה מדובר במציאות טרגית של קולוניאליזם מכוער ואכזרי, שגובה את מחיר הדמים שלו כמעט מדי יום, ומהווה מכשלה לכל הסדר בינינו לבין הפלשתינאים. יש לקוות, שמציאות זו, בשונה מהניתוח המבריק של פרופ` יהודה שנהב, במסתו: "במלכודת הקו הירוק", היא דווקא כן הפיכה…תודה לאורלי על המאמר החשוב.

 8. דרור בל"ד

  תודה לאורלי נוי על עוד מאמר חשוב.

  אני מברך על כל חרם על כל חלק מחלקי הכיבוש הציוני, אך אורלי נוי עושה הנחות לפושעים הציונים (ואפשר גם: פשרה עם המציאות) כאשר היא מבדילה בין מוצרי ההתנחלויות לבין המוצרים המיוצרים בשטחי ישראל התורמים לא פחות, וחלקם אף הרבה יותר, להנצחת המצב הקיים.

  כדאי לתת את הדעת למאמרו של אסעד גאנם: "סכנה, פיאד לפניך" (הארץ) http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1161410.html
  וכן למאמרה של עמירה הס: "אנחנו בסדר"(הארץ)
  https://secure.haaretz.co.il/hasite/spages/1161082.html

  רשימה מלאה של המוצרים אותם כל אדם הגון אמור להחרים נמצאת באתר הרשמי של החרם:
  http://karama.ps/index.php?page=products&pid=38

 9. לוני

  הפלסטינים המחרימים וגם המגיבים הקודמים מזכירים את ההוא שלא איכפת לו שיוציאו לו עין אם גם לשכן שלו יוציאו.
  בהתנחלויות מועסקים אלפי פלסטינים. אין, ולא יהיה תחליף בתוך הרשות בשנים הקרובות למקומות עבודה אלו. אם המטרה היא לפגוע במתנחלים – הם ישרדו ויסתדרו. אולי פה ושם תיסגר איזה נגריה אבל הם כבר ידאגו לעובדים זרים שימלאו את השורות. מה שהולך להידפק בגדול זה הפלסטינים.
  גם מאבק אזרחי צריך לדעת לנהל ותמהני מי מהמתלהבים שהגיבו מוכן לתרום מרכושו שלו להאכיל משפחות של פלסטינים ש"מחרימים" את מקום פרנסתם שלהם.

 10. הרשליקוביץ`

  מה שאת/ה אומר/ת זה בדיוק מה שאמרו מתנגדי החרם על דרום-אפריקה, שזה יפגע קודם כל ואך ורק בשחורים ובפרנסתם, אבל תוצאת החרם היתה נפילת משטר האפרטהייד. אז מה המסקנה?

 11. צבי בן-דור

  המתנחלים באמת חצופים. וצריך להוסיף שהם מחרימים תוצרת פלסטינית בשני המובנים המודרנים של המילה: הם לא קונים תוצרת פלסטינים מצד אחד, ויש מהם שלוקחים לעצמם, באלימות, את פירות המסיק הפלסטיני. גם זה נקרא להחרים. אם תעשיה שזכרה אסור שימחה אף פעם, גם לא עשרים דורות אחרי תום הכיבוש, היא תעשית שמן הזית המתנחלי. גם גנבו את הידע, גם שדדו את המסיק, גם חיבלו במה שלא לקחו, ואח"כ החלו ליצר משלהם ולקרוא לזה "שמן זית מרץ התנ"כ".

 12. שור

  ישראל כבשה את השטחים לפני 43 שנים מירדן וממצרים,
  שכבשו אותן מהמנדט הבריטי,
  שכבש אותן מהתורכים,
  שכבשו אותם מהממלוכים,
  וכן הלאה.
  מעולם לא היתה כאן בגבולות הארץ מדינה "פלשתינאית",
  לפי החוק הבינלאומי גבולות הקוו הירוק הם זמניים עד להשגת הסדרי קבע בהם ייקבע גבול מוסכם.
  ישראל תובעת חלק מהשטחים הללו ויש לה זכות מלאה להתיישב בהם.
  החרם לא רק שפוגע באופן ישיר במועסקים פלשתינאים כמו הנכתב כאן,
  אלא גם יביא לכלכלה פלשתינאית סגורה, עקומה ומושחתת שלא בנוייה על תחרות אלא על שחיתויות.
  בשנות ה-30 של המאה הקודמת החרימו הערבים את היהודים,
  התוצאה היתה התעצמות של הכלכלה העברית בארץ ישראל,
  הקמת נמל ימי,
  הקמת תעשיות חדשות ותחרותיות
  והקמת שכוונות יהודיות חדשות בכל רחבי הארץ.
  מנגד, הכלכלה הערבית הידרדרה לתהומות ותהליכים של התחדשות ומודרניות נבלמו בה.
  ולגבי "חרם" על ישראל בעולם,
  רק לפני שבוע ישראל התקבלה לארגון המדינות המפותחות OECD, ולכן מדובר בראייה לא נמוכנה של המציאות….
  מדובר ביוזמה של ארגונים אנטישמיים קיצוניים שזוכים לתמיכה של ישראלים מהשמאל הרדיקלי.
  תמשיכו לשנוא ולהחרים,
  אנחנו נמשיך לבנות ולאהוב ולרכוש בעיקר מוצרים מהישובים היהודיים בשטחי יהודה, שומרון ורמת הגולן.
  תחרימו את יינות הגולן, ההפסד כולו שלכם !
  כנאמר אלפי שנים לפני שהמציאו את ה"עם הפלשתינאי":
  "עוד ייטעו כרמים בהרי השומרון"

  שור

 13. טל

  ולנציג הימין הפלסטיני – האם גם את ההורים שלך ואת בני משפחתך והסובבים אותך אתה מכנה "פושעים ציונים" ?

 14. ירדנה אלון

  האמת היא שאף פעם לא הבנתי למה הפלשתינים לא עשו זאת קודם,אף פעם לא הבנתי איך מצד אחד הם מתקוממים נגד ההתנחלויות ומאידך בונים אותם.אני לא קונה את הסיפור שלא הייתה להם אלטרנטיבה והם היו חייבים להתפרנס, לוא מנהיגי הפלשתינים ביהודה ושומרון היו בוחרים באלטרנטיבה אחרת מלבד דרך הטרור הם היו יודעים איך ליצור מקומות עבודה כך שהתושבים הפלשתינים לא היו צריכים לבנות התנחלויות לפרנסתם.
  עברתי על הרשימה של המפעלים הישראלים בהתנחלויות ,מפעלים דומים יכלו גם הפלשתינאים להקים וכך ליצור מקומות עבודה לא כולם אבל רבים מהם שהם מוצרי מזון וקוסמטיקה וכדומה הם בהחלט יכלו להקים ולהעסיק בהם עובדים פלשתינים,
  אבל ההנהגה הפלשתינית של ימים רחוקים החליטה לבחור בטרור כדרך למאבק ואת רוב משאביה השקיעה בדרך זו,
  אני לא רוצה לדבר על השחיתויות של ההנהגה שחלק נכבד מהמשאבים הכלכליים שהועברו לצד הפלשתיני על מנת להייטיב את רווחתו עבר לחשבונות בנקים פרטיים של המנהיגות הפלשתינית של אותם ימים רחוקים, מפני שמסתבר שעם אותה רעה חולה גם אנחנו מתמודדים.
  זכותם של הפלשתינים להחרים את מי שהם מוצאים לנכון, זוהי החלטה אוטונומית סוברינית שלהם,על כן אני לא חשה שום צורך לא לגנות החלטה שכזו ולא לתמוך,אני פשוט מקבלת את זה שזו זכותם לבחור,והם גם בטח לא זקוקים לתמיכה שלי.מפני שמזה זמן רב אני סבורה שהם לא חסרי אונים כפי שהשמאל הישראלי רוצה להציג אותם ועל כן תופס עליהם "פטרונות",
  באשר לקריאה של מנהיגי מועצת יש"ע(כפי שנאמרו לפני זמן מה בתכניתו של רינו צרור) לישראלים לגלות "ערבות הדדית" ולא להצטרף לחרם,מצטערת אין לי פינה חמה בלב למעין "ערבות הדדית " שכזו, מן הטעמים שהם מעולם לא גילו שום סולידאריות חברתית וערבות הדדית במאבקים חברתיים שלא נוגעים למה שנמצא בתחום "הקו הירוק", נהפוך הוא, במשך יותר מדי שנים הם נהנו מהטבות כלכליות וכספיות על גבם של תושבי הפריפריה,עיירות הקיפוח,שכונות העוני של הערים הגדולות ,לא השמיעו את קולם בשום נושא חברתי,הגזענות כלפי מזרחים הנהוגה אצלם היא מן הגלויות והבוטות בחברה הישראלית.במשך שנים הדבר היחידי שלו הם דאגו זה לרווחתם הכלכלית הקולקטיבית,וכל זה תחת כסות ומסווה אידאולוגים כביכול,הם לא גילו שום "ערבות הדדית" עם החברה הישראלית שיושבת בתוך הקו הירוק, נהפוך הוא,הם נהגו בנו כאילו אנחנו פחותי ערך ,הם הנעלים ,הם הערכיים,הם המוסריים, ואנחנו (בעיקר היושבים בתל אביב)היינו מושא ללעג ולקלס.
  על כן לאחר שעברתי על הרשימות החלטתי באופן אישי שאם יש מוצרים שיש להם תחליף בתחום הקו הירוק אני בהחלט אעדיף לקנות אותם.תוך מתן קדימות כמובן למוצרי כחול לבן,אם אין תחליף כחול לבן אשתדל לצמצם את קניותי או בלית ברירה לקנות מוצרים מיובאים.

 15. איציק ניסני

  אבו טיר וגלעד שליט אורלי נוי
  היום אבו טיר מהחמס יצא לחופש וגלעד נותר בבור מבלי שזכה ואפילו לביקור אחד גם של אהבה אור תקווה .
  היום חזרה אורלי נוי ברשימה הטובלת את הכעס וההתנכרות בצבע אדום עז המסבירה מאמצת ומרחיבה את הפער והשנאה בין יהודי שומרון לפלסטינאי יהודה ולא איחרו התגובות המחזקות רשימה זו וכולם בעדה .
  מאין יבוא עזרו ???

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  היום חזרה שוב אורלי נוי ברשימה הטובלת את הכעס וההתנכרות בצבע אדום עז המסבירה מאמצת ומרחיבה את הפער והשנאה בין יהודי שומרון לפלסטינאי יהודה ולא איחרו התגובות המחזקות רשימה זו וכולם בעדה .
  מתי יפורסמו בעוקץ מונולוגים למען פיוס
  אולי קריאה לשחרור אבו טיר וגלעד שחיט ….

 17. איזי גורן

  לקריאה להחרים את התוצרת של המתנחלים ישנה בעייה כפולה. א. היא מוצעת למעלה משלושים שנה מאוחר מדי, ב. למרבה דאבון הלב קיימים אצלנוו יותר תומכי התנחלויות ומתנחלים מאש שםויי שכל.
  זהו גם דינה של ההצעה להחרים את התוצרת המוחתמת בב"דץ. יותר מדי מפעלים ויותר מדי מוצרים שבויי היום בידי המבקשים והפועלים לחסל את המדינה של הציוניסטען .
  האפשרות היחידה להתנער מהגיבנת הבדצ"ית היא השגת הסכם בין כל ראשי ובעלי המפעלים להסתפק בהכשר הרב חלנדא ודומיו. עד שהבג?ץ יצליח להקים מפעלים משלו , יתרגלו שבוייו לאכול לנדא.