שלושת המסרים של המשט לעזה

ג'ף הלפר

אם לא היינו ישראלים, אם תשע הספינות הנושאות 800 שוחרי שלום מ-40 מדינות היו מפליגות עם סיוע הומניטרי לאוכלוסיה כלואה של מיליון וחצי בני אדם במדינה אחרת – נאמר האיטי – המשט שעושה את דרכו לעזה היה זוכה לשבחים כאירוע חשוב מאין כמותו, וממשלת ישראל היתה תורמת עוד 50 טונות של מזון ואספקה ובריגדה של מתנדבים מטעם ארגון "לתת". אבל אנחנו ישראלים, והעובדה שמבצע כזה יצא לדרך נגד מצור שהטלנו לפני שלוש שנים על אוכלוסייה אזרחית (למעשה, המצור התחיל בסוף שנות השמונים) אמור לגרום לכולנו להרהר בשאלה הבאה: איך אנחנו והמדינה שלנו הגענו למצב העגום הזה? איך מדינת ה"אור לגויים" הפכה לאחת המדינות המדכאות ביותר על פני כדור הארץ, שחשופה למחאות בינלאומיות כמו המשט הזה?

המשט יצא לדרכו כשבפיו כמה מסרים, ובראש ובראשונה מסר המיועד לממשלת ישראל: הסירו את המצור על עזה! האם אנחנו בכלל זוכרים מדוע הוטל המצור? לא בגלל ירי של טילים, אלא בגלל שהפלסטינים הצביעו בצורה שלא אהבנו ובחרו בממשלת חמאס. יש לזכור שהיתה זו ישראל שהתעקשה, וכשהבחירות הביאו לתוצאות שלא אהבנו הטלנו את המצור, בתמיכת ארה"ב ואירופה.

על פי החוק הבינלאומי המצור הוא בלתי חוקי בעליל, וכל מי שחושב ששלטון החוק וזכויות אדם הם המתכון היחיד לעולם טוב יותר חייב להצטרף לקריאת המשט להסרת המצור. אסור שאזרחים יפלו קורבן למתקפות צבאיות ופוליטיות כפי שמתרחש בעזה (וכפי שקבע דו"ח גולדסטון), ואסור שייענשו בגלל המדיניות של הנהגתם הפוליטית. עצם הרעיון שניתן להוריד אנשים על ברכיהם ולאלץ אותם לקבל שליטה זרה ותמידית על חייהם הוא לא מוסרי ואף עשוי להביא לתוצאה הפוכה. כפי שמראה המצב בעזה, מדיניות זו רק חיזקה את ההתנגדות לכיבוש (ואכן, אנחנו בישראל טוענים לא פעם שאם יוטלו עלינו סנקציות בינלאומיות האמונה שלנו בצדקת דרכינו רק תגבר).

המסר השני של המשט הוא הצורך הדחוף לתת מענה למצב ההומניטרי בעזה. הממשלה שלנו – במסגרת מדיניות שמזכירה משטרים אחרים בעבר שגרמו לתת-תזונה מכוונת של יהודים – הטילה משטר של "ספירת קלוריות" על אוכלוסיית עזה, הכולל קביעת "דיאטה מינימלית" על מיליון וחצי בני אדם שמקבלים כ-850 קלוריות ביום, פחות מחצי מהכמות היומית המומלצת (דב וייסגלס התבדח ש"זה כמו פגישה עם דיאטטיקן. אנחנו צריכים לגרום לפלסטינים לאבד משקל, אבל לא להרעיב אותם למוות"). קפה נמס, בשר טרי, אורז, שעועית, תבלינים, דבש, שוקולד, ריבה, בננות, כוסברה ופסטה, לצד הרבה מוצרים נוספים, נחשבים בעיני ישראל כ"מאכלי מותרות" עבור תושבי עזה. כל זה היה יכול להיות מצחיק לולא העובדה שיותר מ-10% מהילדים בעזה, כך על פי ארגון הבריאות העולמי, סובלים מתת-תזונה כרונית. שני שליש מאוכלוסיית עזה עומדת על סף רעב מדי יום.

עזה כיום היא אזור מלחמה שעדיין לא שוקם. לפני זמן רב השמידה ישראל את מערכת הביוב, כך ששטפונות ביוב קבועים פוגעים בקהילות שלמות ואף גורמות למקרי טביעה. שפכים לא מטוהרים שזורמים לים התיכון זיהמו את האזורים היחידים בים בהם מורשים הפלסטינים לדוג, אך חיל הים הישראלי יורה על דייגים שמנסים להגיע למים נקיים יותר במרחק קילומטרים ספורים. ישראל השמידה גם את תחנת הכוח היחידה ברצועה, והפסקות חשמל הן עניין שבשגרה. זאת ועוד, ישראל אינה מאפשרת להכניס לעזה כמויות מספקות של דלק, מדיניות בעלת השלכות חמורות על בתי החולים. לעזתים גם אין איפה לגור – יותר מ-2,400 בתים נהרסו בפלישה הישראלית בשנה שעברה, ובגלל האיסור על יבוא חומרי בנייה אין אפשרות לפלסטינים לשקם אותם. לכן, המשט מביא עמו 10,000 טונות של אספקה הומניטרית: מבנים ניידים, גני משחקים לילדים, מלט, פלדה וחומרים אחרים, ציוד רפואי ותרופות וציוד לבתי ספר – טיפה בים של מה שנחוץ במציאות. רשימה זו עצמה היא כתב הרשעה נגד המדיניות שלנו.

אנחנו יודעים שאנחנו חיים בסביבה שבה המידע נשלט והמציאות מוגדרת בשבילנו. אנחנו יודעים שהממשלה שלנו מסבירה את כל מה שהיא עושה בשיקולי "ביטחון" כדי שנקבל את ההסבר הזה מבלי לפקפק בו. אבל עלינו להבין עובדה בסיסית לגבי המציאות: ארבעה מיליון פלסטינים חיים תחת כיבוש שאותו טיפחנו ב-43 השנים האחרונות, כיבוש ששלל מהם את זכויותיהם הבסיסיות (כמו הזכות לבחור במנהיגים הפוליטיים), לקח מהם את אדמתם ובתיהם (ממשלות ישראל הרסו כ-24 אלף בתים פלסטיניים בשטחים מאז 1967), הפך אותם לאוכלוסייה ענייה ובמקרה של עזה, כלא אותם, פשוטו כמשמעו.

ההנהגה הפוליטית נמנעת מלהשתמש במונח "כיבוש" (הממשלה שלנו אף מכחישה שהוא קיים), וממעיטה בהשפעת ההתנחלויות, הכבישים הנפרדים, חומת ההפרדה, מאות המחסומים. רובנו חיים ב"בועה" משגשגת, ולא רואים או קשובים לסבל של הפלסטינים. אך זוהי לא המציאות.

ולכן המסר השלישי של המשט מכוון אלינו, לציבור הישראלי: עלינו ליטול אחריות על המדיניות של הממשלה שלנו! משתתפי המשט הם לא "אנטי-ישראלים", הם אנטי-הכיבוש. או במלים אחרות, הם פרו-צדק, פרו-זכויות אדם, פרו-שלום – ואין שום סיבה שהציבור הישראלי הרחב יעמוד מנגד.

כשנכנסתי לעזה במשט הראשון באוגוסט 2008, קראתי לציבור הישראלי להפגין סולידריות איתנו. טענתי שאזרחים פשוטים מן השורה מילאו לא פעם תפקיד מפתח בהיסטוריה שלנו, במיוחד במצבים כאלה שבהם ממשלות העולם, שזוהי חובתן לסיים את המצור, מתנערות מהאחריות שלהן. אנו במחנה השלום הישראלי מסרבים להיות אויבים של שכנינו הפלסטינים. אנחנו מכירים בכך שכצד החזק לאין שיעור בסכסוך, עלינו הישראלים לקבל אחריות על המדיניות הכושלת והדכאנית שלנו. רק אנחנו יכולים לסיים את הסכסוך.

בינתיים, המשט לעזה כבר הצליח. אם ממשלת ישראל תאפשר לספינות לעגון בעזה, יהיה זה ניצחון לכוח העם. אם ישראל תבחר לעצור את המשט, היא רק תדגיש את קיומו של מצור בלתי חוקי ובלתי הומאני ותחזק את המאמצים הבינלאומיים להביא לסופו. זהו היופי בפעולה ישירה ובלתי אלימה: עוצמת הצדק מנצחת בכל מצב.

בואו נהיה בצד של הצדק ולא בצד של הכיבוש, הדיכוי וחוסר הצדק. בואו נעלה על הספינות לעזה.

הכותב הוא ראש הוועד הישראלי נגד הריסת בתים

ליצירת קשר: jeff@icahd.org

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  "אתמול בערב הגעתי לפגישה של הפנתרים השחורים שהתקיימה במועדון `דילה` בירושלים. כמו שהגעתי למקום מצאתי את איילה וחברים נוספים בויכוח סוער וקולני עם ג`ף הלפר, מנהל הועד נגד הריסת בתים, שעמד מולם בקור רוח וחזר על טענתו כי המזרחים הם האחראים לכיבוש. ככה, עם כל המלים. וזה אחרי שהוא גמר לדקלם את המנטרות הרגילות על הבכיינות המזרחית, על זה ש`למזרחים לא אכפת מהסבל של אף אחד אחר`, שהם אשמים בכך שהם מצביעי ימין, ועוד פנינים מהסוג הזה.
  האמת היא שמה שהכי הפריע לי בפרץ ההבלים הגזעני של האיש זאת העובדה שהוא לא היה מרשה לעצמו לדבר ככה באף אחד מהפורומים המכובדים בהם הוא משתתף חדשות לבקרים, בארץ ובחו"ל. הלפר, איש לא טיפש, מכיר היטב את כללי הפוליטיקלי קורקט המונעים ממנו לחשוף את ערוותו הגזענית בקהלים "מכובדים", אבל מול פעילי שטח של הפנתרים הוא הרגיש מספיק בנוח לשטוח את משנתו ביחס למזרחים בכל הדרה. במחשבה שניה, אולי יש לשמוח על כך, כי ביוהרתו הוא ביטא מן הסתם תפיסה רווחת מאד בקרב החוגים האלה, הרדיקאליים בעיני עצמם. ככה לפחות הרבה יותר ברור עם מי יש לנו עסק. "

  (אורלי נוי, יולי 2008
  http://www.kedma.co.il/index.php?id=1979)

 2. גל

  (1) הטיעון בעניין המחויבות של ישראל "לקבל את תוצאות הבחירות ברשות", שמשמעו למעשה קריאה לתמוך בשליטתו (האלימה) של גורם שקורא להשמדתה ברצועת עזה, הוא לכל הפחות פרדוכסלי. הרי אפשר לדרוש זאת גם מחמאס, שיכיר בממשלה הישראלית הנבחרת בישראל ששוללת את קיומו, כפי שהוא שולל את קיומה.

  אין שום הכרח מוסרי להכיר ולכבד בחירה דמוקרטית של עם אם התוצאות שלה הן לא מוסריות. הטיעון הזה יפה לגרמניה של שנות השלושים, לרצועת עזה של שנות ה-2000, ובעיקרון גם לממשלת ישראל הפאשיסטית של ימינו.

  (2) התביעה שישראל תאפשר מעבר חופשי של ציוד לישות שמכריזה שהיא נתונה במלחמת קיום עם ישראל (וגם מוכיחה יכולות בליסטיות ויכולות הרג מסוימות) אינה הגיונית. היא לא תתקבל לעולם על מרבית הישראלים, כפי שהיא לא הייתה מתקבלת על-ידי שום עם בעולם.

  על-פי ההסכמים שנחתמו עם אנשי הרשות הפלסטינית עוד לפני שאנשי החמאס השליכו אותם מגגות בניינים, מעבר הגבול רפיח שבין הרצועה למצרים יוכל להיות פתוח כל עוד הוא בפיקוח של אנשי הרשות וגורמים מטעם האיחוד האירופי.

  למרבה הצער, חמאס רצח את אנשי הרשות במעבר, והאירופאים נמלטו. הנה תזכורת למי ששכח:
  חמאס הודיע: מעבר רפיח בידנו; לפחות 22 הרוגים
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3412409,00.html

 3. איתי

  זה כבר ממש מסקרן אותי. חוץ מאנשי דת טרורוסטים לשעבר, יש במשט הרבה מאוד אנשים שבאמת מאמינים בזכויות אדם. הם לא מבינים שהם משמשים "אידיוטים מועילים" למשטר תיאוקרטי ורצחני, שזכויות אדם (ישראלים ופלשתינאים) מעניינות אותו כקליפת השום? גנדי הלך להפיק מלח כדי ליצור חברה הודית חופשית; מרתיין לותר קינג צעד כדי ליצור חברה יותר שיוויונית בארה"ב; והפעילים שעל הספינות (חלקם רחוקים מאוד מהמושג "פעילי שלום") שטים כדי לתמוך בדיקטטורה תיאוקרטית, שלא בוחלת בהשלכת מתנגדיה מגגות, שתומכת בהדרת נשים מהמרחב הציבורי, שטוענת שוב ושוב לזכותה להפציץ ישובים ישראליים אפילו בלי לנסות לתרץ זאת כהגנה עצמית. בעיני החמאס, זכויות האדם שלי מסתכמות בכרטיס טיסה בכיוון אחד לפולין. אם תרצה ואם לאו, המרוויח היחידי מהסרת הסגר הוא החמאס, תושבי עזה ימשיכו להיות עניים ומסכנים, כי מכך שואבת התנועה את כוחה, ולכן היא מטרפדת שוב ושוב מאמצי סיוע הומניטריים שלא עולים בקנה אחד עם מטרותיה הפוליטיות. מצטער, קשה לי מאוד לתמוך במשט שלך.

 4. דרור ק

  המצור נובע מכך שחמאס השולט בעזה מאיים בצורה מיידית ופעילה על מדינת ישראל ואזרחיה. בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" והחורבן שהשתרר ברצועת עזה, חמאס אמנם מיתן את המדיניות שלו, אבל הוא לא מוכן להתחייב להפסקת אש ארוכת טווח. להזכירכם, השלטון של חמאס בעזה איננו חוקי לפי שום קנה מידה מקומי או בינלאומי. העובדה שהוא בנוסף לכך גם מאיים על אזרחי ישראל הופכת אותו גם לשלטון מסוכן. העובדה שתושבי עזה התקוממו נגד הכיבוש הצבאי הישראלי אבל מסרבים להתקומם נגד הכיבוש של חמאס מטילה עליהם אחריות כבדה (מובן שלא כל אחד מהם אחראי באופן אישי, אבל יש כאן אחריות קולקטיבית, כחברה/קהילה). לכל זה צריך להוסיף את העובדה שבן-ערובה ישראלי, גלעד שליט, מוחזק ברצועת עזה בניגוד לכל כלל של המשפט הבינלאומי ובניגוד לכל נורמה אנושית בסיסית. חמאס מסרב לשחרר את בן-הערובה אפילו תמורת שחרור אסירים פלסטינים הכלואים בישראל. לפיכך, המפתח לסיום המצור נמצא בידי חמאס ובידי תושבי עזה. אם הם אינם עושים את הצעדים הפשוטים הנדרשים לסיום המצור, קרי להתחייב על הפסקת אש מוחלטת ולשחרר את גלעד שליט, אין להם למי לבוא בטענות אלא לעצמם. המשט שמגיע היום לחופי הארץ הוא למעשה הבעת תמיכה בשלטון לא-אנושי ובלתי-חוקי ברצועת עזה.

 5. שור

  הברית בין ארגוני שמאל בין האיסלם הרדיקלי יוצר פשיזם מסוג חדש – אלימות מרושעת ואנטישמית המסתתרת מאחורי דאגה ל"זכויות אדם" עלאק.
  ישראל יצאה מעזה ופינתה אלפי אנשים והשקיעה למעלה מ-10 מיליארד ש"ח בכדי לא לשלוט על תושבי לעזה. לעזתים גבול משותף עם מצרים, ולכן תושבי עזה אינם תלויים בלעדית באספקת סחורות מישראל.
  זכותה של ישראל למנוע העברת נשק ואמצעי לחימה כולל מלט ובטון לכנופיות החמאס שכל מטרתן הוא השמדת ישראל.
  הדיבורים על משבר הומניטארי בעזה אינם נכונים – רמת החיים בעזה גבוהה מזו של תושבי מצרים, ורמת החיים במצרים גבוהה מזו של עשרות מדינות באפריקה.
  לכן המשט אינו דאגה אנושית לתושבי עזה, אלא צעדה פשיסטית נאו-נאצית שכל מטרתה הוא השמדת ישראל.
  ואכן אמש צפיתי באל-ג`זירה, נוסעי המשט שרו את ההמנון של הפשיזם האיסלמי: "חייבר חייבר יא יהוד"…..
  ממה הומניזם צרוף פחחחח

  שור

 6. רמי יובל

  ברצועת עזה חיים למעלה ממיליון וחצי בני אדם אשר מזה 43 שנה (לפחות) מנושלים מהזכות לשלטון עצמי. משטר כיבוש דורסני שהוטל עליהם ביוני 67 על ידי ממשלת ישראל שולל מהם בעקביות ובאמצעים מתחלפים את הזכות לכבוד אנושי, חופש תנועה, חינוך והשכלה ורווחה כלכלית. אריק שרון, שפרוייקט ההתנחלויות שלו נישל את העזתים גם מאדמות חקלאיות וממים, הוא שהבין לבסוף כי "לא זו הדרך", אבל הכיבוש הישיר ומיידי רק הוחלף בכיבוש עקיף באמצעות מצור ימי ואוירי ויבשתי (בעזרת המצרים המשתפים פעולה, פרשה לוטה בערפל שתחשף אף היא ברבות הימים). המשט בא לומר: זו ארצנו. סלקו טלפיכם ממנה. הניחו לנו לחיות חיים של כבוד. אבל ישראל לא מבינה. חז"ל אמרו די לחכם ברמז ולשוטה במקל חובלים. כנראה שנגזר עלינו (או ליתר דיוק – למי שישרדו את הטילים וכו`) לעבור את כל הדרגות של התרכובת האנושית הנפיצה של טפשות ורשעות.

 7. יעל

  כל מושגי המוסר, הצדק, חופש התנועה, זכויות אדם ועוד מונחים יפים ואינטלקטואליים הם בעיני רבים מכם חד צדדיים. לדעתכם הם ככל הנראה מחייבים רק צד אחד.
  רבים מכם כנראה שכחו איך הגענו למצב שהגענו?
  רבים מכם מעדיפים לעמוד היום מול החומה ולצקצק בלשונם ברחמים ובמושגים שספק אם הם מבינים את מקורותיהם.
  "ברצועת עזה חיים למעלה ממיליון וחצי בני אדם אשר מזה 43 שנה (לפחות) מנושלים מהזכות לשלטון עצמי…" משום שהם בוחרים שלמרות מצבם הכלכלי הם ישמרו על אחוז ילודה גבוה כל כך, מה שמותיר משפחות עניות להחריד וזה ללא קשר לעובדה שהם תחת שלטון ישראלי. "משטר כיבוש דורסני שהוטל עליהם ביוני 67 על ידי ממשלת ישראל שולל מהם בעקביות ובאמצעים מתחלפים את הזכות לכבוד אנושי, חופש תנועה, חינוך והשכלה ורווחה כלכלית". מדוע מדינת ישראל צריכה לדאוג לרווחתם הכלכלית? אלפית מההון שיש בעולם הערבי יכול לשקם את האזור בו יושבים אחיהם הערבים. למה זה לא קורה? למה אתה בוחר להעביר את האחריות למדינת ישראל?

  "…שפרוייקט ההתנחלויות שלו נישל את העזתים גם מאדמות חקלאיות וממים…" אף לא אחד מהשמאלנים לא יודה כי כאשר הגיעו ראשוני המתיישבים לארץ ישראל הם מצאו ארץ חרבה. לטענתם של הערבים הם יושבים כאן מאות שנים. מה הם עשו בכל השנים האלה? פיתחו תעשיות? מסחר? כמו לפני עשרות שנים כך היום הם בוחרים באוהל ובגמל שלצידו ועוד כמה נשים ועשרות ילדים שיחיו בעוני ובערות מחפירים.באשר לתרכובת האנושית הנפיצה של טפשות ורשעות, אודה ואומר כי איני יכולה להאשים איש מהשמאלנים ברשעות אולם בוודאי אוכל להצביע עליהם כעל חבורה של טפשים, חבורה המנותקת מהמציאות.
  כל מדינה בכדור הארץ היתה נוהגת כמדינת ישראל ואף גרוע מכך. כנראה שלמרבית הצער הבעיה של מדינת ישראל היא שיש בה שלטון דמוקרטי עם חופש דיבור מה שמאפשר לכל אחד לחיות בה, להנות ממנעמיה ולהתיר לשונו כנגדה.

 8. משפ` אברהם

  בשום מדינה אחרת זה לא היה קורה.
  בשום מים טריטואליים זה לא היה קורה.
  כל מדינה אחרת היתה כבר מזמן יורה לעבר הספינה כדי למנוע סיכון מיותר.

  לא ירחק היום בעוד 50 שנה בעוד אנשים כמוך נמצאים כאן
  תמנה אוכלוסית המדינה:

  15 מיליון אזרחים
  3 מיליון יהודים
  8 מיליון ערבים
  ועוד ארבעה מיליון עובדים זרים, פליטים, מהגרים, מתגיירים ועוד ועוד שהחליטו לבחור בארץ הזבת חלב ודבש.
  אבל אז לך כבר לא תהיה זכות דיבור וחופש הדיבור ייאסר עפ"י חוק ונשיא בג`צ יהיה הבן של אחמד טיבי, כי בכנסת ישראל ישבו 100 ח"כים ערבים ועוד 10 חכים יהודים ו-10 חכים חרדים מנטורי קרתא
  בבתי הספר השפה הראשונה תהיה ערבית וספר התנך יהיה הקוראן
  ואולי התמונה נראית לך קיצונית אולם היא לא רחוקה מהמציאות.

 9. עמית

  מצד שני יש לזכור כי ישראל של היום סובלת מפערים כלכליים מתרחבים ועוני רב.
  כפי שראינו בעבר בכל העולם מצב כלכלי חברתי כזה מצמיח שיאה לאחר, כעס, אלימות, חוסר סובלנות והזדהות עם התוקפן (התוקפן = ממשלת ישראל).
  ברור שהאזרחים המודרים בישראל אינם חשים הזדהות עם אחיהם שנפגעים ברצועה ובגדה, לבם גס מעוני וקשיי קיום.
  לכן אפשר לשנות את המציאות ביננו לבין הפלשתינאים רק אם נשנה קודם כול את המציאות בתוכנו, רק אם נחזור להיות מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית שדואגת לכל תושביה לא רק לאלפיון העליון. 

 10. נפתלי אור-נר

  גם אם יש לישראל חשבון ארוך עם החמאס אין בכך כל הצדקה להטיל מצור על אוכלוסיה אזרחית ולמנוע ממנה מזון וצרכי קיום בסיסיים. המצור אינו רק כנגד הכנסת אמצאי לחימה, לכן, אין לו כל הצדקה מוסרית – ולמעשה, גם לא חוקית

 11. הפשיזם עבר והשריץ

  ברטולד ברכט ברח מהנאצים לפינלנד ואח"כ הגיע לארה"ב. אחרים ברחו לצרפת, ומשם לבריטניה או לפורטוגל ולכוחות "צרפת החופשית". לנו אין "ישראל החופשית". אנחנו עוד מאמינים בכוח השכנוע וההגיון, שאפשרות הביטוי הכמעט חופשי בישראל תוכל לשכנע את הציבור שממשלת סרבני השלום מוליכה את ישראל להתאבדות. ולא משנה מי יעשה רם עמנואל או אובמה.
  אבל המציאות היומיומית מוכיחה את ההפך. מספיק לקראו את התגובות הקיצונים הימניים בכל האתרים מאתר "הגדה השמאלית" דרך "העוקת", ל"הארץ" וכמובן לאתר שלהם ב"מעריב". אנחנו כמובן נאבקים, ופעמים גם מצליחים להכניס תגובה פה ושם פ אפילו באתרים הימניים. אבל נראה שאנו די בודדים, והשאלה האם צריך להכריז על "אסון לאומי" ולעזוב את המדינה לאנחות, לפחות זמנית, עולה במוחם של רבים.

 12. איציק ניסני

  בעזה מעדיפים לנשוך ולא ללחוץ יד מושטת …כי היא של יהודים

  תודה למערכת העוקץ ששינתה ממנהגה ונתנה לגל איתי ודרור להגיב .

  הלזאת ייקרא מצור ?
  ממשיכים לקבל חשמל ,מים,כספי ביטוח לאומי,פירות ירקות ,דלק עצים לבניית בתים למעט בטון וברזל להקמת בסיסים ורקטות ומנהרות חבלה
  לוקחים כל חפצם ברשות המצרים ושלא ברשות כל מנהרותיהם קיימות .

  הלזאת ייקרא פגיעה הומניטרית?
  הורסי חממות מוציאי אחיהם להורג ללא משפט מעבירי כספים ממשפחות עמם לחשבונות יצרני נשק .

  תזכורת מעמוס פרק א
  על-שלושה פשעי עזה , ועל-ארבעה לא אשיבנו:

  על-דושם בחרוצות הברזל את אחיהם הערבים מהפתח

  על- הסגירם גלות שלמה בידי צמאי דם תמרות עשן ושנאה
  ומרגמות ופצצות ומתאבדים , ושיחתו רחמהם , ויטרופו לעד אפו, ועברתו שמרה נצח.

  על-בקעם חטואל ההרה

 13. חזי מחלב

  עד שאתה בא לסייע לפלשתינים בעזה, אתה מפרכס פירכוסי חן ומדלג בקלילות מרשימה,על עיירות הקיפוח ושכונות המצוקה של המזרחים, שהקימו אבותיך במקום הזה.גורלם של תושבי שדרות המזרחים אף פעם לא הזיז לשכמותך. 8 שנות ייסורים וקטל והרג בהם לא הביאו אותך לצדקנות שאתה מפגין כעת. אין דבר מבחיל ומגעיל יותר ממה שמכונה השמאל בישראל. כל כולו בנוי על התחסדות וצדקנות דביקה.
  בשום מקום בעולם אין שמאל דפוק כזה, המאוכלס רובו ככולו בעשירון העליון,זאת בעוד הפרולטריון המזרחי והערבי מדיר את רגליו ממנו.

  הנה לך תרגיל אינטלקטואלי, שאפילו פרופסור כמוך יוכל להתמודד איתו
  הנח לרגע כי כ-16 עד 17 מיליון יהודים מתפוגגים להם ברגע זה, ממש מתאיידים בשניה הזאת.כלומר חו`ח אין יותר אף יהודי בעולם. לבד מזאת שהעולם יהיה משעמם יותר, יכולני להבטיח לך, כי שום בעיה מהבעיות הפונדמנטליות של כשלוש מאות מיליוני ערבים לא תיפטר.האם יש צורך לפרט את הבעיות האלה? סבורני שהדבר מיותר לחלוטין.

  ועל אף כל האמור לעיל, אני בהחלט בעד סיוע ואספקה הומניטריים, וכמה שיותר לתושבי עזה!

 14. דן

  חסרה כאן תמונה של כלכלת המצור – שהיא גם, ובתמונת מראה, כלכלת המנהרות. חבר כאן תיאור של ההגיון הכלכלי מאחורי המצב הנוכחי – או יותר נכון של חוסר ההגיון הכלכלי של המדיניות הישראלית, שבעצם החליטה לסבסד את הברחת הנשק לתוך הרצועה…

  הרי מה קורה כשעוצרים את כל זרימת המצורים, ומצמצמים למינימום ההכרחי את ההיצע? מצד אחד הרבה תשומות לא נכנסות, ייצוא בוודאי לא יוצא והפעילות הכלכלית מתקרבת לעצירה – ובאמת, רק לפני יומיים התגאו בצה"ל שאחוז האבטלה בעזה לא "כזה נורא" בי הוא ירד מ-40 ומשהו ל-38%… אבל מצד שני יש דברים שלא יכולים להיפסק, יש מקומות בהם הביקוש הוא קשיח – ואז אם סוגרים ככה את ההיצע המחירים טסים לשמיים.

  בגלל זה המחירים בעזה גבוהים בעשרות ומאות אחוזים מהמחירים בסיני. ובדיוק בגלל זה כל כך משתלם כלכלית לבנות מנהרות מתחת לגבול עם סיני. אבל לא רק כלכלת עזה שורדת בזכות המנהרות, גם שלטון החמאס שורד בזכותן: כי הם גובים מיסים מבעלי המנהרות. ולפעמים הם מכריכים אותם להעביר מוצרי יסוד ולמכור אותם תחת פיקוח, כדי להיטיב עם שכבות האוכלוסייה האחרות. וכמובן שכל הברחת הנשק של החמאס לרצועה מסובסדת באמצעות כלכלת המנהרות: החמאס לא צריך לחפור מנהרות בעצמו, בזכות המדיניות המטומטמת של ממשלת ישראל "כוחות השוק" של ההיצע והביקוש דואגים שהמנהרות ייחפרו… ואז מה שנותר הוא להכריח את בעלי המנהרות להבריח טילים ונשק, אם הם רוצים להמשיך ולהבריח סיגריות ובלוני גז לבישול.

  ככה שבעצם המשט – כמו כל פעולה אחרת נגד המצור – הוא גם פעולה נגד הקסאם והברחת הנשק לעזה!

 15. על

  את המצור על תושבי עזה יצרה תנועת החמאס במו ידיה.
  היא דאגה להפוך את העיר הזו לשדה קרב. ליירט טילים מתוך בתים, להזניח את האוכלוסיה, לא להעביר כספים רבים שהיו מיועדים לאוכלוסיה.
  את המצור הביאה האוכלוסיה הזו על עצמה במו ידיה בבחירתה במנהיגי החמאס.

 16. אלי קליר

  מאמר מעולה. רישעות, הרישעות הפשיסטית של מדינת ישראל מביאה
  לטימטום, טימטום המדיניות של הממשלה בעזה.
  הבה נרים כוסית להצלחת המשט, לפריצת המצור על עזה!

 17. אירית

  שתי תגובות צדו את ליבי כאן. האחת שמסבירה בפעם האלף שאי אפשר לצפות מאנשים סובלים ומדוכאים ישראל, שיפתחו ליבם לסבל של אנשי עזה. השמאל חי על כוכב אחר.
  תגובה שניה, הגונה, מסבירה שמי שמחזיק בדעה המתבטאת במאמר זה, ויש לו האמצעים, יפה שיוציא עצמו מכאן לזמן מה.
  כל השאר זה טחינת מים או מיועד בעצם לקהל קוראים אחר, שלא נמצא פה עימנו בישראל העכשיוית. אין בדעתי למשל להמשיך ולסכן את קיומי הממשי כדי להרגיש פה טוב בטוקבקים של העוקץ, (שלא יצא לי מהם אפילו חיבוק שלא לדבר על משהו מעשי יותר), ואין לי אפשרות לצאת מכאן. כמוני, זה רוב האנשים. מי שיכול להרשות לעצמו, כמו הכותב של הפוסט הזה. שיתכבד לארגן לאנשים החושבים כמותו פתרונות הולמים, לפני שהוא רץ לעזה.

 18. אשכנזי שחפץ בשלום עם כולם

  במקום להודות לג`ף הלפר, חזי מחלב שלח חיציו בו:
  "עד שאתה בא לסייע לפלשתינים בעזה, אתה מפרכס פירכוסי חן ומדלג בקלילות מרשימה,על עיירות הקיפוח ושכונות המצוקה של המזרחים, שהקימו אבותיך במקום הזה. גורלם של תושבי שדרות המזרחים אף פעם לא הזיז לשכמותך"…
  =================
  במקום שתשלח את חיציך לכתובת הנכונה, פגעת באדם יקר.
  הבעיה היא שה"שמאל הציוני" [הם טוענים שיש דבר כזה] בחר לטהר את רוב הארץ מתושביה / ילידיה הפלסטינים, כמו שעשו ה"ורודים" בארה"ב לאינדיאנים. בוא ניקח את "מקרה שדרות". שם טיהר "צבא ההגנה" ב-1948 את הכפר מאג`ד מתושביו הפלסטינים. [היום מונים בניהם ונכדיהם כ- 15,000 מתושבי המחנות ברצועה]. 62 שנות היסורים שלהם, כמובן לא שקולים ל 8 שנות היסורים והקטל וההרג" שאתה זוכר ומזכיר… אך לדעתי אין דבר מבחיל ומגעיל יותר מהפעלת הזיכרון בצורה הסלקטיבית שבה בחרת. נכון שהצדקנות, ווהיתלות בזיכרון השואה, ב"יד ושם" מעניקות לישראל עילה טובה לגרש את הנאצים, אבל הפלסטינים הם לא בניו האידאולוגיים של היטלר.
  השמאל הציוני ה"דפוק כזה", ה"מאוכלס רובו ככולו בעשירון העליון" בחר לדפוק את הפלסטינים וגם את הפרולטריון המזרחי. זה היה התרגיל האינטלקטואלי, שבו עסק כבר דויד בן גוריון, איש "השמאל הציוני". בן-גוריון פרס כבר בדצמבר 1922 את מורשתו [בפני באי הוועידה השלישית של "אחדות העבודה"]. מורשת בן גוריון היא אידאולוגיה לאומנית-גזענית, יודו-צנטריסטית, שמנחה היום גם את אנשי ההון ועשירי המדינה. כך הוא אמר לפני 88 שנה: "לא מתוך חיפוש דרך לסדר חיינו על יסודות הרמוניים של יצירה חברתית-כלכלית משוכללת אנו קובעים את קו פעולתנו. הדאגה הגדולה האחת השלטת במחשבתנו ועבודתנו היא-כיבוש הארץ ובניינה בכוח עליה רחבה. כל השאר אינו אלא פרפראות ומליצות… ואין אנו חובשי בית מדרש המתפלפלים בהלכות יצירה עצמית – אנו כובשי ארץ". כך אמר בן גוריון. גם ברל כצנלסון הסביר שהמפעל הציוני הוא "מפעל כיבוש". האמת היא ש"הציונות העובדת" לא נשאה עיניה לשוויון‫.‬ זו לא הייתה מטרתה. ה"סוציאליזם" של הציונים היה רק מיתוס כובש ומגייס. כך הפכו קודקודי הציונות את המדינה מ"סולל-בונה" ל"הורס-בונה" למתנחלים בלבד, למשחיתי פלסטין, למנכסי אדמת השכן, שמתמחים בהפיכת אדמתה לנדל"ן כבוש. דע בפני מי אתה עומד!

 19. טל

  מהתגובות מלאות העוז והזקפה הלאומית פה, באתר שהיה תמיד מפלטם של השמאל בישראל, אפשר לראות שאין עם מי לדבר: מדינת ישראל התעטפה באדרת שחורה של לאומניזם צדקני, של אטימות למציאות ושל אמונה עיוורת ב"צדקת דרכנו". מה שלא עשה דו"ח גולדסטון, ג`ף, ולא עשה דו"ח אמנסטי, לא יעשה משט. אין עם מי לדבר בישראל. כמו שהזעם הקדוש של כל ישראלי חדור רגשות לאומיים כיום משוכנע, שעוד קצת קשיחות עם הפלשתינים והם ישכנעו את הממשלה שלהם לעשות שלום איתנו, ככה הזעם הקדוש כלפי הישראלים מצד העולם והשייטים למיניהם, שעוד קצת לחץ על אזרחי ישראל והם ישכנעו את הממשלה שלהם לעשות שלום עם הפלשתינים. אין סיכוי. טיפשי. אין עם מי לדבר.
  אם אזרחי ישראל היו רוצים שלום, הם לא היו בוחרים ליכוד. ב-1992 העם ידע לבחור ברבין, והפלשתינים ידעו להגיב על זה במשא ומן שהביא אותנו הכי קרוב לשלום אי פעם. היום העם מאוהב בלאומיות שלו, ומלא חימה כלפי כל מי שמעז לסדוק את צדקתה.
  כמה היה קשה בימי רבין לחזור על המנטרה אחרי כל פיגוע: לא ניתן לזה לעצור את תהליך השלום. ובכל זאת הוא לא נעצר ואופטימיות החלה לזרוח בשמינו. עד שבא הפיגוע האולטימטיבי ועצר הכל. והיום, לא צריכים פיגוע בשביל להימנע מהידברות. על אמירה, כל צפצוף, כל נחרה, כל עפעוף של פלשתיני או ישראלי הוא סיבה לצד השני להיעלב, להיבהל, להצהיר הצהרות מטופשות ובעיקר להימנע מרצון כנה להידברות.
  ולכן, האיזור המקולל הזה נועד להקיז דם עוד הרבה שנים. לאיש ממנהיגי האיזור אין את הגדולה הנדרשת לחלץ אותנו מהטרגדיה הזו. וסופה של כל טרגדיה, הרי ידוע מראש.
  קרוב ל-35 שנה מאז עמדתי על דעתי, ומעולם לא היה לי ספק במקומי, בישראליותי, בציוניותי. בחודשים האחרונים אני בוחן אפשרויות לגור במקום אחר. להיות ישראלי, כמוכם המגיבים כאן? לאבד את צלם ההומניות, הדאגה לאחר, היכולת להטיל ספק ולומר אמת לעצמנו? זה כואב להגיד, אבל לא מתאים לי. במקום שאין בני אדם, היה בן אדם? כמה נכון, כמה קשה לביצוע.

 20. דרור ק

  כשצה"ל ישב בדרום לבנון, ישראל הודיעה על נכונות לסגת בתנאי שלבנון תתחייב לא לתקוף אותה בשום צורה. ממשלת לבנון הודיעה שאין שום צורך בהתחייבות. התקיפות של חזבאללה על ישראל נובעות מהכיבוש. לכשיסתיים הכיבוש יסתיימו ההתקפות כדבר מובן מאליו. ובכן, לאחר לחץ ציבורי בתוך ישראל, הורתה ממשלת ישראל לצה"ל להתפנות מדרום לבנון. השקט שהשתרר בדרום לבנון בעקבות הנסיגה היה חלקי, אבל נניח לזה כרגע. מדוע ממשלת חמאס בעזה לא יכולה לעשות שני דברים פשוטים כדי לסיים את המצור: (1) לשחרר את גלעד שליט (2) להודיע הודעה חד-משמעית שאין יותר התקפות על ישראל מרצועת עזה. אם ממשלת חמאס לא מוכנה לעשות זאת, מדוע תושבי עזה אינם מתקוממים נגדה? לאחרונה שמענו על תחילתה של התקוממות עקב הריסת בתים בידי ממשלת חמאס (מסתבר שלא רק ישראל יודעת להרוס בתים, לידיעת ראש הוועד). מדוע התקוממות כזאת לא מתרחשת כדי לשחרר את גלעד שליט להפסיק את ירי הרקטות ולהביא לסיום המצור?

  אפשר כמובן להאשים את ישראל בפשעי מלחמה, אפשר להאשים את בן גוריון בגזענות, אבל לגלגל עיניים לשמים ולהגיד שישראל הפכה לחברה גזענית וחורשת מזימות, אפשר להזכיר כל מיני יישובים ערביים שהתקיימו אי אז בהיסטוריה, אבל אפשר גם לעשות דבר הרבה יותר פשוט: לדרוש מחמאס במפגיע להתנהג כפי שמתחייב מנורמות אנושיות בסיסיות ומהחוק הבינלאומי.

 21. חזי מחלב

  קודם כל תירגע, תשתה כוס מים, אולי זה יעזור לך.
  התגובה שלך מבולבלת לחלוטין והיא רק מחזקת את טענותי.
  רוצה לומר, לכתחילה כל בניית השמאל בארץ היתה מעוותת. בעיני, ובניגוד גמור אליך, אין רבותא בין שמאל ציוני לשמאל לא ציוני. שניהם מאוכלסים בעשירונים העליונים,וחוגגים על חשבון משמניה של הארץ הזאת .כדאי לך לעשות סיבוב,דרך משל בשד` רוטשייד בת`א (מן הסתם לא תמצא שם מזרחים) ולראות את הבועה התל-אביבית, המחשיבה עצמה, אויה, לשמאל צרוף.לשני סוגי השמאל שאתה מונה, מצבם של המזרחים לא מזיז את הביצ…

  ההתנפלות שלך מוזרה שבעתיים, משום שהדגשתי שאני בעד סיוע ואספקה הומניטריים לתושבי עזה. בתנאי כמובן שמדובר אך ורק בציוד כזה.

  בנוסף, אם אתה כל כך נלהב מהחמאס בעזה, הייתי מוכן לשלוח אותך עם מר הלפר אליהם, ואולם אני חוכך עדיין בדעתי בדבר השאלה, האם מסירת שניכם לידיהם תהיה בקומה ה-11 או שמא בקומה ה-12. וכל המוסיף גורע.

  באמת שדי כבר מהתגובות האוטומטיות של ה"שמאל" התעשייתי. לעיתים דומה לך כי הוא יצא מפס ייצור של בית-חרושת, או שלחלופין מדובר בחיות מעבדה מבית היוצר של פאבלוב.

  לא על כל דבר ועניין התגובה חייבת להיות אחידה ומשמימה.

 22. מרדכי

  התחלתי לקרוא,ועברתי לסוף כדי לראות מי כתב,וללא הפתעה נכתב לפי הכללים,לא חשוב שכל טרוריט הוא מוסלמי,לא חשוב כיצד מתנהגים יושבי עזה,האשמה תמיד בנו

 23. jחזי מחלב

  קודם כל תרגיע ותשתה כוס מים.
  עזוב אותי מכל הקשקושים על שמאל ציוני לעומת שמאל לא ציוני.הנה לך תהייה שתעמיד את כל מה שכתבתי באור הנכון:
  ג`ף הלפר מכהן כיו`ר הוועד הישראלי נגד הריסת בתים (אגב, ראיינתי אותו לאחת הכתבות שלי בתפקיד זה).הלפר איפוא חייב מתוקף תפקידו להלחם נגד הריסת בתים גם בנווה שרת בת`א ונגד פינויים בכח של מזרחים נוספים המתגוררים במקומות שונים בארץ, ורק להם מוציאם צווי פינוי והריסה.
  אם אמנם הלפר מגן גם על התושבים האלה, אני מוכן להצטרף למשט שהוא יארגן לעזה. אם לאוו (והרי התשובה ידועה מראש) או אז הוא מפלה קשות בין שני סוגי אוכלוסיה..
  אפשר שהלפר הוא אדם טוב וחביב, אבל הוא מייצג בעיני (אף כי אין לו שום כוונה כזאת מן הסתם, את ה"שמאל" הדפוק בישראל.
  ומכאן צא וראה, משכין שלום שכמותך, מדוע להמוני מזרחים יש שאט נפש של ממש, ממה שאתה מכנה ברוב משוגותיך- שמאל.
  אין צורך להוסיף כי אני לא כותב נגד הימין, משום שממנו אין לי מראש כל ציפיות לצדק חברתי ולחברה דמוקרטית.

 24. נתן

  מאמר מעולה. הכיבוש והשליטה בגטו עזה מביאים חלק מהישראלים להתעורר. רק אדם עיוור לחלוטין לסבל השכן יכול לעמוד אדיש מול הזוועה הזאת.

  הכיבוש הגיע לשלב הגרוטסקי. והבושה הזאת תלווה את ישראל עוד שנים רבות.

 25. [אשכנזי שחפץ בשלום ושיוויון]

  ‎תודה לעצתך‫.‬ שתיתי שתי כוסות מים‫.‬

  ‎ייתכן שאתה רואה עצמך כמגן המזרחים‫,‬ גם אם איני יודע על הצלחותיך‫.‬ מאחל לך שתצליח בהגנה על זכויות המזרחיים.‬

  איני מכיר אישית את ג‫`‬ף הלפר‫,‬ אבל כמשקיף מהצד‫,‬ שקרא את מאמרו‫,‬ ואח‫"‬כ את תגובתך המתלהמת נראה לי שאתה פשוט עולה על הכתובת הלא‫-‬נכונה‫.‬ אדם לא יכול לפרק את עצמו לשלושה חלקים ולהילחם בכל עוולה שיש‫.‬ הלפר מקדיש מאמצים ניכרים להילחם נגד הכיבוש האכזר‫, ובמיוחד נגד הרס בתי הפלסטינים.‬ אני משוכנע שהלפר אינו תומך בטיהור אתני של המזרחיים מנווה שרת‫,‬ או כפר שלם ז‫"‬ל‫, וערביי יפו משכונותיהם.

  ‎אתה מתנה את הצטרפותך או תמיכתך במשט ההומניטרי לעזה בכך שהשמאל יצטרף למחאתך‫.‬ החזית הדמוקרטית לשלום ולשיוויון חרטה את שתי המטרות על דיגלה‫ – את השגת השיוויון ואת השגת השלום. אין סתירה בין הדברים – להיפך – המטרות משלימות האחת את השנייה.‬ לכן‬ אני מציע לך שתשקול ברצינות האם אין ביקורתך גורמת יותר נזק למאבק המשותף ‫-‬ לשלום ולשיוויון מאשר היא עוזרת לו‫.‬

  ‎לשאלתך הרטורית ‫"‬מדוע להמוני מזרחים יש שאט נפש של ממש, ממה שאתה מכנה ברוב משוגותיך- שמאל‫",‬ תשובתי היא:‬ זה חלק מההסתה של הימין נגד השמאל האמיתי ‫-‬ חד‫"‬ש‫.‬

  ברכות הצלחה במאבק המשותף!

 26. שרון

  ראה למה אנשים כמוך גורמים?!שוחרי טרור ולא שלום או חירות,שוחרי ירי,מחרחרי דם ומניאקים? רצית שמשט של אספקת נשק וטרוריסטים חיים יגיעו,הא,י`מניאק?
  יורים אש לעבר חיילים דוקרים בסכין לוחם שמשתלשל מספינה?ומנסה רק להגן על אזרחיו? מקוה שח"ח חנין זועבי וכן פיילר הישראלי נהרגו בתקרית,כי כפי שאומרים הערבים כל כלב בא יומו..ושהם לא הספיקו לסיים את חודש מאי 2010. ממתי משט שלום נושא עליו אנשים חמושים בסכינים ואקדחים…?!?!גם אני נגד המצור ולכן בעד צינורות מקובלים להעברת הסחורות,השתתפתי בעשרות הפגנות שמאל עד קמפ דיוויד 200 המר והנמהר שחשף את פרצופם האמיתי של הפלסטינים.אלו רוצים רק שפיכות דמים תמידית באזור ודם בר קיימא ולא שלום כזה!!!שים לב לא אנו קבענו אלא העולם: ארה"ב והאירופים> קבלו את מפת הדרכים ואת דרישות הקהיליה הבינלאומית ונפתח את המצור!!
  אם יש אקדח מעשן נחזיר באש חיה>>זה לא קארין איי > ]פתגם יהודי חכם נכון וידוע,הקם להרגך השכם להרגו..מה אנו פראיירים נושיט את הלחי השניה כמואמר ישו..?

 27. מאיה

  זכויות אדם?! לא מיתבישים?

  אולי שחכתם מה קרה לפני שישים שנה איך היו חותכים בטן של אשה הרה בלי הרדמה!!! אתם משווים בכלל ?אם הסבא שלך היה חי הוא היה מנשל אותך מהירושה!

  זה אנחנו ישראל לא עושה! נכון אנחנו מפעילים סנקציות ועושים סגר אבל יש לה סיבה……
  חמאס ארגון טרור איך שלא תיסתכל על זה,אם הם ניכנסים לשטחינו הם רק יעשו רע יאנסו יגנבו ירצחו את ההורים שלך את האחים והאחיות שלך את כל המישפחה ואת החברים כל מי שהוא יהודי או ישראלי…וישראל לא עושה רע לאף אחד בכוונה היא מנסה להגן עלינו מהרעים שאיתם אתה מיתבלבלים….נכון יש פלסטינאים מיסכנים אבל הם תומכים בחמאס ונותנים להם יד אז מה הם רוצים שיגידו להם תודה על זה??? הלוואי ותיזכה רק לראות פיגוע לראות את החבר הטוב שלך מכוסה דם!! כמו שקרה לי…..אולי אז היתה מבין איזה חוסר שיפוט יש לכם!! ועוד משו אני גרה עם ערבי ואוהבת אותו בכל מעודע ומוכנה לתת את החיים שלי בשבילו אבל להשוות אותו לאנטי ישראלי…..זה כל כך מכעיס אותי שמיסתכלים אלינו בצורה כזאת….עובדה שבחברון וביפו ובחיפה היהודים והערבים מיסתדרים יפה מאוד רק איפה שהחמאס נימצא רע לתושבים ורע לכולם…..

 28. שטרונגולוביץ

  נו מה לעשות, בריטניה הגדולה. ודי למבין.

 29. ניצן אביב

  לשור, לאיציק ניסני ולחזי מחלב:

  מי אמר לאומנים קיצוניים, פאשיסטים יודו-נאצים נתעבים ונאלחים שהנפש נוקעת מהם – ולא קיבל???
  הפאשיזם היהודי-הישראלי המתועב – לא יעבור!!!!!!!
  לשבור את המצור על עזה לאלתר – צו השעה!!!!!

 30. מנחם

  למרות שדיעותי הפוליטיות בשמאל. אני לא יכול להיות שווה נפש כשקוראים לראאד סאלח שוחר שלום. ויחד איתו היו גם "שוחרי שלום" של אל קאעידה חיזבאללה וחאמס, שממתינים עם תוכניות שלום לזורק את אוייבהם מהמגדל.
  לכנות אותם שוחרי שלום, זה שמיטת השטיח מתחת לבסיס טיעוניכם.

 31. מנחם

  אני שומע את טיעוני הימין, ואנימרגיש שאני בעצם חי על הירח. ואז אתה בא ומוכיח לי כי גם בשמאל מתייחסים אלי כאל שוטה שחי על הירח, שם ראיתי שתושבי עזה חיו תחת משטר צבאי מאז 1948. אבל בעיניך רק ישראל אשמה, ולכן משטר צבאי ערבי לא נחשב פסול בעיניך.